Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 99

Tema: da li reciklirate?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    450

    Početno da li reciklirate?

    Da li reciklirate? Da li recikliraju vaši susjedi i poznanici? MM i ja smo znali skupljati u gepeku auta plastične boce,staklo, papir i sl i onda ih odložiti u namjenske kontejnere još dok su bili rijetki. Čim bi negdje išli s autom našli bi kontejnre i ispraznili gepek. Ali čini nam se da spadamo u ekološki ' puknutu' manjinu. Čak i sada kad kontejnera ima puno i kad se vraća novac za staklenu i plastičnu ambalažu čini mi se da si skoro nitko ne da truda da što manje smeća završi na deponiju umjesto reciklirano.


    Ne znam da li znate ali jedan restoran ili pizzerija plaćaju ćistoći isto po kvadratu kao i obični građani a njihova dnevna količina smeća se mjeri u kontejnerima a ne vrećicama. Što je najbolje - sigurno 90 % njihovog otpada je razgradivo.

    Onda? Da li reciklirate? A vaši poznanici? Mislite li da su današnja djeca i mladež dovoljno ekološki educirana i svjesna ili su još gori od nas?

  2. #2
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    prestala sam kad su iz kvarta nestali svi kontejneri za plastiku. Stakla i papira nemam puno, ali ih odnesem u odgovarajući kontejner. Prošlo ljeto sam bila u Šilu i oduševilo me što imaju postavljene kante za bio otpad, plastiku, staklo, papir i metal, sve lijepo jedno kraj drugog. Čekam da se Zagreb ugleda na to.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    1,400

    Početno

    Recikliram, godinama. Plastične i staklene boce predajem u obližnjem dućanu, a papir i staklene tegle nosim do kontejnera.

    Pitanje: gdje reciklirati plastične boce od npr. deterdženta, omekšivača i sl.? U dućanu ih ne žele primiti, a žutih kontejnera za plastiku više nema.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    450

    Početno

    Da, žutih kontejnera više nema i to mislim uglavnom zato što su ih ljudi porazbijali pa ih je onda čistoća maknula. Jedan je još bio kraj trešnjevačkog placa do prije mjesec dana ali ni njega više nema. Porazbijat će ih opet ako ih se stavi osim ako ne budu namjenjeni samo za plastiku bez povratne naknade.

  5. #5
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    recikliram od kad znam za sebe s vremenom - sve kvalitetnije i uspjesnije


    djeca su nam isto "nabazdarena" na recikliranje. prijatelji i poznanici i obitelj - kako tko... neki nas dozivljavaju kao frikove, neki od nas pokupe koji tip, neki su ko i mi (ili jos i bolji)...

  6. #6
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ne recikliram papir (možda kao potpala), ni plastiku , ni metal .. ništa
    u mojoj selendri nemam mogućnosti odlaganja u odvojene kontenjere

    jedino što recikliram je organski otpad za kompost

  7. #7
    mali karlo avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,464

    Početno

    papir odlažemo u one kontejnere za papir, a plastične boce vratimo imamo ih dosta jer pijemo stalno janu pa ih se nakupi.
    One plastične od sladoleda čuvam i onda ako mi ostane hrane koja je ok a da je ne bacim u smeće stavim je u tu posudu i ostavim pokraj kante od smeća pa si netko uvijek uzme, tako radim i sa kruhom.

  8. #8
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    ja plastičnih boca imam tako malo (nije opravdavanje za nerecikliranje) a i neki dućan koji ih prima nazad nije mi baš blizu. Kupujem samo mlijeko u plastičnim bocama i to samo za kavu. Jedino se skupi više plastičnih boca koje su nepovratne, a s njima stvarno ne znam što bi.

  9. #9
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    obavezno plastične i staklene boce, papir nažalost ne iako uopće ne bi trebao biti neki problem - kontejner mi je pod balkonom - čista lijenost.

    Najvećim svojim grijehom smatram plastične vrećice koje doduše ne bacam ni u smeće, nego ih skupljam doma ko da će mi jednog dana spasit život

  10. #10
    M.a.r.t.a avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,032

    Početno

    samo plastične boce. staklene ne koristimo puno.
    u mojoj blizini nema odvojenih kontejnera.

    sjećam se kad sam bila mala da mi je garaža bila puna zavezanih snopova novina( koje su se u dobra stara vremena svakodnevno kupovale ) i mislim jednom godišnje da bi to netko došao pokupiti. ne sjećam se dobro.
    mene zanima gdje sa elektonikom - mobitelima, starim kućnim aparatima? a stari ljekovi idu a apoteku?

  11. #11
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    da stvarno, šta radite s plastičnim vrećicama?

  12. #12
    M.a.r.t.a avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,032

    Početno

    a kad sam bila na faksu ti kontejneri su mi bili ispred zgrade i jednom, dvaput mjesečno u sred noći bi bacala 20tak staklenih boca !!!

    Da susjedi ne vide koliko se troši, a
    trošilo se puno

  13. #13

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    450

    Početno

    Citiraj Stijena prvotno napisa
    obavezno plastične i staklene boce, papir nažalost ne iako uopće ne bi trebao biti neki problem - kontejner mi je pod balkonom - čista lijenost
    Mislim da je više stvar navike nego lijenosti jer je često uloženi trud minimalan. Recimo nama doma na polici stolića u dnevnoj stoje sve novine,časopisi, reklame. Kada brišem prašinu proberem ono što je za baciti i stavim kraj ulaznih vratiju. Kad netko izlazi iz stana pokupi to sa sobom i baci u kontejner koji je malo dalje od zgrade. vrijeme posla - 5 min ako i toliko jer bi ionako to morala probrati da bacim a kontejner mi je često usput.

  14. #14
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    Citiraj gitulja prvotno napisa
    da stvarno, šta radite s plastičnim vrećicama?
    kao vrecice za smece u manjim kosevima po kuci (wc, soba...)
    za smanjivanje entropije pri kuhanju tj jednu si namjestim na radnu povrsinu i sve otpatke bacam u nju dok radim, pa na kraju sve u kantu

    ali njih uvijek vise ulazi u kucu nego sto se stigne tako potrosit, pa evo jedna zgodna ideja za ubit cijelu zalihu (evo i malo drugacije)

  15. #15

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    450

    Početno

    Citiraj gitulja prvotno napisa
    da stvarno, šta radite s plastičnim vrećicama?
    Kod nas ih nažalost ne možeš nigdje odložiti ali možeš smanjiti upotrebu tako da one jače i deblje koristiš više puta umjesto da svaki put uzmeš druge u trgovini. kod mene su dvije uvijek u torbici i četiti-pet složenih u maleckoj vrećici u autu. One srednje završe kao vreće za smeće a malene mi dobro dođu za spremiti sitnice kada negdje putujem. Nema dobrog rješenja ali ovo bi moglo možda biti polovično.

  16. #16
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    naravno, ponovno koristenje cvrscih vrecica.

    pomaze i prevencija jer u ducanu ce ti uvalit vrecicu za dva artikla koji stanu u dzep ili torbu pa samo na vrijeme treba rec necu frecicu
    mene nerviraju vrecice iz ljekarni (kad se ne uspijem dovoljno brzo obranit od njih ) jer su premale za ista korisno... osim ovo pletenje

  17. #17

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    He he... ja u zadnje vrijeme ubijam jadne blagajnice koje se polome da s jedne vrećice očitaju po deset bar-kodova.

    A u vrećici - jedan patliđan, jedna tikvica, jedna paprika, jedan komorač, jedna brokula...

    (Zamislite da za sve to uzimam posebnu vrećicu) :/

  18. #18
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Citiraj koryanshea prvotno napisa
    Citiraj gitulja prvotno napisa
    da stvarno, šta radite s plastičnim vrećicama?
    kao vrecice za smece u manjim kosevima po kuci (wc, soba...)
    i ja to radim, ali ne smatram to nekom najboljom idejom jer ipak na kraju završe u običnom smeću :/

  19. #19

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    koryanshea hvala na odličnom linku!

    Mislim da ću si napraviti i ja jednu takvu zaštrikanu za šoping.
    Zapravo, kad bolje razmislim, možda imam vrećica i za tri-četiri!

  20. #20
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Ja, kao i ZIMA imam mjesto u hodniku kod izlaznih vrata na koje već automatski odlažem sve papirnato smeće i samo poberem na izlasku iz stana.
    Plastične i staklene flaše držim u šupici na terasi i kad se skupi puna vreća poklonim ih jednom starčeku koji živi od toga. On je jadan toliko star, da mi opće nije jasno kak ima snage uopće kopat po smeću, ali sila boga ne moli i kaj će jadan. pa mu onda barem olakšam da za tih mojih 20-ak komada ne mora ronit po kontejneru nego mu ih predam u ruke

    Baterije skupljam u posebnu kutijicu i odnesem povremeno u Konzum di ima onaj mali sandučić za to, a za stare ljekove postoje zelene kante u ljekarnama.

    U dućan obično idem s mojim crvenim cekerom i torbom na kotačima, tako da smanjujem na minimum uvaljene vrećice. A nekidan sam ušla u nepoznati dućan i kad sam odbila vrećicu s obrazloženjem da ćemo tako poštedjeti majčicu Zemlju barem jedne nerazgradive napasti, prodavačica je upravo neopisivo iznervirano i prezirno zakolutala očima i promrmljala: Pih, vi ste ko i moj sin, mislite da možete promijeniti svijet
    Rekoh: Da, mislim da smo vaš sin i ja u pravu i da će nas biti tako čvrknutih sve više, a vas skeptičnih sve manje

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    1,292

    Početno

    Tek sada kad sam pročitala tekst na portalu vidim koliko sam neuka kad je o recikliranju rijeć
    Ubuduće ću se sigurno više truditi.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    450

    Početno

    Citiraj jadranka605 prvotno napisa
    Tek sada kad sam pročitala tekst na portalu vidim koliko sam neuka kad je o recikliranju rijeć
    Ubuduće ću se sigurno više truditi.
    kao što sam prije rekla - ne treba puno truda. Samo nešto malo na početku da neke stvari malo drugačije organiziraš i da promijeniš neke navike. Kasnije shvatiš da ti ne treba nešto posebno truda i vremena a dobroga napraviš puno.

  23. #23
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Obavezno recikliram sve što se može. Plastičnu ambalažu koja se ne vraća skupljam mjesecima, pa kad naiđem na neki kontejner onda ubacim unutra. Mada najčešće odmah to i ispadne van jer kontejner bude razvaljen .

    Papire i staklo u odgovarajući kontejner, plastične vrećice za ponovnu kupovinu ili smeće, a kad ih ima više nego ih se uspijem riješiti onda u reciklažno dvorište.

    I tako već godina. Primjetila sam da sam utjecala na svoje ukućane i prijatelje jer i oni već to isto rade.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    96

    Početno

    Pozdrav svima,

    mi smo jedna prava reciklirajuća družina.
    Recikliramo što god znamo da se reciklirati može. MM je puno pedantniji od mene jer ja ponekad, priznajem, kad me uhvati žuta minuta pospremanja stana - sve živo nabacam na jednu hrpu. E tu onda uskaču klinci. Od njih tada dobijem pravu "jezikovu juhu" o očuvanju Zemlje i zaštiti okoliša. naravno, umrem od srama i razvrstavam hrpetinu. U dućan idemo s platnenom vrećicom, špeceraj vozimo u kolicima do auta, a onda u kartonske kutije - tako da smo upotrebu plastičnih vrećica sveli na minimum.
    Baterije nosimo u Konzum, plastične i staklene boce skupljamo u šupi, a njihovo odvoženje je pravi ritual našim dečkima: V.(10 god), N.(7god) i M.(3 god) - skupljene kune odmah potroše na sladoled.

  25. #25
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    Recikliram sve , PET u trgovinu, papir u kontejner

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    I mi recikliramo, sve što se da, plastične posudice od abc sira i jogurta, isto perem pa nosimo u vrtić u kojem ih iskoriste za igru, nakon toga ih bacaju u kontejner za plastiku koji, uz onaj za papir i staklo, imaju u hodniku

  27. #27
    Asimon avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    378

    Početno

    recikliramo samo povratne boce
    i to zato jer nemamo nigdje u blizini kontejnere za papir i plastiku.

    ponosna sam što sve manje koristimo jednokratne baterije. Kupili smo nekoliko kompleta baterija za punjenje i potrpali ih u sve što baterije koristi.
    Samo sad ne znam gdje se mogu odložiti potrošene jednokratne baterije? Imam ih doma spremljene, a tako mi ih je žao baciti u smeće...

  28. #28

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    450

    Početno

    Citiraj Asimon prvotno napisa
    Samo sad ne znam gdje se mogu odložiti potrošene jednokratne baterije? Imam ih doma spremljene, a tako mi ih je žao baciti u smeće...
    Jednokratne baterije možeš odložiti u Konzumu sigurno a mislim da ih ima i u Mercatoru. Inače sam prvu kutiju za odložiti stare baterije vidjela prije nekoliko godina u jednom foto studiu pa mislim da neki i danas to imaju.

  29. #29
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    recikliram godinama - plastika, papir, staklo (naucila od mame i tate, prenijela na MM-a i klince)

    jedino me muci organski otpad :/ (kad bih mogla organizirati neki prirucni kompost na balkonu....)

  30. #30
    MamaRibice avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    581

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa
    jedino me muci organski otpad :/ (kad bih mogla organizirati neki prirucni kompost na balkonu....)
    Kompostirati mozes i u stanu i na balkonu. Progooglaj, svasta se nadje
    Evo npr. drvenih sanduka za kompostiranje u stanu. Nisam probala, ali zvuci zanimljivo.

  31. #31
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Upražnjavamo sva tri R koliko smo u prilici.
    Recycle - kod nas nema odvojenih kontejnera, pa svo smeće ide zajedno. Da ima ne bi mi bilo preteško razdvajati. Naročito me srce boli što nema onih za staklo i aluminijum :šmrc: jer gledam kako iz obližnjeg kafića svako veče istresaju gomile i gomile flaša, flašica i limenki...
    Ali zato recikliram odjeću od starog-novo, prepletem, isheklam, sašijem, gomilu otpada smanjim, a ima i neke koristi zar ne
    Reduce - plastične vrećice u trgovini uzimam samo kad moram, u kupovinu idem sa ruksakom S obzirom da ih se i pored toga nakupi ohoho, prestala sam kupovati namjenske kese za smeće, zbavila mikromini kantu i koristim ponovo dućanske vrećica kao vrećice za smeće. I ja kao koryanshea koristim vrećice za "smanjivanje entropije u kuhinji" Ako postoji, uvijek kupujem deterdžente u vrećici - nadopune, ne uzimam ponovo u flaši. I, da, ne koristimo jednokratne pelene
    Reuse - sve staklene tegle su u stalnoj ponovnoj upotrebi (kuham zimnicu), isto tako i kutije od namirnica - sladoleda, smrznutog voća, abc sira... Uvijek uhvatim vodu od pranja bijelog veša i u njoj operem još nešto. Vrećice od mlijeka i jogurta koristim kao "saksije" za pikirane sadnice za vrt...
    Ima toga još, a ja sam već odužila post Inače, moja mama sve ovo skupa zove "korištenje unutrašnjih rezervi"

  32. #32
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    Citiraj vještičica prvotno napisa
    Reuse - sve staklene tegle
    ih! to sam skroz zaboravila.
    svako "smeće" prvo gledam čemu bi moglo poslužit, duboko mi usađeno to da je razne stvari šteta bacit. kad sam vidila svoju ~sveki kako mrtva-ladna baca praznu teglu u kantu za smece bila sam vako: :shock: mislim da to nikad prije nisam vidila!
    sve tegle i staklene boce automatski cuvam za domaće ajvare, pekmeze, sataraše, vino, zesticu

    muce me doduse one minijaturne teglice od hotelskih dzemova - sta s njima?

  33. #33
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ja se trudim sva 4 R provoditi ali neki dan me nesto umorilo, skuzila sam da je ustvari najneobnovljiviji izvor kojeg trosim svakodnevno - vrijeme i da postoje valjda i laksi i opusteniji nacini za smanjiti svoj otisak co2 nego oni koje ja radim

    imam osjecaj da mm to radi s vise mjere i vise ucinka

    jel imate i vi nekad takav dojam?

    da ste zaglibile?

  34. #34
    Dragonfly avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    Kad je dobra priprema, nije puno posla. Doduše, imam sreću što su pred zgradom kontejneri za papir, staklo i limenke. Bilo bi puno teže da imam tri dana jahanja do njih.

    U špajzi imam 4 košare;
    jedna za plastične boce, jedna za staklo, jedna za papir i jedna za plastične vrečice. Imam i još jednu malu kutiju za baterije.
    Dućan mi je pred nosom pa uzmem boce i baterije kad ih se nakupi.

    U staklene tegle stavljam rižu, tjesteninu i sve ostalo što mi padne napamet, a pakiranje bacim u pripadajuću košaru.
    Jedino ne radim kompost.

    I plastične vrečice se mogu reciklirati, ali taj kontejner imaju samo u reciklažnim dvorištima, pa s njima čekam da se nakupe, stavim u auto i iskipam. Iako, ovi linkovi su jako zanimljivi, pa mislim da ću i ja napravit torbu za plac. Hvala Kory

  35. #35
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    Recikliram na način plastične boce,limenke, papir i sl. ostavljam pred vrata gdje ih svaki dan uzme jedna potrebita gospođa i time se financira...njoj dobro dođe svaka kuna i malo si poboljša penziju, a ja se bolje osjećam jer sam ljenguza negdje nosit, a ipak nije završilo na jakuševcu

  36. #36

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    460

    Početno

    ja bih rado takvu gospođu...

    trenutno mi je balkon skladište PET ambalaže, i svako toliko poludim zbog tog pa mm odveze dio po dio. ali još nismo uspjeli doći do toga da imam manje od dvije crne vreće na balkonu. znalo ih je biti i 6-7.

    tako bih rado nazad one žute kontejnere, živcira me ovo, prije sam nosila svaki dan i mir u kući.
    ali naš najveći problem su one 5l od vode.

  37. #37
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    lapis 99% sam sigurna da postoji netko tko ce te boce pokupit i prodat, ako ih ti ostavis vani pokraj kontejnera.

    ja zivim malo daleko od civilizacije i nema obicnih kontejnera u radijusu 500m, kamoli ovih za reciklazu

  38. #38

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb, Jarun
    Postovi
    188

    Početno

    Sve recikliramo koliko god je moguće! Od kad su stavili prve kontejnere. Prije petnajstek godina.

    Hvala za super link o pletenju vrećica.

    Ja inače baš započinjem posao sa vrećicama koje bi mogle lijepo zamijeniti plastične i baš sam jako hepi zato!

  39. #39
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    PET i staklo odvozimo u lokalni dućkas koji otkupljuje.
    Staklenke od zimnice uredno operem u perilici i nosim mojoj mami koja nam onda te staklenke vrati napunjene (ciklom, ajvarom, pekmezom taj dio reciklaže mi se najviše sviđa),
    Organski otpad ne bacam u smeće, nego na kraju bašće imam kompostište tako da se svi leftoveri, ljuske od jabuka, krumpira, banane i sl. vraćaju mom vrtu.

    Papir (a imaaaaaa ga) odnosimo u Reinu školu. Ondje se svaki petak skuplja stari papir od 10-16 sati. Onda razred koji u mjesecu skupi najviše papira dobije nagradni jednodnevni izlet i sl.
    Mislim da je to predivno za djecu.

    Svaki višak vode od nekakvog pranja (bez deterdženta) ne ide u slivnik nego se polije loza ili cvijeće.

    Za dućan pretežno koristim platnene vrećice, imam ih nekoliko reklamnih, a najdraža mi je tamno zelena koju sam dobila sa uljem, jer se može sklopiti kao novčanik, pa mi bez problema uvijek stane u torbu.

    Na tržnicu nosim košaru i svoje kutije od jaja, jer mi ide na živce kako su bakice naoružane onim tankim šuškavim najlon vrećicama.



    I jedan savjet od mene: poderane i iznošene najlon čarape iskoristite za pranje automobila. Izvrsno skidaju zalijepljene mušice i ptičji izmet, a ne grebu (poput onih poliuretanskih spužvica s abrazivom).
    Eh da, još sam se sjetila da Reine raznobojne najlonke (poderane) nosimo u vrtić, gdje tete od toga prave razne lutkice koje onda poklanjaju djeci za rođendan. Moja Rea im tako za uspomenu iz vrtića jednu prekrasnu gusjenicu i papigu.

  40. #40
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    mene je odusevio u novom kvartu kontejner za tetrapak, no iako pored njega ima ogromni za kartonske kutije i papir (union je tamo), ovaj je prekrcat papirom....kad se to uopce prazni?
    sta mi vrijedi sto ja skupim 12 tetrapaka od mlijeka a kontejner pun danima....

    dok sam zivjela sa starcima reciklirao se papir i staklo.
    sad ne citamo novine, letci ako dodju zavrse u onoj kartonskoj kutiji predvidjenoj za to, i jedini papir koji imamo su maramice, papirnate rolne, wc papir i racuni i na zalost zavrse u zajednickom smecu.
    staklenke- flase, idu za sok od paradajza babi, a ako nitko nece ostale staklenke, idu u kontejner za staklo.

    zao mi je jedino ako se pojavi koja plasticna boca u mjesec dana, ili jedna limenka u mjesec dana, pa ona zbog lijenosti (da samo nju nosam) i nedostatka prostora (najradje bi kad bi imala mjesta za 5 kanta, ali imam za jednu i nesto malo za sastrane skupljati) zavrse u zajednickom.

  41. #41
    morena24 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    460

    Početno

    ja se sad definitivno pokusavam rjesiti plasticnih vrecica. odlucila sam ne uzimati ih vise u trgovinama, ali sad se javio problem

    kuda bacati smece? ako bacim u vrecice nisam nista napravila, opet zavrse u smecu! ima tko kakav prijedlog?

    i jos jedno pitanje ako je netko iz zapresica...ima li tu igdje tih eko otoka?

  42. #42

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    460

    Početno

    Citiraj koryanshea prvotno napisa
    lapis 99% sam sigurna da postoji netko tko ce te boce pokupit i prodat, ako ih ti ostavis vani pokraj kontejnera.
    to radi moja mama, njoj su kontejneri na ulici

    meni su u zaključanoj prostoriji unutar ulaza

  43. #43

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Gdje je tekst na portalu :?

    Reciklirati se trudim, ne uvijek uspješno. Tražim način za olakati taj"posao".
    Koma mi je imat doma nekoliko odlagališta smeća :/ ; tražim simpatična rješenja i želim imat kontejnere il bar listu gdje se nalaze kontejneri za koju vrst otpada

  44. #44
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Kod mene je to recikliranje prilicno neuredno. Vec danima imamo jednu ogromnu plavu vrecu od Deutcsheposta (dosle neke knjige s amazona u tome) do pola punu papira, nasred hodnika, nikako da odvezemo u kontejner.
    Ista takva u kuhinji, do pola puna plasticnih boca.
    Ide mi na zivce sta mi to zauzme prostor po kuci i sad razmisljam kako da o bolje organiziram. Nije mi nimalo tesko voziti to u kontejner, ali moram bolje organizirati prikupljanje.

  45. #45
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Odvajamo plasticne boce, papir i staklo, ostalo ide u istu vrecu.
    Najvise me smeta sto nemamo u blizini spremnik za bio-otpad (ima li to uopce gdje u ZG?), a toga se kod nas dosta skupi. Da imam vise prostora u stanu i vise vremena, mislim da bi napravila kucni kompost i jednom tjedno uzela lopatu i zakopala negdje u divljini.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj Kanga prvotno napisa
    Najvise me smeta sto nemamo u blizini spremnik za bio-otpad (ima li to uopce gdje u ZG?), a toga se kod nas dosta skupi.
    Imaš u reciklažnim dvorištima i zelenim otocima

  47. #47

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    625

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    ja se trudim sva 4 R provoditi ali neki dan me nesto umorilo, skuzila sam da je ustvari najneobnovljiviji izvor kojeg trosim svakodnevno - vrijeme i da postoje valjda i laksi i opusteniji nacini za smanjiti svoj otisak co2 nego oni koje ja radim

    imam osjecaj da mm to radi s vise mjere i vise ucinka

    jel imate i vi nekad takav dojam?

    da ste zaglibile?
    ja ne , ali mm misli da jesam
    a kako tm radi?

    ja pakiranje od nečega rastavim na sastavne dijelove, ako je moguće, ali to mi je već automatski, i mislim da mi ne uzme puno vremena. a vrijeme bi ionako mogla općenito trošiti bolje, samo da sam organiziranija, ali to je već druga tema.
    nekako mi je to sve skupa, odvajanje otpada, postala stvar navike

    odvajam isto već godinama, sve što mogu - papir, staklo, flaše, plastiku, vrećice, metal, stiropor, baterije.. sreća je što živim relativno blizu reciklažnog dvorišta na kunišćaku, gdje primaju sve ovo i još koješta (ali ne bio otpad)
    u jednom periodu dok sam još bila sa roditeljima, smo živjeli u kući, i tada smo odvajali i za kompost.

    meni je fakat bed kad vidim koliko ljudi ne odvaja ama baš ništa. ni papir.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj macek prvotno napisa
    sreća je što živim relativno blizu reciklažnog dvorišta na kunišćaku, gdje primaju sve ovo i još koješta (ali ne bio otpad)
    Primaju zeleni otpad (granje, lišće, orezanu živicu...) ali ne otpad iz kuhinje. Bilo je nekoliko pokušaja postavljanja kontejnera ali to na žalost nikada nije zaživilo.

  49. #49
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj koryanshea prvotno napisa
    muce me doduse one minijaturne teglice od hotelskih dzemova - sta s njima?
    za zacine? cajeve? ne znam koliko su male.

    mi obavezno skupljamo staklene tegle svih oblika i velicina jer mama radi zimnicu, sokove, marmelade, skuplja cajeve, zacine... pa joj uvik treba.

    ja u staklenkama u kuhinji drzim zacine, tjesteninu, grahorice (jecam, orzo, slanutak, lecu...), brasno, griz, puru, puno je urednije, nista mi se ne prosipa i ostane dosta dobro ocuvano, bolje nego kad stoji onako u nacetoj vrecici.

    plasticne vrecice maksimalno odbijam u ducanu, kad ih se skupi dam tati na selo ili svekijima a oni mi ih vrate pune povrca i ostalih dobara dobra zamjena jel da?

    papira vec godinu dana skupljam i jos nisan skupila ni postenu kesu za odnit u kontejner za papri naime mi ne kupujemo novine/casopise... - citamo ih na netu ili kod svekija/susida. obicno jedne novine prodju najmanje 10ak ljudi.

    odjecu saljem dalje...

    ne pijemo (cesto) gazirana pica, rijetko se dogodi da se nadje nesto iz plasticne boce i bocu odnesemo svekijima jer u njima prodaju mliko.

    eto. to je ukratko.

  50. #50
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    evo zanimljivosti.

    ja se vec ponadala kad san vidila naslov a ono

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •