Pokazuje rezultate 1 do 39 od 39

Tema: Karpati

  1. #1
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno Karpati

    Evo konačno recept za Mony i one koji ne znaju što bi za Uskrs a žele nešto novo još neviđeno.

    Samo da kažem; kolač je fenomenalan, ima ga količinski puno, uvijek svi traže repete. Oni koji su ga probali kod mene mogu potvrditi.

    Tijesto:
    10 jaja
    4 dl vode
    25 dag margarina
    4 dl brašna
    malo soli

    Priprema: vodu, margarin i sol staviti da prokuha. U kipuće dodati brašno i miješati dok se ne odvoji od posude. Ostaviti da se ohladi i u hladno dodati jaja. Dobro izraditi mikserom. Podijeliti u 2 dijela. Peći u velikom protvanu od pećnice.


    1.krema:
    1 l mlijeka
    2 dl šećera
    3 pudinga od vanilije- skuhati i u hladno dodati
    1 margarin

    2.krema:
    1/2 l vode
    1 kg višanja
    2 dl šećera
    4-5 žlica gustina - sve zajedno skuhati

    3.krema:
    1 l tučenog slatkog vrhnja

    Složiti:
    kora
    žuta krema
    crvena krema-višnje
    šlag
    žuta krema
    crvena krema-višnje
    šlag
    kora
    posuti šećerom u prahu

    I to je to!

  2. #2

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    71

    Početno

    mhmhmhmh ovo zvuci super. A kako se pece biskvit?? Koliko dugo i na koliko stupnjeva??

  3. #3
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    I je super.

    Biskvit se peče na 175°C. Barem ja tako pečem. A dužina, hm, kad onako primi fino tamnije žutu boju, malo se zapeče. Nemoj otvarati za vrijeme pečenja, kao za princes krofne. Otprilike barem pola sata, nikao ne manje. I zovu se karpati jer bude gore valovito(kora) pa podsjeća na brdašca.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    849

    Početno

    Znači dva biskvita, svaki u tepsiji od rerne? Ajd molim te, ako znaš, napiši stupnjeve i minute, barem okvirno.

    Zvuči malo komplicirano, ali njami.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    849

    Početno

    A ha, tenks...

  6. #6
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Ma uopće nije komplicirano, vjeruj mi. Samo tako zvuči. Ti bar nisi neka kuharica početnica. Mada ni za njih nije uopće komplicirano.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    849

    Početno

    Mislim da će mi ovo (ako budem pravila) uz pincu biti sasvim dovoljno. A aprin uskrsni vijenac bih onda mogla za mladi Uskrs, nedjelju poslije...

    :D

  8. #8
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno


    mmmm... ivancice...

    Ovo je tako fino!
    I bez da sam probala

    Hvala na receptu!

  9. #9
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Ajde sad još da i netko ispeče od vas koji mljackate.

    Mislim da ću ga i ja za Uskrs.

  10. #10
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Kolko sati se priprema?

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    66

    Početno

    mljac!
    Moze pitanje: visnje su friske (smrznute) ili iz kompota? Te moze li umjesto visnji koje drugo voce-recimo maline ili jagode?

  12. #12

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    71

    Početno

    a mene još zanima koje vrhnje za šlag koristis?? Moze li šlag u prahu, njemu sam nekako najvjernija.

  13. #13
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Višnje su smrznute.

    U originalnom receptu piše da može i neko drugo voće. Mislim da bi i maline i jagade isto bile super. Ja nisam radila. I baš mi je fino što su višnje malo kiselkaste. Daju neku posebnu čar.

    Nisam radila sa šlagom u prahu. Mislim da ne bi to onda bio taj okus. Ja uvijek radim sa vindijinim ili megle slatkim vrhnjem. Malo dodam šećera na kraju kad već umiksam.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    71

    Početno

    e to me zanimalo, mrzim biljna vrhnja tipa Hole.

    Thx Ivancice

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    66

    Početno

    Hvala ivancica!
    I meni su visnje super, no mm ih ne jede.

  16. #16
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Kako se to reže, jel curi nadjev van??

  17. #17
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Citiraj MalaSirena prvotno napisa
    Kako se to reže, jel curi nadjev van??
    Meni ne. Ako se bojiš, uvijek možeš dodati mrvicu manje vode. I pazi da su višnje odmrznute i dooobro ocijeđene. Sok višanja zna dodati malo ekstra tekućine na ukupnu.

  18. #18
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    onda mogu i višnje iz kompota?

  19. #19

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    7

    Početno Re: Karpati

    jedno pitanje oko 2.kreme, kad se skuha i ohladi da li je to tvrdo ili onak lijepo za mazanje

  20. #20
    zrinka19 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    265

    Početno

    a mene zanima koliko dana može stajati
    meni bi pasalo da ga napravim u četvrtak, a bilo bi dobro da bude fin,ako ga ostane, u nedjelju i ponedjeljak

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Citiraj zrinka19 prvotno napisa
    a mene zanima koliko dana može stajati
    meni bi pasalo da ga napravim u četvrtak, a bilo bi dobro da bude fin,ako ga ostane, u nedjelju i ponedjeljak
    da bi ga jela u nedjelju i ponedjeljak moraš ga napraviti u subotu

  22. #22
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Citiraj dolega prvotno napisa
    Citiraj zrinka19 prvotno napisa
    a mene zanima koliko dana može stajati
    meni bi pasalo da ga napravim u četvrtak, a bilo bi dobro da bude fin,ako ga ostane, u nedjelju i ponedjeljak
    da bi ga jela u nedjelju i ponedjeljak moraš ga napraviti u subotu
    Da. Niti jedan kremasti kolač ne može tako dugo stajati a da se ne pokvari. Ili barem ne primi mirise iz friđa. A i šlag bi se već sasušio sigurno.

    Pa stigneš ga napraviti u subotu. Ispeci kore u petak i u subotu samo napravi filu.

  23. #23
    zrinka19 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    265

    Početno

    ne mogu u subotu, na putu sam

    ali napravit ću ga ubrzo, moram

  24. #24
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Jeli tko probao? Vidim da je sladjanaf. I ja sam ih isto radila. Brzo su nestali, mada je bila i hrpa drugih kolača, ali u tuđim aranžmanima.

  25. #25
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Napravila jučer. Uspjelo super. Traži puno vremena, ali nije komplikovano, samo se spremite za dosta prljavog suđa, ali zato i dosta užitka. Naravno ovo se odnosi na one koji vole kremaste kolače sa tjestom koje nije trulex (moj popularni naziv za klasični biskvit). Tjesto je ispalo tako lijepo, one se kvrge sigurno ne bi onako lijepo rasporedile da sam ih ja pravila. Nisam pročitala topic do kraja, pa su mi višnje ispale malo tečnije, ali mi se to baš svidjelo, slijedeći put ću samo dodati kašiku gustina više. I probali smo ga odmah, nije se stigao pošteno ni učvrstiti. Isplati se i truda i sredstava (ja sam umjesto margarina stavila puter u oba slučaja, ali sam ukrala jedno jaje iz tjesta, nešto nisam mogla pregoriti 10 )

  26. #26
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Zar šlag nije prelagan da izdrži žutu kremu i još kremu s višnjama :? ?

  27. #27
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    a kako ispadnu brdašca?

  28. #28
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Kako je meni to ispalo, kad sam dijelila količine krema na pola, ništa nije neke posebne visine, da "drži" ono što je iznad. A i donje tijesto ima brjegove koji probijaju kroz slojeve kreme, pa neka krema propadne malo više, a slijedeća manje itd. Sinoć između krema nije bilo neke jasne granice, danas još nisam probala, čekam goste da se hvalim .
    Brdašca ispadnu sama od sebe, ja sam tijesto u plehu razmazala sasvim ravno, ali su prilikom pečenja nastali prekrasni brježići. I to sam htjela napomenuti, pekla sam obje kore u isto vrijeme, na opciji "vrući zrak" , na temperaturi 170C, malo manje od 30 min.

  29. #29
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Mama mi je danas otkrila neke trikove u vezi ovog kolača kako ona radi. Sljedeći put preuzimam od nje.
    Prvo, tijesto peče na masnom papiru a ne tako da namasti i pobrašni lim. Ništa se ne lijepi.
    Drugo, da bi povećala efekt a smanjila gnjavažu, kremu maže samo po jednom, počevši od žute kreme, na nju višnje i gore šlag. Na to poklopi gornju koru. Kaže, i tako se sve pojede,koliko god slojeva bilo, ima pravo.
    Treće, umjesto margarina stavi maslac. To sam i ja nekako rutinski stavila, jer u zadnje vrijeme koristim uvijek maslac za kreme, puno je finije.
    I još nešto, stavi žlicu više gustina u višnje da bolje drži.

  30. #30
    Hera avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Vž županija
    Postovi
    509

    Početno

    Citiraj ivancica prvotno napisa
    Mama mi je danas otkrila neke trikove u vezi ovog kolača kako ona radi. Sljedeći put preuzimam od nje.
    Prvo, tijesto peče na masnom papiru a ne tako da namasti i pobrašni lim. Ništa se ne lijepi.
    Drugo, da bi povećala efekt a smanjila gnjavažu, kremu maže samo po jednom, počevši od žute kreme, na nju višnje i gore šlag. Na to poklopi gornju koru. Kaže, i tako se sve pojede,koliko god slojeva bilo, ima pravo.
    Treće, umjesto margarina stavi maslac. To sam i ja nekako rutinski stavila, jer u zadnje vrijeme koristim uvijek maslac za kreme, puno je finije.
    I još nešto, stavi žlicu više gustina u višnje da bolje drži.
    ja radila jučer ujutro, sve baš ovako, jedino sam kreme stavila po dva sloja i onda razmišljala da drugi put ne dijelim, jer je i ovako tanko i teško razmazat sve osim šlaga.

    isto, višnje sam jako zgusla, pa razmislila da idući put ipak malo manje. i činilo mi se to puno šećera, no, ove višnje su bile toliko kisele (iz škrinje), da je ispalo još uvijek mrvicu kiselkasto.

    ali brdašca su super ispala, lopaticom sam sve izravnala, tako da nije bilo nijednog nabora, onda se onako samo super diglo.

    pekla sam na 200° jer tako uvijek pečem princeze, super se diglo, nije se spustilo kasnije.

    sviđa mi se, jedino kolač baš nije za raditi ako si u veeelikoj stisci s vremenom

  31. #31
    newa avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    398

    Početno

    jel ima netko slikicu?

  32. #32
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Ivancice, ja sam na savjete tvoje mame nadošla smostalno za slijedeći put. Sinoć je kolač izgledao prelijepo, slojevi su se lijepo razlikovali, a svi govore kako je osvježavajući i lagan (moš si mislit, 10 jaja i 500g putera )

  33. #33
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    Citiraj ivancica prvotno napisa
    Mama mi je danas otkrila neke trikove u vezi ovog kolača kako ona radi. Sljedeći put preuzimam od nje.
    Prvo, tijesto peče na masnom papiru a ne tako da namasti i pobrašni lim. Ništa se ne lijepi.
    Drugo, da bi povećala efekt a smanjila gnjavažu, kremu maže samo po jednom, počevši od žute kreme, na nju višnje i gore šlag. Na to poklopi gornju koru. Kaže, i tako se sve pojede,koliko god slojeva bilo, ima pravo.
    Treće, umjesto margarina stavi maslac. To sam i ja nekako rutinski stavila, jer u zadnje vrijeme koristim uvijek maslac za kreme, puno je finije.
    I još nešto, stavi žlicu više gustina u višnje da bolje drži.
    ja sam to već prvi put tako napravila
    naime, brda su bila jako velika, a meni izgledalo da krema nema dovoljno za po 2 puta.
    moj protvan iz pećnice je ogroman.

    pekla na papiru

    samo nisam stavila maslac, nego se držala recepta, jelte - za što drugo recept služi

    i hvala ti ivancice na ovom receptu! kolač je odličan.

  34. #34
    newa avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    398

    Početno

    ja bi sliku ako tko ima???

  35. #35
    Hera avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Vž županija
    Postovi
    509

    Početno

    ja ću idući put na pola, u notmalan protvan i bit će sasvim dovoljno, ovako je kao 2 ogromna kolača.


    nisam fotkala, što će ti fotka? zamisli gomilu eklera na gusto poredanih, jedan do drugog, da se ne vidi gje se razdvajaju, zamisli šlagastu kremu i višnje unutra i to ti je to otprilike

  36. #36
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    ja sam pravila pola one smjese za princes kore i bilo je sasvim dovoljno za veliki protvan od pećnice.
    kremu nisam smanjivala, na kremu sam naslagala narezane jagode (ništa nisam kuhala) i premazala sa 1/2 l slatkog vrhnja (mislim da je litra previše) i poklopila gornjom korom (ne znam kako bih razmazala kremu od vanilije NA šlag).

    E voila: http://i615.photobucket.com/albums/t...12/Karpati.jpg

  37. #37
    tomita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Slavonija ravna
    Postovi
    766

    Početno

    Ovo je znak!
    U subotu mi jedna forumašica pričala što su to karpati, kad ono evo netko s recepta skinuo prašinu.
    Nema mi druge negoli uvatit se miksera i kuhače!

  38. #38
    saška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,054

    Početno

    Citiraj Rene2 prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam pravila pola one smjese za princes kore i bilo je sasvim dovoljno za veliki protvan od pećnice.
    kremu nisam smanjivala, na kremu sam naslagala narezane jagode (ništa nisam kuhala) i premazala sa 1/2 l slatkog vrhnja (mislim da je litra previše) i poklopila gornjom korom (ne znam kako bih razmazala kremu od vanilije NA šlag).

    E voila: http://i615.photobucket.com/albums/t...12/Karpati.jpg
    I ja sam tjesto smanjila za cca trećinu i tkđ. stavim samo pola litre šlaga. Iako sam jela i Ivančicine i nemam zamjerki...

  39. #39

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    meni je ovo od poćetkA ličilo na neku krempitu ili princeze.
    I baš ovih dana razmišljam kako ću napraviti krempitu sa jagodama, a ustvari ovaj kolač je skoro pa to što sam želela.
    Suuuper

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •