Pokazuje rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Jarunska staza

  1. #1

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Jarun
    Postovi
    296

    Početno Jarunska staza

    Kad sam prosle godine pocela intenzivno rolati,nije mi bilo jasno zasto se ljudi sa djecom secu na rolersko-biciklistickoj stazi, ne samo sto je opasno, vec imaju i donju stazu pored jezera za setnju, na kojoj ima jedva poneki biciklist ili roler. Propisno je oznaceno gdje idu setaci ( i treneri), a gdje ostali "rekreativci". Toliko puta mi se znalo desiti da izleti dijete ispred mene ( ne rolama se teze zaustaviti, nego na biciklu),ili pas, ili se secu njih 5 jedno pored drugog pa ih ne mozes niti preticati jer su zauzeli obje trake,i onda kocis, stajes, molis da se pomaknu
    .
    Prije par mjeseci krenem rolama na Jarun, a kada ono novi znak! Sada svi mogu na gornje staze. Ok, jasno mi je za one koji hodaju sporo ili brzo krugove oko Jaruna,oni su i kulturni pa idu uz rub,ali ima toliko roditelja sa djecom koja su tek prohodala, ili ih uce voziti bicikl :? Ne znam, mislim da to bas nije primjereno mjesto za setnju sa malim djetetom. Eto, samo sam htjela reci o svom malom iskustvu ( frust) voznje na rolama, ali hvala Bogu, to mi je ujedno i jedino negativno iskustvo rolanja.

  2. #2
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    i ja se sa mališom šećem na gornjoj stazi, štoviše, mališa ili vozi triciklić ili gura kosilicu... i pazim na njega, da ide uz rub i ne šara po cijeloj stazi simo-tamo...

    zašto ne uz jezero na donjoj, zato jer dolje obavezno bicikliraju treneri veslača, jure klinci na biciklama, zaleti se poneki na skejtu, rolama...

    ali strašno me iznervira kad kraj nas projuri netko na rolama i prokomentira što smo na stazi... ili još bolje, kad po pločniku koji ima označenu biciklističku stazu, a mi hodamo pješačkim dijelom, prođe biciklist van te staze, uz nas, i odvali mi ruku, a ja moram mališu sklanjati...

    tko zna, možda smo baš mi bili ti koji su ti smetali

  3. #3
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    mi smo se neki dan vozili po gornjoj stazi, pa smo, pošto je bilo stvarno prepuno biciklista i rolera, da ne "smetamo"- otišli na donju stazu, ali i tamo je bilo isto, krcato rolerima, biciklistima, velikim i malima...meni ne smeta nitko, pazim da smo uz rub, da se bojan ne vozi posred staze i da ne izletava, a isto tako očekujem i od drugih - "velikih"; da gledaju kud i kako voze, jer tamo nisu sami, ma koliko to oni željeli biti

    ok, ja sam na jarunu eventualno preko vikenda, kad je i najveća gužva, pa zaista treba paziti; preko tjedna je ipak puno mirnije, pa je svima lakše

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    ja samo mogu reci pa kad ste vi vidjeli da se kod nas netko drzi reda 8)

    jedino moram priznati da sam zadnje vrijeme puno manje vidjela biciklista i rolera na donjoj stazi, valjda se napokon hoce voziti, a ne zabijati u ljude, no izgleda da im sad pjesaci vracaju udarac

    A totalna je nebuloza jednu stazu podjeliti za pješaka i rolere, pa krenuo si u setnju s dijetetom, a ne u vojnicki mars pa ce on hodati pravocrtno
    Trebala bi jedna staza samo za rolanje i bicikliranje.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Jarun
    Postovi
    296

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa
    tko zna, možda smo baš mi bili ti koji su ti smetali
    sljedeci put nosim rodinu majicu, pa se mozemo "mrko" pogledavati.

    Posto sam zaista shvatila da nikako ne mogu vikendima ici na rolanje, bas zbog guzve, idem preko tjedna. Tako se vise ne smetamo

    .

    Roleri i biciklisti koji jure po donjoj stazi zaista nemaju reda kao ni oni koji idu na obiteljsku setnju po gornjoj stazi.
    Kad se secem po donjoj stazi idem uvijek u traku koja je do trake za trenere . Oni su vec navikli da se ljudi ne drze reda i flegma su. 8)

  6. #6
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    preko tjedna idem s njima na gornu stazu, jer sam ljena pustati kolica na donju, a vikendom ili izbjegavam jarun u sirokom luku ili idem na donju stazu.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Protupitanje: A što roleri rade na cesti?

    Reda bi trebalo biti. Kad vodim M. na rolanje stvarno ne znam kuda da je odvedem.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Jarun
    Postovi
    296

    Početno

    Citiraj mim prvotno napisa
    Protupitanje: A što roleri rade na cesti?

    Reda bi trebalo biti. Kad vodim M. na rolanje stvarno ne znam kuda da je odvedem.
    Ako mislis na jarunsku cestu...pa mozda se zele posteno odrolati ( iako ima brdo lezecih policajaca),bez stajanja, nagurivanja, ali je to pak opasno po njih zbog automobila. Svatko vozi na vlastitu odgovornost.

    Ja cu K voditi na rolanje preko tjedna ako ce to biti moguce,ili vikendima u vrijeme kada nije guzva. 90% njih se rola sasvim normalno i pristojnom brzinom. 10% je njih koji jure ( pretezno mladji decki) bezglave, samo da bi jurili i preseravali se.Takve i ja zaobilazim u sirokom luku. Najveca guzva se stvara na glavna dva ulaza na Jarun,ostatak staze je lijepo za izvoziti i tamo cu voditi K.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Citiraj smile8 prvotno napisa
    Svatko vozi na vlastitu odgovornost.
    Ako su ležeći plicajci, onda je vozač uvijek kriv.

    Kod nas je prometna kultura jako loša, a to se odnosi na većinu vozača i pješaka, a pogotovo na bicikliste (u gradskom prometu).

    A što se tiče staza za rekreativno rolanje i biciklanje, mislim da Zagrebu fali još dva Jaruna i dva Bundeka.

  10. #10
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    i meni to ide na nerv, onako 5 ljudi u redu ala Smogovci šetaju po stazi i nema šanse da prodješ Nemaš se u Zgb gdje zaletit s rolama, mene je strah zaletit se da se ne zabijem u nečije dijete.Ja se uvijek obazirem na takve stvari, pa kad šetam s djetetom npr. po Vukovarskoj, uvijek pazim da se on ne mota po biciklističkoj stazi da ljudi mogu normalno vozit bicikl.
    Stvarno svima fali kulture.

  11. #11
    Pandora Aura Monroe avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    992

    Početno

    Citiraj Ivana2 prvotno napisa
    Kod nas je prometna kultura jako loša, a to se odnosi na većinu vozača i pješaka, a pogotovo na bicikliste (u gradskom prometu).
    Dobro zboriš, često sam na Jarunu, a tamo je to posebno uočljivo. Iako je kompleks dovoljno velik i za šetače i za rolere i bicikliste, vlada potpuni kaos, za što je dijelom kriva uprava koja svaki čas mijenja pravila, a dijelom nekulturni ljudi.
    Evo za ilustraciju jedan događaj: pretiče me ultrabrza rolerica pa se par metara dalje skoro spotakne o petogodišnjakinju koja na biciklu krivuda od ruba do ruba staze. Rolerica bijesno drekne na curicu: "Glupačo mala, pazi kako voziš!", na što majka djevojčice reagira i počinje svađa...

    Što reći na to? Kao prvo, mislim da je posve neumjesno okriviti dijete. Dotična rolerica tako je zapravo pokazala tko je ona sama. Milijun puta sam na toj stazi naišla na djecu bez nadzora, ali nikad mi ne bi palo na pamet da njih krivim zato što ne znaju voziti. Naprotiv, često sam im, za njihovo dobro, znala reći da se drže ruba i da uvijek pogledaju dolazi li im tko iza leđa ako žele prijeći na drugu stranu. Ako ih već ne odgajaju i za njihovu sigurnost ne brinu oni kojima je to dužnost, onda bolje da to učini netko drugi, prije nego što se ozlijede.
    Drugo, što se tiče majke iz moje priče, ne mogu se načuditi roditeljima koji tako olako svoju djecu izlažu opasnostima time što ih ne uče kako se ponašati da smanje u prometu uvijek prisutan rizik. Nisam pobornica krutih pravila koja su sama sebi svrha, ali u nekim područjima života svrha im je da taj život zaštite i utoliko su ok. Ako netko vlastitim primjerom djetetu pokazuje da je svijet pašnjak, onda to valjda radi s ciljem da mu dijete postane ono što se obično kreće po pašnjaku. Nemam bolje objašnjenje.
    I treće, nikad, ali baš nikad ne bih svoje dijete učila hodati na biciklističkoj stazi iz istog razloga iz kojega to ne bih radila ni na autocesti ili u minskom polju. Ne samo zbog uvažavanja drugih ljudi, nego zbog uvažavanja prava tog djeteta na sigurno i sretno odrastanje. Ruku na srce, roleri i biciklisti u Zagrebu baš i nemaju puno mjesta na kojima si mogu dati oduška, šetačima je ipak lakše.

    Naravno, postoje i drugi načini da se situacija popravi: npr. kada bi automobilima bio zabranjen ulaz, cesta bi mogla biti namijenjena rolerima i biciklistima, a sadašnja biciklistička pješacima, no najdublje sumnjam da bi uprava takvo što napravila barem dok profit od parkinga ima prednost pred zdravljem posjetitelja.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Jarun
    Postovi
    296

    Početno

    [quote="Pandora Aura Monroe"]

    kada bi automobilima bio zabranjen ulaz, cesta bi mogla biti namijenjena rolerima i biciklistima/quote]

    namijenjena i prepravljena, jer me srce boli kada onaj dio gdje nema staze,moram odvoziti po cesti,ne zbog autiju, vec moji dragi ocuvani silikonski kotaci se grebuckaju po smirgl cesti.Jedino gornja staza je krema
    8) .

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •