Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: "Alergija" na agrume

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno "Alergija" na agrume

    Što se tiče agruma, vidim da se i ovdje odgađa njihovo uvođenje u prehranu.

    Zanimljivo mi je što dr.Richter piše o njima kao alergenima, mislim da je on jedan od vodećih alergologa kod nas. Ako ne i vodeći.

    http://www.cybermed.hr/forum/read.ph...&i=1232&t=1228


    Sve na ovom svijetu može biti alergen, a ne znam odakle vam informacija da su agrumi posebno opasni. Bavim se alergologijom, i kad god je netko sumnjao na "citrično voće" ili agrume, nismo tu alergiju do sada u naših bolesnika nikada uspjeli potvrditi.


    ... je alergija osobina organizma, koja će se ispoljiti prvom prigodom u susretu s dostatnim podržajem, a taj ovisi o količini dotične hrane, te tek potom o njenoj alergeničnosti. Tako prvo mjesto zauzima kokošje jaje, kravlje mlijeko, sojino mlijeko (eto vidite: sojino, koje se daje kod alergije na kravlje, na kraju je i samo često premdetom alergizacije), školjkaši i bijela riba te kikiriki. Kao što vidite, arguma nema još jako dugo, a činjenica da to netko kaže, ne znači da je to istina. Kod nas se svašta priča, a da se prije ne odvagne relevantnost tih poruka. Nadam se da niste shvatili da je totalno niječem alergeničnost agruma, ali vam odgovorno tvrdim da se u prvoj godini života, zabranom agruma za 40-ak tisuća novorođene djece u Hrvatskoj ne bi izbjegao ama baš niti jedan slučaj alergije djeteta. A kao bi se izbjegla poneka alergija na citrično voće, dobila bi se neka druga, jer dijete ipak treba jesti.
    Zna li itko išta o alergenosti tih agruma, je li itko čuo/vidio/doživo alergiju na agrume? A da dr. R, kojem su alergije radno okruženje, nije vidio takav slučaj.

  2. #2
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Ja osobno nikad u životu nisam čula da je netko alergičan na naranču ili limun ili...
    Nekako imam dojam da se to više odnosi na zemlje gdje to voće ne raste i gdje se tek "odnedavna" uvozi i konzumira, a pošto geni "pamte" takvi ljudi lakše razviju alergiju prema nečemu što njihovi pretci nikad nisu jeli.

  3. #3
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ja ne podnosim narance, al nije uvijek bilo tako.
    prije sam ih mogla normalno jesti. mandarine isto. limun u caju jos mogu podnijeti, i eventualno malo grejpa.

    ali sok od narance (bilo prirodni, bilo juice) ne podnosim nikako. odmah (al fakat odmah, u roku od desetak minuta) dobijem uzasne grceve u stomaku, a onda i hm, jelte, proljev koji traje dok sok ne izadje netaknut. i onda ko da se nista nije dogodilo.
    :?

    trebalo mi je nekoliko epizoda sranja dok nisam skuzila od cega je.

    samo jos nisam skuzila jel po Richteru to alergija, netolerancija, il nesto trece...

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    To više liči na netoleranciju. Možda ima puno fruktoze, nekima ona smeta, ali obično to više ide na napuhavanje i sl. Da je alergija pekla bi te usta, dobila bi fleke oko usta po licu i sl.

  5. #5
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Opet ja dižem neku iz prašine.
    Prije dva dana, primjetimo bebcu crvene tačkice po obrazima, pa odmah predpostavim alergiju i počnem vrtit film u nazad. U to primjetim da su mu šakice otekle kao buhtle. Tu već skoči adrenalin, on počne nešto suho kašljucat i završimo na hitnoj u 1 poslije ponoći. Sve se dosta dobro završilo, alergija jeste, ali napad nije bio baš tako dramatičan. Dobili smo Fenistil kapi i pijemo ih već 3. dan. 90% smo sigurni da je igranje sa neoguljenim kivijem izazvalo alergijsku reakciju. Postoji još jedna sumnja na neku biljnu kremu, ali mi nekako buhtlanje šakica više vuče na kivi. Koliko može trajati ovakva reakcija? Otok na ručicama je gotovo sasvim nestao, ali urtike i dalje izlaze po obrazima, i nakon nekog vremena se povlače. Ne znam koliko se uzimaju ove antihistaminske kapi, do nestanka simptoma, ili imaju neko drugo ograničenje?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Citiraj Strobery Shortcake prvotno napisa
    Opet ja dižem neku iz prašine.
    Prije dva dana, primjetimo bebcu crvene tačkice po obrazima, pa odmah predpostavim alergiju i počnem vrtit film u nazad. U to primjetim da su mu šakice otekle kao buhtle. Tu već skoči adrenalin, on počne nešto suho kašljucat i završimo na hitnoj u 1 poslije ponoći. Sve se dosta dobro završilo, alergija jeste, ali napad nije bio baš tako dramatičan. Dobili smo Fenistil kapi i pijemo ih već 3. dan. 90% smo sigurni da je igranje sa neoguljenim kivijem izazvalo alergijsku reakciju. Postoji još jedna sumnja na neku biljnu kremu, ali mi nekako buhtlanje šakica više vuče na kivi. Koliko može trajati ovakva reakcija? Otok na ručicama je gotovo sasvim nestao, ali urtike i dalje izlaze po obrazima, i nakon nekog vremena se povlače. Ne znam koliko se uzimaju ove antihistaminske kapi, do nestanka simptoma, ili imaju neko drugo ograničenje?
    Moja je znala imat neobjašnjive urtikarije, pedijatrica dala fenistil-tjedan dana. Simptomi bi se povukli odmah drugi dan.
    Ja sam bila alergična na naranđe-osip po cijelom tijelu. Obzirom da reakcija nije bila opasna (nikakvi simptomi osim svraba), davali su mi po malo naranđe svaki dan i stanje se do škole unormalilo. I danas se znam osipat po rukama ako pretjeram s naranđama.

  7. #7
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Bila jutros kod pedijatrice, i ona smatra da pošto se stanje nakon tri dana ne smiruje već i dalje traje priličnim intenzitetom (danas se urtikarija proširila i na udove) da kivi nije problem, već nešto sa ćim je mališa još uvijek u dodiru. Sad nam predstoji metoda experimenata i odbacivanja mogućnosti :/

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Citiraj Strobery Shortcake prvotno napisa
    Bila jutros kod pedijatrice, i ona smatra da pošto se stanje nakon tri dana ne smiruje već i dalje traje priličnim intenzitetom (danas se urtikarija proširila i na udove) da kivi nije problem, već nešto sa ćim je mališa još uvijek u dodiru. Sad nam predstoji metoda experimenata i odbacivanja mogućnosti :/
    Pa za tri dana vam je trebalo proći. Nego, jel on na dijeti kakvoj?

  9. #9
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Ne, na kakvu dijetu misliš?

  10. #10
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Citiraj Strobery Shortcake prvotno napisa
    Ne, na kakvu dijetu misliš?
    pscinencija od nečeg ili nekog

  11. #11
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa
    Citiraj Strobery Shortcake prvotno napisa
    Ne, na kakvu dijetu misliš?
    pscinencija od nečeg ili nekog
    apscinencija

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    190

    Početno

    nekad se kod urtikarije propisivala tzv hipoalergena dijeta, mislim da je uključivala jabuke i dvopek i ništa drugo, al odustalo se od toga.

    btw, geni ne pamte. Lamarkizam je napušten još prije 150 godina.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    moj mats je alergican na agrume ali on je alergicani na vecinu voca

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Mojim klincima alergoloskim testiranjem nije dokazana alergija na agrume, ali su obadvoje dobivali osip, odnosno pogorsavao im se neurodermitis nakon sto bi pojeli narance ili mandarine. Roku se povuklo nakon 5. godine, a Katji smo ih izbacili.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    i mome je prick testom dokazana "alergija" (kako ju god nazvali, neka reakcija...), ali on je alergičan na sve i svašta...

  16. #16

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    a jeste li primijetili da većina dječjih tekućih vitamina kao aromu ima ekstrakt naranče?

  17. #17
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Moj nečak reagira na kivi i mandarine. Reakcija je crveni osip po cijelom tijelu, koji svrbi, i crveni flekovi po licu.
    Nedavno smo dobili nešpricane, domaće mandarine i njih može jesti do mile volje i nije mu ništa, pa pretpostavljam da je ustvari reakcija na pesticide.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Citiraj Strobery Shortcake prvotno napisa
    Ne, na kakvu dijetu misliš?
    Sori nisam bila na netu. Mislim na dijetu tipa dvopek, riža, čaj... Pitam jer su mene stavili na dijetu nakon alergije na hranu, a nije se znalo na koju. Navodno to služi da se organizam (imunosustav) smiri. Bila sam jedno 3 dana na strogoj dijeti plus lijekovi antihistaminici (valjda se tak zovu). I onda polako uvodiš namirnice.

  19. #19
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Citiraj gita75 prvotno napisa
    Citiraj Strobery Shortcake prvotno napisa
    Ne, na kakvu dijetu misliš?
    Sori nisam bila na netu. Mislim na dijetu tipa dvopek, riža, čaj... Pitam jer su mene stavili na dijetu nakon alergije na hranu, a nije se znalo na koju. Navodno to služi da se organizam (imunosustav) smiri. Bila sam jedno 3 dana na strogoj dijeti plus lijekovi antihistaminici (valjda se tak zovu). I onda polako uvodiš namirnice.
    Nije na nekoj posebnoj dijeti. Dogovorila sam se sa pedi da za početak izbacimo ono što je jeo svaki dan, tri dana najjače reakcije, a moglo bi biti alergen - kravlje mlijeko, da ne dajem jaje (koje nije jeo bar 7 dana prije reakcije) pa da pratim situaciju. Ako se krene smirivat, izbacujemo km do daljnjeg (Bog blagoslovio majčino mlijeko!). Ako ne, onda idemo tražit šta bi moglo biti drugo. Ali. slučajnosti, tih dana smo mu davali namirnice koje se preporučuju za početak dohrane, ništa novo nije probao bar 5 dana prije, jedina suspektna namirnica je km. Za sad pratimo situaciju. Ovaj naš slučaj ispao iz teme o agrumima

  20. #20
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    izgleda da i moj malac ima alergiju na mandarine, prvo je pojeo par kriški iz mercatora ( dobiokao mali proljev +povraćanje nakon 36sati), nakon 10 i više dana nejedenja dobili domaćen nešpricane od poznatog i opet isto ( mali je pojeo max. 4 kriškice minijaturne).

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •