Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 104

Tema: kompost-iskustva iz prve ruke

  1. #1
    limunada avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    460

    Početno kompost-iskustva iz prve ruke

    Bacili bi se na kompostiranje, pročitali smo više članaka i uputa, koje se poprilično razlikuju, pa nismo sigurni koji način bi odabrali.
    Dakle, ako netko kompostira, voljela bih čuti kako to radi.

    Većina materijala bit će nam trava i djetelina, za sada nešto malo lišća, s obzirom da smo tek počeli sa sadnjom zelenila, i otpad iz kuhinje, koji će isto biti u malom postotku u odnosu na travu i djetelinu.
    U mogućnosti smo postaviti nadzemno kompostište od drveta ili žice. Rupu u zemlji ne bismo kopali jer nam je zemlja jako tvrda, pa bi valjda trebali uzeti bager da nam to iskopa.
    Čitala sam i o kompostiranju u vrećama za smeće, ali nekako mi to ne ulijeva povjerenje.

    Ajde zemljoradnici, svaki savjet je dobro došao.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    uzmi onoliko kvadrata koliko misliš da ti je dosta... (2x2 m i 1,5 visine je moje) i tu slaži svoje odpatke... moraš paziti da bude stalno vlažno (ne da cijedi nego poprskaj 2-3 x tjedno) i povremeno izmiješati unutarnji sloj vani i obrnuto (ja jednom u dva tjedna)...
    pazi da trava koju bacaš na kompostište ne bude u sjemenu jer ćeš umjesto komposta dobiti rasadnik trave i korova(ugh, ta prva godina dok još ne znaš trikove )
    kad vidiš da je došlo u fazu da se više ne vidi da je to bila trava možeš time pognjojiti (a to ti može potrajat manje više godinu dana, ovisno o klimi, temperaturi, vrsti otpada i tome slično)...
    sretno

  3. #3
    limunada avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    460

    Početno

    A usitnjavaš li travu ili može samo pokošena u kompost? Ne da mi se investirati u drobilicu. Dodaješ li vapno i zemlju? Slažeš li otpatke po vrsti (smeđi i zeleni) u slojeve ili redom bacaš kako što imaš?

  4. #4
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    pazi da trava koju bacaš na kompostište ne bude u sjemenu jer ćeš umjesto komposta dobiti rasadnik trave i korova
    šta sjeme preživi proces truljenja?

    komposište treba biti prekriveno, da kiša ne bi previše natapala materijal

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Citiraj limunada prvotno napisa
    A usitnjavaš li travu ili može samo pokošena u kompost? ... Dodaješ li vapno i zemlju? Slažeš li otpatke po vrsti (smeđi i zeleni) u slojeve ili redom bacaš kako što imaš?
    bacam kako što stignem i povremeno navalim po malo zemlje... vapno ne koristim jer mi je voda prepuna kamenca pa se tješim da je to to (zapravo sam prelijena za kupiti)

    @ MGrubi... ja travu kosim dok je još u zelenoj fazi... ali to ne znači da mi na kompostištu nisu nikle pomidore od lani

  6. #6
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    mi smo kompostiste napravili od cetiri euro-palete eno ga punimo vec par godina, tek smo do pola dosli. ali, ne stavljamo u njega svu travu koju kosimo, jer bi ga u jednoj kosnji prepunili... ne pazimo na slojeve po boji, zimi dodamo pepela (grijemo se na drva)...

    i mi smo imali "usjeve" po kompostistu (krumpir, pomirodi... )

  7. #7
    limunada avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    460

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    eno ga punimo vec par godina, tek smo do pola dosli.
    Znači da ga još ni ne trošiš ili što? :?
    Negdje sam čitala da je najbolje imati dvije hrpe. Kad jedna sazrije, tada trpaš na drugu, a ovu zrelu trošiš.
    Moji roditelji imaju rupu u zemlji u koju trpaju samo travu koju pokose pa to na proljeće razvuku po cvijetnjaku prije sadnje. Nisam baš sigurna da dobiju zreli kompost, ali zemlja u cvijetnjaku im je o.k.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    dvije hrpe.... mogućno, zašto ne.... ali, to ti je potrebno samo ako imaš veliki vrt i previše otpadaka...
    jer kad stalno izvrćeš gornji sloj dolje na kraju i tako vadiš najstarije dijelove komposta...
    meni nije potreban drugi ....

  9. #9
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    ma trosimo ga, al ne puno. imamo povrtnjak od 16 kvadrata

    al kompost imamo zato da imamo gdje bacat organski otpad, ne zbog samog kompostiranja

  10. #10
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mi bacamo sve i svasta u jedan kut vrta, ljeti povremeno zalijemo i onda gledamo sve one kukce i crve koji izmile, povremeno nabacimo malo zemlje... u principu ga imamo iz istog razloga ko litala, da mozemo tamo bacat organski otpad.

  11. #11
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    čaj od kamilice ubrzava proces kompostiranja

  12. #12
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Negdje sam čuo da se može kuhati čaj (mislim od preslice, gaveza, koprive i još nekih biljaka) pa se to koristit kao starter

  13. #13
    limunada avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    460

    Početno

    Navodno postoji i nekakav gotovi prašak, ali dobro je i dodati par lopata zrelog komposta.

  14. #14
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Malo podižem. Ima li tko iskustva s plastičnim komposterima poput ovoga http://www.lidl.hr/cro/home.nsf/page...mposter_360_L?

  15. #15
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    nitko nista? i mene zanima plasticni komposter, u moj mali vrt (oko zgrade) samo takav mogu staviti...

  16. #16

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Udruga Centar za kompost iz Osijeka već godinama provodi vrlo uspješne projekte i radionice za kompostiranje ja to volim nazivati "za doma". Evo link pa potražite što vas zanima.

    http://www.kompost.hr/

  17. #17
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj lucij@ prvotno napisa
    Malo podižem. Ima li tko iskustva s plastičnim komposterima poput ovoga http://www.lidl.hr/cro/home.nsf/page...mposter_360_L?
    Moj svekar je kupio taj komposter. To ti je obicna plasticna kanta s pokopcem i rupama. Sad nam kompost izgleda pristojnije, al da je to nesto posebno - nije uopce.

    Mi ne mozemo napuniti taj komposter. Zaprvo stalno stojimo na 1/3. A dva domacinstva bacaju sav organski otpad u komposter, plus sav otpad iz dvorista. Znaci, za manju obitelj treba puno manji komposter.

  18. #18
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Još nisam kupila plastični komploster, iako ga još uvijek želim imati, isto kao litala i marta, prvenstveno radi recikliranja organskog otpada. Moji roditelji imaju drveni komposter i uvijek oko njega bude puno mušica, kukaca i crva. Moje je dvorište malo i pretrpano igračkama, a mjesto koje sam predvidjela za komposter je tik uz susjedovu ogradu :/ . Zato moram čuti neka iskustva prije nego ga kupim, hoće li smetati taj plastični komposter, osjete li se iz njega ikakvi mirisi (cijelo proljeće, ljeto i jesen jedemo vani, i mi i susjedi), leti li štogod okolo i sl.?

  19. #19
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    komploster = komposter

  20. #20
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ne osjeti se nista. Nama se nije nista osjelito ni kad smo imali samo jednu hrpu otpada bez kompostera. Kupi manju kantu i pazi da ne bacas kuhanu hranu unutra (mi bacamo i to ) i nece nista smdriti. To je predrasuda da smrdi. Smrdi lesina, biljni otpad ne smrdi.

  21. #21
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Ne osjeti se nista. Nama se nije nista osjelito ni kad smo imali samo jednu hrpu otpada bez kompostera. Kupi manju kantu i pazi da ne bacas kuhanu hranu unutra (mi bacamo i to ) i nece nista smdriti. To je predrasuda da smrdi. Smrdi lesina, biljni otpad ne smrdi.
    A živine?

  22. #22
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ono sto sam ja malo proucavala je da se upravo ne smije bacati meso i ostaci istoga unutra da se ne bi sakupljale muhe i razvijao smrad.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    625

    Početno

    mi smo kupili u bauhausu plastični komposter prije nešto više od 2 mj. stavili smo ga iza zgrade i trpamo u njega pokošenu travu i biljne ostatke hrane.

    nedavno, kada je zatoplilo, jedno 2 dana baš i nije mirisalo fino. nama se osjetilo i u stanu, nadam se samo da nije gore susjedima smrdilo, jer iako smo svima rekli da mogu bacati u njega, nitko osim nas to ne radi, tak da mislim da ne bi nitko podnosio smrduckanje.
    tih dana se i dimilo iz njega, bilo je dosta friške trave unutra, baš je "zakuhao".
    tada sam ga otvorila na par sati i poslije je bilo ok.
    i imamo hrpu mušica u njemu.

  24. #24
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    :/ Ne znam baš je li to za nas. Malo dvoršte, susjedi s jedne i druge strane, ne mogu ga staviti nasred dvorišta.

  25. #25
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Komposter treba biti dosta otvoren. Nas je pun crvi i buba. Kad zalijemo vodom sve se uskomesa.
    Rekla bih da najmanje smrdi otvorena hrpa i da se smrad pojacava sto je zatvoreniji komposter. Pokusajte drzati poklopac otvoren sto cesce. Povremeno zalijte vodom i nabacite malo zemlje.

  26. #26
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Da, definitivno to nije za nas :/ .

  27. #27
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja samo mislim da je taj iz Lidla preveliki za vas. Preveliki je i za nas.
    Trebate nesto manje, i trebate paziti da bacate samo biljni otpad.

  28. #28
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Možda se onda ipak odlučim za takvu stvar, samo sad baš nije neka ponuda, ali sigurno će na proljeće biti svakakvih.

  29. #29
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Dotad, iskopaj malu rupu, ma ono, samo zagrebi, i bacaj otpatke u to. Pa ces skuziti da ne smrdi, i usput ces otkriti koliko trebas zalijevati, sta mozes bacati i slicne detalje.

  30. #30
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Dobra ideja! Hvala.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,133

    Početno

    meni je odmah lakše kad sam skužila da i ti marta, imaš crve
    ono kad otvorim komposter kompost "diše" kak ovi migolje
    a luuuudi su za kestenjem

  32. #32
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Citiraj lucij@ prvotno napisa
    Još nisam kupila plastični komploster, iako ga još uvijek želim imati, isto kao litala i marta, prvenstveno radi recikliranja organskog otpada. Moji roditelji imaju drveni komposter i uvijek oko njega bude puno mušica, kukaca i crva. Moje je dvorište malo i pretrpano igračkama, a mjesto koje sam predvidjela za komposter je tik uz susjedovu ogradu :/ . Zato moram čuti neka iskustva prije nego ga kupim, hoće li smetati taj plastični komposter, osjete li se iz njega ikakvi mirisi (cijelo proljeće, ljeto i jesen jedemo vani, i mi i susjedi), leti li štogod okolo i sl.?
    Ja imam plastični komposter i dvorište pretrpano igračka, terasa nam je blizu kompostera i nikada ne smrdi. I mi jedemo vani često
    U stvari, srdio je jednom, spremala sam paprike u zamrzivac i bacila one ostatke u kompost a to dosta smrdi

    Unutra bacam travu, ostatke povrća, voća...

    ne zalijevam ga, ne ubacujem nikakve dodatke u njega (vapno, zemlja), ljeti je otvoren jer mi je tako lakše (češće kosimo),
    zimi je zatvoren,.
    Nema crvi koji gmižu okolo, to ne bi mogla podnijeti :/ jedino sam primjetila dosta glista dok sam vadila kompost.

    Prije desetak dana izvadila sam cca 30kg svog prvog komposta,bas je bio lijep,crni i rastresit kao i kupovni

  33. #33
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Pa moras imati crve, kako bi se inace razgradio taj otpad?

  34. #34
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    meni ne bi smetalo da meni smrdi ali se bojim susjeda hm, nisam sama pametna

  35. #35
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Otkud vam predrasuda da to smrdi? Jel vam smrdi u sumi? Pa sume su pune bioloskog otpada koji se na tlu raspada. Po toj "smrad" teoriji, trebale bi sume gadno smrdit, sve do jedne.

  36. #36
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Ma ne znam, samo zvuči kao da to treba smrditi
    Kod mojih roditelja je znalo smrditi, ali oni su fakat bacali unutra sve i svašta, tipa kuhane hrane, a to zapravo ne ide u kompost, jel tako?

  37. #37
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    mi smo prije cca 4 mjeseca kupili plasticni komposter (promjena okolnosti ), napunio se nesto malo preko pola, ima u njemu puno musica, ne smrdi. ne bacamo u njega ostatke kuhane hrane nit ista zivotinjskog porijekla (jednom mi se umijesali u ostatke skuhani spageti, al su bili samo malo zacinjeni maslinovim uljem :/). stoji u kutu parcele tik do susjedovog zida.

  38. #38
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ok, i sto jos radite s tim plasticnim? da li mijesate kompost, koliko cesto?

  39. #39
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mi ne mijesamo nista. povremeno ubacim lopatu zemlje i zalijem, jer je kod nas 6 mjeseci vladala prestrasna susa. Sad vise ne moram zalijevati.
    Plasticni komposteri pri dnu imaju rupe, kroz koje se nakon odredjenog vremena izvlaci kompost.

  40. #40
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    ni mi ne mijesamo. primarna mu je funkcija da tamo bacam organski otpad (ko sto sam vec rekla). nije mi bitno da ga upotrijebim u vrtu. ne zalijevamo, ne stavljamo zemlju. samo bacamo otpatke (a sad i pokosenu travu).

  41. #41
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Pa moras imati crve, kako bi se inace razgradio taj otpad?
    Nema crvi koji gmižu okolo, ne vide se.
    Kad sam nedavno vadila kompost vidjela sam samo gliste, nema crvi

    Možda zato što ja unutra ne bacam ostatke hrane, samo travu i ostatke voća i povrća. :?

  42. #42

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,133

    Početno

    ma i ja radim sve po ps-u
    nikakva kuhana hrana, ajd' dobro možda sam jednom ili dva puta bacila ostatke od povrtnog temeljca
    unutra ide trava, lišće, i kuhinjski otpad biljnog podrijetla
    ali crvi su tu, ne gliste, crvi
    i ne smrdi niti malo

  43. #43
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Mi vec 15 godina kompostiramo u dvoristu a ove godine, tocnije prije kojih mjesec-dva, smo presli na kompost u kuhinji, gliste i sve. I super funkcionira. Jedino sto mislim da ce nam trebat dva jer mi jedemo dosta povrca pa se nakupi otpadnog materijala prilicno brzo a gliste (njih oko cetvrt kile) pojedu svoju tezinu svaki dan.

    Kompost vani nam je dobro radio al kak se selimo cesto onda uvijek imamo dosta sto se nije razgradilo a da ga se moramo rijesiti. A i sad smo u podneblju gdje smo sest mjeseci u godini ispod nule a u to doba nist od kompostiranja. A ostalih sest mjeseci je pak vrlo suho pa i zbog toga ide sporije (nismo bas redoviti u zalijevanju).

    Ovo s glistama nam je sad idealna situacija.

  44. #44
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    svaka cast, za to ne bi imala zeluca

  45. #45
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    ancica svaka čast

    ja toliko zelena ipak nisam

  46. #46
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    daj neku sliku

    da se ne vide gliste ofkors

  47. #47

  48. #48

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Baš sam se iznenadila, izgleda kao obična zemlja, ko da ništa unutra ne truli.
    Nema neki miris?
    I ti crvi, oni ne mogu van kroz ove rupe na poklopcu?

  49. #49
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nece ti gliste same van iz zemlje. Znas da ih pecarosi uvijek moraju iskopat.

  50. #50
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    prezivljivo :smajlibriseznojsacelaznajucdanikadnecetrebatglist ezaupecanje:

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •