Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 106

Tema: reklamirati dojenje?

  1. #1
    lukava puščica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    524

    Početno reklamirati dojenje?

    baš sam danas s malcem bila kod doktorice u dosadnoj bijeloj čekaonici u kojoj redovito čekamo 2h i u čekaonici se nalazi jedan jedini poster a to je onaj crni za koristenje autosjedalice. i okej sigurno su ga svi snimili budući da tamo provode bar 2-3h i nauče točno gdje se koja rupica u zidu nalazi.

    pitala sam se kako bi super bilo da se isto tako printa neki plakat s mamom koja doji i s nekom vrlo ohrabrujućom porukom u smislu svaka žena ima DOVOLJNO mlijeka a ako ima poteškoća neka nazove SOS telefon.

    mislim da bi se u takav plakat puno ljudi zagledalo, pogotovo jer bi bio na mjestu gdje još majušne bebe svaki mjesec dolaze i koje još uvijek doje. i tako bi mame buljeći po čekaonici dobile podršku tom slikom i rečenicom i odmah br telefona ili barem link gdje se mogu informirati o dojenju.
    sjećam se da sam tijekom tih dugih čekanja u razgovoru s drugim mamama čula podosta blesave argumente za odustajanje od dojenja, dohranu s 4 mj i sl...

    možda kasno palim, možda je ovakva kampanja već bila i prohujala s vihorom, ali čak i ako je bila ne bi j bilo loše obnoviti jer svaki mjesec je puno novih beba i uplašenih mama kojima svi govore da nemaju dosta mlijeka i kako je adaptirano hranjivije, možda im se usput potrefe ravnodušni pedijatri a ako žene nemaju priliku za korištenjem interneta ili imaju a ne znaju gdje da pitaju ili traže pomoć, ovako nešto bi bilo super!

    doduše ne znam odgovara li to savjetnicama za dojenje niti smije li se Roda na taj način oglašavati ali ako se smiju autosjedalice gledati u čekaonici i na panoima uz cestu, valjda se smije i dojenje!

  2. #2
    Elinor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    North
    Postovi
    1,490

    Početno

    lukava puščice, dobra ti je ideja, tj. slogan. Imam nekoliko prijateljica/poznanica koje imaju bebe mlađe od 2 mjeseca i sve sumnjaju u svoju sposobnost da same mogu prehraniti svoje dijete. Najžalosnije je što im ja nudim brojeve SOS telefona, one si zapišu, al nikad ne nazovu. Ne znam zašto je to tako. Jedna čak dodaje adaptirano na svoju ruku jer beba plače, a ima 6 tjedana. Pričam o skokovima u razvoju, ali kao da pričam kineski. Kao da mi nitko ne vjeruje da to zaista postoji jer one nikad prije nisu čule za to. I onda sam ja u bedu jer vidim kako su i bebe i mame nezadovoljne. Sa svojih 8 i pol mjeseci uspješnog dojenja koje imam iza sebe mogle bi me shvatiti barem mrvicu ozbiljnije, ali . No, plakate bi vidjele mnoge žene i možda bi se nekome od svih njih i upalila žaruljica.

  3. #3
    grace avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    260

    Početno

    Potpisujem Elinor, tako su i meni reagirale sve majke kojima sam pokušala objasniti sve "istine" o dojenju, sve su gledale kao tele u šarena vrata. Moj zaključak je ili si za ( i tad gaziš preko mrtvih da ti cica nahrani tvoje dijete) ili jednostavno nisu za i možeš se slikati sa savjetima, brojevima i sl.
    Molim da se ne nađe nitko uvređen, znam da ima majki koje nisu bile uspješne, ali ja govorim o onima koj iako im je ponuđena neka nova mogućnost ne žele je ni pogledati a kamo li upotrijebiti. Obično je odgovor ako budem imala dovoljno...

  4. #4
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Citiraj grace prvotno napisa
    Moj zaključak je ili si za ( i tad gaziš preko mrtvih da ti cica nahrani tvoje dijete) ili jednostavno nisu za i možeš se slikati sa savjetima, brojevima i sl.
    Apsolutno te potpisujem. Danas sam imala jedno takvo iskustvo i cijeli dan sam tužna.

  5. #5
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Ali sam ipak za to da sos brojevi budu svuda. Za onih, makar i nekoliko, koje stvarno žele, a nemaju se kome obratiti.

  6. #6
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    U Merkuru u čekaonici ima neki plakat koji promovira dojenje...ne sjećam se sad točno što piše na njemu, ali sam sigurna da promovira dojenje

  7. #7
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Joj, ja sam isto tako u bedu da to ne mogu niti opisati.
    Tako me rastužuju sva ta neuspjela dojenja, neinformirane, i nezainteresirane mame. Da barem pokušaju, poslušaju savjet, nazovu SOS ali ništa. Kao da se ne radi o njihovom dijetetu. Ne znam. Ne razumijem to i jako me to ljuti, a ne mogu ništa.

  8. #8
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj kahna prvotno napisa
    Tako me rastužuju sva ta neuspjela dojenja, neinformirane, i nezainteresirane mame. Da barem pokušaju, poslušaju savjet, nazovu SOS ali ništa. Kao da se ne radi o njihovom dijetetu. Ne znam. Ne razumijem to i jako me to ljuti
    potpis

    mene tjese neke rijeci savjetnica koje sam cula pa sam sad manje ljuta kad vidim takve situacija ali me najvise od svega rastuznuje manjak volje za znanjem i informacijama.

  9. #9
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    A mene pak najviše rastužuje što će neke mame reći da su pokušale SVE i nisu uspjele (šireći time mit o dojenju koje je sreća pojedinaca), a zapravo nisu pokušale ni poslušale.

  10. #10
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ali mozda u tom trenutku jesu.
    jer nisu znale za vise, jace.
    mozda nisu pokusale jer vise nisu mogle.


    educirat bi se trebalo lijecnicko osoblje i ono bi trebalo "vuci" stuju znanja.

    roda, na zalost nema kapaciteta za to

  11. #11
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    L, jučer sam bila kod mame koja je još i moja prijateljica. Ti znaš koliko bih joj ja podataka i potpore mogla dati (moj broj stoji u rodilištu u svakoj sobi za pomoć pri dojenju). Ali, ona je rekla - pusti me. Mlijeko kapa iz prsa, žena uvela bočicu. Također, ima pomoć u kući.
    No, definitvno nismo sve iste.
    U rodilištu je 5 dana ova mama isključivo dojila. Da nije imala m, znaš da bi joj prvo oni uvalili bočicu. No, puna je mlijeka.
    Evo sam dva dana tužna. Možda ne bi to tako bilo da to nije moja bliska prijateljica.
    Preispitujem sebe - osuđujem li?
    Ne, iskreno, samo ne razumijem. Do bola.

  12. #12
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj klia prvotno napisa
    Možda ne bi to tako bilo da to nije moja bliska prijateljica.
    Preispitujem sebe - osuđujem li?
    Ne, iskreno, samo ne razumijem. Do bola.
    tu je odgovor.
    kad se radi o bliskoj osobi emocionalno smo puno angaziraniji i prolazimo s mamom sto i ona prolazi. tesko se iskljuciti i odmaknuti.
    njezin uspijeh dozivljavamo i osjecamo kao uspijeh, no i njezin ne uspijeh nas boli kao vlastiti.
    zbog toga je tesko. jer ponekad, kao kod tebe, dogodi se situacija da mi zelimo puno vise od majke da ona uspije.
    i tu osjetimo taj teret na grudima.

    no ma koliko ti zeljela njen uspijeh, moras reci sebi, svatko ima pravo na svoj izbor i svoju odluku i svatko odgovara za sebe.
    ne mozes pomoci nekome ko ne zeli pomoc.

    ako ne zeli dojiti, ne zeli. i ne mora.


    a tebi jedan veliki

  13. #13
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno



    Imam predivnu nećakinju staru 12 dana....
    Šogorica (prvorotkinja) je imala teži porod (prirodnim putem ali uz epiduralnu i dripove je rađala skoro 24 sata i jako je popucala bez obzira što su je rezali) što je pretpostavljam rezultiralo općim lošim stanjem tijela i mlijeko u bolnici nije došlo (naravno da su je hranili bočicom - Vinogradska), a kada su nakon 3 dana došli iz bolnice opet su ju nastavili tako hraniti bez obzira što sam ih preklinjala da ne kupuju formulu i neka puste bebu da odradi svoje.
    Nije problem u tome da šogorica nije željela dojiti i stavljala ju je na sisu cijelo vrijeme, no iako sam pokušavala im objasniti sistem ponude i potražnje očito nisam bila dovoljno jasna. Dala sam im i SOS broj, molila da nazovu, brat mi je stalno govorio da oni nju stavljaju na sisu (hej, čak je i on pokušao sisati i izazvati laktaciju kako je moguće da su toliko needucirani a visokoobrazovani 40-godišnjaci?!) ali eto ona ne vuče dovoljnom, mlijeka nema i tako to...
    Epilog: mislim da moja nećakinja nije dobila čak niti kolostrumsko mlijeko a kamoli nešto drugo, već 12 dana pikulica moja mala jede prokletu formulu..... ima li još nade za njih??

  14. #14
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Maya, uvijek ima nade ako oni to zele.

    Opcenito, nesto treba zapamtiti:
    1. dajes savjete samo ako te netko to pita (odnosno, ako ne pita bolje je sutjeti)
    2. kad das savjet, ta osoba moze s njim napraviti sto zeli (poslusati, ne poslusati, ili poslusati samo djelomicno)
    3. nikad ne savjetovati tebi poznate osobe, to je skoro pa nemoguca misija

    Ako das broj SOS telefona ili broj telefona osobe koja nesto zna, napravila si sve sto mozes, ostalo je na roditeljima.

    Bit je u tome da je npr. meni dojenje jako bitno, ali npr. moja prijateljica smatra da to nije vrijedno previse truda. I obje smo u pravu, samo sto svaka ima svoju istinu.

  15. #15
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa
    no ma koliko ti zeljela njen uspijeh, moras reci sebi, svatko ima pravo na svoj izbor i svoju odluku i svatko odgovara za sebe.
    ne mozes pomoci nekome ko ne zeli pomoc.
    ako ne zeli dojiti, ne zeli. i ne mora.
    upravo to! ovo i ja stalno sebi ponavljam, svatko ima pravo na svoj izbor pa san prosla fazu ljutnje.

    i natasa me prosli put prosvijetlila kad smo se srele iako mi se nekad omakne savjet i kad ga netko ne trazi al se sve vise trudim da sutim dok me se ne pita.
    potpisujem te.

  16. #16
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    hvala, zabice, ali nije to moja mudrost
    to sam skupila na vjeronauku kod dragog pokojnog don Cvitka

  17. #17
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj NatasaM... prvotno napisa
    hvala, zabice, ali nije to moja mudrost
    to sam skupila na vjeronauku kod dragog pokojnog don Cvitka


    nekad je dobro da te neko podsjeti na te neke mudre stvari, kad si uvjeren da si u pravu i da govoris ono sto je ispravno lako covik zaboravi da netko drugi ima svoju istinu i da je ona drugacija od tvoje pa mi je taman lipo silo kad si me podsjetila.

    evo npr. ja san dosla malo ljuta jer je moja poznanica koju sam srela u setnji rekla da je prestala dojit nakon 4 miseca jer joj se vise nije dalo, bila joj je tlaka i misli da joj to previse vremena oduzima. ja san se sokirala njenom izjavom i nisan je tila uvjeravat previse jer ocito nas dvi imamo razlicite stavove o dojenju tj razlicite nacine zivota ali me isto to mucilo, kako moze bit sebicna i samo na sebe misli, bas san bila ljuta, i pozalila sam se natasi a ti si mi rekla kako je to bas fer od nje da je tako rekla i da ima na to pravo. bas san dugo razmisljala kako super da si mi to rekla, odakle meni zapravo pravo da je osudjujem? samo zato jer ja mislim da sam ja u pravu? pa zena ima svoj zivot i svoje razmisljanje i ako me nije nista pitala ne trebam joj nista ni govorit. jednostavno treba nekad prihvatit da neki ljudi ne zele stvari za koje smo mi uvjereni da su dobre. tuzno je i nekad se i sama naljutim i rastuznim ali je tako.

    i ja se slazem da treba educirat zdravstveno osoblje - njima ljudi ipak najvise vjeruju, a i prvi su u kontaktu sa mamom i bebom i kljucno je da daju tocnu infrmaciju.

  18. #18
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Leonisa, hvala na , baš mi treba...

    Cure moje, znam ja da se prijateljice ne mogu savjetovati (nitko nije prorok u svom zavičaju :/ ) i nakon izražena otpora umuknula sam što se tiče te teme (i također u sebi pomislila da je to njena odluka, informaciju sam dala, s njom neka čini što hoće - jako sam se dobro tu ispraksirala, da ne kažem - iskulirala).
    Ali problem je u tome što ta mama čitavo vrijeme govori da s ovim djetetom ŽELI dojiti (prvo dvoje nije), a sve obratno čini. Inače, s prijateljicama koje mi unaprijed ne dadu do znanja da bi željele dojiti, nikada ne započinjem tu temu, taman 10 bočica bilo ispred mene kad dođem u posjet. Prihvaćam različite odluke i poštujem da to netko - neće.

    Odavno već nisam ljuta na mame koje ne doje ili to čine kratko - pohvalim i njihov jedan dan, jedan mjesec, kažem, i to je super.
    Apsolutno ne komentiram razloge koje prijateljice (ili itko drugi) navode što se tiče kratkog dojenja.
    Još nisam čula razlog - tlaka mi je bila - ali ovo bih lakše prihvatila nego:
    - nestalo mi m jednog dana
    - cura se sama odbila s 5 mj. itd.
    No, na sve ovo šutim.

    Ali tako sam tužna kad ovdje stvar na moje oči - propada.
    A ja bespomoćna.

    Hvala Bogu što imam vas koje me kužite

  19. #19
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    I da dodam - prija mi je naglasila kako u rodilistu zbilja inzistiraju na dojenju. Sestra obilazi sobe i ispituje svaku mamu kako joj ide.

  20. #20
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    Citiraj klia prvotno napisa
    I da dodam - prija mi je naglasila kako u rodilistu zbilja inzistiraju na dojenju. Sestra obilazi sobe i ispituje svaku mamu kako joj ide.
    obilaze i u Vinogradskoj i ispituju mame kako ide, nadgledaju, nemilosrdno stišću grudi - a onda ipak daju bebi formulu već nakon par sati rođenja....

    Šmrc, ali potpuno ste u pravu, malo mi je doduše teže shvatiti i prihvatiti scenario koji sam opisala, no što ja tu mogu, zaista sam dala sve od sebe (NatašaM hvala - poslušati ću tvoje savjete) ali izbor je njihov

  21. #21

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    ri
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj klia prvotno napisa
    Citiraj grace prvotno napisa
    Moj zaključak je ili si za ( i tad gaziš preko mrtvih da ti cica nahrani tvoje dijete) ili jednostavno nisu za i možeš se slikati sa savjetima, brojevima i sl.
    Apsolutno te potpisujem. Danas sam imala jedno takvo iskustvo i cijeli dan sam tužna.
    i ja. naime, vec dva tjedna idem s malenim na vjezbice u djecju bolnicu na kantridu (prematurus, rodjen u 34. tjednu). sa mnom su u sobi bile dvije mladje cure s bebicama (jedna od 20 dana i jedna od dva mjeseca). moja je misija valjda poticati dojenje, kada vec sama nisam bila te srece (ali sam se ipak uspjela izdajati 3, 5 mjeseca i hraniti ga u to vrijeme iskljucivo mojim mlijekom).
    dakle, drzala sam predavanja od 8 do 12 svaki dan, ali nis od toga. nemaju one pojma, niti ih je briga...niti sto je let-down, niti da ne mora hraniti dijete svaka 3 sata, niti sto je jastuk za dojenje u najmanju ruku. jako tuzno. ono sto je najgore, uopce nisu spremne potraziti pomoc, izgleda i kao da im je neugudno dojiti (kada bi dojile, ja bih redovito navlacila zavjese i izlazila iz sobe :? ). u rodilistu se JAKO intistira na dojenju, tako da... donijela sam im i rodine letke (dobiju se u rodilistu), a one kazu da su ih imale i bacile.

    jedna od njih je cak malenom isla pripremiti bocicu u jednom trenutku (jer naravno nosi sa sobom i kutiju adaptiranog) i to sa neprokuhanom vodom iz spine :shock: .

    I rest my case!

  22. #22
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    jedna od njih je cak malenom isla pripremiti bocicu u jednom trenutku (jer naravno nosi sa sobom i kutiju adaptiranog) i to sa neprokuhanom vodom iz spine .
    ovo sve govori. ako nije u stanju pročitati upute na ambalaži, onda što dalje očekivati. no, ovo ujedno govori i o potrebi da se majke i po tom pitanju imaju osobe kod kojih će se raspitati i riješiti se nedoumica.

    kad ovako razmislim, ne znam, netko je već i spomenuo, mislim da je ipak najpresudnije da se lječnici tj. medicinsko osoblje u bolnicama educira i (ako ima potrebe) promjeni stav o dojenju. ipak svatko od nas više vjeruje "stručnoj" osobi, nego i najboljoj prijateljici. a i bitni su ti prvi sati i dani, ne zbog mlijeka, nego zbog vjere dojilje da može dojiti ili da se svakoj dojilji na početku može zakomplicirati dojenje i sl, al da to nije razlog za odustati. s te psihološke strane mislim da je najbitnije da joj savjete o dojenju prenese osoba s autoritetom, dovoljno velikim da joj dojilja vjeruje iako se nađe sto baba koji će kasnije tupiti svaka nešto svoje. kad bi već u rodilištu to funkcioniralo i već u rodilištu postojale savjetnice za dojenje i njihov neki SOS telefon na koji se dojilja može javiti kad nešto i krene mimo plana, mislim da bi to bilo najučinkovitije.

  23. #23
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Mc, gore sam navela, članica sam zadarske udruge koja surađuje (od 2005.) s rodilištem po pitanju dojenja i moj je broj tamo u svakoj sobi. (A stoji i broj druge članice koja vodi Grupu za potporu dojenju svake prve srijede u mjesecu). Dakle, nisam baš baba (bar što se toga tiče)

    Također, podatak da su kod ove moje mame u bolnici inzistirali na dojenju (i koliko čujem od nje, davali joj DOBRE savjete, termofor na prsa, nenadohranjivanje, dijete je izašlo isključivo dojeno....) govori da ovaj puta nije osoblje zakazalo.

    Apropos savjetovanja prijateljica i bliskih osoba - popodne sam malo razmislila.
    Ma nije to baš tako da je svako savjetovanje bližnjih nemoguća misija.

    Kao prvo, moje je vlastito dojenje podupirala (i "spasila" u tom smislu)jedna meni vrrrlooo bliska osoba, ali ključ je bio u tome što sam joj vjerovala (makar je 1 njen savjet nenamjerno bio loš, ali srećom nije utjecao) više nego patronažnoj, npr. I što sam znala da ću dojiti davno prije trudnoće. I tu sam bila u stanju gaziti preko leševa, kao što je neka od vas gore rekla. 8)

    Nadalje, jedna me prijateljica prije 2 godine stalno zvala i stvarno se trudila, imala je u mene više povjerenja nego u stručno osoblje (jer je od njih dobivala negativne poruke kojima nije vjerovala), a ja sam joj cijelo vrijeme govorila da je ona ta koja zaslužuje pohvalu i divljenje.

    Prije 4 godine još jedna prijateljica je zatražila sve moje knjige o dojenju na eng. (WAB, BAB....) i rekla da bi sigurno bila odustala da nije znala to što je tamo pročitala (također smo komunicirale stalno).
    Bilo ih je i još... Sretnih mama dojilja
    (Kad na njih pomislim, lakše mi je, moram priznati...)

    Bojim se da je tu riječ o onom osnovnom ljudskom - ljubavi, želji i povjerenju. A možda je i neka podijeljenost u pitanju. Svijest o vlastitoj granici iza koje se više nećeš/ ne možeš žrtvovati.

  24. #24
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Sve to stoji što ste napisale, ali mene jednostavno proždire iznutra koliko me boli kad vidim da se netko ne želi niti potruditi i ne mogu šutjeti. Ako ne žele ne dajem savjete i ne forsam, ali jednostavno moram reći svoje mišljenje. To mi je najteže. Najžalije mi je tog dijeteta jer mu se od rođenja uskraćuje ono najbolje.
    Imala sam situaciju gdje je svekrva snahi zabranila da doji svoje dijete jer je mali imao grčeve. Kao njeno mlijeko ne valja i od njega ima grčeve :shock: . Razgovarala sam s tom dotičnom mamom (dva dana mali nije sikio, njoj sike prepune) i uvjerila ju u najbolje (u biti samo joj je trebala podrška), dala je malom sikiti kadli svekriva na vrata i u dreku. Jesi ti normalna ? Šta radiš? Jel hočeš da opet ima grčeve?, Pa to ti se mlijeko već skiselilo :? . itd.
    Da ne kažem kako sam bila i u isto vrijeme.
    Njen M naravno na maminoj strani i što joj je drugo preostalo.Mlada mama bez podrške s konstantnim bombardiranjem. Za poludjeti, a opet nisam mogla ništa. Prošlo je od toga 2 godine i još mi se srce stegne kad se sjetim.

  25. #25
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Da, a što se tiče edukacije med. osoblja. Po tom pitanju bi se trebalo krenuti od škole. Jer, ja konkretno (med. sestra) tokom školovanja, prakse i stažiranja nisam bila u doticaju s dojenjem. Mislim, nešto ''malo'' se uči u školi, ali to je opet veliko ništa kada bi se trebalo nekoga savjetovati.
    Općenito je škola za med. sestre pre opća. Pa mi moramo pokriti sve grane medicine sa svojim znanjem. Trebalo bi možda uvesti obveznu dodatnu edukaciju - ovisno o tome gdje se radi. Mislim da je to jedino riješenje za bolje savjetovanje već u rodilištu.

  26. #26
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj kahna prvotno napisa
    Imala sam situaciju gdje je svekrva snahi zabranila da doji svoje dijete jer je mali imao grčeve. Kao njeno mlijeko ne valja i od njega ima grčeve :shock: .
    a ja sam imala slicnu situaciju - svekrva je uzela bebu mami sa prsiju jer "tko to jos danas doji kad postoji ad?!" a mama se nije mogla izborit iz xy razloga i dan danas zali zbog toga.

  27. #27
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    nisam baš baba (bar što se toga tiče)
    ja sam prije mislila na mame, svekrve i slične "babe" kad dojilja dođe doma. nisam mislila na "stručne" babe u rodilištima,bilo medicinski educirane ili volonterke kao ti.

  28. #28
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Citiraj kahna prvotno napisa
    Trebalo bi možda uvesti obveznu dodatnu edukaciju - ovisno o tome gdje se radi. Mislim da je to jedino riješenje za bolje savjetovanje već u rodilištu.
    Slažem se, uz dodatak da bi se dodatno trebale educirati i sestre koje rade po pedijatrijama jer je i tamo stanje alarmantno. U našoj bolnici su pedijatrija i rodilište nasuprotne zgrade, a po pitanju dojenja su nebo i zemlja.

    Mc, proud to be baba

  29. #29

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    ja o svom dojenju/izdajanju necu pricat vec samo zelim postavit jedno pitanje.
    naime, u prvoj trudnoci (prije 2 godine) na pregledima sam bila i precesto (privatno i bolnica). u bolnici sam lezala 4 tjedna. i NIGDJE nije bilo niti letka, niti plakata vezanog za dojenje. (sada na sv.duhu sve mame dobiju letak o dojenju).

    osim rode, ima li jos koja organizacija, a da se bavi ovom "problematikom".

    kako da zene koje nemaju pristup internetu saznaju nesto vise kad na mjestima na kojima se to najvise ocekuje nema ni slova o dojenju??!! :?


    radi li se na tome??

  30. #30
    M.a.r.t.a avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,032

    Početno

    u meni se miješa bijes i žaljenje majki/susjeda/poznanika koji me u čudu gledaju zbog dojenja i mislim da se stvarno treba proraditi na edukaciji jer kako Val kaže, nigdje ne postoje ustanove, podaci, statistika, časopis koji preferira dojenje, patronažne daju krive savjete, pedijatrice predlažu "samo jedan adaptirani obrok", ma ima milion primjera protiv dojenja.

    Ide mi na živce to šta je ta bočica ukorijenjena i svak misli da je najnormalnije kupiti bočice, dude, nastavke, držače, šta ti ja znan šta sve. u katalogu turbo limacha pod obavezna oprema stoji prvo dude varalice, pa bočice i cijeli spisak "potrepština"koje moje dijete nije nikad vidjelo. i taj novi broj mame i bebe je i mene iživcirao sa glupim stavovima žena koje i jesu dojile.

    Živciram se i dok pišem ovo. Mislim da je pred nama dug put. Ali sam sretna što je moje dijete na tom putu od početka. 8)

  31. #31
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Jedino me umiruje to što vjerujem da će buduće generacije biti bolje informirane. Da će sve to jednog dana sjesti natrag na svoje mjesto. Ova generacija je, nadam se, u nekom prijelaznom razdoblju (natrag s bočice na isključivo dojenje) i da će se stvari vremenom, a i našim trudom vratiti na normalu.
    Eto barem će moja seka znati za pravo dojenje jer nas gleda svaki dan

  32. #32
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj Val prvotno napisa
    osim rode, ima li jos koja organizacija, a da se bavi ovom "problematikom".
    ja sam u klubu trudnica i roditelja split dobila njihov predivan memento o dojenju koji mi je pomogao jako puno! curama koje su ga izradile! moj seta od prijateljice do prijateljice.

  33. #33
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    U Zadru udruga Izvor, s time da nas još ima premalo (a sve smo zaposlene mame, neke i četverostruke ) da organiziramo i monitoring Pravilnika, bolju izdavačku djelatnost, pa nam je rad uglavnom savjetodavni preko telefona i u sklopu trudničkih radionica i jednomjesečnog sastanka Grupe za potporu dojenju.

  34. #34
    M.a.r.t.a avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,032

    Početno

    Citiraj klia prvotno napisa
    U Zadru udruga Izvor, s time da nas još ima premalo (a sve smo zaposlene mame, neke i četverostruke ) da organiziramo i monitoring Pravilnika, bolju izdavačku djelatnost, pa nam je rad uglavnom savjetodavni preko telefona i u sklopu trudničkih radionica i jednomjesečnog sastanka Grupe za potporu dojenju.
    brošura o dojenju vam je predivna i trebala bi je svaka mama pročitati.

  35. #35
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Hvala, , ali vjerojatno misliš na brošuru o uvođenju dohrane Okus ljubavi jer je ova o dojenju još u pripremi.

  36. #36
    M.a.r.t.a avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,032

    Početno

    da, okus ljubavi, a kakva li će onda biti brošura samo o dojenju :D

    Ja ću svoju sutra proslijediti jednoj trudnoj prijateljici..

  37. #37
    M.a.r.t.a avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,032

    Početno

    Htjela sam reći da je brošura super zato što prosječna trudnica rijetko može naći literaturu u kojoj se isključivo dojenje 6 mj smatra normalnom pojavom.

    uglavnom se ne zna da je isključivo dojenje zapravo prehrana bebe bez "čajeva protiv grčića" od nekoliko bebinih tjedana; vode, voćnih čajeva jer je beba navodno žedna, sokovi od jabuke sa 4, 5 mj "prije dohrane"...

  38. #38
    MarikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    710

    Početno

    Citiraj zhabica prvotno napisa
    Citiraj kahna prvotno napisa
    Imala sam situaciju gdje je svekrva snahi zabranila da doji svoje dijete jer je mali imao grčeve. Kao njeno mlijeko ne valja i od njega ima grčeve :shock: .
    a ja sam imala slicnu situaciju - svekrva je uzela bebu mami sa prsiju jer "tko to jos danas doji kad postoji ad?!" a mama se nije mogla izborit iz xy razloga i dan danas zali zbog toga.
    Ovo me uzasava!!!!!Ko jos slusa babe?????Svekrve????Hej,21.je vek!!!!!Mama se nije mogla izboriti????!!!!Jadno mi je to dete za koje majka ne moze da se izbori ni protiv rodjene babe.....jadna i ta mucenica....zao mi je sto ovako osudjujem,ali ako je vec zelela da doji,kako je mogla da dopusti da neko drugi,ma ko to bio,odlucuje sta je dobro za bice kome je ona kao majka najbliskija i kompetentna da donosi takve odluke?
    Ja sam od onih koje pricaju i kada ih se ne pita.....znam da ce to nekima previse gordo zvucati,i molim ih da pokusaju da me shvate.....ovde zene NE ZNAJU!!!!Treba ih zainteresovati i educirati,i tako,na zalost,jednu najprirodniju stvar na svetu,reklamirati kao da je prasak za ves.
    Zene su uplasene i lako pribegnu koriscenju formule ako im se i najmanja sumnja u vezi dojenja pojavi.....i nemaju koga da pitaju ,jer u Srbiji ne postoji(za sada....radimo na tome) SOS telefon koji bi savetovao majjke kad imaju problem.
    Da bi se nesto saznalo i usvojilo,mora se o tome pricati,a ne mudro cutati.....
    I cvrsto verujem da formulu treba davati samo na recept,za majke sa osnovanim fizioloskim problemom,i pojacati propagandu dojenja u svim zdravstvenim ustanovama i casopisima za roditelje...a ne da na svakom drugom listu "visi" reklama formule..

  39. #39
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Nažalost ima i takvih koje se ne mogu izboriti za sebe i svoje dijete. Da sad ne nabrajam brojne razloge koji su ju spriječili. U svakom slučaju nije joj bilo lako, možda da joj je muž bio na njenoj strani, ali njemu je njegova mamica bila ''pametnija''. To mi je samo jedna tužna priča.
    I takvih žena mi je jako jako žao.
    Više me muče one koje imaju informacije pod nosom, dobiju dobre savjete, a koje su lijene potruditi se za svoje dijete, koje olako odbacuju to što je najbolje i mijenjaju za nešto što je kao ''jednostavnije i lakše''. Ustavri ne znam kako bi ih uopće nazvala,dali lijene ili kako već? I ne vidim načina kako takvim ženama doprijeti do svjesti.
    Znam i za curu koja je namjerno odbila dijete od sike samo da bi ga mogla ostaviti baki, a ona nastavila sa izlascima. Takve bi npr. najradije kaznila

  40. #40
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    jer u Srbiji ne postoji(za sada....radimo na tome) SOS telefon koji bi savetovao majjke kad imaju problem.
    ni Hr nije na kraj svijeta
    imali smo pozive i iz BiH i iz Sr

    po ovim gore postovima cini se da nitko ne zove ovaj telefon - ali ipak zove! i to je poprilicna navala

  41. #41
    Ms. Mar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    830

    Početno

    Baš sam neki dan kod pedijatra razmišljala kako bih im poskidala sve te postere, kalendare i naljepnice sa logačima proizvođača adaptiranog i donijela im ako treba vlastite fotke 'golih cica'. Moj pedijatar zagovara isključivo dojenje bar 6 mjeseci i pri tome zaista misli isključivo. Čak kaže da sa dohranom ne treba žuriti i svaki put pohvali dojenje. I sve to super. Ipak, baš sam tamo bila kad je došla trgovačka putnica, sestri dala blokić, olovku i majicu i zamolila ju ako ima mjesta da negdje stavi poster. I nosila je par većih vrećica za doktora. Ja sam tamo jedina mama koju sam u čekaonici srela da doji.

  42. #42
    Ms. Mar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    830

    Početno

    Jel moguće da mi mame 'podignemo' u Udruzi nešto reklamnog materijala (letke, postere) iz bilo koje tematike (svaka je roditelju korisna) pa kod svojih pedijatara probamo 'uvaliti'? Ako treba ja ću sestri uz to dati i svoju najbolju majicu, a i olovku

    A ako se krene u novu kampanju, ja se javljam da mogu osigurati tisak - printanje plakata. Možda da se za to javim na neku mejl adresu?

  43. #43
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    :D :D

    Ms. Mar imas pp

  44. #44
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Nisam baš detaljno sve isčitala, ali moram komentirati....
    Prvo djete sam dojila svega 5 mjeseci. I to s velikim problemima. Počeo je stagnirati u težini, pa čak i izgubio nešto (nije bio bolestan). Tada smo uveli jednu bočicu i to je bila jedna previše.
    Zato sam u trudnoći još više čiatala itrudila se da sve eventualne nepoznanica i nedoumice rješim. Na moju neopisivu sreću otišla sam roditi u Vž, gdje stvarno forsiraju dojenje, bočicu niti sam vidjela, niti čula o njoj. Kad je mama pored mene tražila nakom što je beba dosta dugo plakal, sestra ju je pola sata na ljep način uvjeravala d ato nije potrebno i pomogla joj još jednom bebu staviti na prsa i nakon malo upornosti - sve je bilo savršeno.
    Moj Petar će skoro 10 mjeseci. Kad se sjetim svih muka i problema, slabog napredovanja, za mene tužnih i nepojmljivih savjeta... Alči mi još uvijek dojimo. Do 7 mjeseci bio je isključivo dojen, a i sad mu je cica još uvjek prva i najvažnija. I budimo se milion puta, i navlačimo majcu na bilo kojem mjestu i bilo kojem trenutku, a ja - kao ponosna majka - stvarno nemam problem da moje djete doji bilo gdje i bilo kad. I predivno mi je vidjeti nekog kako doji.
    Baš sam jučer čekala jedan pregled u Vinogradskoj, i u nedostatku klupice ( u čekaoni ORL užasam smrad i vrućina), sjela na rezol i dojila. Gledali su me u čudu, ali i s osmjehom. Ponekad mislim da kad bi nas više dojilo na javnim mjestima, da bi svjest o tome da je dojenje nešto predivno i prirodno, možda prodrla do malo više žena koje ne djele našu oduševljenost svojim malim sisavcima.A onima s negativnim komentarima samo kažem da je ne zavirujem u njihov tanjur i ne komentiram ono što oni jedu.

    Eto....

    Zato, REKLAMIRAJMO DOJENJE!!!!

  45. #45
    Candy avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    260

    Početno

    Kod naše pedijatrice ima plakat od Unicefa na kojem mama doji bebu. Dva takva plakata. Da, trebalo bi reklamirati dojenje, i to bi država trebala financirati. A da se dojenje u bolnici postavi kao "target" koji svi na svojim poslovima imamo, da vidite kako bi funkcioniralo. Da postoji "mliječna sestra" kojoj bi posao bio da pomaže mamama naučiti dojiti i da se te iste mame mogu vratiti po savjet ako zatreba bilo kod pedijatrice ili na sos telefon... Meni su u bolnici bili grozni po pitanju dojenja, kao da sam sama kriva jer nije dolazilo mlijeko i da niš od mene. I tu sam mogla odustati (ali nisam :D )
    Ali po meni je veliki plus što se dojenje polako vraća "u modu", a i to puno znači.

  46. #46
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Citiraj Candy prvotno napisa
    Kod naše pedijatrice ima plakat od Unicefa na kojem mama doji bebu. Dva takva plakata. Da, trebalo bi reklamirati dojenje, i to bi država trebala financirati. A da se dojenje u bolnici postavi kao "target" koji svi na svojim poslovima imamo, da vidite kako bi funkcioniralo. Da postoji "mliječna sestra" kojoj bi posao bio da pomaže mamama naučiti dojiti i da se te iste mame mogu vratiti po savjet ako zatreba bilo kod pedijatrice ili na sos telefon... Meni su u bolnici bili grozni po pitanju dojenja, kao da sam sama kriva jer nije dolazilo mlijeko i da niš od mene. I tu sam mogla odustati (ali nisam :D )
    Ali po meni je veliki plus što se dojenje polako vraća "u modu", a i to puno znači.
    Bila je u Petrovoj jedna sestra koja je hodala po sobama i ''pomagala'' oko dojenja.
    E sad, strpala je ona L cicu u usta i sve 5, ali isto tako nam je rekla da 2-3 dan ne pijemo previše slatkoga (tipa čajeve i sokove) da nam mlijeko ne nadođe previše pa da ne bude upala.

  47. #47
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    ja baš svaki put dojim kad dođem kod ped (a bili smo jedno 5 puta, što pregledi što pupak) tako da promoviram ja dojenje umjesto plakata

  48. #48
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    dugo sam mozgala zašto neke žene jedva čekaju da nađu opravdanje da mogu prijeći na bočicu
    ništa mi nije imalo logike

    no sad imam jednu teoriju:
    razdoblje 0-3god nam ulazi duboko u podsvijest i na taj način utječe na ponašanje u odrasloj dobi
    ako su te mame bila odhranjene na bočicu njihova podsvijest ima zapisano: beba se hrani na bočicu
    i dokle god ne dođu do te točke, tj. pređu na bočicu, one nemaju mira, one sumnjaju u sebe, u svoje mlijeko, pa bar samo 1 bočica da bude sigurna da beba nije gladna ... jer ih instikt navodi prema bočici
    a instikt je pod utjecajem podsvijesti

  49. #49
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    kahna, istina.
    jest da je pokazivala kako razbit kvrge, ali brate savjeti su im....od koliko traje podoj do koliko cesto stavljati na sisu, koliko izdojiti i dati nakon podoja, za svaki slucaj..i da, kruna- ne piti ikakvu tekucinu ako imas hiperprodukciju...tako sam jedan dan uspijela izdrzat bez kapi tekucne i sa 1 odlaskom na wc u 24h....onda sam se zapitala jel to mozda ipak nije normalno....

    s druge strane, ta ista sestra obavlja jos neke poslove tako da se moze dogoditi da ju cekas 7 dana i da ne dodje. eto, ja ju dijelom poslusala dok je L. jos bila u trbuhu.

    MGrubi, evo ja za sebe ne bi mogla reci tako nesto- meni je instinkt govorio da ju trebam dojti jer je to normalno. bez obzira sto prije toga ja u zivotu nisam vidjela da netko doji, niti sam ja bila dojena.

    ja vise mislim da je zene strah jer im je okolina ubila vjeru u sebe. jer nisu vise sgurni da je bebi dobro 9mj. u njoj i da beba zna kad ce van, da ne treba inducirati porod (ne govorm o med. opravdanm razlozma), ne vjeruju svom tijelu. e ta nevjerica se nastavlja i na dojenje- zene su u nevjerici da je njihovo tijelo sposobno pruziti sve sto je potrebno djetetu prvih 6mjeseci. da ta "zajednica" zapravo ne traje 9mjeseci vec 15

    i ja tu ne bi nuzno stavila iskustvo vec suptlno ispiranje mozga koje se vrsi preko marketnga (bilo da ono ide direktno marketng-> majka/obitelj ili, jos gore, marketng-> zdravst. osoblje-> (cjelo drustvo)-> majka/obitelj)

  50. #50
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa
    MGrubi, evo ja za sebe ne bi mogla reci tako nesto- meni je instinkt govorio da ju trebam dojti jer je to normalno. bez obzira sto prije toga ja u zivotu nisam vidjela da netko doji, niti sam ja bila dojena.
    x

    ne moze se bas tako generlizirat i dolazit do zakljucaka. svatko je posebna licnost i sklop situacija dovede do prestanka dojenja.

    pa pogledaj koliko samo razlicitih prica ima i tu po forumu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •