Stranica 4 od 5 PrviPrvi ... 2345 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 151 do 200 od 227

Tema: Da li biste radile kombinirani probir test?

  1. #151

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    98

    Početno

    Radila kombinirani i sad mi je žao. UZV nalaz dobar (2 odvojena kod dvojice vrsnih ginekologa), biokemijski dio katastrofa. Neki doktori kažu da su mi nalazi loši zbog svih lijekova koje sam primala jer je moja trudnoća iz IVF-a (ICSI), drugi ne znaju da li lijekovi utječu na nalaz. Sad se samo sekiram, a zapravo ništa ne znam. Nalazi su statistički, a ne dijagnostički! Sad čekam 16 tt, da napravim detaljan UZV i odlučim što dalje...

  2. #152

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj simicv prvotno napisa Vidi poruku
    .....
    Nosim blizance, začete doniranom jajnom stanicom u Pragu, i to nakon 15 godina
    bezuspješnih pokušaja u RH.
    ......
    U 18 tom tjednu trudnoće, u zadnjoj šansi da postanem majka moram tražiti tko će me primiti.
    Napravila sam TOTALNO NEPOUZDAN test, koji bi mogao pokazati krivi rezultat. Kada sam liječnicu pitala
    što misli o double testu kod blizanačke trudnoće rekla je "ne znam kako je kod blizanaca".

    ....
    Pročitala sam već prije par dana i mislila da neću ništa odgovarati ni komentirati, ali me zanima što je bilo dalje.

    I još nešto. Vidim da ima panike kod dosta žena, puno je tu i liječnika koji odmah ako si iznad 35 prave frku (ja sam ih otkačila s brzim i poslušali su me isti tren, štoviše,rekli su mi i da sam u pravu, noda oni moraju nuditi rutinski), no ovdje mi uopće nije jasno što bi se uopće dobilo nakon 18.tj., što bi se tada radilo...
    Testovi su nepouzdani, ne liječi se ništa, sve što se eventualno može "liječiti" ili se bar za to pripremiti vidi se na UZV, ostalo je meni samo i jedino podloga za tešku neizvjesnot i paniku, nemir, jer ništa nije sigurno i još je k tomu rizik izgubiti dijete uslijed amn.

    Nakon tolikih silnih pokušaja dobivanja djeteta ići na neka testiranja, ovoliko se živcirati, čemu to?

    Ja bih legla ko klada, sretna što su blizanci tu i trudila se da se bez uznemiravanja trudnoće iznese. Bilo bi me strah da taj poklon ne ode s tim silnim testiranjem i stresom.

  3. #153

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Dr. Ratko Matijević u svojoj knjizi "Vodič kroz trudnoću" kaže da su "sve dosada poznate metode točne i konačne dijagnoze kromosomskih anomalija ploda nisu u potpunosti sigurne za plod i trudnoću. Najveća opasnost povezana s testiranjem opasnost je spontanog pobačaja i svaka je trudnica mora imati na umu prije nego što se donese odluka"....

    ...."Na žalost, kako su kromosomske anomalije ploda rijtke, a metode odabira nisu specifične, uglavnom dolazi do pobačaja potpuno zdravog ploda"...


    Naravno, spominje da sve obavlja vrlo iskusan i stručan liječnik i onda je opasnost manja, apsolutno.

    A što se tiče testiranja iz krvi kod trudnica bilo koje životne dobi, navodi da svaka žena ima pravo znati, ako to hoće, koja je kod nje opasnost od začeća djeteta npr. s Downom, no čak i da se sve trudnice starije od 35 odluče na daljnje invazivne pretrage, samo će trećina djece s Ddownom biti prepoznata prije rođenja.
    Imajući naumu učestalost od 1 na prema 384 slučaja,

    čak 383 trudnice od njih 384 bit će nepotrebno testirane .

    Navodi i taj "skupi test" hormona iz majčine krvi i smatra ga dosta bitnim, ne znam kako se on ovdje kolokvijalno naziva, ali navodi i da testiranje čak ni s njim nije precizno ako se radi o višeplodnoj trudnoći. Najprecizniji su rezultati s 15-16 tjedana trudnoće (je li tada već kasno za neke odluke?), tada se može posumnjati i na defet neuralne cijevi ploda, ako postoji, što je korisno za kasniji uzv.
    Posljednje uređivanje od Nena-Jabuka : 21.01.2012. at 10:37

  4. #154
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Nena, oprosti, ali molim te nemoj tumačiti tekst javno ukoliko ga ne razumiješ. a očito je da ne.

    prvo treba razlučiti metode probira od dijagnostičkih testova
    metode probira su kombinirani probir u prvom trimestru, te double i triple test u drugom trimestru i pri provođenju (vađenje krvi) ne predstavljaju nikakakav rizik niti za majku niti plod
    dijagnostički testovi su biopsija korionskih resica i amniocenteza i nose do 1% rizika za pobačaj.

    taj skupi test hormona iz krvi jednako je precizan radi li se o jedno ili višeplodnoj trudnoći. i nisu najprecizniji rezultati s 15-16 tjedana trudnoće, jer je to već 2 trimestar, a svi se slažu da probir u drugom trimestru treba polako napuštati i dati prednost kombiniranom probiru u prvom trimestru

    u svemu tome najbitiniji je ginkolog koji će odraditi uzv i po potrebi poslati majku na kombinirani probir ukoliko ona to želi i zna što s nalazom

    a g.Matijević (svaka čast njemu kao ginekologu) je poprilično zapeo u prošlom stoljeću što se laboratorijske dijagnostike tiče i bolje bi bilo da se malo educira

  5. #155

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Dobro, ispričavam se, to sam ionako mislila jer sam tek naknadno pročitala (na drugom topicu) da je IVF specifičan zbog uzimanja lijekova, a to Matijević ne spominje.

    Ovo sve što sam izvukla od njega je iz nove knjige (nije mi on neki autoritet uopće, ali to je jedino što sam imala blizu) i citirala sam doslovno, čak i ondje gdje nisam stavila navodniek, zbgo brzine, radi se isključivo o njegovim riječima, ne interpretacijama.
    No, zaista nigdje ne navodi precizno nazive testova (ni triple, ni ništa, nego baš ovako- hormona iz krvi) tako da je i samoj meni to postalo onako .
    Nisam na ovom topicu to ni skontala jer su žene pisale uglavnom subjektivno- da li biste vi osobno i zašto, no onda, u međuvremenu, vidim na drugom topicu, gdje si se i tijavljala, da se puno preciznije barata postupcima i terminologijom, pa, eto, isprika, ako je ovo bilo ekstra amaterski.

    Nisam tumačila, rečenice su doslovne, ali svejedno
    Posljednje uređivanje od Nena-Jabuka : 21.01.2012. at 11:06

  6. #156
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno


    sve pet, samo krivaterminologija, zastarjela mišljenja zbunjuju
    kao i grenland na EU topicu

  7. #157
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku

    Ja bih legla ko klada, sretna što su blizanci tu i trudila se da se bez uznemiravanja trudnoće iznese. Bilo bi me strah da taj poklon ne ode s tim silnim testiranjem i stresom.
    Možete pričati o terminologiji, o znanju i neznanju, o IVF ili nečem drugom, ali ne možete reći da nije prava bit u ove dvije Nenine rečenice.

  8. #158

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Možete pričati o terminologiji, o znanju i neznanju, o IVF ili nečem drugom, ali ne možete reći da nije prava bit u ove dvije Nenine rečenice.
    To je jedino zdravije za živce, ali ne pruža nikakvu zdravstvenu garanciju.
    Što te dopadne, dopadne te... Koliko god se živcirala ili ne...

  9. #159

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    kombinirani, double, triple-ne.
    ili racz ili ništa.
    ne vjerujem u statistiku nego u konkretne nalaze.

  10. #160
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Ja bih htjela napraviti kombinirani probir u 1.trimestru. Vidim da vas je dosta radilo tu pretragu pa vas molim par tehnickih informacija. Naime, trudnocu pratim kod soc.ginekologinje koja do sada nije nudila nikakve testove (danas bila na pregledu, 9 tjedana trudna). Sljedeci termin pregleda mi je tocno s punih 13 tjedana i koliko sam shvatila to mi je zadnji cas za probir. Zna li netko da li je ja mogu na tome pregledu zamoliti da UZVom obavi sve potrebno za probir ili to moram ici privatno? Za vadjenje krvi se mora puno unaprijed naruciti? Gdje se to radi? Treba uputnica? UZV i vadjenje krvi mora biti isti dan? Molim da mi netko odgovori jer stvarno ne bi htjela da mi prodje optimalni tjedan za pretragu, a pogotovo ako na to imam pravo. Hvala unaprijed!

  11. #161
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Savjetovala bih ti da prvo nazoveš svoju soc. dr. i pitaš hoće li ti napraviti na sljedećem pregledu UZV za kombinirani probir. Za vađenje krvi ti ne treba uputnica jer tu pretragu još uvijek ne pokriva naše zdravstvo. Sami ju plaćamo. Bitno je da između UZV-a i vađenja krvi ne prođe više od 24 sata. Krv možeš izvaditi u Vinogradskoj ili u privatnom labu Breyer na Črnomercu (cijena oko 350 kuna). Nalaz je gotov isti dan ili sljedeći dan ujutro ovisno o tome kad su zaprimili krvni uzorak.

  12. #162
    frka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    3,141

    Početno

    Idnom, evo laura ti je odgovorila - tvoja dr ti može napraviti uzv za kombinirani i s nalazom uzv-a odeš u Vinogradsku izvaditi krv. uzv ti može napraviti ujutro prije vađenja krvi ili večer prije. isto tako ti može dati uputnicu da uzv obaviš u Vinogradskoj, a krvne pretrage ionako plaćaš.

  13. #163
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Puno hvala na odgovorima!

  14. #164
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    vadit krv isto tako mozes i u privatnom labu. uzv radi tvoj ginekolog.

  15. #165

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    1

    Početno bok!

    da li mi netko može odgovoriti na par pitanja?
    naime, trudna sam 13tj+2, moja ginekologica nije baš pričljiva tako da sve što sam do sada sa njom pričala u 3-4 pregleda bilo je vađenje krvi jednom, krvna grupa, folacin i željezo. od prijateljice sam jučer prvi put čula za taj kombinirani test i PAPP-A B-HCh, i to izgleda ovdje svi doktori preporučaju da se napravi i daju uputnice,a moja doktorica očito ne! tako da sam nazvala jutros u bolnicu da se raspitam o tome i rekli su da se to radi u 12 tjednu i da me ne može naručiti jer to rade četvrtkom, a ja ću idući četvrtak već bit preko 14 tjedana trudna.

    sad, pošto ne znam puno o tome, trebam li se brinuti što nisam uspjela to napravit?
    i, namjeravam uskoro napravit 4d ultrazvuk, da li se nešto što se otkriva tim testovima može vidjeti na tom ultrazvuku?

    unaprijed zahvaljujem

  16. #166
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Prije nekih 2 tjedna sam imala ista pitanja ko i ti. Naime, niti moja soc. ginekologinja nije bas pricljiva i na moju zamolbu da zelim napraviti kombinirani probir mi je rekla sve u svoje vrijeme (tada sam bila trudna 9 tj). Na to sam joj rekla da je nas sljedeci pregled kad cu bit trudna punih 13 tjedana i da se bojim da ce biti kasno, a ona meni veli nista to nije kasno.
    Kako meni vrag nije dao mira, nazvala sam u Vinogradsku endokrinoloski lab gdje mi je doktorica rekla da je za kombinirani probir najbolje UZV i vadjenje krvi napraviti unutar 24 sata i to s 11 ili 12 tjedana. Objasnila mi je da je za vjerodostojnost krvnog nalaza vazno da je sto prije, a pretraga se radi od 11. tjedna jer CRL ploda mora biti minimalno 45mm za izmjere na UZVu.
    UZV pregled ti moze napraviti tvoj ginekolog ili mozes u bolnici na uputnicu, a pretraga krvi u Vinogradskoj kosta 317 kuna i ne moze na uputnicu.
    Ono na sto vecina soc. ginekologa danas upucuje je double test koji se radi izmedju 15. i 18. tjedna i ide na uputnicu.
    Kazu ako zakasnis na komb. probir da je OK ak napravis i taj double test.
    Ja sam se odlucila napraviti privatno kombinirani probir jer je to novija metoda i primjera radi od 2007. godine se preporuca svim trudnicama u EU. Kod nas ak sam ne procackas po netu ni ne znas da postoji.
    Svi ovi prenatalni testovi ukazuju na vjerojatnost (mala-srednja-velika) nekih kromosomopatija (downov sindrom, edwarsov sindrom, turnerov sindrom i sl.). Dakle, ne postoji pretraga iz koje mozes prenatalno saznati kolike su sanse da ti dijete ima neki psiho-motorni problem, autizam, gluhocu, sljepocu...
    Ukoliko ti je los nalaz ovih testova mozes se odluciti za invazivne metode tipa amniocinteze.
    O 4D ultrazvuku ne znam puno, no pretpostavljam da se mogu vidjeti neke fizicke malformacije, odrediti s vecom sigurnoscu spol djeteta i sl. cisto radi perspektive gledanja. Mozda netko zna vise sto jos 4D nudi.

  17. #167
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Smijem li vas pitati nesto iskreno?
    Sto dobivate tim kombiniranim probirom?
    Znam da pretraga nije invazivna, ali sto konkretno imate od tog nalaza osim statistike?

  18. #168

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa Vidi poruku
    Smijem li vas pitati nesto iskreno?
    Sto dobivate tim kombiniranim probirom?
    Znam da pretraga nije invazivna, ali sto konkretno imate od tog nalaza osim statistike?
    kakvo je to čudno pitanje? imam nalaz da mi je mogcnost necega 1: 10000. znači nikakva. da mi je nalaz 1:30, isla bih na amniocentezu i postupala sukladno nalazu.

  19. #169
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa Vidi poruku
    Smijem li vas pitati nesto iskreno?
    Sto dobivate tim kombiniranim probirom?
    Znam da pretraga nije invazivna, ali sto konkretno imate od tog nalaza osim statistike?
    smijem li ti odgovoriti iskreno?
    ovo je isto kao da pitaš čovjeka kojem su upravo dijagnosticirali karcinom/ Dukes D ( stopa smrtnosti 95 %,unutar 5.god),
    što se brine. to je samo statistika.
    Pa ima ta statistika neku vrijednost, bar se ovdje detaljno iznosilo podatke o stvarnoj upotrebnoj vrijednosti tih testova, nije baš bacanje graha ili kostiju.

  20. #170
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    Citiraj andiko prvotno napisa Vidi poruku
    kakvo je to čudno pitanje? imam nalaz da mi je mogcnost necega 1: 10000. znači nikakva. da mi je nalaz 1:30, isla bih na amniocentezu i postupala sukladno nalazu.
    sve rečeno

  21. #171
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Ma sve ok, ispricavam se ako sam nekoga povrijedila pitanjem.
    Zanimalo me (iz perspektive majke koja je rodila dijete s edw. sindromom) koja bi meni bila korisnost tog podatka da sam napravila kombinirani probir i kasnije amniocentezu.

    Jos jednom moje isprike ako sam koga povrijedila

  22. #172
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa Vidi poruku
    Ma sve ok, ispricavam se ako sam nekoga povrijedila pitanjem.
    Zanimalo me (iz perspektive majke koja je rodila dijete s edw. sindromom) koja bi meni bila korisnost tog podatka da sam napravila kombinirani probir i kasnije amniocentezu.

    Jos jednom moje isprike ako sam koga povrijedila
    pa iskreno ja baš u slučajevima kao tvoj , vidim korist imanja informacije čim je prije moguće.
    ja bi se željela pripremiti koliko je to moguće.
    (dobro, ja nikad nebi na amniocentezu, ali mi je skroz jasan izbor da netko drugi bi).

  23. #173
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj prima prvotno napisa Vidi poruku
    pa iskreno ja baš u slučajevima kao tvoj , vidim korist imanja informacije čim je prije moguće.
    ja bi se željela pripremiti koliko je to moguće.
    (dobro, ja nikad nebi na amniocentezu, ali mi je skroz jasan izbor da netko drugi bi).
    Zapravo ja nisam dobro ni postavila pitanje, mislila sam na situacije kada osoba ne razmislja o prekidu trudnoce kao opciji koja je ujedno i jedino sto mozete napraviti kao sredstvo djelovanja nakon dobivenih rezultata.

    Meni je iskreno jako drago sto nisam znala za edwardsa dok nisam rodila jer bih pola trudnoce provela u depresiji i nervozi.
    Ovako sam u miru iznjela trudnocu (s manjim komplikacijama), to mi puno znaci jer moja curica nije bila pod stresom sto bi bio slucaj da sam znala.

  24. #174
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Pa, tebi prekid trudnoće nije opcija, a nekome jest.

  25. #175
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je iskreno jako drago sto nisam znala za edwardsa dok nisam rodila jer bih pola trudnoce provela u depresiji i nervozi.
    Ovako sam u miru iznjela trudnocu (s manjim komplikacijama), to mi puno znaci jer moja curica nije bila pod stresom sto bi bio slucaj da sam znala.
    a vidiš, ja mislim da ja dobijem takvu dijagnozu da bi to bila full mirna trudnoća do kraja.
    i ovako sam imala sto i jedan što ako? u glavi.
    a mislim da bi neke loše rezultate testiranja prihvatila kao što ako koji se već dogodio i koji automatski isključuje sve ostale što ako scenarije -sad je gotovo i sad se više ništa neće zakomplicirati, i do kraja pomireno sa sudbinom-koliko je to uopće moguće.
    i ta mi opcija izgleda bolja nego saznanje na porodu/neposredno pred porod

    doduše sve ja ovo pričam sa čini mi se da bi bilo tako strane, bez stvarnog iskustva, i stvarno moguće da totalno krivo procjenjujem šbbkbb

  26. #176
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa, tebi prekid trudnoće nije opcija, a nekome jest.
    O tome kako ćeš reagirati možeš znati tek kad dobiješ rezultate. Unaprijed, ja se ne bih zaklela da ću odlučiti ovako ili onako... Išla sam na dvije amniocenteze zbog godina i bilo je sve ok, a ni dan danas ne znam kakva bi bila naša odluka da slučajno nije bilo sve u redu. Možda (ali ne mogu tvrditi) bih prvu trudnoću zadržala. ali drugu sigurno ne bih, jer tada više nije bila u igri kvaliteta života samo mm-a i mene, nego i već rođenog djeteta. Teško je tu unaprijed znati što bi i kako bi. Srećom, nisam morala donijeti takvu odluku.

  27. #177
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    @Mima
    Znam, nisam dovoljno dobro postavila pitanje, zato sam se i ispricala ako sam koga njime povrijedila

    Hvala vam svima na odgovorima

  28. #178
    Shania avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2011
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    202

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa Vidi poruku
    Smijem li vas pitati nesto iskreno?
    Sto dobivate tim kombiniranim probirom?
    Znam da pretraga nije invazivna, ali sto konkretno imate od tog nalaza osim statistike?
    najiskrenije, zato sam i odbila te testove, u 35. godini moja dr.mi se samo nasmiješila
    tako sam odlučila u srcu onog dana kad sam ga/nju vidjela na uzv , na amnio nikada ne bi otišla. Moje je dijete, voljet ću ga pa što bude.
    Možda i bi da nisam isprepadana slučajem kolegice koja je u agoniji patila, izgubivši zdravo dijete nakon preporučene.amnio
    Što manje testova i daj Bože pregleda, sačuvati to blago u sebi i u živati u svakom danu.

  29. #179
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    mogu potpisat primu.

  30. #180
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    Nisam radila, ni sljedeći put neću.
    U trudnoći sa sinom sam bila kod ginekologa koji je sve trudnice automatski slao na takve testove, i to je bio jedan od glavnih razloga zašto sam promjenila ginekologa. Meni taj stres (inače sam paničar) ne treba, pogotovo ne u trudnoći, na amnio nebi išla zbog straha da se ne dogodi zlo. .

  31. #181
    ana-blizanci avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    834

    Početno

    nema šanse...nikakvi testovi, nikakve tamakancije. niti amnio niti ista drugo...

  32. #182
    ana-blizanci avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    834

    Početno

    Citiraj Shania prvotno napisa Vidi poruku
    najiskrenije, zato sam i odbila te testove, u 35. godini moja dr.mi se samo nasmiješila
    tako sam odlučila u srcu onog dana kad sam ga/nju vidjela na uzv , na amnio nikada ne bi otišla. Moje je dijete, voljet ću ga pa što bude.
    Možda i bi da nisam isprepadana slučajem kolegice koja je u agoniji patila, izgubivši zdravo dijete nakon preporučene.amnio
    Što manje testova i daj Bože pregleda, sačuvati to blago u sebi i u živati u svakom danu.
    potpisujem u potpunosti!!! od rici do rici!!!!!!

  33. #183

    Datum pristupanja
    Jan 2015
    Lokacija
    bjelovar
    Postovi
    607

    Početno

    Ja sam bila na kombinirani test u petrovoj sve proslo ok i saznala usput i spol. Na amnijo ne bi otisla ali hvala Bogu i ne moram.

    Poslano sa mog F3311 koristeći Tapatalk

  34. #184
    Muma avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    4,061

    Početno

    Ja uvijek na takve izjave tipa "nikad, nema šanse"...dobim popizditis (pardon)...iliti na ove koji mašu pred bolnicama protiv abortusa. Onda se skuliram i shvatim da je malo ljudi bilo u mojoj koži, i da je to sasvim ok razmišljanje! Ja sam za apsolutno sve moguće testove, i da znam da mi je beba bolesna napravila bih pobačaj. Ovo sam sad prvi puta ovako javno izrekla, i ne, nije me sram. Ali, u mojem slučaju, radi se o tome hoću li svojoj bebi ponovno dopustiti da umire od kad se rodi pa narednih godinu dana-14 mjeseci...ili ću ga "spasiti" te muke što prije.
    Još uvijek, ali uspješno, smanjujem te svoje negativne tenzije dok se raspravlja o tim pitanjima (ali me još uvijek škaklja kako biste vi postupile u mojoj situaciji, da saznate daje dijete toliko i na tako progresivan način bolesno). Ne očekujem odgovor, samo izražavam svoje mišjenje.

  35. #185
    Sybila avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,127

    Početno

    Je, to je privilegija nedotaknutih takvim bolestima i stanjima. Mislim da si ljudi ne mogu dovoljno jasno zamisliti sto to znaci. Ne zelim natipkati drugi razlog za takvo mišljenje, koji je dosta ruzniji.

    Ja sam isla i isla bih i napravila bi pobacaj da nesto nije u redu. Svjesno odluciti da ce dijete kratki zivot provesti u patnji mi je nezamislivo i nehumano.

  36. #186
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Muma
    nakon svega sto si prosla,i imas pravo dobiti popizditis, nitko normalan ti zbog toga nema kaj za reci...
    uvijek i oduvijek sam bila pro choice, a sad kad imam 4 kceri, jos i vise
    i ne, to ne znaci da promoviram pobacaj, koliko god oni pred bolnicama tako pilali
    svaka zena ima pravo na svoju odluku i tako treba i ostati
    i sad ce opet krenuti rasprava...

  37. #187
    Muma avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    4,061

    Početno

    Dobro, ispada da bih to napravila ko da bacim papir u smeće. Vjerojatno bih završila kod psihijatra poslije jer bi to bila kap koja bi prelila čašu, ali pregrizla bih i napravila to zbog svega što znam da bi uslijedilo ako posustanem u toj odluci.

  38. #188
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Muma, ne ispada tako...
    a tko zna vasu pricu i koliko je L patio...
    Posljednje uređivanje od Ginger : 18.10.2017. at 08:59

  39. #189
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Apsolutno razumijem i slažem se.
    I ja bih tako.

  40. #190
    pak avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,634

    Početno

    Da ovi što stoje ispred bolnica imaju dijete bolesno doma nebi imali vremena tamo stajati.
    Vodim se onom nikada ne reci nikad. Teškom mukom smo ostvarili trudnoću ali odradili smo testove i da se pokazalo nešto jako loše kao kod Mume nebi imali dvojbe što učiniti. Ne zato jer smo komotni i neda nam se nositi sa problemima jer mi bi i izdržali i preživjeli sve što bolest nosi već jer nismo toliko sebični da želimo to dijete i pod cijenu da će njegov život biti ispunjen patnjom i boli.

    Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk

  41. #191
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Muma prvotno napisa Vidi poruku
    Dobro, ispada da bih to napravila ko da bacim papir u smeće. Vjerojatno bih završila kod psihijatra poslije jer bi to bila kap koja bi prelila čašu, ali pregrizla bih i napravila to zbog svega što znam da bi uslijedilo ako posustanem u toj odluci.
    Muma , nije sve crno bijelo. Svijet je jedna siva zona.
    Zna se da zene idu na prekid trudnoce iz puni manjih razloga nego ozbiljno zdravstveno stanje bez nade u izljecenje.
    Isto tako postoji jedno ogromni raspon poteskoca izmedu onog nema pomoci do druge strane spektra.
    Ali ono sto apsolutno mislim da je ispravno da svaka zena za sebe odluci da li zeli pretrage ili ne.
    Da ima mogucnost odluciti jer najvise se ona ( i obitelj) nose sa svakom odlukom . Kakva god ona bila.

  42. #192
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Muma , nije sve crno bijelo. Svijet je jedna siva zona.
    Zna se da zene idu na prekid trudnoce iz puni manjih razloga nego ozbiljno zdravstveno stanje bez nade u izljecenje.
    Isto tako postoji jedno ogromni raspon poteskoca izmedu onog nema pomoci do druge strane spektra.
    Ali ono sto apsolutno mislim da je ispravno da svaka zena za sebe odluci da li zeli pretrage ili ne.
    Da ima mogucnost odluciti jer najvise se ona ( i obitelj) nose sa svakom odlukom . Kakva god ona bila.
    X

  43. #193
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    sirius, Muma je pisala iz svoje, totalno crne perspektive
    referirala se na ono "nikad"
    al sve sto si napisala stoji - od sivog spektra do prava na svoju odluku

  44. #194

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Konkretno, kombinirani ne bih radila jer mu je pouzdanost upitna, to nije test nego statistika.

    U ovoj t radili smo nifty, da nije bio ok radili bi i amniocentezu, i nemamo nikakvih dilema sto bi napravili u slucaju loseg nalaza.

  45. #195
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Konkretno, kombinirani ne bih radila jer mu je pouzdanost upitna, to nije test nego statistika.

    .
    I to. Ne bih isla nikad na testove koji su statistika.

  46. #196
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    sirius, Muma je pisala iz svoje, totalno crne perspektive
    referirala se na ono "nikad"
    al sve sto si napisala stoji - od sivog spektra do prava na svoju odluku
    Znam Muma mene i zasto sam to pisala.
    Njezino iskustvo jer rijetko i jako tesko. To nema dvojbe.
    Ali velika je razlika izmedu njezinog iskustva, DS ili kompleksne srcane greske koja zahtjeva jednu operaciju nakon poroda. Ali sve to ide u isti koš prekida trudnice u slucaju loseg nalaza.
    ( ok, to nema bas previse veze sa naslovom teme konkretno)
    Ali kako god, niti jedna zena se ne bi trebala osjecati prisljena da rodi . To mora biti njezin izbor.

  47. #197
    Muma avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    4,061

    Početno

    Ma da, sirius, zato i kazem da prvo puknem zbog vlastitog iskustva, ali se skuliram zbog xy drugih faktora. Sve je to meni jasno. Podrzavam pravo izbora svake zene, nisam zadrti pobornik/protivnik. Ubode me taj stav "ne bih nikad", valjda iskljucivo zbog L i njegova "zivota"... Petljam se, ali mislim da razumijes poantu.

  48. #198
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Naravno , " ne bih ja nikad" je rezervirano za one koji nisu imali potrebu razmisljati previse . Iskustvo je gadna stvar.
    I kapaciteti. Ponestane mentalnih i emocionalnih kapaciteta nakon teskog iskustva.

  49. #199
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Mene više ljuti predbacivanje ljudi sa strane kad netko komentira da ne bi rodio bolesno dijete. Kao, to je sebično, tvoje je dijete, bla bla. Ali lako nekome sa strane tako govoriti, treba živjeti iz dana u dan, i pitanje koliko dana se tako i dobije

    Mi smo išli na Nifty i isto imali dogovoreno što ćemo za loše nalaze

  50. #200
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Znam Muma mene i zasto sam to pisala.
    Njezino iskustvo jer rijetko i jako tesko. To nema dvojbe.
    Ali velika je razlika izmedu njezinog iskustva, DS ili kompleksne srcane greske koja zahtjeva jednu operaciju nakon poroda. Ali sve to ide u isti koš prekida trudnice u slucaju loseg nalaza.
    ( ok, to nema bas previse veze sa naslovom teme konkretno)
    Ali kako god, niti jedna zena se ne bi trebala osjecati prisljena da rodi . To mora biti njezin izbor.
    znam sirius, i tvoj i njen slucaj
    samo "nikad" je malo prejaka rijec
    to sam htjela naglasiti
    i najbolje bi bilo kada nitko nikad ne bi trebao razmisljati o tome
    ali nema "nikad"
    i slazem se, ovaj test je samo statistika i bolje izabrati nifty ili slicno, ako se vec zeli raditi test

Stranica 4 od 5 PrviPrvi ... 2345 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •