Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 207

Tema: Peta bolest

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    365

    Početno Peta bolest

    U našem vrtiću već mjesec dana vlada peta bolest.
    Dijete nije na izgled bolesno ali ima fleke po licu / tijelu ko da ga je sunce opeklo. Lijeka nema (virusna bolest koja se javlja epidemijski svakih 20 godina.), bolest navnodno traje 1-3 tjedna.

    Sad me zanima koliko starno traje, do kad su djeca zarazna, i koliko dugo ne mogu u kolektiv, kad mogu u šetnju...
    Zanima i druge mame iz vrtića.

  2. #2
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    kod nas u vrticu isti/slicni simptomi, dosta djece je oboljelo i jedna teta...

    pocne crvenilom na obrazima koje traje par dana i vise se puta u danu povlaci i ponovno javlja. onda se s obraza osip spusti na trup, izgleda kao osip i nakon nekoliko dana "preseli" se na ruke i noge. pa opet nekoliko dana - kao da "izlazi" iz tijela. na kraju to na rukama i nogama ima "mramorni" izgled - fleke su crvenih rubova s bijelim sredisnjim dijelom. nema temperature ni ikakvih drugih simptoma.

    nama dr nije spominjala taj naziv "peta bolest" :/

    nema terapije osim ostanka doma.


    noa je odradio, sad je leo doma.

    dr kaze da sad "epidemija" jenjava, al da su imali period od nekih mjesec dana kad im je svaki dan dolazilo preko nekoliko djece s istim simptomima iz razlicitih sredina (skole, vrtici...)

  3. #3

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    nisam ni znala da to postoji...

    Peta bolest?

    Erythema infectiosum - uzrokuje je parvovirus B19 i nije opasna osim za trudnice
    http://www.netdoctor.co.uk/diseases/...nfectiosum.htm

    ima link i od Euroalbe na hrvatskom, ali njih neću linkati , ubaci "peta bolest" u google

  4. #4
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    onda se s obraza osip spusti na trup, izgleda kao osip


  5. #5
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    prije par mjeseci je poharala ivarov razred, ivar je dobio i nije ni osjetio, ali ja....
    nadam se da je nitko odrasli oko vas nece dobiti


    nakon tri tjedna se osip ponovi
    a sto se tice iozolacije, nema je
    bolje je da je svi dobiju dok su tako mali, mene je unistila, mjesec dana u kostobolji, glavobolji, puzala sam po podu doslovno

  6. #6
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    prebolili pred mjesec dana. dobila je samo z, dok nitko drugi nije od nje dobio iako nismo uopce pazili. inace je u grupi u vrticu imalo puno djece. doma je bila oko 10 dana a citala sam na netu da je dijete zarazno samo 24 sata od izbijanja.proslo je nakon 10 dana a na licu se i sada zna jace zacrveniti..inace smo isli normalno van u park i svuda s obzirom da nije zarazna. svud osim u vrtic.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    ja sam parvo. B19 u trudnoći dobila i završilo je najgore moguće ...

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Citiraj VIPmama prvotno napisa
    ja sam parvo. B19 u trudnoći dobila i završilo je najgore moguće ...


    Evo i ja sam jutros skužila da je moj ima i poslala ga u vrtić.
    Kad se bolest dijagnosticira (faza osipa) djeca ne moraju biti izolirana jer više nisu zarazna.
    Osip se može pojavljivati u nih 1% i nakon 3 mjeseca.

    Kod odraslih je malo ozbiljnija. Ja sam zbog nje prije više godina par dana zaglavila u bolnici.

  9. #9
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    kod nas je problem jer to ni pedijatri ne znaju, nasa je inzistirala da bude doma 10 dana da je zarazna dok je god osipa-a sto nije tocno, dok su neki pedijatri odmah drugi dan slali djecu u vrtic, i onda je nastao kaos u vrticu i panika

  10. #10
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Citiraj Imga prvotno napisa
    Erythema infectiosum - uzrokuje je parvovirus B19 i nije opasna osim za trudnice
    http://www.netdoctor.co.uk/diseases/...nfectiosum.htm
    A nemoj me! :shock:
    A mi cijelo vrijeme u drustvu s Litalicima.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    Citiraj Imga prvotno napisa
    Erythema infectiosum - uzrokuje je parvovirus B19 i nije opasna osim za trudnice
    http://www.netdoctor.co.uk/diseases/...nfectiosum.htm
    A nemoj me! :shock:
    A mi cijelo vrijeme u drustvu s Litalicima.
    Busy, opasna je u II trimestru, a i ti si već vjerojatno imuna.
    No ja bih na tvom mjestu ipak reducirala kontakte s njima i u međuvremenu napravila UZv pregled i serologiju.

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    365

    Početno

    Fala puno, cure sad sam mirnija. Po pričanju teta 3 tjedna se nebi smjeli izaći van iz kuće.

    Ma naš dr. rekao (išli po neki recept za gljivice) da je uopće bez veze da budu doma jer ionako nema bolest nikakvih kompikacija a kad izbije po licu purpurno ljubičast osip onda je to peta bolest , a da malo crvenila ništ ne mora značiti. Zarazni su do izbijanja osipa. Nama reko da ne moramo ni dolazititi ak dobijemo, da dođemo na kontrolu kad izbiju sve feleke (3-7 dana). I rekao da neki klinci prebole bez ikakvih simptoma, možda sa malo crvvenila (do 50% slučajeva).
    U slučaju temperature ili neobičajnog stanja djeteta da dođemo, jer ko i kod svake viroze pada imunitet pa mogu pokupit nešto i sa strane. Zato je dobro ostati doma (ne ići u kolektiv 7-10 dana).

    VIp mama , baš mi je žao

  13. #13
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Jesam u drugom (pri kraju) trimestru.
    Ni sa kim nisam bila u vrlo bliskom kontaktu, osim s najmladjom Litalickom koja nema izrazen osip ni nista (dakle, najgora moguca varijanta, ako je zarazena i ona).

    Da li je po mene potencijalno opasna i starija Litalicka koja bi trebala doci k nama na spavanje i druzenje?

  14. #14

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,712

    Početno

    Prijavljujem da je bilo i u našem razredu i prošlo bez većih problema. Moji dečki nisu dobili, a po pričanju doktora, više je izraženije i češće oboljevaju djeca svjetle puti i plave kose.
    Ne lijeći se ničime, a tijek bolesti je onakav kakvog je litala opisala.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    Jesam u drugom (pri kraju) trimestru.
    Ni sa kim nisam bila u vrlo bliskom kontaktu, osim s najmladjom Litalickom koja nema izrazen osip ni nista (dakle, najgora moguca varijanta, ako je zarazena i ona).

    Da li je po mene potencijalno opasna i starija Litalicka koja bi trebala doci k nama na spavanje i druzenje?
    Uh, sad sam vidjela da si u 28 tjednu.
    I najstarija je opasna jer je možda u fazi inkubacije koja traje oko 10-tak dana (7-17). Obavi UZV i napravi serologiju da si mirna i da se slobodno možete nastaviti družiti.
    Problem je i ako je tvoja cura bila s njima u kontaktu.

  16. #16
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    busybee


    ~~~~~~~~~ da ti nismo prenijeli virus ~~~~~~~~~~~

  17. #17
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Problem je i ako je tvoja cura bila s njima u kontaktu.
    Jasno mi je.

  18. #18
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ja sam se isto druzila s trudnicama dok nisam znala sto mi je, sve sam oh obavijestila cim sam saznala, neke od njih su isle na pretrage i sva sreca sve je bilo ok, ali ja sam bila luda od brige

  19. #19
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    curke, mozete li barem reci u kojim se vrticima pojavila epidemija u Zagrebu?
    Barem dio grada?
    Bogo mili, nadam se da nije u nasem vrticu? (Bajka)
    Idem sada zvati vrtic i pitati.

  20. #20
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Zvala sam i VMS kaze da su imali svega 4 slucaja oko Bozica i to 2 u Humskoj :/

    Za sada kaze da nema info ali da ce obavijestiti voditelje objekata da im odmah dojave ako se pojavi koji slucaj.

  21. #21

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    365

    Početno

    Pešćenica (Borongaj).

  22. #22
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    hvala zvjerka

  23. #23

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    moj mali je imao - nekoliko dana smo mislili da ga je stvarno sunce opeklo po obrazima, i da nismo zbog nečeg drugog otišli pedijatrici ne bi je vjerojatno niti dijagnosticirali. no, onda sam ja shvatila da sam prije nekoliko tjedana i ja imala takvo crvenilo, vrućina mi je udarala u glavu. no, nikakve druge simptome nisam imala i u stvari samo pretpostavljam da sam i ja imala petu bolest tad. :?

  24. #24
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Litala, mogu li pretpostavljati da se epidemija siri po pulskim i okolnim vrticima?

    Iskreno, nikad za ovu vrstu zaraze nisam cula (a bili na druzenju u Liznjanu nedavno.)

    Kako bolest zapocne, kako cu ju prepoznati? I koja je inkubacija nakon koje bi se simptomi trebali pojaviti?

  25. #25
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    I ja sam imala, ali ne znam tacno kada, cak je moguce da je to razlog missed abortiona koji mi se desio pre nesto vise od pola godine (kasno sam uradila serologiju, pa se ne moze tacno utvrditi).
    Sad bar znam da sam imuna.
    Nisam osetila nikakve posebne simptome.

  26. #26
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Koliko je prošlo od pobačaja do vađenja?
    Nalazi bi trebali biti jasni i tri -četi mjeseca nakon friške infekcije.

  27. #27
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa
    Koliko je prošlo od pobačaja do vađenja?
    Nalazi bi trebali biti jasni i tri -četi mjeseca nakon friške infekcije.
    sad sam pogledala, od kiretaze je tada bilo 4 meseca i dvadesetak dana, a plod je uginuo jos oko desetak dana ranije.
    rezultat za IgG je 1:320, elisa test.

    mozda je bila i genetska greska, ne znam.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    Da bi se parvovirus B19 prenio na plod, može proći i do 17 tjedana, većina beba se rodi u terminu. Koliko sam ja tada informacija istraživala i nalazila, ako se kod majke dijagnosticira/izolira virus, postoji mogućnost induciranog poroda da se spriječi prelazak na bebu, ali to sam davno proučavala, možda ima i kakvih novih istraživanja.

  29. #29
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    U nasim vrticima (i gradu) ima puno slucajeva pete bolesti. Infektologica mi je preporucila da ne saljem maloga u vrtic, ne ide u vrtic vec treci tjedan), te da bi bilo dobro da izvadim antitjela za parovirus b19. Nalaz sam cekala dva tjedna- i pokazuje da nemam imunitet na virus. Buduci da sam u drugom tromjesecju, kaze da mi maleni ne bi smio u vrtic jer epidemija jos traje i da je bolje da je doma da mi ne prenese. Meni i muzu jako je tesko izorganizirati cuvanje malenog, do treceg tromjesecja imam jos 6 tjedana... A nemam nikakvih osnova da otvorim bolovanje. Nisam pametna, poslati ga u vrtic ili ne? Ili da ja idem na posao pa sve sto zaradim da dam cuvalici (koju cu tesko nac vec za sljedeci tjedan). Jel trece tromjesecje barem nesto sigurnije?

  30. #30
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    Ja se ne bi igrala na tvom mjestu. Mojoj frendici je beba umrla zbog toga tj rodila je mrtvorodence. Posto vec imas srecu da si upozorena i imas mogucnost izbjeci.

  31. #31
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Nasli smo cuvalicu. Taman ce mali moci u vrtic kad ja odem na godisnji, pa mozda nece ici ni tada. Malo mi je nezgodno jer placam i cuvalicu i vrtic, ne mogu dobit potvrdu od doktora da mi umanje racun jer je zdrav (vrtic nam je 650 kn).

    Iako ne ide u vrtic, tu i tamo smo u kontaktu s nekom djecom, htjeli/ ne htjeli, ne mozemo pod stakleno zvono (park, trgovina, susjedi).

    Sad ni nema smisla ni rodendan da mu slavim opet bi zvali te neke prijatelje iz vrtica.

  32. #32
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Peta bolest ne bi trebala raditi tockice po dlanovima? Citam da su dlanovi i tabani obicno postedeni. Meni vec dva dana dolazi i odlaze tockice po dlanovima, a mozda je to ipak od trnaca i bolova u rukama koje me muce ova dva-tri dana?

  33. #33
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    tu pričaš o sebi a ne o klincu?

  34. #34
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Ma o sebi. Al to mi toliko puta dode i ode da je bas ko neka "cirkulacija".

  35. #35
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    Ne, bas po rukama onako reljefi . Lice rumeno izrazito. Ma nemas ju, opusti se :hug

  36. #36
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Evo slikica. Ne vjerujem da je Peta, ovo je skroz ispod koze. Mozda od trnaca, od udebljanosti od trudnoce. Od umora

    http://public.fotki.com/s2000/ostalo...379702162.html
    Posljednje uređivanje od S2000 : 08.06.2013. at 22:16

  37. #37
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    S2000, ne vjerujem da je peta bolest, ali otiđi kod dr. meni to izgleda "za provjeriti" što je.

  38. #38
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Unatoc svim mjerama "opreza" koje smo poduzeli da moj klinjo ne dobije Petu, postoji sansa da je osip koji je nedavno imao ipak Peta...
    Od nekih stvari ne mozes pobjec

    Nadam se da ju ja nisam fasovala.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    357

    Početno

    Da li je uz petu bolest obavezno prisutna temperatura i svrbež ili može biti i bez toga?

  40. #40
    Mia and me avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2014
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    236

    Početno

    Nama je danas potvrđena Peta bolest i nismo jedini slučaj po navodimapedijatrice
    Crvenilo na obrazima počelo je u ponedjeljak, jučer se ujutro malo žalila na glavobolju, a jutros se uz rumene obraze pojavio lagani osip na bedrima.
    Temperaturu do nije sad imala niti se ne žali da ju išta svrbi.

  41. #41
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    pošast pete bolesti, u našem kvartu i školi su od prosinca do sad valjda dobili svi koji je nisu preboljeli!

  42. #42
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Balerina ju je odradila proslo ljeto, BC prosli tjedan. I kod nas na selu je moderna.

  43. #43
    Mia and me avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2014
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    236

    Početno

    sad ćemo hoće li ju manja izbjeći il ne

  44. #44
    Mia and me avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2014
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    236

    Početno

    htjedoh reći čekam

    maxi u kojem ste vi kvartu?

    Citiraj Mia and me prvotno napisa Vidi poruku
    sad ćemo hoće li ju manja izbjeći il ne

  45. #45
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    cijeli zg je ima

  46. #46
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    cijeli zg je ima
    jel nam bolje otići negdje u društvo po to ili je izbjeći?

  47. #47
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Ako niste blizu trudnica u ranoj trudnoci: trcite i zarazite se

    Sent from my GT-I9195 using Tapatalk

  48. #48
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Čitala sam da je slabo zarazna. Evo i citata:
    Kolika je zaraznost pete bolesti?

    Vjerojatnost da se netko zarazi u uskom kontaktu u obitelji, školi ili sl. je 10-60%. Oko 90% odraslih bilo je u kontaktu s parvovirusom i ima zaštitna protutijela. Inače, preboljela bolest ostavlja trajan imunitet.
    A evo za S2000:
    Kolika je učestalost pete bolesti u Dubrovačko-neretvanskoj županiji?

    Prijavljivanje pete bolesti nije obvezno, ali liječnici je ipak znaju prijaviti. Bolest se javlja sporadično, a svako 3-4 godine javi se veći broj slučajeva. Na području Dubrovačko-neretvanske županije uglavnom se prijavi do 5 oboljelih, a svako nekoliko godina oko 20.

  49. #49
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Sve sam to prostudirala
    Ja nema bolesti koju nisam imala, a bas za tu Petu nemam imunitet (vadila sam nalaz u trudnoci). U nasem hodniku vrtickom di su tri grupe, bilo ih je barem 20 s petom bolesti....tako da broj prijavljenih nije mjerodavan.

    Sent from my GT-I9195 using Tapatalk
    Posljednje uređivanje od S2000 : 10.04.2014. at 16:01

  50. #50
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    razmislit ću. nesretnica ima upalu grla i pije antibiotike. taman joj to sruši imunitet pa bude prijemičivija i za tu petu

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •