Pokazuje rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Prisiljeno zelje ?

  1. #1
    mamin lavić avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    57

    Početno Prisiljeno zelje ?

    Kupila sam krasno mlado zelje i kanim napraviti "prisiljeno"zelje, fini pire krumpir i kremenadliće. E sad , pitanje ..... Pretpostavljam da bi sa mladim zeljem klopa trebala ispasti još bolja....Da samo hitim narezano zelje na ulje i luk ili ga treba blanširati u vodi??
    Baš mi se jede , a ne bih htjela upropastiti današnji ručak...

  2. #2
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Ja radim prisiljeno zelje ovak:

    Prvo na vrućem ulju malo požutim luk, dodam narezano i posoljeno zelje (moja mama ga i ožmikne, ja ne) i dinstam uz dodavanje vode prema potrebi.

    Kad je zelje omekšalo poprašim ga s malo brašna, dodam crvene paprike i malo vode, a kad prokuha rajčicu, začine (ak treba još soli, vegetu ako koristiš, malo bibera) i žličicu octa (po želji; neki put zaboravim i isto je dobro). Još malo krčkam i gotovo.

    Ništ ne blanširam, kao što se moglo vidjeti gore

  3. #3
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Ja radim isto kao i Mala Sirena, samo ne stavljam papriku ni ocat i bude prefino.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb- Vinkovci
    Postovi
    136

    Početno

    Baš sam to jučer radila za ručak.
    Moja baka je znala zelje pofuriti kad ga je izrezala (da bude mekše valjda). Ja to neki put napravim a nekad ne i moram priznat da ne vidim razliku. Ja malo drugačije radim neg Mala Sirena. U lonac stavim vodu i krumpir narezan na kockice, kad zakipi stavim narezano zeljei žličicu octa (isto neki put zaboravim stavit, nije neka velika razlika). Kad je zelje omekšalo napravim zapršku u koju na kraju stavim paradajz i vodu. Sve stavim natrag malo začinim i prokuham i gotovo.

  5. #5
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Ja ga slično radim: narežem glavicu zelja (ili koliko treba), prelijem vrelom vodom i pustim da odstoji 15-30 min. Ocijedim i isperem čistom vodom. Na malo ulja prepržim glavicu luka, malo svježe paprike, dodam vode pa zelje. Promiješam, dodam 2 žlice zobenih pahuljica, naribam 1 krumpir, narežem 2 svježe rajčice (ako nemam, stavim koncentrat), stavim sol, papar, crvenu papriku (ne moraš), 1 češanj češnjaka i pustim da lagano kuha.

  6. #6
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Zobene pahuljice inače stavljam u sva variva i umake radi gustoće - umjesto zaprške.

  7. #7
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Ovdje se radi o kupusu, a ne o špinatu, jel tako. Nemojte se ljutit, zvuči super, al sam se izgubila u prevodu

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    da, kupus

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    BiH
    Postovi
    116

    Početno

    Citiraj Strobery Shortcake prvotno napisa
    Ovdje se radi o kupusu, a ne o špinatu, jel tako. Nemojte se ljutit, zvuči super, al sam se izgubila u prevodu
    I ja otišla na špinat

  10. #10
    mamin lavić avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    57

    Početno Prisiljeno zelje?

    Klopa je ispala super....Ništa nisam blanširala, samo posolila i iscjedila mlado zelje i stavila ga dinstati....Okus je izvrstan.... :D

  11. #11
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    ja ga radim vrlo često jer ga patrik obožava, ali imam neki svoj recept koji možda nema veze s prisiljenim zeljem, ali nama je jaaaaaaaaako fino:

    zelje operem, narežem na rezance, stavim u hladnu vodu, zalijem domaćim kečapom (kečap je već posoljen, zaslađen i začinjen, tak da ne dodajem nikakve začine, ali ako ide obični paradajz, onda treba, po ukusu) i kuham min 30, max 45 minuta (ja ga ne ostavim da stoji i ne žmičem, ali ako se ožmiče, ne mora se tako dugo kuhati jer je mekše, meni je jednostavnije sve strpati u lonac da se kuha, nego žmikati ).
    napravim zapršku - ulje, dvije žlice braška i mljevena crvena paprika, i dodam u varivo.
    S pire krumpirom je prefino.

  12. #12
    BAŠBAŠ.. avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    236

    Početno

    OT prisiljeno zelje mi je naaaaaj gora stvar na svijetu za jest bljak bljak

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •