Stranica 3 od 13 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 606

Tema: ogtt?

  1. #101
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    uzela sam od bake trakice i aparatić čisto onako, da znam
    zasad je uglavnom ok, nikad previsok.

  2. #102
    anjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    3,849

    Početno

    tako sam i ja jedan cijeli vikend vadila krv, a o izgledu jagodica bolje da ne pricam

  3. #103

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    tamo di je sve po mom
    Postovi
    334

    Početno

    Ja sam se ozbiljno uplašila te strašne pretrage, od koje se pada u nesvijest, nekima lakše rodit nego ono popit i sl. :shock:

    No, tresla se brda...

    jutros izvadila natašte krv u Laboru, popila čašu slatke vodice, skroz normalnog slatkog okusa, malo gladovala i nakon dva sata opet izvadila krv i to je to.

    Jedini ružan moment bila je neka gospođa-pacjentica koja je u čekaoni jela sendiič s parizerom, od čega mi se želudac okrenuo, ali to je bilo na izlasku, pa nema veze...

    Eto, za one koji čitaju i zamišljaju čuda, kao što se i meni dogodilo

  4. #104

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj anjica prvotno napisa
    tako sam i ja jedan cijeli vikend vadila krv, a o izgledu jagodica bolje da ne pricam
    Ako radite profile, nabavite si lancetar. Treba reci i da nisu svi jednako njezni, neki stvarno znacajno ostete jagodice.
    Meni osobno najboljim se pokazao lancetar koji sam dobila uz glukometar Elite, od Bayera. Taj glukometar je vec zastario i vise ga ne koristim, ali lancetar prenosim iz aparatica u aparatic vec godinama. Inace ne znam kako bih tipkala

    Na ovom linku prikazan je novi Bayerov lancetar, moj izgleda "losije" i staromodnije:
    http://www.bayerdiabetes.co.uk/microlet2.aspx

  5. #105

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

  6. #106
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa
    takav sam uzela od bake, ništa ne osjetiš

  7. #107

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    veseli Baltazargrad
    Postovi
    1,560

    Početno

    ja sam prije 2 tj radila mali profil i rezultati su bili : sva 4 od 4.1 do 4.3mmol/l :D
    ali tlaka za 2 tjedna opet moram.....

  8. #108
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa
    provjereno, njezan

    no onaj kojeg sam imala prije...ajme majko....morala sam lancetu izvuci da bi me ubola, a ako ju izvucem previse, onda booooliiii.

    ako dijete mladje od 3 ne reagira na ubod...

    izgled jagodice nakon pikanja kroz vikend pada u sjenu kad vidis jagodice cura koje se pikaju vise od pola zivota.

    iako, u 3 god sam se mozda 10 puta i jos imam oziljaka iz bolnice stare vise od 3 godine.
    (al sve je to super jer kad se sjetim onih zileta iz djetinjstva, povuce mi se sva krv iz prstiju )

  9. #109
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Ja ne mogu prezaliti svoj lancetar koji sam imala uz Optium exceed koji sam morala mjenjati (staro za novo).
    Sada imam Arkray i lancetar je koma, na 1 bode kao lud

  10. #110

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    194

    Početno

    ne znam kako drugima, neke od vas su to opisale kao nešto gore od poroda a ako će mi to bit gore od poroda onda će to bit nešto najlakše ikada
    došla, dala urin, izvadila krv, popila glukozu u koju mi je medicinska iscjedila limun tako da je ta glukoza bila skroz ok, ko limunada, nakon 2 sata se vratila, opet urin i krv i to je to. napominjem da je meni vadilo krv iz žile jer vidim da je nekima "strugalo po jagodicama" tako da se očito i postupak razlikuje na nekim mjestima. eto, isprepadalo me bezveze sa svih strana a ono piece of cake

  11. #111
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Citiraj sunchica prvotno napisa
    ne znam kako drugima, neke od vas su to opisale kao nešto gore od poroda a ako će mi to bit gore od poroda onda će to bit nešto najlakše ikada
    došla, dala urin, izvadila krv, popila glukozu u koju mi je medicinska iscjedila limun tako da je ta glukoza bila skroz ok, ko limunada, nakon 2 sata se vratila, opet urin i krv i to je to. napominjem da je meni vadilo krv iz žile jer vidim da je nekima "strugalo po jagodicama" tako da se očito i postupak razlikuje na nekim mjestima. eto, isprepadalo me bezveze sa svih strana a ono piece of cake
    mene ovo čeka u ponediljak.
    jesi li limun donila ti ili su se agrumski potkovali u bolnici?
    di si radila ogtt? na križinama?

    ja prvo moram na vađenje krvi radi Rh faktora, pa onda na ogtt. e je će me iščućat ko vampiri u ponediljak

  12. #112

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    194

    Početno

    ja sam donila limun, i to 2 za svaki slučaj, valjda ako mi jedan putem ispadne iz torbe
    muž mi je bia u petak pitat u dom zdravlja jel se moram upisat i jedna fina teta mu je lipo rekla da se ne trebam upisat, da dođemo do 8 u ponediljak sa limunom i ona mi je i krv i urin sredila tako da me nisu slali s jednog mista na drugo.
    a na križinama sam ti vadila krvnu grupu i RH faktor, ne znam možeš li tamo i ogtt, meni je doktorica opće prakse rekla da se to u domu zdravlja radi. ne strahuj, zbilja nema frke

  13. #113
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Citiraj sunchica prvotno napisa
    na križinama sam ti vadila krvnu grupu i RH faktor, ne znam možeš li tamo i ogtt, meni je doktorica opće prakse rekla da se to u domu zdravlja radi. ne strahuj, zbilja nema frke
    ja sam radi kontrole anti tijela već vadila krv i sad moram ponovo. i to sam radila na križinama. tako da ću u ponediljak taj dio opet na transfuziju na križine.
    a u prvoj trudnoći sam ogtt radila isto na križinama, ali u onoj ambulanti za dijabetičare. nisam išla u dom zdravlja, odnosno u staro rodilište :?

  14. #114

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    194

    Početno

    najbolje ti je zvat i pitat ili ako moš pošalji muža da se informira, ka ja ko će znat te njihove sheme, uvik 100 čuda s njima

  15. #115

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    194

    Početno

    kako je bilo, di si na kraju radila ogtt?

  16. #116
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Citiraj sunchica prvotno napisa
    kako je bilo, di si na kraju radila ogtt?
    došla na križine ko i u prvoj trudnoći i vratilo me nazad jer sam imala bijelu a ne crvenu uputnicu. poludila sam.

    pa sam onda sutradan išla u staro rodilište, došla u 8.00 i na jedvite jade me primilo (navodno sam tribala doć već u 7.30 iako bi tad dite morala ostavit isprid vrata od vrtića). napravila ogtt, popila predivnu limunadu (ajme da mi je makar tila dat još koju kriglu ).
    nalaz mi super.
    btw bilo je nas 5 trudnica, a jedino ja izgledala ko sumo hrvač u super teškoj kategoriji . ostale fine, mršave, manekenske trudnice. i gle čuda - jedino moj nalaz ogtt-a bio besprijekoran :D

    sad mi ostaje još jedino u 34. tt ponovno (odradila sam sad u 29. tt), treći put, vadit krv radi kontrole antitijela. i nadam se da je s čučanjem krvi gotovo.

  17. #117

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    194

    Početno

    ajme super, baš mi je drago da je sve ok :D a kako bi to bilo da te bar koji put nisu vratili ili poslali na neko drugo misto? zato sam ja i počela unaprijed pripremat teren ma ke trudnice manekenske građe? ja takvih ne vidjeh ma jesi vraga sumo hrvač, koliko si nabila dosad? ja sam bila dobila prošli misec na kontroli 5 kg a ovi ni jedno jedino kilo a mali mi je dobia skoro 800 g :D sva sam ti ponosna bila

  18. #118

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    131

    Početno

    Mene zanima sto moze biti uzrok povecanom seceru u krvi?

    Ja s tim nikada nisam imala problema, medjutim danas mi je u nalazu pisalo da je vrijednost 7,4 - a granica je 6,4...

    Ne mogu izdrzati do petka kad idem na kontrolu..vec sam u nekoj panici zbog cega se sad to desava....

  19. #119

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    194

    Početno

    trudnički dijabetes dolazi s trudnoćom i nema mu lijeka, kako je došao s trudnoćom tako i odlazi kad žena rodi. zašto čekaš kontrolu, otiđi s nalazom do doktorice opće prakse, pojest ćeš se živa do petka

  20. #120
    laky avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    vječita lutalica......na samom jugu ,srcem u Slavoniji
    Postovi
    3,564

    Početno

    Citiraj mya02 prvotno napisa
    Mene zanima sto moze biti uzrok povecanom seceru u krvi?

    Ja s tim nikada nisam imala problema, medjutim danas mi je u nalazu pisalo da je vrijednost 7,4 - a granica je 6,4...

    Ne mogu izdrzati do petka kad idem na kontrolu..vec sam u nekoj panici zbog cega se sad to desava....
    i meni je i rekli su jedini lijek dijeta sa smanjenim unosom ugljikohidrata ,mislim da nije alarmantno stanje .
    a btw u petak je 1.svibanj i neznam tko tad radi redovito mozda da ipak odes ranije ako se plašiš a i da izbjegnes nerviranje i nečekas onda još i vikend zbog blagdana

  21. #121

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    131

    Početno

    Moj je ginekolog dezurni za 1.maj, a kako sam ja na strogom mirovanju pa ove godine nista ni od mog rostiljanja, oboma nam pase ))))

    Malo sam se smirila po ovom pitanju...sve imam osjecaj da sam pretjerala s unosom meda i ostalih slatkisa koje sam od jucer izbacila pa mislim da bi nalaz u cetvrtak trebao biti bolji....

    Ma, znam da taj trudnicki dijabetes i nije tako strasna stvar i da se lako da kontrolirati, ali bas me uhvatila depra jucer - dovoljno sto vec skoro 3 mjeseca lezim...jos da moram izbaciti cokoladu....

  22. #122
    migoh avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Zg - istok
    Postovi
    577

    Početno

    ogtt sam prvo radila u domu zdravlja te morala popiti 3dcl glukoze (bljak) te nakon dva sata mi je pokazalo da je blago povišen . Nisam naravno smijela ni jesti ni piti .
    Nakon mjesec dana sam test ponavljala na Vuk Vrhovcu gdje je količina za popiti puno manja te je dodan limun što mi je čak i bilo fino .....a za vrijeme dok se čeka na vađenje krvi smije se piti vode koliko hoćeš !Zbilja mi nije jasno da su tako velike razlike u jednom te istom zdravstvu :?

  23. #123

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    29

    Početno

    Evo i mog iskustva!!!!!
    Pošto je beba u 27 tjednu bila veća i odgovarala za 29 tj. poslali su me vaditi ogtt.To sam obavila u svom Domu zdravlja, a procedura je bila takva, da su mi prvo izvadili krv naravno na tašte, onda sam morala popiti 3dl glukoze (preslatko i odvratno) ali popije se i to morate popiti u roku 5min. Onda čekate 2 sata, opet vam vade krv i to je to, nalaz podignete drugi dan!
    Meni je šečer bio 7,1 na što mi je moj gin rekao da nije alarmantno, da izbacim šečer i da se držim lagane dijete, voće koje nije slatko, povrće, piletina itd.Nakon 2 tjedna, moja dr. mi je vadila šečer s aparatičem, s tim da sam ujutro pojela korni i jogurt i bio mi je 5.3, što je rekla da je super! Dijete se i dalje držim, ali beba nastavlja istim tempom, pa mislim da će to biti genetski veća beba

  24. #124
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    U prvoj trudnoci sam isla I nalaz ni je bio 4,2 I 5,3 pa mi se nekako ovaj put neide...

  25. #125
    L&L0809 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,190

    Početno

    pa ja u ovoj trudnoci nisam ni morala ici, gin mi je rekao da ako je 1. put bilo sve ok, onda nema potrebe to raditi u svakoj trudnoci (jedino, naravno, ako ne primijete nesto na bebi ili tebi, sto bi moglo upucivati na povisen secer).

  26. #126
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno

    Citiraj Loryblue prvotno napisa
    Citiraj krumpiric prvotno napisa
    dobra si ,lory
    ma je krasna sam
    idealna za kolinje
    kad kažem nekome da nisam ni 6 miseci trudna ljudi padaju u nesvist. ogromna sam ko kit.
    isto tako i ja. Svi misle da mi je termin za par dana, a kad ono tek krajem rujna.

    bila ja na OGTT i nalaz je kaze, granican, nakon 60 min se popeo na 9,6 a poslje se spustio na 4,9 (zadnje vadenje). Nataste je bio 5,3

  27. #127
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Citiraj migoh prvotno napisa
    morala popiti 3dcl glukoze (bljak)
    .....a za vrijeme dok se čeka na vađenje krvi smije se piti vode koliko hoćeš !Zbilja mi nije jasno da su tako velike razlike u jednom te istom zdravstvu :?
    ja sam (split) morala popit 7 dcl tekućine (isto tako i sve druge trudnice). ali meni je ona stvarno bila predivna. malo slađa limunada i baš mi je bilo krivo šta mi nisu dali još. toliko mi se svidilo da mi je došlo otet kriglu drugoj trudnici i popit njezinu limunadu

  28. #128

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    44

    Početno

    ...

    isto tako i ja. Svi misle da mi je termin za par dana, a kad ono tek krajem rujna.

    ...

    Isto tako i meni. trbuh ogroman a krajem rujna termin.

  29. #129
    Nora Fora avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    72

    Početno

    Ja sam OGTT radila dosta prije trudnoće (zbog PCOS i povišenog prolaktina) i radila sam ga na Rebru (postupak: vađenje krvi na tašte, 100g glukoze s malo vode, 2 sata mirovanja i ponovno vađenje krvi u 120-oj minuti) i to u dva navrata. U oba navrata (u razmaku od godinu dana9 isti rezultati: šećer u 0-toj i 120-oj minuti u granicama normale, ALI inzulin povišen na 38 jedinica, a ref. vrijed. su 11-25.

    Nisam vidjela da je ovdje itko imao sličan slučaj, ali zanima me ako netko zna, jel ovo možda indikacija na razvoj trudničkog dijabetesa i bi li možda ponovno trebala potaknuti svog dr. da me pošalje na to? 8budući da za svaku pretragu JA moram pitati sama )?

  30. #130
    marmelada avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    56

    Početno

    joj joj! mučim muku s dijabetesom(?).. radila ogtt pred tocno 3 tjedna.. ujutro natasce vadili prvi put, pa me poslali .doma!!! i nakon dva sata se vratila pa opet... u 120toj min je vrijednost bila 7.8. i gin je odmah digla buku oko toga jer je na granici... narucila me za 5 dana na pregled, a meni vrag nije dao mira pa radila jos jedamput nalaz, jer velim ovi me poslali doma, nisu mi rekli da ne konzumiram ista u medjuvremenu, a ja popila casu mlijeka...
    dakle za tri dana nakon toga zadnja vrijednost 6.5, i svi sretni i zadovoljni.
    da bi danas napravila kontrolni nalaz jer u pon idem na kontrolu i eto, blago receno ja sva sokirana, 9.8 u 120min.. ima ko kakav savjet, bilo kakav? :8
    i kak to vi velite da ste popile 100 grama glukoze u 7 dcl vode. ja dobila 2 dcl.. pa nije to bas isto... :?

  31. #131
    marmelada avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    56

    Početno

    sto se tice velicine moje bebice sve je u granicama koje odgovaraju tjednima trudnoce.. sad sam 31+
    uuuf

  32. #132
    Nora Fora avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    72

    Početno

    Citiraj marmelada prvotno napisa
    ima ko kakav savjet, bilo kakav? :8
    i kak to vi velite da ste popile 100 grama glukoze u 7 dcl vode. ja dobila 2 dcl.. pa nije to bas isto... :?
    Nažalost, nemam iskustva s ovim pa nemam ni neki pametan savjet, ali kad je moja frendica imala loš ogtt nalaz, zabranili su joj bilo što što sadrži šećer. Ona se držala toga jaaako striktno i na kraju je sve ispalo super, beba je prekrasna!!!

    Što se tiče ovog slatkog koktelčića, i ja sam ga pila iz plastične čaše od 2 dcl, ali meni su sa svim tim šećerom stavili valjda 2 prsta vode, samo toliko da mogu progutati taj šećer... :/ [/quote]

  33. #133
    pinguica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    808

    Početno

    joj i ja moram ići na taj test, znači da se raspitam gdje najbolje rade koktel od glukoze

  34. #134
    marmelada avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    56

    Početno

    ja sam evo treci put radila test.. i najbolji "koktel" je bio u breyeru, samo zato jer mi stavili limun... nekak sam racunala da ce mi i sad, no nisu, al definitivno sljedeci put nosim limun sa sobom... onak prepreslatka limunada, al nije strasno
    ja krecem na redukciju secera u potpunosti, i sljedeci tjedan opet raditi test, pa cisto da vidimo kaj ce se zbivati! znate bilo bi mi jasno da se prejedam slatkog, al ovako... :/ priustim si ja, obicno za vikend, neki kolac, koji sladoled kroz tjedan, cokolino... a sad bay bay
    radila sam i onaj test HBA1c.. to je za profil secera u zadnjih 2-3 mjeseca i on je skroz u normali, cak vise prema donjoj granici.. nis mi nije jasno!


  35. #135
    Nora Fora avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    72

    Početno

    Baš me zanima kakav će ti bit test nakon redukcije šećera... Prema mišljenju moje frendice ljudi koji uopće ne jedu slatko imaju manju rezistentnost na glukozu od onih koji su tijelo navikli na slatkiše, jer im taj koktel od slatkoće nije neki šok za organizam dok ovim drugim je.

    Nitko još uvijek ne priča kakav mu je bio inzulin u 120 min, a mene baš to zanima?

  36. #136
    pinguica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    808

    Početno

    Citiraj Nora Fora prvotno napisa
    Baš me zanima kakav će ti bit test nakon redukcije šećera... Prema mišljenju moje frendice ljudi koji uopće ne jedu slatko imaju manju rezistentnost na glukozu od onih koji su tijelo navikli na slatkiše, jer im taj koktel od slatkoće nije neki šok za organizam dok ovim drugim je.

    Nitko još uvijek ne priča kakav mu je bio inzulin u 120 min, a mene baš to zanima?
    Evo da opovrgnem mišljenje tvoje frendice, ja 10 godina nisam konzumirala apsolutno ništa gdje ima šećera (ni sokove, ni kisele krastavce, ništa), pojela bih čokoladu ali od fruktoze za dijabetičare. Kruh sama pečem od integralnog brašna.
    Danas sam bila na vađenju, prvo vađenje 4,4 nakon dva sata 3,9 (a i krvna slika sve pet - moram se pohvaliti).

  37. #137
    marmelada avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    56

    Početno

    ja dolazim danas sa fiskim nalazom (opet).. dakle u 120min je razina glukoze bila 7.7, dakle skoro pa na granici... veli mi dr da i dalje pazim i da nema potrebe vise ponavljati test. a i bliži se finaleeee :D

    nego ono kaj meni nije jasno zasto mi tak varira taj secer, u pet mi bio 9.8, danas 7.7? :? ono kaj mogu potvrditi jest samo to da mi je prosli tjedan bio iznimno naporan, imala neke seminare citave dane, neispavana skroz bila, a i ne mogu se pohvaliti prehranom ..


  38. #138
    alkemicar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    suncani jug :)
    Postovi
    1,071

    Početno

    Mene moj nalaz ogtt-a totalno zbunio
    natašte sam imala 4,60, a za 2 sata nakon što sam popila glukozu i sjedala u uredu čekajući da prođe 2 sata, a onda mi je šećer bio 3,50 :?

  39. #139
    enya22 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,645

    Početno

    Ja sam sa 37+4 vadila krv za OGTT na VV-u i nalaz mi je uredan! :D
    1. vadenje nataste: 3,8, pa nakon pola sata 7,6, zatim 8,6 i nakon ukupno 120 min. 6,2.
    Prvi put sam vadila u labu DZ-a (tamo vade samo nataste i onda nakon 2 sata) u 24. tj. i bilo je 4,8 i 7,1, sto je isto ok.

  40. #140
    migoh avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Zg - istok
    Postovi
    577

    Početno

    ja sam u trudnoći imala kao blago povišeni šećer i rodila sam bebicu normalne težine.Mislim da tokom života baš i ne obračamo pažnju na šećer jer kao sve nam je ok.On naraste od stresa , umora i prehrane.U roku dok si rekao 'keks' on se promjeni.
    Evo , o tome ne bi uopće razmišljala sve dok ja nisam dobila taj problem .Tada su se svi 'ne trudni' oko mene 'pikali' s onim aparatićem i imali puuuno veći šećer .

  41. #141
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Citiraj alkemicar prvotno napisa
    Mene moj nalaz ogtt-a totalno zbunio
    natašte sam imala 4,60, a za 2 sata nakon što sam popila glukozu i sjedala u uredu čekajući da prođe 2 sata, a onda mi je šećer bio 3,50 :?
    Meni je isto drugi put kada sam vadila ogtt, dva sata nakon glukoze šećer bio manji, e sad ne sjećam se vrijednosti, imaš vjerojatno u nalazu.

    Prvi put mi je nalaz ogtt bio 4,1 prije i 4,2 nakon glukoze.

  42. #142
    pinguica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    808

    Početno

    Citiraj alkemicar prvotno napisa
    Mene moj nalaz ogtt-a totalno zbunio
    natašte sam imala 4,60, a za 2 sata nakon što sam popila glukozu i sjedala u uredu čekajući da prođe 2 sata, a onda mi je šećer bio 3,50 :?
    Što te zbunilo? To je super, to znači da beba koristi tvoje zalihe. Tako su bar meni rekli tamo gdje sam vadila.

  43. #143
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Citiraj pinguica prvotno napisa
    Citiraj alkemicar prvotno napisa
    Mene moj nalaz ogtt-a totalno zbunio
    natašte sam imala 4,60, a za 2 sata nakon što sam popila glukozu i sjedala u uredu čekajući da prođe 2 sata, a onda mi je šećer bio 3,50 :?
    Što te zbunilo? To je super, to znači da beba koristi tvoje zalihe. Tako su bar meni rekli tamo gdje sam vadila.
    Čekaj malo sad mi ništa nije jasno :?
    Zašto bi beba koristila zalihe :?

  44. #144
    pinguica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    808

    Početno

    Citiraj Pepita prvotno napisa
    Citiraj pinguica prvotno napisa
    Citiraj alkemicar prvotno napisa
    Mene moj nalaz ogtt-a totalno zbunio
    natašte sam imala 4,60, a za 2 sata nakon što sam popila glukozu i sjedala u uredu čekajući da prođe 2 sata, a onda mi je šećer bio 3,50 :?
    Što te zbunilo? To je super, to znači da beba koristi tvoje zalihe. Tako su bar meni rekli tamo gdje sam vadila.
    Čekaj malo sad mi ništa nije jasno :?
    Zašto bi beba koristila zalihe :?
    Ne znam, jedino objašnjenje koje sam našla je:

    Hipoksija i acidoza. Zbog nedovoljnog korištenja glukoze i zbog popratnih promjena u posteljici, nedovoljan je prijelaz kisika, dijete u maternici živi s manjkom kisika, u hipoksemiji. Posljedica hipoksemije je pojava kiselina u krvi te zakiseljenje krvi, acidoza. Pri blažoj acidozi dijete se rađa deprimirano, snižena Apgar indeksa. Pri uznapredovaloj acidozi vitalne funkcije novorođenčeta, tj. disanje i krvotok mogu biti toliko poremećeni da dijete umire.

  45. #145
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Ništa mi nije jasno.
    Valjda će se naći netko tko će to bolje objasniti :/

  46. #146

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj pinguica prvotno napisa
    Citiraj Pepita prvotno napisa
    Citiraj pinguica prvotno napisa
    Citiraj alkemicar prvotno napisa
    Mene moj nalaz ogtt-a totalno zbunio
    natašte sam imala 4,60, a za 2 sata nakon što sam popila glukozu i sjedala u uredu čekajući da prođe 2 sata, a onda mi je šećer bio 3,50 :?
    Što te zbunilo? To je super, to znači da beba koristi tvoje zalihe. Tako su bar meni rekli tamo gdje sam vadila.
    Čekaj malo sad mi ništa nije jasno :?
    Zašto bi beba koristila zalihe :?
    Ne znam, jedino objašnjenje koje sam našla je:

    Hipoksija i acidoza. Zbog nedovoljnog korištenja glukoze i zbog popratnih promjena u posteljici, nedovoljan je prijelaz kisika, dijete u maternici živi s manjkom kisika, u hipoksemiji. Posljedica hipoksemije je pojava kiselina u krvi te zakiseljenje krvi, acidoza. Pri blažoj acidozi dijete se rađa deprimirano, snižena Apgar indeksa. Pri uznapredovaloj acidozi vitalne funkcije novorođenčeta, tj. disanje i krvotok mogu biti toliko poremećeni da dijete umire.
    Hipoksija i acidoza kod djeteta tipične su posljedice HIPERGLIKEMIJE (visokog šećera) kod majke, dakle nereguliranog dijabetesa.

    Kod blagih majčinih hipoglikemija (a šećer od 3.5 čak niti nije hipoglikemija, donja granica je 3.3) ne bi trebalo biti nikakvih problema (osobno iskustvo). Nije dobro ako majka doživljava JAKE hipoglikemije, tj. ako je šećer tako nizak da trudnica padne u komu, ali to se NE događa kod normalnih i trudnica s gestacijskim dijabetesom, tako da nema brige.

    Čitanje rezultata OGTT-a treba napraviti liječnik, onaj koji te poslao na test.

    (Ja nisam liječnik i ovo što sam napisala laičko je mišljenje. Pri tome nisam komentirala konkretne nalaze, samo dio koji se tiče spominjanja hipoksije i acidoze, te utjecaj blage hipoglikemije.)

  47. #147
    pinguica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    808

    Početno

    Alkemicar ima super nalaze, ovaj odgovor "Hipoksija i acidoza" se odnosio na pitanje Pepite zašto bi beba koristila majčine zalihe glukoze i taj odgovor nema veze sa alkemicarkinim nalazom, nadam se da se to razumije iz mog posta.

    Koliko sam ja shvatila ukoliko beba ne koristiti dovoljno majčine zalihe glukoze može doći do hipoksemije.

  48. #148

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Zapravo ne, nema to veze sa "zalihama glukoze", ovako ide priča:

    Kod trudnica sa stalno povišenim šećerom, kod ploda može doći do razvoja hipoksije, acidoze i drugih komplikacija.

    Do hipoksije dolazi na sljedeći način: majčin povišeni šećer u krvi rezultat je relativnog manjka efikasnog inzulina, ili drugim riječima, zbog pojave inzulinske rezistencije, stanice tkiva trudnice nisu u stanju efikasno iskorištavati glukozu. (Inzulin je hormon koji omogućava prelazak glukoze iz krvi u stanice, gdje glukoza izgara i daje energiju.)

    Dakle, glukoza ne ide tamo gdje treba (u tkiva) nego ostaje u krvi u suvišku. S druge strane, glukoze u tkivima nedostaje (jer je zakazao mehanizam zadužen za prebacivanje glukoze u stanice), tkiva su slabije ishranjena. To se događa i s tkivom posteljice, zadužene za opskrbu bebe hranom i kisikom. Zbog toga plod ima manjak kisika, hipoksiju.

    Acidoza je također posljedica majčine hiperglikemije, budući da nema glukoze u tkivima, dolazi do izgaranja nekih alternativnih izvora energije, pri čemu se javljaju ketoni i kiseline kao nusprodukt.

    Nadam se da nisam previše zapetljala.

  49. #149
    Pandora Aura Monroe avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    991

    Početno

    Ima li tko da je nedavno radio ogtt na Vuku Vrhovcu? Poslali su me na tu pretragu, a osim toga moram vaditi krv još dva puta zbog drugih razloga pa me zanima procedura jer mi se čini da neću imati dovoljno ruku tj. vena za sve. U nekim prastarim postovima piše da na VV vade samo iz prsta. Je li to još uvijek tako?

  50. #150
    Pandora Aura Monroe avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    991

    Početno

    A bilo bi korisno znati i kad je gotov nalaz? Isti dan? Ili?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •