Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 227

Tema: Da li biste radile kombinirani probir test?

  1. #51
    Pink-OS avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    441

    Početno

    Radila bih sve testove! učinila vjerojatno nebih ništa! blagoslovljena sam jednim predivnim djetetom!!!
    KLIA hvala što tako razmišljaš,da nas je barem više!!

  2. #52
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    imam poznanicu koja je u prvoj trudnoci (sredinom dvadesetih) rodila djevojcicu s down sindromom. nije radila nikakve ekstra testove u trudnoci. kaze da je plakala nekih pola sata nakon poroda, a kasnije, kad je cura malo poodrasla, kaze da, da je znala kakav ce joj zivot kasnije izgledati - ne bi plakala ni tih pola sata trenutno ceka trecu bebu


    osobno sam radila samo double test i to samo u prvoj trudnoci - iz neznanja i neke "rutine" mog ginekologa. kasnije, kad sam proucavala sto ti testovi znace, kako se rade i sto nakon njih, dosla sam do nesto drugacijeg stava.


    u iducim trudnocama nisam radila niti jedan test jer mi (nama, mm-u i meni) pobacaj nije bio opcija.

    mislim da kod razmisljanja o bilo kakvom "probiru" (fuj koja gadna rijec - tocno znaci - probrat cemo tko ce prezivjet ), treba prvo dobro razmislit sto s rezultatima.

  3. #53
    Riana avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    međimurje
    Postovi
    1,726

    Početno

    ne ću raditi nikakve takve testove, ne znam zašto bih?

  4. #54
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    kaze da je plakala nekih pola sata nakon poroda, a kasnije, kad je cura malo poodrasla, kaze da, da je znala kakav ce joj zivot kasnije izgledati - ne bi plakala ni tih pola sata. Trenutno ceka trecu bebu
    Rastop

    Vjerujem da većina zna za ovu priču, ali nije naodmet ponoviti je. Možda nekome tko se lomi otvori dušu i srce

    Napuknuti krčag

    Vodonoša u Indiji posjedovao je dva velika krčaga, koje je nosio obješene na motku o vratu. Jedan krčag je bio napukao, a drugi je bio savršen. Dok je savršeni krčag uvijek donosio punu mjeru vode nakon dugog hoda od potoka do gospodareve kuće, napukli krčag donio bio samo polovicu.

    Pune dvije godine ovo se dnevno ponavljalo, i vodonoša je donosio mjeru i pol vode do gospodareve kuće. Naravno, savršeni krčag bio je ponosan na svoj doprinos, savršen za svrhu kojoj je bio namijenjen. Jadni napukli krčag sramio se svojeg nedostatka, i osjećao se jadno doprinoseći samo polovicu od onoga što je trebao.

    Po isteku druge godine, shvativši da je gorki neuspjeh, jednog dana progovori vodonoši pri potoku.
    "Sramim se sebe, i želio bih ti se ispričati".

    "Zašto?" Upita vodonoša. "Zašto se sramiš?"

    Krčag nastavi: "Kroz protekle dvije godine bio sam u stanju donositi samo pola svog tereta, jer je druga polovica iscurila kroz napuklinu putom do gospodareve kuće. Zbog moje mane, ti radiš više, a ne dobivaš punu naknadu za svoj napor".

    Vodonoša se sažalio nad starim napuklim krčagom i suosjećajući reče: "Kad se budemo vraćali, želio bih da obratiš pažnju na prekrasno cvijeće uz stazu".

    Stvarno, kako su se penjali uzbrdo, stari napukli krčag opazio je s jedne strane staze divno divlje cvijeće obasjano suncem i to ga je malo oraspoložilo. Ali kad su stigli do kraja, opet ga obuze tuga i još jednom se ispriča vodonoši za svoj neuspjeh. Vodonoša mu reče: "Da li si opazio da je cvijeće samo sa tvoje strane staze, a na strani savršenog krčaga ga nema? To je zato, što sam ja oduvijek znao za tvoj nedostatak, pa sam ga iskoristio. Na tvojoj strani staze posadio sam sjemenke cvijeća i svaki dan dok smo prolazili ti si ih zalijevao. Već dvije godine berem ovo divno cvijeće i njime ukrašavam gospodarev stol. Bez tebe, ova ljepota nikad ne bi krasila njegov dom."


  5. #55
    Pink-OS avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    441

    Početno

    KLOKLO

  6. #56

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    193

    Početno

    ne bih, pobačaj mi nije opcija, a svako dijete je Božji dar.
    kloklo

  7. #57
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    Citiraj thalia prvotno napisa
    ja bih. i radit ću ga sigurno ako zatrudnim. a što ću s rezultatima, nemam pojma. to je ono što me muči. sigurna sam da je lako ženama koje su unaprijed donijele odluku, ovakvu ili onakvu.

    najgore je nama neodlučnima. uglavnom, radit ću ga i molit ću svako božanstvo kojeg se sjetim, palit svijeće i plesat razne plesove, chantat i skupljat djeteline s četiri lista i nadat se da će svi rezultati biti dobri jer ako neće, ja stvarno nemam pojma što bih...
    X.

  8. #58
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    U tako jednostavnoj priči - toliko je dubine i istinske mudrosti.

  9. #59
    Ms. Mar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    830

    Početno

    kloklo i Napuknuti krčag

  10. #60

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    42

    Početno

    Eto da i ja odgovorim na ovo pitanje. Meni je ovo prva trudnoća ( imam 29 godina ) i kad je doktor pitao da li želim ići na double test rekla sam naravno da hoću. Test sam napravila i danas sam dobila rezultate za down je 1:88 i kažu povećani rizik a za trisomiju je 1:28157. Nakon ovog iskustva jedino što ću reći idući puta doktoru je ne hvala neka se beba razvija u miru i tišini bez ikakvih testova jer sam našu bebu zavoljela od prvog dana kad sam saznala da sam trudna imala ona down ili bila potpuno zdrava. Ona je plod naše ljubavi i kao takva je savršena. Toliko ju volim da se i bojim to priznati jel stalno strepim da će se nešto loše desiti.

  11. #61

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Moj nalaz kombiniranog je stigao.
    Zvali su me iz bolnice da pitaju za nekakve podatke, a koji nemaju veze sa testom. I kada sam vidjela broj bolnice, drage moje, ja sam se smrzla od straha. Znoj mi se je slijevao niz ruku, tlak mi je pao, osjećala sam se užasno užasno. Hoću reći, čekanje rezultata mi je bio traumatično. Hvala dragom Bogu, nalaz je ok, a da nije, hmmmm. Još bi i na amnio pristala, a onda- nemam pojma, iskreno. Ma neću razmišljati o tome, ne.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    250

    Početno

    ja bi isla na kombinirani
    amnio ne jer je stres za bebu.
    isla sam vec na double,

  13. #63
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    da postoje indicije za bilo što radila bi sve moguće testove.
    čisto da budem sigurno da ono što ću napravit neće biti posljedica samo jednog testa i rezultata.
    ja nekako ne vidim (ni uz najbolju volju i svu ljubav ovog svijeta) romantičnu predodžbu života s djetetom s bilo kakvim sindromom.

  14. #64
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Život nije romantičan ni s najzdravijim djetetom na svijetu

  15. #65
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    Citiraj klia prvotno napisa
    Život nije romantičan ni s najzdravijim djetetom na svijetu
    X

  16. #66

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    48

    Početno

    Ja sam išla na kombinirani.
    S 12 tjedana (prosinac 2007) su izmjerili veći nuhalni i odmah naravno htjeli amnio. Tražila sam drugo mišljenje ali do tada se pošteno informirala i naišla na kombinirani.
    Na kraju smo s dr na SD dogovorili da idemo na kombinirani pa kad dođu rezultati ćemo vidjeti što dalje.
    To HZZO ne plaća, al to nam je najbolje uloženih 300 kuna u životu
    I najbolje od svega, mislila sam da su nalazi drugi dan, a kad ono - nalaz isti dan, oko 4 sata kasnije na mail :D
    Drage moje sad mi suze dođu na oči kad se sjetim, a kako sam bila sretna kad je došao mail. Počela sam skakati i vrištati na poslu

  17. #67

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    417

    Početno

    Isla sam na double i pokazao je 1/41 rizik za down i odlucili smo da necu ici na amnio. Isla sam na fetalnu ehokardiografiju i 3D ultrazvuk i svi su nalazi uredni i sada cekam bebu. Da sam znala kako bi se uzrujava radi niceg jer na kraju sta bude bit ce nikada mi ni na kraj pameti ne bi bilo ici na taj glupi test.

  18. #68

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Napravila sam sve testove osim amnio i sve je ok. U utorak sam bila na uzv i taj nalaz je ok. Radila sam 3d i osjećaj je predivan.

    Tek sada kada sam sabrala sve dojmove i nalaze, sa 100 % sigurnosti mogu reći- da su nalazi bili nedajbože loši, ja bi svejedno rodila. "Filmić" sa 3d me je doslovce raspametio. I što god da je- ne bi ga mogla ubiti, nema šanse.

    I postavljam sama sebi pitanje! Zbog čega sam pristala na te sve testove, uzv-e i trošenje živaca kada bi u svakom slučaju rodila???

    Mislim da je prije svakog testa potrebno u svojoj glavi raščistiti pitanje što ako test ne bude dobar? Ako je odluka na pobačaju, ranom porodu ili... nemam pojma kako da se izrazim, onda ti testovi imaju smisla. Ako je odluka na zadržavanju djeteta neovisno o nalazu, onda čemu raditi te pretrage?

    Ha al sam sada mudra, no nemojte mi zamjerit- ovo mi je prvo iskustvo, drugi puta ću biti pametnija, nadam se.

  19. #69

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    297

    Početno

    Pozdrav svima na ovoj temi.
    Ovaj sam tjedan napravila pretrage ranog probira pa me zanima zna li netko od vas protumačiti nalaz. Naime kod ginića idem tek idući tjedan pa sam malo nestrpljiva.
    Evo nalaza:

    GEM I:
    sl. beta HCG 68,8 ng/ml
    PAPP-A 5,07 mlU/ml
    0,83 Korig. MoM
    0,99 Korig. MoM
    NN 1,4
    CRL 61,2mm
    gestacijska dob 12 + 3
    0,88 MoM
    T21 1:8430 (rizik manji od graničnog)
    biokemijski test 1:3907 (rizik manji od graničnog)
    Dobni rizik 1:421
    T18 <1:10000 (rizik manji od graničnog)

    GEM II:
    sl. beta HCG 68,8 ng/ml
    PAPP-A 5,07 mlU/ml
    0,81 Korig. MoM
    1,04 Korig. MoM
    NN 1,1
    CRL 59mm
    gestacijska dob 12 + 2
    0,71 MoM
    T21 1:8385 (rizik manji od graničnog)
    biokemijski test 1:4591 (rizik manji od graničnog)
    Dobni rizik 1:419
    T18 <1:10000 (rizik manji od graničnog)

    Valjda sam sve napisala...

  20. #70
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    v&v nalaz ti je odličan, opusti se

  21. #71
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj anima prvotno napisa
    v&v nalaz ti je odličan, opusti se
    Potpisujem - vidiš da ti piše da su svi rizici manji od graničnog .

  22. #72
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    Bzara slažem se s tobom.
    Mislim a je sve to osobna odluka i mislim da tu ne treba ni puno moralizirati.
    Što se tiče testa nepouzdan je. Konkretno, ja sam ga radila pokazao je da je sve ok, a ništa nije bilo u redu-nažalost.
    Ne želim puno dužiti ali samo da još napomenem, amniocenteza se ne bi trebala uvijek poistovječivati sa Dawnom i postavljati pitanja da li bi netko rodio djete sa tim sindromom ili ne.
    Nažalost, postoji tu puno težih i većih problema.
    Samo da još spomenem i ja sam, ne tako davno tvrdila da nebi išla na amniocentezu. Ali što bi se ono reklo tek kad se čovjek nađe u nekoj situaciji onda zna što bi a što nebi.
    Dakle ja sam za test i amniocentezu.

  23. #73

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    20

    Početno

    ja bih definitivno isla na kombinirani i napravila sam ga. I u slijedecoj trudnoci (kad je bude) mislim ga napraviti. Mislim da je to individualni izbor i ovisi o tome sto mislite o trudnoci, eventualnom pobacaju i slicno. Moji rezultati su osobno bili u redu, ali da nisu, vjerojatno ne bih nastavila sa trudnocom, jer poznajem ljude koji zive sa bolesnom djecom i to je stvarno tuzno i tesko....jako tesko, osim ako netko smatra da sve moze i mora podnijeti. jako sam zeljela ovo dijete (sada sam u 17+3) i jos uvijek se nadam da je sve sa njom u redu, ali da sam saznala da nije, ne bih mogla gledati je kako se muci kroz zivot...ne smatram losim to da neka od nas ne želi napraviti to testiranje, to je zaista osobni izbor, ali ja ponavljam da bih ga opet napravila....

  24. #74
    Točka avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    659

    Početno

    Radila sam double, kombinirani mi nije bio spomenut, a da je napravila bi i njega.
    Prije nego što sam napravila double, znala sam da su mogući lažni rezultati i uopće se nisam uzrujavala do dolaska rezultata, zašto i bi.
    Mišljenja sam da treba iskoristit što ti medicina pruža, ukoliko unaprijed znaš kako ćeš gledati na eventualan loš rezultat.

  25. #75
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    Puka, u potpunosti se slažem s tobom i naravno od srca ti želim da sve bude u redu.

  26. #76
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Ja bih se, kao i uostalom i za sve ostale pretrage, testove, lijekove i dijagnoze, najprije dobro informirala o svemu i po mogućnosti iz raznih izvora, prikupila za i protiv i eventualno bih otišla na preporuku liječnika. Nikako ne sama od sebe, ako nije potrebno.

    U ove dvije trudnoće jedva da sam otišla na krvne pretrage i eventualno urina kad je za to postojala indikacija, a u drugoj sam čak koliko god sam mogla prorijedila i UZV jer sam ovaj put toliko ležerna i opuštena da mi je pregled jednom u dva mjeseca uvrh glave.

    Da mi je netko "nešto" ustanovio, vjerujem da ne bih bila baš toliko opuštena, ali ovako opterećivat se pretragama na suho - to ne bih nikako.

  27. #77
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    Stijena, djelomično se s tobom slažem. ALI nisam ni ja očekivala nikakve probleme i prva moja reakcija na doktorov prijedlog za tripl test je bila - ne ja to neću radit bla,bla.....A kada su stvari krenule u neželjenom smjeru e onda bi bila napravila neznam šta.
    Znaš ono - nije baš uvijek onako kako bi mi željeli - nažalost.

  28. #78
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Citiraj Berlin prvotno napisa
    A kada su stvari krenule u neželjenom smjeru e onda bi bila napravila neznam šta.
    Znaš ono - nije baš uvijek onako kako bi mi željeli - nažalost.
    Upravo to sam rekla - opuštena sam zato jer do sad nije bilo baš nikakvih problema i nikakve mi pretrage nisu ni na kraj pameti........ali, naravno, da je netko nešto ustanovio, sigurna sam da bih preokrenula nebo i zemlju da saznam što mi/nam je.........

    jedino što ne bih nikada, jest išla samoinicijativno na te testove, a da baš ne postoji nikakva indikacija za njih

  29. #79

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    6

    Početno

    Bok svima, nova sam među vama i prepuna pitanja kao šipak koštica .
    Ja sam dogovorila kombinirani test u poliklinici Harni: dr. mi je tad spominjala da i za taj test trebaju dva termina i da drugi dan moram ići u Vinogrdasku.
    Taj puta sam bila toliko uzbuđena (po prvi puta sam čula srčeko svoje mrvice) da dr nisam ništa pitala.
    Sad sam ih prepuna.
    Naime, zanima me da l je netko od vas radio test u Harniju. Zanima me kakav je točno postupak : što, kako , kojim redom. Znate li kolika mu je cijena?
    Hvala

  30. #80

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    36

    Početno

    do koliko se sati mora izvaditi krv u vinogradskoj i kad nalalazi budu gotovi?Ja moram u ponedjeljak na UVZ na Sveti Duh a u petak moram kod doktorice s nalazima PAPP-A pa me zanima da li ću to stići obaviti jel mi doktorica ide na godišmji cijeli sedmi mjesec.

  31. #81
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj panda32 prvotno napisa
    do koliko se sati mora izvaditi krv u vinogradskoj i kad nalalazi budu gotovi?Ja moram u ponedjeljak na UVZ na Sveti Duh a u petak moram kod doktorice s nalazima PAPP-A pa me zanima da li ću to stići obaviti jel mi doktorica ide na godišmji cijeli sedmi mjesec.

    Mislim do 9 ili 10, zaboravila. UZV ti mora biti od istog dana ili od jučerašnjeg dana, znači, ne može bit stariji.

  32. #82

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    20

    Početno

    Citiraj uciteljica prvotno napisa
    Bok svima, nova sam među vama i prepuna pitanja kao šipak koštica .
    Ja sam dogovorila kombinirani test u poliklinici Harni: dr. mi je tad spominjala da i za taj test trebaju dva termina i da drugi dan moram ići u Vinogrdasku.
    Taj puta sam bila toliko uzbuđena (po prvi puta sam čula srčeko svoje mrvice) da dr nisam ništa pitala.
    Sad sam ih prepuna.
    Naime, zanima me da l je netko od vas radio test u Harniju. Zanima me kakav je točno postupak : što, kako , kojim redom. Znate li kolika mu je cijena?
    Hvala

    Hello učiteljice....
    ja sam ti isto bila u Harniju
    Jedan dio se radi kod ginekologa a drugi dio u Vinogradskoj. Zato se i zove Kombinirani test. Taj UZV pregled kod ginekologa je malo opširniji i duži nego inače i tu ti gleda: nuhalni nabor (zadebljanje na vratu bebe-navodno bebe koje imaju više od *** mm tog nabora jedan je od znakova Trisomije 21), veličinu glave i ostalih dijelova tijela, unutranje organe (ako su razvijeni prema određenim procjenama, onda je ok), ptorok kroz dvije glavne arterije, kčs (kucanje čedinjeg srca) i nos (ukoliko je nos više spljošten ili nezamjetan, znak je Trisomije 21). Gledaju se i neke druge stvari i razgovaraš sa ginekologicom o bolestima, te se procjenjuje rizik godina, a zatim sa svim tim nalazima ideš u Vinogradsku gdje ti vade krv i kontroliraju dva hormona čija razina pokazuje koliki je rizik za najčešće dvije Trisomije: 21 i 18. Skupa sa svim nalazima se pravi procjena rizika koju onda dobiješ (ja sam dobila mailom od Vinogradske) a dobije i tvoja doktorica u Harniju, znači ne moraš ići ili nositi nalaze svojem liječniku. Mene je doktorica zvala sutradan da mi očita rezultate (iako je već na samom rezultatu pisalo). eto. pa sretno...

  33. #83

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    6

    Početno

    Lilisol puno hvala. Pozdrav

  34. #84
    ribice avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    928

    Početno

    Citiraj kloklo prvotno napisa
    Baš sam neki dan zahvalila doktorici na informaciji, ali ne bi ga radila jer:
    a) nijedan od tih testova nije 100% pouzdan i ne želim si priuštiti mjesece strepnje bez veze
    b) rodila bih ionako, bez obzira na eventualnu dijagnozu
    i ja sam ga odbila...mislim da nema smisla..ako je pozitivan na bolesti velika je mogućnost da nije točan i obratno, pa ne vidim smisao testa..

  35. #85
    ivana2008 avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    198

    Početno

    Mene je doktor bez objašnjenja i pitanja poslao na vađenje krvi za triple test. S tim da trudnoća nije rizična i ja nema iznad 35. godina. Tek poslje kad sam shvatila, tj. malo proučila šta je to sam došla do zaključka da bez obzira kakvi rezultati bili nebi prekidala trudnoću a i MM me u potpunosti podržao. Da mi je dr. lijepo objasnio o čemu se tu radi i da test nije 100% apsolutni bi ga odbila. Hvala Bogu moj rezultat je bio dobar, ali zamislite da nije koliko bi se živcirala, a uvijek ostaje onih 15% šansi da je test pogrešan. I znam za slučajeve gdje je rezultat bio loš, a rodila su se savršeno zdrava djeca.
    Ja sam dakle protiv tih testova osim ako žena unaprijed zna da je spremna prekinuti trudnoću.

  36. #86
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Ja ne bi radila nikakve testove, samo iz jednog razloga. Rodila bi svoje dijete .Inače, čula sam mnoge priče kada dr. govore da beba nije uredu, a na kraju se rodi predivo dijete, skroz zdravo i napredno.

  37. #87

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    6

    Početno

    Cure je li neka od vas sad skoro radila ovaj test? Pitam jer me zanima koliko košta? Našla sam neke postove u kojima se je spominjala cijena, ali oni su od prije dvije godine. Hvala!

  38. #88
    ivana2008 avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    198

    Početno

    Ja nisam platila ništa... ali sam čula da se plaća. Ja kod svog doktora idem privatno ali sam kod prijavljena i preko socijalnog (kod istog) pa on vjerojatno to
    nekako riješava preko tog socijalnog dijela.

  39. #89
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Radila sam taj test prošli tjedan. UZV u Viliju (550 kn) kod dr. Kosa. U privatnom labu izvadila krv (350 kn). Doktor kaže da se vađenje krvi naplaćuje i u Vinogradskoj (330 kn; ali provjeri informaciju). Bitno je da između UZV-a i vađenja tih dvaju hormona (f-beta HCG i PAAP-A) ne prođe puno vremene. Najbolje je sve obaviti isti dan, ako se odlučiš za tu pretragu. Sretno!

  40. #90

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    278

    Početno

    Svakako bih radila kombinirani, pa i ostale testove ako su indikacije takve. Već moja dob nosi određene rizike.

    Pravo je svakoga čovjeka na izbor, bilo da se radi o testovima bilo o daljnkoj trudnoći. MM i ja znamo unaprijed što ćemo, oboje smo složni u tome i to je to. Mislim da nitko nikoga nema pravo osuđivati drugoga radi nečega što će napraviti ili ne. To su svakako teške odluke i stvar su isključivo dvoje ljudi koji će u budućnosti biti roditelji.

    Svatko ima neke svoje razloge - one za i one protiv. Nikada nikoga ne bih osuđivala pa ne bih željela niti to da mene netko osuđuje.

  41. #91
    linolina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    ST
    Postovi
    879

    Početno

    Danas sam potpisala da odbijam te testove. Imam 33 godine.
    Lagala bih kad bih rekla da sam to napravila olako i da nisam zabrinuta. Užasno sam zabrinuta i bojim se Downa, u obitelji imam nekih bolesti i znam što je skrb za osobe koje nisu samostalne...
    Dok nisam bila trudna mislila sam-hvala Bogu da postoje takvi testovi, žene imaju izbora, liječnici šalju sami trudnice i oni će reći trebaš li pobaciti, ja ću napraviti test-samo da znam, da se pripremim, zadržat ću bebu....ali sada sam nekako uvidjela da su to iluzije i koliko nisam bila upućena.
    Sami odlučujemo i imamo pravo odlučivati. Nikakvi doktori ne odlučuju itd.
    Osim amniocenteze nijedna pretraga nije dijagnostička.

    To dijete treba ...ne znam ni koju riječ upotrijebiti-bez osude, stvarno nikoga ne bih osuđivala-možda "prekinuti trudnoću" tako kasno, nevjerojatno, ali sam uvijek mislila da trudnice koje poznajem nisu ni vidjele dobro bebu na UZV (ja sam je vidjela radi problematične trudnoće-mahala je, sklanjala se od sonde....ma svašta).
    Ne znam uopće kako to nazvati jer ne znam kako taj prekid izgleda u 20. tjednu! :?


    Priče koje sam slušala uglavnom su bile:"Ma moja setra, tetka je napravila, nije amnio tako rizična, sve je bilo o.k.-a ". "Ja sam to radila-ali bih dijete zadržala"...

    To je jako utješno, međutim, danas sam shvatila kako nikad nisam čula slučaj u kojemu je trudnica s lošim nalazima ipak zadržala bebu s Downom.

    Svi znamo što napraviti kad ispadne o.k., a što kad ne ispadne?
    Da ne govorim o etičkim dvojbama s Downom jer poznajući takve osobe-ne vidim da ne žele živjeti, dapače. Teške bolesti-nespojive sa životom u kojemu bi to dijete izrazito patilo-to mi je drugačije, meni.

    Žao mi je što nisam zatrudnila ranije, jedino to. Mislila sam da ću raditi krvne pretrage dok nisam danas ušla u ordinaciju i razgovarala s doktoricom (žena je odlična, nemam zamjerke), ali stvarno mislim da za one kojima pobačaj ne dolazi u obzir-nema smisla dovoditi dijete u rizik nekim pretragama...nema.
    I MM je odlučivao-ima pravo na to, ne želim sama snositi posljedice, ako šta i bude-morat ćemo se nosit s time...a s drugom opcijom znam da se ne bih mogla nositi, ni ja, a vjerojatno ni on...
    Nije lako, nikome, mi ćemo drugo dijete valjda imati nakon 35.te.

    Sretno svima, što god odlučile, nadam se da će medicina toliko napredovati i da će naše kćeri na ovakve testove ići prije trudnoće..

  42. #92
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Lijepo si to sve rekla

    Citiraj linolina prvotno napisa
    Užasno sam zabrinuta i bojim se Downa, u obitelji imam nekih bolesti i znam što je skrb za osobe koje nisu samostalne...
    Ne smije se smetnuti s uma jedna stvar... od kad se zatrudni pa do kraja zivota mi se ne prestajemo brinuti i biti zabrinuti za svoju djecu. To nije nesto sto ce prestati s rodjenjem... tek onda predstoje temperature, razne bolesti, padanja, lomljenja i sve ono sto znaci odrastanje.


    Smanjivanje brige se jednostavno mora (na)uciti. I vjerujem da taj proces treba zapoceti jos u trudnoci

  43. #93
    linolina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    ST
    Postovi
    879

    Početno

    Potpisujem potpuno i radim na tome-definitivno se može naučiti, da ne može, tko zna gdje bih već bila...

  44. #94
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    I stoga nije nuzno raditi sve te testove, jer u jednom trenu cete shvatiti da vam oni ne donose mir.. Mozda ce vam ga donijeti privremeno, ali ce opet s vremenom iskociti nesto sto ce vas brinuti. Dakle taj mir i prihvacanje djeteta koje raste u vama (i sve sto ce u zivotu doci s tim djetetom) dolazi iz nase unutrasnjosti - to se ne postizne nikakvim vanjskim utjecajima. A to cete sve spoznati kad rodite i kad uvidite do koje mjere vi u stvari nemate kontrole nad tim djetetom i njegovim zivotom

    Davno sam procitala izraz "odluciti se na dijete u stvari se odlucujes da ce ti srce zauvijek hodati izvan tvoga tijela". I to je toliko tocno da je za nevjerovati

  45. #95

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    759

    Početno

    Ne bih nikada radila ništa od toga, kao što ni nisam, mada su mi preporučivali zbog veće vjerojatnosti od Down sindroma.
    Evo kako sam razmišljala tada i nisam promijenila mišljenje:
    Želim roditi zdravo dijete, ali mi isto tako nitko ne garantira da zdravo dijete tokom svog života ne može postati teško bolesno, pa što bi tad trebala učiniti? lišiti ga života?
    Radila bih samo one pretrage koje bi pomogle da se na vrijeme otkriju anomalije koje se mogu ispraviti, a ono što se ne može - ne može.
    Imam par prijateljica koje su isto tako odlučile i nisu požalile, a svjedoče velikoj životnoj radosti koju posjeduju njihova djeca.
    Srećom i uz Božju pomoć dijete mi je zdravo, a želim barem još jedno, samo kad malo zaboravim na porođajne muke.

  46. #96

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    759

    Početno

    linolina da te utješim ja sam svoju djevojčicu rodila sa 38 godina (prva trudnoća, prvi porod), a muž je 18 godina stariji od mene.
    Gdje god sam došla na pregled svi su mi izračunavali statističku vjerojatnost za Down, a da ih uopće nisam ništa tražila.
    Jedan me je doktor čak malo i našpotao, jer kao ja nemam pojma kako je biti roditelj djetetu sa Downom itd, ali kada sam ga pitala što ako mi dijete rođeno zdravo iz nekog razloga oboli, nastrada, postane invalid... dali da ga dovedem njemu da ga on.........................., jer što će mi takvo dijete? Tada se primirio i rekao mi: "Dobro, u redu, poštujem vašu odluku."
    Rado bih imala još jedno dijete i sada nam je rizik još puno veći, ali nemam srca ostaviti svoju kćer samu, bez brata ili sestre, a opet kako će njoj biti ako se loše slutnje obistine?
    Ali, takav je Život i nema razloga da vjerujemo da je sreća i blagostanje samo u zdravlju, novcima, ljepoti i sl.
    Možda tako razmišlja i Steven Hawking.

  47. #97
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Nikad nisam radila nikakve testove koji upučuju na mogučnost malformacija, downa, ili drugih težih bolesti. Niti u ovoj a niti u ikojoj sljedečoj ako ih bude, neču raditi nikakve testove. Nakon gubitka 3 dijece mm i ja smo spali na to da molimo Boga samo za živo dijete, to je dovoljan blagoslov. I znam da možda zvuči kao da pričam o nečem o čemu nemam pojma, istina je nemam - imam samo majčinsku ljubav i instinkt, ali da mi pet testova potvrdi da mi je beba bolesna ne bi ni jednu mili sekundu promišljala na prekid trudnoče. Svaki dan života našeg dijeteta je vrijedan cijelog mog života. I zato mi testovi ne trebaju, kakvo god dijete dobijemo presretni smo da če nam uopče biti dana prilika biti roditelji!

  48. #98
    tajuska avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagorje
    Postovi
    468

    Početno

    ja sam odlucila ne raditi testove. racunala sam da ce se tijelo, majka priroda, genetika, ionako sami odluciti moze li beba zivjeti ili ne moze (inace nisam sklona fatalizmu, ne znam sto me ulovilo u trudnoci). jest da mi je nuhalni nabor doc gledao na UZV-u bez da sam ista pitala i da ako cu biti iskrena, na neki nacin mi je laknulo kad je rekao da sve izgleda super. ne mogu sad tvrditi sto bi napravila da je rekao da ne izgleda super.

    s druge strane znam zene koje su napravile sve testove jer im je tako bilo lakse. mislim da je u konacnici najbitnije napraviti ono sto ce donijeti mir u trudnoci i omoguciti da tih 9 mjeseci prode sa sto manje stresa. nekom su testovi smirenje, a nekome stres. ono sto je najvaznije da svatko sam i bez pritiska donese tu odluku.

  49. #99
    linolina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    ST
    Postovi
    879

    Početno

    Citiraj marijanada prvotno napisa
    linolina da te utješim ja sam svoju djevojčicu rodila sa 38 godina (prva trudnoća, prvi porod), a muž je 18 godina stariji od mene.
    g.
    Ma šta da ti kažem- moja mama je posljednje dijete rodila s 38-a nju je njena mama rodila s 42! Djed je imao garant 50 .
    Moram reći i to da je to dvoje djece ispalo s genima ka da su na lutriji dobili-inteligentniji, ljepši, okretniji od ostale braće i sestara u obitelji (živa istina, ja nisam, nažalost, najmlađa ).
    Nadam se da to ima neke veze...mada, pojedinačni slučajevi nam zapravo ne znače puno, za tuđe priče znamo selektivno, ono što me drži je logika tog argumenta koji si dala doktoru...a znam da, zbog osjećaja koje gajim prema tom djetetu, ne mogu učiniti ništa drugo.

  50. #100

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    31

    Početno

    meni je moj dr rekao da odem napravit tripl test onako, nije bilo nekakvih posebnih razloga zbog kojih me poslao i naravno pokazao se povećani rizik na trisomiju 18, naravno da sam išla na amnio, koja je riskanatna za normalne trudnoće a kamoli za moju (skraćeni cerviks i ležanje od samog starta, AIH...) hvala Bogu nalaz je bio uredan ali komplikacije bezveze. tak da ja to ne bi nikome preporučila, jedino kad stvarno postoje konkretne sumnje.
    rozica imaš pp

Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •