Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 106

Tema: reklamirati dojenje?

  1. #51
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    dugo sam mozgala zašto neke žene jedva čekaju da nađu opravdanje da mogu prijeći na bočicu
    ništa mi nije imalo logike

    no sad imam jednu teoriju:
    razdoblje 0-3god nam ulazi duboko u podsvijest i na taj način utječe na ponašanje u odrasloj dobi
    ako su te mame bila odhranjene na bočicu njihova podsvijest ima zapisano: beba se hrani na bočicu
    i dokle god ne dođu do te točke, tj. pređu na bočicu, one nemaju mira, one sumnjaju u sebe, u svoje mlijeko, pa bar samo 1 bočica da bude sigurna da beba nije gladna ... jer ih instikt navodi prema bočici
    a instikt je pod utjecajem podsvijesti
    Mislim da ova teorija pada u vodu.
    Mama je buraza dojila nekih 14 dana (mlijeko joj postalo gorko ko pelin jer je bila ljuta :? ), mene je dojila nekih 3 mj.,
    sestru (koja se rodila sa mojih 13 god.) isto je dojila cca 3mj.
    Sve žene (sestrične, bratićeve žene, šogorica, susjeda) su svoju djecu odhranile na bočicama.
    ...pa mi nikada nije palo na pamet da nije ok da dojim i da dohranjujem.
    Istina kupila sam bočice, nemam pojma zašto i uopće ih nisam koristila (evo nečakinja od 2,5 god pije na njih), dude isto stoje u ormaru (žao mi ih baciti a trebala bi).
    E sad, vjerujem da sam to sve kupila pod utjacajem marketinga i okoline koja je bila takva kakva je.
    I vjerujem da nisam ''potkopala'' svoje dojenje raznoraznim čajevima (na koje su me konstantno nagovarali) iz razloga što sam ja takva da ne volim da mi pametuju.
    I ako ja vjerujem da sam u pravu - nema te sile koja bi me razuvjerila.
    Pa su me s vremenom ostavili na miru.

  2. #52
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    znam šta je utjecaj marketinga, i koliko jak može biti

    ali mi tako jaka želja za pronaći što prije razlog da prijeđe na bočicu nije jasan
    kao da odahnu: napokon bočica

    ne znam

  3. #53
    M.a.r.t.a avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,032

    Početno

    Ja sam danas u brodu pričala sa ženom koja je "3 mj dojila dijete koje je gubilo na težini i budilo se svakih 10minuta za sisu i kad joj je dr rekla da joj da bočicu, spasila se jer je dite napokon bilo sito i spavalo cilu noć" - to je jedan od primjera iz života. ja sam nešto trabunjala o skoku u razvoju, ali njena je bila zadnja - mlijeko joj nije valjalo. Sva sreća da je do mene sjedila prija sa ginekologije koja je upravo uspavala karlovu vršnjakinju na sisi pa se nisam dala oneraspoložiti

    MGrubi ni ja ne spadam u tvoje pravilo - mama me dojila 20dana kako ona kaže, pretpostavljam da ni to nije bilo isključivo dojenje. A mi još uvijek cikimo.

    Voljela bi znati statistiku dojene djece neših generacija ako je to negdje zabilježeno.

  4. #54
    M.a.r.t.a avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,032

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    znam šta je utjecaj marketinga, i koliko jak može biti

    ali mi tako jaka želja za pronaći što prije razlog da prijeđe na bočicu nije jasan
    kao da odahnu: napokon bočica

    ne znam
    Mislim da je razlog jednostavan - većina roditelja nisu svjesna da se djeca mogu othraniti bez bočice.

    Dojenje se shvaća kao dobar početak ako majka ima mlijeka i ako joj je kvalitetno, a i ako ima mlijeka i kvalitetno je ipak treba jednom odbiti to dijete od sise (da prespava noć, da tata sudjeluje u hranjenju, ..) i dati mu bocu (kako i piše u svim bebinim kuharicama i časopisima za roditelje).

    Većina majki ne može ni zamisliti da ima beba bez bočica i duda, da nakon sise idu na žlicu. Jer duda = beba.

  5. #55
    Candy avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    260

    Početno

    Sestra koja je meni pomagala s dojenjem je rekla da ja nikad neću dojiti jer nemam ni kapi mlijeka i to je jednostavno tako nekim ženama. Šta reći? A zašto sam odlučila ustrajati na dojenju? Da, na Rodi sam se educirala, ali kao i u svemu ostalom u životu donijela sam odluku. "Neću pušiti. Vježbati ću." Dojit ću dijete, i onda nisam birala sredstva i načine, nego sam dojila. Kad je teško, onda je puno puta presudan stav... i tu se najviše dojilja izgubi, jer popuste reklamama, "komociji" i lošim savjetima.

  6. #56
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    i pritisku okoline
    tu sam našla na priče žena kako ih okolina praktički proziva da izgladnjuju dijete jer ne daju adaptirano

  7. #57

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sl.brod
    Postovi
    524

    Početno

    Mene susjeda koja treba roditi u 11 mjesecu pita kako da se rijesi mlijeka..da izbjegne mastitis i bla bla..
    Ja u soku totalnom!!
    Jos nije ni rodila, ni pomirisala tu svoju bebicu, dotakla je..ma ono bas nista a vec ju ne zeli dojiti..
    Eto, to ja ne razumijem. I nikad necu. Nek mi ooproste oni koje sam uvrijedila(ako ih ima).

    Rekoh joj za Rodu..za vezu majke i djeteta, da je najbolje za njenu bebu dojenje i "ono" sto netko, ne mogu se sjetit tko ima u potpisu"svako mlijeko hrani tijelo a samo majcino hrani i dusu"
    Ako sam malo fulala u citiranju, oprostite..
    Mislim dakle, kako treba lijepiti na svim prikladnim mjestima reklame VELIKE beba koje sisaju!! I to pod hitno!!!

  8. #58
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    i pritisku okoline
    tu sam našla na priče žena kako ih okolina praktički proziva da izgladnjuju dijete jer ne daju adaptirano
    i ja.i šta.
    Vjerujem da nismo svi isti, nekom je lakše nekom teže (visit na grani ) izborit se za sebe. Ali vjerujem da je to tvoja zadaća, da imaš to dijete i da ti je zadatak da pokažeš zube i izboriš se za njega :/
    Ne osuđujem, jer znam da je teško, ali isto tako znam da sam slušala komentare tipa "vrišti jer ti je slabo mliko jer ti ništa ne jedeš(??)", "gladno ti je dijete", "ima grčeve od tvog mlijeka je ne valja", ....
    mogla sam preplašeno popustit, al mislim da je imanje djeteta trenutak kad ne popuštaš nego preuzimaš apsolutnu odgovornost. U smislu, baba ti kaže da je mlijeko slabo, ti poslušaš, daš AD i "više se ne bojiš da je dijete gladno", ali ako odbiješ taj savjet i nastaviš dalje, preuzela si odgovornost za svoje dijete.
    :/
    Valjda sam objasnila što sam htjela reč.
    Ja sam rodila sa 21, na faksu, idealan mamac za mudre babe i patronažnu i vrlo pametne savjete.
    PReloman trenutak je bilo moje odbijanje ikakvih savjeta toga tipa. Ne samo da nam je dojenje bilo uspješno (i ne samo dojenje, bilo je još sličnih gluposti), nego sam ja pronašla svoje mjesto pod suncem-kao majka.

  9. #59

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    141

    Početno

    Moram prvo reći kako je ovaj forum meni neizmjerno pomogao u mojoj želji da dojim ! Imali smo velikih početnih poteškoča, moj bebač nije bio samnom nakon poroda, imali smo hitni carski rez i on je bio osam dana na neonatalogiji. Prvi dan sam počela izdajati i ćim sam se mogla ustati išla sam dojiti svoje dijete, međutim on nije prihvačao sisu pa sam mu donosila izdojeno. Plakala sam od muke jer bi ga svaki put pokušala staviti na sisu a on bi tako vrištao da bi mi srce puklo!

    Kad smo došli doma nisam ni kupovala AD uvjerena da ću uspjet i moj mali miš uzme sisu kao da ništa nije bilo, bila sam presretna ! :D Nakon toga su slijedili višesatni podoji, nikakvi razmaci između dojenja, štrajk od tri dana, skokovi u razvoju i uvjeravanja patronažne da mi je mlijeko "slabo" pa dijete često doji jer je gladan! Bilo me briga za sve to jer je moje dijete sisalo! Znam da ima cura koje su prošle puno puno gore stvari i nisu prestale dojiti, ali sam ipak ponosna što smo uspjeli . Sada dojimo isklučivo četri mjeseca i nadam se da ćemo još jaaako dugo.

    Prije nekoliko dana bili smo na kupanju i upoznala sam jednu mamu koja isto ima sina od četri mjeseca i ona sva začuđena zato što ne vidi čaj u mojim kolicima pita dali mu ja dajem nešto za piti.Ja kažem na to jesam, dojim. A ona meni da to nije dovoljno da mu trebam davati h.. čajeve jer joj je pedijatrica tako rekla. Pa sam je pitala dali ona doji i nisam mogla vjerovati kad mi je odgovorila da je prije mjesec dana bila prehlađena i da joj je mlijeko tada jednostvno nestalo :/ ! Šteta što postoji toliko neznanja i što se dojenje malo promovira od strane zdravstvenih djelatnika.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Tuzla; BiH
    Postovi
    569

    Početno

    Kod nas u BiH (Tuzla) se jako promovira dojenje. U DZ nepostoji niti jedna reklama za AD a za dojenje ih ima 10-ak :D
    Niti jedan doktor ti neće reći da počneš sa dohranom prije 6 mj.
    Nisu nešto upoznati sa tablicama dohrane ali nisu ni loši.

    Ipak po meni brzo majkama savjetuju AD ako se dotične žale na dojenje ili dobijanje beba na težini i kada majke same pređu na AD ne ispituju ih zašto???
    Kod nas u DZ postoji čak i uređena ambulanta za dojenje ali se našto ne koristi :?

    Sve u svemu ipak sam zadovoljna sa situacijom jer vidim da dosta mladi majki doje :D

  11. #61

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sl.brod
    Postovi
    524

    Početno

    Htjedoh reci kako sam prekrasnu stvar dozivjela prije par dana u brodskoj bolnici.
    Idem svaka 2 dana na kontrole na orl zbog uha i bude ogromna guzva. Rekla sad da sam dojilja i cim dodjem odmah me prime i jos kazu ljudima vani da se ne ljute jer beba siki..
    prekrasno!!
    i vidjela sam reklamne postere dojenja unucefove.svuda!!!

  12. #62
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    A što reći djetetu od 2-2,5 godine i djetetu od 7 godina kada izvale okice i jezik isplaze do poda kada vide L i mene kad dojimo?
    Malecka (gost kod nas) je doslovno poskočila, kad sam ja izvadila siku, i u čudu rekla:''Vid' ovo!!! Šta je to? Šta on radi?'' Kao da prvi puta vidi dojku i dijete kako sisa
    Samo sam joj mirno rekla da tako male bebe papaju.
    A veća me isto zbunjeno gledala i onako, kao mačka oko vruće kaše obilazila, gledala i komentirala: a kaj to L radi? Kajjj ti cica cicu?!?, onda se L okrenuo s mlijekom okolo usta , a ona u čudu i ozarena lica: Ti imaš mlijeka tu!?!. Moje kumče
    Isto sam joj rekla kao i prvoj i pokazala ponašanjem da je to nekaj najnormalnije i da tako bebe klopaju.

    Iskreno se nadam da kada one budu dojile - da neće trebati nikakve kampanje, nego će sve biti prirodno i vraćeno sve na svoje mjesto.

    lelita - stvarno za svaku pohvalu :D
    Drago mi je da ima i toga
    Mene je kod ginića sestra fino odkantala kad sam rekla da me bebać od 1,5 mj. čeka doma i da siki. Sam je rekla, nek čekam ko i sve druge žene
    Da bi na kraju u 13h izašla i rekla da je njihovo radno vrijeme završeno, a nas 5 ostalo pred vratima :shock:

  13. #63
    njokica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    245

    Početno

    Dok sam bila trudna, valjda sam svaki put kada bih išla na kontrolu kod ginićke u garderobi pročitala poster na kojem piše 15ak prednosti dojenja, a u prostoriji gdje je med. sestra je ogroman plakat s djetetom koje doji (kasnije sam skužila da je od ****-a, al neka je

    Super je ideja, a i tako mislim da bi u SVIM pedijatrijskim, a i ginekološkim ordinacijama trebalo jako promovirati dojenje, i to ne samo uvjek jednoteistom rečenicom - majčino mlijeko je najbolja hrana za novorođenče-, već i drugim, konkretnim argumentima za

  14. #64
    njokica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    245

    Početno

    Citiraj lelita prvotno napisa
    Mene susjeda koja treba roditi u 11 mjesecu pita kako da se rijesi mlijeka..da izbjegne mastitis i bla bla..
    Ja u soku totalnom!!
    Jos nije ni rodila, ni pomirisala tu svoju bebicu, dotakla je..ma ono bas nista a vec ju ne zeli dojiti..
    Eto, to ja ne razumijem. I nikad necu. Nek mi ooproste oni koje sam uvrijedila(ako ih ima).

    Rekoh joj za Rodu..za vezu majke i djeteta, da je najbolje za njenu bebu dojenje i "ono" sto netko, ne mogu se sjetit tko ima u potpisu"svako mlijeko hrani tijelo a samo majcino hrani i dusu"
    Ako sam malo fulala u citiranju, oprostite..
    Mislim dakle, kako treba lijepiti na svim prikladnim mjestima reklame VELIKE beba koje sisaju!! I to pod hitno!!!
    Joj potpisujem svaku riječ!!! Ni ja ne razumijem takve žene... inače ne osuđujem žene koje ne doje/prestanu dojiti, jer je to u većini slučajeva plod neznanja ili strahovitog utjecaja okoline...ali i ja sam čila ovakvih primjera, i primjera žena koje su 'odahnule' kad su nakon 4 mjeseca dojenja uzele 'tableticu' za ablaktaciju, jer im je beba dobivala 'minimum' na težini (600g)
    A ova izreka o majčinom mlijeku je prekrasna

  15. #65
    štrumpf avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    ...kud Neretva hladna teče...
    Postovi
    451

    Početno Re: reklamirati dojenje?

    [quote="lukava puščica"]baš sam danas s malcem bila kod doktorice u dosadnoj bijeloj čekaonici u kojoj redovito čekamo 2h ...
    pitala sam se kako bi super bilo da se isto tako printa neki plakat s mamom koja doji i s nekom vrlo ohrabrujućom porukom u smislu svaka žena ima DOVOLJNO mlijeka a ako ima poteškoća neka nazove SOS telefon.
    Danas sam sjedila kod pedijatrice oko 2-2,5 h i pala mi je ova ideja na pamet kad evo malo sam pročačkala i naišla na ovaj topić. Rastužilo me što od nekih 10 žena koje su tamo sjedile i komentirale samo jedna, osim mene, doji ostale su dojile najduže mjesec dana.
    Možda bi umjesto onog plakata, Lupocet flu, broj SOS telefona nekima više pomogao.

  16. #66
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Ma žalosno je i to što žene ne žele nazvati. Ne razumijem zašto :?
    Evo ja sam dala broj mamama koje su imale problema i samo su dvije od njih šest nazvale.

    Mislim da je najbolje riješenje utjecati na med. osoblje iz temelja.
    Znaći u obrazovanju, samo to je duuuug proces, ali nadam se i jednog dana uspješan.
    Već sam negdje navela da ono što sam ja u srednjoj školi naučila o mm je koje su razlike između mm i km.
    Te koje su prednosti dojenja.
    I to je apsolutno SVE.
    Barem koliko se JA sjećam :/

  17. #67
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    blago se vama kad imate snage i vremena baviti se tuđim odlukama i mozgati o tuđim riječima oko dojenja. :/

  18. #68
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    mama courage, :? :? :?
    What's the point?

  19. #69
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Ja ustvari uoće ne želim okolo reklamirati dojenje, svatko ima pravo na svoje mišljenje i svatko donosi odluke za sebe (dobro, osim djeteta u ovom slučaju). Ali kosa mi se digne na glavi kad nedojilje reklamiraju hranjenje na bočicu! A to imam priliku svako malo čuti. Uglavnom ih ušutkam omiljenom rečenicom da je za malu bebu najbolje mamino mlijeko, a kravlje je definitivno najbolje - za malo tele.
    Neki dan kod dr. sretnem kolegu iz razreda, dobio malu bebu, a on pak poznaje par u čekaonici koji tkđ. ima malu bebu. I tako krene priča, kako spava ovo, ono i kaže on da njegova beba ima grčeve na što ova žena s bebom pita "A koje joj mlijeko dajete?". Čovjek onako malo zatečen odgovara "Pa sisa...", a ona će "Pa od toga može imati grčeve". I što sam trebala - prešutat takvu gnjusnu izjavu. Moš mislit. Čuj, majčino mlijeko je "to" i od "toga" se dobiju grčevi.
    Ja dakle ne reklamiram dojenje, ali ga branim kad god sam u prilici. I svim ženama nudim svoju pomoć oko dojenja, od rodilišta (gdje bilježim jedan uspjeh) do danas i nadalje (dižem posao rodinom SOS telefonu ).

  20. #70
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa
    mama courage, :? :? :?
    What's the point?
    Da, i mene zanima :?

  21. #71

  22. #72
    fakinTin avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    203

    Početno

    Dobar!

  23. #73
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Kako mi je ovo promaklo?
    Genijalno

  24. #74
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno


  25. #75
    toolaa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    80

    Početno

    Slažem se da bi izbor između dojenja i nedojenja trebao biti osobni izbor svakog pojedinca, ali da mislim da to u realnosti nije. Pravi izbor je onaj koji se donosi na osnovu istinitih i dostupnih informacija, a meni se čini da niti su informacije koje onako «folklorno» kolaju o dojenju istinite, niti su podaci o stvarnoj problematici ishrane adaptiranim mlijekom jasno dostupne. To je kao da kažemo da je izbor između pušenja i ne-pušenja osobni izbor i stvar slobodne volje, ali istovremeno tim istim «slobodnim ljudima» uskratimo pristup podacima o mogućim posljedicama pušenja, štoviše, toleriramo da im na sistematskom pregledu medicinsko osoblje, nakon što pohvali njihov izbor da ne puše, preporuči najbolju marku cigareta, ako ipak požele zapalit. Jak mi je to slobodni izbor. Osobno, rado zapalim cigaretu uz kavu, al nikad mi ne bi palo na pamet uvjeravati ikoga da je to jednako zdravo kao šetnja po alpskom proplanku. S druge strane, industrija umjetne hrane to radi, a i puno ljudi koji djecu hrane adaptiranim mlijekom ima potrebu (samo oni znaju zašto, ja tu temu nikada ne iniciram, nervira me) ničim izazvani obrazlagati njegove prednosti – em točno znate koliko beba jede (ne znam zašto je to toliko važno, ali dobro...), em točno znate kada jede (??? Što ne jede kad je gladna?), em je može hranit tko god hoće i gdje god hoće (dobro, može se mlijeko i izdojit ako treba), em napreduju ko na speedu, em majka može što god želi (osim željeti ono što može, dođe mi da kažem, al ne kažem), em uvijek ima dosta uza se (jer sisa je nepouzdana, uvijek negdje odluta baš kad ti zatreba)... ne volim to slušat ne zato što se ne slažem, nego zato jer te «prednosti» u prijevodu zvuče ovako: «ti (nepouzdana dojeća majko) ne vodiš računa niti koliko niti kada ti dijete jede, tvoj je život van kontrole, mogućnosti kretanja, rada i komuniciranja su ti ograničene, zakidaš oca svoje djece za neponovljivo iskustvo hranjenja djeteta i generalno dovodiš civilizirani svijet u nepriliku odbijajući njegove blagodati i tabue. I ja to uredno odslušam i odem svojim putem. Jer ako bih rekla da je dojenje zdravo za majku i dijete, da je jeftino, super-dostupno i ekološki savršeno, mogla bih nabiti osjećaj krivnje osobi koja me upravo suptilno izvrijeđala, a to nikako ne bih htjela.

  26. #76
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Tek si došla, a već te obožavam čitat.

  27. #77
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    toolaa

  28. #78
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    toolaa, da, bolna je to istina

  29. #79

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Da bismo uspjele privoliti nekoga na dojenje očito moramo biti strpljive, ponizne, isticati saznanja koja imamo o dojenju, ali ne i sebe i svoj primjer da ne bismo nesvjesno nekoga ponizile...i ako bismo i uspjele to bi bilo na samo nekoliko primjera, jer koliko mama i novorođenčadi uopće imamo u svojoj neposrednoj okolini?
    Da bismo širile dojenje na širi krug moramo imati dostupne i medije i znanje. Dakle, ne možemo.
    Meni već dugo ne da mira pomisao na siromašne majke koje nemaju dostupan internet, nemaju novaca niti za adaptirano, pa hrane dojenčad s koječim- kravljim, kozjim mlijekom sa svakakvim dodacima tipa petit keksi ili napolitanke.
    Kako do njih doći, kako njima mogu pomoći osobe sa znanjem o dojenju i istovremeno sa znanjem prenošenja znanja? Jer kad pomislim kako one zbog svoje neupućenosti bacaju ono najdragocjenije, a ujedno i besplatno, bude mi teško. Tu bi trebale odraditi sestre u rodilištu, patronažne, pedijatri - ali oni kao da se ne žele zamarati.

  30. #80
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    U nasem dispanzeru su u cekaonici na vidnom mestu istaknuti plakati o dojenju.Jedan sa ocajno ruznim prikazom uspesnog polozaja dojenja u vise koraka.
    Drugi navodi dobrobiti dojenja za mamu i bebu.Svaka recenica je ilustrovana decjim crtezima.
    Ali,zato plakata koji reklamiraju Ad kao super izbor ima duplo vise Sa svih se smese zadovoljne odmorne i doterane mame i divno uhranjene nasmejane bebe koje blistaju i zrace zdravljem...
    Kod pedice u ordinaciji su samo plakati proizvodjaca cija imena ne smem pomenuti...kao i sav reklamni materijal na njenom stolu(olovke,blokcici,kalendari...)
    Tamo vidjam friske mame,naoruzane "do zuba" svom "ratnom opremom"gumenih i plasticnih pomagala,koje kada vide da moja beba nema nista od toga,na mene i moju bebu gledaju kao da sam u njamanju ruku pripadnica neke sekte,sta li...cudakinja..
    Meni je dojenje svojih beba bio zaista jedini izbor.Ne znam ima li to veze s tim sto sam i sama dugo dojena,i sto sve moje tete dojile svoju decu i sto je moja baka dojila svih osmoro svoje dece vise godina svako... :?( i sto je cak i moja ujna ,koja nije imala sise "uopste"dojila celih 6 meseci ) ,ili nema...
    Svejedno mi prva dva dojenja nisu bas uspela.Primala sam pogresne savete od osoba u koje sam imala poverenja(tu mislim na pedijatre)kao i dobronamerne savete svoje sveki koja nije dojila nijedno od svoje troje.
    Nisam se snasla,posumnjala sam u sebe,skrenula s pravog puta,nisam znala da postoji strajk,i zavrsila na izdajanju dok sam ikako mogla i imala sta izdajati,a to je 9 meseci za svaku bebu.
    Nije lose?
    Vise od proseka?
    Ali,bila sam ocajna,ljuta na sebe,tesko to prozivela i prezivela.
    Sve dok nisam rodila svoju trecu bebu,puno godina kasnije.
    Naisla sam na identicne probleme I identicne savete
    Ali,sam srecom u svojoj potrazi za znanjem o tajnama dojenja otkrila ovaj forum i-spasla se :D
    Sikimo vec 13.5 meseci :D :D :D
    Poenta moje price je da ipak,nije dovoljno hteti.Bog mi je svedok da sam zaista zelela dojiti svu decu neograniceno dugo(ne bas do skole )i da sam bila uporna i nisam sebe stedela u tom podvigu.Da sam samo naisla na neki pravi savet,sve bi bilo drugacije.A njih za nove nesigurne i zbunjene mame niotkuda....i dalje nazalost.

  31. #81

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Citiraj KayaR prvotno napisa Vidi poruku
    U nasem dispanzeru su u cekaonici na vidnom mestu istaknuti plakati o dojenju.Jedan sa ocajno ruznim prikazom uspesnog polozaja dojenja u vise koraka.
    Drugi navodi dobrobiti dojenja za mamu i bebu.Svaka recenica je ilustrovana decjim crtezima.
    Ali,zato plakata koji reklamiraju Ad kao super izbor ima duplo vise Sa svih se smese zadovoljne odmorne i doterane mame i divno uhranjene nasmejane* bebe koje blistaju i zrace zdravljem...
    Kod pedice u ordinaciji su samo plakati proizvodjaca cija imena ne smem pomenuti...kao i sav reklamni materijal na njenom stolu(olovke,blokcici,kalendari...)
    Tamo vidjam friske mame,naoruzane "do zuba" svom "ratnom opremom"gumenih i plasticnih pomagala,koje kada vide da moja beba nema nista od toga,na mene i moju bebu gledaju kao da sam u njamanju ruku pripadnica neke sekte,sta li...cudakinja.
    Ovakav je ambijent i kod naše pedice.
    Prije godinu i pol sam sa svojim Ivanom bila unutra kod doktorice a MM je došao izvana u čekaonicu. Kad je vidio da nas nema u čekaonici, upitao je jednu mladu gospođu da li je unutra s djetetom ušla možda mama s dečkićem koja se preziva B.
    Mlada mama je odgovorila da ne zna prezime ali da je unutra mama s djetetom koje već hoda a još je na prsima:neutral:.
    MM je odmah znao da smo to mi

  32. #82
    njokica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    245

    Početno

    Ne znam da li stavljam svoj post na odgovarajuće mjesto - ali eto:

    bili prošli čet na sistematskom kod pedice (sve ok ), i ja nakon cijepljenja se išla med. sestri pohvaliti kako još dojimo i da je najeravam lagano odvikavati za cca mjesec-dva kada izrastu zadnji zubeki. I meni med sestra veli kako je dojenje potrebno do kraja prve god, da je nakon toga upitna vrijednost dojenja, da je to više psihičko zadovoljstvo za dijete, i da zato više nema smisla jer ako ih nastavimo dojiti nakon godine dana da se onda previše vežu za dojke pa bi onda sisali do 5. godine. A ja sam rekla da nije baš da nismo imali ništa od prod.dojenja jer se vidi doprinos za zdravlje. Nije mi se dalo ulaziti u rasprave

  33. #83
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    prije nego što sam opće pomišljala na djecu, za mene je dojenje kao i "prirodan porod" bilo feminističko pitanje i feministički odgovor. smatrala sam da je formula, drip, porod na leđima i sl. način na koji patrijahrno društvo oduzima ženama moć. ako pričamo već o stavovima srugih, na svoje stavove čula sam i psovki i sumnji u moj zdrav razum.

  34. #84
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Bogu hvala mi smo prešli iz Gospićkoe pedijatrije u Otočac pedijatrici i samo sve pohvale jer nas naša pedijatrica jako podržava u dojenju. I ona sama je dojila svoje dijete do 3-će godine i nikad nije nikome rekla da je dojenje loše. Kad sam se ja dvoumila nešto samo me podržala jer je to samo još jedna faza koja je prošla

  35. #85
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Joj i mene tako rastužuje kad netko i ne pokuša, nego ono malo proba ne ide to baš lako i odustane,a šta ćeš? Meni je vrlo bliska osoba iz bliže obitelji uvela AD s bebinih tjedan dana starosti, ja sam bila baš tužna, onako full.

    Ja sam vam zaključila da u biti oni ljudi/žene koji i inače u životu baš ne daju maximum od sebe kad si zacrtaju cilj, da upravo one i brže odustaju,to sam primjetila u puno slučajeva, naravno uz dostatnu dozu educiranosti jer neupućenost i neznanje su ipak najčešće glavni razlozi brzog odustajanja.

    Ja sam imala upalu cice temp.40, bolnica...kad je bebi bilo 3 tjedna i još dva zastoja mlijeka al mi nije padalo na pamet odustat (kad već porod nisam imala onakav kakav sam htjela) bez obzira što su govorili oko mene pedijatrica, okolina, i tko već ne. to jednostavno nije dolazilo u obzir.a MM mi je bio ogromna podrška.

  36. #86
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    vezano uz ovo gore navedeno,ja sam bila dojena 6 mj., moja seka je isključivo dojila malu tjedan dala i onda kombinirala s bočicom do 3 mj., poslij samo AD.

    Moj tajo mi je rekao na počecima znaš super da dojiš ali prije ili kasnije morat ćeš uvest AD jer nije ni znao da se može isključivo dojit.
    a danas su tako ponosni i svima govore kako im kćerka još doji, nekad ljudi jednostavno ne znaju dok ih se malo "ne educira" sa strane.

    a ja tako volim dojenje uh,uh...ma meni je to nešto najljepše što sam iskusila u životu...ne znaju što propuštaju...

  37. #87
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj toolaa prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se da bi izbor između dojenja i nedojenja trebao biti osobni izbor svakog pojedinca, ali da mislim da to u realnosti nije. Pravi izbor je onaj koji se donosi na osnovu istinitih i dostupnih informacija, a meni se čini da niti su informacije koje onako «folklorno» kolaju o dojenju istinite, niti su podaci o stvarnoj problematici ishrane adaptiranim mlijekom jasno dostupne. To je kao da kažemo da je izbor između pušenja i ne-pušenja osobni izbor i stvar slobodne volje, ali istovremeno tim istim «slobodnim ljudima» uskratimo pristup podacima o mogućim posljedicama pušenja, štoviše, toleriramo da im na sistematskom pregledu medicinsko osoblje, nakon što pohvali njihov izbor da ne puše, preporuči najbolju marku cigareta, ako ipak požele zapalit. Jak mi je to slobodni izbor. Osobno, rado zapalim cigaretu uz kavu, al nikad mi ne bi palo na pamet uvjeravati ikoga da je to jednako zdravo kao šetnja po alpskom proplanku. S druge strane, industrija umjetne hrane to radi, a i puno ljudi koji djecu hrane adaptiranim mlijekom ima potrebu (samo oni znaju zašto, ja tu temu nikada ne iniciram, nervira me) ničim izazvani obrazlagati njegove prednosti – em točno znate koliko beba jede (ne znam zašto je to toliko važno, ali dobro...), em točno znate kada jede (??? Što ne jede kad je gladna?), em je može hranit tko god hoće i gdje god hoće (dobro, može se mlijeko i izdojit ako treba), em napreduju ko na speedu, em majka može što god želi (osim željeti ono što može, dođe mi da kažem, al ne kažem), em uvijek ima dosta uza se (jer sisa je nepouzdana, uvijek negdje odluta baš kad ti zatreba)... ne volim to slušat ne zato što se ne slažem, nego zato jer te «prednosti» u prijevodu zvuče ovako: «ti (nepouzdana dojeća majko) ne vodiš računa niti koliko niti kada ti dijete jede, tvoj je život van kontrole, mogućnosti kretanja, rada i komuniciranja su ti ograničene, zakidaš oca svoje djece za neponovljivo iskustvo hranjenja djeteta i generalno dovodiš civilizirani svijet u nepriliku odbijajući njegove blagodati i tabue. I ja to uredno odslušam i odem svojim putem. Jer ako bih rekla da je dojenje zdravo za majku i dijete, da je jeftino, super-dostupno i ekološki savršeno, mogla bih nabiti osjećaj krivnje osobi koja me upravo suptilno izvrijeđala, a to nikako ne bih htjela.
    kako dobar post, nisam ga do sad vidjela...

  38. #88

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    Meni je dojenje bilo nesto najprirodnije. I danas je. I puno sam citala prije poroda i znala sto zelim i kako i zasto. I uspjesno dojimo vec 5 mjeseci.

    No...ima onih koji imaju gro knjiga doma, procitaju i onda dodju i bolnicu i kazu "bocicu molim". Pa tom istom djetetu daju 2 hrenovke i 2 kajzerice u dobi od 6 mjeseci. Pa onda jos kazu da im se dojenje gadi i da cemu majcino mlijeko kad ima krumpira, graha i zelja. I nazalost to kaze netko tko mi je blizak, stariji od mene 8 godina, upravo rodio drugo dijete i opet se odlucio na bocicu. A ja znam da joj ne mogu promijeniti misljenje kad kaze "vi koje dojete se drzite toga kao da ste u sekti". Sto da ja nakon toga kazem. Nista. Radi kako mislis da je najbolje (iako znas i procitala si da to nije dobro), ali ja necu i nemam snage uvjeravati u suprotno nekoga tko ne zeli drugacije...

  39. #89
    IvanaR avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    427

    Početno

    Malo, malo, pa se pomene prodojeća sekta. Mislim da je krajnje vreme da smislimo tajni pozdrav! Šalu na stranu, čini mi se da je obrazovanje medicinskog kadra, ključno za povećanje zastupljenosti isključivog dojenja. Zašto se čudimo što je dojenje neuobičajeno kad patronažne sestre daju neadekvatne savete, a pedijatrima je formula jedino rešenje za sve probleme sa dojenjem. Dok se to ne reši bićemo cyber sekta.

  40. #90
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    kazes da se nacitala i informirala i na kraju je donjela svoju odluku i napravila svoj izbor i ti ga kao takvog moras postivati ma koliko dijametralno bio suprotan od tvoga i ma koliko smatrala da nije ispravan jer odgovornost nije na tebi i ne treba biti. stoga si nemoj na ledja stavljat nepotreban teret
    znas da je donjela odluku temeljenu na informacijama. na zalost, mnoge zene nemaju mogucnost informiranog izbora

  41. #91
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Bilo bi zgodno da za Svjetski dan dojenja jedna od hrvatskih nacionalnih televizija prikaže rodin film o dojenju - to bi vjerujem bila najbolja promidžba. A može i koji jumbo plakat s cool slikicom nekog malog sisavca i njegove mame. Nakon toga Domovi zdravlja bi u pedijatrijskim čekaonicama definitivno trebali imati plakate što propagiraju dojenje, a o čekaonicama u rodilištima da ne pričam.

  42. #92

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    kazes da se nacitala i informirala i na kraju je donjela svoju odluku i napravila svoj izbor i ti ga kao takvog moras postivati ma koliko dijametralno bio suprotan od tvoga i ma koliko smatrala da nije ispravan jer odgovornost nije na tebi i ne treba biti. stoga si nemoj na ledja stavljat nepotreban teret
    znas da je donjela odluku temeljenu na informacijama. na zalost, mnoge zene nemaju mogucnost informiranog izbora
    Naravno, zato sam i napisala da joj nisam nista rekla, niti necu. Njen izbor.

  43. #93
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    da se vratim malo na dio o adaptiranom, odnosno bocici
    jedan od najjacih argumenata je slijedeci "kad dajes bocicu znas koliko je dijete pojelo a kad dojis nikad ne znas". moje su cure strasno puno dobivale na tezini (anita 1 mj 1600g a kata 2000g), no ni to me nije spasilo "da nije mozda gladna" komentara.

    nazad na temu, cure su bolesne piju antibiotike, kao i MM. otisla sam svojoj doktorici da provjeri moje stanje. dojila sam katu u cekaonici, i u sestrinoj sobi (i doktorica je vidjela da dojim). ne mogu vam opisati koliko me odusevilo sto nisam nijedan negativan komentar dobila, niti sto dojim "toliko" dijete (1g 8 mj, 15kg), niti da bih trebala prestati. doktorica je samo rekla da mi ne bi dala anitobiotik dok nije bas nuzno, obzirom da dojim. predobro.
    pomaci postoje. bas mi je palo na pamet da sestra od pedijatrice nije komentirala moj odgovor "jos uvijek dojimo" na pitanje kada smo prestali dojiti (kontrola sa godinu ipo). niti me je upucivala u sokove/kasice/stogod kao sa anitom. sad ne znam da li je to promjena stava, ili je digla ruke od mene jer sam njima "poznata dojlija"

  44. #94
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ja nisam dojena, niti jedan dan, čak sma provela mjesec dana u bolnici bez mame jer su čekali da "ojačam" pa da me daju kući tati jer je mama bila bolesna. Ne sjećam se da sam baš vidjela nekoga da doji, uglavnom su svi djecu hranilim na bočice. Čak se sjećam, bila sam već cura od nekih 22 godine i jedna poznanica je rodila i hranila bebu nekom formulom i govorila meni kak je to super AD, a ja sam se trudila zapmatiti to ime jer će i moja beba papati tako dobro AD. Kao curica sam svoje bebe "hranila" isključivo na bočicu.
    A onda sam ostala trudna...Čitala malo po netu, naišla na RODU, iščitala dosta tekstova...
    I nekako se u meni nešto dogodilo, moja djeca nisu popila ni kap formule. A s prvim sam imala popirličnih problema. Od ragada, krvavih i bolnih bradavica, mastitisa...Ma neuka skroz, a mislila kak ja sve to znam od čitanja.
    I sjećam se kada sam na početku kurila, pa mi je patrinažna rekla da pripremimo AD jer ne smijem dojiti s temperaturom, cijelo vrijeme između podoja sam samo skidala temp da ne bi slučajno svom djetetu dala bocu. To mi je zvućalo strašno.
    Nisam zvala SOS, nekako je sve išlo instinktivno.
    A iskreno, mene baš briga kaj druge rade sa svojim cicama i svojojm djecom. Živciraju me glupi komentari i razlozi nedojenja ali se ne mješam u to.
    A nema mi smješnije reklame nego ona gdje mama doji dijete, a na vrhu plakata piše logo s H!

  45. #95
    Banned
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    396

    Početno

    mislim da treba staviti reklame na TV o dojenju i što više to sve proklamirati.
    ja nemam problema s dojenjem u javnosti, jest da ima ljudi koji me gledaju mrziteljskim pogledom, ali to su njihove osobne frustracije koje moraju riješti sa sobom.
    mene se to ne tiče.

    no, da. sjećam se jednom, mislim da je to bilo na Zrinjevcu, kako je ženi beba plakala i ona mu je pokušala uvaliti dudicu i neku bočicu ali beba nije prestajala plakati.
    ja sam sjedila moža 20ak metara dalje od nje. i moja je beba počela plakati, bio je gladan.
    ja sam ga normalno podigla iz kolica i prištekala na cicu.
    ta žena je gledala u mene i odjednom je ona sjela i odmah je izvadila sisu , prištekala svoje dijete na nju i dijete se odmah umirilo.

    meni je žao, uistinu, što neke žene osjećaju sram od dojenja u javnosti, ali jasno mi je zašto se srame.
    društvo nam je još uvijek prilično nazadno , primitivno i licemjerno.
    djevojka od 16 godina koja hoda s dubokim dekolteom i u suknjici koja joj jedva pokriva guzu nije meta sablažnjavanja.
    a majka koja hrani svoje dijete na najbolji mogući način je nešto nekulturno i ružno.

    uglavnom, da.
    trebalo bi dojenje što više reklamirati da postane društveno više prihvaćeno.
    tužno mi je i jadno mi je kako je dojenje u našoj državi maltene tabu tema.
    prejadno mi je to.
    ljudi naprosto ne znaju.
    i samo to. ne znaju.

    sviđaju mi se okupljanja gdje žene zajedno doje u javnosti.
    bilo bi lijepo da ih se ove godine skupi još više.

    no, TV ipak vrši najjači utjecaj na ljudski mentalitet.
    TV je ustvari današnji odgoj.

    zato bi trebalo napraviti reklame na TV-u.

    a može i one velike plakate na zgradama.

  46. #96
    njokica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    245

    Početno

    Točno, trebalo bi opet staviti jumbo plakate - mislim da j pred cca 5 g RODA imala slične plakate - pogotovo treba proklamirati produženo dojenje jer, kao što sam ranije navela, niti zdravstveno osoblje u području pedijatrije ponekad ne zna za dobrobiti. O društvu koje nas okružuje da ne govorim.

    Naravno da bi Rodina emisija o dojenju bila pun pogodak, ali u nekom razumnom terminu (poželjno prime-time, off course), jer se stvarno radi o nečenu što treba pogledati što je moguće veći broj ljudi, različitih dobnih skupina.

  47. #97
    Banned
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    396

    Početno

    ne samo emisija o dojenju nego baš reklame između filmova i serija.

  48. #98
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Konačno sam našla temu po svom guštu. Troje djece sam dovela iz rodilišta bez da sam imala bočicu a kamoli mlijeko u kutiji. Tako mi je normalno bilo da će se moje tijelo brinut za njih isto kao što je brinulo cijelu trudnoću. Zašto to većina mama ne doživljava tako? Da li je stvar u školovanju, inteligenciji, lijenosti ili se osjećaju neugodno. To mi je rekla prijateljica koja je rodila malo prije mene i naravno odmah "ostala bez mlijeka". Gdje je uzrok tom nepovjerenju u svoje tijelo? Ja uvijek pokušavam reći mamama da doje, ali izgleda da ne pomaže ništa ukoliko se žena već prije čvrsto ne odluči da su (.)(.) najbolja stvar za nahranit bebu. I sad mi najbliža osoba hrani bebu na bočicu i pokušala sam, nije da nisam, trudeći se ne biti nametljiva. Zašto je važno vidjeti koliko ml mlijeka uđe u gladna ustašca? Nisam uspjela.I tužna sam jer znam što je odgoj i zdravlje djeteta i mame kad doji .No, isto taku mogu mi reći da ne znam kako je na bočicu- jer to stvarno ne znam.
    A doktori su se svaki put čudili na sistematskom od godine dana- "Još dojite!?", tako da sam počela skrivati i od doktora i okoline ( osim muža,naravno). Pa postupno prekidala misleći : zar mogu ja jedna protiv baš svih: i pedijatar i rodbina i prijateljice i onaj podsmijeh. Trebala sam znati da vrijedim više ja sa svojim čvrstim stavom o mom mlijeku nego svi oni. Prekasno sam našla ovaj forum. A i sad smo u manjini,zar ne?
    Možda bi trebalo već u školske knjige za osnovnu školu stavit sliku dojenja, i djecu kroz sve godine školovanja navikavat da je dojenje prirodna i normalna stvar. A možda jednostavno ne opterećivati se onim u čemu nema pomoći kad me nitko ne želi slijediti u mojem silnom zalaganju za dojenje. A svoje razočaranje sam evo tu napisala pa mi je lakše .Nadam se da mi nećete zamjeriti. Ja ću vas sretna čitati znajući da ima mama kakva sam i ja, pa makar ne bile u mojoj okolini.

  49. #99
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    razlicite smo. ne samo kao osobe vec dolazimo iz razlicitih sredina i iz razlicitih obitelji i imamo razlicite postupke i odluke.
    i razlicite stvari utjecu na nas.

  50. #100

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Iz perspektive predstavnika farmaceutske kuće...

    najveći problem je NEZNANJE onih koji bi trebali biti stručni po tom pitanju. svi najčešće misle da patronažne, pedijatri i ostalo medicinsko osoblje propagira formulu jer ima koristi od toga. najčešće to nije tako, nego stalno slušaju o prednostima AD i po slijedu logike počinju ga preporučivati. predstavnici različitih kuća su barem jednom mjesečno kod njih i ispiru im mozak. kada bi na isti način slušali o dojenju puno toga bi se promijenilo.

    samo...dojenje je besplatno i onda sve pada u vodu...zamislite samo situaciju kada mlada majka ulazi u ljekarnu i nesigurna u svoje dojenje žali se ljekarki, a ona joj, umjesto preporuke AD, da niz korisnih savjeta kako da ustraje u dojenju i pruži broj SOS telefona...utopija, zar ne...
    Posljednje uređivanje od kavofob : 10.04.2010. at 15:20

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •