Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 166

Tema: 2. dani beba, mama i trudnica

  1. #101
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    cvijeta73, a portal i tekstovi o dojenju, male skole dojenja, SOS tel za dojenje, forum, forumsko savjetovanje...razni tekstovi koje roda pise za casopise?
    to nije promicanje dojenja? :?

    uvijek se svi uhvate tog monitoringa

    sjecate se kako je bilo nezamislivo jos prije desetak godina da se pusenje ne reklamira. a danas je to sasvim normalno

    i pusaci i dalje puse, nis im ne fale reklame

  2. #102
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Problem je loša voda. Pripremljeno na ispravan način, adaptirano ne ubija
    Slazem se (moj je osobni stav) da adaptirano ne ubija kao takvo, vec okolnosti pod kojima se pripravlja - losa kvaliteta vode, siromastvo, losi opci higijenski uvjeti, losi standardi (koji dozvoljavaju da se na trziste pusti nekvalitetnija forumla) ... svi oni dovode do toga da se adaptirano koristi nepravilno ili u neispravnim uvjetima koji narusavaju i ugrozavaju zdravlje djece. A ovi gore navedeni problemi, na zalost, nisu problemi samo treceg svijeta (gdje jesu najizrazeniji), vec dijelom i nasi i problemi zapada (ne mozemo gledati samo iz perspektive zivotnog standarda i razine informiranja/educiranosti koje imaju forumasi ili nasa bliza okolina).
    Tako da je moj stav i da djecu "ubija" upravo marketing mlijecnih nadomjestaka.

    nego spašava djecu čije majke ne doje
    Ono zbog cega se ja pretvaram u kondoricu iz proslog stoljeca je cinjenica da vecina majki ni ne pokusava dojiti ili jako rano prestaje zbog dezinformacija, neinformiranosti i needuciranosti, a ne zato sto doista ne mogu dojiti (govorim globalno, a ne lokalno, ali prica je identicna na koju god lokaciju je postavis).
    Naprosto je nevjerojatno kakve se sve svinjarije odvijaju po svijetu, a vezane uz promociju formule naustrb dojenja... placeni medicinski djelatnici koji guraju besplatne primjerke formule (pa masno naplacuju nastavak koristenja jednom kad je dojenje zeznuto i mama udje u statistku zena koje "nisu mogle odjiti"), daju lose savjete (namjerno? opet potplaceno ili bar nijansirano donacijama iz industrije?)....
    Ja bih rekla da je jedan vrlo mali broj djece doista spasen mlijecnom formulom (ako imaju srece pa su rodjeni negdje gdje su preduvjeti muckanja formule takvi da se dijete nece necim zaraziti, otrovati ili nece biti pothranjeno jer majka miksa manje praha s vise vode kako bi ustedjela na formuli), ostala su prevarena, prijevarom im je oduzeto pravo na optimalnu prehranu.

    I na kraju, ne manje vazno (iako cijeli post i pola rasprave nemaju veze s Danima mama, beba, ... )... monitoring se ne bavi zenama koje nisu uspjele dojiti iz xy razloga, vec se bavi kriminalcima koji se usudjuju reklamirati da je prasak iz kutije bolji ili jednako vrijedan majcinom mlijeku, koji svoje predstavnike oblace u bijele kute i salju ih da needuciranim zenama dijele "medicinske" savjete o prehrani dojencadi, onima koji sve to gledaju iz pozicija vlasti i s figom u dzepu odlucuju o nama s najboljim namjerama (dok im se drugi dzep puni lovom od ovih prvospomenutih) i onima koji bi trebali brinuti o zdravlju majke i djeteta, ali su precesto u omaglici poklona, materijalnih i novcanih, od kojih zaborave i ono malo edukacije koju su prosli po pitanju dojenja.

  3. #103
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa
    da li isticemo prednosti jetre? mislim, mozemo zivjeti i uz dijalizu, ali zar je potrebno isticati kako je puno bolje imati zdravu jetru umjesto vlastitog aparata?

    ne znam kako tebi, ali meni je to sve pretuzno
    bubreg...bubreg...
    sta sve cini kasne sati i umor

  4. #104
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa
    Citiraj leonisa prvotno napisa
    da li isticemo prednosti jetre? mislim, mozemo zivjeti i uz dijalizu, ali zar je potrebno isticati kako je puno bolje imati zdravu jetru umjesto vlastitog aparata?

    ne znam kako tebi, ali meni je to sve pretuzno
    bubreg...bubreg...
    sta sve cini kasne sati i umor

  5. #105
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    i sad nisam bolja...cini kasne umijesto cine kasni...ajd dobro tipkam u nezamislivoj pozi sa povecim pirsingom

  6. #106
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    a, ne znam, kad je riječ o edukaciji, sve stoji ovo što si meda napisala. ali, pitam se, kako reagiraju trudnice koje žive u uvjerenju da će dojiti bebu; u slučaju ako budu imale mlijeka. mislim da ih odbija nabrajanje negativnosti adaptiranog mlijaka. zašto je zeleno sunce npr. nestala s ovog topica, a ostale smo samo mi, koje u konačnici kužimo poantu?
    a, leonisa, ne znam da li se onaj postotak od 16% može nazivati standardom?
    po meni, edukacija mora ići u nekakvom drugom smjeru. možda prema dječjoj populaciji? sadržajima njima namijenjenim? i dalje ostajem pri tome da bi tu roda morala koncentrirati svoje snage, kad je riječ o onom segmentu djelovanja koji se bavi promocijom dojenja.

  7. #107
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ne znam da li se onaj postotak od 16% može nazivati standardom?
    a upravo o tome i govorimo.

    jel adapt. neki evolucijski skok? jel zapravo tih 16% majki radi nesto krivo?

    razumijes paradoks? sta je marketing napravio- da sisavcima sisanje nije standard. da dojke nemaju funkciju dojenja dojencadi.

  8. #108
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    BusyBee, što misliš, kad ne bi bilo adaptiranog mlijeka (i predstavnika industrije koji se nameću u svaku obitelj s djetetom, i kad ih trebaš i kad ih ne trebaš), bi li se zdravstvo i društvo organizirali tako da formiraju banke mlijeka u koje bi se davalo ljudsko mlijeko na dobrovoljnoj bazi, jednako kao što se daje krv? I to sve na opću korist djece, smrtnost bi se sigurno smanjila, kad smo već krenuli pričati o smrtnosti.

  9. #109
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    kako reagiraju trudnice koje žive u uvjerenju da će dojiti bebu; u slučaju ako budu imale mlijeka.
    eto divote marketinga: u svim materijalima proizvođača formule stoji taj famozni AKO... ma, koliko žena poznaješ koje zaista nemaju (dovoljno) mliječnog tkiva, operirale su dojke ili zbog neke terapije ne smiju dojiti?

    ključ 99% neuspjelih dojenja je u tom prokletom "ako" koje zezne stvar prije nego se dijete uopće rodi.

  10. #110
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    kako reagiraju trudnice koje žive u uvjerenju da će dojiti bebu; u slučaju ako budu imale mlijeka.
    eto divote marketinga: u svim materijalima proizvođača formule stoji taj famozni AKO... ma, koliko žena poznaješ koje zaista nemaju (dovoljno) mliječnog tkiva, operirale su dojke ili zbog neke terapije ne smiju dojiti?

    ključ 99% neuspjelih dojenja je u tom prokletom "ako" koje zezne stvar prije nego se dijete uopće rodi.
    Ja osobno znam cak 4, stvarno nevjerojatno, zar ne?
    I cak 5 koje su rodile carskim rezom radi nekih indikacija - isto puno vise od postotaka koji se ovdje navode.
    (kada racunam u okviru skupa ljudi koje ja osobno poznajem).

  11. #111
    Pups avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    279

    Početno

    Citiraj VedranaV prvotno napisa
    BusyBee, što misliš, kad ne bi bilo adaptiranog mlijeka (i predstavnika industrije koji se nameću u svaku obitelj s djetetom, i kad ih trebaš i kad ih ne trebaš), bi li se zdravstvo i društvo organizirali tako da formiraju banke mlijeka u koje bi se davalo ljudsko mlijeko na dobrovoljnoj bazi, jednako kao što se daje krv? I to sve na opću korist djece, smrtnost bi se sigurno smanjila, kad smo već krenuli pričati o smrtnosti.
    ja mislim da bi ima nastavili davati razrijeđeno kravlje, kako je i bilo prije poplave adaptiranim.
    da bi više žena dojilo, nije nužno samo zaustaviti marketing adaptiranog, nego i educirati o dojenju. slažem se da bi edukacija sama po sebi došla više do izražaja da se ad ne predstavlja kao dobra alternativa dojenju, ali svejedno bez edukacije onih koji educiraju (medicinskog osoblja) i dalje ne bi bilo dobro.

  12. #112
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Ne znam i nemam stav, jer se toliko ne bavim ovim podrucjem (ne citam i ne proucavam). Iz te pozicije mi je tesko zamisliti bi li doniranje mlijeka bilo danas razvijeno kao doniranje krvi, bi li proslo iste probleme kao darivanje krvi nekad (puno usputnih zrtava raznoraznim zarazama ciji su uzrocnici naknadno otkriveni, a testovi uvedeni jako kasno u odnosu na pojavu zaraza...) i u kojoj mjeri bi donacije bile prihvacene.

  13. #113
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    po meni, edukacija mora ići u nekakvom drugom smjeru. možda prema dječjoj populaciji? sadržajima njima namijenjenim? i dalje ostajem pri tome da bi tu roda morala koncentrirati svoje snage, kad je riječ o onom segmentu djelovanja koji se bavi promocijom dojenja.
    moje isprike zbog sažetosti, ali radimo, radimo i na edukaciji, i na informiranju.
    ali, ovo je problem koji zahtijeva širok pristup i mi mu tako i prilazimo - ne može se rješiti samo monitoringom, samo edukacijom ili samo promicanjem.

  14. #114
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    I kad bolje razmislim, znam samo jednu koja je rodila vaginalno i samo jednu koja je dojila duze od 1g. ( ali i uvela dohranu sa 3mj).

  15. #115
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    ma, koliko žena poznaješ koje zaista nemaju (dovoljno) mliječnog tkiva, operirale su dojke ili zbog neke terapije ne smiju dojiti?
    Ja doista ne ulazim tako duboko u intimu vecine frendica, a kamoli poznanica da bih znala sad nabrojati koliko ih znam ovakvih ili onakvih.

    Majo, xxx.

  16. #116
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    kako reagiraju trudnice koje žive u uvjerenju da će dojiti bebu; u slučaju ako budu imale mlijeka.
    eto divote marketinga: u svim materijalima proizvođača formule stoji taj famozni AKO... ma, koliko žena poznaješ koje zaista nemaju (dovoljno) mliječnog tkiva, operirale su dojke ili zbog neke terapije ne smiju dojiti?

    ključ 99% neuspjelih dojenja je u tom prokletom "ako" koje zezne stvar prije nego se dijete uopće rodi.
    Nije isključivo u tome, i ometanje porođaja ima utjecaja, na primjer. Kad ti netko zamijeni tvoje hormone s umjetnim, kad ti daju lijekove protiv bolova koji omamljuju dijete, kad odnesu dijete nakon porođaja daleko od tebe, na kupanje, mjerenje, promatranje, kad ti dijete nije cijelo vrijeme s tobom i kad nema dovoljno osoblja da ti pruži podršku, njegu i dobar savjet, puno teže je uspostaviti dojenje, kao da i ti i dijete stalno dobivate nove klipove pod noge. Pa onda doma, kad ti govore da držiš dijete dalje od sebe da ga ne razmaziš, kad ti ne kažu da je normalno dojiti svako malo, nego suprotno, kad si u situaciji da do poroda skoro nikad nisi vidjela ženu koja doji, odnosno kako dojenje uživo izgleda, sve to otežava dojenje, a našlo bi se još toga.

  17. #117
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    kako reagiraju trudnice koje žive u uvjerenju da će dojiti bebu; u slučaju ako budu imale mlijeka.
    eto divote marketinga: u svim materijalima proizvođača formule stoji taj famozni AKO... ma, koliko žena poznaješ koje zaista nemaju (dovoljno) mliječnog tkiva, operirale su dojke ili zbog neke terapije ne smiju dojiti?

    ključ 99% neuspjelih dojenja je u tom prokletom "ako" koje zezne stvar prije nego se dijete uopće rodi.
    Ja osobno znam cak 4, stvarno nevjerojatno, zar ne?
    I cak 5 koje su rodile carskim rezom radi nekih indikacija - isto puno vise od postotaka koji se ovdje navode.
    (kada racunam u okviru skupa ljudi koje ja osobno poznajem).
    gle, to je tako nejasan pojam - imati/nemati mlijeka. jer to nije konstanta, dojke nisu devina grba da se u trudnoci napune i onda kroz cijeli period dojenja prazne.

    dojenje najcesce ne funkcionira zbog drugih razloga, a najmanje zato sto zena ima problema s produkcijom mlijeka!

    meni se u cijeloj prici najveci problem cini nas zdravstveni sustav i neeticnost i neiformiranost zdravstvenog osoblja. jer kad bi dojenje na pravi ancin bilo poticano u bolinicama i od pedijatara onda ne bi bilo toliko zena kojima je sustav zeznuo dojenje. a takvih vjerujem da ima jako puno. jer na adaptirano je lako prijeci, ali s adaptiranog na dojenje jako tesko.

  18. #118
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    tocno to, vedrana, sve je protiv dojenja u nasem sustavu!

  19. #119
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    kako reagiraju trudnice koje žive u uvjerenju da će dojiti bebu; u slučaju ako budu imale mlijeka.
    eto divote marketinga: u svim materijalima proizvođača formule stoji taj famozni AKO... ma, koliko žena poznaješ koje zaista nemaju (dovoljno) mliječnog tkiva, operirale su dojke ili zbog neke terapije ne smiju dojiti?

    ključ 99% neuspjelih dojenja je u tom prokletom "ako" koje zezne stvar prije nego se dijete uopće rodi.
    krivo si me shvatila - napisala sam to "ako" ne zato što to ja mislim, nego zato što tako 99% žena misli.

  20. #120
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    e, da ms ivy, i napisala sam, mislim, dovoljno jasno da me se ispravno shvati, ako se ispravno čita. (...žive u uvjerenju...)

  21. #121
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    kako reagiraju trudnice koje žive u uvjerenju da će dojiti bebu; u slučaju ako budu imale mlijeka.
    eto divote marketinga: u svim materijalima proizvođača formule stoji taj famozni AKO... ma, koliko žena poznaješ koje zaista nemaju (dovoljno) mliječnog tkiva, operirale su dojke ili zbog neke terapije ne smiju dojiti?

    ključ 99% neuspjelih dojenja je u tom prokletom "ako" koje zezne stvar prije nego se dijete uopće rodi.
    krivo si me shvatila - napisala sam to "ako" ne zato što to ja mislim, nego zato što tako 99% žena misli.
    pa misle to zato sto ih je neko uvjerio da je ok tako misliti. a to je marketing, mediji, zdravstveni djelatnici...njihove majke koje nisu uspjele dojiti...taj ako cu imati mlijeka je usao u kolektivnu svijest.

    svatko tko zna osnove dojenja i produkcije mlijeka nece takvo nesto izjaviti.

  22. #122
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    svatko tko zna osnove dojenja i produkcije mlijeka nece takvo nesto izjaviti.
    eh tu leži problem, koliko žena uopće zna osnove dojenja? jako malo, na žalost.
    dok nisam došla na rodine stranice nisam imala pojma ni o produkciji ni o dojenju.

    zdravstveno osoblje bi ženama trebalo nuditi odgovore na pitanja zašto beba doji 15 sati na dan, zašto nije žedna ako ne pije vodu, reći nešto o skokovima u razvoju, a ne dojenje sasjeći u korijenu izjavam tipa nećete uspjet u dojenju zbog ravnih bradavica, malih cica, slabog mlijeka,...

  23. #123
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    a, ne znam, kad je riječ o edukaciji, sve stoji ovo što si meda napisala. ali, pitam se, kako reagiraju trudnice koje žive u uvjerenju da će dojiti bebu; u slučaju ako budu imale mlijeka. mislim da ih odbija nabrajanje negativnosti adaptiranog mlijaka. zašto je zeleno sunce npr. nestala s ovog topica, a ostale smo samo mi, koje u konačnici kužimo poantu?
    a, leonisa, ne znam da li se onaj postotak od 16% može nazivati standardom?
    po meni, edukacija mora ići u nekakvom drugom smjeru. možda prema dječjoj populaciji? sadržajima njima namijenjenim? i dalje ostajem pri tome da bi tu roda morala koncentrirati svoje snage, kad je riječ o onom segmentu djelovanja koji se bavi promocijom dojenja.
    citiram samu sebe i još jednom čitam svoj post da vidim da li ima mjesta za te nejasnoće koje ste vi nastavile citirati.
    mislim da me je jedino maja ispravno shvatila i odgovorila na moje pitanje. a pitanje se odnosilo na sprečavanje marketinga vs edukacija. u promociji dojenja.

  24. #124
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    jos samo da kazem da je meni ovo da adaptirano ubija bebe, marketing ubija bebe i slicne generalizacije potpuno bespotrebno i kontraproduktivno. jer onda ti dode na jednu smrt ne znam koliko tisuca beba koje nisu umrle i tu sve pada u vodu.

    da beba moze umrijeti od toga, to je vec blize istini. ovako ispada da je ta smrt jedino cega se treba bojati od adaptiranog, a nije. jer ono, bolje receno nedojenje, nosi dosta rizika i to treba jasno i glasno reci, i to bi trebali naglasavati zdravstvenoi djelatnici, i trebalo bi biti napisano u papiricima za upotrebu formule. a ne dojenje je najbolje i gotovo. ali AKO ne mozete dojiti...

  25. #125
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    pitanje se odnosilo na sprečavanje marketinga vs edukacija. u promociji dojenja.
    ja mislim da to sve ide zajedno kao jedan sveobuhvatan "paket."

    i mislim da roda upravo to i radi.
    aktivna je na podrucju podrske, promocije i zastite dojenja.

  26. #126
    M.a.r.t.a avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,032

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa
    jos samo da kazem da je meni ovo da adaptirano ubija bebe, marketing ubija bebe i slicne generalizacije potpuno bespotrebno i kontraproduktivno. jer onda ti dode na jednu smrt ne znam koliko tisuca beba koje nisu umrle i tu sve pada u vodu.

    da beba moze umrijeti od toga, to je vec blize istini. ovako ispada da je ta smrt jedino cega se treba bojati od adaptiranog, a nije. jer ono, bolje receno nedojenje, nosi dosta rizika i to treba jasno i glasno reci, i to bi trebali naglasavati zdravstvenoi djelatnici, i trebalo bi biti napisano u papiricima za upotrebu formule. a ne dojenje je najbolje i gotovo. ali AKO ne mozete dojiti...
    malo sam se grubo izrazila, ali bila sam pod dojmom filma
    I slažem se sa tim AKO problemom.
    Prijateljica mi ima roditi i u AKO mislima je. Isprintala sam joj letak o istinama i zabludama o dojenju i još neke, ali ona ih nije ni pogledala jer joj seka koja je nedavno rodila nije imala mlijeka. I tu je točka.
    Ja bi stvarno htjela barem prijateljima ukazati što je zapravo standard, ali to je nemoguće. jer netko je lijepo rekao, zvijer se otela kontroli. Mislim da treba puuuuno rada i truda da se postotni poen dojilja podigne za koji broj

  27. #127
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Vezano za ovaj "ako" i "imanja/neimanja" mlijeka.

    KOLIKO puta su vas nakon poroda pitali da li imate mlijeka? Sto se iz tog pitanja da zakljuciti - ak te to pitaju, ocigledno postoji i opcija da ga nemas :?

    Svaki skok i cesce sisanje tumaci se gladju djeteta i smanjivanjem mlijeka, svaki plac se tumaci gladju djeteta, svako nespavanje se tumaci gladju djeteta... To je strasno duboko utkano u nasoj kulturi.. I nije lagan put opovrgavanja tih mitova i vracanja samopouzdanja zenama i vjere u vlastito tijelo.

  28. #128
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Vezano za ovaj "ako" i "imanja/neimanja" mlijeka.

    KOLIKO puta su vas nakon poroda pitali da li imate mlijeka? Sto se iz tog pitanja da zakljuciti - ak te to pitaju, ocigledno postoji i opcija da ga nemas :?

    Svaki skok i cesce sisanje tumaci se gladju djeteta i smanjivanjem mlijeka, svaki plac se tumaci gladju djeteta, svako nespavanje se tumaci gladju djeteta... To je strasno duboko utkano u nasoj kulturi.. I nije lagan put opovrgavanja tih mitova i vracanja samopouzdanja zenama i vjere u vlastito tijelo.
    upravo to. e sad ti toj ženi dođi s bojkotom paketa ili prosvjedom na štandu *** . meni se čini to malo kontraproduktivno, ali dozvoljavam da možda i griješim. iako me još niste uspjele uvjeriti, ali to i nije cilj ovog foruma. uf, ušla ja u diskusiju, a činjenica je da bez mlijeka neću ostati, ali bi lako mogla bez posla ako ovako nastavim

  29. #129
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Zato mi radimo na svim frontovima.. i educiramo i monitoriramo i svasta nesto

  30. #130
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    u prilog ovoj ozbiljnoj situaciji u svijetu, jedna slika.
    prije 100 godina, sve se zelenilo na njoj.

  31. #131
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa
    propust nije dosao namjerno.

    napisat cemo demant/reakciju...whatever.
    jeste stvarno pisali sta?

  32. #132
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Vezano za ovaj "ako" i "imanja/neimanja" mlijeka.

    KOLIKO puta su vas nakon poroda pitali da li imate mlijeka? Sto se iz tog pitanja da zakljuciti - ak te to pitaju, ocigledno postoji i opcija da ga nemas :?

    Svaki skok i cesce sisanje tumaci se gladju djeteta i smanjivanjem mlijeka, svaki plac se tumaci gladju djeteta, svako nespavanje se tumaci gladju djeteta... To je strasno duboko utkano u nasoj kulturi.. I nije lagan put opovrgavanja tih mitova i vracanja samopouzdanja zenama i vjere u vlastito tijelo.
    upravo to. e sad ti toj ženi dođi s bojkotom paketa ili prosvjedom na štandu *** . meni se čini to malo kontraproduktivno, ali dozvoljavam da možda i griješim. iako me još niste uspjele uvjeriti, ali to i nije cilj ovog foruma. uf, ušla ja u diskusiju, a činjenica je da bez mlijeka neću ostati, ali bi lako mogla bez posla ako ovako nastavim
    ne znam kako to moze biti kontraproduktivno, osim ako neko razmislja uh, ove rode mi bas idu na zivce, i cjepidlace, i sad bas necu dojiti, njima za inat

    a mogu reci da sam jako puno komentara protiv rode cula od ljudi koji su znali zvati broj sos telefona kad im je trebalo!

    i mislim da taj monitoring svima u nekoj fazi ide na zivce. meni je bio bezveze onaj bojkot sretne bebe, ejr ja sam bas tad rodila, i nakon sveg bojkota mog dojenja u bolnici od strane osoblja mi se bojkot sretne bebe cinio tako nesto bezveze
    mislila sam pa sta ce to meni pomoci

    al gle, cinjenica je da je sve protiv dojenja, i jedino sto postoji za dojenje je taj pravilnik, i koji se onda krsi an sve moguce nacine. i to najvise krse oni koji su toliko poznati i prisutni na drzistu, da nema sanse da neko ne zna za njih. tako da to sto rade je stvarno bezocno!

  33. #133

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    303

    Početno

    Postoje li kakvi podaci za Skandinaviju?
    frendica, viša medicinska i asistent mi neki dan kaže dami sin samo drži bradavicu jer poslje 1god nema mlijeka :shock:
    i kako će ona nekome pomoć kad nju nitko nije naučio

  34. #134
    M.a.r.t.a avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,032

    Početno

    Rokobj, moj rođak je prošle godine diplomirao medicinu pa mu nije jasno zašto još dojim. Zna on da HPD preporučuje dojenje do 2.god, ali on smatra da je to bezveze i da ću samo stvoriti Edipov kompleks...

  35. #135
    Pups avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    279

    Početno

    Citiraj M.a.r.t.a prvotno napisa
    Rokobj, moj rođak je prošle godine diplomirao medicinu pa mu nije jasno zašto još dojim. Zna on da HPD preporučuje dojenje do 2.god, ali on smatra da je to bezveze i da ću samo stvoriti Edipov kompleks...

    tragično je što se uči u sklopu psihijatrije


    i pedijatrije onda valjda...

  36. #136
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    cvijeta, skužila sam da "ako" nije tvoj. cure su u međuvremenu dale odlična objašnjenja.

    sama edukacija ne može prevladati marketing industrije koja godišnje obrće silne milijune dolara. edukacija će osnažiti majke, pridonijeti samopouzdanju i naučiti činjenicama, ali nužno je istovremeno regulirati marketing koji je toliko moćan i rasprostranjen.

  37. #137

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa
    u prilog ovoj ozbiljnoj situaciji u svijetu, jedna slika.
    prije 100 godina, sve se zelenilo na njoj.
    Zašto nema podataka za skandinaviju, Europu općenito, Rusiju, SAD; Australiju :?

  38. #138

  39. #139
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Ja osobno znam cak 4, stvarno nevjerojatno, zar ne?
    I cak 5 koje su rodile carskim rezom radi nekih indikacija - isto puno vise od postotaka koji se ovdje navode.
    (kada racunam u okviru skupa ljudi koje ja osobno poznajem).
    kakve to veze ima? prosjek dojenja mojih prijateljica i poznanica je nekih 3 i pol godine , a o porodu da i ne govorim, velikom vecinom su bili neki prirodni bez kemije, van bolnice, da ne velim kod kuce

    a isto tako sam sigurna da postoje kruzoci i kruzoci prijateljica i poznanica koje u prosjeku nisu dojile vise od mjesec dana. i sigurna sam da svaka ima razlog zasto nije dojila, i svrstava se bas u tih 1% koje realno nisu mogle dojiti.

    vedrana je vrlo dobro objasnila zasto zene ne doje.

  40. #140
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Ja osobno znam cak 4, stvarno nevjerojatno, zar ne?
    I cak 5 koje su rodile carskim rezom radi nekih indikacija - isto puno vise od postotaka koji se ovdje navode.
    (kada racunam u okviru skupa ljudi koje ja osobno poznajem).
    kakve to veze ima? prosjek dojenja mojih prijateljica i poznanica je nekih 3 i pol godine , a o porodu da i ne govorim, velikom vecinom su bili neki prirodni bez kemije, van bolnice, da ne velim kod kuce

    a isto tako sam sigurna da postoje kruzoci i kruzoci prijateljica i poznanica koje u prosjeku nisu dojile vise od mjesec dana. i sigurna sam da svaka ima razlog zasto nije dojila, i svrstava se bas u tih 1% koje realno nisu mogle dojiti.

    vedrana je vrlo dobro objasnila zasto zene ne doje.
    Odgovara sam miss ivy na pitanje, ne kuzim sta je tako smijesno u mom postu?

    vedranino objasnjenje je teoretsko, kao sto se i ovdje navedeni podaci temelje na statistici i ne mogu se odnositi na svaki konkretan slucaj. Koji upravo cine nasi poznanici i prijatelji.
    Statistika je jedno, stvarni zivot drugo. Ili, jedni jedu mesu, drugi zelje, po statistici svi jedemo sarmu.

  41. #141
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Daedi, Felix je htjela reci da ne mozes na osnovu svojih frendica suditi kakvo je generalno stanje.

    Jer da ja sudim po tome, zakljucila bih da su stope dojenja u hr u najmanju ruku 98%. Sto one naravno nisu.

    Svatko si bira frendove koji slicno razmisljaju nama, pa ne cudi informacija da tvoje frendice mahom nisu dojile, kao i cinjenica da moje jesu. No cinjenica je da ni moja situacija ni tvoja nisu primjer pravog stanja u RH.

  42. #142
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Daedi, u pravu si što se tiče statistike, ne može se koristiti za proricanje budućnosti niti kao konačna presuda za svaki pojedini slučaj. No, korisna je za znanstvena istraživanja, za dokazivanje da je nešto posljedica nečega ili da nešto ima utjecaj na nešto drugo (ne nužno apsolutan). Tako je pokazano da tamo gdje nema zakona koji štite društvo od agresivnog marketinga firmi koje proizvode i/ili prodaju proizvode iz opsega Koda i od toga ostvaruju profit, stopa dojenja strmoglavo pada. Monitoring i ovakve akcije, makar je ispalo da vrhunac zapravno nije vrhunac, pomažu u tome da ljudi shvate što im se radi i zašto, kao i da se donesu i provode odgovarajući zakoni.

  43. #143
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj makita prvotno napisa
    Citiraj leonisa prvotno napisa
    u prilog ovoj ozbiljnoj situaciji u svijetu, jedna slika.
    prije 100 godina, sve se zelenilo na njoj.
    Zašto nema podataka za skandinaviju, Europu općenito, Rusiju, SAD; Australiju :?
    evo zahvaljujuc jednoj divnoj forumasici saljem printscreen tablice iz navedenog clanka

    stopa dojenja u europi, po drzavama

  44. #144
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    deaedi, anchie je dobro objasnila sto sam htjela reci svojim postom.

    i ne, ne smijem se tebi ako si to tako shvatila, nego mi je smijesno da u zemlji u kojoj su djeca prosjecno dojena par mjeseci (i to ne iskljucivo) vecina moje okoline doji nekoliko godina.

    ali da ne odemo OT...

  45. #145
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa
    Norveska, zaista impresivno

  46. #146
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Austrija, koja ima 46% iskljucivog dojenja prvih 6mj!

  47. #147
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    [
    vedranino objasnjenje je teoretsko, kao sto se i ovdje navedeni podaci temelje na statistici i ne mogu se odnositi na svaki konkretan slucaj. Koji upravo cine nasi poznanici i prijatelji.
    Statistika je jedno, stvarni zivot drugo. Ili, jedni jedu mesu, drugi zelje, po statistici svi jedemo sarmu.
    mislim da je stvar u tome da te zene teoretski jesu mogle dojiti, ali prakticki nisu uspjele. a statistka se odnosi samo na ove koje ni teoretski ne mogu! znaci, imaju neki neotklonjivi fizicki problem, bolesne su pa ne smiju zbog same bolesti, ili zbog lijekova...ali te zene ne ulaze u postotak onih koje ne mogu dojiti, nego u one koje jednostavno ne doje, iz bilo kojeg razloga.

  48. #148
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Meda dobro si to pojasnila. Upravo tako

  49. #149
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ne znam da li ste videjeli.... http://www.roda.hr/vijesti.php?ID=2324

  50. #150
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno


Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •