Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345
Pokazuje rezultate 201 do 227 od 227

Tema: Da li biste radile kombinirani probir test?

  1. #201

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    I to. Ne bih isla nikad na testove koji su statistika.
    Iako, da ne bude zabune, i Nifty je statistika, nije dijagnosticki test. Samo je stopa pogresaka minimalna, pa u kombinaciji s urednim anomaly scanom ta vjerojatnost pada ispod postotka komplikacija amniocenteze.

  2. #202
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Mene više ljuti predbacivanje ljudi sa strane kad netko komentira da ne bi rodio bolesno dijete. Kao, to je sebično, tvoje je dijete, bla bla. Ali lako nekome sa strane tako govoriti, treba živjeti iz dana u dan, i pitanje koliko dana se tako i dobije

    Mi smo išli na Nifty i isto imali dogovoreno što ćemo za loše nalaze
    Zapravo treba znati zivjeti i sa prekidom trudnoce u visokom stupnju trudnoce.

  3. #203
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Pa da. Nije to ljudima samo tako, evo beba bolesna idem na pobacaj i sve ok
    Mislim plakala sam na spontani u 8tt, gdje mi ne bi bilo tesko za dalje.
    Ali sam i teski realist i ne bih mogla svjesno roditi tesko bolesno dijete koje ce mozda samo god dana zivjeti

  4. #204
    Sybila avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,127

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Pa da. Nije to ljudima samo tako, evo beba bolesna idem na pobacaj i sve ok
    Mislim plakala sam na spontani u 8tt, gdje mi ne bi bilo tesko za dalje.
    Ali sam i teski realist i ne bih mogla svjesno roditi tesko bolesno dijete koje ce mozda samo god dana zivjeti
    Tocno to. Ko da bi takvu odluku donijele uz kavu, i otišle obavit prije frizera sto je slika koja se voli plasirati u javnosti.

  5. #205
    kismet avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    592

    Početno

    Osvrnuti ću se prvo na Vrci, slično razmišljamo, i mene ljuti što ljudi oko nas uvažavaju samo i isključivo majke patnice, a ako izjaviš da ne bi rodila u x slučajeva, goriš u paklu.
    Neki dan sam pročitala komentar jedne mame djeteta s Downovim sindromom, kako takvu djecu mogu ne roditi samo okrutne i sebične žene, bez srca.
    Dakle, ja sam sebična i okrutna, bezdušna i iskreno me boli briga za ičije mišljenje osim MM-a i moje, naravno.
    Ne komentiram, ne osuđujem, trudim se razumjeti, ali čemu onda takvi komentari s druge strane?

    Muma, sve znamo za tvog anđelica, samo mogu reći da ti želim svu sreću s bebicom, potpuno te razumijem i nikad ne bih osuđivala tvoj izbor.

    Sirius, upratila sam tvoju priču, možda nekome neće biti jasno, obzirom na moj stav o kromosopatijama, ali i ja bih rodila dijete s kompleksnom srčanom greškom i borila se svim snagama. Jer umrijeti će ili na induciranom ili na operaciji, zašto ne dati šansu?

    Ali neki sindromi, teške malformacije, nikako, teška srca, ali ne i neću sada ići u širinu zašto.

    Ja sam srećom majka jednog zdravog djeteta koje je rođeno nakon IVF-a i spontano se nemam čemu nadati, dakle, odluka bi bila teška, ali stojim iza nje.

  6. #206
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Pa cuj, ima zaista puno puno tezih bolesti i sindroma od DS koji se u pravilu trazi i detektira.
    Realno, velika vecina djece sa DS imaju kvalitetan i ispunjen zivot ako su unutar obitelji koja ih voli i prihvaca.
    Odredeni postotak ima i teza fizicka ostecenha koja zahtjevaju intervenciju , ali nikako ne sva.
    a to da ce netko umrijeti ili zivjeti nakon ozbiljne operacije na srcu ( koja nema veze sa kromosomima) nije bas tako .
    Kod vecine isto tako prode vise manje ok, ali neki pretrpe teza ostecenja zbog nedostatka kisika .
    Zelim samo reci da nema garancije u zivotu.
    Niti u trudnoci , niti kasnije.

  7. #207
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Moram priznati da mi se baš i ne čini da društvo osuđuje one koje NE rode bolesnu djecu, nego nekako suprotno.

  8. #208
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    I da samo dodam ( i opet nema generalno veze s kombiniranim ) izvan Hrvatske ( u nekim zemljama ) se i za puno manje srcane greske od one sa kojom ja imam iskustva preporuca prekid trudnoce .
    Iako postoji mogucnost da se napravi operacija i kompletna korekcija ( ili vrlo dobar palijativni zahvat) preporuca se prekid. To je puno jeftinije za sustav , a politicki korektno je postediti roditelje.
    To je ona siva zona. Koja je podlozna geografskim polozaju.
    Ja i dalje tvrdim da se niti jedna zena ne bi niti pod kojim okolnostima osjecala prisiljena da rodi.
    Ali stvari nisu crno bijele ako gledamo sustav ( i uopce ne ulazimo u necije osobne odluke).

  9. #209
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Moram priznati da mi se baš i ne čini da društvo osuđuje one koje NE rode bolesnu djecu, nego nekako suprotno.
    Ako cemo suditi po reakcijama na portalima cesto se cuje osuda za one koji jesu rodili dijete sa poteskocom.
    Cak i ako nisu znali za poteskocu do poroda.

    Meni je jedna kolegica na poslu komentirala :..." sto nisam mogla izbrisati dijete kad sam vec znala u trudnoci da ima srcanu gresku ?"
    Rekla sam joj da moja trudnoca nije ( bila ) program na racunalu da samo stisnem gumb za brisanje.
    Posljednje uređivanje od sirius : 18.10.2017. at 13:01

  10. #210
    marla-s avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    otok ljubavi
    Postovi
    424

    Početno

    uopće nisam načisto sa sobom vezano za naslovno pitanje.

    prije dvije godine sam rekla ginekologu da neću raditi probir, no nismo ni dočekali 2. trimestar.

    sad ne znam...nešto mi govori da bi trebala, da bi to bilo "odgovorno", "fer", a onda opet, koliko god toga nađem kao plus za probir, nađem jednako i za ne.
    Posljednje uređivanje od marla-s : 18.10.2017. at 13:10

  11. #211
    kismet avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    592

    Početno

    Sirius, sve si lijepo sročila, ali znam puno o Downovom sindromu, radim puno i s med.vještacima i dokumentacijom, o srčanim greškama nešto ipak manje, ali interesirala sam se i čitala i o tome.
    I dalje stojim pri svome, a znam kako ide tijek operacije i što je npr. anoksično oštećenje mozga.

    Mima, a meni se pak čini, pošto se trudim popratiti aktualne teme, članke, komentare na portalima i društvenim mrežama, da je javnost uglavnom, barem iza tipkovnice, nabrušena na bilo kakve prekide trudnoće, iz bilo kojih razloga.

  12. #212
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,512

    Početno

    potpisujem svaki post od sirius.

  13. #213
    kismet avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    592

    Početno

    Sirius, komentar kolegice je jeziv, naslušala sam se i ja svakakvih bedastoća od sličnih likova, ali isti takvi u pravilu gorko plaču i zapomažu za realno puno manje probleme, a moram i primijetiti, barem u mojoj okolini, sve koje bi rodile pod svaku cijenu, imaju savršeno zdravu djecu i nisu se u životu skrbile za nekog bolesnog i nepokretnog, npr.
    Ja jesam.

    Ipak treba biti u tim cipelama, tako da npr. Mumu potpuno razumijem, i da, kao odgovor na njeno pitanje, ne bih rodila dijete s Leighovom encefalopatijom svjesno, iako bi mi srce prepuklo od tuge. jer znam kako bi njegov/njezin i naš život izgledao. To je bezizlazna situacija.

    Opet, čitam i o ženama koje svjesno privode trudnoću do termina i rađaju dijete koje nema nikakve šanse za život jer misle i osjećaju da je to ispravno.
    Ne osuđujem, ali ne razumijem.

  14. #214
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj kismet prvotno napisa Vidi poruku
    Opet, čitam i o ženama koje svjesno privode trudnoću do termina i rađaju dijete koje nema nikakve šanse za život jer misle i osjećaju da je to ispravno.
    Ne osuđujem, ali ne razumijem.
    Vidis ja ih potpuno razumijem. Jer covjek moze naci smisao i mir ( sto je zapravo najvaznije) u necemu sto ostatku svijeta izgleda besmisleno. Ali to mora biti njezina odluka, ne smije se osjecati prisiljeno i bez izbora.

  15. #215
    kismet avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    592

    Početno

    Eto da ne duljim, slažem se s tobom sirius.
    Razumijem pak što želiš reći, lijepo si napisala dio o smislu i miru.
    Kada bi bilo više ovakvih sugovornika, tolerantnih, a opet jasnih u obrani svojih stavova, bez nametanja mišljenja i osuđivanja, svijet, a ne samo forum, bi bio pune ugodnije mjesto.

    Cure koje ste trudne, želim Vam dobre rezultate i svakako, što je sirius napisala gore, mir sa samima sobom, što god odlučile

  16. #216
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,512

    Početno

    Sisirus,

    danas mi te posebno lijepo čitati to je ono što i ja pokušavam, nastojati razumjeti druge bez osude i čuđenja. Čak sam uspjela za neke situacije koje su mi prije bile nezamislive da mogu imat više od jednog ishoda, potpuno promijenit mišljenje i bolje razumijet drugu stranu.
    Ne znači da bih ja tako postupila, al razumijem da netko drugi bi.

  17. #217
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Muma, gledam ti potpis ❤

    A na temu, sretni su oni koji taj izbor nisu morali proci. Svi imamo neku svoju granicu kod koje za bilo sta u zivotu podvucemo crtu. Mislim da bih se mogla boriti sa svakom dijagnozom koja je operabilna ili podlozna terapiji u tolikoj mjeri da se moze ocekivati izljecenje ili drzanje pod kontrolom dugi niz godina uz dobar kvalitet zivota, bez obzira na rizike i nuspojave operacija ili terapije. Ni jednu dijagnozu uz koju bi dijete moglo postici samostalnost ne smatram preprekom. Granicu povlacim tamo gdje je ocekivano stanje takvo da bi buduce dijete trajno bilo zavisno od tudje njege i pomoci. Svjesna sam da i u okviru iste dijagnoze moze biti znatnih razlika, mada mislim da bih se pri odlucivanju rukovodila najcrnjom varijantom. Svjesna sam da ima i dijagnoza koje ne mozemo rutinski utvrditi u trudnoci. Makar ne prvoj, kao sto nazalost Muma dobro zna. To je rizik koji prihvatamo, ne mozemo saznati sve.

  18. #218

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    392

    Početno

    Citiraj kismet prvotno napisa Vidi poruku
    Eto da ne duljim, slažem se s tobom sirius.
    Razumijem pak što želiš reći, lijepo si napisala dio o smislu i miru.
    Kada bi bilo više ovakvih sugovornika, tolerantnih, a opet jasnih u obrani svojih stavova, bez nametanja mišljenja i osuđivanja, svijet, a ne samo forum, bi bio pune ugodnije mjesto.

    Cure koje ste trudne, želim Vam dobre rezultate i svakako, što je sirius napisala gore, mir sa samima sobom, što god odlučile
    X

    I ja svima zelim dobre rezultate i mir u srcu nakon donosenja teskih odluka. Neka je takvih odluka sto manje.

    Muma, saljem virtualni zagrljaj. Pratila sam tvoju pricu. Sretno ti dalje!

  19. #219

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    118

    Početno

    Ja "ne bi nikad" rodila dijete za koje znam da je tesko bolesno/treba operaciju da bi prezivjelo/ima neki genetski problem. Svjesno jel. Znam da kod poroda svast jos moze krenuti naopako i da postoje genetski poremecaji koji se ne detektiraju amniocintezom.

    Al ja sam se brinula o dvije tesko bolesne te umiruce osobe.
    Pa imam nesto iskustva i apsolutno sam sigurna da ne bi to opet i nemam potrebu ni najmanje biti patnica. Napatila sam se vec dosta.

    Osim toga amnio. opce nije tak strasna i imam dojam da svi samo ponavljaju floskule koje su culi npr. "postoji vjerojatnost izazivanja spontanog" (neke zene dodaju jos i "velika") bez da se potrude prouciti koliki su ti postoci zapravo i koliki je postotak da recimo trudnoca zavrsi spontanim zbog nekog od xyz razloga. Pa recimo da se malo te brojkice usporede.
    S druge strane gestacijski dojabetes, razni problemi sa stitnjacom, insuficijencije cervixa i posteljice se opce ne kriminaliziraju i ti se postoci opce ne spominu.

  20. #220
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj olja prvotno napisa Vidi poruku

    Mislim da bih se mogla boriti sa svakom dijagnozom koja je operabilna ili podlozna terapiji u tolikoj mjeri da se moze ocekivati izljecenje ili drzanje pod kontrolom dugi niz godina uz dobar kvalitet zivota, bez obzira na rizike i nuspojave operacija ili terapije. Ni jednu dijagnozu uz koju bi dijete moglo postici samostalnost ne smatram preprekom. Granicu povlacim tamo gdje je ocekivano stanje takvo da bi buduce dijete trajno bilo zavisno od tudje njege i pomoci. Svjesna sam da i u okviru iste dijagnoze moze biti znatnih razlika, mada mislim da bih se pri odlucivanju rukovodila najcrnjom varijantom. Svjesna sam da ima i dijagnoza koje ne mozemo rutinski utvrditi u trudnoci. Makar ne prvoj, kao sto nazalost Muma dobro zna. To je rizik koji prihvatamo, ne mozemo saznati sve.
    Vidiš, ja sasvim drugačije mislim i drugačije sam učinila u idućim trudnoćama. Nikako u trudnoći ne želim znati o mogućim bebinim dijagnozama i odbila sam baš sve preglede koji određuju da li je beba savršena ili ne, tj. taj kombinirani i amnio i sve tome slično.
    Sve zbog osobnog iskustva, jer mi je tokom normalnog, prirodnog poroda na termin, umrla posve zdrava curica. Tako da, treba razumjeti i jedne i druge, i nikad ne osuđivati nečiji osobni izbor, pa ni onda ako kaže: ja nikad ne bih...

  21. #221
    Bluebella avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,060

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Sve zbog osobnog iskustva, jer mi je tokom normalnog, prirodnog poroda na termin, umrla posve zdrava curica. Tako da, treba razumjeti i jedne i druge, i nikad ne osuđivati nečiji osobni izbor, pa ni onda ako kaže: ja nikad ne bih...
    Netko je tu lijepo napisao da nema u zivotu garancije za nista.
    Meni sad svi preporučuju da si kupim/rentam baby watcher pa da pratim bebine otkucaje svaki dan kako bi imala "mirnu" trudnocu. A sta mi vrijede otkucaji, kad mi je u 16tt pukao vodenjak bebi je jos tri sata poslije srce savršeno kucalo, a nije joj bilo spasa.

    Izbor postoji, nitko nikog ne sili na testove ili bilo sto drugo, i svatko poslije mora zivjeti sa svojim odabirom.

    U ovoj trudnoci odbijam kombinirani, radila sam ga dva puta i oba puta je bio visoki rizik za down. U prvoj trudnoci 1:9, u drugoj 1:50. Oba puta sam nosila zdravo dijete.

  22. #222
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Vidiš, ja sasvim drugačije mislim i drugačije sam učinila u idućim trudnoćama. Nikako u trudnoći ne želim znati o mogućim bebinim dijagnozama i odbila sam baš sve preglede koji određuju da li je beba savršena ili ne, tj. taj kombinirani i amnio i sve tome slično.
    Sve zbog osobnog iskustva, jer mi je tokom normalnog, prirodnog poroda na termin, umrla posve zdrava curica. Tako da, treba razumjeti i jedne i druge, i nikad ne osuđivati nečiji osobni izbor, pa ni onda ako kaže: ja nikad ne bih...
    Ja sam, kao i ti u ovom postu, govorila o sebi, a ti svakako imas pravo postupati drugacije. Nisam izrazila nerazumijevanje, a pogotovo ne osudu necijeg izbora, pa mi je ton tvog posta pomalo zbunjujuci.

  23. #223
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,512

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Vidiš, ja sasvim drugačije mislim i drugačije sam učinila u idućim trudnoćama. Nikako u trudnoći ne želim znati o mogućim bebinim dijagnozama i odbila sam baš sve preglede koji određuju da li je beba savršena ili ne, tj. taj kombinirani i amnio i sve tome slično.
    Sve zbog osobnog iskustva, jer mi je tokom normalnog, prirodnog poroda na termin, umrla posve zdrava curica. Tako da, treba razumjeti i jedne i druge, i nikad ne osuđivati nečiji osobni izbor, pa ni onda ako kaže: ja nikad ne bih...
    Beti

  24. #224
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,512

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Vidiš, ja sasvim drugačije mislim i drugačije sam učinila u idućim trudnoćama. Nikako u trudnoći ne želim znati o mogućim bebinim dijagnozama i odbila sam baš sve preglede koji određuju da li je beba savršena ili ne, tj. taj kombinirani i amnio i sve tome slično.
    Sve zbog osobnog iskustva, jer mi je tokom normalnog, prirodnog poroda na termin, umrla posve zdrava curica. Tako da, treba razumjeti i jedne i druge, i nikad ne osuđivati nečiji osobni izbor, pa ni onda ako kaže: ja nikad ne bih...
    Beti

    Edit: Olja mislim da je Muma napisala da se ježi na ovo kad žene kažu nikad ne bih pa se Beti referirala općenito na ovu temu i iskazani stav.

  25. #225

    Datum pristupanja
    Sep 2016
    Postovi
    62

    Početno

    Citiraj miuta821 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam bila na kombinirani test u petrovoj sve proslo ok i saznala usput i spol. Na amnijo ne bi otisla ali hvala Bogu i ne moram.

    Poslano sa mog F3311 koristeći Tapatalk
    Pozz draga, kad si isla raditi taj test i pod kojim uvjetima u Petrovoj? Obzirom da se Harmony i Nifty placaju.

  26. #226

    Datum pristupanja
    Jan 2015
    Lokacija
    bjelovar
    Postovi
    607

    Početno

    Citiraj Lutza prvotno napisa Vidi poruku
    Pozz draga, kad si isla raditi taj test i pod kojim uvjetima u Petrovoj? Obzirom da se Harmony i Nifty placaju.
    Bokic meni moja gin me pitala ako zelim ici i dala mi je 2uputnice.(1za utzv i 1za vađenje krvi) ide se od 11tj do 13tj. Meni rekla da idem kad sam imala 11tj+.bez upisa samo ides u petrovoj i vadis krvi do 9sati moras biti tamo onda preko puta je zgrada gdje utzv. Kad obavis vrati se u laboratoriju gđe și vadila krv i kazu kad dobijes nalaz. Sretno

    Poslano sa mog F3311 koristeći Tapatalk

  27. #227
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Beti

    Edit: Olja mislim da je Muma napisala da se ježi na ovo kad žene kažu nikad ne bih pa se Beti referirala općenito na ovu temu i iskazani stav.
    Hvala, Lili, upravo tako.

Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •