Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 149

Tema: Uzgajam ciste po sebi

  1. #51
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Eh da, i da mi život bude "uzbudljiviji" ja imam više protoka kroz tu na jajniku RI= od 0,44 do 0,64

  2. #52
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Molim sve koji čitaju ovaj topik i imaju bilo kakve informacije o cistama da podjele s nama

  3. #53

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    291

    Početno

    Ja sam jucer na ultrazvuku vidjela svoju cistu na desnom jajniku veliku otprilike 3x4 cm i uputili me odmah vaditi tumorski marker CA 125.
    Inace, tu cistu imam vec dugo vremena (mozda cak dvije tri godine) i nitko nije radio paniku prije. Doduse, sad mi se cini da su svi prethodni doktori mozda racunali da je to neka cista koja ce puknuti u slijedecem ciklusu a sad sam isla kod iste dr dva puta (prije i poslije M) pa je bas ustanovila da se nis ne događa (da ne puca). Inace, imam uredne cikluse i nista me ne boli. Sad me je u vezi tog markera jako strah.... (sutra su nalazi)

  4. #54
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Annabell
    Točno znam kako ti je dok čekaš CA 125, ja sam nalaze dobila mejlom i kad sam otvorila bila su zbrckana slova da nisam ni mogla procitati sve dok nisam sejvala fajlu, ali bit će OK ne brini. Čak i da je povećan nalaz to još ne znači ništa jer to može biti kod endometrioze i nekih drugih stvari, ali treba ga pratiti.

    Kako su ti opisali cistu i jesi li išla na kolor dopler?

  5. #55
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    1. Funkcionalne ciste jajnika. Najbenignije su. Daju poremećaj ciklusa,
    često izostanak menstruacije. UZV pregledom to su najčešće unilokularne
    ciste ispinjene anehogenim sadržjem. Tm. markeri su uredni. Ove se ciste u
    najvećem broju slučajeva spontano povuku-resorbiraju tijekom menstuacije.
    Stoga je svakako potrebno učiniti kontrolni UZV pregled iza menstruacije.
    Ukoliko se cista spontano ne povuče može se propisati terapija
    gestagenima kako bi se u drugoj fazi ciklusa povisila
    razina progesterona. Kad pacijentica prestane uzimati gestagen-progesteron
    razina se naglo snizi a to pogoduje resorpciji i smanjenju ciste. Ove je
    ciste rijetko potrebno laparoskopski odstraniti.

    2. Endometriotske ciste.
    Benigne su ali svojim rastom mogu ugroziti plodnost
    žene te ih je u večini slučajeva potrebno odstraniti laparoskopski. Uzrokuju
    obilnije i jako bolne menstruacije. UZV pregledom to su unilokularne ciste
    različite veličine izoehogenog sadržaja. Tm. marker Ca 125 je najčešće
    umjereno povišen.

    3. Dermoidne ciste. UZV pregledom to su bizarne ciste s miješanim hiper i
    hipo ehogenim odjecima. Daju osjećaj pritiska po dnu trbuha te poremećaj
    ciklusa i u većini slučajeva umjereno povišene tm. markere. Trebaju se
    odstraniti laparoskopijom.

  6. #56

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    291

    Početno

    Nisam isla na kolor. Samo obicni UZV. Nista posebno nisu rekli. Samo da je velika i da se ne miče! A u jednom ranijem nalazu imam nesto kao "tankih stijenki, ispunjena tekucinom", ne znam tocno, pisem sad po sjecanju. Uh, ne znam kako docekati nalaz i sto ako vrijednost bude veca od 35 (to je granicna jel da?)

  7. #57

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    291

    Početno

    Zna li netko koje vrijednosti CA 125 mogu indicirati.... hm... koju dijagnozu?
    Ono sto ja znam za sad je da je normalna vrijednost od 0 do 35, a malo povisene vrijednosti indiciraju neke "vrste" cisti koje valja odstraniti. Za tumor su vrijednosti jaako velike ili?
    Uh, muka mi je. Sutra cu dobiti nalaz pa bi bilo super da ga mogu bar na neki nacin sama "ocitati" jer ko zna kad cu doci do doktora da mi to protumaci (sistem narucivanja vam je svima poznat, cekanje par tjedana, mjesec...).

  8. #58
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Kod malignih (a to je jaaaaako rijetko) je jaaako povećan CA 125, par puta, ali ni to sigurno ne znači da je rak. A tumor su i cve iste i sve izrasline, samo je pitanje jel benigno, annabell ne brini previše, ja sam uvjerena da je tvoja obična funkcionalna cista samo je malo tvrdokorna. Jesu ti dali Proveru ili neki drugi lijek da probaju smanjiti cistu?

    Možeš li danas nazvati pitati da si skratiš muke?probaj

    Ja sam kupila neku knjigu o samoizlječenju i preporučuju da se za ciste na jajniku rade "vježbe"... u dubokom opuštanju zamišljaš kako ti cista nestaje, ne škodi probati

  9. #59
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    TVCD- transvaginalni color doppler obavezno se radi iza menstruacije(6-9 d.c.) kojim će se točnije odrediti karakteristike ciste i s tim u vezi i oblik terapije. Potrebno je i ponoviti tm. markere (Ca 125, AFP, HCG)

  10. #60
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Otkrila sam gdje prof Duić iz zajčeve tj.merkura dolazi povremeno privatno: Draškovićeva 18/1, tel 4813-700

  11. #61

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    291

    Početno

    Ma izgleda da ja imam tu cistu vec duze ali niti jedan dr mi nije nista u vezi nje govorio. Sve bi ulazilo u neki redovan nalaz UZV i valjda se smatralo normalnim :? .
    Sada su me prvi put poslali vaditi CA 125 i vjerujem da ce mi tek nakon nalaza (ovisi kakav bude) valjda dati ili neke tablete ili me uputiti dalje (ne znam, citala sam da se radi laparoskopija, zasad mi se sve cini strasnim, ali naravno rak je najstrasniji).
    Kad dobijam nalaz, javim se sutra sa vrijednostima. Nadam s da ce se javit neka cura da pokusamo istumaciti vrijednost...
    Ma cekat cu do ujutro. Mogu ja to :/

  12. #62
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    CA 125 proizvode mnoge stanice, uključujući stanice karcinoma jajnika. Taj je antigen prisutan u 80% nemucinoznih karcinoma jajnika.
    CA 125 se prvenstveno koristi za odluke o liječenju karcinoma jajnika, praćenje terapijskog uspjeha te kontrole nakon završenog liječenja. Njegovo povišenje kod osoba s karcinomom jajnika često prati klinički tijek bolesti. Nakon kirurškog liječenja ili kemoterapije njegova razina se podudara s odgovorom na terapiju. Zbog toga je nadmoćan u odnosu na druge tumorske markere kao što je CEA.
    CA 125 povišen je i u drugim zloćudnim bolestima uključujući karcinom endometrija, gušterače, dojke, pluća i debelog crijeva te za vrijeme menstruacije, trudnoće,endometrioze i drugih dobroćudnih ginekoloških i neginekoloških stanja. Zbog niske pojavnosti karcinoma jajnika ovaj tumorski marker nije pogodan za dijagnostički probir naoko zdravih osob

  13. #63
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Evo šta veli moj UZV:

    Desni jajnik je povećan, 6,5x4,6cm.Osim uskog pojasa urednog tkiva jajnika 3,5x0,6cm na jajniku se prikaže cista oštrih kontura, nehomogenog,posve hipoehogenog sadržaja 5,5x3,9x4,4cm. Unutar ciste ne nalazim solidnih izraštaja,a konture stijenki su glatke i oštre. U douglasu ne nalazim slobodne tekućine.
    Color doplerom na periferiji ciste nalazim protok na nekoliko mjesta i njegove vrijednosti indeksa otpora variraju od 0,64 do 0,44

  14. #64

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    291

    Početno

    Ma zamisli!
    Sad sam zvala lab i vele da nalaz ipak nece biti danas nego mozda u petak! Da nisu dobili neke reagense. Nase zdravstvo je zbilja u banani

  15. #65
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Ja sam vadila CA 125 privatno u Breyeru a pošalju ti nalaze isti dan mejlom, 160kn. Ne rade se ti nalazi u svim laboratorijima, valjda su skupi reagensi

  16. #66

  17. #67
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    prepisujem

    1. Caj za unistavanje cista
    2. Vitex za ovulaciju

    Do sada najpoznatiji stari recept za za unistavanje cista je caj od nevena i hajducke trave.Moja prijateljica je trebala ići na operaciju, ali je pila ovaj caj i unistila sve čiste ciste potpuno, i ne samo ona već još par koje su pile potpuno su se rijesile cista...

    Treba da se pije 6 nedelja - (najmanje) svako jutro po solja caja.
    Spravljenje: mala kasicica cvijeta od nevena i jedna mala kasicica hajducke trave prelije se sa vrucom vodom i odstoji oko 10 minuta...Za sve cajeve vrijedi isto :da se nikada ne preliva odmah prokljucalom vodom,
    ili ako je voda već prokljucala da se u nju doda malo hladne vode jedan fildzan i onda prelije ili u solju sa cajem se stavi filzdan hladne vode i onda prelije kljucalom vodom). Tako se dobija najveca ljekovitost iz biljke.Susena biljka ne smije biti starija od 6 mjeseci jer gubi dejstvo.
    Na engeskom se neven zove calendula - ( Calendula officinalis- latisnki), a hajducka trava Yarrow (Achillea millefolium-latinski)

    Sljedeca sto želim da napisem je o biljci konopljici ili divljem biberu-Vitex Agnus Cactus ( kod nas se može kupiti pod PMS Free-Hrvatska ( u tom slučaju ove biljke ima 300 mg )i Cefanorm u Srbiji ( ne znam tačno kolicinu biljke u ovom proizvodu )a ima ga i u kapima kao tinktura. Izvinjava se ako je o ovome već pisano.Biljka se koristi za regulaciju ovulacije, i uopsteno kao hormonalni regulator bilo kod obilnih krvarenja ili iregularnih u menopauzi ili kao lijek protiv neplodnosti.
    Ja sam u Kanadi i ovde sam nabavila ( nakon hormonalnog poremecaja koji mi se desio kapsule po 400 mg piju se 2-3 puta dnevno najmanje 3 - 4 mjeseca a onda po jedna na dalje. Najbolji učinak se postize nakon dugotrajnije upotrebe. Na internetu su mnogi forumi da su žene spontano ostajale trudne recimo u sluaju policisticnih jajnika nakon koristenja ovih kapsula.Naučno je dokazano dejstvo.Kopiram text sa jednog našeg foruma gdje je blo govora o tome :
    Prirodom do plodnosti VITEX AGNUS CACTUS Verbenaceae - KONOPLJIKA, DIVLJI BIBER

    Agnus Castus – Konopljika

    Opis

    Agnus Castus potice iz porodice verbena, porijekolom iz Azije i Mediteranskih predjela. Preparati Agnus Castusa u Njemackoj su se koristili i bili na raspolaganju još od 1950-tih. Brojne studije potrvrdjuju tradicionalno koristenje Agnusa pri tretmanu bolnih grudi te poremacaja ginekoloske pozadine.

    Koristenje biljke

    Agnus Castus se tradicionalno koristi za tretiranje menustrualnih problema (insuficijencija zutog tijela), PMS, dysmenorrhoea (bolne menstruacije), komplakacija u menopauzi te siromasne laktacije (nedostaka mlijeka).

    Dijelovi biljke koji se koriste

    Iskoristivi dio biljke: VOCE (plod)

    Biljni prah 0.5 – 1.0g tri puta na dan.

    Za mentrualne probleme preporuca se uzimanje agnusa 4 – 6 mjeseci.

    Indikacije

    Agnus Castus pozitivno utjece na kontrolu i proizvodnju hormona tokom posljednja dva tjedna menstrualnog ciklusa. Ovaj period ciklusa je poznat to stavarnju zutog tijela koje priprema jajasce za oplodnju te uterus za eventualnu trudnoću.

    Menstrualni problemi:

    Neke žene mogu imati simptome kao sto su neredovite i bolne menstruacije, obljenja grudi i bolne grudi, endometrioza, zapaljenska oboljenja karlice, nenormalna krvarenja uterus ate emocionalni bisbalans, a ovo je sve poznato pod „insuficijencijom zutog tijela” (1-3). Agnus castus normalizira nivoe progesterona koji izlucuje zuto tijelo – stoga pomaze obnovi zdrave menstrualne funkcije (4,5). Agnus castus takoder oslobada od simptoma PMS-a, ukljucujuci nabreklost grudi, grceve, glavobolje pa čak i akne (6). Pokazao se efikasnije nego li vitamin B6.

    Neplodnost:

    Agnus castus može pomoći pri regulaciji nivoa prolaktina te stim pomoći pri tretmanu neplodnosti kod žena.

    Nedostatak mlijeka (isuficijentna laktacija):

    Istrazivanja pokazuju da agnus castus djelotvorno utjece na hormone koji kontrolisu izlucivanje mlijeka te „ispustanje” mlijeka iz tkiva grudi. (9)

    Stanja koze vezana za hormone:

    Agnus castus se efikasno koritio za poremecaje na kozi nastali iz hormonskih razloga, kao sto su kane te problemi na kozi vezani za menstrualni ciklus. (1-3)

    Menopauza:
    S obzirom da je i ovo stanje vezano za hormone, agnus castus tader može biti izbor tokom menopause a za emotivno zdravlje, održavanje „zdrave” menopause (10) te prirdno kontrliranje.

    Napomena: Iako su neki muskarci koristili agnus castus za balans nivoa njihovih hormona, potoji mali broj klinickih dokaza o efikasnosti agnusa na gore pomenuto.

    Sigurnost i upozerenje

    Poznato je da agnus castus ne uzrokoje nikakve nus pojave. Međutim, neke osobe mogu dozivjeti alergijske reakcije, glavobolju i pojacno menstrualno krvarenje kao posljedicu treapije agnusom. Ukoliko se pojavi ovi simptomi, potrazite savjet kvalificirane osobe.

    Trudnice i dojilje prije uzimanja preparata agnusa treba da se knsultiraju sa kvalificiranim zdravstvenim licem, s obzirom na stanje u kojem se nalaze.

    Agnus castus se ne preporuca djeci.

    Interakcije i kontra-indikacije

    Agnus castus može ponistiti ostale lijekove koje se koriste u endokrinologiji (HRT, oralne contraceptive, polne hormone)

  18. #68
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    HAJDUČKA TRAVA

    Ljeno latinsko ime millefolium znači hiljadu cvijetova te otud i starinski naziv stolisnik. Legenda o ovoj biljci potiče još iz trojanskog rata. Ovu biljku je legendarni ratnik Ahil stavljao na rane svojih vojnika jer potpomaže zarastanje rana. Ispirali su rane mlakim čajem od hajduče trave i njime su kvasili zavoje. Hajdučka trava takođe potiče cirkulaciju i na taj način izbacuje toksine iz krvi. Čaj od hajdučke trave pomaže kod probavnih teškoća, bori se protiv zapaljenja i infekcija crijeva i sluzokože želuca.

  19. #69
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    STOLISNIK


    Stolisnik, hajdučka trava, hajdučica ili jezičac kako ga u nekim podnebljima još nazivaju, trajna je i razgranata stabiljka, visine do 70 cm. Dlakavi listovi izmjenično su poredani i razdijeljeni u mnogobrojne fine listiće, kojih ima stotinjak. Otuda i naziv stolisnik (sto listova). Cvjetovi su bijele ili crvene boje, ugodnog mirisa. Stolisnik cvate od lipnja do listopada, ali se sabire samo u lipnju kada su cvjetovi i gornji dio stabiljke u punom razvoju. Može se naći po rubovima oranica, pašnjacima, suhim livadama, a ponajviše na stazama kojima prolaze ljudi. Mnogi prođu kraj njega vjerujući da je to obična trava, a znalci ga spremaju jer znaju njegovu djelotvornost. Stolisnik sadrži željezo, kalij, natrij, fosfor, sumpor, tanin, eterično ulje, smolu, soli, mravlju i valerijanovu kiselinu. Vrlo je ukusan i kao hrana. Od mekog, mladog lišća može se pripremiti odlično varivo ili juha, a sitno isjeckani listovi mogu se posipati po maslacu namazanom na kruh ili po svježe kuhanim krumpirima. Stolisnik ima antibakterijsko i protuupalno djelovanje. Najčešće se koristi kod problema sa probavom, kod nervoze i grčeva želuca, crijeva i žučnog mjehura. Vrlo je djelotvoran i kod mnogih problema sa jetrom, te plućnim organima. Zbog obilja kalija potiče rad bubrega, a zbog obilja željeza pomaže kod unutarnjih krvarenja.

    Čaj od stolisnika regulira krvotok i utječe na dotok krvi u srce. Može se pripremati svakodnevno, ali ne u većim količinama (do dvije šalice dnevno). Ako se čajem od stolisnika pere tijelo, koža se čisti od prištića, krastica i čireva. Zbog svih ovih djelotvornosti stolisnika neki nazivaju "kraljem ljekovitog bilja".

  20. #70
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Annabell,petak je jesi zvala?

    Nije mi ni papa test u redu (prvi put u životu), atipične glandularne stanice vjerojatno reaktivne, bez lječenja samo kontrola za 4 mjeseca.

  21. #71

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    291

    Početno

    Ma hvala ti sto se brines
    Zvala sam svaki dan ovaj tjedan (vec lagano ludila) i hvala Bogu konacno danas dobila nalaz na kojem je vrijednost 17,15!
    Prema onome sto sam sama okolo citala, to je dobro, pa sam odahnula. Ipak, idem za tjedan dana sa tim nalazom i (jos uvijek postojecom) cistom na dogovor kod dr, pa cemo vidjeti.
    Mogli bi mi dati neke hormone ili me slati na laparo? Sto mislite?
    Ili prvo na collor dopler (kako god da se pise )?

  22. #72

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    291

    Početno

    Kate, nemam pojma sto su atipične glandularne stanice
    Jesi malo prosurfala?

  23. #73
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Annabell, Neće te slati odmah na laparo nego vjerojatno ko i meni Proveru (16-25 dan ciklusa) ili nešto slično i da, prije bi svakako trebala na dopler da se vidi točno opis ciste (na izboru: unilokularna, bilokularna, multilokularna, anehogena, hipoehogena, septirana, tankih stijenki, oštrih rubova...živa nauka bla bla).

    Nalaz CA 125 ti je super,znala sam

    Glede ovih "atipičnih glandularnih" koji navještuju havariju, to je rijetko pa nema puno informacija. To kad ne znaju zapravo što je, niti CIN niti displazije onda napišu to. Vidjet ćemo na slijedećem za 4 mj što će biti. Do tada pijem čajeve neven+stolisnik, neće škodit, ionako sam puna felera :/

  24. #74
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Glandularne lezije u klasifikaciji »Zagreb 2002« su podijeljene u tri skupine:

    Prva skupina atipične glandularne stanice, gdje se kao i kod pločastog epitela razlikuju tri podskupine,
    vjerojatno reaktivne – koje se odnose na promjene na stanicama koje su jače od benignih reaktivnih, a kvantitativno i kvalitativno slabije od onih kod intraepitelnih lezija,
    vjerojatno intraepitelne – koje se odnose na promjene na stanicama slabijeg i srednjeg intenziteta, bez upalnih promjena na stanicama, ili i sa sumnjom na AIS, ali bez jasnih kriterija,
    vjerojatno invazivne – koje se odnose na promjene suspektne na invazivnu leziju, ali diferencijalnu citološku dijagnozu nije moguće postaviti, najčešće zbog lošije primjerenosti uzorka.

    Druga skupina je adenocarcinoma in situ (AIS), za kojeg su se sudionici konferencije na Havajima 1997. god. jednoglasno očitovali za odvajanje od atipičnih glandularnih stanica neodređena značenja (AGUS – atypical glandular cells of undetermined significance), kada su prisutni dostatni kriteriji)

    Treća skupina je adenocarcinoma, isto kao u klasifikaciji »Zagreb 1990«. Uz svaku skupinu ili podskupinu abnormalnih glandularnih stanica bitno je navesti porijeklo cilindričnog epitela, kad god je mogu}e, zbog daljnjeg dijagnostičkog i terapijskog postupnika. Treća skupina
    atipične stanice neodre|ena značenja, te druge maligne neoplazme odnose se na abnormalnosti, gdje nije/je moguće postaviti diferencijalnu citološku dijagnozu.

  25. #75
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Išla sam po drugo mišljenje kod dr. Baumana.

    Glede ciste slaže se 2 mjeseca provera i ako ne ode a ne vjeruje baš da hoće (30% šanse da ode) moram na laparoskopiju i veli da to znači vrlo često znači i odstranjivanje jajnika, osim ako ja eksplicite ne potpišem da ga poštede na svoj rizik. Ciste mu ne izgleda zločesto, ali veli one koje dugo traju (više od nekoliko mjeseci) treba maknuti. I ako budem išla može me on operirati.

    Glede papa testa nije se zabrinjavao, kaže to je najčešće reakcija zbog nekog polipa (čudno mu što ga po nalazima nemam).. ali ga je on ipak kasnije našao unutar kavuma s color doplerom (3mmx10mm)

    Izgleda što više hodaš po dr. više toga nalaze.

  26. #76
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Vodena cista na jajniku

    Prestrašena 09.04.2002. 08:16

    Vodena cista na jajniku
    Poštovana doktorice,

    Kako rijetko mogu sa nekim liječnikom otvoreno razgovarati o onome što me muči, Vas bih najljepše molila da mi savjetom i pravilnim objašnjenjem pomognete.
    Naime, radi se o sljedećem. Imam 46 godina. Prije 10-ak godina dijagnosticiran mi je policističan lijevi jajnik. Sa drugim jajnikom i maternicom je sve u redu. U zadnje vrijeme cista se povećala (da li zbog klimakterija?), te je došla do veličine od cca 5 cm. Napominjem da se radi o vodenoj cisti.
    Molim Vas da mi objasnite kakve su sve opcije moguće u mom slučaju, kakva terapija, te da mi objasnite postupak krajnje mogućnosti - operaciju. Koliko se u pravilu stoji u bolnici nakon takvog zahvata (koliko sam upoznata ostala bih bez oba jajnika i maternice, bez obzira na zdravu maternicu i desni jajnik), kako se podnosi takva operacija, da li dolazi do kakvih komplikacija ili je to u pravilu operacija bez velikog rizika. Strahovito sam uzrujana, prestrašena, noćima ne spavam, sve od trenutka kada je liječnik samo spomenuo operaciju kao mogućnost. Napominjm da mi nije dao nikakvu terapiju, već preporučio UZV kontrolu za 2 mjeseca.
    Unaprijed zahvaljujem, te ostajem u iščekivanju Vašeg cijenjenog odgovora.

    Doc.dr. sc. Sanja Kupešić 09.04.2002. 21:27

    Re: Vodena cista na jajniku
    Poštovana,
    Svaka vodena cista na jajniku, naročito u perimenopauzalnoj životnoj dobi upućuje na primjenu hormonske terapije kojom se u velikog broja slučajeva uspjeva postići regresija nalaza i nestanak cistične promjene. Ovakva postupak gotovo je stopostotno uspješan kod postojanja tzv vodenih cista (folikularnih cista). Ukoliko pak cista perzistira i nakon primjene hormonske terapije (najčešće se opredjeljujemo za desetnodnevnu primjenu Provere u drugom dijelu menstruacijskog ciklusa), nakon 3-6 mjesečnih se kontrola možemo odlučiti za primjenu endoskopskog zahvata (laparoskopske opracije), koja zahtijeva samo dvodnevni boravak u bolnici i sedmodnevnu poštedu od posla. Naime, zbog malog i poštednog reza u razini pupka i dva ubodna mjesta u razini stidnih dlačica pacijentice se brzo oporavljaju. Ukoliko su ostale ginekološke strukture bez promjena ovakav je zahvat idealno rješenje jer se odstranjuje samo promijenjeni organ ili tkivo. Puno sreće.

  27. #77
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Iskustvo s foruma

    Imam 25 godina..Sa 23 godine imala sam cistu na jajniku velicine 8cm(da dobro ste procitale velicine narandze)!!Sve je pocelo da mi je posle doceka nove godine kasnila menstruacija uz manje bolove u donjem delu stomaka...Otisla sam ginekologu koji je rekao da je vodena cista i dao mi antibebi pilule jer su dobre u prevenciji i pomognu da cista pukne..I posle toga trebalo bi da dobijem..Otisla sam kod jos jednog ginekologa koji mi je rekao da je cista dermoidna i da je potrebno odstraniti je zajedno sa jajnikom..I rekao je da kad oducim mozemo to napraviti..Ja sam dobila i sledeci mesec kad sam otisla na kontrolu cista je bila 6 cm..Onda je odlucio da je prati..Sledeci mesec je bila 3,da bi maesec nakon toga potpuno nestala..E sad se ja pitam koliko devojaka greskom lekara prodje kroz postupak odstranjivanja jajnika,jajovoda itd..Ovo je strasno...Da i uporedo sam zakazala u jednoj jos ginekoloskoj ordijanaciji gde im dolazi strucnjak iz inostranstva..Das pogleda tu moju cistu..To je bio januar kad sam zakazala a do aprila vec nije bilo ciste..Ljudi moji,oni su mene nazvali u julu da kazu da je strucnjak stigao da me pregledaa!!7 meseci nakon zakazivanja!!STRASNO!!Znaci,ako je nesto u pitanju,idite na vise mesta da cujete razlicita misljenja i ako se misljenja upotpune samo onda ako bas mora pod Noz...Pusa

  28. #78
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Vidim da čitate, al neće niko komentirati

    Dakle, za probleme sa cistama (na ženskim organima) preporučuju svakako:

    - izbaciti kavu
    - piti puno vode
    - vitamin E prije spavanja
    - dodatke B6 & magnezij

  29. #79
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    http://www.ovariancystscures.com/

    39$ "Natural Ovarian Cyst Relief Secrets"

  30. #80
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Dobila sam savjet od kolegica da uzmem Azenine proizvode jer su njoj pomogli otkloniti cistu na jajniku. Našla sam ovo na webu:

    UROSEPT (11 A) ČAJ "AZENA"
    Čajna mješavina za bolju funkciju mokraćnih puteva i kod upala spolnih organa.

    Sadrži:medvjetku,brezu,preslicu,stolisnik i kukuruznu svilu.Ovo ljekovito bilje u pravilnom omjeru dobro ispire bubrege i mokraćne puteve i djeluje protuupalno.U slučaju težih ginekoloških tegoba (miomi,ciste,tumori,karcinom) ovaj čaj treba kombinirati sa BRONHOLEKS (4L+9V) eliksirom.
    Cijena:29,65Kn (80g)

    BRONHOLEKS (4L+9V) ELIKSIR

    Bronholeks (4L+9V) eliksir uspješno djeluje kod svih plućnih i bronhijalnih tegoba,zatim kod tegoba jetre,kod slabog imuniteta organizma.Osobe sa ginekološkim tegobama (miomi,ciste i tumori ) trebale bi ovaj eliksir piti u kombinaciji s čajem br.11.a tvrtke "Azena".Ova kombinacija eliksira i čaja 11.a izvanredno se uklapa u sve vrste terapija zvanične medicine (kemoterapija,zračenje i operativni zahvati).Ovaj eliksir koristi kod upale gušterače,upale bubrega,neplodnost muškaraca i žena,kod upala vena i hemoroida,upala živaca,migrena,upala žučnog mjehura,hepatitis A i B,ciroza jetre.

    Bronholeks (4L+9V) eliksir sadrži:LOPUH,majčinu dušicu,komorač.
    Područje primjene:Eliksir se primjenjuje kod slabog imuniteta,alergijskih tegoba,kod upalnih procesa u organizmu,kod mioma,cista,tumora,karcinoma te kod plućnih i bronhijalnih tegoba.
    Način primjene:3-5 puta po 1 malu žličicu (5ml) u 1 dcl vode.Kod težih tegoba uzima se više preporuka detaljna stoji na proizvodu.

    Cijena:62,95kn (200ml)
    148,44kn (500ml)
    280.00kn (1000ml)

  31. #81
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Prepisujem kojekakve savjete s foruma, nemam pojma da li djeluju,ali ako netko zna nešto neka komentira:

    __________________________________________________ _____
    Ja sam imala ciste na jajnicima i jedna baka mi je rekla da umocim tampon u kantarionovo ulje i drzim celu noc i tako svako vece,ja sam stavljala ali po 3-4 sata nisam celu noc i vrlo brzo ciste su nestale od tada je proslo vise od 4.god.i nisam imala problema
    __________________________________________________ ____
    1l bijelog vina . Po 3 velike kašike preslice, kantariona i hajdučke trave. Ostaviti da stoji 10 dana, procjediti i piti na tašte malu rakijsku čašici svako jutro. Popiti 2l ovog vina.
    Ja sam pokušala i sljedeći put na UZV nalaz je bio dobar, cisti nije bilo( bile su vodene). Pokušajte i vi i sretno!!
    __________________________________________________ ____
    za ciste
    Zamesiti jednu malu funtu kvasca ,1/2 litre mleka i belo kukuruzno brasno.Staviti da nadodje. Peti dan ciklusa namazati stomak uljem istaviti smesu na stomak.Tako ponoviti tri dana. I tako stavljati tri ciklusa.
    PS. Provereno uspesno otklanja ciste
    __________________________________________________ _______

    Oblozi od cicka su takode veoma efikasni za ciste, a deluju, veoma dobro i na miom:pregrst i po (75gr) iseckanog cickovog korena na 1l tople vode (spustite koren u mlaku vodu). Kuvajte 10 min, posle kljucanja, ostavite da odstoji 4 sata, pokriveno, a onda procedite, namocite time lanenu krpu i privijte kao oblog (stavite na problematicno mesto ili preko nizeg stomaka i preko toga previje suvu lanenu tkaninu), Ovo se radi dva-tri puta dnevno. Uz to je bi trebalo piti i caj od cicka:50gr mesavine korena i lista cicka, na 1l vode. Skuvati isto kao i tecnost za obloge, ali neka pokriveno stoji 10 min. Procedite i pijte 2-3 solje dnevno.
    Uz to i pominjani caj od stolisnika (hajducka trava):1 kasika caja na solju vode. Prelijte caj kljucalom vodom, neka stoji poklopljeno 10 min, procedite i pijte, jednom dnevno.
    Isto tako mozete koristiti i obloge od arnike...oblozi se prave od tinkture ove biljke, razblazene vodom...ovaj oblog se drzi 5-10 min, jednom dnevno. Najbolje je da tretman primenjujete ovako: oblozi od cicka jedan dan, a oblog od arnike drugi. Ako vas boli, za to su veoma dobri oblozi od belog luka.Presecite beli luk i mazite bolno mesto. Posle upotrebe belog luka, treba namazati neku dobru, blagu kremu, jer beli luk u cestoj upotrebi moze da osteti kozu.
    __________________________________________________ __________

  32. #82
    Ariana avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    418

    Početno

    moja se povećala za 1 cm i sada je protok 1,0. dr. mi napominje dijagnostičku laparo. to bi bila treća u mom životnom vijeku.
    bioenergija?

  33. #83
    Ariana avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    418

    Početno

    moja se povećala za 1 cm i sada je protok 1,0. dr. mi napominje dijagnostičku laparo. to bi bila treća u mom životnom vijeku.
    bioenergija?

  34. #84
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Ariana jesu šta komentirali protok? Kolike veličine ti je sad cista?

    Za bioenergiju ne znam, ali evo na čemu sam ja trenutno:

    - "Provera" po 10 dana 2 mjeseca
    - "Bronholeks" eliksir
    - Sjedeće kupke od stolisnika svaku večer
    - B komplex,C,E vitamini
    - čaj neven+stolisnik

  35. #85
    Ariana avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    418

    Početno

    ništa nisu komentirali. u utorak idem u endoskopsku ambulantu na pregled i event. dogovor za laparo. dosada su govorili da je na jajniku ali zadnji pregled je pokazao da je između jajnika i maternice ili čak na desnom vanjeskom zidu maternice. uh. malo sam se izvukla iz pakla crnih misli, i ustvari mi je puno bolje kada o tom ne razmišljam. iza sebe imam cis i konizaciju te vanmaternićnu trudnoću.

  36. #86
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Ariana, kako je bilo?

  37. #87
    Ariana avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    418

    Početno

    ništa. idem za dva dva tjedna na color dopler i ponovno ca125 (bio mi je 9). dr. kaže da nema razloga za strah. kaže i da nećemo odmah na laparo. laknulo mi je.

  38. #88
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Na redovitom pregledu (UZV) ginekolog mi je pronasao cistu od 28mm i cijeli policisticni lijevi jajnik. Cista je bila vodenasta, cistog prozirnog sadrzaja i pravilnih rubova (jedino sto je napisao na povijesti bolesti). Dogovorili smo se za Yasmin i kontrolu nakon 2.5 kutije.

    Na prvoj kontroli policisticnog jajnika vise nije bilo - mislim, nije bilo cisti, jajnik je jos uvijek tamo! - a velika se cista smanjila na 26.5 mm. Doktor kaze da je vise nego zadovoljan i da nastavim s kontracepcijom (prvi puta je pijem i izvrsno sam reagirala), te da se vidimo za 5 mjeseci na novoj kontroli.

    Imam povjerenja u svog lijecnika, ali s obzirom da sam po prirodi jako znatizeljna, procitala sam sve i svasta na Internetu i sad me zanima mogu li stvarno ne brinuti o ovoj cisti, kao sto mi je doktor savjetovao? Tvrdi da nista nije zabrinjavajuce, a kamoli mogucnost trudnoce (kad se za to odlucim).

  39. #89
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Ima li što novo? Meni je CA 125 sada 18 (bio je 23).

    Kaae, samo prati cistu redovito...

  40. #90

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    u mozgu 15 x 11 mm sita glandulae pinealis...
    trenutno ne diram ništa... ako počne smetati vidu morat će mi malo pročačkat po mozgu i skinit je...

  41. #91
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Doktor kaze da je ovako vise nego ok, da se vidimo nakon 5 mjeseci. Valjda zna zasto i kako.

    Nisam bas jako, jako zabrinuta, ali nije mi ni svejedno..

  42. #92
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Moja cista ista ko prije
    ----> Laparoskopija kad se odlučim

  43. #93
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Sto zapravo znaci taj CA?

  44. #94
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    CA 125

    Opis:
    Karcinom antigen 125 (CA 125) po svojoj strukturi je glikoprotein molekularne mase od 200 kDa i pripada skupini tumorskih biljega. Koristi se u dijagnostičke svrhe za otkrivanje raka jajnika te za praćenje tijeka bolesti. Također služi kao sekundarni biljeg raka gušterače.
    Referentne vrijednosti:
    Muškarci i žene: < 35 mU/L

    Povišeno:
    Patološki je povećan u seroznom ovarijskom adenokarcinomu. CA 125 može biti povišen i zbog nekih benignih oboljenja, kao npr. endometrioza, ciste jajnika.
    Povišene vrijednosti mogu se normalno naći u serumu trudnica.

  45. #95

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Citiraj kate prvotno napisa
    CA 125

    Opis:
    Karcinom antigen 125 (CA 125) po svojoj strukturi je glikoprotein molekularne mase od 200 kDa i pripada skupini tumorskih biljega.
    ...
    Povišene vrijednosti mogu se normalno naći u serumu trudnica.
    :? o Bože...

  46. #96
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    štrigica nije to ništa strašno. On je povišen i kod endometrioze i nije 100% pouzdan..čitaj ranije postove.


    Pokušat ću bioenergijom, kao zadnjim trzajem prije laparoskopije :/

  47. #97
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Hvala, kate!

    Sto vise pitam i citam, to se vise uzasavam. Cini mi se da je bolje da se poklopim po usima i samo slusam doktora koji odmahuje rukom i govori da mi nije ama bas nista alarmantno ili zabrinjavajuce.

    Sretno s bioenergijom!

  48. #98
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Ciste na jetri

    Evo samo da informiram one koji ih imaju jer sam konačno obavila pregled kod hepatologa (privatno, inače radi na Rebru baš s cistama)

    Imam tri veće ciste (najveća 5cm) i nekoliko manjih.
    Prvo treba napraviti serološke pretrage na ehinokok (to sam obavila u rokfelerovoj 12) i to mi je negativno,znači super.

    Sve su ciste simplex i samo ih treba kontrolirati jednom godišnje zbog eventualnog rasta. Diraju se jedino ako su jako velike (10cm) i to sklerozacijom s alkoholom.

    Za trudnoću ne stvaraju nikakve probleme i imam ih od rođenja jer u samom razvoju jetre nisu se dobro razvili neki žučni kanalići.

    Inače, to je česta pojava,samo ne rade svi UZV abdomena pa se ne zna.

  49. #99
    Ariana avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    418

    Početno

    moja cista se "pretvorila" u miom. na zadnjem color-dopleru. eto malo sam odahnula i više ne surfam i ne užasavam se.

  50. #100
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    e,svašta. Ja sam mislila da miomi mogu biti samo na maternici :shock:

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •