Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 99 od 99

Tema: da li reciklirate?

  1. #51
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    mi skupljamo boce koje vraćamo u dućan a u posebne kontejnre bacamo još papir, staklo, baterije, stare lijekove.
    meni se čini da kod nas u kvartu ima još onih kontejnera za plastiku (nosila sam nešto prije tjedan-dva)

  2. #52
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    Citiraj zhabica prvotno napisa
    za zacine? cajeve? ne znam koliko su male.
    FAKAT male. ko one svjećice - lučice, pa malo vislje. mislim, unutra stane pekmeza za uz jedno pecivo
    dobra ideja za zacine

    evo jos jedna super ideja za recikliranje starih tkanina (posteljina, zavjese, traperice, t-shirtovi... ) ... slicno kao i za vrecice sve se izreze na trakice i onda je od toga super isplesti/isheklati tepihice! npr. za kupaonu, predsoblje... ma gdje god treba. nazalost ne mogu nac link na kojem su jako lijepo objasnili kako je najbolje spojiti te trakice bez vezanja
    al evo jedan primjer:
    http://www.canadianliving.com/crafts...ug_crochet.php

  3. #53
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

  4. #54
    Marna avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    812

    Početno

    Pridružujem se eko-osvještenoj ekipi! 8)

  5. #55
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    uhh... opet ja!
    nasla sam jos jednu foru za najlonske vrecice! osim pletenja/heklanja, evo metoda kako sljepiti vrećice u komade koji se mogu šiti! na etsylabs
    interesantan clanak s jos ideja za vrecice: craftzineu

  6. #56

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    72

    Početno

    vraćamo plastične boce u dućan i to je sve. prije sam baš pazila da odvajam smeće i nosim u posebne kontejnere ali me živcira što se ti kontejneri prazne valjda jednom godišnje
    najčešće se događalo da donesem recimo plastiku do kontejnera a on bude prenakrcan do te mjere da plastične boce vire van i nema teoretske šanse da ubaciš još jednu :/ i onda bude tako prepun tjednima i tjednima. S vremenom sam odustala i jednostavno bacim sve u običan kontejner.

  7. #57

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj Zvjerolina prvotno napisa
    vraćamo plastične boce u dućan i to je sve. prije sam baš pazila da odvajam smeće i nosim u posebne kontejnere ali me živcira što se ti kontejneri prazne valjda jednom godišnje
    najčešće se događalo da donesem recimo plastiku do kontejnera a on bude prenakrcan do te mjere da plastične boce vire van i nema teoretske šanse da ubaciš još jednu :/ i onda bude tako prepun tjednima i tjednima. S vremenom sam odustala i jednostavno bacim sve u običan kontejner.
    Na svakom kontejneru bi trebao biti broj koncesionara koji te kontejnere i prazni. Ja nazovem kad je prepun i ubrzo ga isprazne.

  8. #58

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    72

    Početno

    vidiš, nisam se toga sjetila. a ovdje di sad živim ni nema tih kontejnera za odvajanje otpada. to mi je isto čudno kak u nekim kvartovima ima a u nekim nema.

  9. #59

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Lux
    Postovi
    905

    Početno

    Na sreću imamo kontejnere ispred zgrade, pa ne moramo daleko nositi. Odvajam papir, tetrapak ambalažu, staklo, plastiku, ostalo ne. Prije sam odvajala samo novinski papir, sad stavljam sve, etikete s robe, račune, vrećice od brašna, šećera...
    Ali ne znam gdje bih držala bio otpad, u stanu smo i nemamo balkon :/
    Vidim da dosta naših susjeda odavja otpad i kontejneri su često puni.

  10. #60
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    odnedavno "Čistoća" u našem gradu otkupljuje plastičnu i staklenu ambalažu (skoro sve što ne spada u povratnu ambalažu).

    kako nemamo nikakav kontejner u blizini, sve te plastike i staklo odvajam u jednu vrećicu i odložim kraj običnog kontejnera, pa ih pokupe oni koji skupljaju boce po kontejnerima.

    ove boce s povr, naknadom 0,5 se kod nas u kući jako malo troše, tako da i njih odvajam čim se nakupi jedna vrećica i odlažem kraj kontejnera za "skupljače"

  11. #61

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    dugo selo
    Postovi
    73

    Početno

    oduvijek odvajamo otpad,boce s povratnom naknadom vraćamo,a kako više nemamo kontejnere suprug ostali otpad periodično vozi u eko dvorište
    jedni smo od onih koji vjeruju da kak se ti odnosiš prema Zemlji da će ti ona tak i vratiti.Nažalost malo nas je,al nas ima

  12. #62
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Ja imam dio kuhinje koji zovem 'reciklažno dvorište' (i uvijek je u neredu ). Odvajam svaki komadić papira (i račune, etikete s odjeće, komadiće kartonske ambalaže), staklo, plastične boce, stare baterije i tetrapak. Tetrapaka već imam dvije prepune vrećice, ali nikako da odnesem. Pet ambalažu stavim u vrećicu i odložim kod kontejnera za skupljače. Papir i staklo odlažem u kontejner koji se stvarno redoviti prazni . Nikad nisam naišla na potpuno krcati kontejner. I mene muči ta plastična ambalaža od deterđenata, a žao mi je da ne mogu nigdje odlagati bio otpad...

  13. #63

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    na 4 rijeke
    Postovi
    102

    Početno

    Kod nas jednom tjedno odvoze smece (svaka kuca ima svoju kantu), ja pripremila hrpicu papira, mislila sam da ga smecici stave negdje sa strane pa na mjesto za reciklazu.
    Nemamo mi to, kazu oni, uzmu mi hrpicu iz ruku i bace u kamion.
    Sad skupljam u kutiju i povremeno bacim u kontejner kad vozim martu u vrtic.
    Staklenke skupljamo za zimnicu, med, domace sokove.. i imamo kompost iza kuce.
    Najvise me sikira tetrapak od mlijeka, trosimo cca dva kartona tjedno. Priznam nisam se prvise potrudila da vidim da li u klc i postoji mjesto za tako nesto.

  14. #64

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    261

    Početno

    recikliramo -papir, i najmanji komadić poput računa
    -staklo
    -plastiku
    -baterije
    -hranu na dva dijela -za kompost i životinje
    uf zaboli me što netko misli, ali sigurno večina koja me vidi misli pozitivno.
    i uredno gnjavim okolinu da reciklira, i dosta mojih poznanika to i čini!

  15. #65
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Trudimo se reciklirati sve sto mozemo... Ide nam savim OK! Pa nije to problem...

  16. #66
    Marna avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    812

    Početno

    Citiraj koryanshea prvotno napisa
    muce me doduse one minijaturne teglice od hotelskih dzemova - sta s njima?
    Sjetih se da u takve (staklene) mini teglice spremam perlice od kojih izrađujem ogrlice.
    Uglavnom su to staklenčice od meda, koji se dobije uz čaj.

  17. #67
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Najvise me sikira tetrapak od mlijeka, trosimo cca dva kartona tjedno. Priznam nisam se prvise potrudila da vidim da li u klc i postoji mjesto za tako nesto.
    tetrapake od mlijeka, sokova isl. mozes odlagati u kontejner za papir.
    po zagrebu sam cak vidjela na plavim kontejnerima posebno jos nacrtano da se mogu i tetrapaci stavljati ("spresani" naravno)

    ja to uredno radim

  18. #68
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa
    Najvise me sikira tetrapak od mlijeka, trosimo cca dva kartona tjedno. Priznam nisam se prvise potrudila da vidim da li u klc i postoji mjesto za tako nesto.
    tetrapake od mlijeka, sokova isl. mozes odlagati u kontejner za papir.
    po zagrebu sam cak vidjela na plavim kontejnerima posebno jos nacrtano da se mogu i tetrapaci stavljati ("spresani" naravno)

    ja to uredno radim
    e da sam prije procitala ovo
    u nasem kvartu ima 1 kontejner za tetrapak.
    i bas sam na voxpopuli pitala zasto je samo 1, da mi se ne isplati zbog jednog tetrapaka hodat pola kvarta, a da se do 10 kom usmrdi....kad evo par dana nakon osvane mi pod prozorom kontejner za staklo i papir sa naljepnicom za tetrapak! :D i sto me jos vise obradovalo, obavijest stanarima o postavljanju istog i molba da se koriste :D

    sad ono sto me muci svo vrijeme, sta je s onom plastikom na tetrapaku?
    do sad sam koristila mlijeko koja ju nema....(sokove i onako rijetko koristim), ali smo presli na drugo mlijeko.
    i kamo sa plastcnim bocama. isto ih ne koristm tako cesto (jedna tjedno) pa mi se ne splati skupljati ih i nosit u markete, a od kad su uveli otkup makli su kontejnere.

  19. #69

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa

    sad ono sto me muci svo vrijeme, sta je s onom plastikom na tetrapaku?
    do sad sam koristila mlijeko koja ju nema....(sokove i onako rijetko koristim), ali smo presli na drugo mlijeko.
    i kamo sa plastcnim bocama. isto ih ne koristm tako cesto (jedna tjedno) pa mi se ne splati skupljati ih i nosit u markete, a od kad su uveli otkup makli su kontejnere.
    Kad sam zvala Unija papir rekli su da se može ali nije nužno maknuti tu plastiku s tetrapaka jer imaju postrojenje/ stroj gdje se to odvaja.
    Za plastiku, maknuli su brdo tih kontejnera jer su ih razvaljivali na žalost. Ja subotom iznosim ispred zgrade plastične boce i uvijek ih netko tko skuplja pokupi.

  20. #70
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    zahvaljujem

  21. #71
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    mi maknemo plastiku, ali mi je draze kupiti vindijin bez plastike nego dukatov s plastikom koju moram bacat u smece

  22. #72
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    nasla sam opet vindijin bez plastke

    nego, da li u kontejner za papir mogu ici i maramce, salvete, kartonske kutije od palente, sol, griza, pizze?

    i bas sam gledala, u starom kvartu jos uvijek ni na jednom kontejneru za papir nema naljepnice da je i za tetrapak, dok su ovdje osvanule na svim :D

  23. #73
    MamaRibice avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    581

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa
    i bas sam gledala, u starom kvartu jos uvijek ni na jednom kontejneru za papir nema naljepnice da je i za tetrapak, dok su ovdje osvanule na svim :D
    Bez obzira ima li naljepnicu ili ne, u svaki kontejner za papir moze se bacati tetrapak.

  24. #74
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    nego, da li u kontejner za papir mogu ici i maramce, salvete, kartonske kutije od palente, sol, griza, pizze?
    ja svu kartonsku ambalazu (kutije od hrane, kutije od cipela isl.) odnosim u plavi kontejner, skupa sa papirom


    leonisa (napisa):
    i bas sam gledala, u starom kvartu jos uvijek ni na jednom kontejneru za papir nema naljepnice da je i za tetrapak, dok su ovdje osvanule na svim

    Bez obzira ima li naljepnicu ili ne, u svaki kontejner za papir moze se bacati tetrapak.
    tocno

  25. #75
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj MamaRibice prvotno napisa
    Citiraj leonisa prvotno napisa
    i bas sam gledala, u starom kvartu jos uvijek ni na jednom kontejneru za papir nema naljepnice da je i za tetrapak, dok su ovdje osvanule na svim :D
    Bez obzira ima li naljepnicu ili ne, u svaki kontejner za papir moze se bacati tetrapak.
    da, znam, ali nisam do nedavno, a vjerujem da veliki broj gradjana to ne zna.
    naime da u njega baca samo stare novine.

  26. #76
    ambrosia avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    259

    Početno

    a kako sada stojite s reciklažom?

  27. #77

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Recikliramo plastične i staklene boce (nosimo u poseban kontejner) i tekstilni otpad, od nedavno ima i kontejner za to pored naše zgrade.
    Recikliramo papir + papir iz ureda. U kupovinu uvijek nosim svoje platnene vrećice, ako se i koja plastična skupi, ta se višekratno iskoristi ili postane vrećica za smeće.
    Kućni otpad ne recikliram, ne odvajam ništa - trebala bi mi dobra kanta (ona sa više pretinaca).
    Baterije uvijek nosim u posebne spremnike za rabljene baterije (čak skupim i tuđe, ako skužim da netko želi bacit u običnu kantu).
    Lijekove vratim u apoteku, gdje imaju posebne kante stare lijekove.

    Ugl - ništa pretjerano, ali se trudim dat doprinos.
    Malo mi je tužno što su obojica sinova u jednokratnim pelenama

  28. #78
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj ambrosia prvotno napisa Vidi poruku
    a kako sada stojite s reciklažom?
    Ma to je način života...

    Mi papir bacamo u kontejner za papir, boce uredno skupljamo i nosimo na otkup (i djeca si od tih novaca štede za svoje potrebe), na gruntu imam kompostište ali to je samo za tamo - nespretno mi je čuvati materijal za kompost tjednima prije nego iz Zagreba odem u Prigorje - nema šanse, ali zato tamo trule jabuke i drugo uredno odlažemo i recikliramo.

    Redovito recikliramo odjeću (moj mlađi dosta toga nosi od brata iako mu sve ne odgovara) pa šaljemo dalje, ali i dobijemo (od kolegice s posla koja ima malo starije sinove nedavno sam donijela veliku vreću robe koju su prerasli). Često to prepravljam jer mojima je sve preširoko u struku pa mi je šivaća mašina jako bitna stavka. Isto vrijedi i za potrgane ciferšluse na hlačama (to još nije tak skupo u servisu) i jaknama (to se ne isplati popravljati u servisu ako čovjek ne zna sam i nema živaca za to). Repromaterijal za te popravke je redovito s Hrelića jer ni ne znam gdje ga ima u Zg osim u skupoj Fontani i Nami. Prije sam znala i parati pa ponovno štrikati/heklati, ali sam se ulijenila. Takvu vunu treba prati - ne da mi se. Ako je odjevni predmet nosiv, radije ga dam dalje nego da ga param.

    Recikliramo i namještaj kad imamo priliku (tak mi je vikendica namještena) i stalno si mislim da ću jednog dana raditi i neki shabby chic s tim, ali nemam vremena ni volje. Recikliranje se sastoji u jednostavnim prepravkama na mjeru (npr. otpiliti previsoki ormar da bi mogao stati u spremište).

    To je uglavnom sve. Da bi čovjek više reciklirao, mora imati uvjete. Kod nas nema odvojenih kontejnera za biološki otpad, pa sve ide u istu vreću. Neki dan mi je krepao ekspres lonac (radio je 12 godina kod mene i prije toga 15 kod svekrve - dostojno je zaslužio da se s njim oprostimo). Rapao mu se perni mehanizam poklopca i lijepo smo ga objesili na kontejner izvana da ga odnesu lokalni sakupljači metala.

    Morala sam malo pomalo muža odlijepiti od navike da sve spremamo da bi se kad tad recikliralo, jer mi se navuklo toliko furde u kuću (zapravo više u podrum) da mi je bilo zlo, pa sam umjesto stavljanja u funkciju poklonila puno toga (npr. ispravan stroj za pletenje) jer sam shvatila da vrijeme ide, a ja se ne bavim time.

    Treba naći pravu mjeru između recikliranja i bacanja u smeće.

  29. #79
    Adrijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    1,317

    Početno

    U Čakovcu već dugo razrstavamo otpad. Imamo kantu pred kućom za "ostali" otpad, kantu smeđu za bio otpad, vreće za papir, staklo, plastiku itd...Ako ne odvojiš, platiš kaznu.
    Na kuhinjskom balkonu imam reciklažni centar . Sve odma odvajamo da lakše potrpamo u kante i vreće. Smeće nam voze svaka dva tjedna i jedino mi je to koma jer to smeće dok su temperature veće nema baš lijep miris.
    Odvajati mi nije teško, dapače...
    Odjeću svu dajem dalje, stari namještaj također.

  30. #80
    ambrosia avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    259

    Početno

    čula sam jednu zgodnu ideju na tv-u - svatko da nešto čega se želi riješiti - pa se rade aukcije s lažnim novcem i tako se isto može reciklirati...

  31. #81
    ambrosia avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    259

    Početno

    Citiraj Adrijana prvotno napisa Vidi poruku
    U Čakovcu već dugo razrstavamo otpad. Imamo kantu pred kućom za "ostali" otpad, kantu smeđu za bio otpad, vreće za papir, staklo, plastiku itd...Ako ne odvojiš, platiš kaznu.
    Na kuhinjskom balkonu imam reciklažni centar . Sve odma odvajamo da lakše potrpamo u kante i vreće. Smeće nam voze svaka dva tjedna i jedino mi je to koma jer to smeće dok su temperature veće nema baš lijep miris.
    Odvajati mi nije teško, dapače...
    Odjeću svu dajem dalje, stari namještaj također.
    Bravo za Čakovec!

  32. #82
    ambrosia avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    259

    Početno

    Ja sam ovo ljeto vidjela u jednom malom mjestu na Korčuli lijepo postavljene kontejnere za papir, staklo, plastiku...nekakva varijanta s EU fondom (nekim)...i mislim si ja - zašto oni mogu - a Zaprešić ili Zagreb ne može?!
    U Zaprešiću nema čak ni reciklažnog dvorišta - a kad sam htjela pokazati djetetu plave, zelene i žute kontejnere - NEMA!
    Mi recikliramo papir - nosimo u jedan veliki kontejner kad se nakupi pun gepek papira! Staklo i plastiku recikliramo preko dućana i daljnjih mogućnosti nema...
    Kako da naučim dijete reciklaži - kad nam ne daju mogućnosti za to

  33. #83
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj anchi prvotno napisa Vidi poruku
    Ja imam dio kuhinje koji zovem 'reciklažno dvorište' (i uvijek je u neredu ). Odvajam svaki komadić papira (i račune, etikete s odjeće, komadiće kartonske ambalaže), staklo, plastične boce, stare baterije i tetrapak. Tetrapaka već imam dvije prepune vrećice, ali nikako da odnesem. Pet ambalažu stavim u vrećicu i odložim kod kontejnera za skupljače. Papir i staklo odlažem u kontejner koji se stvarno redoviti prazni . Nikad nisam naišla na potpuno krcati kontejner. I mene muči ta plastična ambalaža od deterđenata, a žao mi je da ne mogu nigdje odlagati bio otpad...
    ja to stavim u posebnu vrećicu i kad nosim pl. boce ne otkup u konzum, tamo im ostavim i ove,bez naknade.... jednom sam ih pitala šta da radim sa flašaa od ulja,omekšivaća i sl. pa su rekli da slobodno donesem i otavim (odvojeno od ovih za otkup)
    ja dosta recikliram,iako nemamo kante za to, pa papir vozim 10ak km. dalje u kontenjer kad se nakupi, plastiku jednom mjesečno, bio otpad kokama, zečevima,purama i na gnoj.
    staru robu par puta godišnje kad idem u zg odvezem beskućnicima ili sad u 12 mj. znaju medveščakovci imati humanitarne akcije pa otfuram onu malo bolju robu tam.
    dosta toga iskoristivog nosim u vrtić - kart. role od wc papira i pap. ubrusa, kutije (iako se od njih teško rastajem jer sve čuvam u njima a i špajza mi je organizirana s kutijama po policama), kutije od štapića za uši,male flašice od npr hrena,meda i sl.,kataloge s igračkama, duple slikovnice, papir za zamatanje, rasparene kuglice,.....

  34. #84

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    moja je kuca jedno veliko reciklazno dvoriste: sve al sve odvajamo pa se cesto zapunimo svime i svacime
    za neke mi jedno stvari zao: nemamo bio otpad (a sumnjam da bi susjedi voljeli kompostanu pod prozorom....)

  35. #85

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    lijekovi: nase DVIJE ljekarne u kvartu nemaju kontejnere za stare lijekove (nije da ih imam puno al uvijek se nesto nadje), a nisu bas ni zainteresirane za nabavku
    iako mislim da su po zakonu duzne ili???

  36. #86

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Jesu, dužni su po zakonu. Ako post vidi MarijanaP možda nam ona da točan info.

  37. #87

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    zg posvuduša
    Postovi
    138

    Početno

    ja pokusavam reciklirati, ali mom gosponu to "tesko" pada...do sada sam ga uspijela "preodgojiti"da odvaja papir i plastiku, ali i dalje povremeno vadim nepripadajuci otpad iz klasicnog smeca
    nego ja se trudim, nosim plastiku u udaljeni kontejner za plastiku i tamo me redovito doceka mjesoviti otpad!!! a kako pola kvarta "preodgojiti" i objasniti za sto sluzi odredeni kontejner?

  38. #88
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Mi smo reciklirali još dok smo morali pješačiti u drugi kvart do kontejnera, tako da nam je sad prava milina kad iste imamo pred zgradom.

    Odvajamo papir (+ karton + tetrapak), staklo, plastiku, biotopad, baterije. Žao mi je što nemamo spremnik za metal (to mi nikako nije jasno - metali se fakat najlakše recikliraju), a reciklažno dvorište nam se zamjerilo jednom davno pa tamo više ne idemo. I nedostaje nešto za elektronski otpad, ali toga, ajde, nemamo baš često. Znam da se može nazvati neki broj da ljudi sami dođu po to, ali moraš imati veću količinu...

    Svaki papirić iskoristimo s obje strane pa ga tek onda bacimo... Staru odjeću prosljeđujem nekome kome treba ili pak koristim za izradu jastučnica i nekakvih ukrasnih jastučića i sl. stvari (i to još šivam ručno jer s mašinom ne znam... a i nemam je, istini za volju ). Stare cipele i neke druge stvari koje nemamo kome dati ostavimo pokraj kontejnera pa si uzme onaj kome treba. Hrpu ambalaže "dekupažiram" i pretvorim u nešto lijepo i korisno. Naravno, trudim se ne pretjerivati s količinom stvari koja čeka "na obradu".

    Slažem se s Traveller - vrlo često nađemo nepripadajuće stvari u kontejnerima i onda poludimo... Svi kontejneri su jedan pokraj drugog. Zar je tako teško otvoriti pravi?? Ili netko fakat misli da papir ide u biootpad?

    Jedino što nikako nisam razriješila - kamo bacati papirnate rupčiće? Neki to karakteriziraju kao bio, a neki kao papir. Meni je zasad u kućnom smeću, ali bih voljela to kategorizirati.

  39. #89
    duma avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Naše Malo Misto
    Postovi
    374

    Početno

    Radim u eko školi.. I žao mi je što vidim jako puno ljudi oko mene koji ne rade u "eko poduzećima" i boli ih briga za sve! Kuda ide ovaj svijet-nekad se zapitam??
    Hvala koryanshei na super,super idejama sa plastičnim vrečicama (upravo radim projekt na temu istih )

  40. #90
    Adrijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    1,317

    Početno

    [QUOTE

    Jedino što nikako nisam razriješila - kamo bacati papirnate rupčiće? Neki to karakteriziraju kao bio, a neki kao papir. Meni je zasad u kućnom smeću, ali bih voljela to kategorizirati. [/QUOTE]

    Papirnati ručnici i rupčići su obično smeće, ne u bio otpad, i ne smiju u papir.

  41. #91
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Citiraj Adrijana prvotno napisa Vidi poruku
    Papirnati ručnici i rupčići su obično smeće, ne u bio otpad, i ne smiju u papir.
    Vidiš, tako sam i ja mislila pa su me zbunili. Na poslu su nam postavili koševe za "recikliranje" i prisiljeni smo "sve odvajati", a realno proizvodimo najviše rupčića raznih vrsta. I kamo onda s tim? Mislim, očito u obično smeće, ali te su nam koševe maknuli.
    Posljednje uređivanje od mishekica : 12.11.2012. at 22:40

  42. #92
    ambrosia avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    259

    Početno

    Gledam neki dan u jednom veeeeeelikom shoping centru - imaju lijepo koševe za plastiku - staklo - papir i onda dođe teta čistačica i iz svih koševa baci sve zajedno u JEDNU veliku vreću

  43. #93
    Adrijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    1,317

    Početno

    Citiraj mishekica prvotno napisa Vidi poruku
    Vidiš, tako sam i ja mislila pa su me zbunili. Na poslu su nam postavili koševe za "recikliranje" i prisiljeni smo "sve odvajati", a realno proizvodimo najviše rupčića raznih vrsta. I kamo onda s tim? Mislim, očito u obično smeće, ali te su nam koševe maknuli.
    Ako imate koš za "ostali otpad" onda tamo.
    Nama su dali letke na kojima lijepo piše šta smijemo u koju kantu bacati. Budem probala naći na netu.

  44. #94
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Citiraj Adrijana prvotno napisa Vidi poruku
    Ako imate koš za "ostali otpad" onda tamo.
    Nama su dali letke na kojima lijepo piše šta smijemo u koju kantu bacati. Budem probala naći na netu.
    Pa nemamo. To i pokušavam reći.

  45. #95

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    I ja sam jednom posvjedočila kako dolazi kamion komunalnog poduzeća i razvrstani otpad istresa u kamion zajedno sa ostalim, neodvojenim otpadom. Naglo mi je pala motivacija za svrstavanje smeća

  46. #96
    Iris avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    ZG Suburbia
    Postovi
    464

    Početno

    a ja sam jednom davno natjerala tatu da ne bude bezobrazan i postane eko savjestan i otfura "ostatke građ.radova" na Jakuševac,jer kao nije mu valjda problem potegnuti malo dalje,a ne na divlje odlagalište (udaljeno cca 5 min.od nas).jer kao zbog takvih kao on,odlagališta i nastanu...bio je tamo 2 sata,radi nekih komplikacija s vaganjem i još su mu naplatili 500 tinjak kuna za to ,ne moram ni reći kako se dan-danas s "radošću" prisjeća tih trenutaka ali bilo mi je malo bed tad...
    ali recikliram ja sve što mogu,a i dalje i "prosvjetljujem" članove svoje obitelji,mm-a srećom ne treba,on se takav rodio

  47. #97
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    Citiraj josipal prvotno napisa Vidi poruku
    moja je kuca jedno veliko reciklazno dvoriste: sve al sve odvajamo pa se cesto zapunimo svime i svacime
    Ovako i mi !

  48. #98
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    I dalje sve recikliramo, kako sam već navela, no muče me neke sumnje ima li sve to ikakve koristi...

    Naime, još u osnovnoj školi prof. biologije i kemije nam je rekla kako se papir uopće ne isplati reciklirati jer se potroši (i onečisti) puno više vode + električne energije. Rekla je da se eventualno isplati raditi karton od starog papira, ali ne i papir. Je li se u međuvremenu što promijenilo i je li ona uopće bila u pravu, ne znam... Zna li netko od vas?

    Druga stvar - plastika. Da bi se (uspješno) reciklirala, potrebno je odvojiti pojedine vrste. Dakle, svaki komadić plastike koji bacite, netko bi trebao pregledati i sortirati. Različite vrste plastike međusobno se ne podnose (uglavnom), a neke se i ne mogu reciklirati... Uglavnom, plastika je problem. Možda bi najefikasnije bilo spaljivati je (naravno, u adekvatno opremljenim spalionicama) za dobivanje toplinske energije.
    Ima li netko od vas možda informaciju kako se kod nas na otpadu sortira plastika, odn. radi li to itko uopće? Napominjem da je to izrazito dugotrajan, naporan i, prije svega, skup postupak. To me žalosti.

  49. #99
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj mishekica prvotno napisa Vidi poruku
    I dalje sve recikliramo, kako sam već navela, no muče me neke sumnje ima li sve to ikakve koristi...

    Naime, još u osnovnoj školi prof. biologije i kemije nam je rekla kako se papir uopće ne isplati reciklirati jer se potroši (i onečisti) puno više vode + električne energije. Rekla je da se eventualno isplati raditi karton od starog papira, ali ne i papir. Je li se u međuvremenu što promijenilo i je li ona uopće bila u pravu, ne znam... Zna li netko od vas?

    Druga stvar - plastika. Da bi se (uspješno) reciklirala, potrebno je odvojiti pojedine vrste. Dakle, svaki komadić plastike koji bacite, netko bi trebao pregledati i sortirati. Različite vrste plastike međusobno se ne podnose (uglavnom), a neke se i ne mogu reciklirati... Uglavnom, plastika je problem. Možda bi najefikasnije bilo spaljivati je (naravno, u adekvatno opremljenim spalionicama) za dobivanje toplinske energije.
    Ima li netko od vas možda informaciju kako se kod nas na otpadu sortira plastika, odn. radi li to itko uopće? Napominjem da je to izrazito dugotrajan, naporan i, prije svega, skup postupak. To me žalosti.
    Ne možeš na ovo jednoznačno odgovoriti...

    Nije bitno samo odvajanje, baš kao što si i rekla. Bitno je ima li u nekoj razumnoj blizini mogućnosti prerade tog odvojenog otpada. Razumna blizina = ono što ne generira dodatne troškove skladištenja i transporta. U Zagrebu se spalionica još nije napravila, prerađuje se metal (Cios otkupljuje, koliko ja znam); papir (otkupljuju Pan i Belišće), staklo (prerađuje Straža) i za drugo ne znam. Zapravo da, pet ambalaža se isto prerađuje.

    Mi smo u bivšoj firmi isto imali odvajanje štajaznam zauljenih krpa i drugih stvari (govorim o vremenu prije desetak godina i više) a onda je sve to zajedno išlo na Jakuševac. Kako je sada - nemam pojma. Nadam se da je bolje, a bojim se da je samo još gore.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 16.11.2012. at 11:06

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •