Stranica 5 od 15 PrviPrvi ... 34567 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 201 do 250 od 708

Tema: Porod kod kuće

  1. #201
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Citiraj single prvotno napisa
    s tim se bas ne bih slozila...trudnoca je po meni bas 'drugo stanje' kako kazu, u trudnoci sam imala dvostruko energije za sve sta sam naumila, osjecala sam se uvijek sjajno, puna energije, samopouzdano...meni ako nesto moram ostvariti to stanje mi je bilo fenomenalno.... kao sta vas napadaju ako kazete da zelite roditi doma, tako su mnogi i mene napadali.....no imam ogromnu srecu da su tu bili i moji roditelji koji su me podrzali u svemu, a vi imate uz sebe svoje muzeve, zato ujedinite snage i idite protiv tih otpora
    Draga single, nemaju svi tvoju energiju, a bome ni podrsku. Ja nisam imala ni jedno ni drugo Zato se moram sloziti s tvrdnjom da nije u redu ocekivati od trudnice da mice brda i doline. To je ipak stanje u kojem je mir i osjecaj sigurnosti od ekstremne vaznosti za veliku vecinu zena -- cijeli ovaj topic je vise ili manje o tome.

    Ali imas pravo da nesto moramo poduzeti, makar puzevim koracima. Zato i podrzavam sve one koji promicu porod kod kuce, kako se s vremenom ne bismo za to morale boriti, nego imati jednakopravnu mogucnost izbora. Svjesna sam da smo u manjini, ali to nije nikakvo opravdanje, ni njima (zdravstvenom sustavu), a ni nama. Cim se ispetljam iz totalne guzve u kojoj mi je zivot, zeljela bih i sama tome doprinijeti. (Dajte me podsjetite )

  2. #202

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    ja sam htjela roditi doma ali sam odustala nakon sto sam procitala koje su moguce komplikacije pri porodu koje se ne mogu rijesiti bez odlaska u bolnicu. a buduci da kod nas nije iskoordinirana ta veza izmedju babice koja poradja u kuci i bolnice, te da hitna sluzba takoreci ne funkcionira, ne bih se na to lako odlucila.
    iskreno, mislim da kod nas uopce nije dostignut odredjen stupanj civiliziranosti da bi se legalno uveo porod kod kuce.
    ne mogu ni zamisliti sto bi se dogodilo da nesto podje po zlu...npr. ta babica iz graza dodje da te porodi i onda se nesto zakomplicira, nazovete hitnu...svatno tko je zvao hitnu zna koliko njima treba da dodju. nadalje, cesto su toliko bezobrazni da bi se onda vjerovatno jos i dobro izderali na rodilju, a babicu strpali u zatvor.
    necu nikad zaboraviti kad sam u 12 tjednu trudnoce prokrvarila...zivjeli smo u skotskoj, a kako mi je to bila prva trudnoca strasno sam se prepala i uzrujala misleci da je to kraj trudnoce pa smo pozvali hitnu.
    kao prvo, dosli su u roku minute, upravo dobijes osjecaj da po jedna kola dezuraju ispred kuce svake trudnice...a ti bolnicari kako su bili divni...ja sam u kolima plakala, a bolnicar je izvadio gitaru i poceo mi svirati ne bi li me oraspolozio. eto to je taj neki ljudski faktor koji kod nas uglavnom ne postoji. nema to veze ni sa novcima, ni sa opremljenoscu.

  3. #203
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    mozda ipak ima veze s novcima, u smislu da smo mi navikli da dobivamo placu a ne radimo nista, sto se vidi u puno sfera zivota. (sjecam se kad su mom tadasnjem decku na poslu, kad nije dobio placu 2 mjeseca, rekli "mi bi da nam netko radi, ali da mu ne moramo platiti" ). a u zdravstvu su place, za odgovornost koju oni nose, poprilicno male. ja mislim da dio nespremnosti promjenama i neljubaznom ponasanju lezi upravo u tome.

    cuj, deranje na rodilju bi uslijedilo skoro sigurno (ne sjecam se da sam procitala pricu s poroda u kojoj se nije nasao barem jedan zajedljivi komentar), a babica ima vremena da klisne koliko hitnoj treba da dode--znaci pregrst

  4. #204

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    dok sam razmisljala o svom porodu kod kuce, trazila sam informacije o komplikacijama zbog kojih bih eventualno ipak na kraju hitno morala u bolnicu.
    jedna od njih je mislim prolaps pupkovine ili ono kad se pupcana zapetlja djetetu oko vrata, i tu je bio opisan poseban zahvat kojega babica koja poradja u kuci mora biti u stanju izvesti. sastoji se od toga da rodilja mora kleknuti na sve cetiri, a babica joj u tom polozaju gurne ruku i pridrzava pupkovinu. u tom istom polozaju rodilju na nosilima treba transportirati do kola hitne pomoci pa do bolnice. u tekstu su se nasalili nesto u stilu "to moze biti zanimljiv prizor za vase susjede ali za vas i bebu je to pitanje zivota".
    pa sam si pokusavala zamisliti tu situaciju kako mene spustaju na nosilima s treceg kata (nema lifta) i vode kroz cijeli park (do parkinga) onda kako izlaze susjede...ova s drugog kata mi svaki put kad me vidi da nosim malog u marami, kaze da cuvam kicmu...sto bi tek rekle na taj prizor

  5. #205

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    dok sam razmisljala o svom porodu kod kuce, trazila sam informacije o komplikacijama zbog kojih bih eventualno ipak na kraju hitno morala u bolnicu.
    jedna od njih je mislim prolaps pupkovine ili ono kad se pupcana zapetlja djetetu oko vrata, i tu je bio opisan poseban zahvat kojega babica koja poradja u kuci mora biti u stanju izvesti. sastoji se od toga da rodilja mora kleknuti na sve cetiri, a babica joj u tom polozaju gurne ruku i pridrzava pupkovinu. u tom istom polozaju rodilju na nosilima treba transportirati do kola hitne pomoci pa do bolnice. u tekstu su se nasalili nesto u stilu "to moze biti zanimljiv prizor za vase susjede ali za vas i bebu je to pitanje zivota".
    pa sam si pokusavala zamisliti tu situaciju kako mene spustaju na nosilima s treceg kata (nema lifta) i vode kroz cijeli park (do parkinga) onda kako izlaze susjede...ova s drugog kata mi svaki put kad me vidi da nosim malog u marami, kaze da cuvam kicmu...sto bi tek rekle na taj prizor
    to bi tvojim susjedima bio prizor stoljeca

  6. #206
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Prolaps pupkovine je iznimno, ali stvarno iznimno rijetka stvar i kaj je najbolje događa se najčešće kod namjernog bušenja vodenjaka dok djetetova glavica još nije spuštena nisko u zdjelicu.

  7. #207

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno


  8. #208
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    potpisujem fidji, to sam cini mi se vec jednom objasnjavala na ovom topicu. to je jako, jako rijetko kod prirodnog poroda. fama je nastala zato sto takvih komplikacija ima puno vise otkad su poceli rutinski busiti vodenjake u bolnicama.

  9. #209
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj klia prvotno napisa
    Zar vi zbilja vjerujete da su majka i dijete završili na antibioticima samo radi zastrašivanja? Ja baš i ne.
    Ne mislim da je bas zastrasivanje bio glavni razlog... ali ako se ne varam dobili su ih "preventivno"

  10. #210

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Meni je na prvom porodu pukao vodenjak 8 dana prije termina i prije nego sam dobila trudove, kad sam došla u bolnicu bila sam 2cm otvorena. I uz svu famu oko prolapsa pupokovine, treba odmah leći ili ići u bolnicu ako pukne vodenjak, ovo ono i slične stvari koje sam čitala, kad sam došla tamo uredno su me pustili da odstojim cijelo vrijeme dok je sestra rešetala sa pitanjima, tuširam se hladnom vodom i idem u wc bez wc papira - i gle čudom odjednom više nema spomena o opasnostima prolapsa i infekcije i nitko se zbog toga ne brine.

  11. #211

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Što ne znači da nije bilo opasnosti, ali nikoga nije zabrinjavala. Ali ih je silno zabrinjavala naša ideja o prisutnosti tate na porodu, tako jako ih je to brinulo da su nas nakon sve te procedura izbacili van iz rodilišta (doktor bi rekao vjerojatno da smo se izbacili sami jer nismo slušali).

  12. #212
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Citiraj klia prvotno napisa
    Zar vi zbilja vjerujete da su majka i dijete završili na antibioticima samo radi zastrašivanja? Ja baš i ne.
    Ne mislim da je bas zastrasivanje bio glavni razlog... ali ako se ne varam dobili su ih "preventivno"
    A zanimljivo je da je mogućnost bilo kakve infekcije puno manja u vlastitom domu jer tamo živimo u "simbiozi" s poznatim bakterijama.

    (Npr. Nelitza je u Švedskoj rodila u vlastitoj kadi i primalje nisu tražile da se kada prethodno dezinficira baš iz tog razloga.)

    Mama u sebi nosi antitijela na bakterije iz svoje bliske okoline i ta se antitjela prenose na bebu već kroz posteljicu, a nastavljaju se prenosi dojenjem.

    Zato sam puno puta čula da je beba u rodilištu pokupila neku bakteriju i bila na natibiotiku nakon rođenja.

  13. #213
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Zato sam puno puta čula da je beba u rodilištu pokupila neku bakteriju i bila na natibiotiku nakon rođenja.
    Bas je prosle godine to bio slucaj s Merkurom i imam frendicu koja je tamo rodila i cija je beba "pokupila" neki streptokok koji se razmnozio u bolnici te su odmah obje zavrsile na lijekovima i desetodnevnom promatranju. Ja mislim da bih svisnula od muke.

    Jos jedan razlog protiv opasnog radjanja u bolnici

  14. #214
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    kad vec toliko pricamo o porodu,


    u subotu (prekosutra) dodjite na nase predavanju o porodu u bocarskom domu u 12 h. traje cca 2 sata.


    predavanje ce biti jako, jako edukativno, osnazujuce, zanimljivo. pustit cemo snimku lanjskog predavanja andree robertson, pricat ce se o hormonima, zdjelici, polozajima za radjanje, podrsci u porodu, intervencijama, itd itd.

    bit ce i o odentu, ali obecajem da necemo puno

  15. #215
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    kad vec toliko pricamo o porodu,

    bit ce i o odentu, ali obecajem da necemo puno

  16. #216

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    kad vec toliko pricamo o porodu,

    bit ce i o odentu, ali obecajem da necemo puno

    ali glavno da ga se spomene, he?
    no, mislim da svi vasi clanovi mogu o njemu sve procitati ovdje na portalu.....

  17. #217
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    bas smo jucer prosle materijale, i zapravo mi se cini da ga necemo ni spominjati, vjerovale ili ne vecinu vremena cemo provesti u cisto tehnickim detaljima, npr zasto porod zablokira kad rodilja dodje u bolnicu i kako se mijenja sirina zdjelice ovisno o polozaju u kojem radjamo, itd.

  18. #218

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    a tko će biti predavači, mislim o tome će netko iz struke ili ?

  19. #219

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    sto se tice prolapsa pupkovine, znam da je jako rijetko, mislim jedna na 1000 rodilja. a i postoje neke indikacije da bi se moglo dogoditi i takva zena najvjerovatnije nece ni radjati doma (jer ce znati da je porod rizican).
    ima jos razloga zbog kojih ipak odredjeni postotak rodilja koje pocnu radjati doma s babicom, na kraju ipak zavrse u bolnici na hitnom carskom.
    moja poanta je bila da se u zemlji u kojoj sluzba hitne pomoci jedva funkcionira, nikad ne bih udvazila na kucni porod.
    ipak slazem se i s tim da je i bolnicki porod u nas veliki (ako ne i jos veci) rizik.

  20. #220
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    tinna, ne. jedan dio ce biti snimka lanjskog predavanja andree robertson, a drugi dio cemo mi ispricati ono sto fali da bi zaokruzili cjelinu. nakon toga ide rasprava (a pitanja ne sumnjam da ce biti).

  21. #221

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    ima li tko od vas da uskoro stvarno misli roditi doma?

  22. #222
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    upadam kao padobranac na ovaj topic, ali bih željela nešto reći

    ja bih željela da mogu roditi doma
    a isto tako bih željela da sa mnom bude educirana primalja sa iskustvom poroda kod kuće, koja će legalno biti sa mnom (ne bi mi smetalo da ginić pije rakijicu u drugoj sobi sa MM)
    isto tako, željela bih da Hitna može doći doslovno za 3 minute po mene ako se nešto zakomplicira
    i željela bih da najbliže rodilište, ako me prime zbog komplikacija, i svi doktori u njemu budu normalni i da se ne sablažnjuju što sam željela roditi doma

    podržavam sve cure koje su pisale da porod kod kuće u Hrvatskoj nije lako izvediv (skoro pa nemogguć ako je trudnica prisiljena ležati, mirovati i čuvati trudnoću - jer treba tražiti i sresti se sa primaljom koja će doći - a kako ćeš tražiti primalju ako doma ležiš, telefonom?! - ma dajte molim vas)

    da, zakon ne kaže da je ilegalno roditi doma i nitko te neće strpati u zatvor, ali nitko ti neće dobrovoljno izaći u susret

    i da, ona majka i beba koje su završile na antibioticima - vjerujem da su preventivno "morale" uzeti lijekove

    i ako treba formirati neku grupu koja će raditi na tome da se omogući porod kod kuće u Hrvatskoj, ja se javljam dobrovoljno

  23. #223

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj rahela prvotno napisa
    podržavam sve cure koje su pisale da porod kod kuće u Hrvatskoj nije lako izvediv (skoro pa nemogguć ako je trudnica prisiljena ležati, mirovati i čuvati trudnoću - jer treba tražiti i sresti se sa primaljom koja će doći - a kako ćeš tražiti primalju ako doma ležiš, telefonom?! - ma dajte molim vas)
    mozda ce netko reci da trudnica koja mora strogo mirovati i nije kandidat za porod kod kuce jer moguce da ce i porod biti visoko rizican.

    ali cinjenica jest da do primalje uopce nije lako doci. ja sam se spremala za porod kod kuce, procitala svu raspolozivu literaturu, uspjela doci do tel. broja te jedne primalje iz austrije, zvala sam zenu nekoliko puta, ostavljala poruke na sekretarici ali nisam uspjela doci do nje.

    to mi je samo dalo misliti o tome koliko je zapravo neozbiljno oslanjati se na pomoc jedne jedine primalje. sto ako se zena razboli, sto ako bude uspred nekog drugog poroda kad ja budem radjala?

    mislim da je porod kod kuce u hr. opcija za cure koje imaju toliko povjerenja u svoje tijelo i toliko medicinskog znanja o porodu da su sve u stanju odradit same.

    u biti, nakon svog drugog poroda (na kojem nisam primila gotovo niti jednu medicinsku intervenciju) ja bih to cak i bila u stanju ali ono s cim se ja ne bih mogla nositi je preuzimanje rizika za takav izbor.

  24. #224

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    ako si medu onima koje u trudnoci moraju stalno mirovati i lezati znaci da si u rizicnoj trudnoci sta po meni onda i nije prihvatljiva opcija porod kod kuce

    a ako zelis da ti hitna dode u roku 3 min trebas si rezervirati kola da stoje pred tvojom kucom ili zivjeti u maksimalnoj blizini bolnice....draga moja ni u najrazvijenijim zemljama hitna ne dode tako brzo ako zivis dalje...ipak su tu guzve kroz koje mora oproci, put...ako zivis u nekom selcu sa losom cestom(u tome ne mislim izricito na tebe nego na sve koje zele roditi kod kuce)
    tridesettri da si bas zapela i stvarno to htjela ne bis se zaustavila samo na pazivu samo jednoj babici jer vjerujem da ih ima jos puno

  25. #225

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    naravno u pravu si...da mi je bilo dovoljno stalo do poroda kod kuce sigurno da bih pronasla jos neku primalju, ako treba rodila doma i sama...pitanje je samo koja trudnica ima vremena i energije svo svoje vrijeme posvetiti tom planu (narocito ako vec imas koje dijete).

    sto se tice mirovanja, ono je relativno. za istu stvar ce ti jedan doktor reci da je potrebno mirovanje, a drugi da je mirovanje stetno. pretpostavljam da si mislila na bolnicko mirovanje, ako je stvar tako ozbiljna onda zena stvarno vjerovatno nije kandidat za kucni porod.

    ja sam inace (prema preporuci lijecnika) cijelu trudnocu morala mirovat, prvo zbog krvarenja, akasnije zbog otvorenosti, pa svejedno moj porod nije bio (niti je netko predvidjao) da ce biti rizican, putovala sam u rijeku u najjacim trudnovima i rodila sam u vodi. isto tako sam mogla i doma.

    sto se tice dolaska hitne, niti vani te nece poroditi kod kuce ako zivis predaleko od blonice ili ako se predivja rizican porod. barem je tako UK, nisam sigurna za druge zemlje...

  26. #226
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    ok. ovo za ležanje stoji
    istina je da rizična trudnoća mora biti privedena kraju u bolnici
    ja sam imala krvarenje na početku trudnoće, a kasnije samo mogla hodati okolo, ali sve je moralo biti easy i polako, tako da iako je trudnoća od 12. tjedan bila ok. ne bih mogla hodočastiti okolo u potrazi za primaljama

    nadam se da će ipak u budćnosti biti malo jednostavnije od samo žarko željeti porod kod kuće da se on i ostvari

    moj moto je inače da ono što želim mogu i ostvariti i sigurna sam da želim porod kod kuće da bih to i mogla ostvariti, ali nisam sigurna da ga želim u uvjetima koji su sada

  27. #227
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    moja prabaka je također rađala doma. 6 je preživjelo, 3 umrlo. a i ona je kod posljednjeg jedva preživjela. a nitko nije bušio vodenjak, davao drip.
    Znam i ja puno zena koje su radjale doma (zivjela sam na selu godinama) a najvise pamtim slucaj jedne bakice koja je od 7 poroda spala na jednog jedinog sina koji je prezivio.
    Ostali su umrli u porodu ili u prvom mjesecu zivota
    To sto su vase bake uspjele je sreca i vi ste sada ovdje da pisete o njima, a sto je s onima koje nisu ispjele?
    Koliko je to mrtvorodjene djecice bilo? Zena umrlih u porodu?
    Naravno, njih nema sada ovdje da bi pricali o tim iskustvima.
    Nije sve crno bijelo.

    Eto od moje majke svekrva je jucer obiljezavala 37. godisnjicu smrti svoje curice koja je umrla malo nakon poroda i dan danas ju boli jednako kao i prije tih 37 godina iako je poslije rodila dvoje zdrave djece.

    Slazem se da nase zdravstvo treba mjenjati i da se moze kada se hoce, smatram da je moderna medicina dar od Boga, a ljudi su ti koji su sve zeznuli i okrenuli se rutinama koje treba mjenjati.

    Nije medicina kriva, krivi su lijecnici, Odent je to shvatio, a kada ce i nasi lijecnici to shvatiti? Nadam se prije nego i moje cure osnuju svoje obitelji.

  28. #228

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    moje dve prabake od kojih je jedna jos ziva, a druga je umrla prije par godina mogle bi biti bas ta razlicita primjera poroda...obje su imale 6 poroda, samo sta jednoj su sva djeca ostala ziva, a drugoj 2 djece prezivjelo
    ito tako obje imale skroz prirodne porode u kucnom ambijentu

    izvinite, ali ja sam bogu zahvalna na modernoj medicini i na carskom rezu...je da tu postoje intervencije koje se ponekad ne trebaju koristiti, ali nije to stvar medicine nego doktora kojima je to postala rutina, i koji ne uzimaju svaki slucaj jedinstven za sebe vec svima rade sve isto a svako od nas se razlikuje...po meni..nekome intervencije i pomognu, a nekome odmognu
    kod nas u nasim bolnicama je problem zapravo u doktorima koji sve porode rade interventno sta se danas ne koristi vise u najrazvijenijim zemljama....(poput svedske)..ja mislim da je svedska na prvom mjestu sta se medicine tice

  29. #229

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    To sto su ljudi prije jako cesto umirali od "najobicnijih" prehlada i to sto su prije novorodjencad umirala, kao i rodilje uostalom, ne govori nista o fiziologiji poroda kao takvoj i o nemogucnosti zdrave trudnice da rodi zdravo dijete. Govori samo i iskljucivo o nekadasnjim zivotnim uvjetima koji nisu mazili nikoga. Danas su zivotni uvjeti drugaciji i upravo danas postoji mogucnost pokazati i dokazati kako fiziologija poroda u "ispravnim" uvjetima itekako dobro funkcionira i kako nema potrebe dizati prasinu i oblake straha samo zato sto smo pobrkali loncice i poistovjetili trudnocu s bolescu koja samo sto nije izbila.

  30. #230

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Danas su zivotni uvjeti drugaciji i upravo danas postoji mogucnost pokazati i dokazati kako fiziologija poroda u "ispravnim" uvjetima itekako dobro funkcionira i kako nema potrebe dizati prasinu i oblake straha samo zato sto smo pobrkali loncice i poistovjetili trudnocu s bolescu koja samo sto nije izbila.
    u potpunosti potpisujem i dodajem da "ispravni uvjeti" u hr ne postoje, niti u bolnicama, niti kod kuce.

  31. #231
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    mene bi jako zanimalo koji su uzroci tih famoznih smrti.
    da li je dijete umrlo jer u porodu jako propatilo ili jer je
    rodjeno u sijecnju u kuci koja se prakticki ne grije
    ili je dosla gripa i umrla je ne samo beba nego i koje starije dijete
    ili je rodjeno u vrijeme zetve kad je svaki par ruku potreban pa je svjeza rodilja morala cijeli dan raditi, a bebi su stavili gazu namocenu u alkohol u usta, stavili ju pred kucu i preko nje kantu da ju svinje ne bi nanjusile...
    ovo zadnje nije prica, to se jos nedavno radilo u slavoniji.

    isto tako me zanima koliko je djece mrtvorodjeno odnosno umrlo neposredno nakon poroda, a koliko ih je umrlo u roku mjesec-dva nakon poroda, recimo zbog gore navedenih razloga.

    da, ranije su rodilje i bebe umirale, ali umirale su sve starosne skupine puno, puno, puno vise nego danas.

  32. #232
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Mislim da je i iscrpljenost organizma uzimala svoj danak. Žene su rađale puno djece, a često su bile na granici gladi. Prehrana je također sadržavala jako malo proteina...

  33. #233
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    eh da, takodjer, zbog nedostatka vitamina D u mladosti mnoge zene nisu imale idealno razvijenu zdjelicu, sto danas nije slucaj.

    tako da usporedjivati tadasnje i danasnje porode kod kuce zaista nema smisla.

  34. #234
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Fidji prvotno napisa
    Mislim da je i iscrpljenost organizma uzimala svoj danak. Žene su rađale puno djece, a često su bile na granici gladi. Prehrana je također sadržavala jako malo proteina...
    a tek higijenski uvijeti
    moja prababa je spavala preko zime sa kravom u kući

    WC? tekuća voda? sapun? domestos?

  35. #235
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    toj brojci treba pridodati sve bebe:
    - koje su umrle zbog trudničkog šečera,
    -jer su bila neurorizična,
    -jer su rođena tjedan-dva prerano (ili čak i više),
    -jer su bile poprijeko, jer je pupčana bila omotana oko vrata,
    -jer trudnoča nije niti jednom pračena (vaginalne infekcije),
    -nagutalo se plodne vode i dobilo bakteriju
    - imalo urođenu srčanu manu (ne znaš bez UZV)
    ....

  36. #236

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    ma samo posto se je gore negdje spominjalo kako su nekad zene nesmetano radalo zeljela sam to napomenuti, jer ipak i nisu nesmetano, jer ako nisu ometali doktori sa intervencijama, ma su razni virusi, komplikacije i bakterije i sta ja znam jos sta

  37. #237
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    je, prije se umiralo od fakat kojecega. od tuberkuloze, naprimjer. ili glista. ali nemre se to usporediti s danas.

    ajme, bila sam danas u bolnici na pregledu. dakle... em sve "mirise" na bolestine, em ti tu i tam provezu nekog tesko bolesnog ili post-operativnog pacijenta s kateterom koji visi sastrane da svi vide.. grozno sam se osjecala. i onda, kad pomislim da bi trebala ici roditi na takvo mjesto... fali mi smajlic koji ispusta dusu rigajuci.

    aha, cekala sam 2 i pol sata na pregled. bas sam se naudisala svjezeg zraka i nagledala lijepih prizora

  38. #238

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    je, prije se umiralo od fakat kojecega. od tuberkuloze, naprimjer. ili glista. ali nemre se to usporediti s danas.

    ajme, bila sam danas u bolnici na pregledu. dakle... em sve "mirise" na bolestine, em ti tu i tam provezu nekog tesko bolesnog ili post-operativnog pacijenta s kateterom koji visi sastrane da svi vide.. grozno sam se osjecala. i onda, kad pomislim da bi trebala ici roditi na takvo mjesto... fali mi smajlic koji ispusta dusu rigajuci.

    aha, cekala sam 2 i pol sata na pregled. bas sam se naudisala svjezeg zraka i nagledala lijepih prizora
    mogu misliti
    kako je prosao pregled? kamo si odlucila roditi?

  39. #239
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    cekala sam 2 i pol sata na pregled. bas sam se naudisala svjezeg zraka i nagledala lijepih prizora
    Da, znam kako ti je. Ja sam u prošloj trudnoći nakon jednog takvog iskustva prestala odlaziti na preglede u Zg bolnice. Moja me ginica par puta pokušala nagovoriti, ali ja sam rekla da se tamo više ne vraćam.
    (Na kraju sam rodila u Zadru - novo novcato rodilište, a u turističkoj sezoni k tome poluprazno. Nekad sam bila jedina u čekaonici za trud. preglede )

  40. #240

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    ovako i ja. bio mi je dovoljan samo jedan posjet vinogradskoj da se odlucim ici roditi u rijeku.

  41. #241
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Citiraj single prvotno napisa
    mogu misliti
    kako je prosao pregled? kamo si odlucila roditi?
    ak ti velim da bum rodila doma, os mi pozvati muriju?

  42. #242

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    bolje nista ne pricaj.
    Strah i stres su izuzetno zarazni.

  43. #243
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    bolje nista ne pricaj.
    Strah i stres su izuzetno zarazni.
    Potpisujem. Ali se nadam da ipak bar na ovom forumu može naći par ljudi koji će joj, umjesto toga, pružiti podršku i virtualni Od mene svakako, ma što o odlučila na kraju

  44. #244
    Midori avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    32

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa
    Citiraj mama courage prvotno napisa
    moja prabaka je također rađala doma. 6 je preživjelo, 3 umrlo. a i ona je kod posljednjeg jedva preživjela. a nitko nije bušio vodenjak, davao drip.
    Znam i ja puno zena koje su radjale doma (zivjela sam na selu godinama) a najvise pamtim slucaj jedne bakice koja je od 7 poroda spala na jednog jedinog sina koji je prezivio.
    Ostali su umrli u porodu ili u prvom mjesecu zivota
    To sto su vase bake uspjele je sreca i vi ste sada ovdje da pisete o njima, a sto je s onima koje nisu ispjele?
    Koliko je to mrtvorodjene djecice bilo? Zena umrlih u porodu?
    Naravno, njih nema sada ovdje da bi pricali o tim iskustvima.
    Nije sve crno bijelo.

    Eto od moje majke svekrva je jucer obiljezavala 37. godisnjicu smrti svoje curice koja je umrla malo nakon poroda i dan danas ju boli jednako kao i prije tih 37 godina iako je poslije rodila dvoje zdrave djece.

    Slazem se da nase zdravstvo treba mjenjati i da se moze kada se hoce, smatram da je moderna medicina dar od Boga, a ljudi su ti koji su sve zeznuli i okrenuli se rutinama koje treba mjenjati.

    Nije medicina kriva, krivi su lijecnici, Odent je to shvatio, a kada ce i nasi lijecnici to shvatiti? Nadam se prije nego i moje cure osnuju svoje obitelji.
    Moram se uključiti u ovu raspravu jer mi je dečko Nizozemac pa znam kako tamo stoje stvari.
    Ovaj post sam citirala jer sam pročitala već nekoliko sličnih postova o "bakama" pa ih želim komentirati. Ne možete uspoređivati porode vaših baka u prljavim kominima kojima je jedina pomoć bila kakva žena iz sela sa suvremenim porodom kod kuće!
    U Nizozemskoj gotovo sve žene rađaju kod kuće, iznimke su žene s komplikacijama. Porađa ih educirana primalja koja je završila višu školu i specijalizaciju. Primalje (a ne ginekolozi) im vode trudnoću. Usudila bih se reći da takve primalje imaju više znanja i stručnosti u vođenju poroda od mnogih (naših) ginekologa. Ukoliko dođe do komplikacija, hitna stiže za 10 minuta, ali ja (iako osobno poznajem barem 10 cura koje su tamo rodile doma) nisam čula ni za jedan takav slučaj. Naravno, rizik postoji, ali o bilo kakvim rizicima najviše govori činjenica da u Nizozemskoj nisu nimalo, niti za 1%, veće statistke o mrtvoj novorođenčadi ili bilo kakvim negativnim posljedicama poroda u odnosu na zapadne zemlje u kojima je praksa rađanje u bolnici.

  45. #245
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Isto ja tako mogu reci da ne usporedjujes Nizozemsku i Hrvatsku
    Na kraju krajeva ja sam za to da zene imaju pravo izbora i da im se osigura strucan kadar (educirane primalje) koje bi prisustvovale porodima kod kuce

  46. #246
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa
    Isto ja tako mogu reci da ne usporedjujes Nizozemsku i Hrvatsku
    Obzirom na ovaj i neke prethodne postove, možda bismo trebali preimenovati topic u Porod u HRVATSKOJ kući

  47. #247

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    midori previse idealizira nizozemsku

    zene radjaju doma zato sto je jeftinije a oni su kao nacija ocarani sparanjem

    imaju navecu stopu smrtnosti na porodu u cijelom "razvijenom" svijetu

    porod doma ovisi o vasoj informiranosti

    porod u vodi je znanstvena fantastika, kadu di sam ja krenula svojevremeno u porod su maknuli kad su srusili bolnicu a u novoj jednostavno to nisu napravili jer zauzima previse mjesta

    nema opcije da platite pa rodite u vodi kao u hr ali postoji mogucnost da iznajmite kadu ali je gotovo nemoguca misija naci babicu koja ce vas poroditi

    na porodu u bolnici ce vas najurednije polegnuti na ledja, radjanje u nekim drugim polozajima ovisi i vasem znanju i insistiranju

    sa stavljanjem bebe na prsa nakon poroda, nerezanju pupkovine koja jos pulsira uglavnom nikad nisu culi

    u bolnici ce vam preporuciti da vam odnesu bebu od vas da se odmorite (i nece je nahraniti formulom nego ce beba plakati daleko od vas pa to necete cuti)

    propagiraju hranjenje na raspored, priznaju da je dojenje bolje ali ko ce se jos sa tim muciti (uostalom i njih su njihove mame odhranile formulom pa kaj im fali)

    moje iskustvo sa porodom u bolnici je ok, ali su me polegli, probijali vodenjak, davali drip a ja sam bila dovoljno zbunjena i sve to prihvatila. dobila sam i epiduralnu, tiskala lezecki

    zene su znale krenut u porod doma pa su ih znali hitnom vodit u bolnicu kad nisu mogle istiskat, na vakum

    velika je razlika izmadju "nas" i "njih" u poimanju svijeta, prioriteta, zivota, smrti.... oni se ne uzbudjuju pretjerano kod smrtnih slucajeva, i sami roditelji to prokomentiraju sa "peh" ili navedu staisticki podatak koliko se to cesto dogadja i nisam cula da tu neko proziva doktore ili ih tuzi za gresku

  48. #248

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    p.s. je da doma radjaju nizozemke a mi strankinje uglavnom idemo u bolnicu

    mi strankijne se takodjer zgrazamo na detalj da papa test obavlja doktor opce prakse (ili u mojem slucaju administrativna radnica koja je radila u ambulanti pa je prosla tecaj jer su se muslimanke zalile na cinjenicu da im nepoznati muskarac treba obaviti tako intimnu pretragu

    pa sam babu morala 3 put podsjecati da opere ruke, da dodatno dezinficira onaj kljun jer ga je usput odlagala di god

    nizozemska je jedina zemlja do sad di uredno vidis medicinsko osoblje i lijecnike sa neodrezanim prljavim noktima

  49. #249
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    Citiraj single prvotno napisa
    mogu misliti
    kako je prosao pregled? kamo si odlucila roditi?
    ak ti velim da bum rodila doma, os mi pozvati muriju?
    a mene bas zanima di je mikka na kraju rodila?

  50. #250
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    stray_cat znala sam ja da ta misteriozna nizozemska ima i potpuno drugu stranu medalje samo sam čekala da ju netko prikaže.

Stranica 5 od 15 PrviPrvi ... 34567 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •