Pokazuje rezultate 1 do 39 od 39

Tema: kućni porod u Sarajevu

  1. #1
    Tipunen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    6

    Početno kućni porod u Sarajevu

    Zdravo svima, vidjela sam da se već dosta pričalo o ovoj temi, a pošto mi je teško naći odgovore na svoje
    pitanje otvaram novu temu. Ja živim u Sarajevu, izvorno sam iz Njemačke. Trudna sam u 8. sedmici, znam
    da je to dosta rano ali eto, najveća želja mi je poroditi se kod kuće, u Njemačkoj je to već sasvim normalno ali tu nije baš, i ljudi nisu baš otvoreni niti pozitivni prema ovoj temi. Meni zanima, je li se neka od vas
    porodila kod kuće? Kako ste našli babicu i kako je prošlo? Jeste li to privatno platili?

  2. #2
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Tipunen, dobro nam došla!

    Nisam sigurna koliko će to biti moguće u Sarajevu ali evo ti dva kontakta udruge u BiH koje se bave sa tim pitanjima:

    http://www.djeca.org/
    http://www.bhmama.org/ (jedna od voditeljica ovog centra je dugo živjela i radila u njemačkoj)

  3. #3
    Tipunen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    6

    Početno

    Hvala vam puno, znam da neće biti lako ali barem bih sve pokušavala šta mogu. Našla sam i ženu iz Doboja tu na forumu koja je željela kućni porod samo nisam mogla vidjeti je li uspjela. Koliko sam razumjela nije niti u Hrvatskoj "standardno" kućni porod ili se nešto promijenilo?

  4. #4
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    jos se nije promjenilo. porod kucni je dozvoljen, ali bez asistencije srtucnog osoblja.

  5. #5
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Draga Tipunen, ja sam ti sugrađanka
    Inače sam član udruženja DjeCa.

    Prilike u našem gradu, sigurno i u cijeloj državi su takve da kućni porod sa stručnom asistencijom nećeš moći ostvariti.
    Sve što bi mogla organizovati je na svoju ruku, uz isključivo svoju odgovornost, a niko te od struke ne bi podržao.

    Vrlo malo bi ljudi pozdravilo tvoju odluku, ja sam u tih malo ali ti svakako ne bih preporučila da ideš u kućni porod bez stručne babice.

    Ako dobro razumijem, austrijske babice za kućne porode i u HR dolaze "na crno", a nama bi bilo još teže zbog geografske udaljenosti. Iz moje perspektive majke dvoje djece, prilično uključene u tematiku izbora načina poroda u BiH, najbolja bi ti opcija bila, ako imaš mogućnost, porod u Njemačkoj, eventualno u kući za porode u Austriji. BiH ti je tu totalni promašaj.

  6. #6
    Tipunen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    6

    Početno

    Hvala ti za odgovor I ja bih išla u Njemačku ali nisam osigurana i ne bih voljela putovati toliko malo prije poroda. Još imam nadu i molim se Bogu da mi pomaže ostvariti šta želim. Svakako imam još sedam mjeseci... i ako žene ne budu počele tražiti kućni porod neće se ništa niti promijeniti.
    Gdje si se porodila? I kako je bilo?

  7. #7
    MMK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    498

    Početno

    Zdravo i dobro došla.
    Ovdje ( zakonski ) imaš 2 bolnuce sa rodilištem. Jezero i Opću ( vojnu).
    Možda ( ako baš želiš) uspiješ za novce naći babicu koja će ti asistirati. Iako bih ja voljela da se to legalizira i uredi, pa ko želi zašto da ne.

    Ja sam se prije godinu porodila u Općoj, pa ti mogu dati željene info. Inače sam "hodočastila" po istoj više puta ( operacija, vanmater.t.) tako da sam imala priliku stvoriti mišljenje o kadru i uslovima.

    U svakom slučaju sretno.

  8. #8
    MoMo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,346

    Početno

    Citiraj Strobery Shortcake prvotno napisa Vidi poruku
    Draga Tipunen, ja sam ti sugrađanka
    .

    Vrlo malo bi ljudi pozdravilo tvoju odluku, ja sam u tih malo najbolja bi ti opcija bila, ako imaš mogućnost, porod u Njemačkoj, eventualno u kući za porode u Austriji. BiH ti je tu totalni promašaj.
    X

    zao mi je sto te nismo ohrabrile- ili mi nismo hrabre ali u potpunosti potpisujem Jagodicu

  9. #9
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    A što ima točno u centru Feniks na ovom drugom linku?

  10. #10
    MoMo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,346

    Početno

    Taj centar nije u Sarajevu vecu u Sanskom Mostu. Od nase pedijtrice sam cula samo pohvale za njih a pedijatrica je prodojeca.

  11. #11
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    U sklopi centra Fenix je centar za njegu trudnica, majki i dojilja. Taj centar organizuje različite vrste tečajeva, npr pripremu za porod (sa naglaskom na prirodni, ali baš prirodni), pripreme za njegu bebe i porodilje, organizuju patronažu, vješbe za trudnice, vježbe za mame i bebe. Međutim zakonski nisu u mogućnosti obavljati porode, a pogotovo kućne.
    Šteta, jer bi babice koje su ga osnovale i vode ga mogle komotno otvoriti kuću za porode.

    Osvrnula bih se na primjedbu MMK da bi za novac možda našla babicu da ti asistira. Ta babica bi to radila protuzakonito. Da se dokaže da je asistirala svojevoljno vjerovatno bi joj to bio kraj karijere, tako da čisto sumnjam da bi se neko istinski stručan upustio u to. A sumnjam da je i tebi želja toliko jaka da ćeš platiti nekog šarlatana.

    Ja sam se porodila i u jednoj i u drugoj bolnici.
    Kčer sam rodila u starom GAK-u, međutim u uvjerenju sam da se nije puno promjenilo samo time što su isti ljudi, sa istom upravom i istim konceptom pristupa porodu preselili u novu zgradu i nove prostorije. Njihov je pristup tradicionalno medicinski, zatvoren za saradnju sa trudnicom. Tamo trudnica treba da sarađuje, a ne ljekari. Imam osjećaj da sa krajnjim podsmjehom gledaju na "nove" pravce u pristupu porodu.
    Prednost je što su bolje opremljeni, imaju više kadra, i puno je bolja skrb za bebe koje se rode sa nekim potrebama za medicinskom brigom. Medicinski su bolji.

    Sina sam rodila u Općoj bolnici. Tamo je osoblje, većinom, otvoreno za saradnju sa trudnicom, pogotovo ako vide da porodilja zna šta želi i zašto to želi, da je upućena u problematiku svojih zahtjeva, a ne da to traži zato što je negdje čula o tome. Međutim, treba ih često napominjati šta želiš, što ti vjerovatno u trenutcima poroda, kad se trebaš okrenuti unutar sebe nije najsretnija opcija. Definitivno će te saslušati i poštovati koliko mogu, koliko je u medicinskoj mogućnosti. Loše je naravno što će ti svakako ispričati razna standardna zaplašivanja porodilja tipa "može kako hoćete, ali ako ... beba će ...". Drip uključuju gotovo sistematski, čak i ako se porodilja idealno brzo otvara "samo da se trudovi ustabile i ubrzaju porod", ali to možeš odbiti. Neki ljekari će poštovati želju da te upoznaju sa svakom procedurom, neki neće. Još je jedna velika mana što imaju slabu skrb o bebama sa problemima, zapravo te bebe budu hitno transportovane na neonatologiju na Jezero, dok majka ostaje u porodilištu da se oporavi. Oni jednostavno nemaju mogućnosti ni kadra za brigu o bebama sa potrebom za medicinskom brigom. Tu je samo osnovno, a pedijatar radi samo tokom dana i nema dežure.

    Ako želiš prirodniji pristup porodu, ako su ti stavovi usmjereni prema prirodnom (ovdje svakako pod prirodnim ne smatram samo vagimalan porod) Opća bolnica je po tom pitanju bolji izbor, ali sigurno ne čak ni dobar, a kamoli najbolji.

    Najtužnije je zapravo što priče variraju od predivnih, ushićujućih prirodnih poroda (u kojima su majke najčešće došle u porodilište u zadnji čas, ili rjeđe naišle na neke istinske babice, koje su istinski predstavnici svoje plemenite profesije) do horora u kojima se sestre deru na porodilje, upućuju im neljudske, ponižavajuće komentare, ljekari se nezainteresovano odnose, donose pogrešne odluke i ne uzrujavaju se zbog problema koje prouzrokuju, jer im se može.

  12. #12
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    uf :/

  13. #13
    MoMo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,346

    Početno

    Citiraj Strobery Shortcake prvotno napisa Vidi poruku
    U sklopi centra Fenix je centar za njegu trudnica, majki i dojilja.
    je li imaju oni nesto u Sarajevu, meni je nasa pedijatrica dala dosta njihovih brosura i bile su izvrsne ali sam ja dr skontala da su oni u S. Mostu. I znam da je osoba koja vodi Fenxi jedna od prvih IBCLC savjetnica u BiH ( nakon njih ne znam ima li jos koja visa sestra u BiH sa tom "titluom"?)

    sorry sto sam otisla OT

    potipsujem te za GAK i dodala bih da se tamo jako tesko gotovo nemoguce izboriti da ti ne dohranjuju dijete adaptiranim. Jednostavn te ne cuju ili te ne zele cuti a jedan od dr sa GKA koji vazi za naprednijeg dr je meni takve uzase napricao da sam ja pobijegla glavom bez obzira od njega- prirodni porod uz epiduralnu,epiziotomiju ne treba izbjegavati jer ona sprijecava kasniej probleme sa inkontencijom... ja sam na kraju rodila carskim kad bi se razmisljala o jos jednoj trudnoci i o prorodnom porodu milsim da bih isla mami u HR..ne znam

    opet OT- koristi li se stolcic u opcoj?

    Tipunen meni je iskreno zao sto ti nismo mogle dati vise ohrabrujuci informacija.

  14. #14
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Citiraj MoMo prvotno napisa Vidi poruku
    je li imaju oni nesto u Sarajevu, meni je nasa pedijatrica dala dosta njihovih brosura i bile su izvrsne ali sam ja dr skontala da su oni u S. Mostu. I znam da je osoba koja vodi Fenxi jedna od prvih IBCLC savjetnica u BiH ( nakon njih ne znam ima li jos koja visa sestra u BiH sa tom "titluom"?)

    sorry sto sam otisla OT

    potipsujem te za GAK i dodala bih da se tamo jako tesko gotovo nemoguce izboriti da ti ne dohranjuju dijete adaptiranim. Jednostavn te ne cuju ili te ne zele cuti a jedan od dr sa GKA koji vazi za naprednijeg dr je meni takve uzase napricao da sam ja pobijegla glavom bez obzira od njega- prirodni porod uz epiduralnu,epiziotomiju ne treba izbjegavati jer ona sprijecava kasniej probleme sa inkontencijom... ja sam na kraju rodila carskim kad bi se razmisljala o jos jednoj trudnoci i o prorodnom porodu milsim da bih isla mami u HR..ne znam

    opet OT- koristi li se stolcic u opcoj?

    Tipunen meni je iskreno zao sto ti nismo mogle dati vise ohrabrujuci informacija.
    Da, Adisa Hotić je mislim prva IBCLC savjetnica za dojenje, sada je i njena suradnica Emina Majdankić (također viša sestra akušerka) IBCLC, no obje su u centru Fenix. Centar Fenix u Sarajevu nema neki zvaničnu ispostavu, ali ima više nego prijateljsku saradnju sa Mamama savjetnicama za dojenje mog udruženja, Adisa nam je bila glavni predavač na obuci.
    U Sarajevu imamo dr. Eminu Hadžipašić-Hadžimuratović IBCLC na neonatologiji na Jezeru, koja je bila pokrenula kabinet za dojenje, no ubrzo je otišla na porodiljsko bolovanje, i ne znam kakav je sadašnji status tog kabineta.

    Možeš li mi reći o kojoj se pedijatrici radi, može i na pp?

  15. #15
    MMK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    498

    Početno

    U Vojnoj imaju 2 stočića, za porod, ali pojedini znaju odgovarati prvorotke da ih koriste ( mene), a kad ti kažeš da bi ipak probao, kažu ok. i u onoj trci te ipak smjeste na klasični sto.

    Sve u svemu( kakvih priča pročitam) pristojno sam prošla.
    Ja bih voljela da mi neko (od zagovornika što prirodnijeg poroda) objasni šta imate protiv klistira ???
    Posljednje uređivanje od MMK : 23.09.2011. at 15:45

  16. #16
    Tipunen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    6

    Početno

    Hvala vama, da ste podijelile svoje iskustvo.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Tipunen,ja sam ti iz Sarajeva,i treci porod sam imala kuci.
    Ako se vec nisi porodila,pitaj sto zelis...
    Sretno kako god...

  18. #18
    Tipunen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    6

    Početno

    wow, drago mi je čuti od tebe!!! Nisam se porodila, tek sam u 4. mjesecu. Ali htjela sam što prije da pitam i da vidim koje su moje opcije. Sad su nam i rekli da se ne mogu osiguravati preko svog muža, jer su promijenili zakon i još nemam stalni boravak.
    Jesi li se slučajno porodila kući? Ili bilo to planirano? Kako si našla babicu? Ko ti pomagao? Sretna sam da si se javila!!!

  19. #19

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Izvini sto tek sad odgovaram.
    Planirano sam se porodila kuci,kao sto i sad,po cetvrti put planiram.
    Nisam imala babicu,bila sam sama s muzem.Ovdje u Sarajevu je neces naci,vjeruj,svasta sam pokusala.
    Ali kad bih birala izmedju bolnice i poroda kuci bez babice,izabrala bih opet porod kuci,pa makar bez babice.

    Sve o porodu nasla sam na internetu,i ovdje su mi cure pomogle na rodi.
    Posljednje uređivanje od srecica : 03.11.2011. at 11:18 Razlog: krsenje forumskih pravila

  20. #20
    Tipunen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    6

    Početno

    hvala ti na odgovor, ja bih voljela se naći s tobom na kafu, pa da možemo pričati, baš me zanima tvoju priču!!! možeš mi se javiti preko maila: Tipunen@gmx.de pa da ti dam svoj broj telefona ako si za, stvarno bi mi drago bilo!!!

  21. #21

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Moze Tipunen,javicu ti se na pp.

  22. #22
    eris avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Doboj
    Postovi
    859

    Početno

    Tipunen, ja sam ta koja je imala želju da rodim kući, ali nisam, obzirom da je to "protivzakonito" te da niko, iole stručan, nije smio biti sa mnom. Morala sam se osloniti na MM, i najviše što sam dobila jeste da dođem u rodilište pola sata prije izgona, 9cm otvoren, i da treće dijete prvi put bez dripa, bušenja vodenjaka, nalijeganja na stomak, rodim što priridnije mogu. Također, odabrala sam malo rodilište, u kom se rodi jedna ili nijedna beba za 24 sata, bilo je intimno, toplo, korisno. Iako sam sljedećeg jutra(provela u bolnici non.stop sa svojom bebom samo 12 sati)bila još više ubjeđena da sam tako mogla i sama kod kuće. Ako ikada bude sljedeći put(nikad ne reci nikad, jel tako Trina) onda bi to vrlo vjerovatno moglo biti kući.
    U stvari, ako imaš podršku MM, i neku jaku prijateljicu(sa živcima i snalažljivu), iako sve bude ok sa trudnoćom, a želja ne splasne za nekih 5 mjeseci, sve najbitnije preduslove imaš, i neka ti bude sa srećom.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno


    Vibrajmo za nasu Tipunen koja je u bolnici.


  24. #24
    eris avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Doboj
    Postovi
    859

    Početno

    Šta je u pitanju? Valjda ništa opasno?!

  25. #25

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Ne znam jel uredu da napisem,nisam se cula s njom.
    Plodna voda otisla,30 je sedmica.
    Javila mi se iz bolnice.
    Voda se obnavlja i stalno curi.

  26. #26
    Maruška avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,926

    Početno

    ~~~~~~

  27. #27

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Zvala sam bolnicu,nesto je lose,jer nece da mi daju informacije.

    Danas cu probati preko veze saznati nesto novo o njoj i bebici.

    Nadam se najboljem...

  28. #28
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  29. #29

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    442

    Početno

    ~~~~~~~~~~~~ za Tipunen i bebicu
    Posljednje uređivanje od Kate76 : 23.02.2012. at 15:56

  30. #30
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  31. #31

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Tipunen je nazalost izgubila bebicu.
    Kako sam saznala srceko je jutros prestalo da kuca.
    Porodjena je nekad danas.
    Ja ne znam sta da napisem kao rijeci utjehe...ne znam postoje li uopste rijeci utjehe...
    Beskrajno sam tuzna,i cijelo vrijeme mislim samo na nju,otkako mi je rekla da je u bolnici.

  32. #32
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno


  33. #33

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    442

    Početno


  34. #34
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Tipunen nemam rijeci

  35. #35
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    jako mi je zao..

  36. #36
    Sani1612 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    blizu zg
    Postovi
    2,582

    Početno

    Žao mi je

  37. #37

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Da zalost bude jos veca,njeno stanje izgleda nije dobro.
    Pored sve tuge koju nosi,mora da trpi i fizicku bol.
    Kako sam saznala,ima sepsu.


  38. #38
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Jadna mama i beba. Nadam se da će se mama fizički brzo oporaviti, za psihički će trebati malo više. Ako bude željela, neka dođe na podforum Roditelji anđela. Tamo znamo kako je to.

  39. #39
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    zao mi je

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •