Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: Zašto (ne) izlaziti kad je vani magla?

  1. #1
    Tami25 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    477

    Početno Zašto (ne) izlaziti kad je vani magla?

    Zanima me, ako netko zna, smijem li s djetetom koje je prehlađeno i kašlje (produktivni kašalj, nema temperaturu) izaći u šetnju kad je vani magla (kao npr. jutros) a temperature nisu niske?
    Zašto se općenito (ne) preporučuje šetnja po magli kad je dijete bolesno?

  2. #2
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Ne znam uopće dali je to istina, ali ako je i mene zanima.

  3. #3
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Ja pretpostavljam, ali samo pretpostavljam, zbog vlage. Ko i po slaboj kisici, dijete se moze smocit. Ma neznam, nagadam.

  4. #4
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Ne znam ni ja ništa o tome i ne pridržavamo se toga.

  5. #5
    adonisa avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    288

    Početno

    Nama je pedijatrica rekla izbjegavamo šetnje kad je magla. Ali to je bilo na prvom pregledu, R je imao mjesec dana, i sad se više ne sjećam da li sam uopće pitala zašto treba izbjegavati maglu.. Samo znam da nije dobra

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ja sam izbjegavala maglu jer MENI nije pasalo (jednostavno mi je bilo grdo). Vjerojatno je veća opasnost od nagle promjene temperature toplo/hladno nego od magle kao takve. Ali kad je magla, temperatura zraka i jest dosta niža. To bi moglo biti objašnjenje... Ali ne znam točno.

  7. #7
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    JA BIH REKLA, ali pojma nemam zbog toga što je u magli velika koncentracija vlage, pa onda kada se udiše da drugačije nekako djeluje u našem organizmu, tj. pa i kada je vruće i vlaga teško se diše itd.

    Smog?

    Ja se isto ne osjećam baš jako dobro kada je magla - teže dišem. Iako NEKAD NEKA mi ne smeta.

  8. #8
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    osim vlage u istoj ima jako velike koncetracije bakterija i virusa, smoga i inih smeca koja nisu dobra za disne i druge organe, sve se zadrzava nisko , iskusni plinovi sve sve... i onda to udisemo, ovako kad je sunce , vjetar i sl sve raspuse , sunce "dezinficira" viruse i bakterije na neki nacin i tako u tom smislu nesto.
    magla sve drzi nisko u dohvatu nasih pluca i tijela a ovako sve ipak ode il s vjetrom ili gore ili se rascisti od sunca.
    ne znam dal ste znali da npr jako je dobro prije nego se prilazi djetetu biti malo na suncu 10 min, malo istrest kosu i sl , jer se tako dezinficiiras na neki nacin , pogotovo oni koji rade kao ja sa strankama , sve doneses na kosi i tijelu , sunce dezinficira. nisam jednom vidla doktoricu kako nakon npr kozicavog djeteta izadje van na sunce i malo stoji prije nego ide k drugom djetetu

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Nisam znala za ovaj fenomen. Kad smo u stanju ici van, idemo, kad nismo ne idemo neovisno o vremenskim uvjetima. Primijetila sam da neke vremenske prilike pogoduju poboljsanju odredjenih problema, npr. kod suhog kaslja pomaze izaci van kad ima vlage dosta u zraku i sl. Medjutim, o magli nikad nisam razmisljala.

  10. #10
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    Uticaj na zdravlje [uredi]
    Magla je opasna za pacijente sa disajnim problemima, naročito astmatičare. Može izazvati astmatični napad i gušenje. Naročito u gradovima gde u kombinaciji sa drugim štetnim aerozagađenjima čini smog.

  11. #11
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    lunahor je sve rekla.
    ono sto je vazno je da li je dijete astmaticar ili ne. jer npr inhaliranje, vlazenje prostorija, stavljanje mokrih rucnika na radijatore moze pomoci kod zacepljenih disnih puteva dosta djece, ali sigurno nece pomoci astmaticarima.
    dakle, ako dijete nema temperaturu, produktivno kaslje, a nije astmaticar ne vidim razloga zasto ne bi smjelo van po magli.

  12. #12
    Tami25 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    477

    Početno

    hvala na odgovorima
    da,dijete mi nije astmatičar, samo je prehlada u pitanju i meni se činilo logično da ako se savjetuje vlažiti prostorije,inhalirati i sl. zašto bi vlaga od magle bila problem (a upravo to tvrdi MM koji je pošizio kad je čuo da smo jutros bile vani).
    e sad,ovo za čestice, bakterije, viruse,smog i sl. mi se čini logično. pa sad haj' budi pametan...
    recimo, meni je jutros zrak vani jako pasao iako je bila magla dosta dugo. i nije hladno,što mi se također ini bitno.
    da je recimo 3 stupnja i magluština, ne bih vjerojatno išla s djetetom u šetnju. meni se hladan zrak čini vćim problemom od magle.
    čitala sam u nekom tekstu o kašlju da je dobro da zrak bude vlažan i topao, ne hladan.

  13. #13
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Meni je patronažna svojevremeno objasnila da se male bebe ne izvode u šetnju kada je magla i vlaga jer lako mogu dobiti bronhiolitis.

  14. #14
    majoslava avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    sthlm
    Postovi
    654

    Početno

    hm, bolesnoj djeci opcenito vlazan zrak pomaze

    ne smeta niti kisa/kisica niti magla/maglica, lijep obuces dijete prema vremenu i zastitis direktno od kise (ako je vec dijete za kolica) i lijepo u setnju negdje u sumicu, nema boljega...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •