Pokazuje rezultate 1 do 41 od 41

Tema: Ostanak do 3. godine - raniji povratak - godišnji odmor...

  1. #1
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno Ostanak do 3. godine - raniji povratak - godišnji odmor...

    Koristit ću mirovanje radnog odnosa do 3. godine starosti djeteta, ali samo 3 mjeseca i onda povratak na posao. Zanima me:
    1.) ako počinjem raditi 24.09.2008. da li imam pravo na GO za 2008., nakon što počnem raditi, ili imam pravo na GO tek nakon 6 mjeseci rada (na koji GO 2008. ili 2009.)?
    2.) Koja prava još eventualno "gubim" radi 3 mjeseca prekida radnog odnosa? Na što trebam obratiti pažnju?
    3.) Znači mene poslodavac odjavljuje s HZZO i HZMO, a radna knjižica ostaje kod poslodavca?
    4.) Kakvu "potvrdu" mog statusa mi treba dati poslodavac? Rješenje o mirovanju radnog odnosa? Ili se to zove drugačije?
    5.) Ako je dogovoren točan datum povratka, da li im se trebam dodatno najavljivati 1 mjesec ranije?
    6.) Koliko bi cca koštalo da si sama uplačujem Mirovinsko?

    Imam još 100 pitanja u glavi, moram se oboružati za pregovore s kadrovskom službom.

  2. #2
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno Re: Ostanak do 3. godine - raniji povratak - godišnji odmor.

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    Koristit ću mirovanje radnog odnosa do 3. godine starosti djeteta, ali samo 3 mjeseca i onda povratak na posao. Zanima me:
    1.) ako počinjem raditi 24.09.2008. da li imam pravo na GO za 2008., nakon što počnem raditi, ili imam pravo na GO tek nakon 6 mjeseci rada (na koji GO 2008. ili 2009.)?
    2.) Koja prava još eventualno "gubim" radi 3 mjeseca prekida radnog odnosa? Na što trebam obratiti pažnju?
    3.) Znači mene poslodavac odjavljuje s HZZO i HZMO, a radna knjižica ostaje kod poslodavca?
    4.) Kakvu "potvrdu" mog statusa mi treba dati poslodavac? Rješenje o mirovanju radnog odnosa? Ili se to zove drugačije?
    5.) Ako je dogovoren točan datum povratka, da li im se trebam dodatno najavljivati 1 mjesec ranije?
    6.) Koliko bi cca koštalo da si sama uplačujem Mirovinsko?

    Imam još 100 pitanja u glavi, moram se oboružati za pregovore s kadrovskom službom.
    1.Imaš pravo na cijeli G.O. za 2008, možeš ga koristiti odmah
    2.pravo na jubilarnu nagradu, ukoliko se ona kod vas isplaćuje, dobiti ćeš tri mjeseca kasnije, drugo ostaje isto
    3.poslodavac te odjavljuje, a radnu knjižicu dostavlja tebi
    4.dobijaš rješenje kojim ti odobravaju neplaćeni dopust
    5.da
    6. ne znam točno, ali ovisi o tvojoj stručnoj spremi

    Dakle, ovo ti je ono što ja znam, jer sam i ja koristila šest mjeseci neplaćenog. Ono što su meni osporavali je upravo pravo na g.o., ali su mi ipak na kraju priznali cijeli, nakon konzultacija sa kompetentnim stručnjacima iz radnog prava u "informatoru".
    Sretno!

  3. #3
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    piplica, hvala na odgovoru. Mojima na poslu je isto sporan taj GO, moram provjeriti što ih točno muči. Ajde još mi je logično da ga ne mogu koristiti 6 mjeseci, ali ako počinjem raditi u 9. mjesecu 2008., onda mi je normalno da imam godišnji za tu godinu, ali po ovoj logici o 6 mjeseci da ga mogu koristiti između 3. i 6. mjeseca 2009. godine.

  4. #4
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    E da, imaš kakvu ideju gdje to mogu ja provjeriti, ili gdje to ima na pismeno (što se tiče GO)?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    489

    Početno

    draga piplica, to nema nigdje napismeno. odredbe o pravu na korištenje godišnjeg odmora se tumače od slučaja do slučaja ali ima nekoliko pravila. dakle rodilja koja se tijekom godine vraća na posao s porodiljnog ima pravo na cijeli godišnji za tu godinu. međutim isto tako zakon kaže da se pravo na godišnji stječe nakon 6 mjeseci neprekidnog rada, da se vraćaš odmah s porodiljnog koristila bi godišnji bez obzira na ovo, međutim ti ćeš prekinuti radni odnos na tri mjeseca, a nakon svakog prekida pravo na godišnji se stječe tek nakon 6 mjeseci. ovdje bi se tvoj poslodavac mogao inatiti ako hoće.
    dalje, anemona spominje neku jubilarnu, neznam odakle joj to kad nigdje ne navodiš koliko dugo radiš kod tog poslodavca, pretpostavljam da je možda mislila na regres koji ti pripada neposredno prije početka korištenja godišnjeg ako su ga dobili i ostali zaposlenici.

  6. #6
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Citiraj božana prvotno napisa
    draga piplica, to nema nigdje napismeno. odredbe o pravu na korištenje godišnjeg odmora se tumače od slučaja do slučaja ali ima nekoliko pravila. dakle rodilja koja se tijekom godine vraća na posao s porodiljnog ima pravo na cijeli godišnji za tu godinu. međutim isto tako zakon kaže da se pravo na godišnji stječe nakon 6 mjeseci neprekidnog rada, da se vraćaš odmah s porodiljnog koristila bi godišnji bez obzira na ovo, međutim ti ćeš prekinuti radni odnos na tri mjeseca, a nakon svakog prekida pravo na godišnji se stječe tek nakon 6 mjeseci. ovdje bi se tvoj poslodavac mogao inatiti ako hoće.
    dalje, anemona spominje neku jubilarnu, neznam odakle joj to kad nigdje ne navodiš koliko dugo radiš kod tog poslodavca, pretpostavljam da je možda mislila na regres koji ti pripada neposredno prije početka korištenja godišnjeg ako su ga dobili i ostali zaposlenici.
    Ja sam dobila pismeni odgovor od "Informatora".Tek tada su mi moji poslodavci to priznali.
    U "Informatoru" su rekli su da neplaćeni dopust nije prekid radnog odnosa, nego da prava iz radnog odnosa samo miruju, a aktiviraju se ponovo onog dana kada se vratiš na posao, pa tako i pravo na cijeli godišnji odmor sa pripadajućim regresom. Šest mjeseci rada je potrebno samo za one koji su imali prekid u ranom odnosu, a to nije neplaćeni dopust.
    Što se tiče jubilarne nagrade, nisam to pobrkala sa regresom, nego sam napisala da to pravo, ukoliko ga inače ostvaruješ, dobijaš kasnije onoliko koliko si koristila neplaćeni dopust.

  7. #7
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Evo, ako kome zatreba, zvala sam RRIF - ovo savjetovalište i dobila indentičan odgovor kakav navodi piplica, kažu da je to zakon i tu nema odstupanja.
    Dali su mi i vrlo koristan savjet, da zahtjev za mirovanjem radnog odnosa ne nosim u firmu, nego obavezno šaljem poštom preporučeno s povratnicom, kažu da je to dokaz za sud.
    Zvala sam HZMO za, ako si netko želi platiti Mirovinsko, gđa. kaže da je to 20% od najniže osnovice, to je 400 i nešto sitno kuna na mjesec i onda si siguran da ti to ne fali za mirovinu. U mojem slučaju se radi o samo 3 mjeseca pa se može i platiti ukupno nakon što me poslodavac ponovno prijavi.

  8. #8
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Super! :D

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    489

    Početno

    odlično

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    149

    Početno

    Imam par pitanja. U firmi je teško stanje , šef dobio srčani, šefica nema snage vodit (privat. firma), ako zatvore ili prodaju da li meni do 3. godine neplaćeno ide staž i zdravstveno?
    Za sada imam Rješenje da sam na porodiljnom do godine,
    kada i kako predati do tri godine?
    I što poslije treće godine, plaćam si staž od 400 i nešto kuna za koji posao navesti?, a što sa zdravstvenim, preko biroa?

  11. #11
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    pipo je napisala:
    da li meni do 3. godine neplaćeno ide staž i zdravstveno?
    ne, zdravstveno se osiguraš preko supruga, a staž možeš plačati sama tih cca 400 kn na mjesec.
    Za sada imam Rješenje da sam na porodiljnom do godine,
    kada i kako predati do tri godine?
    Do 3. godine nije porodiljnji, nego mirovanje radnog odnosa, osim za blizance ili 3. dijete.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    149

    Početno

    hvala

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    38

    Početno

    Imam i ja jedno pitanjce u vezi godišnjeg odmora. U listopadu bi se trebala vratiti na posao i imam pravo na 26 dana godišnjeg odmora za 2008. godinu. Zanima me da li mogu iskoristiti godišnji odmor pa onda na mirovanje do treće godine ili će mi propasti

  14. #14
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    To ti ovisi o dobroj volji poslodavca.
    Meni, npr. to nisu omogućili, ali znam da nekima jesu.

  15. #15

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    38

    Početno

    Piplica imaš pp

  16. #16

    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Trešnjavka Zagreb
    Postovi
    3

    Početno

    Majka sam troje djece, uskoro mi istiće godina dana porodiljnog.. Molim Vas da mi pojasnite:
    1. Da li nakon godine dana mi ide normalno staž i socijalno
    2. Da li će naknada ipak biti veća za 500kn od kada su izglasali veći minimalac u RH
    3. Trebam li neke posebne dokumente kako bih realizirala produžetak porodiljnog
    4.Mogu li se vratiti bilo kada na posao.. i ranije od isteka treće godine..
    puno hvala na odgovorima i lijep pozdrav :D

  17. #17
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Citiraj zzeta prvotno napisa
    Majka sam troje djece, uskoro mi istiće godina dana porodiljnog.. Molim Vas da mi pojasnite:
    1. Da li nakon godine dana mi ide normalno staž i socijalno
    2. Da li će naknada ipak biti veća za 500kn od kada su izglasali veći minimalac u RH
    3. Trebam li neke posebne dokumente kako bih realizirala produžetak porodiljnog
    4.Mogu li se vratiti bilo kada na posao.. i ranije od isteka treće godine..
    puno hvala na odgovorima i lijep pozdrav :D
    1. da
    2. ne
    3. ne, ukoliko si se već opredijelila za porodiljski dao treće godine djeteta (na HZZO-u), u protivnom produžuješ zahtjevom kao i prvi put
    4. da, jedino si obavezna svoj povratak najaviti mjesec dana ranije

  18. #18

    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Trešnjavka Zagreb
    Postovi
    3

    Početno

    hvala pipica na brzom odgovoru...

  19. #19

    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Trešnjavka Zagreb
    Postovi
    3

    Početno

    greška u koracima, sorry piplica

  20. #20
    cisko-kid@net.hr avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    SESVETE
    Postovi
    226

    Početno

    cure,kaj to znači da kad ideš na mirovanje tj.neplaćeni kaj vas je poslodavac dužan primiti nazad na posao s obzirom da te odjavljuje.i ak ti je ugovor na neodređeno?

  21. #21
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Da, poslodavac te dužan primiti nazad na posao jer RO nije prekinut nego u mirovanju. Samo si ti obvezna najaviti/potvrditi svoj povratak na posao mjesec dana ranije.

    1. Da li nakon godine dana mi ide normalno staž i socijalno
    Pa što ti ne ide staž i u prvoj godini rodiljnog dopusta??? Ili sam ja samo pogrešno shvatila pitanje...

    3.poslodavac te odjavljuje, a radnu knjižicu dostavlja tebi
    Ovo je netočno; poslodavac zadržava radnu knjižicu.

  22. #22
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Meni je poslodavac za trajanja neplaćenog dopusta dao radnu knjižicu.
    Radim u državnoj službi.

  23. #23
    shogi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Dugo Selo
    Postovi
    285

    Početno

    uzet ću godinu neplaćenog nakon godine porodiljnog
    na HZZO su mi rekli da se radni odnos prekida i da IDEM NA BURZU :shock:
    je li to za burzu točno?

  24. #24
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Nije. Ako zatražiš mirovanje radnog odnosa, ne ideš ni na kakvu burzu. Iako činjenica jest da nemaš pravo na zdravstveno osiguranje temeljem radnog odnosa. Morat ćeš se osigurati nekako drugačije.

  25. #25
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj shogi prvotno napisa
    uzet ću godinu neplaćenog nakon godine porodiljnog
    na HZZO su mi rekli da se radni odnos prekida i da IDEM NA BURZU :shock:
    je li to za burzu točno?
    Nije točno.Ti sa burzom nemaš ništa,jer nisi nezaposlena,tebi samo miruju prava iz radnog odnosa.Radni odnos se ne prekida,ali ti ne ide ni staž,niti si zdravstveno osigurana,pa će te u firmi odjaviti na mirovinskom i socijalnom.Zdravstveno se možeš osigurati preko supruga ili ako on ne radi,onda si uplaćuješ sama.

    radna knjižica ostaje u firmi i pogrešno je davati je djelatniku.

    Što se tiče jubilarnih nagrada i otpremnina,vrijeme provedeno na neplaćenom dopustu se računa kao staž potreban za ostvarivanje tih prava.Dakle,ukoliko imate pravo za ostvarivanje jubilarne nagrade ili otpremnine,prekid staža zbog neplaćenog se ne računa.Netko je sasvim pogrešno napisao da se sve pomiče za onoliko vremena koliko ste provele na neplaćenom.Ja sam najnormalnije dobila i jubilarnu,a kasnije i otpremninu kao da uopće nisam imala prekid u stažu,a imam negdje doma i kopiju zakona u kojem je to lijepo napisano,a po kojem sam ja i ostvarila svoja prava.
    Pravo na cijeligodišnji kao i na regres također imate bez obzira kada se vraćate na posao.
    Ono što je jako bitno su rokovi,ukoliko želite koristiti pravo na neplaćeni,trebate to poslodavcu najkasnije mjesec dana prije najaviti,pismeno,naravno.Isto tako i za prekid,ukoliko prekidate prije isteka treće djetetove godine.Međutim,jednom kad se prekine,više se ne može ponovno koristiti.
    I još nešto,to pravo može koristiti jedan od roditelja,znači može i tata,uz uvjet da je zaposlen.

  26. #26
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj @n@ prvotno napisa
    Nije. Ako zatražiš mirovanje radnog odnosa, ne ideš ni na kakvu burzu. Iako činjenica jest da nemaš pravo na zdravstveno osiguranje temeljem radnog odnosa. Morat ćeš se osigurati nekako drugačije.
    Preko burze se ne može osigurati jer nije nezaposlena,može isključivo preko muža ili da sama uplaćuje.

  27. #27
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Tanči, da li mi možeš naći gdje si pročitala to za jubilarnu, jer meni uredno obračunavaju bez tog vremena što sam bila na neplaćenom :/ ...

  28. #28
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Rekla si da si u državnoj službi,pa evo tumačenja za državne namještenike http://www.csh.hr/zakoni/Tumacenje_KU_01.htm po meni i tu piše da nema veze prekid,jedino se ne računa u ukupni staž(što se nije ni meni računalo)
    Zakon imam negdje iskopiran među papirima,al za to trebam više vremena da iskopam.

  29. #29
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Tanči, pa to sam ja isto napisala.
    Jubilarna se pomiče za onoliko koliko si bila na neplaćenom. Ne smatra se prekidom da bi se staž za jubilarnu računao iznova.
    Npr. ako sam trebala sa novom godinom dobiti jubilarnu, a bila sam na neplaćenom šest mjeseci, jubilarnu ću dobiti u srpnju sljedeće godine.
    Ja sam mislila da je to tumačenje po kojem se jubilarna uopće ne pomiče...

  30. #30
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ne znam,nisam ja to tako shvatila.
    Međutim,ako u kolektivnom ugovoru piše da se pomiče,onda se valjda pomiče,iako kolko je meni poznato,za radnika se primjenjuje najpovoljnije pravo.
    Ja ću svakako potražiti po papirima taj zakon,pa ti ga kopirati.

  31. #31
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Tnx!

  32. #32
    shogi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Dugo Selo
    Postovi
    285

    Početno

    hvala

  33. #33

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Citiraj piplica prvotno napisa
    Citiraj božana prvotno napisa
    draga piplica, to nema nigdje napismeno. odredbe o pravu na korištenje godišnjeg odmora se tumače od slučaja do slučaja ali ima nekoliko pravila. dakle rodilja koja se tijekom godine vraća na posao s porodiljnog ima pravo na cijeli godišnji za tu godinu. međutim isto tako zakon kaže da se pravo na godišnji stječe nakon 6 mjeseci neprekidnog rada, da se vraćaš odmah s porodiljnog koristila bi godišnji bez obzira na ovo, međutim ti ćeš prekinuti radni odnos na tri mjeseca, a nakon svakog prekida pravo na godišnji se stječe tek nakon 6 mjeseci. ovdje bi se tvoj poslodavac mogao inatiti ako hoće.
    dalje, anemona spominje neku jubilarnu, neznam odakle joj to kad nigdje ne navodiš koliko dugo radiš kod tog poslodavca, pretpostavljam da je možda mislila na regres koji ti pripada neposredno prije početka korištenja godišnjeg ako su ga dobili i ostali zaposlenici.
    Ja sam dobila pismeni odgovor od "Informatora".Tek tada su mi moji poslodavci to priznali.
    U "Informatoru" su rekli su da neplaćeni dopust nije prekid radnog odnosa, nego da prava iz radnog odnosa samo miruju, a aktiviraju se ponovo onog dana kada se vratiš na posao, pa tako i pravo na cijeli godišnji odmor sa pripadajućim regresom. Šest mjeseci rada je potrebno samo za one koji su imali prekid u ranom odnosu, a to nije neplaćeni dopust.
    Što se tiče jubilarne nagrade, nisam to pobrkala sa regresom, nego sam napisala da to pravo, ukoliko ga inače ostvaruješ, dobijaš kasnije onoliko koliko si koristila neplaćeni dopust.
    možeš li molim te pronaći taj odgovor što imaš od Informatora, te ga barem djelomično prepisati ovdje.
    Ako je to tako, onda se i za zavod za zapošljavanje mirovanje radnog odnosa ne bi trebalo računati kao prekid radnog odnosa. A oni ga računaju kao prekid radnog odnosa, skidaju sva prava, pa tako ako ti poslodavac da otkaz po povratku na posao, ne ostvaruješ nikakva prava na zavodu, nego traže da se opet od početka odradi 9mj. staža unutar 2 godine. Znači računaju kao da nisi nikad radila, došla si na zavod, i trebaš odraditi min. 9 mj. da bi ostvarila pravo na naknadu.
    Doduše možeš se prijaviti na zavod, i valjda se ostvaruje pravo na zdravstveno, ali ne i na naknadu jer oni računaju da je bio prekid radnog odnosa od 2 god. a time se gubi pravo na naknadu.

    Ja bih voljela vidjeti tumačenje nekog pravnika glede toga.

  34. #34
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Na žalost,ja sam izgleda svoju papirologiju u vezi toga bacila sve sam prekopala i ne mogu ništa naći.Koliko se sjećam zakoni koje sam ja imala su bili iskopirani iz časopisa Računovodstvo i financije i neka profa je svaki zakon protumačila,pa tako i to za jubilarnu.Eto,ako neko ima RIF iz 2000. godine,to je bilo unutra.
    Što se tiče tumačenja pravnika,bojim se da to neće previše pomoći,jer se meni konkretno desilo da su mi na sto strana dali sto tumačenja.Samo primjera radi,meni je pravnica,ravnateljica u Hzzo-u kategorički tvrdila da ja imam pravo i na osiguranje i na naknadu i da nema govora o ikakvom odjavljivanju.E.poslije kad se raspitala i sama je priznala da je fulala,pa su mene zeznuli za zdravstveno osiguranje,nisu me htjeli u Ini,muževoj firmi osigurati prek muža,a čak su tražili od nas da dajemo kod bilježnika izjave i ovjeravamo to da bi me na kraju odbili osigurati,a po zakonu su to morali učiniti.Ja to nisam uspjela iskopati,pa smo na kraju svaki mjesec za mene sami plaćali doprinos za zdravstveno osiguranje,ma užas.
    Svatko tumači zakone kak mu se hoće i to je problem,veliki poroblem,jer institucije koje bi trebale voditi o tome računa nemaju pojma i nije ih briga.
    Pravna država? Nikad,a možda ni tad.

  35. #35
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Tanči, sve znam. Svi smo nekako prepušteni sami sebi, pa tko šta iskopa... Čak i u državnim službama, zakoni se tumače na vrlo različite načine. :/

  36. #36
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    Citiraj piplica prvotno napisa
    Citiraj božana prvotno napisa
    draga piplica, to nema nigdje napismeno. odredbe o pravu na korištenje godišnjeg odmora se tumače od slučaja do slučaja ali ima nekoliko pravila. dakle rodilja koja se tijekom godine vraća na posao s porodiljnog ima pravo na cijeli godišnji za tu godinu. međutim isto tako zakon kaže da se pravo na godišnji stječe nakon 6 mjeseci neprekidnog rada, da se vraćaš odmah s porodiljnog koristila bi godišnji bez obzira na ovo, međutim ti ćeš prekinuti radni odnos na tri mjeseca, a nakon svakog prekida pravo na godišnji se stječe tek nakon 6 mjeseci. ovdje bi se tvoj poslodavac mogao inatiti ako hoće.
    dalje, anemona spominje neku jubilarnu, neznam odakle joj to kad nigdje ne navodiš koliko dugo radiš kod tog poslodavca, pretpostavljam da je možda mislila na regres koji ti pripada neposredno prije početka korištenja godišnjeg ako su ga dobili i ostali zaposlenici.
    Ja sam dobila pismeni odgovor od "Informatora".Tek tada su mi moji poslodavci to priznali.
    U "Informatoru" su rekli su da neplaćeni dopust nije prekid radnog odnosa, nego da prava iz radnog odnosa samo miruju, a aktiviraju se ponovo onog dana kada se vratiš na posao, pa tako i pravo na cijeli godišnji odmor sa pripadajućim regresom. Šest mjeseci rada je potrebno samo za one koji su imali prekid u ranom odnosu, a to nije neplaćeni dopust.
    Što se tiče jubilarne nagrade, nisam to pobrkala sa regresom, nego sam napisala da to pravo, ukoliko ga inače ostvaruješ, dobijaš kasnije onoliko koliko si koristila neplaćeni dopust.
    možeš li molim te pronaći taj odgovor što imaš od Informatora, te ga barem djelomično prepisati ovdje.
    Ako je to tako, onda se i za zavod za zapošljavanje mirovanje radnog odnosa ne bi trebalo računati kao prekid radnog odnosa. A oni ga računaju kao prekid radnog odnosa, skidaju sva prava, pa tako ako ti poslodavac da otkaz po povratku na posao, ne ostvaruješ nikakva prava na zavodu, nego traže da se opet od početka odradi 9mj. staža unutar 2 godine. Znači računaju kao da nisi nikad radila, došla si na zavod, i trebaš odraditi min. 9 mj. da bi ostvarila pravo na naknadu.
    Doduše možeš se prijaviti na zavod, i valjda se ostvaruje pravo na zdravstveno, ali ne i na naknadu jer oni računaju da je bio prekid radnog odnosa od 2 god. a time se gubi pravo na naknadu.

    Ja bih voljela vidjeti tumačenje nekog pravnika glede toga.
    Mirovanje radnog odnosa nije prekid, ali ne računa se niti u radni staž, što je osnovno kod obračuna novčane naknade za nezaposlene.
    Dakle, po isteku neplaćenog ti nemaš pravo na novčanu naknadu, jer nemaš 9 mjeseci RADNOG STAŽA u posljednje dvije godine.
    Zdravstveno osiguranje nema veze sa Zavodom za zapošljavanje, to je pravo koje se ostvaruje pri HZZO-u.

  37. #37
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ispravak,ja sam napisala RIF iz 2000.,ali zapravo je to bila 2004. godina kad sam ja bila jubilarac,pa onda tražimo RIF iz 2004.Možda netko od računovođa ima to negdje pospremljeno,lijepo molim da nam ustupi.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    82

    Početno

    Vidim da vas ima dosta koje se kužite u ove stvari.
    Mene zanima sljedeće pa vas molim za odgovor:

    a)
    na porodiljnom sam do 3. godine jer imam blizance, no odlučujem se ranije vratiti, klinci će uskoro napuniti 2 godine. Jel' to znači da kad se javim poslodavcu, najprije idem na godišnji pa tek onda raditi? Da li se trebam javljati u HZZO ili to rješava firma?
    b)
    Ovo me još više zanima.
    Postoji mogućnost da se zaposlim u drugoj firmi. Dakle: s porodiljnog se vraćam prije 3. godine i idem novom poslodavcu. Što je sa starim poslodavcem, odnosno s odrađivanjem otkaznog roka ako dajem otkaz. I što je s tim godišnjim? Moram li "odraditi" godišnji pa otkazni rok pa tek onda u novu firmu ili kako to ide. Naime, ta nova firma treba osobu čim prije i ja bih voljela biti ta.
    Unaprijed hvala! Na Rodi uvijek dobijem savjet.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    489

    Početno

    pravo na stari godišnji nakon povratka s porodiljnog imala bi u slučaju da si ga stekla u prethodnoj godini i nisi ga iskoristila, stekla znači da si radila min. 6 mj. u godini koja prethodi onoj u kojoj se vraćaš na posao. ako si na porodiljnom za blizance pretpostavljam da već duže ne radiš pa ovo otpada.

    pravo na novi godišnji naravno imaš, ako se vraćaš ove godine npr. imaš pravo u dogovoru s poslodavcem odmah koristiti godišnji za 2008. ali ne vidim zašto bi ti taj godišnji morala iskoristiti ako prelaziš kod drugog poslodavca, stari poslodavac će ti samo izdati potvrdu na kojoj će pisati koliko dana godišnjeg ti je ostalo neiskorišteno (ako nešto bude neiskorišteno) i to prenosiš kod novog poslodavca.

    bio je nedavno jedan slučaj kad je novi poslodavac postavio uvjet da zaposlenica prvo mora imati kod njega 6 mj. staža da bi imala pravo na godišnji, ali činjenica je da se tu radi o kontinuitetu radnog odnosa bez prekida i ovaj uvjet se ne bi trebao tražiti. međutim nikad se nezna, raspitaj se kod novog poslodavca kako bi se mogli dogovoriti na zadovoljstvo obiju strana.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    489

    Početno

    a za otkazni rok pogledaj što ti piše u ugovoru, ako ti otkazuješ rok je vjerovatno mjesec dana ali provjeri, a postoje slučajevi kad poslodavci nisu ni inzistirali na odrađivanju otkaznog roka, opet moraš pitati, ali sve se da dogovoriti ako su fer.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    82

    Početno

    Hvala Božana!
    Samo da me još novi poslodavac izabere među kandidatima.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •