Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 149

Tema: Uzgajam ciste po sebi

Hybrid View

prethodna poruka prethodna poruka   sljedeća poruka sljedeća poruka
  1. #1
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno Uzgajam ciste po sebi

    Bio mi sistmatski i baš me usrećio :?

    Cista na jajniku 6,5 s pregradom (tj. septirana) a bila je obična vodena 4cm prije godinu dana i dodatno više velikih sipmlex oko 5 cm na jetri (4 velike 2 manje).

    Ima li vas još?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    372

    Početno

    Ima moja teta simplex na jetri i jednom je već operirala, sada će morati ponovno na op.

  3. #3
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    hvala, jel znaš zašto je operirala

    ...
    Najčešći je nalaz jednostavne ciste jetre; nalazi se u 2,5 do 4,6% cjelokupne populacije - učestalije u dobi iznad 40 godina. Ciste su dobroćudne promjene koje nastaju tijekom razvoja, sporo rastu i ne daju nikakve simptome, zbog čega je njihovo otkrivanje uglavnom slučajno. Jednostavna cista jetre (simplex cista) okrugloga je ili ovalnog oblika, ponekad nepravilnijeg i jasno je ograničena od okoline tankom stijenkom. S obzirom na to da je cista u osnovi šupljina ispunjena tekućinom, ultrazvučni val kroz nju potpuno prolazi pa ne daje nikakve odjeke (anehogena je), radi čega je lako uočljiva prilikom pregleda. Nakon njezina dijagnosticiranja nema potrebe za dopunskom obradom, već je dovoljna kontrola ultrazvukom jedan do dva puta godišnje, s ciljem praćenja eventualne dinamike rasta.
    Ukoliko se nađe cistična tvorba zadebljane stijenke, pregrade unutar nje (septa) ili odjeci unutar ciste koji ukazuju na gušći sadržaj - ne radi se o jednostavnoj cisti te je neophodna češća kontrola i dopunska obrada. Potrebno je utvrditi je li riječ o ehinokoknoj cisti ili apscesu (gnojna nakupina), odnosno nekrozi unutar tumora.

  4. #4
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Moja cista isto tako bila vodena neke 4 godine.....i kada sam ostala trudna ona narasla na 10 (+nešta) cm (da, centimetara)....i odlučili operirati u trudnoći. I cista, cista, na operacijskom stolu se ispostavilo da je tumor. Srećom dobroćudni pa su ga mogli maknuti zajedno sa jajnikom!
    Vjerojatno je i bila cista, ali je prešla u tumor....a taj tumor je bio dobroćudni, ali neka vrsta koja u 10% slučajeva pređe u zloćudni. Tako da ni sama nisam sigurna više jesam li imala sreće ili nisam. Na kraju krajeva- bitno da je sve dobro prošlo.

  5. #5
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Može li mi netko preporučiti dr za ciste na jajniku (bolnica ili privatna poliklinika) koji to radi laparoskopijom?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    imam ih i ja koloniju, za sada ih ignoriram

  7. #7
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Citiraj kate prvotno napisa
    Može li mi netko preporučiti dr za ciste na jajniku (bolnica ili privatna poliklinika) koji to radi laparoskopijom?
    A Merkur je centar za te stvari....znam da kad sam ležala tamo svaka druga žena je bila na operaciji neke ciste ili tumora....bilo nas je od svugdje....iz Splita, iz Osijeka, iz Rijeke.....
    Sad, mene je operirao primarijus Duić....njega svi dr. preporučuju za ciste u trudnoći jer je za to stručnjak. Pa ako je za ciste u trudnoći stručnjak, onda vjerujem da mu ni druge ciste nisu nikakav problem
    Ja sam zadovoljna sa operacijom 100%! Jer mene je operirao u 6.mjesecu trudnoće.....na stolu su skužili da je tumor u pitanju, a ne cista.....brzo su slali na biopsiju (dok sam ja još bila pod anestezijom) da vide je li zloćudni ili dobroćudni tumor....i kada su vidjeli da je dobroćudni, izvadili su mi lijevi jajnik. Ono što je mene zadivilo je da je cijela operacija (otkad su me uspavali, pa s tom biopsijom i na kraju i vađenjem jajnika) trajala svega 55 minuta! To mislim da ne može baš svaki dr. Iako i Duić priznaje da mu je to bio rekord

    Inače, cure koje su ležale samnom operirali su drugi doktori....i sve su bile zadovoljne. Dvije su operirale cistu laparoskopski i bile su vani nakon 3 dana! A već 2-3 sata nakon operacije su bile u normalnoj sobi.

    Eto, ja preporučujem Merkur a na tebi je da odlučiš

  8. #8
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Ninči,hvala ti puno.

    Znaš li reći što bi napravili da tumor nije bio dobroćudan?
    I sjećaš li se kakva ti je "cista" po opisu bila na UZV?

  9. #9
    clumsy mom avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    1,302

    Početno

    Nemam iskustva sa jetrenim cistama ali sa onim na jajniku itekako. Ono što znam jeste da su septirane ciste obično funkcionalne i da nastaju nepucanjem meška i oslobađanjem jajne ćelije već nastavljaju rasti. Kad ih ima više i imaju dovoljnu veličinu da se dodiruju onda se spoje i opna između njih izgleda kao septum. Znači više ih je ali izgleda kao da je jedna.

    Mogu se otklanjati na više načina - hormonskom terapijom (koju sam ja uvek odbijala), čekanjem (koje se kod mene nekad isplati a nekad ne) i punkcijom. Laparoskopija je potpuno nepotrebna. Ovu treću metodu (punkciju) sam radila nekoliko puta i to uvek kad bi jajnik bio veći od 5x5cm. Svaki put se sadržaj slao na patologiju i uvek je potvrđeno da je u pitanju folikularna cista.

    Folikularne ciste ne moraju praviti nikakve probleme ali se može desiti da budu hormonski aktivne i da zezaju menstrualni ciklus. Zna puno da boli kad pucaju same. I najvažnije, stvaraju se jer je opna jajnika iz nekog razloga ojačala pa se jajna ćelija ne može tek tako osloboditi - zbog toga ima žena koje su sklone folikularnim cistama koje im se stalno vraćaju (kao kod mene na levom jajniku). Ne znači da ako je žena imala jednu cistu da će ih imati uvek ali je vrlo verovatno.

  10. #10
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Citiraj kate prvotno napisa
    Ninči,hvala ti puno.

    Znaš li reći što bi napravili da tumor nije bio dobroćudan?
    I sjećaš li se kakva ti je "cista" po opisu bila na UZV?
    Nema na čemu!

    Da je tumor bio zloćudan, jedino što bi mogli napraviti je pretpostavljam zašiti me i čekati dok ne rodim :/

    A opis ciste na prvom UZV pregledu je bio:
    Iznad maternice i lijevo prikaže se unilokularna cistična tvorba 109x75mm, glatke stijenke, anehogenog sadržaja.

    Dok mi na otpusnom psimu piše:
    Intraoperacijski su primljena adneksa, tuba duljine 7cm, histološki urednog izgleda, te tumorozno promijenjen jajnik promjera 11cm, na prerezu kojeg je cistična šupljina promjera 10cm, ispunjena mucioznim sadržajem. Histološki stijenka cistične tvorbe građena od veziva, a obložena jednim redom mucioznog cilindričnog epitela. Periferno je vidljivo uredno tkivo jajnika.

    Eto, nadam se da ti je bar malo pomoglo

    Clumsy mom- znam da su sve cure koje su bile samnom u bolnici i imale cistu na jajniku, operirale je laparoskopski. Punkcija nikome nije rađena. Mene su jedinu rezali jer se laparoskopski ne može operirati u trudnoći. Punkcija ne znam da je ikome rađena. Zašto nije rađena- ne bih znala reći. Jer stvarno ne znam ništa o punkciji jajnika. Ali znam o punkciji npr. lakta ili koljena- i voda se najčešće vrati nakon nekog vremena. Sad- možda pričam gluposti, ali nešta mi govori da zašto ne bi tako bilo i sa cistama? Eto možda znaš, a mene sad baš zainteresiralo Možda i pitam svog dr. sljedeći put kad budem išla.

  11. #11
    clumsy mom avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    1,302

    Početno

    Citiraj Ninči prvotno napisa

    Clumsy mom- znam da su sve cure koje su bile samnom u bolnici i imale cistu na jajniku, operirale je laparoskopski. Punkcija nikome nije rađena. Mene su jedinu rezali jer se laparoskopski ne može operirati u trudnoći. Punkcija ne znam da je ikome rađena. Zašto nije rađena- ne bih znala reći. Jer stvarno ne znam ništa o punkciji jajnika. Ali znam o punkciji npr. lakta ili koljena- i voda se najčešće vrati nakon nekog vremena. Sad- možda pričam gluposti, ali nešta mi govori da zašto ne bi tako bilo i sa cistama? Eto možda znaš, a mene sad baš zainteresiralo Možda i pitam svog dr. sljedeći put kad budem išla.
    Zato što su voda u kolenu i voda u folikulu dve različite stvari . Kad se pojavi voda u kolenu (npr.) onda ona puni mešak koji ne može da se ukloni punkcijom (tvrđa opna koja jako brzo zaceli i zatvori rupicu od punkcijske igle). Kod folikularnih cisti se iglom usisa i dobar deo opne pa ona ne može zaceliti. Uostalom naglasih od čega se pune folikularne ciste na jajniku i kako nastaju

  12. #12
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Hvala cure, svaka informacija o cistama, zahvatima i doktorima koji mogu nešto učiniti mi je dobrodošla

  13. #13
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Ciste jajnika



    Definicija
    Cista jajnika je patološka promjena obavijena kapsulom, ispunjena tekućinom ili polu-čvrstim tkivom koja se nalazi u ili na jajniku. Većina cista se povlači jedan do tri mjeseca nakon njihova nastanka bez uzrokovanja bilo kakvih problema. Jedino cista koja traje dugo vremena ili uzrokuje simptome zaslužuje medicinsku pozornost.

    Simptomi
    Simptomi koji ukazuju na problematičnu cistu jajnika uključuju:
    - promjena normalnog menstrualnog ciklusa, kao što su neredoviti ciklusi
    - bol nepoznatog podrijetla, pritisak ili neugoda u donjem dijelu trbuha
    - bol ili neugoda tijekom ili nakon spolnog odnosa
    - neuobičajeno oticanje ili osjećaj punoće u donjem dijelu trbuha
    - promjene u mokrenju ili pražnjenju crijeva

    Neke ciste ne uzrokuju nikakve simptome niti neugodu, ali se mogu otkriti tijekom rutinskog liječničkog pregleda. Tada je preporučljivo ponoviti pregled za nekoliko tjedana kako bi se utvrdilo raste li cista ili uzrokuje li probleme. Ponekad je potrebno liječiti cistu.

    Vrste cista jajnika
    Postoji nekoliko vrsta cista jajnika:
    - funkcionalne ciste
    - dermoidne ciste, koje se također zovu teratomi
    - endometriomi

    Funkcionalne ciste su najčešći tip cista jajnika. Ove ciste nastaju ili kad se jajašce ne otpusti iz jajnika pa nastavlja oticati u jajniku, ili kad se neoplođeno jajašce izbaci iz jajnika, ali se ne otpusti s njegove površine. Funkcionalne ciste obično ne uzrokuju tegobe niti zahtijevaju liječenje. Imaju tanku stjenku, okrugla su ili ovalna oblika, veličine obično 1.5 - 2.5 cm, ali mogu narasti i do 6 cm. Obično nestaju unutar jednog do tri ciklusa. Vrlo su česte u plodnih žena s menstruacijom, rijetke su nedugo nakon menopauze, a vrlo rijetke u kasnijoj menopauzi. Ove su ciste ujedno najčešće u trudnoći i obično nestaju nakon prvog tromjesečja. Funkcionalne ciste uputno je pratiti svaka tri mjeseca. Većina ih se povlači spontano ili tijekom hormonskog nadomjesnog liječenja i ne zahtijeva nikakvo agresivno liječenje.

    Dermoidne ciste nastaju od stanica koje normalno izgrađuju jajašca i sadrže uljastu tekućinu i ponekad male čestice tkiva. Dermoidna cista, odnosno teratom, jest dobroćudni tumor jajnika koji čini 15-20% svih novotvorina jajnika. Najčešći je tumor jajnika u drugom i trećem desetljeću života. Obostrano se javlja u 12-15% bolesnica. Teratom je građen od tkiva koja potječu od sva tri zametna listića, što znači da se unutar njega mogu razviti različite tvorbe, kao što su koža i živčano tkivo, kosti, hrskavice, crijevno i dišno tkivo, zubi… Unutarnja stijenka cističnog tumora obložena je kožom te stoga i naziv dermoidna cista. Šupljina može biti ispunjena lojem, zubima, epitelnim stanicama, dlakama. Simptomi ovise o veličini tumora, a nastaju zbog pritiska na okolne strukture. Kao komplikacija može nastati uvrtanje (torzija) tumora s jakim bolovima, a rijetko tada zbog prekida krvne opskrbe može prsnuti tumor, razliti sadržaj po trbuhu i uzrokovati kemijsku upalu potrbušnice s nastajanjem brojnih priraslica u trbuhu. Česta je komplikacija tumorska zapreka porođajnog kanala (tumor praevius) ili prsnuće tumora tijekom porođaja. Liječenje je isključivo kirurško. U starijih bolesnica u kojih tumor nije odstranjen u mladosti u 1-3% slučajeva može nastati zloćudna pretvorba, a tada je prognoza preživljavanja loša.

    Endometriomi su ciste koje se razvijaju od tkiva maternice koje se premjestilo iz maternice do jajnika. Ova je bolest iznimno rijetka. Cista može biti ispunjena isključivo tekućinom ili tekućinom i tkivom. Endometriomi mogu biti vrlo bolni, a mogu biti i posve bez simptoma.

    Nastanak
    Ciste mogu nastajati i nestajati kao odgovor na hormonalnu neravnotežu ili stres. Promjene u tjelesnoj težini, mršavljenje i debljanje, mogu uzrokovati ciste jajnika. Većina cista jajnika ne prelazi u karcinom, a ciste jajnika s potencijalom nastanka karcinoma javljaju se u žena starijih od pedeset godina.

    Ukoliko liječnik dijagnosticira cistu jajnika kod vas, važno je utvrditi o kojoj se vrsti ciste radi. Da bi se to otkrilo potrebno je uzeti u obzir:
    - prijašnje bolesti, kako vaše, tako i u obitelji
    - dob
    - simptome
    - veličinu ciste

    Liječenje
    Ukoliko liječnik zaključi kako je potrebno liječenje ciste, predložit će odgovarajuće liječenje koje može uključivati:
    - lijekove - hormonska terapija
    - kirurški zahvat
    Vrsta liječenja ovisi o vrsti i veličini ciste.

    Ukoliko cista zahtijeva liječenje i manja je od 5 cm u promjeru, liječnik može preporučiti lijekove koji će uzrokovati nestanak ili smanjenje ciste. Ukoliko se radi o funkcionalnoj cisti, vjerojatno će nestati unutar dva do tri mjeseca nakon početka uzimanja lijekova.
    Kirurški zahvat se obično preporučuju kad se radi o:
    - dermoidnoj cisti
    - endometriomu
    - cisti koja pokazuje znakove zloćudne pretvorbe
    - cistama koje su veće od 5 cm u promjeru
    - ciste koje uzrokuju tegobe

    Mala operacija nazvana laparoskopija, pri kojom se instrumentom nazvanim laparoskop ulazi u trbušnu šupljinu i kamerom prenosi slika na monitor, dozvoljava liječniku direktan pogled u trbušnu šupljinu i površinu jajnika i uzimanje malog dijela tkiva jajnika za pregled u laboratoriju.
    Ovaj tip zahvata obično ne zahtijeva uklanjanje oba jajnika. Na taj način tijelo zadržava sposobnost proizvodnje važnog ženskog hormona estrogena. Također je najčešće ostaviti maternicu netaknutom.
    Ukoliko ste suočeni s odlukom napraviti ili ne napraviti kirurški zahvat, svakako provjerite sve terapijske mogućnosti. Kad pristanete na zahvat, potrudite se da prije toga saznate sve o zahvatu, što će sve biti odstranjeno i kako će to utjecati na vaše zdravlje i sposobnost zanošenja djece.

    Laparoskopske operacije cista jajnika danas su rutinski postupak liječenja za ciste za koje se dijagnostičkom obradom utvrdi dobroćudan karakter. Ovom se operacijom brzo i jednostavno uklanja cista ili cijeli jajnik te se nakon zahvata pacijentica brzo oporavlja. Rizik kod ove operacije postoji ukoliko se ne prepozna da se radi o zloćudnoj tvorbi te se tada njen sadržaj može razliti po trbušnoj šupljini što kod jednog broja pacijentica može uzrokovati širenje raka i lošiju prognozu. Pažljivom prijeoperacijskom obradom ovaj se rizik može svesti na manje od 1%. Ukoliko se prilikom zahvata posumnja da je riječ o malignoj tvorbi, liječnik će tkivo poslati na hitnu analizu te ukoliko se potvrdi sumnja, proširiti zahvat već prema zahvaćenosti ili preporučiti daljnju obradu.

    Komplikacije
    Komplikacije cista jajnika mogu biti slijedeće:
    - prsnuće ciste
    - uvrnuće (torzija) ciste i prsnuće
    - suženje porodnog kanala
    - zloćudna pretvorba

    Prsnuće ciste može biti stanje koje ugrožava život. Znakovi koji upozoravaju na mogućnost prsnuća ciste su:
    - iznenadna bol u donjem dijelu trbuha
    - slabost
    - mučnina i povraćanje
    Ovo stanje zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju

  14. #14
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Ciste su tvorevine - šupljinice ispunjene tekućinom, koje se mogu pojaviti u bilo kojem životnom dobu, pojedinačno ili u većem broju, na jednom ili oba jajnika. Ne rastu uobičajeno razmnožavanjem stanica, nego nagomilavanjem tkivne tekućine. Najčešći uzrok nastanka jedne ciste je izostanak pucanja folikula kod ovulacije (folikularna cista). Kako je ovo dio procesa ovulacije, ovako nastale ciste nazivaju su funkcionalne ciste. Ostale vrste funkcionalnih cista su lutealne i hemoragične (ciste žutog tijela). Osim funkcionalnih postoje i nefunkcionalne ciste jajnika kao što su dobroćudne neoplastične ciste, čokoladne ciste (endometrioza) i inkluzione ciste.



    Poznato je da postoje mjesta, ulice pa i kuće gdje su ljudi dugovječni i ona u kojima ljudi pobolijevaju i često umiru od istih bolesti. Kasnija mjerenja pokazala su da se na gotovo svim takvim mjestima mogu otkriti štetna zračenja.

    --------------------------------------------------------------------------------

    Među mnogobrojnim stručnim izrazima koje liječnici rabe, izraz tumor je najčešći uzrok nesporazuma i pretjeranog, bezrazložnog straha. Tipičan primjer je dijagnoza adneksalni tumor u slučaju nalaza ciste na jajniku. Time se zapravo samo notira prisustvo izrasline - tumora (ovdje cističnog oblika) na adneksima. Pojam adneksi (adneksa) označuje dodatke maternici - jajovode i jajnike. Pri spomenu riječi tumor većina ljudi misli na rak. K tomu su ciste na jajnicima još i pretežito dobroćudne izrasline, koje nemaju gotovo ništa zajedničko s rakom jajnika.



    Male ciste ne uzrokuju obično nikakove tegobe, ponekada se javljaju jednostrani bolovi u trbuhu ili neugodan pritisak. Druge ciste, osobito kod pucanja i izlijevanja sadržaja ciste u trbušnu šupljinu mogu izazvati oštru bol poput uboda nožem. Slični iznenadni i jaki bolovi mogu nastati kod uvrtanja velikih cista oko svojih peteljki (torzija ciste). Osim bolova, mogu se javiti nepravilna ili jaka krvarenja. Većina funkcionalnih cista dijagnosticira se pri ginekološkom pregledu, nakon kojeg slijedi detaljna ultrazvučna procjena nalaza.


    Liječenje: U većini slučajeva se u prvo vrijeme palpacijski i ultrazvučno kontrolira rast ciste, jer se one najčešće spontano povlače (prskaju). Hormonski preparati u smislu gestagenske substitucije tijekom II faze ciklusa (Primolut Nor, Provera, Dabroston), kao i kontraceptivne tablete mogu zaustaviti rast i pojavu cista. Ukoliko su ciste veće od 4 cm u promjeru i perzistiraju više mjeseci, a osobito ukoliko brzo rastu; ako nema odgovarajućeg odgovora na medikamentoznu terapiju i ciste stvaraju značajne poteškoće ženi, ili pri ultrazvučnom pregledu sumnjivo izgledaju, uslijediti će dopunske pretrage


    - određivanje tumorskih biljega u krvi (CA 125, CA 19-9, CEA, AFP, ß-hCG), pregled veličine protoka krvi kroz cistu (color Doppler ultrazvuk), te će se razmotriti njeno operativno odstranjenje (laparoskopija), kada se pri pregledu dobivenog materijala postavlja definitivna dijagnoza.

  15. #15
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Ciste


    Među mnogobrojnim stručnim izrazima koje liječnici rabe, izraz tumor je najčešći uzrok nesporazuma i pretjeranog, bezrazložnog straha. Tipičan primjer je dijagnoza adneksalni tumor u slučaju nalaza ciste na jajniku. Time se zapravo samo notira prisustvo izrasline - tumora (ovdje cističnog oblika) na adneksima. Pojam adneksi (adneksa) označuje dodatke maternici - jajovode i jajnike. Pri spomenu riječi tumor većina ljudi misli na rak. K tomu su ciste na jajnicima još i pretežito dobroćudne izrasline, koje nemaju gotovo ništa zajedničko s rakom jajnika.


    Ciste su tvorevine - šupljinice ispunjene tekućinom, koje se mogu pojaviti u bilo kojem životnom dobu, pojedinačno ili u većem broju, na jednom ili oba jajnika. Ne rastu uobičajeno razmnožavanjem stanica, nego nagomilavanjem tkivne tekućine. Najčešći uzrok nastanka jedne ciste je izostanak pucanja folikula kod ovulacije (folikularna cista). Kako je ovo dio procesa ovulacije, ovako nastale ciste nazivaju su funkcionalne ciste. Ostale vrste funkcionalnih cista su lutealne i hemoragične (ciste žutog tijela). Osim funkcionalnih postoje i nefunkcionalne ciste jajnika kao što su dobroćudne neoplastične ciste, čokoladne ciste (endometrioza) i inkluzione ciste.

    Folikularna cista je fiziološka cista koja nastaje usljed izostanka pucanja folikula u vrijeme ovulacije. Može narasti i do 6 - 7 cm i katkada izazivati bolove ili pritisak u donjem dijelu trbuha. Na ultrazvučnom pregledu je ova cista unilokularna (sastoji se samo iz jedne šupljinice), stijenka je tanka, a unutrašnjost ciste je anehogena (na ultrazvučnoj slici crne boje, usljed apsorpcije ultrazvučnih valova). Obično se povlače same od sebe, i rijetko zahtijevaju operativni zahvat (cistektomija, adneksektomija). Lutealna cista je funkcionalna cista žutog tijela koja nastaje tek nakon oslobađanja jajašca iz folikula tijekom ovulacije. Ukoliko prilikom ovulacije i pucanja folikula dolazi do snažnijeg krvarenja u šupljinicu folikula nastaje funkcionalna cista koja se naziva hemoragična cista - corpus luteum haemorrhagicum (žuto tijelo koje krvari). Dobroćudne nefunkcionalne ciste na jajnicima nastaju razmnožavanjem stanica jajnika, u procesima koji nisu povezani s ovulacijom. U diskusijama o ovoj vrsti cista, često se rabi izraz neoplazija što jednostavno označuje novi rast, novu izraslinu bez bližeg objašnjenja da li je takva cista dobroćudna ili zloćudna.

    Simptomi: Male ciste ne uzrokuju obično nikakove tegobe, ponekada se javljaju jednostrani bolovi u trbuhu ili neugodan pritisak. Druge ciste, osobito kod pucanja i izlijevanja sadržaja ciste u trbušnu šupljinu mogu izazvati oštru bol poput uboda nožem. Slični iznenadni i jaki bolovi mogu nastati kod uvrtanja velikih cista oko svojih peteljki (torzija ciste). Osim bolova, mogu se javiti nepravilna ili jaka krvarenja. Većina funkcionalnih cista dijagnosticira se pri ginekološkom pregledu, nakon kojeg slijedi detaljna ultrazvučna procjena nalaza.

    Liječenje: U većini slučajeva se u prvo vrijeme palpacijski i ultrazvučno kontrolira rast ciste, jer se one najčešće spontano povlače (prskaju). Hormonski preparati u smislu gestagenske substitucije tijekom II faze ciklusa (Primolut Nor, Provera, Dabroston), kao i kontraceptivne tablete mogu zaustaviti rast i pojavu cista. Ukoliko su ciste veće od 4 cm u promjeru i perzistiraju više mjeseci, a osobito ukoliko brzo rastu; ako nema odgovarajućeg odgovora na medikamentoznu terapiju i ciste stvaraju značajne poteškoće ženi, ili pri ultrazvučnom pregledu sumnjivo izgledaju, uslijediti će dopunske pretrage - određivanje tumorskih biljega u krvi (CA 125, CA 19-9, CEA, AFP, ß-hCG), pregled veličine protoka krvi kroz cistu (color Doppler ultrazvuk), te će se razmotriti njeno operativno odstranjenje (laparoskopija), kada se pri pregledu dobivenog materijala postavlja definitivna dijagnoza.

    Alternativne mogućnosti: Neke drevne kulture, taoistička kultura, kao i holistička medicina smatraju da jajnici predstavljaju izvor životne sile koja stalno proizvodi seksualnu energiju. Opisane su i posebne vježbe koje pomažu preobraziti seksualnu energiju jajnika u chi (životnu energiju) i shen (čistu duhovnu energiju). Ključ za razumijevanje energetske funkcije jajnika je sposobnost prepoznavanja vlastite kreativnosti, predavanje i priznavanje nemogućnosti kontrole ove kreativnosti putem intelekta. Otuda stavovi holističke medicine da problemi s jajnicima nastaju onda kada žena ne obraća pozornost na svoju najdublju kreativnu mudrost zbog straha ili nesigurnosti u svijetu oko sebe.

    Problemi s jajnicima posljedica su predodžbe žene kako ljudi i okolnosti izvan nje same onemogućuju ostvarenje njene vlastite kreativnosti. Negativni emocionalni obrasci koji se dovode u vezu s nastankom cista na jajniku su: iznenadni odlazak ili napuštanje partnera, izraziti stres na poslu, osvetoljubivost i ogorčenost, kao i želja da se s nekim obračuna. Bilo da vjerujete ili ne vjerujete u holistički pristup, kratki uvid u vlastite obrasce ponašanja koristiti će sigurno i vama i vašoj okolini.



    Dr.Vesna Harni

  16. #16
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Citiraj clumsy mom prvotno napisa
    Zato što su voda u kolenu i voda u folikulu dve različite stvari . Kad se pojavi voda u kolenu (npr.) onda ona puni mešak koji ne može da se ukloni punkcijom (tvrđa opna koja jako brzo zaceli i zatvori rupicu od punkcijske igle). Kod folikularnih cisti se iglom usisa i dobar deo opne pa ona ne može zaceliti. Uostalom naglasih od čega se pune folikularne ciste na jajniku i kako nastaju
    Hvala Clumsy! Baš me zanima zašto se onda tako rijetko radi u Merkuru- u 2 tjedna koliko sam tamo ležala nisam vidjela ni jedan slučaj :/ Moram pitati dr.-a jer vjerujem da i Kate zanima, a ja ću puknit ako ne saznam zašto

  17. #17
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Bravo Ninči.
    Ako možeš javi mi kako doći do Anića iz Merkura na pregled tj. telefon...
    kad skupim hrabrost da nazovem

  18. #18
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    tj Duića

  19. #19
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Citiraj clumsy mom prvotno napisa
    Nemam iskustva sa jetrenim cistama ali sa onim na jajniku itekako. Ono što znam jeste da su septirane ciste obično funkcionalne i da nastaju nepucanjem meška i oslobađanjem jajne ćelije već nastavljaju rasti. Kad ih ima više i imaju dovoljnu veličinu da se dodiruju onda se spoje i opna između njih izgleda kao septum. Znači više ih je ali izgleda kao da je jedna.

    Mogu se otklanjati na više načina - hormonskom terapijom (koju sam ja uvek odbijala), čekanjem (koje se kod mene nekad isplati a nekad ne) i punkcijom. Laparoskopija je potpuno nepotrebna. Ovu treću metodu (punkciju) sam radila nekoliko puta i to uvek kad bi jajnik bio veći od 5x5cm. Svaki put se sadržaj slao na patologiju i uvek je potvrđeno da je u pitanju folikularna cista.

    Folikularne ciste ne moraju praviti nikakve probleme ali se može desiti da budu hormonski aktivne i da zezaju menstrualni ciklus. Zna puno da boli kad pucaju same. I najvažnije, stvaraju se jer je opna jajnika iz nekog razloga ojačala pa se jajna ćelija ne može tek tako osloboditi - zbog toga ima žena koje su sklone folikularnim cistama koje im se stalno vraćaju (kao kod mene na levom jajniku). Ne znači da ako je žena imala jednu cistu da će ih imati uvek ali je vrlo verovatno.
    Clumsy, jel moguće da septirana cista pukne sama od sebe ili je to nemoguće?

  20. #20
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    On ti je petkom prije podne u ambulanti, a srijedom na ultrazvuku. Ja sam na prvi pregled išla petkom....i tamo ima uzv pa mi je odmah napravio oboje. Ne znam je li to inače praksa, ali tako je meni bilo.

    Sad, ako hoćeš kod njega preko uputnice, samo nazoveš Merkur i naručiš se za UZV. Za pregled nisam sigurna da se treba naručiti :/ (mislim da ne treba) A za UZV je užas jer se čeka i po 2 mjeseca da se dođe na red Toliko je barem trebalo čekati kad sam ja zvala da provjerim. A naručuje se telefonom....dakle ne treba uputnica kad se naručuje na UZV. Tako da možeš prvo nazvati da vidiš koliko bi čekala na UZV da ideš preko uputnice. Možda bi i brzo došla na red-tko zna!

    A pregled i UZV u Merkuru se mogu i platiti (kod bilo kojeg doktora).....i pregled i UZV koštaju po 100kn. Ja sam prvi put platila jer nisam imala ginekologa tu u Zagrebu, a morala sam to obaviti. Onda se ne mora naručivati, nego se samo dođe, plati i obavi pregled/uzv.

    Pitaj što god te zanima!

  21. #21
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Ninči svaka čast

    Ja bih preskočila priču s uputnicama da imam manje maltretiranja i pravo na UZV (može i bez pregleda 8) )

    Jel imaš kakav telefon?

  22. #22
    clumsy mom avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    1,302

    Početno

    Možda ovo pomogne: kad je meni prvi put dijagnostifikovana cista na jajniku obišla sam ravno 4 ginekologa - dva državna i dva privatna (i da naglasim beogradska jer živim u dubokoj provinciji).

    Prvo ih je gledala moja doktorka i na UZ-u su se jasno videli septumi. Ona je odmah rekla da su garant funkcionalne jer imaju pregrade ali da bi bilo dobro da me pogleda i moj lekar u Beogradu, čisto zbog bolje aparature. Takođe mi je naglasila da se u našoj bolnici sve preko 5cm seče ali da se to inače punktira i to bi mi i ona radila ali nemaju uslova.

    Onda sam za svaki slučaj prošetala do načelnika naše bolnice koji je potvrdio isto. Otišla sam za Beograd i tu mi je urađen UZ i zakazana punkcija. Ista priča i kod njih s tim što oni imaju uslova za punkciju (klinika za lečenje steriliteta, punkcija ista kao kod aspiracije jajnih stanica).

    Patolog koji radi u ovoj klinici kućni je prijatelj mojih svekija i on tvrdi da je u pitanju funkcionalna cista ali nam zarad mentalnog mira nudi još jednog stručnjaka (danas pokojnog) za mišljenje. Pretpostavljate kakav sam odgovor dobila kad mi je punkcija ipak odrađena i to nekoliko puta.

    Odgovor na pitanje otkud punkcija a ne laparoskopija bi trebao da leži u onom ''cista sa septumima''. Verovatno su u takvim slučajevima gotovo 100% sigurni da je u pitanju funkcionalna cista pa je lakše i manje invanzivno odraditi punkciju nego laparoskopiju :/

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    I ja ih izgleda uzgajam. Prica ide ovako.

    Odem poslije godinu dana na redovni sistematski. Doktorica napipa jednu na grudima na lijevoj strani i posalje me za to na Uzv. Posalje me i na Uzv maternice jer joj se maternica cinila malo pretvrdom.

    Uzv grudi: Puno malih cista koje nisu nista na lijevoj strani a tu koju je ona opipala nemogu naci a na desnoj strani koju ona uopce nije napipala Uzv nasao i malo veca.

    Uzv maternice i jajnika:

    Pored desnog jajnika nesto ima. Velicina oko 5 cm. Nemju pojma sta je. Nazivaju to smecem i iscudjavaju se sta je jer nikad nisam imala nikakve operacije. Nije zakaceno z jajnik. Kazu mozda cista koja j eprije pukla i ostala. Na zidu maternice tj na misicu maternice isto nesto ima velicine 3cm. Salju me specijalisti koji me samo pregleda i kaze da se treba ponoviti Uzv za dva mjeseca(idem 6.04).
    Radim markere na rak jajnika i srecom sve negativno.

    Salju me na mamografiju i nalaz se vraca uredu ali da treba sve ponoviti za tri mjeseca jer su grudi pune malih cista i onda je puno teze uociti onu koja nevalja.

    Radi probavnih smetnji i radi tog vraga sto je pored jajnika salju me na Uzv stomaka i svih organa.

    Nalaz: Nesto na jetri tj neka cista. 1.7 cm i kazu imas i kamen u bubregu.
    Vise neznam dal da placem ili se smijem.

    Tu mi vec puca film i sama uplacujem PetScan koji pored da moze vidjeti da li nesto ima moze i reci patologiju tog neceg. Vlada u Ontariju ga jos nije odobrila jer je uzasno skup iako jesu odobrili u 4 provincije Canade.

    Dobila sam nalaz prije dva dana(uzelo sve ukupno 4 dana). Koliko sam ja skuzila sve je ok. Nista nije maligno i samo treba pratiti ovo na grudima. Jetra sve za 5. Ovo pored jajnika se treba pratiti i mozda uraditi punkciju.

    Sve u svemu sljedeci tjedan idem s tim nalazom kod svoje doktorice za koju mislim da nece bas biti sretna sto sam na svoju ruku isla na takvo testiranje ali boli me briga. Cekanja i razmisljanja sta je bila mi vec puna kapa.

    O pet scanu:

    http://www.radiologyinfo.org/en/info.cfm?pg=PET&bhcp=1

  24. #24
    clumsy mom avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    1,302

    Početno

    Nisam videla pitanje

    Meni funkcionalne ciste znaju da pucaju same od sebe. Oštar bol u predelu jajnika u trajanju od 30-120min, nikakav iscedak nakon toga. E sad, obično pucaju kada je samo jedna u pitanju, ako krenu da se gomilaju onda mi ne gine punkcija. Praktično svaka ovulacija na levom jajniku rezultuje cistu

    Ja sam inače planirala da stavljam spiralu negde u avgustu prošle godine i nikako nismo mogli da 'očistimo' taj jajnik. Znaju da narastu preko noći, pucaju preko noći...Što je najgore sve je počelo sa par bolnih ovulacija a to mi se sad dešava i sa desnim jajnikom (bukvalno padam u nesvest od bola prilikom ovulacije)

  25. #25
    clumsy mom avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    1,302

    Početno

    Ono što je najbitnije u celoj priči jeste da sam pre svake punkcije radila tumor marker

  26. #26
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Citiraj clumsy mom prvotno napisa
    Odgovor na pitanje otkud punkcija a ne laparoskopija bi trebao da leži u onom ''cista sa septumima''. Verovatno su u takvim slučajevima gotovo 100% sigurni da je u pitanju funkcionalna cista pa je lakše i manje invanzivno odraditi punkciju nego laparoskopiju :/
    Znači ti septumi nisu neka katastrofa?

    Svim "cistovlasnicima" hvala na kometarima

  27. #27
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno ciste jetre

    Ciste jetre (Cystae hepatis)

    Ciste jetre su šupljine ispunjene tečnošću, obložene epitelom i najčešće fibroznom kapsulom. Mogu biti urođene (ciste parenhima jetre i ciste žučnih vodova jetre) i stečene (zapaljenske, parazitarne-izdvojene u posebnu grupu, tumorske i posttraumatske). Mogu biti pojedinačne i multiple. Po lokalizaciji mogu biti smještene u bilo koji dio jetre a, po veličini mogu biti od minimalnih vrijednosti pa sve do vrijednosti koje skoro u cjelosti zauzimaju jetru dovodeći do propadanja tkiva jetre i oštećujući ozbiljno njenu funkciju čak u toj mjeri da je neohodna transplantacija jetre.


    Indikacije za operativno liječenje su:
    propadanje tkiva jetre izazvano rastom i veličinom ciste,
    komplikacije ciste,
    puknuće ciste u slobodnu trbušnu šupljinu,
    krvavljenje u cistu i
    infekcija ciste.

    Pre-operativna ispitivanja i priprema
    Preoperativna ispitivanja obuhvataju:
    ultrazvučni pregled koji ponekad treba podpomognuti sa CT ili NMI,
    rentgenološki pregledi od kojih je najspecifičniji ERCP i
    serološki testovi (indirektna hemaglutinacija i ELISA TEST).

    Preoperativna priprema se sastoji od:
    internističke pripreme
    kardiopulmonalni pregled (EKG i RTG: pluća),
    laboratorijski pregled (KS, ŠUK, urea, Kreatinin, bilirubin ukupni i direktni, AST, ALT, Alkalna fosfataza i vrijeme krvavljenja i zgrušavanja) i
    hirurške pripreme (standardna priprema crijeva za operaciju - dan prije operacije lakša uglavnom tečno-kašasta ishrana a, noć prije operacije uzeti sredstvo za čišćenje-najčešće tri tablete dulcolax-a).

    Liječenje cista se radi:
    klasičnom operacijom, koja se sastoji u otvaranju trbušnog zida u srednjoj gornjoj liniji trbuha,
    laparoskopski i
    punkcijom ciste pod kontrolom ultrazvuka uz ubrizgavanje specifičnog sredstva u šupljinu ciste.
    IZBOR METODE LIJEČENJA ODREĐUJE ABDOMINALNI HIRURG UZ OBJAŠNJENJE I DOGOVOR SA BOLESNIKOM.
    Najbolji vid operativne procedure je odstranjenje ciste u cjelosti zajedno sa kapsulom i sadržajem (pericistectomia). Kad se ne može u cjelosti odstraniti cista, čini se parcijalno odstranjenje zida ciste zajedno sa sadržajem (parcijalna cistectomia).

    Operacija se završava kontrolom hemostaze i drenažom trbušne šupljine obično okruglim pvc drenom, redon drenom ili Penrouse drenom.


    Prosječno vrijeme hospitalizacije je devet dana (jedan dan prije operacije, dan operacije i sedam dana poslije operacije).
    Trajanje postoperativnog oporavka
    Ukupni period postoperativnog oporavka je dva mjeseca.
    Ishrana pacijenta u pripremnom periodu i opis pripreme ukoliko je potrebna

    Dan prije operacije bolesnik ima uobičajen doručak. Ručak treba biti tečno-kašast ali bez voća. Popodne, uveče i tokom noći ne uzimati hranu ali se može se piti tečnosti koliko se želi.
    Ishrana pacijenta poslije operativnog zahvata
    Prvi postoperativni dan koristi se tečna ishrana.
    Daljnjih sedam dana u ishrani treba izbjegavati voće, kafu, alkohol, roštilj i sokove koji nadimaju (gazirane sokove).
    Po izlasku iz bolnice nema restrikcija u ishrani osim kod bolesnika koji imaju prateće bolesti (ulkuse i slično).

  28. #28
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    ????

    ISKUSTVA KORISNIKA MAGNETNOG NAKITA
    Prim. Dr.Med.Sci. J. Veta Kunosić
    Internista, alergolog i pulmolog
    Nakon više od dvije godine skupila sm puno korisnih iskustava nošenja magnetnog nakita. Dalje istražujem neviđene mogućnosti magnetne – terapije. Osobno sam se uvjerila u djelotvornost magnetne terapije. Problemi sa krvnim tlakom – varirajućim, problemi sa venama, šum u lijevom uhu, bolovi u zglobovima, kronični sinusitis, opstruktivni bronhitis i alergijska reakcija na duhan.
    • Nosila sam bakrenu narukvicu, lančić s privjeskom, još jednu narukvicu na drugoj ruci i magnetno srce iznad miokarda.
    Regulirala sam krvni tlak, vene su se povlačile, prestali su me boljeti mali zglobovi, sanirala sam kronični sinusitis i bronhitis. Prestale su alergijske reakcije na sunce. Prelom desne podlaktice sanirala sam sa magnetnim srcem za samo 10 dana (a trebalo je 30 dana gips i 30 dana rehabilitacija). Kako nije bilo bola, rehabilitacija se odvijala usporedo sa zarastanjem kosti a ruka je funkcionirala 14 dana nakon prijeloma. Zbog prethodno preležana dva miokarditisa, brzo sam se zamarala, ali nošenjem magnetnog srca uspjelča sam u dobroj mjeri regulirati svoj srčani mišić, tako da sam izdržala i duže ture plivanja bez zamora. Poboljšanje magnetskog nivoa, dobar san i smanjenje stresa rezultati su nošenja magnetnog nakita. Polako se gubio celulit, više nisam imala otoke na nogama, zbog čega sam morala često biti Lasix. Energetski, zdravstveno i objektivno osjećala sam se dvadeset godina mlađa, a moj radi učinak je to potvrđivao.
    U toku zime odkako nosim 5 – 7 tisuća Gausa, nisam imala gripu a manje prehlade sam «prohodala» bez uzimanja dodatnih lijekova, za razliku od ranijih godina kada sam bila obično bolesna nekoliko puta u tijeku zime.
    Ovo sam sve navela zato što sam do nošenja magnetnog nakita mislila da sam normalno zdrava osoba, i da moram imati neke dijagnoze koje dolaze sa godinama.
    Dragocjeno iskustvo vezano za zarastanje kostiju imala sam sa sinom, kojem je otekao obraz sa velikim bolovima i grčem vilice koji mu je sprečavao govor i ishranu. Stavila sam mu magnetno srce na kragnu majice i već nakon 15 minuta bol je nestao kao i grč vilice. Nakon snimanja vidjela se velika cista na donjoj vilici u kojoj umnjak gura sedmicu. Bila je potrebna operacija. Nakon operacije ostala je ogromna rupa u čeljusti. Rečeno mu je da će do zarastanja doći za 6 do 8 mjeseci. Nošenjem magnetnog srca zarastanje je trajalo 3 mjeseca. Na maksiofacijalnoj kirurgiji nakon kontrolnog snimka nisu vjerovali da je za tako kratko vrijeme i tako dobro zarasla kost nakon operacije.
    1
    Dr. Sci Gordana Nikezić – neuroendokrinolog
    Kao mlada, bavila sam se atletikom i trčanjem i do sada sam imala desetak povreda meniskusa na desnoj nozi. Posljednji pad je uzrokovao novu povredu istog, tako da su me uz užasne bolove nosili u kuću. Odmah sam na koljeno stavila 6000 Gausa magnetnog nakita i bolovi su odmah prestali, kao rukom odnijeti, za razliku od ranijih povreda kada sam danima trpjela bolove.
    Po savjetu sam pila i magnetiziranu vodu. Poslije nekoliko dana dobila sam jače bolove u desnom slabinskom predjelu, uz sukrvičin urin, što je pokazivalo da se radi o pokretanju pijeska iz bubrega. Ovaj proces je trajao par dana i tada se sve smirilo. Prošlo je bez operacije.
    • Ovi primjeri dati su kao dokaz veoma povoljnog djelovanja magnetnog polja na hrskavicu, koja sadrži dosta vode i dobro reagira na magnetnu stimulaciju, i kao primjer dobrog analgetičkog djelovanja magneta. Osim toga često dolazi do izbacivanja pijeska i mikrolitijaza iz bubrega kod jačih magneta. Na taj način sprečavamo stvaranje većih kamenčića koji donose mnogo veće probleme. Kod nekih osoba u tijeku magnetne terapije dolazi do smanjivanja kamenčića u žučnoj kesici zbog specifičnog kristaliziranja kalcija u prisustvu magnetnog polja.
    NATAŠA: Poslije jedne prohodane viremije, dobila sam tahikardiju sa jakim bolovima u predjelu srca, probadanjima, zamorom pri svakom koraku, hladni znoj i malaksalost. Sve je ukazivalo da se radi o virusnom miokarditisu.
    Po preporuci sam stavila magnetnu ogrlicu i narukvicu. Tahikardija je nestala a povišeni krvni tlak se postepeno, tokom mjeseca, normalizirao, što je brzo za takvu dijagnozu. Imala sam i probleme sa sterilitetom. Ultrazvukom je ustanovljeno da imam miom na uterusu veličine 4,5 cm. Nakon dva mjeseca nošenja magnetnog srca iznad simfize, miom se smanjio za 2 cm. I došlo je do začeća, na moju radost, već u sljedećem mjesecu.
    • Ovo je primjer kako magnetna terapija pozitivno utječe na fertilitet i bržu regeneraciju miokarda.
    MARIJA: U životu imala sam više operacija. Plastiku ginekoloških organa, operaciju žuči, operaciju debelog crijeva sa skraćivanjem. Posljedice toga bile su česte potrebe za velikom i malom nuždom. Pila sam razne lijekove za pankreas. Imala sam probleme sa kičmom, koksartrozu desnog kuka, a povremeno mi je i desno koljeno naticalo uz bolove, dok mi je desni skočni zglob bio uvijek natečen. Zbog tih problema često sam posrtala i nisam imala osjećaj koliko trebam dignuti stopalo kad hodam po stepenicama.
    2
    Počela sam nositi dvije magnetne narukvice (sa bakrom), lančić sa privjeskom i magnetno srce. Tegobe su nestale, ne uzimam nikakve lijekove, noću se ne budim, živim kao zdravi ljudi.
    • Pored ostalog, ovaj primjer je dobar dokaz da magneti povećavaju stabilnost tijela, što je veoma važno kod starijih ljudi kao i kod športaša.
    ETELA: Dugo godina sam imala izraslinu na glavi veličine lješnjaka, koja mi je jako smetala. Poslije par mjeseci nošenja bakrene narukvice, izraslina je postala jedva primjetna.
    • Ovo je samo jedan od mnogobrojnih primjera korisnika koji su osobno dolazili i pokazivali razne izrasline, lipome i sl. Na koži, koje su se povlačile nošenjem magnetnog nakita. Također su mnogima nestale ciste na dojkama, fibroadenomi, ciste na štitnoj žlijezdi i jajnicima, jetri ...... Isto tako nestaju bradavice.
    NOVINARKA JELENA (1963. g.): Zahvaljujući magnetnom nakitu izgubila sam tegobe predmenstrualnog sindroma i bolove koji su potom slijedili. Nestali su nesanica i depresija, imam povećanu životnu energiju, ustajem odmorna, noge mi više nisu hladne, imam bistriju glavu i nemam više vrtoglavice. Također su mi studenti i đaci izjavljivali da od kada nose nakit bolje pamte i uče.
    MLADEN TIŠMA, 24.g.: Kod teškog porođaja dobio sam hematom na mozgu, koji je za posljedicu ostavio parezu desne strane tijela. Roditelji su ulagali velike napore da me osposobe za život. Od svih specijalista, lijekova, toplica .... Tako je došao na red magnetni nakit. Počeo sam nositi jednu narukvicu i lančić s privjeskom. Potom sam stavio i narukvicu s bakrom i dva prstena. Prvo poboljšanje je bila primjetna toplina cijele desne polovine tijela a posebno ruke s naglaskom na šaku. Pokreti su postali olakšani i brži, a kad sam stavio magnetno srce na vratne kralješke, cirkulacija i impulsi su bili daleko brži. Pojavili su se i pokreti koje do tada nisam mogao napravit. Sada ih pri izvođenju motoričkih radnji (kao vježbe na vratilu) radim podjednako kao s drugom rukom. Na stopalu desne noge, uslijed nedovoljne prokrvljenosti, bilo je sasušenog tkiva. Sada se, poslije nošenja magnetnog nakita, ne razlikuje koža ni tkivo od druge zdrave noge.
    BRANKA: Prije nošenja magnetnog nakita, imala sam mnogobrojne probleme zbog šećerne bolesti i to bolove u nogama, povećanu tjelesnu težinu, reumatske tegobe, a glikemija se kretala oko 12 mmola uz kompletnu inzulinsku terapiju i peroralne antidijabetike. Vrijednost C peptida bila je jako niska – o,38. Rekli su mi da je moj pankreas kompletno afunkcionalan kada je u pitanju proizvodnja vlastitog inzulina. Počela sam nositi narukvicu s bakrom, potom i druge komade magnetnog
    3
    nakita i tokom dvije godine glikemija je padala, polako sam gubila na tjelesnoj težini, nestali su bolovi u nogama, u glavi, kralježnici acirkulacija je super.
    • Ovaj primjer navodimo jer je zadnja analiza C peptida pokazala vrijednost od 2,24 što odgovara normalnim vrijednostima. To znači da je došlo do regeneracije pankreasa, što do sada nije dobiveno u klasičnoj medicini i sa klasičnim metodama liječenja. Pri tome joj je glikemija 6,5 mmola, vrijednost HbA, C6,14.
    ANDREA: Zbog obiteljskih problema nisam mogla zaspati, osam mjeseci, bez Lorazepama, koji mi je prepisao neuropsihijatar. Uz magnetno srce, koje držim u jastučnici, spavam bez ikakve terapije, a nestali su i drugi zdravstveni problemi.
    • Djelovanje magnetskog polja na psihosomatske poremećaje.
    VESNA: Prije dvije godine imala sam obiteljsku tragediju. Od tada sam bila u teškoj depresiji. Stalne glavobolje u desnoj polovini glave i nesanice. I pored lijekova nisam mogla zaspati pred jutro i kad sam klonula u stolici za dva sata opet sam bila budna s glavoboljom. To je uzrokovalo da nisam bila sposobna da radim, mislim, čitam, a život mi se pretvorio u pakao bez nade da će ikada biti bolje. Počela sam nositi narukvicu sa bakrom, lančić s privjeskom i magnetno srce na glavi. Već poslije dva dana bila sam druga žena. Nisu me mogli prepoznati. Počela sam se smijati, normalno spavati, glavobolje su sasvim nestale. Tako sam se i poslovno aktivirala. Moj mozak je počeo ponovno funkcionirati kao ranije.
    • Ovo je dobar pokazatelj kako normalizacija psihofizičkih problema dovodi do socijalne i financijske rehabilitacije.
    TATJANA: Došla sam na jednu prezentaciju Energetix-a sva izbezumljena jer je moj nećak od jedne godine dobio gnojni meningitis i već deset dana uz tri antibiotika ne pada mu temperatura i opće stanje mu je vrlo loše. Stavili smo mu narukvicu s bakrom. Ruka mu je bila dva dana crna, ali je temperatura pala, krv i likvor su postali sterilni i počeo je jesti. Od tada prošlo je godina dana i on je sada veseo i normalan dvogodišnji dječak.
    • Ovaj primjer pokazuje da i male bebe mogu biti uspješno liječene kombinacijom bakra i magneta, kada je to potrebno.
    SLAVICA: Bila sam veliki skeptik u pogledu magnetske terapije. Imala sam bolove u zglobovima, depresije, post klimakterične tegobe. Najviše me smetalo stalno
    4
    5
    gnojenje u desnom uhu. Zbog toga sam često pila antibiotike, odlazila na ispiranja uha ..... Ipak sam poslušala savjet i stavila magnetnu narukvicu s bakrom. Drugi dan tegobe su kao rukom odnešene. Nestali su bolovi u zglobovima, postala sam raspoložena, noge mi nisu više natečene.
    • Ovo je još jedan od mnogobrojnih primjera pozitivnog antizapaljenskog sinergističkog djelovanja bakra i magneta. Nekad svoje najbliže moramo dugo uvjeravati da će im nošenje magnetnog nakita riješiti tegobe.
    IVANKA: Od 25. godine imam problema sa krvnim žilama na nogama, koje su izgledale vrlo ružno zbog tamnih mrlja. Osim tog sam imala povišen tlak. Stalno sam bila bolesna zbog lošeg imuniteta. Počela sam nositi jednu bakrenu i jednu običnu magnetnu narukvicu, te lančić s privjeskom. Nakon 8 mjeseci tamne mrlje na nogama nestaju, krvni tlak se normalizirao i nisam više boležljiva.
    • Primjer je dat zbog pozitivnog djelovanja magnetnog nakita na venski sistem koji se polako povlači i estetski mijenja izgled nogu na bolje. U ovakvim slučajevima je još bolje nositi nanogvice na nogama, makar naizmjenično.
    BRANKA: Bolovala sam od angine pektoris, bronhijalne astme i visokog tlaka. Zbog toga sam u par navrata bila bez svijesti po nekoliko sati, kada je tlak skakao do 250/ 130. Također sam imala lipom na desnom obrazu veličine većeg lješnjaka. Prije 5 mjeseci sam počela nositi magnetni lančić s privjeskom i narukvicu. Nakon mjesec dana prestala sam piti svoju terapiju (Nitroglicerin, Diazepam, Dilcoran, Aminofilin, Ventolin, Bekloforte sprej i nifelat). Nestale su sve moje tegobe sa srcem i plućima. Tlak se smanjio na 130/ 80.
    • Primjer je dat zbog povoljnog djelovanja magneta na koronarne krvne žile, prestanak koronarne boli. Nošenjem lančića s prvjeskom dolazi do bronhodilatacije, a narukvicom se regulira tlak. Nekada treba malo strpljenja dok se ispolje sva djelovanja magnetne terapije.

  29. #29
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    prepisujem odgovor jednog dr...za ciste na jajniku


    Kod cista koje na ultrazvučnom pregledu nemaju izgled unilokularne ciste već u svojoj unutrašnjosti imaju više pregrada (multilokularne ciste) sa gušćim sadržajem ili postojanjem izraslina unutar ciste potrebno je odmah bez čekanja takve ciste odstraniti

  30. #30
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Citiraj clumsy mom prvotno napisa
    Ono što znam jeste da su septirane ciste obično funkcionalne ...
    !!!???

    Pathologic cysts sometimes develop tissue partitions (called septations) so that on ultrasound one can see many different fluid compartments. Also pathologic cysts may develop tissue growths into the cyst, so the wall is not smooth, and these are called "excrescences". Septations and excrescences are not seen in physiologic cysts thus surgical intervention may be warranted immediately.

  31. #31
    clumsy mom avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    1,302

    Početno

    Kate, pričam svoje iskustvo i usput pokušavam da ti olakšam vreme do narednog pregleda :/

  32. #32
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Clumsy,hvala,koma sam

  33. #33
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Čekam nalaze markera CA-125 :?

    Imam još neka pitanja, ako netko zna:

    1. Kako točno izgleda kad pukne cista na jajniku (vidi li se neki iscjedak i kada obično pucaju)?

    2. Varira li veličina ciste ovisno o periodu kad se gleda (prije,poslije m.)?

  34. #34
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Bol jajnika

    Do boli jajnika obicno dolazi između 10. i 15. dana ciklusa (brojeci od pocetka menstruacije). Oštra bol na jednoj ili obje strane donjeg dijela trbuha znači da je jajašce oslobođeno uz teškoce.
    To također može uzrokovati osip. Dok su moguce unutrašnje upale, obicno je napetost ta koja uzrokuje bol.


    Što uciniti
    * Držati termofor na donjem dijelu trbuha
    * Uzeti dozu đumbira ili malinovog lišća ili sjeme celera ili valerijana (macina trava)
    * Vježbati

    Ciste na jajnicima

    Medicinska znanost teži pretjeranom dramatiziranju i liječenju cista jajnika operacijom. Ciste su prilično uobičajene i kod nekih žena se pojavljuju redovito tijekom perioda menstrualnog ciklusa. Malene ispočetka, postaju veće tijekom ciklusa. Najčešći simptomi su: jaka bol, zadržavanje mokraće, neugoda u području anusa prilikom vrsenja nuzde i zatvor.

    Napomena: Ciste koje ne prolaze mogu zahtijevati dugotrajan ili čak medicinski tretman jer mogu postati maligne (zloćudne); to se posebno odnosi na ciste grlića maternice.


    Što učiniti
    * Držati dijetu baziranu na sirovom povrću, kombinirano sa svakodnevnim vježbanjem kako bi se ciste povukle
    * čaj od malinovog lišća;a koji se uzima kroz 3 - 6 mjeseci, a poboljšava stanje jajnika i smanjuje upalu cista (s obzirom na dobar okus tako se konzumira kroz duži vremenski period)
    * Ako vas ciste doista uznemiruju, uzmite 3 kapsule paprike svaki dan , kao i čaj od stolisnika (hajdučka trava) 6 tjedana uz tinkturu od malinovog lišća.
    * Mišjakinja, kao tinktura, vrlo je učinkovita za povlačenje cista, pogotovo onih na jajnicima kada se uzima tijekom dužeg vremenskog perioda.
    * Provjerite kvalitetu crijevne probave. Problemi probave (vjetrovi i nadutost) često se mogu zamijeniti bolovima koji su uzrokovani cistama
    * Protiv boli: valerijana u tinktari prema potrebi
    * Ako bol ne prestane, posjetite homeopata/tkinju ili naturupata/tkinju ili potražite liječničku pomoć.

  35. #35
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Upravo mi stigao nalaz:

    CA 125 = 23,28 (dozvoljeno do 35)

    Znači u redu

  36. #36
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Super da je u redu!!! :D :D :D

    Meni ti markeri iskreno nisu niti malo jasni.....Clumsy ih je nazvala tumorskim markerima.....a meni su ih radili za cistu I bili su mi u redu, a na kraju se ispostavilo da je tumor, a ne cista I nije mi jasno zašto su mi opet išli raditi biopsiju kad su shvatili na operaciji da je tumor, kad su mi ti markeri pokazali da nije zloćudan Hajde, poklopilo se da je tumor stvarno bio dobroćudan, ali opet- koja mi je onda bila svrha raditi uopće te markere Ma meni iskreno ništa nije jasno, a nemaš koga pitati da ti razjasni- što je najžalosnije :/

    A vjerujem da ni vama nije ništa jasno kako sam zakukuljila ovaj post

  37. #37
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    ....
    Karcinom antigen 125 (CA 125) po svojoj strukturi je glikoprotein molekularne mase od 200 kDa i pripada skupini tumorskih biljega. Koristi se u dijagnostičke svrhe za otkrivanje raka jajnika te za praćenje tijeka bolesti. Također služi kao sekundarni biljeg raka gušterače.
    Referentne vrijednosti:
    Muškarci i žene: < 35 mU/L
    Povišeno:
    Patološki je povećan u seroznom ovarijskom adenokarcinomu. CA 125 može biti povišen i zbog nekih benignih oboljenja, kao npr. endometrioza, ciste jajnika.Povišene vrijednosti mogu se normalno naći u serumu trudnica.
    .............................

  38. #38
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Ninči ovo s tobom mi je totalno nejasno, po nalazima je bilo totalno nesumnjivo,osim veličine ciste tj.tumora. :/

  39. #39
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    :shock:

    Ultrazvuk bolji od tumorskog biljega CA-125
    Objavljeno: 9.12.2007

    Prepoznavanje ultrazvučne slike i dopplerskog protoka od strane iskusnog ultrasoničara bolji je dijagnostički postupak u razlikovanju dobroćudnih od zloćudnih tumora jajnika u odnosu na određivanje serumskog biljega CA-125, objavljeno je u znanstvenom časopisu "Journal of the National Cancer Institute".


    Ispitivanje pod nazivom "The International Ovarian Tumor Analysis - IOTA" nije samo pokazalo statistički značajnu prednost ultrazvučnog pregleda iskusnog ginekologa nad određivanjem serumske razine CA-125, već je ukazalo kako određivanje CA-125 u serumu ne donosi nikakovu dodatnu dobrobit u matematičkom modelu razvijenom za procjenu razlike između dobroćudnih i zloćudnih tumora u području adneksa," izjavili su autori ispitivanja.

    Belgijski znanstvenici iz Katoličkog sveučilišta Leuven, koristili su podatke sakupljene u okviru spomenute studije IOTA kako bi usporedili dijagnostičke domete ultrazvučnog pregleda od strane iskusnog ginekologa s preoperativnom razinom serumskog biljega CA-125 s ciljem postavljanja ispravne dijagnoze i razlikovanja dobroćudnih od zloćudnih tumora jajnika kod pacijentica s nalazom na adneksima.

    Ultrazvučnim pregledom je 93% tumora jajnika točno klasificirano u skupinu benignih ili malignih, navode autori ispitivanja, dok je serumski biljeg CA-125 s postavljenom graničnom vrijednosti od 30 U/ml točno klasificirao tumor u 72% slučajeva kao benigni ili maligni.

    Veća točnost ultrazvučnog pregleda u odnosu na serumski biljeg CA-125 se zadržala i nakon korekcije podataka za menopauzalni status i svaku od specifičnih histoloških dijagnoza, navode istraživači.

    Ultrazvučna procjena nalaza na jajniku bila je točnija od vrijednosti CA-125 u serumu i u procjeni razlike između dobroćudnih i borderline tumora, kao i karcinoma ovarija u stadiju I, kako kod pre-, tako i kod postmenopauzalnih žena.

    "Zapravo, u ovom trenutku ne vidimo ulogu određivanja serumskog biljega CA-125 u dijagnostici tumora, obzirom na veliku učestalost lažno pozitivnih rezultata kod dobroćudnih stanja, kao što su endometrioza, miomi uterusa i zdjelična infekcija, kao i veliku učestalost lažno negativnih rezultata u borderline slučajevima raka jajnika i u ranijim stadijima invazivnog karcinoma jajnika," navode belgijski znanstvenici.

    "Nažalost, još uvijek postoji nedostatak uvjerljivih dokaza za uporabu ultrazvuka unatoč mnogobrojnim izvješćima iz literature o velikoj točnosti transvaginalnog ultrazvuka u klasifikaciji većine tumora jajnika," n navode autori. "Točnost dijagnostike, međutim, ovisi o stupnju iskustva ginekologa, a čak i među iskusnim ultrasoničarima postoje male varijacije u točnosti postavljene dijagnoze. "

    J Natl Cancer Inst 2007;99:1706-1714.

  40. #40
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    CA-125 (serumski biljeg epitelnih tumora jajnika)

    Proveden je velik broj istraživanja o značenju razine CA-125 u ranoj dijagnostici raka jajnika te praćenju bolesnica nakon terapije. Normalna je razina CA-125 u serumu do 35 U/ml. No, povišenje razine CA-125 nije specifično samo za epitelni rak jajnika nego su njegove vrijednosti povišene i kod drugih patoloških stanja:
    Pokušaji da se provede screening u ranom otkrivanju raka jajnika uz pomoć CA-125, na žalost, su propali. Kod žena mlađih od 45 godina povišene vrijednosti CA-125 u više od 95 posto slučajeva posljedica su drugih patoloških stanja i nemaju nikakvo dijagnostičko značenje u otkrivanju raka jajnika. Prema istraživanju Jakoba, u skupini od 22.000 žena samo je 16 posto njih u postmenopauzi imalo povišene vrijednosti CA-125, od toga je šest posto imalo rak jajnika (ili 0,0022 posto svih ispitivanih).
    Razne su studije pokazale da CA-125 nema značenje u screening programima ranog otkrivanja raka jajnika zbog niske specifičnosti i osjetljivosti. Manje od 50 posto žena oboljelih od I. stadija raka jajnika (rana bolest) ima povišene vrijednosti CA-125. Screening programi u kojima se uz serumski CA-125 provodio pregled ultrazvukom i ginekološki pregled također su se pokazali neučinkovitima.
    CA-125 znatno je povišen kod svih oboljelih od uznapredovalog raka jajnika i te vrijednosti imaju veliko značenje u praćenju oboljelih. Ako se nakon provedene terapije vrijednosti CA-125 snize na normalnu (ispod 35 U/ml), to ne znači i konačno izlječenje. Oko 50 posto liječenih od raka jajnika s normalnim vrijednostima CA-125 ima najvjerojatnije rezidualnu (ostatnu) bolest. Vrijednosti CA-125 uglavnom nisu povišene ako je rezidualni tumor manji od 2 cm, ali u oko 30 posto bolesnica CA-125 ima normalnu vrijednost s tumorom većim od 2 cm. Unatoč svemu, CA-125 ipak ima značenje u prognozi bolesti. Ako se nakon korektna kirurškog zahvata i tri ciklusa kemoterapije CA-125 snizi na normalnu razinu, bolesnice imaju puno veću šansu za preživljenjem nego one kod kojih polagano dolazi do pada vrijednosti CA-125.
    CA-125 ima veliko značenje u praćenju liječenih od raka jajnika. Redovite tromjesečne kontrole nakon liječenja obvezno uključuju mjerenje razine CA-125. Iako se više očekivalo od ovoga serumskog biljega, on je ipak važan u otkrivanju uznapredovaloga epitelnog raka jajnika, praćenju uspješnosti liječenja i predviđanju preživljenja.

    CA 19-9

    CA 19-9 tumorski je antigen čije su vrijednosti povišene u oko 25 posto oboljelih od raka jajnika. Normalne laboratorijske vrijednosti ovoga tumorskog markera u serumu iznose do 25 U/ml. CA 19-9 specifičan je za dijagnozu mucinoznih karcinoma jajnika, ali njegove vrijednosti povišene su i kod tumora probavnog sustava, često prati i povišenje CA-125 kod epitelnog raka jajnika. Ima značenje u diferencijalnoj dijagnostici u otkrivanju oboljelih od raka jajnika. Nema visoku osjetljivost i specifičnost, pa ne predstavlja bitan dijagnostički iskorak u odnosu na CA-125.

  41. #41
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Citiraj kate prvotno napisa
    Ninči ovo s tobom mi je totalno nejasno, po nalazima je bilo totalno nesumnjivo,osim veličine ciste tj.tumora. :/
    Pa i meni je totalno nejasno :/ A kao što rekoh- milijun pitanja, a nema ti tko objasniti Iskreno, mislim da ni nemaju baš vremena za toliko pitanja koliko bih im ja imala postaviti

    Ma ništa ti ne brini, bit će to sve u redu!

  42. #42
    clumsy mom avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    1,302

    Početno

    Citiraj kate prvotno napisa
    Čekam nalaze markera CA-125 :?

    Imam još neka pitanja, ako netko zna:

    1. Kako točno izgleda kad pukne cista na jajniku (vidi li se neki iscjedak i kada obično pucaju)?

    2. Varira li veličina ciste ovisno o periodu kad se gleda (prije,poslije m.)?
    Ja ti opisah pucanje ciste nekoliko postova iznad. Znači boli kao da ti se nož zabada u jajnik, bol se umanji ležanjem, sasvim prestane nakon nekog vremena (od pola sata do par sati), nemam nikakav iscedak. Nisam probala da zagrevam stomak niti sam provalila da li mi analgetici utiču na intenzitet bola

    Na drugo pitanje mogu da odgovorim samo iz svog primera, tj. sa stanovišta vlasnice folikularnih cisti. Uglavnom dobijam različite prečnike na UZ-u, ako se promeni onda je to uvek naviše, nikad mi se nije desilo da se cista smanji. Ja nikad nisam imala dovoljno vremena da odvojim par ciklusa za praćenje rada svojih jajnika ali mi se dešavalo da na jednom pregledu stanje bude savršeno a na sledećem nedelju dana kasnije izmerimo cistu prečnika 4.5cm (i to u periodu kad po planu i programu nemam ovulaciju)

  43. #43
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Hvala clumsy, pročitala sam sve naravno više puta. Zanimalo me je da li one pucaju u vrijeme menge ili ovulacije ili može uvijek? I da li su ciste pred mengu nešto veće nego inače (jer sam ja tad bila na pregledu) kao što je obično to na dojci.
    To su ti pitanja u očaju dok ne dodjem na UZV.

  44. #44
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Navodno (info google) kod nas ne punktiraju ciste na jajniku jer se ciste tako opet pune :/ pa radije rade laparoskopiju

  45. #45
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Eto, znala sam da nisam luda! A ja već počela misliti da je to samo bio moj dojam da ne rade punkciju

    Sad, ovo što se tiče ponovnog punjenja sam ja bubnula....ali baš me sad zanima je li to točno i zašto je to tako :/

  46. #46
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Pokušat ću prenijeti sve što sam našla

    Laparoskopija-odstranjivanje ciste/jajnika

    Uobičajeni raspored:
    1.dan dodješ u 9h na odjel
    2.dan operacija
    4.dan doma
    8.dan vadiš konce
    2-3 tjedna oporavak/bolovanje


    Priprema:
    -U domu zdravlja: laboratorijske pretrage,EKG,rentgen pluća,tumorski markeri (privatni lab),mali koagulogram
    -pregled kod anesteziologa s uputnicom u bolnici
    -brijanje
    -klistiranje
    -skinuti sav nakit i lak s noktiju
    -dan prije ništa ne jedeš, od večeri ne piješ
    -ne smiješ imati mengu u to vrijeme
    -ne smiješ imati bakterije,gljivice..
    -friški papa test

    Dan D
    Dobiješ inekciju za smirenje i nakon 15-20 krećeš u salu gdje te uspavaju

    Dobro dodje nakon:
    -pastile za grlo (grlo može boljeti zbog intubiranja)
    -tablete za bolove
    -krema za usnice
    -kovanice za aparat za kavu
    -tekuća hrana jer ti ne daju jest ni dan poslije
    -sterilne gazice i med.selotejp


    Nuspojave

    Možeš imati karakteristične bolove u gornjem dijelu tijela kao posljedica zaostalog CO2
    Ostanu ti 3 rupice i jedan mali rezić od 2-3 cm
    Izbjegavati dizanje tereta,istezanje još mjesec dana

    Rizik
    Često se mora ukloniti i jajnik
    CO2 može otići u pluća, a veći rizik je kod žena s tankom kožom ili podignutom dijafragmom. Treba provjeriti da li osoba može primiti CO2

    genijalan savjet:
    Kad ti život da limun ti napravi limunadu

    Laparoskopija u ginekologiji
    Laparoskopija je direktno promatranje trbušne šupljine, jajnika, vanjske strane jajovoda, maternice (a i svih ostalih organa u trbušnoj šupljini ukoliko se laparoskopija radi u ne-ginekološke svrhe) uporabom laparoskopa.
    Laparoskop je instrument nalik malom teleskopu koji pomoću optičkih vlakana dovodi svjetlo u trbuh. Širok je otprilike kao naliv-pero, a dvostruko duži od njega.
    Tijekom ovog zahvata u rodnicu se umetne instrument koji pomiče maternicu. Ugljik dioksid (CO2) se upuhuje u trbušnu šupljinu kroz posebnu iglu. Ovaj plin pomaže odvajanju organa u trbušnoj šupljini čime se olakšava njihovo promatranje. Na kraju zahvata plin se ukloni.

    Mikrolaparoskopija je novi minimalno invazivan kirurški dijagnostički zahvat koji koristi teleskop i instrumente mnogo manje nego u laparoskopiji.


    Prije zahvata
    - dogovorite s nekim da vas njeguje nakon povratka sa zahvata bar 48 h. Prva noć će vam biti najteža
    - pripremite slijedeće stvari prije operacije tako da ne morate nikoga slati po njih nakon što se vratite: propisane lijekove, propisanu hranu, termometar, higijenske uloške, udobnu široku odjeću, dobru knjigu ili film koji ćete gledati dok se odmarate
    - nemojte ništa piti ni jesti nakon ponoći dan prije zahvata, a isto tako ni pušiti niti žvakati žvakaću gumu. Ukoliko uzimate lijekove, posavjetujte se s liječnikom treba li ih prestati uzimati
    - priprema debelog crijeva: za pražnjenje debelog crijeva provodi se posebna dijeta ili se koriste sredstva za čišćenje; potrebno je posavjetovati se s liječnikom. Iako neugodno, čišćenje crijeva smanjuje rizike pri operaciji.
    - Noć prije zahvata treba se otuširati ili okupati
    - Lak za nokte, make-up i nakit treba skinuti prije zahvata
    - Obucite široku udobnu odjeću da izbjegnete bilo kakav neugodan pritisak oko pupka na dan zahvata


    Neposredno prije zahvata
    - potrebno je pomokriti se
    - skinuti naočale, kontaktne leće, nakit
    - presvući se ili skinuti prema uputama bolničkog osoblja


    U operacijskoj dvorani
    - u pratnji anesteziologa ili sestre odlazi se u operacijsku dvoranu
    - na leđa bolesnika se postavljaju ljepljive pločice za praćenje aktivnosti srca
    - daje se lijek koji uspavljuje i opušta, a nakon toga i sredstvo za anesteziju


    Nakon zahvata
    - nakon zahvata bolesnik se budi u dvorani za oporavak. Medicinsko osoblje učestalo provjerava krvni tlak, puls i tjelesnu temperaturu. Liječnik ili sestra će vas informirati kada smijete piti
    - kada vas premjeste na odjel možete primati posjete. Možda se nećete sjećati razgovora neposredno nakon zahvata, ali to je normalno i traje vrlo kratko
    - odmah nakon zahvata liječnik će raspraviti rezultate i nalaze s obitelji
    - lijekovi za mučninu ili bolove mogu se tražiti od sestre. Sve dok ne možete piti, lijekovi će biti u obliku injekcija
    - nakon zahvata možete osjećati bolove u grlu zbog cijevi koja je bila postavljena u dušnik tijekom zahvata. Obično traje nekoliko dana i može se ublažiti pastilama


    Njega kod kuće nakon zahvata
    - rezovi: kod ginekoloških laparoskopija uobičajeno je da nakon zahvata ostaju 2-4 reza ispod pupka, veličine 1-2 cm. Ovi rezovi rade se zbog uvođenja tankih instrumenata u trbušnu šupljinu. Budući nisu veliki, oporavak je nakon zahvata mnogo brži i bezbolniji nego nakon uobičajenog operacijskog zahvata.
    - Dan ili dva nakon zahvata u rezovima mogu biti postavljene cjevčice koje odstranjuju tekućinu koja se nakuplja u trbuhu nakon zahvata. Iscjedak će biti vodenast i ružičast. Cjevčica u većini slučajeva ostaje u rani manje od 24 sata


    Prehrana
    - prije odlaska iz bolnice, liječnik može preporučiti određene vrste hrane. Općenito, mogu se konzumirati bistre tekućine dok se ne isprazne plinovi iz crijeva i ustali njihov rad. Nakon toga je potrebna lagana, lako probavljiva hrana nekoliko dana.
    - Ukoliko imate mučninu, treba se posavjetovati s liječnikom o izboru hrane


    Tjelesna aktivnost
    - nakon zahvata bolesnica se osjeća umorno i bezvoljno. Međutim, treba ustati iz kreveta i kretati se. Tjelesnu aktivnost treba postepeno pojačavati. Dva ili tri tjedna nakon zahvata prisutno je lako umaranje, čak i nakon najjednostavnijih aktivnosti. Naporne treninge treba izbjegavati do prvog posjeta liječniku nakon zahvata. Ukoliko postoje planovi za putovanja, potrebno je također posavjetovati se s liječnikom prije zahvata te ga eventualno odgoditi.
    - Lijekovi protiv bolova maskiraju bol te zbog toga postoji lažan osjećaj dobrog stanja. Čak i ako se par dana nakon zahvata osjećate dobro, trebate znati da je to zbog tableta te da se vaše tijelo još uvijek oporavlja. Potrebno je pozorno jesti i piti jer je zadnja stvar koju želite nakon ovakvog zahvata kašljanje ili gušenje. Kihanje, smijanje, plakanje i tresavica zbog hladnoće nakon zahvata su iznimno neugodni.


    Bolovi zbog plinova
    - bolovi zbog plinova nastaju zbog ostatka ugljik dioksida u trbušnoj šupljini. Bol se obično projicira u rame ili ispod rebrenih lukova. Bol je najčešće prolazna te nestaje nakon dan-dva. Pomaže ako se ustanete i hodate za vrijeme ovih bolova, a isto tako pomaže pijenje toplih napitaka sa svježim limunom. Toplina, masaža i vježbanje ublažavaju ovu bol


    Infekcija
    - tijekom sedam dana nakon zahvata potrebno je svako jutro i večer izmjeriti tjelesnu temperaturu. Ukoliko je temperatura iznad 38 stupnjeva, svakako je potrebno posjetiti liječnika. Ukoliko primijetite pojačano crvenilo, oticanje, bolove ili jaki iscjedak iz reznih rana, svakako se javite liječniku što prije. Učestalo mokrenje, peckanje prilikom mokrenja ili grčeviti bolovi u donjem dijelu trbuha znakovi su upale mokraćnog sustava. U slučaju bilo kojeg od ovih simptoma, koji upućuju na infekciju, potrebno je hitno javiti se liječniku.


    Seksualna aktivnost
    - seksualna aktivnost može se nastaviti tjedan dana nakon zahvata, osim ako je liječnik dao drugačije upute. U slučaju vaginalnih bolova, krvarenja iz rodnice ili pojačanog iscjetka, seksualni odnos treba prekinuti i suzdržati se od njega dok ne prestanu simptomi

  47. #47
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Evo skupih hrabrost da odem na gin dopler UZV

    Cista na jajniku je 5,5 cm (ne 6,5cm) i nije "septirana" ( iliti multilokularna) , i posve je hipoehogena (idealno bi bilo da je anehogena). Nije potreban hitan kirurški zahvat. Pokušat ćemo proverom 2 mjeseca. Kaže dr da ne vidi nikakvu katastrofu. Idem opet za 2 mjeseca i ponavljam CA 125.

    Sport od 750kn (napravila sam i papa test)

    Ako skupim hrabrost ići ću i po drugo mišljenje 7.4.

  48. #48
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Zna li netko koliki bi bio uredan protok kroz cistu na jajniku na kolor dopleru?

  49. #49
    Ariana avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    418

    Početno

    i mene bi zanimalo. ja imam bilokularnu sa protokom ri=0,58

  50. #50
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Prema onome što sam istražila sumnjiviji su premali protoci negdje oko granice RI=0,41.

    Ma u biti, ne mogu oni sigurno znati samo preko uzv, sve su to samo statistike i sve ovisi tko gleda. Sigurno je tek kad je maknu i PHD analiziraju.

    Za jajnike treba pratiti CA 125 da li raste bez obzira da li je u normali do 35.

    Ovo je pokazala studija na uzorku 378 cista na jajniku:
    117 kom funkcionalne ciste RI= 0,57 +-0,10
    237 kom benigne ne funkcionalne RI=0,65 +-0,18
    24 kom maligne RI=0,48 +-0,14

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •