Stranica 3 od 15 PrviPrvi 1234513 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 708

Tema: Porod kod kuće

  1. #101

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    nije se post odnosio samo na Single, zanemari, općenito razmišljam.

  2. #102
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj single prvotno napisa
    ma ljudi moji JA vam ne branim da vi radate doma, nego samo kazem da kad se vec na tome radi da sve trba izvagati, da kad kod kuce dode do komlikacija nije bas jednostavno, nije ni u bolnici, a kod kuce da ne pricam...treba vidjeti koliko je udaljenost od bolnice, pa neces valjda u nekoj zabiti ici radati kod kuce...a ne zive svi odmah pokraj bolnice, zato kazem da je po meni bolja opcija raditi na tome da se otvaraju kuce poput kod monike odmah u blizini bolnica...a ne da se zene odlucuju riskirati doma, moze doci do nekih komplikacija, i one mogu biti nespremne na to i nek ih panika ulovi, a do bolnice su kilometri i kilometri

    ja samo izjavljujem moje misljenje da se treba sve izvagati, niti vas sta optuzujem ni branim vas, nego trazim da se tu informira o svemu, a ne samo o prednostima

    Pa Single, STO bi ti vagala kod nas kad realno gledajuci uopce ne postoji opcija poroda kod kuce? Pa valjda se treba omoguciti ta opcija, pa onda nek svatko vaze sto misli da je njemu dobro i odlucuje gdje ce i sto ce.

  3. #103

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    nema zakona koji ti brani porod kod kuce, evo bas sam nasla zanimljiv teks kojeg je napisao , evo tu je lijepo sve izvagano, i nigdje se ne spominje da je porod kod kuce zabranjen, vec je potrebno para i dobra organizacija dolaska u bolnicu



    Prim. dr. sc. Ivan Fistonić

    U sva četiri zagrebačka rodilišta porodi se obavljaju prema medicinskim postupnicima koji su utemeljeni na suvremenim svjetskim i lokalnim zdravstvenim referencama. Naravno da prostora i komfora nikad nije dovoljno. Međutim, adaptacije koje su sprovedene u rodilištima tijekom zadnjih desetak godina svjedoče o trendu kojeg se ne može zaobići: profitabilnost (broj poroda i žena koje žele roditi u određenoj kući) pozitivno korelira s uslugom (vođenje poroda od strane liječnika koji je vodio trudnoću, apartmanski smještaj, intimna atmosfera i nazočnost bliske obitelji pri porodu, izbor: dijete uz majku ili ne, poseban jelovnik, itd).

    Modernizacija rodilišta svakako uključuje npr. promjenu stava prema rodilji u smislu njena aktivnijeg sudjelovanja u porodu te modernizaciju opreme (uporišta) koje rodilja koristi pri izgonu. Stolicu za rađanje u sjedećem položaju patentirao je još 1554. g. ciriški porodničar Jacques Rueff. Ona se, osuvremenjena i automatizirana, rutinski koristi u velikom broju zemalja u svijetu (poglavito SAD). Međutim, ne zbog snobizma, već zbog lagodnijeg položaja i pomoći pri uporabi vlastite snage pri izgonu, rodilišta u svijetu (pa i u nas), sve se više opremaju bazenima za rađanje u vodi ili pak sofisticiranim ljuljačkama (hit u Italiji).


    Mislim da su zahtjevi udruge Roda primarno rezultat loše koordinacije zainteresiranih (onih koje rađaju i onih koji im pomažu pri tome), jer svi navedeni "zahtjevi" se zapravo često realiziraju u praksi. Niti je moguće sve "zahtjeve" primjenjivati u svih rodilja, niti pri svakom porodu provoditi navedene postupke. Ključ je u individualnom pristupu! Svaka trudnica u kontaktu sa svojim ginekologom tijekom konzultacija u trudnoći mora dobiti odgovor na baš svako postavljeno pitanje. Trudnički tečajevi i fizikalna terapija prije i nakon poroda moraju biti dostupni svim zainteresiranim trudnicama. Pitanje je da li je naš zdravstveni sustav dorastao navedenim zahtjevima (vrijeme za konzultaciju je u pravilu minimalno, sredstva za modernizaciju su nedostatna i.t.d.). Konačno, zahtjev svake trudnice ili rodilje u smislu pripreme i zahvata vezanih uz porod mora biti udovoljen. Klizma i brijanje imaju svoju ulogu u prevenciji infekcije ili kondicioniranju poroda, nije točno da je epiziotomija rutinski zahvat (ovisi o kvaliteti međice ili statusu djeteta), ležanje ni drip nisu obavezni, CTG aparata naprosto nema dovoljno da bi ih koristila svaka rodilja konstantno, i.t.d. Svi "zahtjevi" mogu se ostvariti u hrvatskim rodilištima, ali ponekad na vlastitu odgovornost.

    Porod kod kuće nije nikakva novost u svijetu. Žena slobodno odlučuje o mjestu gdje će donijeti svoje dijete. Mahom su to (govoreći o situaciji razvijenim zemljama) dobro educirane imućne žene. Prema suvremenoj literaturi porod kod kuće nije nimalo opasniji od poroda u rodilištu ako se radi o niskorizičnim trudnoćama, a potpora dobro osigurana (hitni prijevoz u moderno rodilište) (Page LA, Hutton E: The new midwifery: science and sensitivity in practice. Churchill Livingstone, Edinburgh; 2000). Mnoge su prednosti poroda kod kuće: kvaliteta suradnje i potpore najbližih puno je bolja nago u rodilištu, a stopa porodničkih intervencija niža. U svijetu uz porode u kući asistiraju mahom medicinske sestre primalje (midwife) koje su izvrsno educirane u prepoznavanju hitnih situacija. Uostalom, u inozemnim rodilištima "normalan" porod vode isključivo primalje. Mogu li žene u Hrvatskoj izabrati rađanje kod kuće? Nema nikakve prepreke. Međutim, potpora mora biti odlična. U Hrvatskoj ne postoji institucija sestre primalje u privatnoj praksi što je u inozemstvu uobičajeno. Dakle, porod mora voditi ginekolog iz privatne prakse (Zakon o zdravstvu ne komentira takvu mogućnost). Liječnici u državnim ustanovama nisu licencirani za takav servis. Ipak, dobro opremljen tim (ili dio tima, ostali su "stand by") bez ikakvih problema može voditi porod u kućnim uvjetima. Pod opremom se podrazumijeva većina aparature koja se koristi u rodilištima (CTG, mobilni ultrazvuk, medikamenti, mobilni vakuum ekstraktor-jednostavna spravica od plastike koja ne koristi el. energiju a koja pomaže pri izgonu, i.t.d.). Organizacija neonatološkog nadzora također je moguća. Međutim cijena usluge u kojoj sudjeluju primjerice 2 liječnika i primalja, a istovremeno su svi osigurani visokim policama od moguće medicinske greške, izuzetno je visoka.

    Dakle, sve je moguće i izvedivo i u Hrvatskoj, ali bez opreme i organizacije u slučaju hitnih situacija uz dobru pravnu zaštitu medicinskih djelatnika, cijela priča nosi atribut avanture.

    prim. dr. sc. Ivan Fistonić. Privatna ginekološka ordinacija. Preradovićeva 10. Zagreb - HR. Tel.: +385.1.48.55.041. Fax.:+385.1.48.55.042.


    a sad bih vas najiskrenije pitala da li biste radije doma ili u nekoj kuci u blizini bolnice, poput one od monike felber?

  4. #104

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    ma ja vam ne kazem da morate ici u bolnicu, nego da bi se bilo bolje zalagati da se i kod nas otvore kuce za porode

  5. #105

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    DA, istina je žene su čitavu vječnost rađale kod kuća, u polju ili gdje su se zatekle. Ali tada je smrtnost djeteta ali i majke bila ogromna. Prema tome, čemu riskirati eventualne komplikacije pa u zadnji momenat trcati u bolnicu, čemu riskirati infekciju ili bilo što što bi moglo ugroziti vaše dragocjeno dijete ili vas

  6. #106

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Single
    Da li bih radije u centru za rađanje ili kod kuće - trebala bih u konkretnoj situaciji (trudnoća), razmisliti, ali i jedno i drugo radije nego bolnica. Mada i porodni centar može vrlo lako imati bolnički pristup ženama, u smislu zahtijevanja određenih kućnih pravila.

  7. #107
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj single prvotno napisa

    a sad bih vas najiskrenije pitala da li biste radije doma ili u nekoj kuci u blizini bolnice, poput one od monike felber?
    U svom domu.A moj dom je prilično blizu bolnice.


    Što se tiče gornjeg teksta.Ne čini mi se kao nešto primamljivo imati kod kuće dva dr-a i jednu medicinsku sestru.Prevelika gužva.

    Ono što meni čini bitnu razliku poroda u centrima (ne bolnici) i kod kuće je:poznato okruženje i samim tim potpuna opuštenost,i to što se ne mora odlaziti negdje izvan doma kada jednom porod započne.

    Najvažnija stvar u oba slučaja je znanje,iskustvo i stav primalje.Uzimajućui u obzir da u HR primalje nemaju samostalnost,nemaju dovoljno edukacije za samostalne porode i jedini status im je" status pomočnica doktorima",treba prvo mjenjati stvari u tom smjeru.

  8. #108

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    Koje je mjesto najbolje za rađanje svoje bebe? Za svaku ženu najbolje je ono mjesto u kojem se ona osjeća potpuno sigurno. Osjećaj sigurnosti, zaštićenosti, mira i udobnosti najvažniji je oslonac pri donošenju odluke o mjestu porođaja. Ima žena koje, znajući da je njihova trudnoća potpuno zdrava i bezrizična, odlučuju roditi kod kuće, u poznatom opuštenom okruženju, uz podršku bliske osobe - muža, iskusne prijateljice, starije sestre, vlastite majke ili profesionalne primalje. Ali ima žena, koje se bez obzira na odlične zdravstvene uvjete, ne osjećaju sigurno pri pomisli na kućni porođaj. To je također u redu. U tom slučaju bolje je odabrati ono mjesto u kojem ćete se osjećati potpuno sigurno i mirno, na primjer centar ili bolnicu koja nudi usluge prirodnog rađanja (u vodi, aktivan porođaj, u sobi s domaćom atmosferom i dr.).
    Isto se tiče i izbora osoba koje želimo ili ne želimo imati uz sebe tijekom porođaja. Mnoge žene u trenutku rođenja svoje bebe žele osjećati prisutnost svojeg partnera, odnosno bebinog oca. Ali ima žena koje se puno bolje osjećaju kada je uz njih iskusna prijateljica koja je već rađala djecu ili neka druga bliska osoba uz koju se osjećaju mirno i sigurno.

    U svim slučajevima, maksimalna informiranost o svim mogućnostima i opcijama u odnosu na svoju individualnu situaciju, pomaže nam donijeti kvalitetnu odluku i pružiti sebi i svojoj bebi najbolje iskustvo porađanja
    Trenutno "meki porod" u Hrvatskoj možete imati samo u vlastitom aranžmanu - kod kuće ako ste se dovoljno informirali i imate dovoljno odvažnosti, a znate da spadate u 95% trudnica u kojih se ne očekuju komplikacije u porodu.

    pa sad vi odvazni samo napred, ja ipak da sam imala priliku za prirodan porod ne bi bilo kod kuce, ali u kakvoj kuci za porode da
    evo lista mogucnosti malo lijepsih poroda a da nisu kod kuce

    Rodilište u Osijeku
    Osiječko rodilište od veljače 2003. nudi porode u vodi. Porodničko osoblje je u Austriji i Njemačkoj prošlo obuku za takvu vrstu porađanja. Potencijalne rodilje trebaju u tu svrhu proći petotjedni pripremni tečaj. Prijave su kod glavne sestre rodilišta.
    Telefonski broj centrale: 031/ 511-511



    Rodilište u Postojni (Slovenija)
    Rodilište u Postojni već sedam godina nudi mogućnost poroda u vodi. Ako jasno iznesete svoje želje, primalja i ostalo osoblje ravnat će se po njima. To uključuje prisustvo muža, neoduzimanje djeteta, odsutnost epiziotomije, lijekova i sl.
    Četverodnevni boravak u rodilištu s porodom u vodi stoji oko 1.000 eura. Ako ostanete u rodilištu manje od četiri dana, cijena može biti niža.

    Telefon rodilišta: 00386 / 5 / 726-5571

    Recite da želite dogovoriti porod u vodi. Dat će Vam primalju s kojom ćete dogovoriti detalje.
    Mnogo parova iz Hrvatske već ide rađati u Postojnu.

    U Postojni je razvijen seoski turizam, te lako možete naći ugodan privatni smještaj u blizini rodilišta ako želite biti tamo nekoliko dana ranije.

    Rodilište u Feldbachu (Austrija)
    Nešto skuplje od Postojne ali još uvijek prihvatljivo rješenje za ovaj izuzetan događaj. Liječnici i osoblje imaju duboko razumijevanje važnosti i mehanizma "mekog" poroda. Nudi se više varijanti takvog pristupa. Posrednik u dogovaranju je dr. Robert Miglar koji i sam radi u rodilištu u Feldbachu.

    Telefon dr. Miglara u Mariboru 00386 / 2 / 252-5016
    Telefon rodilišta u Feldbachu 0043 / 664 / 540-1548

  9. #109
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Strasno mi je zanimljiv onaj tekst sto si stavila Single

    No ako se ne varam, zakonom je zabranjeno da primalja sudjeluje u kucnom porodu ili nije? Ili mogu biti ako ce i ginekolog biti? Nije mi bas najjasnije.

    Felix, MammaJuuuuuu

    No nek se ne naljuti taj koji ga je napisao, al ja stvarno ne bih htjela ginekologa sa svom tom opremom kod kuce... pa da mi onda kod kuce svakih 5 min suflira "mozda bismo trebali ipak probusiti vodenjak" .. "malo se to oduzilo, trebalo bi malo ubrzati jer dijete vjerojatno pati" itd itd.. Thanks but no thanks

  10. #110
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    I moram reci da mi je prestrasno vidjeti Osjecko rodiliste na onoj gore listi od Single :/ Osjecko rodiliste je par svjetlosnih godina udaljeno od prirodnog poroda.. Ima tamo par dobrih ljudi, ali ako ne naletite na bas njih par sanse su da cete iskusiti sve cari moderne tehnologije.. zavrsivsi s epiziotomijom :/


    No da ne odlazimo u off topic, vratimo se mi natrag na nasu temu poroda kod kuce O rodilistima ili kucama za porode mozemo na nekom drugom topicu.

  11. #111

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    I moram reci da mi je prestrasno vidjeti Osjecko rodiliste na onoj gore listi od Single :/ Osjecko rodiliste je par svjetlosnih godina udaljeno od prirodnog poroda.. Ima tamo par dobrih ljudi, ali ako ne naletite na bas njih par sanse su da cete iskusiti sve cari moderne tehnologije.. zavrsivsi s epiziotomijom :/


    No da ne odlazimo u off topic, vratimo se mi natrag na nasu temu poroda kod kuce O rodilistima ili kucama za porode mozemo na nekom drugom topicu.
    tako je pisalo o osjeckom, no necu dublje, jer nemam iskustva od tamo,
    no opet da vam kazem nisam ja protiv prirodnog,ali u nekoj kuci za porode, kod kuce ne dolazi u obzir, samo zelim pokazati da je veliki rizik ako zivis daleko od bolnice, a ne zive svi blizu bolnice, zato mi se cini da je bolja opcija da se to kod nas unaprijedi, da rodilista imaju u vidu tko rada kod kuce za svaki slucaj(kao sta je to u drugim zemljama)....kuce za porode u blizini rodilista mi se cine kao najbolje opcije, ili da se malo proradi nekim metodama na bolnickom osoblju, mnoge moje prijateljice koje su rodile u Italiji u bolnici rodile su prirodno, i za svaki korak su im sve objasnili i konzultirali se s njima, i ako je sa djetetom i majkom sve ok oni nit ne pozuruju ni nista, no ako postoje indikacije za carski naprave ga odmah, a ove druge pustaju da uzivaju u prirodi dok se ne pojave komplikacije...koliko znam,,,ali to se ne moze reci za cijelu italiju na par prica mojih frendica iz okolnih bolnica......a za druge provincije pojma nemam, mislim da je kod nas katastrofa u cijelom zdravstvenom sustavu, pogotovo jer su tu osoblja koja se prema ljudima ponasaju kao da su proizvodi na traci

    ja razumijem vas koje zelite roditi doma, samo kazem da se ja ne bih usudila, jer jako cesto dode do nekih komplikacija, pa bih ja radije nek se naprave te kuce za porode u kucnom ambijentu uz dobro pripremljene primalje...smatram da bi ih trebalo poslati vani na obuku jer smatram da kod nas nema dobre skole za primalje(nadam se da se varam)

    a da li je zakonski kod nas doma, ne znam, no tko te moze sprijeciti(kazes nism ni skuzila, beba se rodila)
    zar ti netko moze sta uciniti?ja kazem samo tako, nemam pojma kako ustvari ide to kod nas

  12. #112

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    evo ja sam naisla na ovo, samo sta se ja ne kuzim u te stvari, ali budu dosla moderatorice i objasnile
    HRVATSKI ZAKON O PORODU

    Hrvatski zakon ne određuje gdje žena treba roditi.


    Upoznatost sa sljedećim člancima hrvatskog zakona može ženama pomoći da lakše ostvare željeni oblik poroda svog djeteta.

    Slijede navodi iz Narodnih novina broj 1 od 3. siječnja 1997. str. 5

    "PRAVA I DUŽNOSTI GRAĐANA U OSTVARIVANJU ZDRAVSTVENE ZAŠTITE
    Članak 26.

    U ostvarivanju zdravstvene zaštite svaki građanin ima pravo na...

    5. Slobodan izbor između više mogućih oblika medicinskih intervencija koje mu ponudi doktor medicine,..

    10. odbijanje pregleda i liječenja, uključivši tu i pravo da tijekom liječenja pisanim putem zatraži promjenu doktora...

    11. odbijanje kirurške i druge medicinske intervencije na tijelu ako je pri svijesti i sposoban je za rasuđivanje...

    Članak 27.

    Građanin ima pravo neposredno ili pisanim putem zatražiti od ravnatelja zdravstvene ustanove, odnosno privatnoga zdravstvenog djelatnika, zaštitu svojih prava s obzirom na kakvoću, sadržaj i vrstu zdravstvene usluge koja mu se pruža.
    Ravnatelj, odnosno privatni zdravstveni djelatnik dužan je bez odgađanja postupiti po prigovoru i o poduzetim mjerama pisanim putem obavijestiti građanina najkasnije u roku od tri dana.
    Ako građanin nije zadovoljan poduzetim mjerama, zaštitu svojih prava može zatražiti kod nadležne komore, ministra zdravstva, odnosno kod nadležnog suda.


    sada vi hrabre samo napred, ja se isreno ne bih usudila ako sam daleko od bolnice, po mom misljenju je opcija br.1 kuca za porode blizu bolnice
    (ili kad bi iznajmljivali apartmane samo u tu svrhu sam si nades primalju i sve)...samo da znam da je bolnica blizu

    a ako su komplikacije u diru, meni je opcija br 1. carski

  13. #113
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj single prvotno napisa
    a da li je zakonski kod nas doma, ne znam, no tko te moze sprijeciti(kazes nism ni skuzila, beba se rodila)
    zar ti netko moze sta uciniti?ja kazem samo tako, nemam pojma kako ustvari ide to kod nas
    Pa kako te ne mogu sprijeciti... sprijecavaju vec sada samim time sto primaljama nije zakonski dozvoljeno da rade porode doma :/

    Ja NE zelim roditi sama, neasistirano....

  14. #114
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Citiraj single prvotno napisa
    a sad bih vas najiskrenije pitala da li biste radije doma ili u nekoj kuci u blizini bolnice, poput one od monike felber?
    poredano po vaznosti tj. mojoj preferenci:
    1. doma
    2. u nekoj kuci za porode blizu bolnice
    3. u bolnici, ako bas moram

    No ako se ne varam, zakonom je zabranjeno da primalja sudjeluje u kucnom porodu ili nije? Ili mogu biti ako ce i ginekolog biti? Nije mi bas najjasnije.
    Anchie, nije eksplicitno. Nemam sada zakon i broj clanka koji mi je dala jedna primalja pa da se referiram na njega...

  15. #115
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    na pdf- u 'zdravlje djece' ima topik o cijepljenju i tamo je ovaj link na kalendar cijepljenja: http://www.zdravlje.hr/clanak.php?id=12541

    ono sto je meni bilo zanimljivo u tom kalendaru je:
    Novorođenčad: BCG vakcinacija + hepatitis B
    a) Ako su rođena u rodilištima cijepit će se BCG cjepivom i protiv hepatitisa B odmah u rodilištu.
    b) Ukoliko nisu rođena u rodilištu cijepit će se BCG cjepivom do navršena dva mjeseca starosti, a protiv hepatitisa B u prvom mjesecu života
    dakle, vec iz ovog boldanog dijela se da zakljuciti da ima slucajeva i da se djeca radjaju i van rodilista - to nije protuzakonito.

  16. #116
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    meni bi prvi izbor bio doma. ali uz adekvatnu asistenciju, koja podrazumijeva da mi netko ne sije paniku ako stvari ne idu po tablici (ovo sto je anchie76 napisala). mozda, da nemam klinca koji me ceka, ne bi imala nis protiv ni kuce za porode ni bolnice.. ne znam. jedna od najvecih mana trenutnih opcija poroda je ta kaj di god odes, "moras" ostati par dana. a doma si doma, ne? to je to.

  17. #117

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Citiraj momze prvotno napisa
    No ako se ne varam, zakonom je zabranjeno da primalja sudjeluje u kucnom porodu ili nije? Ili mogu biti ako ce i ginekolog biti? Nije mi bas najjasnije.
    Anchie, nije eksplicitno. Nemam sada zakon i broj clanka koji mi je dala jedna primalja pa da se referiram na njega...
    ako se ne varam kod primalja je isto kao i kod farmaceutskih tehničara, smiju raditi samo u timu sa djelatnikom visoke stručne spreme, dakle bilo gdje ali uz nadzor djelatnika visoke stručne spreme.

  18. #118
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj momze prvotno napisa
    na pdf- u 'zdravlje djece' ima topik o cijepljenju i tamo je ovaj link na kalendar cijepljenja: http://www.zdravlje.hr/clanak.php?id=12541

    ono sto je meni bilo zanimljivo u tom kalendaru je:
    Novorođenčad: BCG vakcinacija + hepatitis B
    a) Ako su rođena u rodilištima cijepit će se BCG cjepivom i protiv hepatitisa B odmah u rodilištu.
    b) Ukoliko nisu rođena u rodilištu cijepit će se BCG cjepivom do navršena dva mjeseca starosti, a protiv hepatitisa B u prvom mjesecu života
    dakle, vec iz ovog boldanog dijela se da zakljuciti da ima slucajeva i da se djeca radjaju i van rodilista - to nije protuzakonito.
    Rađaju se, da, najčešće u - autu (nedavno pokraj Vinkovaca)

  19. #119
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    Citiraj momze prvotno napisa
    No ako se ne varam, zakonom je zabranjeno da primalja sudjeluje u kucnom porodu ili nije? Ili mogu biti ako ce i ginekolog biti? Nije mi bas najjasnije.
    Anchie, nije eksplicitno. Nemam sada zakon i broj clanka koji mi je dala jedna primalja pa da se referiram na njega...
    ako se ne varam kod primalja je isto kao i kod farmaceutskih tehničara, smiju raditi samo u timu sa djelatnikom visoke stručne spreme, dakle bilo gdje ali uz nadzor djelatnika visoke stručne spreme.
    hmm, TinnaZ ne sjecam se - morat cu potraziti taj clanak pa ti javim, ali ne prije ponedjeljka jer nisam doma.

    Angie75, pa da. ako nije protuzakonito roditi u autu, zasto bi bilo protuzakonito roditi doma?
    no, ja bih rodila doma, ali asistirano.

  20. #120

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    ja mislim da mozes naci i kod nas primalju, samo sta mozda neces moci prijaviti da te je ona porodila, ako ne, onda u susjedne zemlje u potragu za primaljama
    felix kazes da imaju svu tu mogucu opremu, ali kazete da ne koriste, pa zasto onda to vuku sa sobom, to opet onda nije prirodan porod(koliko ja znam)

    hrvatski zakon vam NE BRANI roditi doma, ali i nece vam sigurno napisati rodite doma.....

    evo ja cu vam staviti clanak zakona kojim pise da mozete roditi gdje hocete, a vi hrabriji samo napred, ma barem vi oni koji zivite daleko od bolnica, barem neki apartman u blizini bolnice iznajmite, znam da vam nece zamijeniti toplinu doma, ali cete bar biti sigurniji, a ako se zelite igrati srece da li ce sve biti ok, samo napred onda i doma.....
    svatko ima pravo na svoje misljenje, i nismo svi isti, dok se neki osjecaju sigurnije doma, neki se osjecaju sigurnije u kuci za porode, a neki u bolnici, a neki zele pod svaku cijenu carski, ja mislim da svaka zena za sebe zna najbolje kako joj pase i ja to podrzavam, i mislim da su one sve vrijedne spomena da su rodile

    evo clanak:
    HRVATSKI ZAKON O PORODU
    Hrvatski zakon ne određuje gdje žena treba roditi.


    Upoznatost sa sljedećim člancima hrvatskog zakona može ženama pomoći da lakše ostvare željeni oblik poroda svog djeteta.

    Slijede navodi iz Narodnih novina broj 1 od 3. siječnja 1997. str. 5

    "PRAVA I DUŽNOSTI GRAĐANA U OSTVARIVANJU ZDRAVSTVENE ZAŠTITE
    Članak 26.

    U ostvarivanju zdravstvene zaštite svaki građanin ima pravo na...

    5. Slobodan izbor između više mogućih oblika medicinskih intervencija koje mu ponudi doktor medicine,..

    10. odbijanje pregleda i liječenja, uključivši tu i pravo da tijekom liječenja pisanim putem zatraži promjenu doktora...

    11. odbijanje kirurške i druge medicinske intervencije na tijelu ako je pri svijesti i sposoban je za rasuđivanje...

    Članak 27.

    Građanin ima pravo neposredno ili pisanim putem zatražiti od ravnatelja zdravstvene ustanove, odnosno privatnoga zdravstvenog djelatnika, zaštitu svojih prava s obzirom na kakvoću, sadržaj i vrstu zdravstvene usluge koja mu se pruža.
    Ravnatelj, odnosno privatni zdravstveni djelatnik dužan je bez odgađanja postupiti po prigovoru i o poduzetim mjerama pisanim putem obavijestiti građanina najkasnije u roku od tri dana.
    Ako građanin nije zadovoljan poduzetim mjerama, zaštitu svojih prava može zatražiti kod nadležne komore, ministra zdravstva, odnosno kod nadležnog suda.

  21. #121
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj single prvotno napisa
    ja razumijem vas koje zelite roditi doma, samo kazem da se ja ne bih usudila, jer jako cesto dode do nekih komplikacija, pa bih ja radije nek se naprave te kuce za porode u kucnom ambijentu uz dobro pripremljene primalje...smatram da bi ih trebalo poslati vani na obuku jer smatram da kod nas nema dobre skole za primalje(nadam se da se varam)
    isto tako se neke od nas ne bi usudile roditi u bolnici jer jako cesto dodje do nekih komplikacija (btw odakle ti to da kod kuce jako cesto dolazi do komplikacija?)

    ne samo da kod nas nema dobre skole za primalje, kod nas uopce nema visoke skole za primalje :/ iako je to potrebno za ulazak u eu.

    nitko te ne moze sprijeciti da planirano ili neplanirano rodis gdje hoces, ali strucno osoblje ne smije obavljati svoj posao gdje hoce i kako hoce. a ako nemas primalju, posebno ne onu koja je zavrsila visoku skolu, nemas bas izbora, zar ne? a to je ono o cemu govorimo, mogucnost informiranog izbora pri odabiru mjesta i nacina poroda.

    a onaj tekst o uvjetima kod nas... je, rajt. da je bar 50% tako, bio bi raj na zemlji u nasim rodilistima... a o osjeckom rodilistu necu, to sto imaju kadu nazalost ne znaci nista, realnost je pokazana na ovom linku http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...r=asc&start=50

  22. #122
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj single prvotno napisa
    felix kazes da imaju svu tu mogucu opremu, ali kazete da ne koriste, pa zasto onda to vuku sa sobom, to opet onda nije prirodan porod(koliko ja znam)
    ne znam tocno, ali mislim da im je to zakonska obaveza ili tako nesto. po ovih nekoliko prica s poroda koje imam, zakljucujem da ipak ne rabe nijedan komad te opreme koju vuku (eventualno za zasiti par savova, nista vise).

  23. #123

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    Ako jasno razumijemo i znamo svoja prava i postojeće mogućnosti, možemo odlučiti što i kako želimo, a što ne želimo prije, tijekom i poslije poroda. Možemo aktivno odlučivati za dobro sebe i svoje bebe, umjesto da pasivno promatramo kako o tim važnim stvarima odlučuje netko drugi.

    Za svaku ženu najbolje je ono mjesto u kojem se ona osjeća potpuno sigurnoja se jos uvijek toga drzim...ako se zena osjeca opusteno i sigurno i beba ce tako

    Zakonski je u Hrvatskoj dozvoljen porod kod kuće, samo treba slijedeći dan pozvati privatnog pedijatra koji će dati potvrdu o rođenju i sa tom potvrdom se ide na općinu prijaviti dijete. Nažalost u Hrvatskoj ne postoji mogučnost da babica dođe porađati kod kuće, ako je u državnoj službi, jer je to protuzakonito. Postoji jedino mogučnost da si čovjek nađe sam babicu, možda koja je u penziji, ili po struci babica, a da to ne radi

    koliko sam ja skuzila mozes roditi kod kuce, samo moras naci babicu u penziji ili koja ne radi.....
    ...znaci, vi koji hocete doma u potragu za babicama

  24. #124

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    evo bas sam nasla tekst koji kaze da je pocela skola primaljstva, nije bas neka velika novost, no smo se maknuli sa mrtve tocke....
    STUDIJ PRIMALJSTVA U RIJECI!


    Iznimno nam je drago što možemo izvijestiti sve zainteresirane da će studij primaljstva u Rijeci konačno početi s radom! Program studija dobio je dopusnicu Nacionalnog vijeća te može početi obrazovati (već upisane) studentice. Taj program zasad ne podupire neovisno primaljstvo jer u Hrvatskoj ne postoji zakon o primaljstvu, pa to nije moguće. Ipak, smatramo ovo velikim korakom i velikim trenutkom za hrvatsko primaljstvo - prvi put nakon dvadesetak godina primalje imaju mogućnost nastavka školovanja nakon srednje škole.

    Nakon mnogih godina lobiranja za osnivanje primaljskog studija, to se ostvarilo u Rijeci, koja se ponovno pokazala kolijevkom modernoga primaljstva u našoj zemlji.

  25. #125
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    single od kada je taj tekst? daj pliz link gdje si to nasla.

    studij primaljstva se najavljuje svake godine, i svaki put se odustane i odgadja za jos godinu dana. tako da vise ne vjerujem tim najavama, dok stvarno ne pocnu predavanja :/

  26. #126
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj single prvotno napisa
    Za svaku ženu najbolje je ono mjesto u kojem se ona osjeća potpuno sigurnoja se jos uvijek toga drzim...ako se zena osjeca opusteno i sigurno i beba ce tako
    pa to i mi ponavljamo cijelo vrijeme.

    Citiraj single prvotno napisa
    Postoji jedino mogučnost da si čovjek nađe sam babicu, možda koja je u penziji, ili po struci babica, a da to ne radi

    koliko sam ja skuzila mozes roditi kod kuce, samo moras naci babicu u penziji ili koja ne radi.....
    ...znaci, vi koji hocete doma u potragu za babicama
    e kad bi to bilo tako jednostavno... osim toga, to su primalje koje su cijeli vijek odradile u bolnici. koliko one znaju o prirodnom porodu? koliko one znaju o porodu kod kuce? rijetko koja, nazalost...

  27. #127
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Mislim da se nema što puno za dodati vašoj raspravi, ali ne mogu da se ne osvrnem na text dr. Fistonića koji je u praksi totalno netočan. Ja sam ljetos rodila i to sam prvo otišla tjedan ili dva ranije sve se, kao ti ga, dogovoriti s glavnom primaljom. U teoriji nije uopće bilo problema, sve oni poštuju, mogu roditi kako god hoću (na stolcu, bez dripa, epi itd.). Ali kad je došlo do samog poroda ispalo je ovako nekako: ups, ta vam je primalja baš na godišnjem, nedjelja je ujutro i nas troje dežurnih nema vremena za vas 4-5 koje ste se baš danas sjetile roditi, pa idemo kako je nama lakše (lezi, šuti i pusti da te bušimo, režemo, mjerimo, skačemo, vičemo...) A prvi mi je porod bio još daleko gori, samo ja nisam zlopamtilo

    Sve je to samo potvrdilo moj odavno stečen stav da bi porod kod kuće za mene bila najbolja opcija. Ali ja je nisam imala, zbog fame o opasnostima koje vrebaju svaku rodilju i shodno tome protivljena svih meni bliskih osoba. (Čak su mi prijetili da će me na silu odvući u bolnicu, ako ne budem išla sama ) I zato sam svim srcem za to da se porod kod kuće demistificira i ženama koje ga žele omogući adekvatna pomoć.[/i]

  28. #128
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Taj program zasad ne podupire neovisno primaljstvo...
    A koliko sam je pismena, ovo znači da, čak i da krene, opet neće smjeti raditi bez nadzora opstetričara. I kakva onda korist za nas koje želimo porod kod kuće?

  29. #129
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Ali ja je nisam imala, zbog fame o opasnostima koje vrebaju svaku rodilju i shodno tome protivljena svih meni bliskih osoba. (Čak su mi prijetili da će me na silu odvući u bolnicu, ako ne budem išla sama)
    ako se odlučim za porod doma, nikome nećemo reći za to, upravo iz ovog razloga.
    žalosno zapravo

  30. #130
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    Ali ja je nisam imala, zbog fame o opasnostima koje vrebaju svaku rodilju i shodno tome protivljena svih meni bliskih osoba. (Čak su mi prijetili da će me na silu odvući u bolnicu, ako ne budem išla sama)
    ako se odlučim za porod doma, nikome nećemo reći za to, upravo iz ovog razloga.
    žalosno zapravo
    veliki potpis!
    mada ja mislim da bi imala podrsku mame, a sigurno i bake koja je i sama rodila doma

  31. #131

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    Citiraj argenta prvotno napisa
    Taj program zasad ne podupire neovisno primaljstvo...
    A koliko sam je pismena, ovo znači da, čak i da krene, opet neće smjeti raditi bez nadzora opstetričara. I kakva onda korist za nas koje želimo porod kod kuće?
    korist je od toga da smo se maknuli sa mrtve tocke, i za izgraditi kucu treba temelje prvo iskopati

    zao mi je da ti je porod tako ruzno prosao, zato sam ja za nesto jako, da se svi pokusate udruziti i nekako nesto promijeniti, nemam pojma ni ja ni kako ni sta, iskreno da vam kazem razumijem vas jako dobro zasto necete u bolnicu nako mnogih prica sta sam tu procitala, i jako mi je zao da je tako kod nas, mozda ja imam drukciji stav o bolnicama jer sam ja u italiji(iako sam rodila carskim) dozivjela bolnicu drukcije, toplije, svaka sestra te osmijehom nagradi, jako jako drze do dojenja(jedna nije htjela dojiti, ali nakon sta je sestra lijepo popricala s njom(tako mi kaze ta zena) je shvatila zapravo car dojenja
    mnoge kazu da su prirodno rodile, da im nitko ne gura ni drip ni nista....zato bih volila da se nase bolnice malo osvijeste, pa mi nije jasno kako te sestre mogu biti tako odvratne i tako se derati na rodilje, to me pogotovo smeta kod nas, i ta bahatost doktora

    felix evo sad cu se baciti u to da nadem link, javim ti cim nadem

  32. #132

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    evo nasla, nadam se da ce ovog puta stvarno zapoceti sa radom, posto vidim po tvom postu da se je do sada samo najavljivalo...se namjeravas upisati? ako da, sretno onda tebi i svima koje to namjeravate i promijenite malo te nase sustave(pise da je od 11.03.2008)

    http://www.udrugaprimalja.hr/novosti...ije.aspx?ID=99

  33. #133
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    Ali ja je nisam imala, zbog fame o opasnostima koje vrebaju svaku rodilju i shodno tome protivljena svih meni bliskih osoba. (Čak su mi prijetili da će me na silu odvući u bolnicu, ako ne budem išla sama)
    ako se odlučim za porod doma, nikome nećemo reći za to, upravo iz ovog razloga.
    žalosno zapravo
    Nisam ni ja htjela nikome reći, jer otprije znam njihove stavove o tome. Majka mi je imala užasno teške porode i uvjerena je da su joj liječnici spasili život. Kad sam kritički poslušala njene priče, ispada da su oni ti koji su je (i nas dvije) skoro zaribali "klasičnim" porodima na ležećki, s petsto intervencija.

    Problem je za mene nastao u tome što je mm ima sezonski posao, pa sam posljednje tjedne provela kod svojih na moru, da budemo bliže, a i zato što nisam htjela biti skroz sama u Zg s malim djetetom i drugim na putu. Tako da su me starci imali "na oku" cijelo vrijeme. Srećom pa se po svim ostalim aspektima roditeljstva slažemo, pa mi je njihova pomoć kad sam se vratila iz bolnice bila nezamjenjiva

  34. #134
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Citiraj single prvotno napisa
    zao mi je da ti je porod tako ruzno prosao, zato sam ja za nesto jako, da se svi pokusate udruziti i nekako nesto promijeniti, nemam pojma ni ja ni kako ni sta, iskreno da vam kazem razumijem vas jako dobro zasto necete u bolnicu nako mnogih prica sta sam tu procitala
    Možda je moj stav malo neobičan, ali moram priznati da ja nisam postala protivnih bolničkih poroda zbog svojih iskustava. Ona mi samo služe kao potvrda mog uvjerenja koje ide godinama unatrag (kad još nisam imala pojma o Rodi, niti o pro/contra argumentima) da se dijete treba roditi u miru vlastitog doma i dočekati u ruke pune ljubavi. Isto kao što smatram da nitko ne bi smio otići u bolnicu umrijeti, nego da život, ako je moguće, treba okončati na mjestu koje uzdiže duh.

    Pretpostavljam da je za dio tih mojih razmišljanja zaslužna baka koja je bila medicinska sestra (), pa je u nas od malih nogu usadila nepovjerenje prema liječnicima i medicinskim ustanovama koje ljudski život svode na brojeve i kemikalije.

  35. #135
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    argenta, u kojem rodilistu si rodila?

    da, micemo se s mrtve tocke, ali jaako sporo, cemu je dokaz ova farsa sa studijem primaljstva u kojem ce primalje uciti kako obavljati svoj posao, ali uvijek pod nadzorom lijecnika. cemu onda uopce studij?

    single, na studij se mogu upisati samo primalje i osobe medicinske struke.

    mi u rodi vec 7 godina radimo na promjeni sustava - i promjene dolaze, mic po mic, jaako sporo, ali mi smo uporne

  36. #136

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    argenta, u kojem rodilistu si rodila?

    da, micemo se s mrtve tocke, ali jaako sporo, cemu je dokaz ova farsa sa studijem primaljstva u kojem ce primalje uciti kako obavljati svoj posao, ali uvijek pod nadzorom lijecnika. cemu onda uopce studij?

    single, na studij se mogu upisati samo primalje i osobe medicinske struke.

    mi u rodi vec 7 godina radimo na promjeni sustava - i promjene dolaze, mic po mic, jaako sporo, ali mi smo uporne
    budite i dalje uporne, cim dobro i posteno iskopate temelje, cijela kuca ce niknuti ekpress

  37. #137
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    argenta, u kojem rodilistu si rodila?
    Prvi put u zagrebačkom Merkuru, i to je bila prava muka, ali sam dijelom i sama kriva, jer uopće nisam bila informirana o porodu i nisam znala prepoznati najbolji savjet tamošnje ginekologice koja mi je rekla da se ne pojavljujem u rodilištu "sve dok mogu stajati na nogama", jer me će me "morati poroditi".

    Drugi put (ovo o čemu pišem gore) bila sam u Zadru. Moram napomenuti da mi taj drugi porod nije bio tako strašan, jer sam poslušala onaj savjet o nedolasku u bolnicu do zadnjega. I jedna je primalja bila jako ljubazna kad sam rekla da mi je prvi porod bio koma Trudila se prenijeti doktoru sve moje želje (još da ju je poslušao!), dala mi je kisik (što je na +35 bio spas), čak me je masirala da ne puknem, iako je imala još 4 žene na koje je morala paziti!

  38. #138

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Felix, je upisane su još prije par mjeseci, ali sve još stoji na klimavim nogama pa se niti ne stavlja naglasak na promociju te novosti.

    Zdravstveni djelatnici srednje stručne spreme za sada kod nas nemaju dozvolu za samostalan rad. U tom kontekstu je nebitno da li je primalja u penziji ili nije. Pitanje da li će ovaj studij trenutno u tom pogledu što promijenti, ali korak naprijed sigurno hoće. Primalje koje idu tamo studirati, grijati će stolce dosta dugo, a pitanje da li će u svom statusu i samostalnosti osjetiti rezultate direktno i odmah (nadam se da će barem u znanju).

  39. #139
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ali ulaskom u EU ce se morati omoguciti kucni porodi ili ne?

  40. #140

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    pa kucni porod ti je omogucen i sada, samo moras naci babicu koja ne radi u bolnici

    a meni se cini da bi te primalje trebale dobiti dozvole za rad doma nakon ulaska u EU, ali to cemo ben vidjeti

  41. #141

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Single, ja mislim da je nebitno da li primalja radi u bolnici ili ne
    Zdravstveni djelatnici srednje stručne spreme za sada kod nas nemaju dozvolu za samostalan rad. U tom kontekstu je nebitno da li je primalja u penziji ili nije.

  42. #142
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj single prvotno napisa
    pa kucni porod ti je omogucen i sada, samo moras naci babicu koja ne radi u bolnici
    Ma single sad mi stvarno dizes zivac. Na koju foru mi je omogucen porod doma?!? Sto bi bilo da ja sad kazem svom ginekologu da cu roditi doma? Pa socijalnu bi mi pozvao a ne da bi mi udjelio savjet.

    Tu na nasem forumu bi me proglasili neodgovornom i ludom, a ne da u realnom svijetu kazem nekome svoju namjeru.

    Kako da nadjem babicu koja ne radi u bolnici.... mislim i ta koja je valjda u penziji, ona radi krivicno djelo ako sama prisustvuje porodu. Je da bas imam izbor. aha

    U teoriji to zvuci izvedivo, a u praksi je u stvari neizvedivo.

  43. #143
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    U teoriji to zvuci izvedivo, a u praksi je u stvari neizvedivo.
    Da pojasnim..

    U teoriji to zvuci jednostavno, a u praksi uopce nije. To sam htjela reci.

  44. #144

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Mislim da Single nije mislila ništa loše, možda jedino preružičasto gleda na prava u Hrvata. A obzirom da ima tek 233 posta, još nije upoznala tvoj "živac", pa probaj i ti imati malo razumijevanja i nježnostima prema "novacima".

  45. #145
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Joooj Tina ajd sad ti mene poduci sta je ona mislila.... vjerujem da joj ne treba advokat.

    Da SHVACAM da single nije nista lose mislila.... i shvacam da zeli ukazati na pozitivu... ali stvarno mi sad vec smeta kad mi kaze x puta da IMAM izbor poroda doma kad ga realno nemam - jer ili cu ilegalno uzeti hr babicu ili cu neznam nabaviti babicu iz austrije i razmisljati kako ce zena doci kod mene i na kojem cemo jeziku pricati i necemo se uspjeti upoznati i zbliziti tjekom trudnoce.. itd.itd.

    Imam izbor, ali samo na papiru.. u praksi ga nemam :/ Pa zamisli da dodjem kod "krivog" pedijatra po papire o rodjenju djeteta... ihaaaaaj.. ludo bi se provela. Ko oni siroti sto su doma rodili dijete pa su ih 7 dana drzali razdvojene u bolnici i filali antibioticima za svaki slucaj :/ No dobro, na njihovom primjeru su svi naucili da to definitivno nije dobar put. No vjerujem da se ne bi previse dobro provela da pokucam na vrata 'krivog' pedijatra. Itd.. itd..

    Na papiru je sve ok, ali u praksi nije.

  46. #146

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    meni je ovo zanimljivo:
    Zdravstveni djelatnici srednje stručne spreme za sada kod nas nemaju dozvolu za samostalan rad.
    Znači li to da jedan ginekolog (dakle VSS s dozvolom za samostalan rad) zakonski ima pravo asistirati u porodu kod kuće?

  47. #147
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Moram potpisati Ancie76. Kad bi ovo s organiziranjem poroda kod kuce bilo jednostavno kao u teoriji (i kad ne bi bilo indikacija za odlazak u bolnicu), moja bi odluka bila da rodim doma – sama. Jedna neinterferirajuca primalja bila bi u susjednoj sobi jer se ja ne bih mogla niti zeljela nositi s pritiskom okoline. Tu sam stvarno slaba.


    Htjela bih se, malo O.T. osvrnuti na okrutnost od strane bolnickog osoblja, o kojoj sam puno razmisljala:

    Citiraj marta prvotno napisa
    Citiraj ronin prvotno napisa
    ljudska priroda....mnogi ljudi imaju tu potrebu...ono,ubiti nekoga u pojam i uživati u tome
    Nisam stekla dojam da uzivaju u tome. Vise da krpaju svoje emocionalne rupetine.
    Tesko da ih krapaju, prije bih rekla da ih prosiruju, ali vjerojatno si to i ti mislila.
    Mislim da je osoblje tamo jednim dijelom i samo zrtva nehumanog bolnickog sustava, i ne znam, velikim dijelom mogu samo suosjecati s njima.
    Kad sam radala Relju, opet sam imala slucaj prebukiranog rodilista. Nakon samog poroda ostavili su me 6-7 (nocnih) sati da lezim na hodniku i to tocno ispred sobe za novorođenčat (nisu imali slobodnu sobu za mene). Do mene je dopirao konstantan zvuk beba koje vriste (ne mogu to nazvati plakanjem, to je bio nekakav totalno, ne znam - neljudski zvuk... zao mi je sto to moram napisati, ali stvarno ne mogu naci bolji izraz). Nikad u svom zivotu nisam se osjecala tako strasno kao tijekom tih sati. NIKAD. Posebno mi je tesko, naravno, padalo sto je medu tim bebama bila i moja (mljeko mi je teklo u potocima, kao reakcije na to...). Ta mi je misao o Relji s vremenom postala toliko nepodnosljiva da sam jedini izlaz pronasala u tome da se jednostavno mentalno odvojim od nje. U kasnijoj fazi skuzila sam da sam razvila (valjda kao obrambeni mehanizama) neku vrstu emocionalne hladnoce – jedini nacina da to deranje prezivim. Nekako sam osjecala da sam zatomila ono najbolje u sebi. Radilo se o svega nekoliko sati, ne znam u sto bih se pretvorila da sam tome izlozena svakodnevno, po vise sati...

  48. #148

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Citiraj single prvotno napisa
    nema zakona koji ti brani porod kod kuce, evo bas sam nasla zanimljiv teks kojeg je napisao , evo tu je lijepo sve izvagano, i nigdje se ne spominje da je porod kod kuce zabranjen, vec je potrebno para i dobra organizacija dolaska u bolnicu

    Prim. dr. sc. Ivan Fistonić
    Uostalom, u inozemnim rodilištima "normalan" porod vode isključivo primalje. Mogu li žene u Hrvatskoj izabrati rađanje kod kuće? Nema nikakve prepreke. Međutim, potpora mora biti odlična. U Hrvatskoj ne postoji institucija sestre primalje u privatnoj praksi što je u inozemstvu uobičajeno. Dakle, porod mora voditi ginekolog iz privatne prakse (Zakon o zdravstvu ne komentira takvu mogućnost). Liječnici u državnim ustanovama nisu licencirani za takav servis. Ipak, dobro opremljen tim (ili dio tima, ostali su "stand by") bez ikakvih problema može voditi porod u kućnim uvjetima. Pod opremom se podrazumijeva većina aparature koja se koristi u rodilištima (CTG, mobilni ultrazvuk, medikamenti, mobilni vakuum ekstraktor-jednostavna spravica od plastike koja ne koristi el. energiju a koja pomaže pri izgonu, i.t.d.). Organizacija neonatološkog nadzora također je moguća. Međutim cijena usluge u kojoj sudjeluju primjerice 2 liječnika i primalja, a istovremeno su svi osigurani visokim policama od moguće medicinske greške, izuzetno je visoka.

    Dakle, sve je moguće i izvedivo i u Hrvatskoj, ali bez opreme i organizacije u slučaju hitnih situacija uz dobru pravnu zaštitu medicinskih djelatnika, cijela priča nosi atribut avanture.

    prim. dr. sc. Ivan Fistonić. Privatna ginekološka ordinacija. Preradovićeva 10. Zagreb - HR. Tel.: +385.1.48.55.041. Fax.:+385.1.48.55.042.
    da, po tome i po ovom tekstu ispada da ginekolozi mogu. Jer ako dozvolu sa samostalan rad imaju djelatnici visoke stručne spreme, onda taj samosalan rad mogu prakticirati svugdje, ne znači da znanje gube ako pređu prag bolnice.
    Ima i kod nas ginekologa koji su zainteresirani za takvo ambulantno ili kućno "vođenje" poroda, ali oko toga još postoji takva stigma da se vjerojatno ne usude biti prvi i čekaju "nešto", neku prelomnicu ili nekoga drugog da pokrene stvar.

  49. #149

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    U Ministarstvu zdravstva ima jedna gospođa koja je trebala biti od ove godine zadužena za područje rodilišta i slično, i u komunikaciji sa mnom je bila ljubazna. Ako je netko direktno zaintereisiran propitati stvar, napismeno dobiti konkretne odgovore, mogu dati kontakt.

  50. #150
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    i razmisljati kako ce zena doci kod mene i na kojem cemo jeziku pricati
    ajd bona, šta pjeniš, pa ja ću ti prva doći i prevoditi.

    (mislim ovo sasvim ozbiljno )

    i inače, zahvaljujem se (svima) na postovima i objašnjenjima, samo mi malo treba vremena ponovo se uključiti u ovu temu, kad ste se raspisale.


    Ima i kod nas ginekologa koji su zainteresirani za takvo ambulantno ili kućno "vođenje" poroda
    evo bez da me napadate samo da pitam kako izgleda ambulantni porod u hr ? postoji li to uopće ? i što mislite o toj soluciji ?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •