Stranica 2 od 15 PrviPrvi 123412 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 708

Tema: Porod kod kuće

  1. #51
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Felix je to sve jako dobro objasnila.

    MC to sto bi ja svoje sljedece dijete rodila doma nema veze ni s mojom zaludjenoscu porodom doma (karikiram), niti mislim da je to hit, niti nesto deseto.

    Ja se jednostavno NE VIDIM kako radjam u bolnici, jednostavno ne vidim. Neki dan sam isla rodilji u posjet, i toliko su me obuzele negativne emocije, osjecaj da si sam u instituciji (kao sto sam se osjecala zadnji put), srce mi je pojacano lupalo.. i samo mi je proslo kroz glavu - "majko bozja, ja cu garant sljedeci put zavrsiti na CR, jer nema sanse da se ja uz ove negativne emocije koje osjecam u bolnici otvorim i centimetar".

    I meni ne smeta ni primalja, ma ni doktor, neka dodje ko god hoce - naprotiv, ne zelim roditi neasistirano (nemam dovoljno znanja a ni zelje roditi neasistirano, osim ak se tak bas ne bi slucajno desilo ). Ali ja stvarno ne zelim sljedeci put ici u bolnicu u trudovima, biti tamo, borit se sa sistemom dok sam tamo, ici kuci. Hocu biti doma, tamo gdje mi je ugodno.

    I za vrijeme prosle trudnoce, nikad nisam pomislila uopce da bi rodila igdje osim u bolnici. Ali kad su me krenuli prati trudovi i kad smo kretali za bolnicu, toliko me obavio negativan osjecaj i pojavila se samo jedna misao "ja ne bi nikud isla, ja bi ostala TU". I naravno da sam se prestala otvarati kad sam dosla u bolnicu (zbog straha) i da sam zavrsila na dripu itd, itd. Cudim se da nisam zavrsila na CR. Ja se tamo nisam osjecala ugodno ni sekunde. I ne zelim imati takve osjecaje sljedeci put, zelim da mi bude ugodno i da budem sretna i zadovoljna.

    Bolnica jednostavno MENI nije mjesto gdje se JA osjecam ugodno. Ni blizu. A za uspjesan porod, mislim da je ta stavka od velike vaznosti. I zato je bitno da postoje opcije, da svaka zena moze odabrati ono sto njoj pase, bilo da je to porod u bolnici, bilo da je ambulantni bilo da je doma. Jer nismo svi isti, i zato je dobro da postoji izbor.

  2. #52

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Ne znam osobno nikoga kome je smrad bolnice ugodan (osim onima valjda koji tamo rade). Nije niti čudno onda da se teško osjećati ugodno u bolnici i bez stresa udisati miris koji podsjeća na bol.
    Iako mi je mama zdravstveni djelatnik, i u smradu lijekova se osjećam kao kod kuće, bolnica mi nije ugodna.

  3. #53
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    stvar je na roditeljima da odvagnu koji rizici su im prihvatljiviji (jer ima ih na obje strane), i na temelju toga donesu odluku
    vezano za porode u bolnicama, roditelji skoro pa sve potrebne informacije mogu naći na vašim stranicama, vezano za porod doma... kako da roditelji odvagnu rizike (koji su im prihvatljivi) kad osim let the sunshine in tralalala hare krishna i believe in love! ničeg višeg nema. :?

    na ostale postove ću odgovoriti večeras.

  4. #54

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    a šta trebaš znati svaki rizik poimence. Svi "smrtni" rizici" koji vrijede za bolnicu, vrijede i doma. Samo što od doma možda nećeš stići do bolnice na vrijeme i time riskiraš fatalni ishod. Plus psihloški aspekt bolnice koji nekome smeta, a nekome smeta isto tako psihološki aspekt rađanja u pustopoljini vlastitog doma. Znači li-la što se tiče toga. Što se tiče stručnosti osoblja, ne bih bila sigurna da ćeš u bolnici dobiti stručniju osobu u pogledu komplikacija vaginalnih poroda, od osoblja koje će jednoga dana asistirati kućnim porodima. U pogledu carskih sigurno da.
    Ali sam sigurna da će osoba koja prati rodilju u kućnom porodu sigurno imati više sluha i posvetiti više pažnje mogućim komplikacijama i prije nego se dogode, iz prostog razloga jer ima samo tu jednu rodilju na brizi, a ne njih 5 + rad u prijemnoj ambulanti istovremeno. Daj mi reci kako liječnik koji radi u przemlju prijemne ambulante, može pratiti što se događa sa rodiljom na 5-om katu. Prate je primalje. Koje istovremeno prate i ostalih 5-10 rodilja. I ako si 5 min. od bolnice kao ja, u čemu je razlika.
    Zašto su na kraju krajeva mene "porodile" primalje u bolničkom "kompliciranom" porodu bebe od 4,5kg. Zato jer liječnici niti su znali kako je beba velika niti su stigli doći, bili su tko zna gdje u zgradi.
    S tim da bi se za kućni porod bebe od 4,5 kg vjerojatno teško koja primalja odlučila. Ali su bile prisiljene same raditi to isto u bolnici.

  5. #55
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    elin:
    ljudi imaju najriskantniji porod od svih sisavaca jer je ženska zdjelica preuska za porod (i stvarno ja išla nakon poroda mjeriti zdjelicu na najužem dijelu -30cm, glavica mog djeteta 34 cm).
    elin, ako sam dobro shvatila, ti si rodila vaginalno? pa kako onda to objasnjavas? zar ti se ne cini da tu nesto ne stima?

  6. #56
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    S tim da bi se za kućni porod bebe od 4,5 kg vjerojatno teško koja primalja odlučila. Ali su bile prisiljene same raditi to isto u bolnici.
    ako govorimo o nizozemskim primaljama, mogu reci da mi je babica koja mi je bila na porodu ovo opovrgnula - pitala sam ju da li je veca mogucnost pucanja i da li je porod tezi sto je beba veca, a ona mi je odgovorila - ma neeee, evo, bas jucer sam asistirala jednoj rodilji koja je rodila bebu od skoro pet kg, nije uopce pukla (za razliku od mene, koja sam malo pukla, a dijete je imalo 3600 gr) i porod je bio jednako brz i lagan kao vas. oni se, inace, ni ne opterecuju previse velicinom bebe, jer se UZ radi samo jednom tijekom trudnoce.

  7. #57
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    kako da roditelji odvagnu rizike (koji su im prihvatljivi) kad osim let the sunshine in tralalala hare krishna i believe in love! ničeg višeg nema. :?
    pa jer pokleknu pred prvim problemom: naci primalju

    pa evo, par rizika i mogucih problema:

    -udaljenost od bolnice u slucaju komplikacija.
    -mogucnost da te susjedi cuju
    -ako primalja ne moze stici na vrijeme pa se asistirani pretvori u neasistirani
    -ako primalja uopce ne moze doci
    itd.

  8. #58

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    TinnaZ, pitanje je koliko riskiras fatalni ishod. Npr. i kad si u bolnici, a treba ti hitni carski, ne dobijes ga u roku od dvije minute. U Becu si u jako brzom roku u bolnici, ako ti bas zatreba. Npr.

  9. #59
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Iako sam oduvijek sanjala o tome da rodim doma, oba sam djeteta rodila u bolnici. Razlog: s jedne strane, napadi i prepadanje od strane prijatelja, rodbine i bilo koga s kim bih povela razgovor o porodu kod kuce. S druge, to sto u vrijeme svojih trudnoca nisam poznavala nikoga da mi pruzi podrsku u mojoj zelji da rodim kod kuce i pomogne mi da sagledam druge mogucnosti.

    Mislim da o porodu kod kuce vec postoji jako puno negativnih stavova i informacija te da nema potrebe jos vise naglasavati lose posljedice na ovakvim forumima. Oni koji se za njega odluce, nece se odluciti zbog par tekstova na Rodi. A pravo je olaksanje saznati da negdje postoji makar i sacica istomisljenika koji bolnice ne smatraju adekvatnim mjestom da dijete ugleda svjetlo dana. Establishment se time ionako ne moze pokolebati, ali pomaze nama malobrojnima da se ne osjecamo kao neodgovorne, sebicne i neinformirane sanjarke samo zato sto imamo drugacije potrebe ili poglede na porod i majcinstvo. Hvala svima koji promicu porod kod kuce!

  10. #60
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    MC kad budes u prilici pogledaj film "the business of being born"


    anchie76 editirala dio svoje recenice koji je mogao biti krivo protumacen

  11. #61

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    MC kad budes u prilici pogledaj film "the business of being born"
    anchie76 obrisala komentar jer krsi pravila foruma vezano za autorska prava

  12. #62

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    Citiraj Imga prvotno napisa
    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    MC kad budes u prilici pogledaj film "the business of being born"
    anchie76 obrisala komentar jer krsi pravila foruma vezano za autorska prava
    bas me zanima kakav je to morao biti komentar da se je odmah brisao

  13. #63
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj single prvotno napisa
    Citiraj Imga prvotno napisa
    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    MC kad budes u prilici pogledaj film "the business of being born"
    anchie76 obrisala komentar jer krsi pravila foruma vezano za autorska prava
    bas me zanima kakav je to morao biti komentar da se je odmah brisao
    Nemoj biti paranoična,komentar je bio vezan uz nepoštivanje autorskih prava glede filma tj.poziv za adresu nakojoj se može pogledati film bez plačanja autorskih prava.
    Ništa vezano uz porod...

  14. #64

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa
    Nemoj biti paranoična,komentar je bio vezan uz nepoštivanje autorskih prava glede filma tj.poziv za adresu nakojoj se može pogledati film bez plačanja autorskih prava.
    Ništa vezano uz porod...
    totalno smo OT, ali ne mogu prešutiti jer ispada da sam ne znam što napravila
    stavila sam link na topic na ovom forumu i ovom pdf , a ne na neku piratsku stranicu

    sada nitko više ne krši a. prava niti pravila foruma

  15. #65
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    kad bih imala zakonsku mogucnost za to (u hr) i potporu okoline, potpisala bih zoranu

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    kad bih imala jos djece, nema tog novca za koji bi otisla radjati u bolnicu, osim ako bi postojala stvarna potreba za tim.

  16. #66
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Kanga, postoji zakonska mogućnost, recimo ovakva
    http://www.gloria.com.hr/vijesti/showpage.php?id=4554

  17. #67

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    wow, bravo ...
    Ali zar Austrijske babice imaju dozvolu za rad u RH. Ili dozvole zarad medicinara vrijede u cijelom svijetu? Nije mi to baš jasno.
    Mislim da sam sad još jedan korak bliže, ako bude ikada treće dijete, da će biti kod kuće.

  18. #68
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Imga prvotno napisa
    Citiraj sirius prvotno napisa
    Nemoj biti paranoična,komentar je bio vezan uz nepoštivanje autorskih prava glede filma tj.poziv za adresu nakojoj se može pogledati film bez plačanja autorskih prava.
    Ništa vezano uz porod...
    totalno smo OT, ali ne mogu prešutiti jer ispada da sam ne znam što napravila
    stavila sam link na topic na ovom forumu i ovom pdf , a ne na neku piratsku stranicu

    sada nitko više ne krši a. prava niti pravila foruma
    I tu cu ti pojasniti.. Ti si se u svom postu referirala na topic koji sam maknula, tako da nisam mogla ostaviti tvoj post koji poziva na piratstvo i koji daje link kojeg vise nema. Ako imas jos nedoumica, pls mi se obrati na pp.

    A sada natrag na temu pls

  19. #69
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Kanga, postoji zakonska mogućnost, recimo ovakva
    http://www.gloria.com.hr/vijesti/showpage.php?id=4554
    Bas mi je to bilo drago procitati :D

  20. #70
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    mamma Juanita, hvala
    iznenadilo me, ali bas mi je drago...

    Da objasnim svoj stav vezan uz porod kod kuce, ogranicit cu se iskljucivo na osobno iskustvo (svoja tri poroda). Svaka zena je drugacija i svaka bi trebala imati pravo birati za sebe, to je moje misljenje.

    Prvi porod. Dobila sam trudove u 4 u jutro. Probudila sam mm-a, rekla mu sto mislim da se dogada – ocito nisam djelovala uvjerljivo jer je ubrzo ponovo zaspao. Digla sam se, otusirala, malo setala stanom. Trudovi su bili umjereno jaki, ne pretjerano bolni. Bila sam uzbudena vise nego bilo sto drugo (a to sam i u puno nebitnijim situacijam...). Negdje u 6, frekvencija trudova je dosla na neke 2 minute, pa sam ponovo isla buditi mm-a, ali on me i dalje povrsno dozivljavao (sneno je promrmljao:Aahaa, kuzim... Predlazem da se jos malo odmorimo, pa da onda o tome popricamo... legendarna izjava ), sve dok nisam graknula Dizi se smjesta, idemo u bolnicu!!. Kad su me primili, utvrdili su da sam otvorena 5-6 prstiju. Usljedila je standardna procedura klistiranja, brijanja i spajanja na ctg. Da je bilo skroz po mom, sve bih to preskocila, ali ok, toleriram. Ono sto je izazvalo malo veci otpor u meni bio je drip, za ciju sam primjenu dobila objasnjenje Da se malo ubrza, de se ne mucite. Ako izuzmem neugodnost zbog klistiranja i brijanja, moje su muke pocele bas sa tim dripom (mozda uzrok i nije bio samo drip, nego i opcenita atmosfera nekakve guzve oko mene – kasnije sam saznala da je to bio dan kad je broj rodilja daleko prekoracio kapacitete rodilista). Negdje u 7.30 rekli su mi da sam potpuno otvorena i da cu roditi u sljedecih 10ak minuta. Ali, onda se dogodilo nesto neobicno: zastoj glavice usljed preokretanja usmine na grlicu maternice (tako su mi to objasnili) i zabranjeno mi je da tiskam. Trudila sam se iz petnih zila prodisavati one snazne trudove i savladavati nagon tiskanja. I uspjevala sam. I ne samo da sam uspjevala to, nego sam uspjevala svladati jedan jos puno jaci nagon koji me tjerao da promijenim polozaj svog tijela. Nekoliko sam puta, doduse, to pokusala napraviti (prvo nesvjesno, poslije sakrivajuci se), ali svaki su me put uredno vratili u lezeci polozaj na ledima, koji mi je bio nesnosno bolan i jos vise nesnosno neprirodan. Danas sam vise sigurna nego ne da bi promjena polozaja pomogla, ako ne i potpuno uklonila, problem sa zastojem glavice. Tada to nisam znala, samo sam osjecala da u meni sve vristi da se namjestim drugacije. Nakon nekog vremena rekli su mi da cekamo jednog snaznog doktora koji ce pomoci da beba izade van. Snazni doktor stigao je tek negdje u 12, nalegao na mene i dijete je izaslo. Apgar 6/7, slomljena kljucna kost. Dobijam ga kratko na prsa i u cijelom svemiru postojimo samo on i ja. Kratki trenutak neprikosnovene srece koja lijeci sve. Odnose ga, povratak u stvarnost. Dok cekam svoj red za sivanje, ipak sretna, govorim mm-u: Sad je 12.40., a u 7.30 su mi rekli jos 10 minuta i gotovo. Javlja se babica za koju nisam ni znala da nas slusa: Pa kad ste zakazali. MOOLIM??? :shock: :shock: :shock: Pa zakazali ste, tijelo vam je zakazalo. Dolazi jedna stvarno draga doktorica i siva me: Vama je bilo tesko roditi, ali vjerujte, meni vas je teze sasiti (12 unutarnjih savova zbog pucanja tkiva + vanjski zbog reza). Danas mislim da sam mogla proci bez tog unutarnjeg pucanja (ili ga barem umanjiti) samo da je izlaz bebe uslijedio kad je prirodno trebao uslijediti, a ne s odgodom od 5 sati. Interesiram se gdje je beba, kad cu je dobiti. Opet se javlja jedna babica: Odnjeli su ga na infuziju. Sto niste vidjeli kakav vam je bio – sav nikakav. Smatram sebe relativno snaznom osobom, nepateticnom, sposobnom da se hvatam u kostac s raznim emocionalnim izazovima. Ali ovo, do danas, jos uvijek nisam prebolila. S cim da zavrsim ovu porodajnu pricu? Cak nisam ni zaspala snom pravednika – kasnije sam saznala da su me nakljukali apaurinom...

    Uglavnom, u bolnicu sam otisla puna nade i optimizma, vratila sam se iz nje potpuno slomljena, psihicki i fizicki. Tri sam mjeseca balansirala izmedu potistenosti i klinicke depresije. Samo su me ogromna podrska mm-a (za kojeg sam jedinog imala osjecaj da razumije razloge moje slomljenosti), odgovornost prema djetetu i znanje da sam mu potrebna zdrava, uspjeli izvuci iz tog stanja...

    Ovo je ispalo puno duze nego sam ocekivala, a tek sam na prvom porodu. Molila bih da me Admin uputi je li ovo pravo mjesto za nastavak ove price. Shvatila sam da je ovo pisanje imalo odredeni terapijski ucinak na mene (da, jos uvijek nosim duboke, nezarasle oziljke) i voljela bih iz tog razloga nastaviti. Moram priznati i da je ovo jako osobno i ranjivo podrucje mene i mislim da cu moci nastavit samo ako naidem na razumijevanje (ne nuzno opravdavanje ili prihvacanje) mojih stavova. Zapravo, bit cu neizmjerno zahvalna na njemu.

  21. #71
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Napisi svoje price na topic s pricama. Pa se onda mozes na njih referirati na ovom topicu.
    Zao mi je jako sto su ti rekli da si zakazala. To je jedna od onih gnjusnih stvari koje vole imputirati rodiljama, naglasavajuci pri tome svoju vaznost u cijelom procesu. Vaznost u smislu da su oni napravili ono sto si ti trebala...

  22. #72
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    joj, kanga!
    molim te, nastavi svoju pricu, ona objasnjava tvoje razloge zasto bi slijedeci put zeljela roditi kod kuce, zar ne, pa nema razloga da ne nastavis na ovom topiku!

  23. #73

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Napisi svoje price na topic s pricama. Pa se onda mozes na njih referirati na ovom topicu.
    Zao mi je jako sto su ti rekli da si zakazala. To je jedna od onih gnjusnih stvari koje vole imputirati rodiljama, naglasavajuci pri tome svoju vaznost u cijelom procesu. Vaznost u smislu da su oni napravili ono sto si ti trebala...
    apsolutno

    nakon dana i noći Josipa sam rodila carskim rezom,sestra mi ga je donijela-imao je 3500 g -i pitala-zar OVO niste mogli roditi????


    Kanga,baš sam ljuta nakon ove priče...došla si otvorena 6 cm,sa snažnim trudovima....pa što je uopće trebao drip?????

  24. #74
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj ronin prvotno napisa
    nakon dana i noći Josipa sam rodila carskim rezom,sestra mi ga je donijela-imao je 3500 g -i pitala-zar OVO niste mogli roditi????

    Joj, ovo je strasno, takvo podcjenjivanje i omalovazavanje je strasno.

  25. #75

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    ma ta sestra,koja mi je to rekla 2002,2004 nije više radila,upravo zbog takvih opaski

    nadam se da je i moj listić,koji sam ispunila i predala u rodilištu,gdje sam navela njeno ime i što mi je rekla(uz druge stvari koje mi se nisu sviđale) doprinio tome.

    i i nače sam primjetila puno puno veću ljubaznost dvije godine kasnije

  26. #76
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    mene zanima odakle im ta potreba da omalovazavaju. naravno di ima se moze stati u kraj. ali kad ti to tako olako dobace, ko da te sakom u trbuh pogode.

  27. #77

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    ljudska priroda....mnogi ljudi imaju tu potrebu...ono,ubiti nekoga u pojam i uživati u tome

  28. #78
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj ronin prvotno napisa
    ljudska priroda....mnogi ljudi imaju tu potrebu...ono,ubiti nekoga u pojam i uživati u tome
    Nisam stekla dojam da uzivaju u tome. Vise da krpaju svoje emocionalne rupetine.

  29. #79
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Citiraj ronin prvotno napisa
    ljudska priroda....mnogi ljudi imaju tu potrebu...ono,ubiti nekoga u pojam i uživati u tome
    Nisam stekla dojam da uzivaju u tome. Vise da krpaju svoje emocionalne rupetine.

    postoji izraz: liječu komplekse

    kod takvih jedina obrana je napad, reagiraju samo na agresivnost (valjda im je poznat "jezik") , "opereš" im uši i postaju "pitome" tj. normalne

  30. #80
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ajme Kanga draga ...
    Citiraj Kanga prvotno napisa
    S cim da zavrsim ovu porodajnu pricu?
    napiši im pismo, nema veze ako je bilo davno.
    onda će prestati govoriti da se njima žene nikada ne bune, da rode talasaju bez veze...
    ali, prije svega, biti će ti lakše kad im kažeš ovo što si rekla nama, mrvicu će ublažit ranu.
    trebali bi se sramiti kakvu su "krasnu" podršku pružili ženi u najosjetljivijem izdanju...i kakvu su "krasnu" bad science praksu ispoljavali na tebi i tvojoj bebi.

  31. #81
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    evo, citam ponovo, i srce mi doslovce krvari! jesu li ostali porodi bili manje traumaticni? divim ti se da si se uopce odlucila ponovo roditi, strasne su to traume i znam nekoliko svojih prijateljica i jos vise poznanica koje su ostale na jednom djetetu upravo zbog groznog iskustva bolnickog poroda!

  32. #82

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    draga Puhovi, ima nas više kojima je prvi porod bio još traumatičniji od drugog (dijelom zbog toga i problemi sa bebom). I dan danas se čudim kako smo se odvažili nakon svega na drugo dijete :?.
    Zato sam i režala na drugom porodu na sve i svakoga.
    napiši im pismo, nema veze ako je bilo davno.
    onda će prestati govoriti da se njima žene nikada ne bune, da rode talasaju bez veze...
    ali, prije svega, biti će ti lakše kad im kažeš ovo što si rekla nama, mrvicu će ublažit ranu.
    potpisujem, potpisujem od riječi do riječi
    S napomenom da ne moraš pisati prvo pismo u bolnicu, možeš krenuti sa Ministarstvom i HLK tako je obično lakše.
    I stalno ispada da Rode talasaju bez veze, da je samo 10% više pojedinačnih pisama rasposlanih okolo, da ne bi biše ispadalo da je borba za nezadovoljne koji nikom ponikoše.

  33. #83
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    HVALA vam, HVALA svima

    oci su mi pune suza, ali onih koje lijece

    tako bih si rado dala i glasniji odusak, samo da nisam na poslu

    ali, hocu, napisat cu to pismo i isplakati sve, do kraja

    javim se s nastavkom kasnije

  34. #84
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    kanga, napisi price na pricama s poroda, a ovdje stavi link na te price. jer inace ce se izgubiti u ovom topicu, sto bi bilo steta!

    potpisujem martu i juanitu. tvoje tijelo je sve radilo savrseno - netko drugi je zakazao!

  35. #85
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    tinnaz:
    draga Puhovi, ima nas više kojima je prvi porod bio još traumatičniji od drugog (dijelom zbog toga i problemi sa bebom). I dan danas se čudim kako smo se odvažili nakon svega na drugo dijete .
    znam, i skidam vam kapu zbog toga! ja mislim da ja ne bih ponovo da mi je prvi porod bio takav.

  36. #86

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    i mene je ulovio grč u želucu kad čitam priču od kange, i pomislim ja ne bih mogla još jednom nakon toga - a jesam

  37. #87
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    kanga

    ja sam tek nakon godinu dana prestala plakati kad bi pocela razmisljati o porodu. a uopce nije bilo tak strasno, niti mi je netko uputio takve grozne ponizavajuce rijeci, cak su me i pohvalili. ali ja sam se osjecala slomljeno, silovano. uzas. nisam mogla ne sjediti, nego hodati mjesec dana nakon poroda, a sjediti jos i duze. kada sam citala price o curama koje su rodile bez rezanja i sjedile isti ili drugi dan, plakala bi kao ljuta godina.

    i tako. zato bi ovaj put silno voljela izbjeci takvu proceduru. jer imam osjecaj da cu onda napokon preboliti i taj prvi porod.

  38. #88

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    pa ja sam djelomično nakon drugog, preboljela dio prvog. Ali je ostao još isti onaj ogromni bijes i krivnja koju osjećam prema svojem prvom djetetu jer nisam znala dovoljno da je zaštitim ...
    Isto nisam mogla niti hodati mjesec dana, a sjediti dva mjeseca, i bila sam bijesna jer sam osjećala da to tako ne treba biti, iako sam nailazila samo na komentare tako je i meni bilo, proći će sve to ...

  39. #89

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    i mislim da u porodu kod kuće možeš osjećati sto raznih drugih emocija, i riskirati sto drugih stvari, ali taj osjećaj silovanja da se ne može dogoditi

  40. #90
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    ni u kom slucaju ne zelim nagovoriti nekoga na asistirani ili nedajboze neasistirani porod kod kuce. da, puno se prica o rizicima bolnickih poroda. ali to pricamo zato sto zelimo da se promijene neke stvari:
    to znam i podržavam vas u tome.

    vecina zagovornika 1., bolnickog poroda kao 'alfa i omega izbora za sve zene' jako rado brka 3. i 4. a razlika izmedju 3. i 4. je velika!
    nisam ta, to valjda znaš. al primjetih na onom kilometarskom topicu o 4. opciji da od strane zagovornika 3. opcije osim srdašaca i pljeskanja nije bilo kritičnih javljanja na takav način poroda barem u današnjoj hrvatskoj.

    da cemo odlaziti u bolnice s planom poroda i svadjati se s osobljem? da cemo... sto?
    s tim nemam problema. dapače, svađajte se slobodno. činite to u svoje ime, tako i treba.

    MC, cega se bojis? toga da ce sad poceti salva zena koje ce neasistirano radjati doma i u zitu uz poklik 'to nam je nasa roda dala!'?
    pa zašto misliš da ne postoji mogućnost da se sve više žena na osnovu vaših tekstova odlučuju za ovaj način poroda ? pa sve više ih se odlučuje otići moniki u graz ? :?

    inače, i da je tome tako, ne bojim se toga. bojim se onog jednog poroda koji neće tako sretno završiti kao onaj od saradadevii, zorane, puhovi, akashe (jesam li koga zaboravila)?

    Svi "smrtni" rizici" koji vrijede za bolnicu, vrijede i doma. Samo što od doma možda nećeš stići do bolnice na vrijeme i time riskiraš fatalni ishod.
    samo ? :? ajd, dobro.

    par rizika i mogucih problema:
    ja sam iskreno više mislila na ovakvo što:
    - zastoj u porodu
    - ne čuje se više otkucaji srca
    - rodilja izgubi svijest
    - prejaki trudovi
    - ruptura ili atonija uterusa
    - problemi sa pupkovinom

    ovo ja kao laik navodim nekoliko primjera (one "hard" primjere ću si još nabaviti od stručnjaka), ne očekujem odgovore jer me i ne zanimaju (anchie mi je postala uzor )

    Npr. i kad si u bolnici, a treba ti hitni carski, ne dobijes ga u roku od dvije minute.
    al sigurno ga dobiješ za upola manje vremena nego da se moraš odnekud voziti, zar ne ? u takvoj situaciji nije baš da minute nisu potpuno nebitne, zar ne ?

    U Becu si u jako brzom roku u bolnici, ako ti bas zatreba.
    što misliš koliko ti treba u zagrebu ? i to po mogućnosti da nešto zapne kad svi krenu s posla ?

    Oni koji se za njega odluce, nece se odluciti zbog par tekstova na Rodi
    kanga ja sam stvarno bila uvjerena da babice nisu u stanju takvo što izgovoriti. napiši pismo. to svakako. i ostale priče.

    mene zanima odakle im ta potreba da omalovazavaju. naravno di ima se moze stati u kraj. ali kad ti to tako olako dobace, ko da te sakom u trbuh pogode.
    mladi lječnik je mojoj mami rekao: pa nema veze (ako beba, tj. mc umre), rodit ćete si drugo. moja mama samo što nije svisnula od boli. kasnije je taj isti lječnik od glavnog doktora dobio takvu jezikovu juhu (mislim čak i opomenu) i morao se mojoj mami ispričati. nisam sigurna, baš ću pitati mamu za pojedinosti, al mislim da se dogodilo u klaićevoj.

    s druge strane, drugi, jako poznati dječji lječnik u švicarskoj, je sve moje operacije obavio besplatno (samo je morao zahtjevati bolničku pristojbu, al sebi honorar nije uzeo). jer moji tad nisu imali ni prebijene pare, a bili su ionako već dovoljno zaduženi do neba.

  41. #91

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    da ne pisem opet sve isto, potpisujem MC
    ja i te kako mislim da se treba biti upuceno u sve, kako u prednosti poroda kod kuce, tako i u mane....recimo ne zive svi koji poradaju kod kuce odmah tik do bolnice, po meni bi bolja opcija bila da se nadu prostori blizu bolnica i naprave kuca za porode kao u grazu i ako slucajno prode po zlu barem si brzo u bolnici, a ako zivis daleko i pode po zlu, ne vjerujem da je bas dobra opcija
    netko je spominjao da ti u bolnici ne obave odmah, ma brze ti obave ako si bio u bolnici , nego ako dodes odnekud, nede te odmash poleci i rezati, vec ako odnekud dodes, dok te prijave, pripreme, pogledaju i sve zivo, previse vremena se tu izgubi
    p.s.jesi me nasmijala u onom postu dole nize

  42. #92
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ma da, dok kod nas otvore kucu za porode ja cu vjerojatno biti blizu osamdesete, tj. necu vise biti u reproduktivnoj dobi

    osim ak u meduvremenu ne dode do toga da i osamdesetogodisnjakinje mogu radjati. ono, menopauza pocinje u stoprvoj.

    do onda nekak iskreno sumnjam i da ce promijeniti pristup rodiljama :/

  43. #93
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    ja cu samo nabrzinu, iz glave:

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    MC, cega se bojis? toga da ce sad poceti salva zena koje ce neasistirano radjati doma i u zitu uz poklik 'to nam je nasa roda dala!'?
    pa zašto misliš da ne postoji mogućnost da se sve više žena na osnovu vaših tekstova odlučuju za ovaj način poroda ? pa sve više ih se odlučuje otići moniki u graz ? :?

    inače, i da je tome tako, ne bojim se toga. bojim se onog jednog poroda koji neće tako sretno završiti kao onaj od saradadevii, zorane, puhovi, akashe (jesam li koga zaboravila)?

    tesko je to odgovoriti. gle, ja sam svjesna da uvijek postoji opasnost da se netko odluci na korak za koji realno nije spreman i za koji nije spreman preuzeti odgovornost nego ce optuziti da su rode na svom forumu tako rekle. ali mislim da je sansa za to mala. kod nas je fama o porodu jos uvijek ogromna, debeli postotak zena (i muskaraca) smatra da je to nesto izrazito opasno i cak i ako si u bolnici pod svim mogucim strucnim nadzorom, opet ti je glava u torbi i na korak si od smrti. karakiram, ali zelim reci da zaista vjerujem da one zene koje se odluce na porod kod kuce u ovim nasim uvjetima, takvim kakvi jesu, su dovoljno informirane, dovoljno znaju o porodu i o sebi, da ce uspjeti naci kompetentnu primalju i da ce znati prepoznati trenutak kad odustati od plana i otici u bolnicu.

    smatras li to losim i/ili opasnim (to sto idu u graz)? ili samo kao pokazatelj da sve vise zena zeli roditi u humanijim uvjetima i izvan bolnice?



    ja sam iskreno više mislila na ovakvo što:

    - zastoj u porodu - u kom smislu zastoj? da trudovi oslabe, da otvaranje ne napreduje, da se beba ne spusta? dobra primalja zna koje homeopatske ili druge metode (mijenjanje polozaja itd) mogu pomoci, a ako ne pomogne, preostaje cekanje ili polazak u bolnicu. barem tu ne vidim problema niti hitnosti. porod je naprosto iz nekog razloga usporio (sad, iz kog razloga, o tome bi se moglo razglabati)

    - ne čuju se više otkucaji srca - do toga ne dolazi samo tako, odjednom. primalja je, za razliku od bolnickog poroda, stalno uz rodilju, tako da moze uociti cim dodje do promjene u stanju bebe - i poci u bolnicu puno prije nego dodje do problema.

    - rodilja izgubi svijest - tome opet prethodi niz znakova koji upucuju da bi trebalo otici u bolnicu.

    - prejaki trudovi - prejaki trudovi mogu doci uz drip ali sami od sebe ne bas, tijelo nece raditi protiv sebe.

    - ruptura ili atonija uterusa - do toga takodjer ne dolazi samo tako, uglavnom to je rizik kojeg treba svakako biti svjestan kod VBAC-a, tako da u tom slucaju treba oprezno planirati porod ovisno o debljini oziljka, da li je carski radjen nakon sto su se uspostavili trudovi ili je radjen na hladno, itd. buduci da rodilja, kad je doma, nije nadrogirana dolantinima itd. i ostavljena da lezi, nego aktivno sudjeluje u porodu zajedno sa primaljom, primijetit ce da nesto nije u redu vec kad dodje do popustanja oziljka. ako nije rijec o VBAC-u, rizik rupture je mizeran (drip je glavni kum takvoj rupturi, zajedno s nalijeganjem na trbuh i lezecim polozajem zene)

    - problemi sa pupkovinom - prolaps pupkovine se moze dogoditi kod namjernog prokidanja vodenjaka, kad bebina glavica nije spustena i ugnijezdena u zdjelicu. u prirodnom porodu vodenjak u velikoj vecini slucajeva puca sam od sebe tek pri samom izgonu a tada je glavica toliko nabijena da nema sanse da pupkovina sama od sebe izleti van. cak i ako vodenjak pukne ranije, dijete je vec dolje na cerviksu. nisam cula za porod koji je normalno poceo, dijete jos gore, i da je spontano puknuo vodenjak.


    Npr. i kad si u bolnici, a treba ti hitni carski, ne dobijes ga u roku od dvije minute.
    al sigurno ga dobiješ za upola manje vremena nego da se moraš odnekud voziti, zar ne ? u takvoj situaciji nije baš da minute nisu potpuno nebitne, zar ne ?

    to se slazem. zato se i borimo da se kod nas omoguci porod kod kuce uz svu potrebnu logistiku koja je potrebna za hitne slucajeve. nije nam cilj da veliki broj zena pocne radjati doma bez da imamo zakonski rijesenu tu mogucnost.
    dodat cu jos par mogucih problema:

    - nesrazmjer velicine bebe i zdjelice - u tom slucaju (nema dripa!!) porod naprosto nece napredovati. beba ce zapeti i ostat ce tu. nece doci do uzasno jakih trudova kako dolazi do dripa koji ce na silu protjerati bebu van uz ostecenja bebinog tijela i porodjajnog kanala. naprosto, beba ce stajati tu gdje je i primalja ce zakljuciti da je vrijeme otici u bolnicu (gdje se nadam da ce izvrsiti carski a ne filati rodilju dripom)

    - rodilja nakon poroda gubi puno krvi - primalja ima spremnu oksitocinsku injekciju i druge metode hitnog sprecavanja krvarenja.

    - beba ne dise - dok god pupkovina pulsira, kisik dolazi do bebe tako da ima nesto vremena za manevre; primalja ima sve potrebno za hitnu pomoc u takvom slucaju

    - last but not the least, okolina u kucnom porodu nije povoljna - jarko je svjetlo, puno ljudi, primalja je 'bolnicki' nastrojena, naredjuje, cesto vaginalni pregledi i slicne intervencije, zena mora lezati itd itd. sansa da u ovakvom okruzenju porod ne ide dobro je slicna kao da je u bolnici, sve prednosti poroda kod kuce se gube. saradadevii moze ispricati ne jedan takav slucaj kojem je prisustvovala, a okoncao se carskim rezom.

    europske primalje za porode kod kuce imaju kod sebe svu mogucu opremu, ukljucujuci cak i vakuum; obucene su raditi sve osim carskog reza.

    ono sto stalno zaboravljamo je da do dosta (rekla bih vecina) problema u porodu dolazi prije svega zbog rutinske i krive upotrebe intervencija, neovisno gdje se porod odvija. imam osjecaj da se stjece dojam da smo mi protiv poroda u bolnici i da nam je cilj da se svi porodi odvijaju doma ili nesto slicno; daleko od toga. smatram da bi, ako se pristup porodu individualizira, napusti rutinska uporaba intervencija i tehnologije u porodu, te ako se na prvo mjesto stavi rodilja a ne bolnicki sustav, bolnice mogle postati dobar izbor za zene koje tamo zele roditi. dakle, vrlo pojednostavljeno, nismo mi protiv bolnica, nego protiv nekritickog i neopravdanog mijesanja u normalan porod. koje se pak moze dogoditi i u bolnici, i u centru za porode, i kod kuce.

    rekoh ukratko a ispalo :shock: malo sam pisala zbrda zdola ali valjda se kuzi. sorry nemam vremena traziti linkove ali vjerujem da ce vec juanita naci nesto kad sjedne za komp.

  44. #94
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    europske primalje za porode kod kuce imaju kod sebe svu mogucu opremu, ukljucujuci cak i vakuum; obucene su raditi sve osim carskog reza.
    zaboravih epiduralnu, nju naravno ne rade.

  45. #95

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    ako imaju sve, pa cak i vakum, to uopce nije onda prirodni porod

    a na vakum ja ne bih pristala, prije bih otisla u bolnicu na carski, nego pristala na vakum, a ni na porod kod kuce uz sve moguce rizike ne bih pristala...nek svaka komplikacija dolazi i u 1% to je meni dovoljan postotak da ne bih riskirala djetetov zivot

    po meni se ne bismo trebali boriti za porod kod kuce, vec za sto ugodniji porod u bolnicama, bez ikakvih glupih intervencija, ili za otvorenje kuca za porode

  46. #96
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    to sto imaju lijekove ne znaci da ih i rabe. u porodu kod kuce broj intervencija je znacajno manji nego u bolnici. naravno da kolicina i vrsta intervencija ovisi o primalji i koliko je sklona prirodnom porodu, ali samo mjesto dogadjanja (dom rodilje) i cinjenica da je primalja gost a ne na svom terenu, vec u startu ce znacajno smanjiti broj intervencija.

    u vezi vakuuma se slazem s tobom, ali eto navela sam da i to imaju.

    ti si eto sigurna da je bolnica najbolje mjesto za tebe, ne zelis preuzeti odgovornost za rizike radjanja kod kuce, i to je ok. vazno je da radjas tamo gdje se osjecas sigurno. dozvoli da ima zena koje se u bolnici ne osjecaju sigurno, koje ne zele tamo roditi, i koje pak ne zele preuzeti odgovornost za rizike radjanja u bolnici.

  47. #97
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Single, to sto TI nisi za porod kod kuce je sasvim ok. Kao sto sam vec ranije rekla, svi smo razliciti i svi imamo razlicite potrebe i drugacije osjecaje sigurnosti (neki u bolnici, neki u centru za porode, neki doma)

    Ali zbog toga sto TI nisi za porod kod kuce, malo mi je suludo da zbog toga sve mi druge kojima je porod kod kuce vise nego najprihvatljivija opcija na tom ne bi trebale raditi :?

  48. #98
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Dok sam nakucala svoj post, Felix je vec isto odgovorila sto i ja.

  49. #99

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    ma ljudi moji JA vam ne branim da vi radate doma, nego samo kazem da kad se vec na tome radi da sve trba izvagati, da kad kod kuce dode do komlikacija nije bas jednostavno, nije ni u bolnici, a kod kuce da ne pricam...treba vidjeti koliko je udaljenost od bolnice, pa neces valjda u nekoj zabiti ici radati kod kuce...a ne zive svi odmah pokraj bolnice, zato kazem da je po meni bolja opcija raditi na tome da se otvaraju kuce poput kod monike odmah u blizini bolnica...a ne da se zene odlucuju riskirati doma, moze doci do nekih komplikacija, i one mogu biti nespremne na to i nek ih panika ulovi, a do bolnice su kilometri i kilometri

    ja samo izjavljujem moje misljenje da se treba sve izvagati, niti vas sta optuzujem ni branim vas, nego trazim da se tu informira o svemu, a ne samo o prednostima

  50. #100

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Single, tvoj stav za kućni porod i vakum je ok, svatko ima pravo na svoj stavi mišljenje.
    Ali bojim se da si u zabludi da bi u bolnici imala šansu izraziti svoj stav i da bi te uopće tko pitao za stav pa čak kada bi i vikala na glas ovo je moj stav, dok kod kućnog poroda sigurno bi, i ne samo to, nego bi sigurno bio zatražen tvoj izričiti pristanak na takvu intervenciju. Kao što netko reče, primalja je u tom slučaju gost u tvojoj kući, a u bolnici ti igraš po kućnim pravilima bolnice.
    Nije da sam ja za tvrdnju nepogrešivosti kućnog poroda, ali kad stavim za i protiv, u našim uvjetima dehumanizacije bolničkog rađanja, sve me vuče na to da je kućni porod ne samo prirodniji i humaniji nego i sigurniji.
    Čak i kada statistike ne bi govorile o tome ništa, meni je jedan od bitnih aspekata poroda humanost i dostojanstvo, integritet rodilje. A u bolnicama je on zgažen na veličinu crva. U mojoj priči sa poroda se to vidi isto kao u mnogim drugim, jesam li uspjela uz svu onu silnu borbu zadržati dostojanstvo (možda glupo očekivanje za porod), tjelesni integritet i humanost toga čina, a da ne pričam ostalo.

    I čitajući post od Felix, pročitah lapsusom "napasnih intervencija", ali baš tako nekako ispadaju, napasne, rutinske i zbog toga opasne intervencije, koje su u svojim začecima imale dobru namjeru.

    Pitam se šta ne valja kod naše generacije: naši visoko postavljeni standardi i očekivanja, zaostalost i kaskanje zdravstvenog sustava i poštivanja ljudskih prava, Roda koja nas potiče na promjene - jer naše majke su tretirali isto kao crve dok su rađale, pa se nisu bunile.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •