Pokazuje rezultate 1 do 19 od 19

Tema: simptomi visokog tlaka

  1. #1

    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    46

    Početno simptomi visokog tlaka

    Drage forumašice,

    znam da postoji tema vezana za visoki tlak, ali mene zanimaju simptomi. Ovako stoji situacija: u 32. tj sam trudnoće. Od samog početka trudnoće kod gin mi tlak ne ide ispod 140/80-90. Tlak mjeren na digitalnom tlakomjeru. Rdi toga svaka 2-3 dana mjerim tlak u ljekarni i tamo nikada ne ide iznad 130/80. Kod endokrinologice i dr opće prakse tlak mjeren na živinom tlakomjeru je 120/80, savršeno. Prošli tjedan kod gin nakon drugog mjerenja tlak mi je bio170/90!!! Te me je poslao da drugo jutro odem u petrovu, tamo su mi tlak mjerili na živin tlakomjer i bio je 120/75, ali su mi svejedno dali normabel 2mg ujutro i navečer. Zanima me da li je netko imao toliki tlak i koji su bili simptomi jer ih ja apsolutno nemam! Svi kažu da bi trebala imati glavobolje, ubrzan rad srca, mučnine, zamučenje vida, vrtoglavice... A ja se osijećam super! E da, od početka trudnoće imam nekih 20-tak kg previše i do sada sam dobila 9 kg, ali nikada nisam imala problema sa tlakom.

    Nadam se da će se netko javiti sa sličnim iskustvom.
    Pozdrav svima!!

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    ja sam uvijek imala povišen tlak u blizini zdravstvenih ustanova u trudnoći, od uzrujavanja. Izvan bolničkih ustanova imam nizak tlak.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Ja sam u trudnoći imala graničan kod doktora stalno, 140/90
    Kod kuće uvek 120/80
    Ipak, pred kraj trudnoće su me zadržali malo na posmatranju i pila sam neki lek za snižavanje pritiska za trudnice (methyl dopa??) To je zato što je beba bila sitna, pa su mislili da ima zastoj u razvoju zbog visokog pritiska (utiče na snabdevenost posteljice krvlju). Ipak je na kraju sve bilo ok, rodila se na termin i imala 3kg.

    Simptome možeš i ne moraš imati. Ja sam nedavno (nisam trudna) imala hipertenzijsku krizu kojoj je (doktor tvrdi) predhodilo nekoliko dana visokog pritiska. Ali nisam imala nikakve simptome, čak ni glavobolju. Neki organizam bolje podnosi a neki lošije,

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    277

    Početno

    Meni su u 28. tjednu otkrili povišen tlak 150/100, pa su me odmah stavili na terapiju Ormidolom. Isto tako nisam osjećala nikakve tegobe, ali su doktori taj moj tlak ozbiljno shvaćali i kontrolirali. S vremenom mi je doza lijekova rasla, uveli su i Normabele 2 puta po 2 mg i dali mi Metyldopa za snižavanje tlaka. Uglavnom, zadnjih 7 tjedana sam bila u bolnici, ali ne samo radi tlaka već i drugih problema. Izgleda da je meni trudnoća bila nekakav okidač za visoki tlak jer sam i danas na terapiji, a možda sam i prije trudnoće imala povišeni tlak samo zbog neprepoznavanja simptoma nisam to znala. Moj ti je slučaj vjerojatno ozbiljniji od tvojeg, ali eto i u ovakvih težim trudnoćama opet se sve da regulirati. Nemoj se previše brinuti, samo slučaj liječnike i redovito uzimaj terapiju i mjeri tlak.

  5. #5
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Ni ja nisam osjećala nikakve simptome povišenog tlaka. Uzimala sam od trećeg mjeseca trudnoće lijekove (betablokatore), tlak kod doktora uvijek povišen, doma uglavnom u redu. Ali, nakon stresa ( to je bila treća trudnoća, pa ima stresa sa dva sina doma) bi se povećao. Redovno sam svaki mjesec morala i kardiologu.

    Sa bebom i porodom je sve bilo u redu. Povišen tlak je, nažalost, ostao.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 02.10.2011. at 20:21

  6. #6

    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    46

    Početno

    Ma ja sam isto mislila da imam sindrom bijele kute, ali zašto mi onda u petrovoj nije tako visoki tlak, ni kod endokrinologice ni kod dr opće prakse. Toliki tlak sam po sebi nije dobar pa predpostavljam da bi barem nekakve simptome imala... sve više si mislim da taj tlakomjer kod gin ne radi kako treba jer me svaki put nakon mjerenja pita jesam li dobro s obzirom koliki je tlak. Ma više nisam pametna

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    277

    Početno

    Gle tasha, na 140/90 nećeš ni osjetiti neke simptome. Tlak se osjeti kada je puno puno viši. Moj brat je imao 170/110 jedan dan pa ništa nije osjetio, ali opet i to ovisi od organizma do organizma. Posudi od nekoga tlakomjer, ako ga ti nemaš, i mjeri 3 puta dnevno. Ako dođe do 150/100 odmah u Petrovu, tako je meni moj ginić govorio. Zbog nedostatka simptoma, ljudi godinama imaju visoki tlak i dijabetes a da ni ne znaju. U trudnoći se redovito kontrolira, pa se zato i reagira.

  8. #8
    migulica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Stenjevec
    Postovi
    1,130

    Početno

    imaj svoj tlakomjer i mjeri bar 4 puta dnevno. Meni je doma bio tipi topi, a na pregledu donji redovito povisen. Hospitalizacija u 31 tjednu zbog 150/90. U bolnici super tlak, ali sam do kraja ostala.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    46

    Početno

    Ja ga kontroliram u ljekarni na digitalnom i nikada nije visok, najviši do sada je bio 130/80. Doma imam onaj što ide na zapešće i na njemu je prenizak 100/60, a već sam ga 2 puta nosila na baždarenje i kunu se da je tlakomjer u redu. Da li je moguće da digitalni tlakomjeri mogu pokazivati tolika odstupanja jer mi je na živinim tlakomjerima uvijek podjednak?

  10. #10
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Ja imam doma oba tlakomjera i redovno digitalni pokazuje manje, a na manometar više. Pa uzmem srednju vrijednost. Ili ne mjerim.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    46

    Početno

    Evo curke samo da javim, jučer 3 puta u ljekarni mjerila tlak, zadnji put nakon normabela 150/90. Nazovem petrovu i kažu mi da dođem. Tamo mi na živinom prvi put 145/85, nakon par minuta 140/80. Doktorov komentar: a kaj bi vi sa svojom visinom i težinom imali tlak kao beba. Pa da, voljela bih ako je moguće! Pojačao mi je normabel i neka nastavim mjeriti, ali neka si kupim živin tlakomjer jer ostali ne valjaju. To je rekao kao da si svi mogu to priuštiti...I drugi put neka dođem ako mi donja vrijednost dođe do 100.

  12. #12
    Totto avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    190

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam uvijek imala povišen tlak u blizini zdravstvenih ustanova u trudnoći, od uzrujavanja. Izvan bolničkih ustanova imam nizak tlak.
    Potpisujem! Ja sam inače niskotlakašica i to sa izrazito niskim tlakom, al kad god dođem kod ginekologa, zbog brige za bebu mi srce tuče kao ludo, a tlak je 120/80 (što je za mene povišenje tlaka).

    tasha, možda da nabaviš kući tlakomjer i kontroliraš se, bitno je i pravilno se pozicionirati (sjediti) prilikom mjerenja, sve kako piše u uputstvima

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj tasha prvotno napisa Vidi poruku
    Evo curke samo da javim, jučer 3 puta u ljekarni mjerila tlak, zadnji put nakon normabela 150/90. Nazovem petrovu i kažu mi da dođem. Tamo mi na živinom prvi put 145/85, nakon par minuta 140/80. Doktorov komentar: a kaj bi vi sa svojom visinom i težinom imali tlak kao beba. Pa da, voljela bih ako je moguće! Pojačao mi je normabel i neka nastavim mjeriti, ali neka si kupim živin tlakomjer jer ostali ne valjaju. To je rekao kao da si svi mogu to priuštiti...I drugi put neka dođem ako mi donja vrijednost dođe do 100.
    tasha, mozes li napisati koji dr ti je ovo rekao?

  14. #14

    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    46

    Početno

    Ne bih ga navodila jer nije vrijedan spomena.
    Totto, imam kućni tlakomjer i on pokazuje 100/60, a 2 puta je nošen na baždarenje i kao sve super!!

  15. #15

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Posalji mi pm ako zelis. Necu te nigdje citirati, bez brige.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    172

    Početno

    ja nisam imala bas nikakve simptome (ok osjecala sam da "nesto" nije ok i da organizam trpi) a imala sam pravi trudnicki povisen. uglavnom nemoj se iznenaditi ako te ostave u bolnici (kao sto sam se ja iznenadila - direktno s posla i kontrole). jako se pazi na to zbog eklampsije...

  17. #17
    zibba avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,204

    Početno

    Ja inače imam tlak van trudnoće 90/60 čak i niže. U trudnoći mi je recimo koliko toliko uredniji tj kreće se čak do 110/70 iako mu je to plafon. E sada, prije 10 dana me odjednom uhvatili čepovi u ušima i problemi s vidnim poljem, tj preiferni vid mije bio skroz mutan, jedino u centru oka sam vidjela kao obrise. Tlak mi je u tom slučaju bio 140/90, otkucaji srca 131, počele trnuti ruke i lice. Na hitnoj su mi rekli da je to OK tlak i da je to moj uobičajeni napadaj migrene, a ja sam sigurna da to nije to jer se očituje na skroz različite načine taj napadaj i poslali me neurologu. Kroz 3-4 sata je tlak sam od sebe pao na 100/60, otkucaji 108 što je moje normalno. Evo prije dva dana opet imala iste simptome, dakle smetnje vida, tlak, trnci i sve. Nisam išla na hitnu jer nisam imala kako, a tlak je bio 145/93. Opet je trebalo par sati da se sve unormali.
    I ja se bojim preeklampsije, pogotovo s ovim simptomima. Inače sam 34 tjedna trudna.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    Zibba, ajde ti lijepo nazovi hitnu, ako nemaš kako do bolnice.
    Moj tlak je bio daleko viši od tvoga i ja sam se počela gušiti. Zamaglio se vid, šum u ušima.
    Srećom, bila sam već tada u bolnici pa sam bila zbrinuta.
    Par dana prije tog zadnjeg "napada" tlak je bio otprilke kao tvoj 140, 150. A onda je otišao previsoko.

  19. #19
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    Meni je tlak bio uvijek 120/80 u provoj t i u drugoj do 36 tj. E onda mi je počeo skakati i počelo je tako da me jako boljela glava i nije prolazila pa sam otišla na hitnu u Petrovu. Taj tjedan sam i rodila, nisam dobila nikakve tablete iako mi je tlak bio 140/80 i 150/90, morala sam svaki dan u ambulantu i doma svako toliko mjeriti tlak. Nisam se dobro osjećala, onako, ništa posebno, ali baš osjetiš kako je netko rekao da organizam trpi. Kad sam rodila bila sam neko vrijeme na tabletama zbog tlaka, koji se smirio nakon nekog vremena sam od sebe. Nadam se da će tako i ostati.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •