Stranica 7 od 7 PrviPrvi ... 567
Pokazuje rezultate 301 do 326 od 326

Tema: O udruzi, feminizmu itd.

  1. #301
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    i na njemu se

    edit: i na njoj....

  2. #302
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ja ne dolazim sa sela ali da iz malog grada. I, pazi sada, bila sam i udana a do 30. godine nisam rodila - u mjestu se pocelo pricati da ne mogu imati djece. Jer su valjda sve opcije prihvatljivije od one da žena, u nekoj fazi svojeg života, ne želi dijete (makar još...).

    U našoj zemlji su predrasude još jako velike, slika nije nimalo idealna...

  3. #303
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja sam isto iz jednog manjeg grada, pa kad sam ostala trudna sa 23 godine nazvala me zenska iz razreda s kojom sam isla 10 godina u skolu i koja me u tih 10 godina nikad nija nazvala, naravno, da pita jel istina da sam trudna.

    Hocu reci, bubice, da si ostala ranije trudna isla bi druga prica, da si studirala uzalud jer eto si se karijere odrekla, i bla, bla...

    Prica uvijek ide, u skladu sa situacijom vadi se par sablona i situacija se pojednostavljuje, postajes lik iz meksicke sapunice...

    Al ta prica je meni manje bitna, nego ocekivanja blize okoline. Ocekivanja su ono sto pokazuje stvarno stanje stvari.

  4. #304

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Upravo to. A bilo da se a priori ocekuje skolovanje i karijera (inace te drustvo ne cijeni) ili da se a priori ocekuje da se udas i radjas djecu (inace te opet drustvo ne cijeni)....radi se samo o drugim stranama jednog te istog novcica. Sorry, ali ja tu nigdje ne vidim temeljno postovanje prema zenama i njihovim izborima.

  5. #305
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Upravo to. A bilo da se a priori ocekuje skolovanje i karijera (inace te drustvo ne cijeni) ili da se a priori ocekuje da se udas i radjas djecu (inace te opet drustvo ne cijeni)....radi se samo o drugim stranama jednog te istog novcica. Sorry, ali ja tu nigdje ne vidim temeljno postovanje prema zenama i njihovim izborima.
    konacno!!

  6. #306
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa
    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Upravo to. A bilo da se a priori ocekuje skolovanje i karijera (inace te drustvo ne cijeni) ili da se a priori ocekuje da se udas i radjas djecu (inace te opet drustvo ne cijeni)....radi se samo o drugim stranama jednog te istog novcica. Sorry, ali ja tu nigdje ne vidim temeljno postovanje prema zenama i njihovim izborima.
    konacno!!
    X

    sad cu se i ja ukljucit iako vas citam od pocetka.

    ja bi rekla da samo ovisi u kojoj se sredini nalazis takav se pritisak vrsi na tebe. i to je jedina razlika. al pritisak je pritisak, kako god okrenes novcic.

  7. #307
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    a postoji iona treca opcija da se ocekuje jedno i drugo, paralelni slalom

  8. #308
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj zhabica prvotno napisa

    ja bi rekla da samo ovisi u kojoj se sredini nalazis takav se pritisak vrsi na tebe. i to je jedina razlika. al pritisak je pritisak, kako god okrenes novcic.
    mislim da pritisak nije rezerviran isključivo za žene. i današnji muškarci su što se toga tiče u istoj kaši.
    pritisak da budu:
    - dovoljno osjećajni, da ne budu proglašeni tipičnim balkanskim macho muškarcem, a opet dovoljno muževni i macho, a da nam uvijek budu oslonac
    - očekuje se da ima karijeru, da je ambiciozan, i da, naravno ima razumijevanja za našu karijeru i našu ambiciju. jer super je ako mi radimo, ali ako zbog ovog/onog odlučimo ostati kući, opet super - on MORA osigurati financijski opstanak familije
    - sad ono što moj mm voli svako malo spomenuti - podijela kućanskih poslova na zajedničke kućanske poslove i na muške kućanske poslove, jer kako će žena pored zdravog muža npr. nacijepati drva, popraviti mašinu, špinu isl. (na stranu činjenica što to nisu svakodnevni poslovi i što se npr. mi grijemo na plin)
    - uvijek na razmeđi između dva stereotipa - macho vs papučar.

  9. #309

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Cvijeta slazem se. I jos onda kad zamislimo kako nam je djeci pod tim pritiskom odrastati. :/

  10. #310

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    svatko može cijepati drva, radi se o tehnici a ne o snazi
    ( osobno provjerila na panju ,sjekiri i cjepanicama )
    mašinu za veš popravlja ovlašteni serviser, kao i ostale aparate ,ne da mi se petljat s tim

    bušilica nije space shuttle da ne mogu izbušiti 2 rupe i stavit tiple

    a i kuhanje ,ako ne kuhaš bijesne gliste , nije neki kumst, mislim na normalnu balkansku kuhinju

    radi se isključivo o empatiji

    ima i žena i muškaraca koji će sjediti dok netko drugi radi

    e takve i takvi mi idu na neki organ, a osobito ako su elokventni i sebe prikazuju kao rudare udarnike u usporedbi s nama običnim smrtnicima

  11. #311
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Ja sam isto iz jednog manjeg grada, pa kad sam ostala trudna sa 23 godine nazvala me zenska iz razreda s kojom sam isla 10 godina u skolu i koja me u tih 10 godina nikad nija nazvala, naravno, da pita jel istina da sam trudna.
    Marta, razveselila si mi jutro


    Slazem se i sa Zoranom i sa Flower.
    I sasvim logicno, namece se rjesenje: ignoriraj ocekivanja i misli svojom glavom. A pice of cake...

  12. #312
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    [- sad ono što moj mm voli svako malo spomenuti - podijela kućanskih poslova na zajedničke kućanske poslove i na muške kućanske poslove, jer kako će žena pored zdravog muža npr. nacijepati drva, popraviti mašinu, špinu isl. (na stranu činjenica što to nisu svakodnevni poslovi i što se npr. mi grijemo na plin)
    .
    ovaj pritisak je potpuno opravdan, zato sto su s vremenom svi tipicno muski poslovi nestali, ili su prilicno rijetki, kao sto si i sama primijetila, a zenski su ostali, ili se umnozili. tako da je ovo prilagodavanje realnoj situaciji...al muski nekako uvijek uspiju dokazati da je njima teze

  13. #313
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    hocu reci, pritisak je neopravdan samo kad se radi o necemu sto ej stvar izbora, a ovo s podjelom kucanskih poslova danas vise nije stvar izbora.

  14. #314

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Kako nije stvar izbora? Evo, upravo mozgam dal da iznesem skovace van ili da ih serviram muzu pred vrata. Pa nek nosi kad se bude vracao s posla.

    A sad ozbiljno, pritisak nije "neopravdan" utoliko sto pritiskom na druge projiciramo vlastitu sliku svijeta, vlastite slabosti i rupe u sistemu na druge. Preciznije receno, neopravdan je, ali svi mi nadjemo opravdanje zasto i kako prosudjujemo zivote drugih. Lakse je to nego suocavati se s vlastitim slabostima.

  15. #315
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    svi mi nadjemo opravdanje zasto i kako prosudjujemo zivote drugih. Lakse je to nego suocavati se s vlastitim slabostima.
    In medias res

  16. #316
    bundevica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,078

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Danas se na zenu ne vrsi toliki pritisak da bude doma i cuva djecu nego upravo suprotno; da se dokaze u drustvu, da pored obitelji radi, skoluje se i sve ostalo jer inace nije dovoljno dobra.

    Meni se i danas nabija na nos od strane blize obitelji sto sam sve ostavila i otisla "prati pelene".

    u mom rjecniku, istinski emancipirana zena mora biti i zadovoljna i ispunjena zena. Svaka zena koja se smatra emancipiranom samo zato sto je ostvarila karijeru, a siri oko sebe energiju nezadovoljstva i frustriranosti nije istinski emancipirana.
    Slažem se s tobom u potpunosti. I ja sam završila fax, odlučila imati puno djece (naravno i jer su nam ispunjeni financijski uvjeti) i sada me svi napadaju šta sam išla na fakultet, pa kad ću ja raditi, pa karijeru treba graditi...bla, bla...A iste te osobe stalno kukaju kako im je teško na poslu, pod stresom su, nezadovoljni. Meni se čini da one rade sve samo da bi udovoljile okolini. Ma dajte ljudi, bitno je osobno zadovoljstvo i koga što ispunjava.
    Trenutno sam kod štednjaka, brišem slinave osmijehe i prezadovoljna sam, a za 10 godina možda budem i poduzetnica.
    Zorana tebi jedan .

  17. #317
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    zorana, ne kuzim bas na sto ciljas, moj dogovor se odnosio an pokusaj prikazivanja situacije kao da je ona fifti-fifti u odnosu an pritisak koji postoji na muskarce i na zene. jer nije. moje misljenje je da neke stvari ovise i o objektivnim okolnostima kao sto je danasnji nacin zivota (na primjer, sto se tice kucanskih poslova konkretno, zena danas ne stigne sve napraviti sama, ili ako stigne, onda ce morati zanemariti svoje vrijeme za odmor), ili bioloski ustroj organizma. na muskarce nije toliki pritisak zbog obitelji zato sto oni to mogu ostvariti i u kasnijim godinama, dok zene imaju rok do kada mogu roditi dijete.

  18. #318
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    Zanimljiv clanak, a bome i komentari

  19. #319
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    mislim da nitko ne bi bio sretan da sve žene moraju raditi nakon babinja kao za Staljina niti da smo sve doma s djecom kao u nekim radikalnim vjerskim sektama. Hvala Bogu, danas dugo živimo pa sve stignemo. I biti doma s djecom i/ili unucima, a poneko i s bolesnom svekrvom i shvatiti ustavni zakon i voziti avion. Samo ne treba zapadati u predviđene ladice, a dobro bi došlo i da jedna drugoj budemo podrška svim tim različitim odabirima. Mislim da bi onda sve išlo puno lakše. Možda ti ne bi ostala doma, ali zašto bi okrenula oči na svoju susjedu koja je ostala domapa može i s tvojim klincima peći kolače dok ti njoj skočiš u narodne novine po poreznu prijavu, jer recimo ona nema auto, ako žive od jedne plaće.

  20. #320
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa
    Možda ti ne bi ostala doma, ali zašto bi okrenula oči na svoju susjedu koja je ostala domapa može i s tvojim klincima peći kolače dok ti njoj skočiš u narodne novine po poreznu prijavu, jer recimo ona nema auto, ako žive od jedne plaće.
    tko veli da ja okrećem oči na susjedu ?! :? ne boj se, odavno djelujem u ilegali, samo da me muževi i svekrve ne uhvate na djelu. i vodim žene lječnicima, državnim službama, ispunjavam formulare, učim ih besplatno njemački, vozam ih okolo, štitim ih od nasilnih muževa, tješim ih kad plaču i kad se pitaju koji im je klinac trebalo ovo u životu...

    a najdraže mi je kad pišem tužbe za razvod braka

    hmm... a možda ti nisi mislila na takvu vrstu komšijske pomoći... :/

    i da... lijepo što ste mi se ispričale...

  21. #321
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    MC oprosti, ako sam te bilo čime uvrijedila.
    vjerojatno bismo se sasvim ljepo porazgovarale u živo, da se igrom slučaja poznajemo, a ovako imamo sasvim različit stil i vjerojatno motiv za pisanje pa ispada da smo radikalno udaljene.
    I ja sam radila na nekim projektima za udruge koje pomažu ženama, držala sam čak i seminar na ženskim studijima... Nije bitno, ali želim reći da su ovo vrlo zanimljive teme o kojima bi trebalo ozbiljno razgovarati. Na ovom nivou ispadne sve nekako za i protiv. Evo sad bih ja u jednoj rečenici mogla reći da sama protiv npr razvoda (rekoh npr nelačajte se toga) i svi bi me linčovali, ali zapravo ja nisam "protiv" nego imam nešto drugačije mišljenje o tome od popularnog tzv. Fani Čapalija: it's OK i trebalo bi mi dosta vremena da to objasnim. Zato mi je zapravo žao što nasjednem na svoju lajavost pa se uključim u jalove raspre. Pri tom ne mislim na tebe ili nekog pojedinačno

  22. #322
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    ne mislim da je ovo bila jalova rasprava niti sam se uvrijedila ... koliko god sam svjesna nedostataka komuniciranja ovim putem. i pored svih nesporazuma, svih "prepucavanja" i povremenih nerazumijevanja, uživam vodeći ovakve rasprave.... više nego kuhat' grah il čitati o tome na receptima.

    za mene je sreća kad se živi noću, prozori u cvijeću
    ženska prava hoću
    za mene je sreća doručak u travi,
    hajde ne dosađuj, molim te ne gnjavi
    postoji li nešto gdje se žene slože, samo ljubav može donijeti ju.

  23. #323
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    MC, ono o ucenju kuhanja - mi smo u jugi imali domacinstvo, predmet u osnovnoj skoli
    i svi su morali sivat gumbe

    a malo OT, vezano uz musko-zenske podjele poslova
    meni nikad nije bilo jasno kako netko ne zna "osnove" - skuhat nesto da nije instant iz vrecice, oprat ves, zasit gumb, gdje naci potrebne informacije, zamijeniti zarulju...ne zbog drustva, ili spola, vec zbog SEBE

  24. #324
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    čuj, nje... mi smo u jugi. .. pa dje sam ja tad bila ako ne također u toj istoj jugi. nisam u tanzaniji učila domaćinstvo u školi (koje sam već tad mrzila). nije bit u učenju nečeg što ne znaš, pa skoro pa cijeli život to činim. koju god "osnovu" nečega i nisam znala, naučila sam... big deal. samo što bih ja sad mogla reći... kao neke... "ne da mi se" ne da mi se ujutro voditi dijete u vrtić, probuditi ga, napraviti mu doručak, ne da mi se otići u kupovinu i napraviti ručak.... jednostavno mi se ne da... muko moja!

  25. #325
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    nekako sam stekla dojam da si odavna bila negdje vani , sorry

    znaci, vracamo se na pocetak - nije bitno ono sto je drustveno/spolno uvjetovano, vec ono u cemu se nalazimo i sto nas ispunjava

    pikula, shvacam u potpunosti

  26. #326
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    evo da samu sebe citiram s onog topica što čitamo, baš mi je dobro sjela ova knjiga


    upravo pročitala Dar od mora, Ann Morrow Lindbergh

    (inače supruga prvog prekoatlantskog pilota, i sama pilotica , majka petero djece)
    knjiga je pisana prije više od pedeset godina, kratka i pitka, kao jedna kratka refleksija o ženi danas, bračnom, obiteljskom živoutu, djeci i što smo dobile, što izgubile, kako da vratimo izgubljeno...

Stranica 7 od 7 PrviPrvi ... 567

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •