Pokazuje rezultate 1 do 15 od 15

Tema: Ultrazvučno ispitivanje prohodnosti jajovoda

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    114

    Početno Ultrazvučno ispitivanje prohodnosti jajovoda

    Drage moje, molim pomoć.

    Zanima me da li ste možda umjesto RTG ispitivanja prohodnosti jajovoda ili HSG, obavljale ovu pretragu?

    Naime, ja bih napravila taj HSG, ali se bojim, pa bih linijom manjeg otpora, probala prvo ultrazvučno ispitivanje prohodnosti jajovoda, pa bih onda vidjela

  2. #2
    Naomi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Preko velike bare, srcem u ZG
    Postovi
    546

    Početno

    Filipah, HSG nije tako strasan. Mislim da ga svakako treba napraviti i da se na temelju te pretrage najbolje moze zakljuciti da li su jajovodi prohodni. Takodjer, mnoge su cure ostale T nakon ove pretrage jer su se jajovodi jos dodatno otvorili.
    Sto se samog postupka tice, malo je neugodno, ali ne traje dugo. Malo boli uguravanje katetera u maternicu i onda ustrcavanje tekucine, ali nista prestrasno. Sama pretraga traje oko 5 minuta, barem onaj bolni dio. Inace, ne znam kako ti je savjetovao doktor, ali ja sam uzela jedno 600 mg ibuprofena prije toga, za smanjenje boli. Sretno!

  3. #3

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    Cure na HSGu se priraslice ne vide, tako da nije 100% sigurna ta diagnosticka metoda ...

  4. #4
    storiatriste avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    284

    Početno

    I ja sam obavila HSG, i to nedavno (začepljeni su mi jajovodi), a šta se boli tiče to ti je individualno. Mene je dosta bolilo, imala sam osjećaj da će mi nešto popucat unutra, a poslije sam par dana krvarila, ali polako zaboravljam.....za to ultrazvučno snimanje nisam sigurna može li otkriti začepljenje (a ovisi i o mjestu začepljenja), a HSG ti je 100% sigurna metoda i kao što je Naomi rekla postoji mogućnost da se pod tlakom jajovodi pročiste (ako je manji zastoj), pa se dogodi i trudnoća!!!!

  5. #5
    laky avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    vječita lutalica......na samom jugu ,srcem u Slavoniji
    Postovi
    3,564

    Početno

    HSG je 60% sigurna metoda a lpsc 100 % točan.ako griješim neka me cure isprave

  6. #6
    storiatriste avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    284

    Početno

    Ali lpsc je već operacija!!!!!! Opća anestezija, šavovi i sl. Buuuuu

  7. #7
    laky avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    vječita lutalica......na samom jugu ,srcem u Slavoniji
    Postovi
    3,564

    Početno

    ma nije strašno nema šavova 3 točkice.anestezija i 3 dana bolnice
    ja sam to i histero odradila skupa...i odmorila se u bolnici

  8. #8
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Filipah, raspitaj se koliko je ta metoda - jel' to HSSG - pouzdana. Naime, rtg HSG je najpouzdaniji (60%), UZV HSG nešto manje od toga, a ne znam točno za taj HSSG. Poanta je da je jedino laparo najpouzdanija - 100%, ali nema je smisla radit odmah jer je to operacija, ali tako - znaj da ni rezultati svega toga nisu sto posto pouzdani. Znači, obavi ono što će ti priznat tvoj MPO-ovac - u pravilu je to UZV HSG ili rtg HSG, ali ako postupci ne uspijevaju (par ciljanih, 3-4 inseminacije), krećite na IVF jer postoji još uvijek velika šansa (40%) da su jajovodi zaštopani (mislim, ako niste obavili laparaskopiju). Najgora opcija mi se čini gubljenje vrmena u stilu - ajmo prvo HSSG, pa onda HSG itd. Znači, od tih stvari koje nisu laparaskopija, odaberi jednu i that's it, pa nećeš se godinama vrtit u pretragama (jer ti to to znači - HSG mora bit u prvom dijelu ciklusa, moraju brisevi bit dobri itd. - izgubi se tu par mjeseci), a tako pretpostavljam i za HSSG. Znači, odaberi jednu metodu, nju napravi i drži se prema svom MPO-ovcu u stilu - "prohodnost jajovoda - odrađena". A ti u glavi znaj' da ništa nije 100%, ali imat ćeš zeleno svjetlo za postupke, ako ispadne da se čini da je OK. Naime, sve su ti te metode subjektivne - jer kontrast može gurnuti priraslice da se čini da je prohodno, a nije. Billo je i lažno dobrih i lažno loših rtg HSG-ova na ovom forumu, di je laparaskopija pokazala desetu stvar, tako da nemoj samo gubit puno vremena pa odradit još i sve tri stvari, to je besmislica - u stilu HSSG, pa UZV HSG, pa rtg HSG.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    114

    Početno

    Cure moje, iza mene su dva IVF, jedan u 11.mj. na klomifenima i gonalima, a drugi sam u 3.mj. sa gonalima i na kraju ništa . Suprug je imao jako loš nalaz (sa nekih 8% pokretnih prije nekih 7-8 godina, sada na zadnjem nalazu, kad smo radili IVF - 60% pokretnih. Pa sad budi pametan.

    Meni nisu radili nikakve posebne pretrage osim briseva i ostalih stvari, jer je suprugov nalaz bio loš, ali sada mislim da je to možda bila greška, pa zato mislim obaviti tu pretragu.

    Šta da kažem, tužna sam i razočarana, još mi je sve relativno friško, ali ne znam od kud da počnem

  10. #10
    storiatriste avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    284

    Početno

    Ali za IVF nije bitna prohodnost jajovoda!!!! Za inseminaciju je, al vi ionako ne idete na inseminaciju, jedino ako i to želite probat ?!?!

  11. #11
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Filipah, jel' suprugov spermiogram OK za inseminaciju? To ti treba MPO-ovac reći. Ako je - onda ima smisla radit prohodnost jajovoda, a tu ti je najjednostavnije napraviti ili rtg HSG (isključivo po bolnicama i uz uputnicu, ali izgleda da je to komplicirano obaviti na području Rijeke - relevantno ti je samo ako si od tamo) ili ultrazvučni HSG (ovo može i privatno), a ne znam točno koja je ovo pretraga koju ti spominješ u tvom topicu. Sretno i ne gubi nadu. Normalno je da spermiogram varira donekle - kod moga se uglavnom kretao od normozo preko za AIH, ali su i dg. varirale - astheno, terato, oligoashteno itd.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    114

    Početno

    Da mislila sam na taj ultrazvučni HSG

  13. #13

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    storiatriste, a zakaj si ti radila HSG :?

  14. #14
    storiatriste avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    284

    Početno

    Andiko, mislili smo ić u Prag na inseminaciju donorskom spermom, al nije bilo smisla ako su tube začepljene (sreća da sam provjerila jer bismo tratili novac i vrijeme na inseminacije), tako da sad idemo na IVF.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    45

    Početno

    Ako ti HSG nije neophodan u daljnim postupcima, nemoj ga tada niti raditi..osim ako ne misliš na AIH...meni je osobno HSG bio toliko bolan da su mi to jedva odradili...nisam znala da mogu popiti nešto protiv bolova...sva sreća pa je bilo sve u redu, inače ga sigurno više ne bih radila...punkcija je bila pjesma za HSG....

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •