Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 96 od 96

Tema: Pijelon - bubreg

  1. #51
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Vanila vrlo vjerojatno te nece poroditi prije 32tt. A bebica u tom tt ako se i rodi bit ce dobro.
    Vazno je da ima okolnog tkiva bubrga dovoljno i da bubreg nije opterecen.
    Vjerujem da ce sve biti.
    Jesu ti radili dodatme pretrage? Detaljan pregled srca, mozga? Kakav je nn?

  2. #52

    Datum pristupanja
    Jan 2017
    Postovi
    9

    Početno

    Neznam tocno koliko su detaljno gledali a u nalazu je dr napisao da ne vidi druge anomalije,nisu mi nista konkretno rekli samo da moramo pratiti i ako se prosiri prijevremeni porod...

  3. #53

    Datum pristupanja
    Jan 2017
    Postovi
    9

    Početno

    Dali je netko cuo da u slucaju da se pijeloni nastave siriti da se moze napraviti punkcija i eliminacija mokrace iz bubrega da se bubreg rastereti??

  4. #54
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Cula jesam ali ne znam nikog niti sam iskreno istrazivala kada, kako... se to radi

  5. #55

    Datum pristupanja
    Jan 2017
    Postovi
    9

    Početno

    Vjerovatno se radi o slucajevima kad se progresivno siri

  6. #56
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Vanila, ne znam, ja nisam ni cula
    al daj odi po jos jedno misljenje, na detaljan uzv
    mene je moj drugi dr. skroz umirio, iako je i doktorica rekla da se ne brinem, da je nalaz jos u granicama

  7. #57
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Vanila jesi bila na kontroli?

  8. #58

    Datum pristupanja
    Jan 2017
    Postovi
    9

    Početno

    Evo danas sam bila,pijeloni se nisu prosirili, detaljno su pogledali srce i govore da je za sada sve u redu i beba dobro napreduje narucili su me opet za 20 dana...

  9. #59

    Datum pristupanja
    Jan 2017
    Postovi
    9

    Početno

    Najčešći uzroci proširenom pijelona (hidronefroza) su valvular stražnje uretre što se događa kod muških, to je membrana na uretre koja onemogućavaju normalno mokrenje i drugo je prirodno suženje u području gdje se pijelon prazni u ureter. U oba slučaja je uzrok opstrukcija i stvara se pritisak jer se mokraća ne prazni kako treba i dolazi do proširenja. A može doći do proširenja i da nema opstrukcije. Uglavnom u utrobi je najbitnije da beba stvara dovoljno mokraće da bude dovoljno plodne vode da se normalno razviju pluća. 7mm je granično ali s obzirom da ste u kasnijoj trudnoći i ako je količina plodne vode uredu ja nebi tu ništa poduzimala do nakon poroda jer je nalaz samo granican a nekad se zna i povući. Nisam nefrolog ali sam budući pedijatar i ja bi to tako procijenila. Ginekolozi malo o tome znaju treba se konzultirati djeceg nefrologa ( preporučujem dr.ćuka u klaicevoj). Nakon poroda će se trebate napraviti kontrolni ultrazvuk i ako hidronefroza perzistira najmanji problem vam je infekcija mokraćnih putova ( iako će se pri svakoj temperaturi obavezno morati napraviti urin i urinokultura) već oštećenje bubrega. Ali nemojte da vas to sad jako zabrinja jer dijete ima jedan zdravi bubreg. A možda na kontrolnom uzv neće biti proširenja.

  10. #60
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    evo, sa 5,9mm (27+2) smanjio se na 5,3mm (29+6)
    Posljednje uređivanje od Ginger : 17.02.2017. at 22:50

  11. #61
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Ginger

  12. #62
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    evo, sa 5,9mm (27+2) smanjio se na 5,3mm (29+6)
    na 32+4 je 6mm
    i dalje je to prihvatljivo, kaze dr

    Lili

  13. #63
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    evo, sa 5,9mm (27+2) smanjio se na 5,3mm (29+6)
    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    na 32+4 je 6mm
    i na 34+4 tt je 4mm

  14. #64
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    i jucer, na 35+5 i dalje 4mm
    kaze dr da je sve ok, samo cemo napraviti kontrolni uzv nakon poroda

  15. #65
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Bravo!
    Tako smo i mi napravili uzv i sve je bilo super. Pedijatar je rekao nema potrebe za daljnom obradom obzirom na uredan uzv.

  16. #66

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    2

    Početno

    Zdravo. U 24 sam sedmici trudnoce,doktor mi je na 4D snimanju rekao da moja beba ima pijelon desnog bubrega 14 mm a lijevog 11.9 mm. Vec je u nalazima napisao da se radi o hidronefrozi 3 stepena. Beba se brzo razvija,krupna je,ali to moze biti genetski jer smo svi krupni i s moje i muzeve strane. Rekao je da samo mozemo nastaviti pratititi bubrege kod bebe zasad. Pitala sam jel se moze sta uraditi,kaze nista zasad. Ja sam mnogo zabrinuta,taj dan sam preplakala cijeli. Prosli mjesec je beba imala pijelon desnog bubrega 9 mm a lijevog 7 mm,ali sad kako su se povecali nisam sva svoja. Mnogo su narasli,ali svi govore da se ne brinem,ali ja ne mogu da se ne brinem,ludim. Tek sesti mjesec a vec su veliki,sta cebiti tek kasnije. Jel imao neko slicno iskustvo,molim vas pisite? hvala

  17. #67

    Datum pristupanja
    Jan 2017
    Postovi
    9

    Početno

    Elsy tocno znam kako ti je sve sam isto prosla i ludila kod nas se nije smanjivalo nego je cjelo vrijeme postepeno raslo,pa su me poslali u 33 tj na amniocintezu i zadrzali u bolnici a nakraju su mi u36 tj inducirali porod radi toga,s tim da je kod nas bilo ogromno 22mm desni i 27mm lijevi kad se bebac rodio nakon rodilista odmah su ga uzeli u bolnicu i tamo napravili sve preglede krvi,urina mikciju i tko zna sto sve ne mikcija je pokazala da nema refluksa i kroz 10 dana nakon poroda su pijelini bili 6.2mm desno i 17mm lijevo nisam mogla vjerovati kad sam vidila nalaze da se jedan bubreg toliko smanjio.bebac je dobio antibiotik i probiotik da bude zasticen od infekcija.Ako imas koje pitanje slobodno pitaj.

  18. #68

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    2

    Početno

    Vanila hvala ti na tim utjesnim rijecima,nadam se da ce i kod nas biti sve uredu. Ja zivim vani i nekako se nadam da su ovdje doktori malo strucniji,ali moj doktor ne izgleda zabrinut,kaze da se to jako cesto desava i da se na kraju sve normalizuje. Kaze za svojih 20 godina rada samo je imao jednu tezu intervenciju. Niko nije zabrinut toliko,cak ni moj muz,osim mene. Sedmicu dana sam hodala kao luda,bas me potreslo to sve,jos kad sam sve procitala na internetu ludila sam. Doktor mi nije spominjao ni amniocintezu ni prijevremeni porodjaj,nista,samo da nastavimo pratit situaciju. Kaze ako bude problem postojao i kad se rodi beba, onda ce da mu nesto ugrade u bubrege sto ce rasiriti da bi izasla sva mokraca. Izgleda da negdje postoji zacepljenje,ali isto kaze da beba jako cesto piski, vjeruj sve me ovo zbunjuje. Ja sam sad u 26-toj sedmici trudnoce i nadam se da ce se situacija poboljsati.

  19. #69
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Vanila cestitke! Jako mi je drago da je sve proslo izvrsno!

  20. #70
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Elsy amnio rade iz razloga sto je pozitivan pijelon=pozitivan marker.
    Zelim ti da svoj smotuljak primis u ruke na kraju trudnoce

  21. #71

    Datum pristupanja
    Jan 2017
    Postovi
    9

    Početno

    Sto se tice amnio meni su je radili da provjere rad pluca ako slucajno dođe do prijevremenog i pluca u 33 tj jos nisu bila razvijena pa sam dobila inekcije za sazrijevanje pluca i redom su pogledali kromosome.Kod nas je to uvijek raslo i cim su vidjeli da beba moze sigurno van su me porodili i bas je dr rekao da cim beba izađe da se to zna samo po sebi popraviti,u trudnoci ti je bitno da ima dosta plodne vode i da se beba razvija kako treba.U preglede u trudnoci je bila ukljucena i nefrologica,ako ces se osjecat bolje popricaj s nekim nefrologom on ti moze dosta toga objasnit.Na kraju i ako problem ne nestane moze se operirat bitno da ima nacina za ozdravljenje.drzim fige da vam sve prođe samo od sebe i da se vise ne prosiruje☺

  22. #72

    Datum pristupanja
    Jan 2017
    Postovi
    9

    Početno

    Hvala Sanja☺

  23. #73
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Tako i meni vanila. Amnio da se vide kromosomi jer za pluca je bilo rano. Ja sam radila sa 21tt.
    Htjela bih samo ohrabriti sve mamice koje ce nazalost potraziti ovu temu da amnio ne boli i nije strasno kako se to vecini cini.
    Ja sam plakala i pjevala ko neko deriste, a na kraju nisam ni skuzila kad je iglu izvadila. Radila sam privatno i muz je bio unutra sa nama i sve budnim okom pratio i gledao na ekranu cijeli postupak. Danas da me netko pita opet bih ju radila jer ustedila mi je mnogo zivaca i olaksala ostale tjedne do poroda

  24. #74

    Datum pristupanja
    Apr 2022
    Postovi
    2

    Početno

    Pozdrav cure
    Ima koja nedavno da joj je tokom trudnoće bebi otkriven prošireni pijelon jednog bubrega. Nama pronađeno u 13. tjednu, 8mm.

  25. #75

    Datum pristupanja
    May 2022
    Postovi
    4

    Početno

    Pozdrav, ja sam u 22+3 trenutno, pijelon na jednom bubregu iznosi 9 a na drugom 10mm. Pratimo sta ce se desiti, da li ce biti dovoljno ploodove vode do kraja…

  26. #76

    Datum pristupanja
    Jun 2022
    Postovi
    2

    Početno

    Pozdrav , kako je stanje sada ? Meni se u roku mj dana duplo povećalo sad sam na 14mm i 0.5. Nervozna i živčana nastavljamo dalje 25tt ..

  27. #77

    Datum pristupanja
    Jun 2022
    Postovi
    2

    Početno

    Citiraj Summer123 prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav, ja sam u 22+3 trenutno, pijelon na jednom bubregu iznosi 9 a na drugom 10mm. Pratimo sta ce se desiti, da li ce biti dovoljno ploodove vode do kraja…
    Pozdrav, kakvo je stanje sada? Je li se popravilo?

  28. #78

    Datum pristupanja
    May 2022
    Postovi
    4

    Početno

    Pozdrav, trenutno sam 35+3, pijeloni i dalje rastu, oko 2cm su ali plodove vode ima dovoljno kao da nema nikakvih problema sa bubrezima, na svakom pregledu besika se redovno puni i prazni, u kakvom god da su stanju funkcioniraju normalno.

  29. #79

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    18

    Početno

    Zdravo, kako se zavrsilo kod vas? U slicnoj sam situaciji, ocajna

  30. #80
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Melina, mi nismo znali da beba ima uvećan pijelon dok nije došlo do jakog urinarnog infekta s 3 mjeseca. Dobio je jako visoku temperaturu, skoro 40, koju smo tek blago uspijevali skinuti s čepićima i mlakim tuširanjem. Bili su praznici, nismo mogli do naše pedijatrice, pa smo ga odveli hitno odmah ujutro u Polikliniku Sabol i tamo su iz nalaza krvi vidjeli da se radi o infekciji i poslali su nas u Helenu. Tamo nas je pratila doktorica Palčić. Odmah je dobio antibiotik. Nakon toga je predložila pregled kojem sam zaboravila ime, a radi se o uvođenju tanke sonde kroz mokraćnu cijev (u Heleni su imali moderniju, manje invazivnu, opremu nego na Rebru). U međuvremenu smo se javili našoj pedijatrici koja je kontaktirala s Helenom i u dogovoru smo odustali od te pretrage, a ja sam redovito nosila urin u Klaićevu na kontrolu. Srećom, prošli smo bez ikakvih problema kasnije. Pijeloni su se normalizirali i dijete nikada više nije imalo urinarni infekt.

    Vezano uz taj pregled kojem ne znam ime, naša pedijatrica je bila protiv toga da se radi kod prve upale. Također, predloženo nam je u Heleni da mu profilaktički dajemo antibiotik, ali je naša dr i kod toga bila konzervativna pa nismo ni to, nego samo neki sirup od brusnice i redoviti UZV pregledi u Heleni.

    S obzirom da imamo vrlo iskusnu pedijatricu i da sam ja konzervativna po pitanju uzimanja lijekova, odbili smo i taj pregled i profilaksu antibiotikom, ali ne bih nikako tvrdila da tako svi trebaju, nego po preporuci liječnika jer nisu sve bebe iste, niti je isti rezultat UZV pregleda. Da su obje dr potvrdile da treba, davala bih.
    Također, prilično sam vješta u laboratorijskom radu pa mi nije bio problem sterilno uzeti urin djeteta. Znam za neke mame koje bi prilikom uzimanja kontaminirale urin pa su odlazile svaki put u Helenu.

    Eto, ne bih rekla da smo prošli bez problema i bez stresa, ali je prošlo sa sretnim svršetkom.

  31. #81

    Datum pristupanja
    May 2022
    Postovi
    4

    Početno

    Pozdrav,
    Porodjena sam 37+5 indukovano kako bi se prije moglo reagovati, medjutim bubrezi su istrpili puno toga kroz trudnocu sto se naravno tek vidi nakon rodjenja. Beba sada ima 4 mjeseca, na lijevom bubregu reflux V stepena a drugi radi samo 3% zbog ostecenja kroz trudnocu. Bili smo i u Heleni ali smo prije 10 dana operisani u Beogradu u Institutu za majku i dijete, samo da napomenem da svaku anomaliju bubrega mora da vodi i neka anomalija mokracnog sustava, kod nas su to bili megaureteri. Beba sada ima dvije stome na koje mokri dok ne odraste malo za klasicne operacije gdje ce se sve to reimplantirati natrag. Operacija je prosla uspiesno i nakon 7 dana smo bili kuci.
    Ako Vas jos nesto zanima slobodno pitajte.
    Lijep pozdrav.

  32. #82
    Francesca85 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2020
    Postovi
    176

    Početno

    Mislim da je postupak cistografija? Dr Cvitković u Heleni je sjajna <3 Jelena, oprosti mi, možda sam polupala lončiće, ali ja cijelo vrijme mislim da si ti posvojila sina kad je bio već todler
    Posljednje uređivanje od Francesca85 : 04.01.2023. at 01:09

  33. #83
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj Francesca85 prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je postupak cistografija? Dr Cvitković u Heleni je sjajna <3 Jelena, oprosti mi, možda sam polupala lončiće, ali ja cijelo vrijme mislim da si ti posvojila sina kad je bio već todler
    Zbilja sam zaboravila, moguće da se tako zove, samo znam da je na Rebru bila moguća urografija i da je to puno neugodniji pregled. U svakom slučaju Melina, kad već znaš da imate (mi nismo mogli znati), možda da se rano javiš u Helenu. Ako si to možeš priuštiti financijski, to je jako dobra klinika pa možete u dogovoru s vašim pedijatrom pratiti kod njih situaciju prije nego eskalira kao kod nas. Ja bih možda s mjesec dana otišla na tvom mjestu.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 04.01.2023. at 11:21

  34. #84
    Francesca85 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2020
    Postovi
    176

    Početno

    Meni su doktori rekli da s bebom od 3 mjeseca koja kuri na 40 ne treba čekati jutro.

  35. #85
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Nikako ne čekati jutro , mada sam ja u to naše vrijeme s njegovih 3 i pol tjedna čekala,
    s dva i pol mjeseca nisam nego sam jurnula odmah popodne.

  36. #86

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    18

    Početno

    Da li je djecak kod Vas? Mene je strah dijagnoze valvula zadnje uretre

  37. #87
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    To je moj imao, pa su ga operirali, imao je pretrage s 3 g i tad je dr rekao da su bubrezi ko u zdravog djeteta koje nikad nije imalo problema. Zbog covida nisam radila opet pretrage, ali doktor je tad rekao i da ne moram. Najgore je bilo u početku kad nismo znali otkuda urinarne infekcije pa je dobivao profilaksu cefaxim neko vrijeme i imao katerer nakon operacije. Morali smo riješiti i fimozu jer je i to otežavalo već otežano uriniranje. Nama je Habdović bio doktor, a operaciju je radio Bahtijarević. Odličan tim u Klaićevoj.

    Mada kažu da to zadesi 1 u 10000 dječaka, ili takav neki broj, imam subjektivni dojam da je toga češće u zadnje vrijeme, ili jednostavno ljudi više traže savjete na forumima.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 10.01.2023. at 21:10

  38. #88

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    18

    Početno

    Vas sin je imao valvulu zadnje uretre je li tako? Recite mi da li je imao kakvog ostecenja bubrega ili besike?

  39. #89
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Vodilo se u početku kao kronična bolest bubrega trećeg stupnja, desni bubreg je imao jako stanjenu ovojnicu od te vodurine kaj je pritiskala jer nije išla van, a drugi bubreg je bio okej. Onda kak je mali rastao to se nekak izniveliralo i doktor je rekao da su bubrezi kompletno u redu, meni je to bilo začuđujuće jer sam do tad čitala da kaj se bubreg formira in vitro to je to, ali nemrem ja bit pametnija od nefrologa. Ako on kaže da su u redu, a i pokazao je slike, onda je to. Ali baš bih mogla čekirat još jednom u Heleni.

    Da, valvula. Odsjekli je odmah po porodu.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 11.01.2023. at 13:18

  40. #90

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    18

    Početno

    Kolika su mu bila prosirenja pijelona u trudnoci? Nama u 18 nedelji oba do 7mm. Dr kaze da beba prazni besiku ali ne do kraja.

  41. #91
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Ne sjećam se napamet, ali znam da su svi doktori počeli odmah mumljati u bradu nešto tipa "ma ovo ne mora ništa značiti još, budemo vidjeli, ... to se još da srediti..." tako da sam po njihovim reakcijama počela paničariti.
    Mogu potražiti poslije u papirima kak je išlo, ali taj podatak vam nije relevantan jer ste vi za sebe slučaj. Mislim da nekad porađaju ranije, kad se smanji plodna voda, mislim moraju u takvim slučajevima.

  42. #92

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    18

    Početno

    Znacilo bi mi da potrazite i javite mi. Hvala.

  43. #93
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Nažalost, papire iz same trudnoće sam bacila. Nalazi mjesec dana od poroda su pokazivali da je lijevi pijelon bio 20 mm, drugi 7 mm. Već pet mjeseci poslije piše da je lijevi bio 17 mm. Valjda se smirio nakon elektroresekcije. Ali kao što sam rekla, to je samo jedna od pretraga. Radili smo test na bubrege pa je pokazalo 53% i 47%. U početku sam bila shrvana jer sam mislila da svaki bubreg radi na pola, ali zapravo se to gleda drugačije, 50 i 50 skupa sto, jedan je bubreg za 3% slabije radio, a drugi preuzeo tu ulogu.

    Poslano sa mog LDN-L21 koristeći Tapatalk

  44. #94

    Datum pristupanja
    Jun 2023
    Postovi
    1

    Početno Upit za bebu

    moze vas osobni mail imam up[it vezan za vaseg sina i operaciju? Hvala

  45. #95
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj mariokc prvotno napisa Vidi poruku
    moze vas osobni mail imam up[it vezan za vaseg sina i operaciju? Hvala
    Znam da nije za mene post, ali imate premali broj postova za privatne poruke.

  46. #96

    Datum pristupanja
    Jun 2020
    Postovi
    2

    Početno

    Ima li ovdje aktivnih ovih cura kojima su jako u trudnoci rasle hidronefroze kod fetusa??
    Nama prije 3 tjedna 0.60 a danas 1.12 vec a tek sam 27+2.
    Kako vam je bilo stanje nakon poroda??

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •