Stranica 4 od 9 PrviPrvi ... 23456 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 151 do 200 od 448

Tema: Doula

  1. #151
    babel avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    jug
    Postovi
    163

    Početno

    Poslid moja zdjelica je samo kako si ti napisala izmjera, znači dr. su to zaključili i smatraju da se ne mogu otvorit. Sad nisu ni oni bogovi pa da tako nešto mogu tvrdit ali dobro nek im bude.
    ivana b
    Tiwi hvala na objašnjenju! Baš mi je nekako...ne znam, iskren i daje snagu Reci mi još samo, to rodilište u kojem si rađala nije na jugu?

  2. #152
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    Citiraj ivana b prvotno napisa
    čini mi se da nitko nije dao konkretan odgovor babel :/
    sad baš i mene interesira: ima li smisla forsirati prirodan drugi porod ako je prvi morao završiti carskim jer rodilja ima suženje zdjelice, što je ustvrđeno od strane ginekologa?
    Ovo je nekako ostalo visiti u zraku pa ću pokušati odgovoriti.
    M. Odent smatra da bi ubuduće porodi trebali ići u dva moguća smjera: vaginalni porod i in-labor non-emergency caesarean . Daje prednost in-labor CR nad hitnim carskim iz više razloga:
    -porod, između ostalog, započinje tako što dijete svojim hormonima šalje poruku da je zrelo za život izvan maternice pa je tako vjerojatnost djetetovih nezrelih pluća bitno smanjena, a s tim i mogući respiratorni problemi (astma) koji su česta posljedica hitnog carskog reza;
    -majka i dijete otpuštaju koktel hormona koji će njihov prvi kontakt i bondingu učiniti lakšim;
    -statistički gledano veća je vjerojatnost da će dojenje profunkcionirati bez problema;
    -majka kasnije ima veće šanse za VBAC jer tijelo pamti

  3. #153
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Citiraj pinocchio prvotno napisa
    M. Odent smatra da bi ubuduće porodi trebali ići u dva moguća smjera: vaginalni porod i in-labor non-emergency caesarean . Daje prednost in-labor CR nad hitnim carskim
    A kako prepoznati kad ići na jedno a kad na drugo? Kako se uopće izboriti za najbolju opciju? Jesu li doule dovoljno kompetentne (i imaju li kod nas uopće ikakvu mogućnost) da osiguraju najbolji mogući smjer pri porodu?

    Opet ja s brdom pitanja

  4. #154
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    argenta, miješaš ulogu primalje/liječnika s ulogom doule.

  5. #155
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    Citiraj Argenta prvotno napisa
    A kako prepoznati kad ići na jedno a kad na drugo?
    na žalost, kod nas isključivo liječnici odlučuju o tome, a za njih je svaka trudnoća potencijalno patološko stanje. često puta to i postane zbog niza intervencija koje prethode operativnom završetku poroda :/
    M. Odent sam predlaže da se tijekom prvog stadija, u kojeg se cerviks otvara i stanjuje, napravi test u onim slučajevima kada porod ne ide svojim prirodnim tokom, tj. otvaranje ide presporo unatoč svim preduvjetima (neometanje rodilje, prigušena svjetla, izostanak bilo koje vrste stimulacije neokorteksa). Test je jednostavan: rodilji koja je otvorena oko 5 cm treba omogućiti opuštanje u vodi čija temepratura odgovara temperaturi tijela. Blagotvorni učinak vode je odavno poznat i u tom okruženju bi, ako ne postoje neke ozbiljne prepreke za to, porod trebao krenuti dalje svojim tokom. Ako se unutar 1-2 sata ne dogodi napredak u otvaranju cerviksa Odent smatra da je uputno dovršiti porod CR.
    Odent je lijepo objasnio zašto je ovaj test vjerodostojan. Kada rodilja uđe u vodu ugodne temerature osjećaj boli se smanjuje što snižava otpuštanje hormona stresa i omogućava učinkovitije otpuštanje oksitocina. Rezultat je otvaranje cerviksa. Nema tu neke teške filozofije, sve je čista kemija

    Citiraj argenta prvotno napisa
    Jesu li doule dovoljno kompetentne (i imaju li kod nas uopće ikakvu mogućnost) da osiguraju najbolji mogući smjer pri porodu?
    doule su kompetentne već samim tim što rodilja uz njih osjeća sigurnost, ali one ne mogu utjecati na bolničko okruženje. ono je takvo kakvo je: ne omogućava privatnost, a to je preduvjet za normalan fiziološki tijek poroda. mogućnosti doule su sužene, ali to ih samo čini snalažljivijima i snažnijima .

  6. #156
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Citiraj Fidji prvotno napisa
    argenta, miješaš ulogu primalje/liječnika s ulogom doule.
    Ma, ne, ne miješam, nego sam se loše izrazila, u pokušaju da pitanja budu čim kraća. Znam da su svi oblici intervencija na primalji, odnosno liječniku.

    Ali, obzirom da je topic o doulama, razmišljala sam na glas je li i kako moguće da u odsustvu liječnika (što je kod nas nažalost česta praksa) doula prepozna stanje u kojem je preporučljiv CR koji je in-labour, non-emergency prije nego se pretvori u emergency. I ako je to moguće, ima li ikakve šanse da će je netko poslušati.

    Hm, što više objašnjavam, to mi se više čini da su odgovori u negativnoj zoni.

  7. #157
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    argenta o tako nečem ne treba doula odlučivati...takva odluka je na primalji, odnosno primalja je tu da tako nešto prepozna. Doula zna stav i želje rodilje o intervencijama, no prepoznati jel trenutak za CR, takvo što ne.

  8. #158
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Citiraj argenta prvotno napisa
    Citiraj Fidji prvotno napisa
    argenta, miješaš ulogu primalje/liječnika s ulogom doule.
    Ma, ne, ne miješam, nego sam se loše izrazila, u pokušaju da pitanja budu čim kraća. Znam da su svi oblici intervencija na primalji, odnosno liječniku.

    Ali, obzirom da je topic o doulama, razmišljala sam na glas je li i kako moguće da u odsustvu liječnika (što je kod nas nažalost česta praksa) doula prepozna stanje u kojem je preporučljiv CR koji je in-labour, non-emergency prije nego se pretvori u emergency. I ako je to moguće, ima li ikakve šanse da će je netko poslušati.

    Hm, što više objašnjavam, to mi se više čini da su odgovori u negativnoj zoni.
    Pa da.
    Doule s velikim iskustvom sigurno mogu prepoznati da porod ne ide glatko i preporučiti konzultaciju s primaljom ili liječnikom. Ali to jednostavno nije njihova svrha.

  9. #159

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28

    Početno

    Cure, mame, doule, molim podršku, plan mi je roditi u Varaždinu (na stolčiću), termin 15.07., plan poroda ko u Lutonjice, samo je isključen MM jer se užasava i same pomisli da prisustvuje porodu...a ne bih sama ovaj put (ako je ikako moguće)...

    Ako je koja doula zainteresirana, voljna i slobodna u tom vrućem vremenskom razdoblju, molim da se javi...bila bih uistinu sretna i zahvalna!

  10. #160
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    stud.muca, pogledat ću kako mi je s poslom u to vrijeme pa ti se javim ako ću moći.

  11. #161

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28

    Početno

    Super VedranaV, željno isčekujem tvoj odgovor

  12. #162
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    samo da se kratko javim - bijah u londonu na tecaju kod liliane i michela i sad sam diplomirana doula! :D
    opsinije javljanje slijedi!

  13. #163
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    Citiraj puhovi obožavaju smokve prvotno napisa
    samo da se kratko javim - bijah u londonu na tecaju kod liliane i michela i sad sam diplomirana doula! :D
    opsinije javljanje slijedi!
    :D :D

    Čestitam!

  14. #164
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Puhovi obožavaju smokve - velike častitke!

  15. #165
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    bilo je pregenijalno! ne mogu vjerovati da se u tri dana moze toliko toga reci!
    cure kojima je tesko jer im partneri ne zele prisustvovati porodu - nemojte se zalostiti!
    michel odent kaze da je kroz svoje pedesetogodisnje iskustvo uvijek vidio dvije stvari - porod je puno laksi i brzi kad muz nije prisutan, dapace, tipican slijed dogadaja kojem je puno puta svjedocio je da porod ide svojim tokom, zatim muz iz nekog razloga napusti sobu, a stvari se istog trena naocigled ubrzavaju i beba izlazi munjevitom brzinom. ili - puno puta je post-festum razgovarao s zenama s kojima je bio u kontaktu prije poroda i kad ih je pitao kako je bilo, cuo je odgovor - sve je bilo fantasticno, porod je bio brz, lagan, samo jedna stvar nije bila kako sam zeljela, a to je da muza nije bilo.
    uglavnom, MO kaze da je najceski uzrok dugog i teskog poroda upravo prisutnost oca! (naravno, u nasim uvjetima bolnickog poroda pitanje je da li bas otac najvise odmaze, ali po svoj prilici ni ne pomaze)
    drugo - MO kaze da se muska psiha u pravilu jako tesko nosi s emocijama koje se javljaju kao reakcija na prizor poroda njihove vlastite zene; govori cak o muskoj postporodajnoj depresiji. ima cak takvih ekstremnih primjera da je muz nazocio porodu, sve je naizgled bilo super, a onda je slijedeci dan - nestao! :shock: drugi je prvi put u dobi od 35 godina dobio napad shizofrenije, itd.

  16. #166
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Čestitam kolegice!

  17. #167
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Citiraj puhovi obožavaju smokve prvotno napisa
    samo da se kratko javim - bijah u londonu na tecaju kod liliane i michela i sad sam diplomirana doula! :D
    opsinije javljanje slijedi!
    Od srca ti cestitam I jako mi je drago da vas ima sve vise u metropoli

  18. #168
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    cestitam puhice

    moram te uhvatiti da mi sve ispricas, logistiku i ostatak

  19. #169
    bimba iaia avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    820

    Početno

    Čestitam

  20. #170
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Čestitam!!!

  21. #171
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    hvala! ako imate kakvo pitanje, samo naprijed!

  22. #172
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    detljne biljeske s Odentovog tecaja imate tu

    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=25493

    + 2. dio

  23. #173
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Citiraj puhovi obožavaju smokve prvotno napisa
    michel odent kaze da je kroz svoje pedesetogodisnje iskustvo uvijek vidio dvije stvari - porod je puno laksi i brzi kad muz nije prisutan
    mm nije bilo bitno, a moj porod je bio zaista expresan, vjerovala sam u sebe i bila sama sebi dovoljna. Opustila se, imala u glavi posložene kockice, voljela svaki nadolazeći trud sve više i više...
    Jednostavno sam se bolje osjećala sama i svaki put kad bi me primalja i dr. ostavili samu, bilo mi je lakše.
    Na idući porod opet idem sama, bez mm, ali vodim doulu koja će samo šutjeti i truditi se da ispoštuju moje napisane želje.

  24. #174
    Bebinja avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Malo Misto
    Postovi
    642

    Početno

    Ako rodilja povede doulu s njom,treba li doula imat položen tečaj( recimo to je u st-u uvijet za bit na porodu) ili samim tim što je doula ne treba?
    Ima li u blizini Splita doula ?
    Da li doula taj svoj posao obavlja volonterski ili uz neku naknadu?

  25. #175
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj puhovi obožavaju smokve prvotno napisa
    samo da se kratko javim - bijah u londonu na tecaju kod liliane i michela i sad sam diplomirana doula! :D
    opsinije javljanje slijedi!
    čestitam ti puhica! svaka čast, baš mi je drago da sada imamo doulu i na moru!

  26. #176
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    puhica je u zg, nažalost, nije na moru...

    Doula je obično žena koja je rodila, tako da ne mora proći tečaj (po toj logici, kao što drugorotke ne moraju). iako svako rodilište ima svoju politiku tko može prisustvovati porodu i pod kojim uvjetima, tako da to treba provjeriti s rodilištem.

    Kod nas doula ne postoji kao zanimanje, rad je prijateljsko volonterski.
    U inozemstvu, gdje postoji edukacija i zanimanje doula, naravno se plaća.

  27. #177

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Mkd
    Postovi
    1,667

    Početno

    Citiraj puhovi obožavaju smokve prvotno napisa
    samo da se kratko javim - bijah u londonu na tecaju kod liliane i michela i sad sam diplomirana doula! :D
    opsinije javljanje slijedi!
    Cestitke

  28. #178
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa
    Citiraj puhovi obožavaju smokve prvotno napisa
    samo da se kratko javim - bijah u londonu na tecaju kod liliane i michela i sad sam diplomirana doula! :D
    opsinije javljanje slijedi!
    čestitam ti puhica! svaka čast, baš mi je drago da sada imamo doulu i na moru!
    eh, da, vratila sam se u zg.
    mislim da za tecaj treba provjeriti u svakom rodilistu ponaosob, rekla bih da ga vjerojatno traze. kod nas su doule jos relativno nepoznat pojam i nisam sigurna da bi nekom dr-u u bolnici diploma zavrsene doule bas nesto znacila, kad vjerojatno ni ne zna sto je to. :/
    dosta je tesko uci u rodiliste bilo kome tko prati rodilju, muza puste u radjaonu, a da li bi doulu pustili u predradjaonu?
    jos nam tu predstoji puno borbe, na zalost.
    mozda bi bila dobra ideja pokusati prvo u "liberalnijim" rodilistima, kao sto je varazdinsko, ili u nekoj privatnoj klinici.

  29. #179
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    Da, volontiramo za sada, tako da - navalite! :D
    Postoji, doduse, i doularenje novopecene majke nakon poroda - znaci, dolazak nekoliko sati na dan, pomoc u kuci, pomoc s dojenjem, podrska, ohrabrenje, a usput i ciscenje i kuhanje ako majka nema drugu pomoc oko kucanskih poslova; vremenski to predstavlja poprilican angazman, dolaziti nekome dva - tri tjedna svaki dan na nekoliko sati, pa pretpostavljam da to ne bi bilo besplatno, nego vjerojatno u rangu placanja kucne pomocnice ili tako nesto.
    Po mom misljenju, idealno bi bilo da doula brine o majci tokom trudnoce, poroda i zatim nakon poroda - bar bih si ja za sebe tako nesto pozeljela ako bih bila u situaciji da ponovo radjam.

  30. #180
    sanja74 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb - Trešnjevka
    Postovi
    1,578

    Početno

    meni je samo žao što nitko od mojih frendica nema veze s doula-renjem..
    pogotovo sada kad mi do poroda "otkucavaju" dani.

    puhica, čestitam! :D

  31. #181
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    puhica nažalost pa imam osjećaj da je bolje da ni ne znaju naši u rodilištima što je to jer je veća šansa da će pustiti osobu kao prijateljicu/rođaku i slično nego kao doulu.

    Čak vani, u nekim rodilištima, imaju politiku da ne primaju doule u rodilište .

    Najbolje je inkognito 8)

  32. #182
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    Čak vani, u nekim rodilištima, imaju politiku da ne primaju doule u rodilište
    kaj zaista? gdje?
    sto se tice drugog dijela posta, mislim ipak da se nekak mora poceti propagirati profesija doule kao educirane osobe koja ima odredenu ulogu i u stanju je u ime rodilje razgovarati s babicama i lijecnicima, jer je za to kvalificirana. inace, kako mozes ocekivati da ce prihvatiti ono sto im govoris?
    znam da su nasi zdrastveni radnici tvrd orah, ali nekako treba poceti, a kako - ja bih pocela kod onih tolerantnijih i progresivnijih, pa bi onda mozda uslijedio neki publicitet, vise ljudi bi bilo upoznato s pojmom doule i tako bi valjda doule polako i bile prihvacene i prepoznate.
    s druge strane treba raditi na pravima pacijenata koja postoje u zakonu i na papiru, ali svaka osoba treba inzistirati da svoja prava i dobije.
    ako je zelja rodilje da netko bude uz nju, onda ona ima na to pravo.
    u slucaju muza izgovor je da se muza ne pusti u predradaonu, jer su tamo i druge zene, pa im muskarac moze smetati, u slucaju doule taj izgovor ne vrijedi.
    naravno, uvijek se moze racunati s prljavim trikovima poput izgovora da je sezona gripe i sijaset drugih, zato mislim da je bolje izabrati bolnicu u kojoj su vece sanse da se naide na razumijevanje.
    naravno, tvoja logika mi nije strana, bolje je svakako pokusati izvesti cijelu stvar tako da pomognes, a da establisment ne skuzi da mu se ti tu nesto zapravo petljas u posao, ali kako postici da te u odsudnom trenutku shvate ozbiljno ako dolazis kao totalni laik?

  33. #183
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    moram prokopati da nađem u kojoj od knjiga (ali u jednoj od onih koje sam čitala u zadnje vrijeme a o prirodnom porodu su, javim u kojoj kad i ako nađem...mamnezija ). uglavnom, pisano je u kontekstu da upravo u rodilištima ne žele da im se netko "miješa u posao" te da zato ne žele doule. Kao što ne žele ni da im se rodilja miješa u "njihov" posao :/

    A naši jesu tvrd orah, baš si mislim kako znaju reagirati kad im dođe netko tko ima svoje "zahtjeve" a još da im se najavi osoba koja će zastupati rodilju...baš me zanima kako bi reagirali :/

  34. #184
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    Našla

    U Wagneovoj knjizi za pripremu za porođaj u poglavlju o doulama.

  35. #185
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    Citiraj Pepita prvotno napisa
    Citiraj puhovi obožavaju smokve prvotno napisa
    michel odent kaze da je kroz svoje pedesetogodisnje iskustvo uvijek vidio dvije stvari - porod je puno laksi i brzi kad muz nije prisutan
    mm nije bilo bitno, a moj porod je bio zaista expresan, vjerovala sam u sebe i bila sama sebi dovoljna. Opustila se, imala u glavi posložene kockice, voljela svaki nadolazeći trud sve više i više...
    Jednostavno sam se bolje osjećala sama i svaki put kad bi me primalja i dr. ostavili samu, bilo mi je lakše.
    Na idući porod opet idem sama, bez mm, ali vodim doulu koja će samo šutjeti i truditi se da ispoštuju moje napisane želje.
    pepita,

  36. #186
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj puhovi obožavaju smokve prvotno napisa
    dosta je tesko uci u rodiliste bilo kome tko prati rodilju, muza puste u radjaonu, a da li bi doulu pustili u predradjaonu?
    jos nam tu predstoji puno borbe, na zalost.
    mozda bi bila dobra ideja pokusati prvo u "liberalnijim" rodilistima, kao sto je varazdinsko, ili u nekoj privatnoj klinici.
    u vž nema predrađaone kao u zg

    moja doula je bila sa mnom no nismo joj bađ na čelo napisali doula jer brijem da je tako za sada bolje

  37. #187
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    Citiraj Tiwi prvotno napisa
    Citiraj puhovi obožavaju smokve prvotno napisa
    dosta je tesko uci u rodiliste bilo kome tko prati rodilju, muza puste u radjaonu, a da li bi doulu pustili u predradjaonu?
    jos nam tu predstoji puno borbe, na zalost.
    mozda bi bila dobra ideja pokusati prvo u "liberalnijim" rodilistima, kao sto je varazdinsko, ili u nekoj privatnoj klinici.
    u vž nema predrađaone kao u zg

    moja doula je bila sa mnom no nismo joj bađ na čelo napisali doula jer brijem da je tako za sada bolje
    tiwi, da li to znaci da te ne sele u drugu prostoriju kad krene izgon? zvuci dobro! da li je onda tvoja pratilja bila cijelo vrijeme s tobom?
    da li ti se da malo opsirnije opisati kako je u vz rodilistu? sto imas na raspolaganju - loptu, stolcic, tus? imaju li kadu? (koliko me sjecanje sluzi, mislim da nemaju, ali imaju stolcic :/ )
    da li te prikopcaju na ctg, ili ne? kakve su mogucnosti za izbor polozaja pri izgonu, da li mozes biti u polozaju u kojem zelis? (npr. na sve cetiri, ili uspravna )
    kako se sve to mijenja ovisno o tome koja je ekipa dezurna?
    da li si imala plan poroda?
    kakvu si ulogu dodijelila douli, da li je ona prenosila tvoje zelje babicama i doktorima, ili su direktno razgovarali s tobom?
    da li traze da osoba koja te prati ima zavrsen trudnicki tecaj kod njih?
    puno pitanja, ali sigurna sam da ce ti cure koje razmisljaju o varazdinu biti zahvalne!

  38. #188
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Citiraj puhovi obožavaju smokve prvotno napisa
    Citiraj Pepita prvotno napisa
    Citiraj puhovi obožavaju smokve prvotno napisa
    michel odent kaze da je kroz svoje pedesetogodisnje iskustvo uvijek vidio dvije stvari - porod je puno laksi i brzi kad muz nije prisutan
    mm nije bilo bitno, a moj porod je bio zaista expresan, vjerovala sam u sebe i bila sama sebi dovoljna. Opustila se, imala u glavi posložene kockice, voljela svaki nadolazeći trud sve više i više...
    Jednostavno sam se bolje osjećala sama i svaki put kad bi me primalja i dr. ostavili samu, bilo mi je lakše.
    Na idući porod opet idem sama, bez mm, ali vodim doulu koja će samo šutjeti i truditi se da ispoštuju moje napisane želje.
    pepita,
    puhovi vole smokve čestitam :D :D :D

    Po mom mišljenju doula je svakako dobrodošla na porodu, jer sama pomisao da je pored tebe netko tko "zna sve o tome" smiruje, a mislim da je smirenost na porodu jako bitna, bar je meni bila i trudovi su bili, pa mogu reći predivni.
    Doula je rodila i kad kaže nešto, ona zna zašto je to rekla.

    I još nešto, moja primalja je bila tako smirena, tako prisutna da je i mene smirivala.
    Nikad to neću zaboraviti.

  39. #189
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    krasno, pepita! super je znati da ima takvih primalja (ma znam da ih ima, ali su na zalost u manjini).
    u kojoj bolnici si rodila?

  40. #190
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Citiraj puhovi obožavaju smokve prvotno napisa
    krasno, pepita! super je znati da ima takvih primalja (ma znam da ih ima, ali su na zalost u manjini).
    u kojoj bolnici si rodila?
    U splitskom rodilištu.
    Zbilja ekipa u rađaoni je bar meni bila super.
    Pazi primalja me malo "izludila" s dripom, kojeg sam odbila, ali unatoč svemu djelovala je smireno i u očima joj se vidilo nešto opuštajuće.

  41. #191
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Ima detalja s mog poroda koji su mogli biti puno ljepši, ali eto, prvi porod, veliko uzbuđenje i nisam išla za tim, nije mi tada smetalo i ne smeta mi sada.

    Ali za svaki slučaj, kad budem drugi put rađala, vodim sa sobom jednu doulu koja mi mora obećati da ćemo poslije poroda zajedno popiti kavicu

  42. #192
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj puhovi obožavaju smokve prvotno napisa
    Citiraj Tiwi prvotno napisa
    Citiraj puhovi obožavaju smokve prvotno napisa
    dosta je tesko uci u rodiliste bilo kome tko prati rodilju, muza puste u radjaonu, a da li bi doulu pustili u predradjaonu?
    jos nam tu predstoji puno borbe, na zalost.
    mozda bi bila dobra ideja pokusati prvo u "liberalnijim" rodilistima, kao sto je varazdinsko, ili u nekoj privatnoj klinici.
    u vž nema predrađaone kao u zg

    moja doula je bila sa mnom no nismo joj bađ na čelo napisali doula jer brijem da je tako za sada bolje
    tiwi, da li to znaci da te ne sele u drugu prostoriju kad krene izgon? zvuci dobro! da li je onda tvoja pratilja bila cijelo vrijeme s tobom?
    da li ti se da malo opsirnije opisati kako je u vz rodilistu? sto imas na raspolaganju - loptu, stolcic, tus? imaju li kadu? (koliko me sjecanje sluzi, mislim da nemaju, ali imaju stolcic :/ )
    da li te prikopcaju na ctg, ili ne? kakve su mogucnosti za izbor polozaja pri izgonu, da li mozes biti u polozaju u kojem zelis? (npr. na sve cetiri, ili uspravna )
    kako se sve to mijenja ovisno o tome koja je ekipa dezurna?
    da li si imala plan poroda?
    kakvu si ulogu dodijelila douli, da li je ona prenosila tvoje zelje babicama i doktorima, ili su direktno razgovarali s tobom?
    da li traze da osoba koja te prati ima zavrsen trudnicki tecaj kod njih?
    puno pitanja, ali sigurna sam da ce ti cure koje razmisljaju o varazdinu biti zahvalne!
    ajme puh nije te dugo bilo

    cure koje razmišljaju o VŽ pišu na tom topiku (zapravo topicima) npr. http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=73857

    a u mojoj priči kako se rodio Ian piše puno odgovora na tovja pitanja pa ak ti se da - čitaj http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=72714

    ukratko, nema predrađaone, nego si odmah u istoj prostoriji gdje ćeš i roditi, tamo je i lopta, stolčić, onaj mali krevetac za bebu s pripremljenim ručnikom i narukvicama, ima i nekih fora spravica za masiranje, cdplayer, ma ima svašta, ako ti to baš pri porodu i pada na pamet. kada u VŽ nema.

    doula je bila "moja pratnja", nekad je ona pričala s primaljom ili dr, nekad ja. mislim, činjenica je da zapravo ja moram biti ta koja odlučuje pa sam se tako i postavila. nije nam baš bilo puno uletavanja, moj doživljaj je da smo dosta bile same. ja sam najviše bila na sve četiri, primalja je odmah namjestila onaj naslon višlje i stavila jastuke da se mogu odmarati i oslanjati rukama.

    doula tj pratnja (svejedno tko to bio) treba imati potvrdu o završenom tečaju, bar je tada bilo tako.

    ctg je priča za sebe, to je ono što ja nisam nikako htjela odbiti ako me razumiješ, ali sam se mogla okrenuti, ustati pored kreveta (uh to mi nikako nije bilo ugodno :shock: ) i tako.

    smjene kao smjene, različiti ljudi različito rade, pa pretpostavljam da se mnogo toga može i razlikovati. mi smo uletjele kako sam kasnije saznala u ne baš najhvaljeniju al mene to ništa puno nije diralo. došla sam u 20,00 a ian je rođen u pola pet ujutro pa nismo mijenjali smjenu.

    i tako. sve u svemu, meni je VŽ bio opcija za 5!

  43. #193
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    hvala ti na iscrpnom odgovoru! i na linkovima, procitat cu.
    nisi mi rekla da li si imala mogucnost tusirati se po volji? to me zanima, jer u nedostatku kade to bi bila izvrsna opcija za opustanje i ublazavanje boli.
    da li se moze voditi i muz i doula, je li tvoj muz bio?
    doula tj pratnja (svejedno tko to bio) treba imati potvrdu o završenom tečaju, bar je tada bilo tako.
    to mora biti tecaj bas kod njih, ili u bilo kojoj bolnici?

  44. #194
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    procitala sam pricu!

  45. #195
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    kak vam se cini ovaj plan poroda?
    (vjerojatno je već negdje objavljen, možda ga je saradadevii i prevela)

    Birth Plan



    Place – Homebirth
    Labour Partners
    1. my husband
    2. my Doula
    • As this is my first birth, I do not want students present, please.
    • For any questions throughout labour please don’t ask me but my doula or my husband.
    Monitoring Baby and me
    • If there’s a need for a vaginal exams, please don’t share with me the details of how dilated I am and the baby’s position.
    • Listen to the baby’s heartbeat as little as possible.
    • If there’s a need to listen to baby’s heartbeat, please do so without asking .
    • Please don’t offer me pain relief (even Gas&Air). If I need some I’ll ask for it myself.
    2nd & 3rd stages of Labour
    • Immediately after birth I’d like one hour skin-to-skin with my baby.
    • Please do not clamp/cut the cord until 1 hour after the birth of my baby.
    • I would like physiological third stage, as long as labour progresses normally.
    After Birth
    • Vitamin K? Three choices: Injected, oral or No Vitamin K for my baby

    jednostavno, kratko i jasno!
    naravno, umjesto "homebirth" može biti bolnički porod.
    može se dodati, u skladu s našim uvjetima, još ponešto, naravno, trebalo bi spomenuti epiziotomiju, nalijeganje na trbuh i slične stvari koje u "nekim drugim zemljama" ne rade.

  46. #196
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    netko zna da li vec postoji prijevod?

  47. #197
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    mislis na ovako nesto:

    PLAN POROĐAJA
    Ime Prezime

    Želim biti potpuno obaviještena o svim medicinskim postupcima koji će se provoditi nada mnom i mojim djetetom i želim za njih dati svoje dopuštenje.
    Molim da se od mene ili supruga prethodno traži pristanak za svaki postupak koji je u suprotnosti s dolje navedenim.

    Sve dok je sve u redu s mojim djetetom i sa mnom, želim:



    da moj partner bude prisutan čitavo vrijeme porođaja
    porod BEZ lijekova protiv bolova i BEZ lijekova za smirenje
    porod BEZ dripa
    porod BEZ prokidanja vodenjaka
    porod BEZ epiziotomije
    koristiti loptu, neometano se kretati i mijenjati položaje
    porod na STOLČIĆU
    da se pupčana vrpca prereže NAKON što prestane pulsirati i da to učini otac
    podojiti dijete odmah po porodu
    rooming in


    IZJAVA:
    U ovom planu porođaja naveli smo naše želje. Prije ispunjavanja plana smo se educirali i spremni smo aktivno sudjelovati u porođaju kako bi naše želje bile ispunjene u što većoj mjeri. Svjesni smo da se porođaj može zakomplicirati i da će u tom slučaju liječnik i primalja donijeti nužne odluke.

    Unaprijed hvala na Vašoj suradnji u provođenju našeg plana porođaja.

    Mjesto i datum

    Potpis majke

    Potpis oca

  48. #198
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Ako mene pitaš ,čini mi se kao SF.
    Barem je moje iskustvo takvo.A najdalje gdje je stigla moja doula je stubište ispred rađaone jer je šef smjene odlučio da ona ne može ući(iako muž nije bio u blizini).Pažljivo birate rodilište.

  49. #199
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ovaj od puhice mi je nekako prijateljskiji

  50. #200
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ja pak mislim da doula moze uci u skoro svako rodiliste, ali bez da ju se naziva doulom

    evo, ja sam bila na sestrinom porodu u petrovoj
    dakle, u jednom stvarno konzervativnom rodilistu

Stranica 4 od 9 PrviPrvi ... 23456 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •