Stranica 12 od 15 PrviPrvi ... 21011121314 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 551 do 600 od 708

Tema: Porod kod kuće

  1. #551

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    pa za dijete je opasna i voznja bez AS, a postoji rizik od ozljeda i kad je dijete vezano, kad vec pricamo o opasnostima

    pa komotno mozes i to iskoristiti kao argument protiv radjanja u bolnici

  2. #552
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    kako ne mijenja :? pa ovdje one sugovornice koje zagovaraju porod doma moraju dokazati njegovu sigurnost, ja mogu (ako hoću) samo pokazati problematičnost nekih tvrdnji ili izjava. evo, kad smo malo pročačkali temu otvorilo se nekoliko novih pitanja, tipa školovanosti primalja, prenatalne dijagnostike, problem statistike...

    pored toga dokaz o sigurnost poroda u bolnici ne govori ama baš ništa o sigurnosti poroda doma.
    Ne stoji ti ova logika. Jako je bitno kolika je sigurnost poroda u bolnici. Jer ako porod u bolnici, ovakav kakav jest, donosi svoje komplikacije, također s mogućim jako lošim ishodima, onda je sasvim legitimno pitati se zašto ne bih rodila doma, gdje me srce vuče, izbjegla te tamo komplikacije, a eventualno riskirala neke druge. U tom smislu je meni statistika ovdje jako bitna. Koliko shvaćam, statistika postoji i pokazano je da su često liječničke intervencije u normalnom porodu uzrok komplikacija i potrebe za novim intervencijama. Dakle, ova zadnja rečenica je dio koji sam povjerovala Rodama, jer su napisale to više puta, na način koji je meni bio uvjerljiv. Isto tako, koliko shvaćam, pokazano je da je asistirani porod kod kuće, uz stručnu primalju, siguran porod, a komplikacije koje se javljaju takve da ih se može na vrijeme prepoznati. Komplikacije kod kojih su presudne sekunde se javljaju, ispravite me ako griješim, kad je netko nešto već debelo za****.
    Ja osobno bih, da sam prisiljena, rodila i dubeći na glavi, i svejedno voljela to rađanje svog djeteta. Nemam nikakvu averziju prema bolnici, ne ponižava me klistir i slično, ne shvaćam osobno njihove uhodane procedure. Ipak sam A. htjela ići roditi u Sinj, ali nisam mogla jer se rađao na zadak. Zato sam otišla s D. Rodilište u Sinju ima liječnike, ali to je to. Za iole ozbiljniju komplikaciju transportiraju te u Split. Raspitala sam se kod ljudi, kod ginekologice kod koje sam išla na preglede. Ona je smatrala da je Sinj odlična opcija. Na porodu je sa mnom bila primalja, samo me ona pregledavala. Doktor je došao na samom kraju i sjeo za stol pet metara dalje, ispunjavao neke papire. Primalja je tu definitivno sve vodila (poslije mene, naravno ). Ne znam što bi bilo u slučaju neke frke, odnosno pretpostavljam da bi liječnik preuzeo porod, ali ne vidim zašto se primalju ne bi moglo školovati za nošenje s tom frkom.

  3. #553

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    isprika, moj odgovor je isao VedraniV, gdje kaze da je opasnost za majku i dijete poveznica, tj. razlog da one koji smatraju da je porod doma prerizican uputi neka se idu boriti protiv carskog bez indikacija, jer da je ta borba potrebnija.

  4. #554

    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    255

    Početno

    A isto tako imam iskustvo druge bake. Također sa sela, prva bolnica udaljena cca 30 km...
    Ta druga baka je tijekom trudnoće dobila tešku infekciju bubrega, imala je jako povišen tlak (cijeli svoj život), ali naravno da se tada nije išlo kod liječnika na pretrage, kontrole i liječenje. I tako je sa tom infekcijom bubrega dočekala porod. Sva sreća da je djed bio dovoljno napredan (za tadašnje vrijeme) pa je odmah vidio da nešto nije u redu, spremio konjsku zapregu i pravac u bolnicu. Baka je skoro umrla putem, došla jedva živa do bolnice i tamo su joj hitno napravili carski rez (među prvima tada - bez anestezije). Moj tata nije disao i zadnje čega se baka sjeća je da su liječnici rekli: pustite dijete, spašavajte ženu - bebu su proglasili mrtvorođenim. Srećom je tamo bio i jedan mladi liječnik koji to nije prihvatio i oživljavao je bebu dok nije uspio. I tako je moj tata danas živ i zdrav, cijelo djetinjstvo bez ikakvih problema sa zdravljem bilo koje vrste. A bio je DOSLOVNO u košu za smeće nakon poroda :D

  5. #555
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa
    pa za dijete je opasna i voznja bez AS, a postoji rizik od ozljeda i kad je dijete vezano, kad vec pricamo o opasnostima

    pa komotno mozes i to iskoristiti kao argument protiv radjanja u bolnici
    Ne koristim ja to kao argument protiv rađanja u bolnici.

    No, kad smo već kod toga, zar se ne slažeš da bi od angažiranja oko sigurne vožnje djeca imala više koristi nego od diskusije u vezi sigurnosti asistiranog poroda kod kuće?

  6. #556
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj VedranaV prvotno napisa
    Znaš što je najbolje? Da koristimo znanost, da se informiramo, da osvijestimo svoje osjećaje i damo im važnost i da vjerujemo sebi. Tu je ta snaga koju ti ne možeš percipirati.
    ne mogu, jer često, prečesto osviješćivanje te snage ode u drugu krajnost.

    Ima ih više i za različite žene su različiti načini jednakovrijedni.
    misliš da su za mikku porod u bolnici i doma jednakovrijedni ?

    Nije samo tvoj ispravan.
    nisam to nikad ni tvrdila.

    Primalje sa sobom nose svašta, pogledaj npr. Business of Being Born.
    to stoji, al jos uvijek su lošije opremljene nego bolnica. kad već tjeramo mak na konac.

    Osim toga, sposobne su na vrijeme prepoznati komplikacije.
    pa to im je u opisu posla.

    Ne stoji ti ova logika. Jako je bitno kolika je sigurnost poroda u bolnici.
    ne znam, vertex, možda se pogrešno razumijemo.

    možda je bitna za donešenje odluke gdje roditi, al ne utiče direktno na samu sigurnost poroda. ako navedem sve negativnosti poroda u bolnici, ne znači da time ne postoje i negativnosti poroda doma, zar ne? :?

    MC, mogućno sam zaista naivna, ali eto ja vjerujem u moć prava glasa i ona stranka koja se zauzme za poboljšanje skrbi za trudnice i rodilje ima moj glas. Ovo mogu napraviti i druge cure, pa da vidimo da li će se dirati zlatne krave. Izbori su kupovanje glasova, to je valjda svima jasno ili misliš da sve ta izborna obećanja daju zbog dobrote svoje duše. Ili sam opet naivna?!
    govoreći o hr, neki lobiji su prejaki da bi im se ijedna stranka suprotstavila. recimo, nijednoj neće pasti na pamet prekinuti ugovore s vatikanom. niti je račanu padalo na pamet loviti gotovinu.

    Nestrucnost primalja je nesto o cemu sigurno treba voditi racuna, ali ne moze biti argument protiv poroda kod kuce.
    :? zašto? i ne znam na što točno misliš: na pojedinu primalju koja je nestručna, pohlepna, egocentrična... takvih ima, al one uistinu nisu protuargument, zato ih i ne navodim. il uopćeno nestručnost primalja da preuzmu takav vid odgovornosti. recimo u hrvatskoj.

    pitanje je puno sireg spektra. u vecini zemalja lijecnici smatraju da je bolje ovo prvo (zato su i uvedene silne pretrage u trudnoci), nizozemci ocito smatraju drugacije.
    mislim da je ovo prikazivanje crno-bijelog svijeta.

    neovisno o tome, odluka o porodu kod kuce ne povlaci nuzno sa sobom i odluku u izbjegavanju pregleda u trudnoci.
    to stoji. u biti bi baš odluka o porodu kod kuće trebala podrazumijevati najbolju prenatalnu skrb. jer kako u suprotnom uopće tvrditi da se radi o nerizičnoj trudnoći ?

    Ajmo malo širine i konstruktivnih prijedloga, da ne raspravljamo samo rasprave radi.
    No, kad smo već kod toga, zar se ne slažeš da bi od angažiranja oko sigurne vožnje djeca imala više koristi nego od diskusije u vezi sigurnosti asistiranog poroda kod kuće?
    a gle, možda bi bilo više koristi da se priča oko poroda kod kuće uopće nije pokrenula?!

    inače, ovako se na suptilan način pokušava dati do znanja da je nekim zagovornicama poroda kod kuće pun kufer kritične rasprave i da ih se treba ostaviti u svojoj oazi osviješćenosti. dok god je rasprava išla u smjeru glorificiranja tog načina poroda do tada je bila dobrodošla i svaka je imala što za reći i lijepili su se kilometarski članci, kad su se počeli neke stvari kritički propitivati (ne uvijek i pobijati, nego često samo propitivati!), onda je to shvaćeno kao atak na ličnost, rasprava im je postala zamorna (jer šta mi imamo tu raspravljati ?!), i sad se rasprava pokušava degradirati da je nepotrebna, jalova.

    vedrana, dobro da nam nisi rekla da trebamo ić odgajati djecu umjesto što sjedimo pred kompjuterom. al' eto, nije da nisi uspjela u svojoj nakani. za mene je rasprava ovdje završena.

  7. #557
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj VedranaV prvotno napisa
    Još jedan prijedlog za dušebrižnike - za carski bez med. indikacija je dokazano da ugrožava život i zdravlje djeteta i žene. Možda je pametnije energiju uložiti u to da izmanipulirane žene koje traže carski bez med. indikacija dobiju sve potrebne informacije i podršku koja im je potrebna.
    Jadna ja, nisam uopce bile svjesna koliko sam izmanipulirana.
    Dusobriznici, nadam se da cete mi pruziti sve potrebne informacije, koje ja jadna, nepismena, neobrazovana i priprosta nisam uspjela naci. Ali dobro da ima onih koje nitko nije uspio izmanipulirati, koji su jaci karakteri od mene, nisu podlegli raznim pritiscima i koji ce se pobrinuti da mene, zabludjelu ovcu, vrate na pravi put.

    Moze i podrska, jer sam jadna valjda i psihicki nestabilna.

    Naime, smatram da ako zena u Hrvatskoj ima pravo odluciti da li ce uopce roditi dijete koje nosi (Roda podrzava pravo na taj izbor, ako se ne varam :? ), valjda ima pravo izbrati nacin na koji ce ga roditi. (Naravno, ako je prvi izbor bio da ga zadrzi).

    A neki medicinski dokazi - pa previse sam izmanipulirana da bi te dokaze mogla sama procijeniti. Dobro da su tu opet oni neizmanipulirani karakteri koji ce to procijeniti umjesto mene.

    Pravo na izbor, sta je to? Bolje da pitam nekoga da umjesto mene donosi sve odluke.

  8. #558

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    jedan veeliki potpis za MC u svim postovima, a pogotovo ovo u najzadnjem

  9. #559

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    deaedi, evo jos jedne dusobroznice koja je svoje dijete izvela ogromnom riziku (jer vjerojatno moje indikacije nisu dovoljne za jednu hrvatsku, a kamo li za jednu rodu) umjesto da sam rodila vaginalno, ili jos bolje, kod kuce

    kao sta mi dusobriznice postujemo vas izbor da radate kod kuce, evo primjer mikke, ja to postujem i tko zeli neka izvoli, ali zato se ne trebamo na temelju par slucaja zaludivati i zaludivati nove clanove da porod kod kuce je najmanje riskantan porod, po meni je upravo suprotno.....

  10. #560

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    e i zaboravih dodati da mi se previse svidalo roditi carskim, i da sljedeci put nemam indikacije i ako budem imala priliku birati, biti ce to carski rez, i zato postujem zelje onih koje to zele, i smatram da se nema sta argumentirati protiv, svatko ima slobodu svoga izbora, svatko za sebe zna na sta je spreman i koji je za njega izbor najbolji, i mislim da nije bitno da li spada u vecinu da bi se moglo reci da li je to tocno ili ne...a na ovom forumu samo tvrdnja vecine je tocna i ako se nade netko tko suprotno misli odmah mu se izvrte sve rijeci

  11. #561
    MamaRibice avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    581

    Početno

    uh
    mislim da mozemo mi i bolje raspravljati, argumentirano i pozitivno, postujuci svacije misljenje
    volim procitati tudja razmisljanja i mislim da razumijem sve vas, razliciti smo i ta razlicitost je predivna, da smo svi isti, sa istim zahtjevima i pogledima, ne bi nikamo ni išli, ne bi napredovali

  12. #562
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj MamaRibice prvotno napisa
    uh
    mislim da mozemo mi i bolje raspravljati, argumentirano i pozitivno, postujuci svacije misljenje
    I tu svakako ne spada nazivanje onih koji imaju drugacije misljenje "izmanipuliranima".

  13. #563
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    ne spada valjda, ni nazivanje onih koji su pobornici kućnog poroda - "zaluđenima"!

  14. #564
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    U želji da malo zaustavim razvoj ove lavine, evo i mojih razmišljanja, iz nešto drugačijeg kuta.

    Meni se čini (ispravite me ako griješim... ili nemojte, da se ne zapetljavamo dalje) da je najveći problem ovog topica njegova načelna neodređenost. O porodu kod kuće može se raspravljati na mnogo načina: kritički preispitujući opću korist, tražeći praktična rješenja u postojećoj situaciji, planirajući isti u nekoj (skorijoj) budućnosti, razglabajući o prošlim ne/uspjesima, želeći naći krug istomišljenika... (dodajte po želji)

    Problem nastaje kad se svi ti ciljevi pokušaju okupiti u istom topicu. Nemoguće je očekivati da će rasprava biti zadovoljavajuća za sve strane -- kako mi izgleda, ona je sve manje zadovoljavajuća za sve veći broj prisutnih. Za mene sigurno, jer sam drugačije zamišljala namjenu topica. Dakako, dopuštam da je to samo do mene; pokušavam osvijestiti činjenicu da oni kojih ima više rukovode "raspoloženjem" topica. Ostali, s drugim idejama, povlače se iz rasprave koja za njih nema svrhe.

    Na primjer, jeste li se zapitale zašto ovdje doista sudjeluje tako malo žena koje su stvarno rodile kod kuće?

    Ovime ne želim umanjiti ničiji doprinos. Samo sam mišljenja da bi možda bilo korisnije pojasniti o kojim aspektima poroda kod kuće razgovaramo. Možda čak dopuniti naslov topica, tipa Porod kod kuće - da ili ne? Ili ćemo i dalje gurati ovakav miš-maš po trenutnoj inspiraciji i/li frustraciji, pa kome pravo, kome krivo?

  15. #565
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    pitanje je puno sireg spektra. u vecini zemalja lijecnici smatraju da je bolje ovo prvo (zato su i uvedene silne pretrage u trudnoci), nizozemci ocito smatraju drugacije.
    mislim da je ovo prikazivanje crno-bijelog svijeta.
    nije prikazivanje crno-bijelog svijeta nego sam htjela ukazati da ima vise slojeva ovog problema i da bi o tome mogli raspravljati nadugacko i nasiroko, pa bolje da ne ulazimo previse u OT (ili otvorimo novi topic)

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    inače, ovako se na suptilan način pokušava dati do znanja da je nekim zagovornicama poroda kod kuće pun kufer kritične rasprave i da ih se treba ostaviti u svojoj oazi osviješćenosti. dok god je rasprava išla u smjeru glorificiranja tog načina poroda do tada je bila dobrodošla i svaka je imala što za reći i lijepili su se kilometarski članci, kad su se počeli neke stvari kritički propitivati (ne uvijek i pobijati, nego često samo propitivati!), onda je to shvaćeno kao atak na ličnost, rasprava im je postala zamorna (jer šta mi imamo tu raspravljati ?!), i sad se rasprava pokušava degradirati da je nepotrebna, jalova.
    bas mi je zao da ovako mislis jer mi je rasprava postala vrlo zanimljiva otkako si dala one clanke, pa je vedrana dala neke druge linkove, pa smo poceli vise pricati o praksi a manje o teoriji... itekako me zanima sigurnost poroda kod kuce i nastojim to kriticki propitivati, tako da bih zaista voljela da nastavimo u smjeru zadnjih nekoliko stranica

  16. #566
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Citiraj single prvotno napisa
    e i zaboravih dodati da mi se previse svidalo roditi carskim, i da sljedeci put nemam indikacije i ako budem imala priliku birati, biti ce to carski rez, i zato postujem zelje onih koje to zele, i smatram da se nema sta argumentirati protiv, svatko ima slobodu svoga izbora, svatko za sebe zna na sta je spreman i koji je za njega izbor najbolji, i mislim da nije bitno da li spada u vecinu da bi se moglo reci da li je to tocno ili ne...a na ovom forumu samo tvrdnja vecine je tocna i ako se nade netko tko suprotno misli odmah mu se izvrte sve rijeci
    sta, mislis da je vecina zena na ovom forumu za kucni porod?? nema sanse. mozda na ovom topiku, ali nisam sigurna.

    nije mi jasan dio "smatram da se nema sta argumentirati protiv". ako sam dobro shvatila, zelis reci da se nema sta argumentirati protiv elektivnog carskog, a ima protiv poroda kod kuce?

    mislim da je mc krivo protumacila vedranine rijeci o raspravi. bas je dobra rasprava, samo treba tako nastaviti, za i protiv. tko sta nadje, neka daje. u tom smislu prosiriti. tako sam barem ja shvatila.

    takoder mislim da se "izmanipuliranost" odnosila na famu o prirodnom porodu kao necem sto je toliko strasno i toliko uzasno i tesko za prezivjeti da se zato masa zena, iz tog recimo nametnutog straha, odlucuje za elektivni.

    u svakom slucaju, kako ja nikad ne shvatim napisane stvari kao uvrede? jesam ja cudna?

  17. #567
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    argenta, imas pravo. iako moram priznati da mi se svida ovaj mis-mas, jer nikad ne znam sta ce me docekati . zato lijepo molim mc da se ne povlaci s teme , jer mi je njezine kriticke postove bas zanimljivo citati, a i tjera mi mozdane vijuge da obavljaju svoj posao .

    sto se mene tice, voljela bi napraviti statistike o kucnim porodima, a za to bi se morala umreziti s babicama u svijetu, hm. plus da i sama pohadam kucne porode. s ovim informacijama kojima sad raspolazem, a broj "uzoraka" je poprilicno malen--osim sebe, znam jos za 4 zene koje su "uspjesno" rodile kod kuce, i jedan porod za koji je babica sugerirala da se ipak nastavi u bolnici. znaci 5:1.

    mene ustvari strasno zanima statistika. ne samo kod kucnog poroda, nego i bolnickog.

  18. #568
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    http://vbfree.org/docs/schlenzka.htm#dnload

    evo doktorska disertacija o sigurnosti poroda kući ...

    kvotam dio
    Examining the findings from the indirect standardization and the logistic regression for the 1989 and 1990 California data, we conclude that low-risk women who opt for a natural childbirth approach in an out-of-hospital setting will experience the same, possibly a somewhat lower perinatal mortality than low-risk women who opt for a hospital birth under the management of an obstetrician, including the unfavorable results for transfers from home to hospital. Our data also suggest that even for the high risk-levels of our Study Population the natural approach (including transfers) produces the same perinatal mortality outcomes as the obstetric approach. Our analyses of the California data for 1989 and 1990 do not support the claim by the obstetric profession that for the large majority of low-risk women hospital birth is “safer” with respect to perinatal mortality.
    kom se da kopat unutra ima gomila statistike

  19. #569

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Iskreno, briga mene gdje će tko roditi, ali JA želim ,ako ću i kad ću ponovo rađati ili vaditi dijete onako kako ja hoću, a ne kako mi diktira trend, štednja itd....

    No da me se tretira kao u Nizozemskoj ili V. B: ne bih baš bila oduševljena ( pisalo je par forumašica o kontrolama trudnoće u tim zemljama )

    Ako sam izmanipulirana, e pa to je moj problem.

  20. #570
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Voljela bih da možete razumjeti da sam pisala o idejama, ne o ljudima, pogotovo ne o vama osobno, a još manje mi je fokus to što vam se već dogodilo, to što je nepromjenjivo. Zanima me budućnost, a ne osuđivanje bilo koga. Zato se molim vas nemojte vrijeđati i spuštati sve na osobnu razinu, to nije moj cilj.

    Isto tako, u mojem svijetu izmanipuliranost ne govori ništa o onome tko to doživljava. I ja sam izmanipulirana svaki put kad napravim nešto na način na koji baš i nisam htjela samo da više ne slušam pametovanja MM, i on je izmanipuliran kad napravi nešto samo da bi nam dijete prestalo cviliti. Nije to ništa strašno, to je dio svakodnevice.

    Isto tako dušebrižnik meni nije nešto negativno i nisam htjela nikoga time uvrijediti. I ja spadam u tu kategoriju kad vidim npr. trudnicu kako puši i iskreno se zabrinem. Nije moj život, nisu moje odluke, vjerojatno će dijete biti OK, a ipak sam zabrinuta.

    Koliko sam uspjela shvatiti iz postova onih koji bi onemogućili asistirani porođaj kod kuće, glavni razlog je iskrena zabrinutost za zdravlje i život djeteta. Zbog te pretpostavke sam htjela dati informaciju da ima stvari koje nam se upravo sada događaju, a koje su rizičnije po zdravlje djeteta. Ispalo je da je to nisam napravila na jednoznačan način pa se ispričavam zbog toga. Ni u snu mi nije bilo da će to netko shvatiti kao da ga šaljem doma čuvati djecu, tako nešto ne bih nikad napravila.

    MC, što se tiče jednakovrijednosti i onog što sam mislila - može biti jednako vrijedan izbor Saradadevii da rodi kod kuće i tvoj da rodiš okružena najmodernijom tehnologijom, na to sam mislila, ne na to je li jednako vrijedno mikki da rodi kod kuće ili u primalnoj sobi.

    No, vidim da mi baš ne uspijeva oblikovati svoje misli na način da dopru do vas onako kako bih htjela, a i rasprava me je počela lagano uznemiravati, pa ću se i ja povući i ostaviti vas u miru, barem na neko vrijeme. Mah mah !

  21. #571

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    ja sam odmah rekla da ne osudujem tko zeli roditi kod kuce, i to sam rekla odmah na pocetku, samo sam govorila da se treba isto staviti sve moguce nuspojave i da o negativnostima treba pricati, kao sta i o svemu treba pricati i staviti sve skupa na vagu, samo sam rekla da se treba za sve dobro osigurati...blizina bolnice ...itd....i sama sam na pocetku govorila da vama koje to uistinu zelite da vam zelim da bude lakse jednog dana to izvesti, a i govorila sam da ako i sadfa uisitnu to zelite da se da ostvariti, nazalost uz muku organizacije svega toga....eto, mikka je sve organizirala i dobila je ono sta je htjela; i svaka cast mikka...iako si mi na pocetku govorila da je prenaporno za jednu trudnicu sve to(mislim na trazenje babice i ostalo za organizirati kucni porod)...vjerujem da na kraju i nije bilo i da si ti to izvela ko nis....jos jednom cestitke

    tu su po meni zapravo svi u pravu, svatko ima svoj nacin razmisljanja i svoj pogled na porod, i mislim da nije fer nikome govoriti koji je najbolji nacin za njega i da svatko ima slobodu vlastitog izbora; ako netko zeli na carski zato bi se njegov porod umanjivao i smatrao manje vrijedan?..i carskim se dijete rodi, i doneseno je na svijet, isto kao i vaginalnim porodom , i porodom kod kuce.....na kraju se sve svodi da je najvaznije da je na kraju sve proslo ok, i da su beba i mama zadovoljne.....nisu sve zene zadovoljne carskim rezom, kao sta nisu ni, sve zadovoljne ni vaginalnim, ali vjerujem i da ima onih kojima je zao da su to doma obavile....samo sta toga nema u javnosti jer bi odmah bile osudivane zasto su se poradale doma i izlozile riziku(nazalost)

  22. #572

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Mene zanima slijedeće, iskreno i ne napadajući nikoga. Što se dogodi kada se porod kod kuće zakomplicira? Ide se u rodilište? Ako je to tako, zašto se ide u rodilište ako se uporno tvrdi kako je porod kod kuće sigurniji od onog u rodilištu? Što ako je rodilište daleko? Jeste li spremne preuzeti takav rizik? Ja nisam. Samo nemojte reći da je vjerojatnost za komplikacije doma manja nego u rodilištu jer ta teorija ne drži vodu.

  23. #573
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    In his study, Schlenzka examines information from live birth and fetal death records for children in the 1989 and 1990 birth
    After careful matching of all appropriate data, Schlenzka examines perinatal outcomes of nearly 816,000 births, comparing low risk births outside and inside the hospital and high-risk births outside and inside the hospital. His findings clearly show that the natural approach and obstetric approach produce the same perinatal mortality outcomes for both low-risk and high-risk births.

    Finally, he reviews research that suggests that a wide variety of social ills that have been linked to birth trauma, such as lack of bonding between the mother and infant..
    From this analysis, Schlenzka concludes that the "apparent disadvantages of the obstetric approach have such large order of magnitude, that in any clinical trial it would be considered unethical to continue with the obstetric ‘treatment’"


    samo se javljam da prevedem onim curama koje ne zanaju engleski, po meni najvažnije dijelove onoga što je anmar linkala.
    "U svojim studijima Schlenzka ispituje informacije živorođene i mrtvorođene djece u razdoblju od 1989. i 1990. Nakon pažljivog pregleda svih odgovarajućih podataka vezanih za perinatalne rezultate 816,000 poroda, uspoređujući nisko rizične porode izvan bolnice i u bolnici i rizične porode izvan bolnice i u bolnici. Njegovi nalazi jasno pokazuju da prirodan i medicinski pristup porodu dovode do iste razine perinatalnog mortaliteta i za nerizične i za rizične porode.
    I na kraju, ocjenjuje istraživanje koje smatra da traume pri porodu dovode do različitih socijalnih bolesti kao što je nestvaranje veza između majke i djeteta...
    Iz ove analize Schlenzka zaključuje da "postoje očiti nedostatci medicinskog pristupa porodu koji su toliko ogromni, da je iz bilo kojeg kliničkog gledišta neetički nastaviti sa medicinskim tretmanom.

    Prevedeno na brzinu, greške moguće, oprostiti ćete mi, ovo je smisao. Ovo su izvadci iz doktorske disertacije čovjeka sa Stanforda.

  24. #574
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj yaya prvotno napisa
    Mene zanima slijedeće, iskreno i ne napadajući nikoga. Što se dogodi kada se porod kod kuće zakomplicira? Ide se u rodilište? Ako je to tako, zašto se ide u rodilište ako se uporno tvrdi kako je porod kod kuće sigurniji od onog u rodilištu? .
    komplikacije do kojih dolazi u prirodnim, neometanim porodima nastaju dovoljno sporo da se mogu uociti na samom pocetku. hitne i opasne situacije, kao sto su pad otkucaja srca djeteta ili prolaps pupcane vrpce, su gotovo iskljucivo rezultat intervencija u bolnici (u prvom slucaju rutinski drip odnosno u drugom prokidanje vodenjaka dok glavica djeteta jos nije angazirana u zdjelici).

    ne tvrdimo da je porod kod kuce generalno i uvijek sigurniji nego u rodilistu. za normalnu i zdravu trudnocu, porod kod kuce je jednako siguran (prvorotke) odnosno sigurniji (viserotke) nego u bolnici. u slucaju da postoje indikacije da porod nece ici dobro, ili ako u porodu postane ocito da je potreban transfer u bolnicu, naravno da ce se ici u bolnicu i da ce primalja prepustiti rodilju lijecniku. zasto? jer su lijecnici obrazovani za komplikacije u porodu. za obavljanje carskih rezova, za sve one situacije u kojima je intervencija zaista i potrebna. i to je dobro, u idealnom svijetu prirodni porod uz primalju i intervencije od strane lijecnika se nadopunjuju za maksimalnu sigurnost majke i djeteta; niposto nisu konkurencija (kao sto se moze iscitati iz onog njemackog senzacionalistickog clanka - zalosno je da jedna ili druga strana stavlja vlastitu zaradu i probitak ispred potreba majke i djeteta). ako treba carski rez, treba carski rez, i super je da postoji ta mogucnost.

    Citiraj yaya prvotno napisa
    Samo nemojte reći da je vjerojatnost za komplikacije doma manja nego u rodilištu jer ta teorija ne drži vodu.
    zasto ne bi to rekle i zasto smatras da ta teorija ne drzi vodu? to nije teorija, nego znanstveno dokazana cinjenica. svjetska zdravstvena organizacija kao i FIGO, krovna organizacija obstreticara (dakle lijecnici!), naglasavaju da rutinske medicinske intervencija (koje su u nasim rodilistima jos uvijek rutina i obaveza) ne samo da nisu potrebne, nego su potencijalno stetne i povecavaju rizik od komplikacija u porodu te mogucnost da porod zavrsi carskim rezom ili vakuumom.

    vjerojatnost za komplikacije u porodu je manja prije svega zbog toga sto nema rutinskih intervencija i uplitanja u normalni tijek poroda (plus cinjenica da je rodilja na poznatom, intimnom mjestu okruzena ljudima koje poznaje). s druge strane, ako na porodu doma imas osobu koja je sklona intervencijama i panici, mogucnost komplikacija opet raste. dakle, nije samo stvar u mjestu radjanja, nego su vrlo vazni i nacin i atmosfera radjanja.

    btw, jos prije nekoliko stranica ovog topica na pitanje mame courage nabrojala sam neke komplikacije i sto je najbolje uciniti ako se dogode pri porodu doma; nisam primijetila da je itko od oponenata kucnog poroda taj post primijetio i komentirao. samo se ponavljaju ista pitanja, a odgovori se ignoriraju :?

  25. #575
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    osobno mi je jako zanimljiv dio onoga što sam prevela koji govori da traume izazvane medicinskim porodom mogu dovesti do socijalnih bolesti posebice nestvaranje veza između majke i djeteta. I to zato što mislim da se upravo to meni dogodilo u početku. Htjela sam dojiti, ali me to toliko bolilo + epiziotomija + završila u bolnici zbog postporođajne groznice + to iskustvo poroda koje ako ćemo pravo i nije bilo nešto pozitivno (na samom porodu, poslije mi je bilo dobro) da sam ušla u nekavu depresiju (zato sam se i javila na forum baš zbog te depresije, i tu su mi cure jako pomogle) da je upravo ta veza između mene i male u početku jako bila loša. Kad malo bolje razmislim i malo pogledam u prošlost, s obzirom na to kako nam sad ide (i fino papimo i fino se ljubimo i grlimo) - iskreno, u početku zaista ta veza između nas dvije nije bila nešto. Voljela bi da je bilo drugačije (ovo je sve subjektivno) jer sam ja nakon dugo razmišljanja i pročitane literature ovako sebi postavila prioritete: prvo dijete, onda ja. Nisam razmišljala da smo dijete i ja jedno i da moj osjećaj pri porodu itekako može utjecati kasnije na našu vezu, a možda i na njezino zdravlje. Znam da ovo zvuči ludo, demantirajte me slobodno, ali mislim da sve što se nakon poroda događalo sa mnom i sa njom je direktna posljedica moje traume sa poroda (i to što sam ja završila u bolnici i to što je ona završila u bolnici - urinoinfekt 2x, a sada već više od 8 mjeseci svaka urinokultura sterilna).

  26. #576

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    komplikacije do kojih dolazi u prirodnim, neometanim porodima nastaju dovoljno sporo da se mogu uociti na samom pocetku. hitne i opasne situacije, kao sto su pad otkucaja srca djeteta ili prolaps pupcane vrpce, su gotovo iskljucivo rezultat intervencija u bolnici (u prvom slucaju rutinski drip odnosno u drugom prokidanje vodenjaka dok glavica djeteta jos nije angazirana u zdjelici).
    A kako se utvrđuju te moguće komplikacije ako je rodilji prema želji ostavljen mir? Znači da i tu babica vrši neke intervencije? Kako inače prepoznati, naročito prvorotkinje?

    Citiraj Felix prvotno napisa
    u slucaju da postoje indikacije da porod nece ici dobro, ili ako u porodu postane ocito da je potreban transfer u bolnicu, naravno da ce se ici u bolnicu i da ce primalja prepustiti rodilju lijecniku.
    Opet se postavlja pitanje vremena i rizika jer tu su sekunde u pitanju.


    Citiraj Felix prvotno napisa
    naglasavaju da rutinske medicinske intervencija (koje su u nasim rodilistima jos uvijek rutina i obaveza) ne samo da nisu potrebne, nego su potencijalno stetne i povecavaju rizik od komplikacija u porodu te mogucnost da porod zavrsi carskim rezom ili vakuumom.


    vjerojatnost za komplikacije u porodu je manja prije svega zbog toga sto nema rutinskih intervencija i uplitanja u normalni tijek poroda (plus cinjenica da je rodilja na poznatom, intimnom mjestu okruzena ljudima koje poznaje). s druge strane, ako na porodu doma imas osobu koja je sklona intervencijama i panici, mogucnost komplikacija opet raste. dakle, nije samo stvar u mjestu radjanja, nego su vrlo vazni i nacin i atmosfera radjanja.

    Mene nitko nije bez razloga pregledavao niti je bilo ikakvih intervencija a da me se prije toga nije pitalo i objasnilo o čemu se radi. Kad sam ih zamolila da me ostave samu, ostavili su me samu, tako da iz svog iskustva zaista nisam doživjela te neke rutine. Iako mislim da neke stvari u našim rodilištima treba poboljšati i dalje ih smatram sigurnijima od rađanja doma.

  27. #577
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    yaya, ali već sada imaš rodilišta kao što je sinjsko. Ono nije bolnica - za bolničke intervencije moraš u Split. Tamo jesu 3 liječnika i nešto opreme. Ja ne mogu procijeniti koliko je to više nego što je moguće ponijeti na kućni porod, stvarno nemam pojma i nisam se o tome raspitivala prije nego što sam odlučila tamo roditi. U svakom slučaju - za carski rez te moraju prebaciti u Split. To znači da naš zdravstveni sustav zapravo već priznaje da se potreba za carskim rezom mora i može prepoznati na vrijeme da se žena transportira 35 kilometara dalje kolima hitne pomoći.

  28. #578

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa
    To znači da naš zdravstveni sustav zapravo već priznaje da se potreba za carskim rezom mora i može prepoznati na vrijeme da se žena transportira 35 kilometara dalje kolima hitne pomoći.
    ...što opet znači da su predvidjeli takve situacije i pripremili se i na takve slučajeve. Gle, naš zdravstvani sustav je takav kakav je, uvijeti u rodilištima su negdje bolji negdje lošiji ali na žalost daleko od savršenog, što ne znači da je dobar argument za porod doma, već da se taj sustav i uvijeti trebaju poboljšati i promijeniti i bez obzira što je još miljama daleko od savršenog smatram ga sigurnijim i za rodilju i za dijete.

  29. #579
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    Citiraj yaya prvotno napisa
    Citiraj vertex prvotno napisa
    To znači da naš zdravstveni sustav zapravo već priznaje da se potreba za carskim rezom mora i može prepoznati na vrijeme da se žena transportira 35 kilometara dalje kolima hitne pomoći.
    ...što opet znači da su predvidjeli takve situacije i pripremili se i na takve slučajeve. Gle, naš zdravstvani sustav je takav kakav je, uvijeti u rodilištima su negdje bolji negdje lošiji ali na žalost daleko od savršenog, što ne znači da je dobar argument za porod doma, već da se taj sustav i uvijeti trebaju poboljšati i promijeniti i bez obzira što je još miljama daleko od savršenog smatram ga sigurnijim i za rodilju i za dijete.
    Dušo, mislim da nisi shvatila poantu. Radi se o tome da se Rode bore za legalizaciju poroda kod kuće u smislu da bi ženi pri takvom porodu pomagala stručna osoba, a u slučaju komplikacija bi išla u bolnicu. Točno onako kako ti je vartex napisala da se radi u Sinju. Iako bolnica 35 km udaljena mi je :?

  30. #580

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj elin prvotno napisa
    Dušo, mislim da nisi shvatila poantu. Radi se o tome da se Rode bore za legalizaciju poroda kod kuće u smislu da bi ženi pri takvom porodu pomagala stručna osoba, a u slučaju komplikacija bi išla u bolnicu. Točno onako kako ti je vartex napisala da se radi u Sinju. Iako bolnica 35 km udaljena mi je :?
    Što ja to nisam shvatila i iz kojeg mog posta si to iščitala? To što sam napisala da je po mom mišljenju ipak sigurnije roditi u rodilištu nego doma (asistirano jer o tome pričamo zar ne?) zbog vremenskog čimbenika u slučaju komplikacija?? Neću niti spominjati što mislim o neasistiranim porodima. Što sam napisala da je bolje boriti se za poboljšanje uvijeta u rodilištima?? Ili?? :/ Bdw, ne volim kad mi se netko patronatskim tonom obraća sa "dušo".

  31. #581
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    naravno da treba raditi na poboljsanju uvjeta radanja u bolnicama, to nikad nije bilo sporno. ali se isto tako treba omoguciti zenama koje to zele da rode kod kuce uz adekvatnu asistenciju.

  32. #582
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    o.k. nema onda dušo, ja se inače svima tako obraćam i ne smatram to patronizirajućim.
    Tvoj post je glasio ovako "što opet znači da su predvidjeli takve situacije i pripremili se za takve slučajeve" i to na vartexov post koji si poviše svog citirala. Oprosti ako mislim da je to poanta uvođenja poroda doma pod stručnim nadzorom, znači babica bi bila stručna osoba koja bi vodila porod, mogla bi predvidjeti komplikacije i pripremiti se da u tim slučajevima rodilju preveze u bolnicu. Eto, to je ono što sam ja iz tvog posta iščitala, ovo pod navodnicima si napisala tako od riječi do riječi, pa kako bi onda drugačije to mogla shvatiti. Inače, obračaš se na krivu adresu, jer da si vidjela moje prijašnje postove znala bi da ja inicijativu podržavam samo radi prava na izbor, ali sam za to da se humaniziraju porodi po bolnicama jer i dalje smatram da je to sigurnije za majku i dijete. Pusa. I ne ljuti se odmah, ovdje se samo raspravlja, a ja nikada nikoga ne omalovažavam, niti je moj stil nekome nametati moje mišljenje.

  33. #583
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    budući da ima dosta istraživanja koja potvrđuju da su planirani kućni porodi, uz asistenciju ovlaštene primalje jednako rizični kao i bolnički, smatram da rasprave o sigurnosti poroda ne bi smjele utjecati na omogućavanje prava žene da izabere gdje će i kako roditi. bilo to u bolnici, kući za porode ili doma.
    očito će uvijek biti onih koji će smatrati da je bolnički porod sigurniji od kućnog, te onih koji će tvrditi suprotno. i ta će se rasprava nastaviti i kada se u Hrvatskoj kućni porod legalizira.

    našla sam još zanimljivih linkova, evo proglasa jedne američke asocijacije se jako protive kućnom porodu (ja mislim da je to zbog love) link je
    TU

  34. #584
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    novije istraživanje sigurnosti poroda kod kuće u sjev. Americi
    OVDJE

  35. #585
    MamaRibice avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    581

    Početno

    Ovdje se radi o uvjetima za sigurnost poroda kod kuce. Od '92-'95 pratila su se 1233 kucna poroda. Ima tu svakavih podataka, meni je npr. zapelo za oko da bi 79,8% zena koje su porod zavrsile u bolnici, ponovno izabralo porod kod kuce. Zanimljivo

  36. #586

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Elin sve 5, ne ljutim se niti najmanje i vjeruj mi pažljivo sam pročitala svaki post.

  37. #587
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Citiraj MamaRibice prvotno napisa
    meni je npr. zapelo za oko da bi 79,8% zena koje su porod zavrsile u bolnici, ponovno izabralo porod kod kuce.
    Da, a meni i to koliki je zapravo mali broj žena transportiran. I da je svih 13 parova blizanaca rođeno bez ikakvih problema (a oni nisu niskorizični) :D A što je možda najvažnije za ovu raspravu, da je smrtnost djece jednaka smrtnosti iz njihovih najboljih bolnica.

    Meni je ipak bilo najfascinantnije ono s linka koji sam stavila, o roditeljima koji su ponovno izabrali porod kod kuće unatoč tome što su već izgubili jedno dijete nakon istog.

  38. #588
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Ups, komentirala sam link koji je stavila anamar
    Krivi citat, sorry.

  39. #589
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj VedranaV prvotno napisa
    Još jedan prijedlog za dušebrižnike - za carski bez med. indikacija je dokazano da ugrožava život i zdravlje djeteta i žene. Možda je pametnije energiju uložiti u to da izmanipulirane žene koje traže carski bez med. indikacija dobiju sve potrebne informacije i podršku koja im je potrebna.
    :shock: :shock: :shock:

    slučajno sam otvorila ovaj topik, onako na zadnjoj strani - da vidim o čemu se radi... ja sam protiv poroda kod kuće, pa se držim podalje od ovakvih rasprava...

    ali OVO!!!!!!!!


    vidjela sam i ovo:

    Voljela bih da možete razumjeti da sam pisala o idejama, ne o ljudima
    i ja bih voljela da se carice ovdje ne smatraju manje vrijednima (najblaže rečeno izmanipuliranima) - ali sudeći po gornjem komentaru - teško...


    Jadna ja, nisam uopce bile svjesna koliko sam izmanipulirana.
    Dusobriznici, nadam se da cete mi pruziti sve potrebne informacije, koje ja jadna, nepismena, neobrazovana i priprosta nisam uspjela naci. Ali dobro da ima onih koje nitko nije uspio izmanipulirati, koji su jaci karakteri od mene, nisu podlegli raznim pritiscima i koji ce se pobrinuti da mene, zabludjelu ovcu, vrate na pravi put.

    Moze i podrska, jer sam jadna valjda i psihicki nestabilna.

    Naime, smatram da ako zena u Hrvatskoj ima pravo odluciti da li ce uopce roditi dijete koje nosi (Roda podrzava pravo na taj izbor, ako se ne varam ), valjda ima pravo izbrati nacin na koji ce ga roditi. (Naravno, ako je prvi izbor bio da ga zadrzi).

    A neki medicinski dokazi - pa previse sam izmanipulirana da bi te dokaze mogla sama procijeniti. Dobro da su tu opet oni neizmanipulirani karakteri koji ce to procijeniti umjesto mene.

    Pravo na izbor, sta je to? Bolje da pitam nekoga da umjesto mene donosi sve odluke.
    deaedi - potpis!!

  40. #590
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    sorciere, vedrana se vec ispricala za opasku o carskom rezu i zaista bih molila da ne skrecemo s teme, pliz, vec smo stranice i stranice napisale o carskom rezu, ne moramo i ovdje na topicu o porodu kod kuce

    citam linkove (fala!) i ovo mi je zanimljivo:
    Results: 655 (12.1%) women who intended to deliver at home when labour began were transferred to hospital. Medical intervention rates included epidural (4.7%), episiotomy (2.1%), forceps (1.0%), vacuum extraction (0.6%), and caesarean section (3.7%); these rates were substantially lower than for low risk US women having hospital births. The intrapartum and neonatal mortality among women considered at low risk at start of labour, excluding deaths concerning life threatening congenital anomalies, was 1.7 deaths per 1000 planned home births, similar to risks in other studies of low risk home and hospital births in North America. No mothers died. No discrepancies were found for perinatal outcomes independently validated.

    Conclusions: Planned home birth for low risk women in North America using certified professional midwives was associated with lower rates of medical intervention but similar intrapartum and neonatal mortality to that of low risk hospital births in the United States.
    uzevsi u obzir da su doma radjale samo trudnice niskog rizika, i dalje je fascinantno da je stopa carskog reza samo 3.7%, a mortalitet nizak, jednak mortalitetu u porodima niskog rizika u bolnicama.

  41. #591

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    [quote="Felix"]sorciere, vedrana se vec ispricala za opasku o carskom rezu i zaista bih molila da ne skrecemo s teme, pliz, vec smo stranice i stranice napisale o carskom rezu, ne moramo i ovdje na topicu o porodu kod kuce

    quote]
    a je li...a kad je netko na temama o carskom rezu stalno pricao o vaginalnim i prirodnim porodima..nikome nista......
    i kakve veze ima sta se je vedrana VEC ispricala...ma mislim da to ipak nije stvar o tome da je jezik brzi od mozga vec kad napises pises neko vrijeme i lako izbrises takvu neku glupost ako ti je vec izletila....obicna glupost, jednostavno....one koje su rodile kod kuce se 'KRALJICE' i vrijedne divljenja i klanjanja, a carice se samo dusobrizne, vrijedne zaljenja..i mislim da nije ok da jedan forum poput rode dopusti da se carice omalozavaju zbog toga, i ako nema indikacija da se smatraju dusebriznicama zbog svog izbora, gdje je tu sloboda izbora bez da te 75% foruma ne napadne jer si svojevoljno pristalica slobodnog izbora, izbora da rodis carskim rezom

  42. #592
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    daj single please, please, please nam se pridruži u nekoj konstrunktivnoj raspravi. Koliko se meni puta dogodilo da sam nekaj napisala, pa neka curka skoči, a ja nisam mislila ništa loše, pa mi veli da kaj ja mislim da su sve žene kaj hoće roditi doma zaluđene nekakvim okultizmom i pre.....anjem, a meni niti na kraj pameti takvo što.
    Felix, to je 3,7% od onih 12.1% poroda koji su završili u bolnici, zar ne? Ako sam dobro shvatila napisano. Ali svejedno, uzorak od samo 655 poroda je premali da bi se mogli izvlačiti ovakvi zaključci.
    Samo dodajem: kad sam ja brijala da bi rodila doma (prošla sam i tu fazu u trudnoći) ginekolog mi je rakao da ja samo znam do kakvih sve komplikacija može doći tijekom poroda nikada takvo što ne bi rekla. Budući sam se ja svestrano trudila na netu naći do kojih sve komplikacija može doći pri porodu, ali nisam uspjela, daj ako netko ima kakav link do kojih sve komplikacija može doći tijekom proda, a i nakon poroda uzrokovanih porodom neka linka da mogu pročitati. Ne znam njemački, samo engleski.

  43. #593
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Koliko mi je poznato udruga Roda ne podrzava pravo na elektivni carski, pa onda niti ne mozes ovdje ocekivati ne znam kakvu podrsku za operaciju abdomena bez indikacija.

  44. #594
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    elin, potrazi na stranicama Svjetske zdravstvene organizacije .pdf dokument Making Pregnancy Safer (mislim da se tako zove), tamo imas pobrojane, sve komplikacija do komplikacije.

  45. #595

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    436

    Početno

    a i od onih 655 vjerujem da su birani...a i negdje sam procitala da su u nizozemskoj postoci smrtnosti beba u porodima kod kuce jednaci postotku poroda u bolnicama....no tu se mora uzeti u obzir da su se kod kuce obavljali porodi nekompliciranih trudnoca tako da bolnice opet prednjace....mislim da vam govori dovoljno o sigurnosti poroda kod kuce....znaci da su se te nekomplicirani porodi obavili u bolnici vise je vjerojatno da bi beba prezivila

    a i mislim da je nekome puno groznije ako rodi mrtvu bebu kod kuce i da se grize zasto nije isao u bolnicu di bi mogli nesto mozda i na vrijeme poduzeti ..i molim vas nemojte reci da ima vremena koliko hoces kad pocnu padati otkucaji srca...ja ipak mislim da tu je bitbna svaka minuta da se obavi carski ili sta vec.....a nemaju svi taj luksuz da zive preko puta bolnice; a oni udaljeni vjerujem da ih ni hitna ne otpelje u roku od 5 min......a da ne pricam o onima koje zive u nekom gradicu ili selcu koje je stvarno udaljeno puno

  46. #596
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    hitna, kakva hitna dok ti dođe cca 20 minuta (ako su fakat brzi), dok dođu do tebe, stave te na ona kolica, odfuraju u kombi i otpeljaju u bolnicu cca 20 minuta (ako nisi udaljen od najbliže bolnice 30-50 km kao što to zna biti po nekim selima u Hrvatskoj). A tek te mile cestice po nekim mjestima u Hrvatskoj 8) I to ako imaš sreće da nisu svi na terenu (obično manji gradovi imaju 2 hitne i pokrivaju područje od 50 km okolice) jer ovaj scenarij koji sam napisla je za njih brzina neviđena. Bolje ti je potrpati se bilo kome u auto i put bolnice ako do nečeg dođe, ma bolje ti je i da te nose - brže ćeš. Hitna ne smije biti opcija za porod doma, treba biti drugačije uređeno, jer točno je da su minute bitne.
    Marta hvala, bum prosurfala.

  47. #597
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    single, elin... u statistici je temeljito razradjeno kako dovoljno SLUČAJNO odabrati uzorak iz populacije tako da on kvalitetno predstavlja cijelu populaciju, to je jedna od najvaznijih stvari kod ovakvih istrazivanja i vjerujem da je uzeto u obzir. u vecini istrazivanja ce vam i napisati tocno na koji nacin je uzorak odabran, te zbog cega misle da je bas taj nacin dobar. naravno da ni to nije savrseno, ali se matematicki dokazuje kolika su moguca odstupanja i koje su najbolje metode i tako dalje.
    osim ako ste nasle u materijalima nesto alarmantno o nacinu biranja uzorka, tu se nemate oko cega brinut.

  48. #598
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Koliko mi je poznato udruga Roda ne podrzava pravo na elektivni carski, pa onda niti ne mozes ovdje ocekivati ne znam kakvu podrsku za operaciju abdomena bez indikacija.
    marta, uz dužno poštovanje. ja, kao ni ostale carice, nismo išle na operaciju abdomena, već na POROD.

    nedavno sam citirala jedan post (zrinkin čini mi se), u kojem je javno na ovim stranicama pisalo kako je "sređen" elektivni carski za jednu mamu...

    felix - zašto je vedrani dozvoljeno skretati s teme - a nama drugima nije?

    i odoh odavde, jer me jeza hvata. manje od teme, više od ovakvih komentara.

  49. #599
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ali, carski rez jeste operacija abdomena i to je ono sto se pri spominjanju elektivnog carskog redovito stavlja u drugi plan.

  50. #600
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Carski rez je nacin poroda. Cak i ako je operacija, kakve to veze ima? Opet cu ponoviti: ako zena moze odabrati da li ce uopce roditi dijete, zasto joj se onemogucava da ga rodi, pa i operacijom? Mislim, to je logika koju nikada necu shvatiti - da se podrzava izbor za ab, ali ne i za carski.

    I ja 100% podrzavam porod kod kuce - jer svaka zena ima pravo odbrati kako i gdje ce roditi. Tko sam ja da nekome namecem svoj izbor? I mislim da bi drzava (zdravstvo) trebala to i financirati i podrzavati, jednako kao i elektivan carski rez.

    Sta se tice da se VedranaV ispricala ili pojasnila sta je htjela reci - OK, ali zasto se zamjera ako reagiramo na napisano, prije negoli je isprika uslijedila? Ako mozemo druge vrijeđati, pa se naknadno ispricati, to je onda nesto novo. :?

    I povlacim se sa ovog topica, MC je vec prije shvatila i dobro objasnila da se nema tu vise sta govortiti.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •