Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 71 od 71

Tema: "Vojničko puzanje" štetno?

  1. #51
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa
    vjerojatno da se nije rolao bi vojnicki puzao. a mozda i ne bi.
    Iva se prvo rolala, pa sada vojnički puže..

  2. #52
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Moram malo objasniti....
    Ma vojničko puzanje ili gmizanje nije nešto što je ispravno i što bi trebala biti faza prije pravog puzanja. ž
    Da se sad roditelji ne bi zabrinuli, a djeca im savršeno pužu četveronožno!
    Ali se isto tako preporuča da AKO djete počne gmizati ili vojnički puzati ili bilo koji oblik nepravilnog puzanja, da SVAKAKO, ali SVAKAKO nauče ispravno puzati prije nego li stanu na noge! Pa čak i pod cijenu da ih se spušta i ne da na noge iako oni to mogu. Ali, opet naglašavam da to vrijedi za djecu sa nekim smetnjama.

  3. #53
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa

    a kad je propuzao, uopce nije imao namjeru hodati. dizat se poceo jako brzo, ali hodanje ga uopce nije zanimalo.
    to mi daje nadu da ce M isto malo odgoditi hodanje. Ali vidjet cemo.

  4. #54

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    443

    Početno

    viš, sad kad se sjetim kak je to bilo s našim puzanjem, skužila sam jednu pojedinost na koju onda nisam obraćala pažnju. naime, Luka je tak na trbušćiću puzao, okretao se, uglavnom bio stvarno pokretan. kam je htio došao je tak. i kad bi smo se recimo igrali na podu, pa bi loptica otišla nekamo ili bi kockica odskočila pa ja pošla za njom da je vratim natrag da se igramo uvijek sam nesvjesno išla na sve četiri po taj predmet, i kad bi se vraćala primjetila sam da me baš sa zanimanjem prati, i ubrzo je počeo puzati i on tak ko i ja. ono, iskopirao je moje kretanje. sad bi neko pomislio da se takvim ponašanjem forsira da dijete tak puže, ili nekaj slično, al ja stvarno onda nisam razmišljala da bi neko njegovo kretanje moglo biti krivo, štetno ili nepreporučljivo, a kad sam vidjela da me oponaša isto se nisam brinula da li je to sad u redu ili treba pusiti dijete da samo, iz vedra neba, zaključi kak se sve može kretati.
    vele neki ljudi, što manje znaš o nečemu, to bolje. kao,manje se brineš.
    al, da sam pročitala ovaj topic u ono vrijeme, priznajem, buba bi mi stalno radila u glavi. a ovak smo prošli bez bube.

  5. #55

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    grubišno polje
    Postovi
    205

    Početno

    ja mislim da je svako djete jedinka za sebe a tako i način na koji nešto radi,mislim da to ne može biti štetno ako mu najbolje odgovara.

  6. #56
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    duška, ne bih se složila s tobom...
    Neki krivi obrasci ponašanja u djece koja se tek razvijaju mogu stvoriti trajna oštećenja u mozgu, koja pak kasnije mogu rezultirati nekim drugim motoričkim ili mentalnim smetnjama.

  7. #57
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Bili jučer kod pedice i pitala ja nju i rekla mi je da je "vojničko" puzanje normalno za bebača od tak nekih 9 mjeseci, pa s 10-10,5 ide normalno puzanje i s 11 dizanje. To bi bilo za onu djecu koja napreduju u nekim okvirima normale. Ne za onu full naprednu koja pužu već sa 6 mj.

  8. #58
    Nova avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    275

    Početno

    Mislim da nijedan ekstrem nije istinit. Nije štetno, ali nije baš ni samo ovisno o djetetu.
    Moj je imao isto motoričkih smetnji i išli smo svaka 2 tjedna na vježbice... propuzao je s 8,5mj. Vježbali smo predvježbe za pravilno puzanje i poticali da se diže na sve četiri. Stav na sve četiri (na koljenima i otvorenim dlanovima) dalje otvara mogućnost ne samo za puzanje nego i za posjedanje, kasnije podizanje...
    Mislim da je dobro ne biti zabrinut jer je to sve normalni dio razvoja, a s druge strane biti informiran, pa pomoći bebi da kroz igru usvaja pravilne motoričke obrasce i tako lakše usvaja daljnje kretnje.

  9. #59
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Sve sam pročitala i svejedno nisam shvatila jel štetno vojničko puzanje ili nije.

    L je danas počeo s tim. Ima 5 mjeseci i 10 dana. Svuda po internetu oprečne informacije. Vježbač je inače i pokušala sam zvati fizioterapeuta, ali valjda je prošlo radno vrijeme pa se ne javlja. Zvat ću i sutra svakako, samo me zanima jel mu smijem to danas dopustiti ili ne? I ako ne, kako da to uspijem? On je skužio da to može i sad ništa drugo ni ne radi.

    Vidim da to inače krene kasnije po nekim tablicama i da ima veze i jesu bebe vježbači, ali ne znam uopće što da zaključim na kraju.

  10. #60
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Moj to radio, nama receno da je ok

  11. #61
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Ja sam puštala da rade sve sto mogu sami. Sinovi nisu nikada puzali te prohodali sami sa 8,5 i 10,5 mjeseci, kćerka je puzala velikom brzinom i prohodala sama tek ujutro na prvi rođendan.

  12. #62
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nisam nikad cula da je vojnicko puzanje stetno ili da djecu treba sprjecavati da rade nesto sto sami znaju ili mogu. Stariji je puzao vojnicki, a onda je poceo hodati. Kcer je prosla vojnicko puzanje, obicno puzanje, nakon toga hodanje. Zbunjena nekim preporukama tu s foruma, vjezbacima, hipotonijama... raspitala sam se tu kod vise doktora, ukljucujuci i fizijatra od muza i kad su me svi redom blijedo pogledali, odlucila sam stvarno pustiti djecu da rade sto zele. (I posjela ih u kolicima, uz blagoslov pedijatra i ostalih, prije nego su sami naucili ustati u sjedeci polozaj. )

  13. #63
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Sve sam pročitala i svejedno nisam shvatila jel štetno vojničko puzanje ili nije.

    L je danas počeo s tim. Ima 5 mjeseci i 10 dana. Svuda po internetu oprečne informacije. Vježbač je inače i pokušala sam zvati fizioterapeuta, ali valjda je prošlo radno vrijeme pa se ne javlja. Zvat ću i sutra svakako, samo me zanima jel mu smijem to danas dopustiti ili ne? I ako ne, kako da to uspijem? On je skužio da to može i sad ništa drugo ni ne radi.

    Vidim da to inače krene kasnije po nekim tablicama i da ima veze i jesu bebe vježbači, ali ne znam uopće što da zaključim na kraju.
    Smiješ. Nema u tome nikakve štete, dapače. Samo moraš paziti da ti ne otpuže s kreveta (ne pitaj kako znam ) nego ga stavi na baby-gym ili na pod.

    Svako puzanje je korisno, jer uključuje križno-lateralne pokrete koji su odlični za stimulaciju razvoja živčanog sustava, što povoljno utječe na razvoj motorike. Korištenje svih udova na taj način stimulira opskrbu organizma kisikom. Ima tu još puno teorije, ali ne bih te sad opterećivala time... Moj stariji je puzao tako, pa kasnije četveronožno, pa još malo kasnije asimetrično (jedna noga koljeno, druga stopalo) kad je bio malo stariji. Fizijatrica je rekla da je ok, da mu možemo dozvoliti sve što može. Znam da nije dala da ga prerano posjedamo, a što se tiče pokreta koje dijete može samostalno - nije bilo nikakvih ograničenja.

    (Offt. moja djeca su kasno prohodala, svaki je imao svoje razloge: starije dijete je imalo usporen razvoj neurološkog sustava, u terapiji godinama... naučio sunožno skakati s pet godina, a bicikl voziti nakon desete; mlađi je rođen prerano i zbog toga je imao kašnjenje). Prođe to brzo, ali slažem se - pitaj fizijatra kod kojeg vodiš dijete na vježbe, ali od vojničkog puzanja sigurno nema štete.

  14. #64
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Riri, evo malo tuđe pameti o križno-lateralnim pokretima. To su pokreti koje treba stimulirati, a nikako braniti.

    Jako je bitno i kod starije djece (ovaj tekst odnosi se na djecu školske dobi): https://pogledkrozprozor.wordpress.c...ezbi-za-mozak/

    Vrijedi to za sve uzraste, čak i za odrasle koji se oporavljaju od npr. moždanog udara.

    Offt. Kod moje djece dalo je izvrsne rezultate (danas su to uspješni mladi ljudi bez nekih smetnji), ali ne mogu tvrditi da je samo to - bolje da se ne prisjećam što smo sve radili, ali o tome drugom prilikom ako bude potrebe.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 03.09.2020. at 08:02

  15. #65
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Vojničko puzanje nije štetno prema onome što je meni rečeno, premda je vrlo moguće da će tebi tvoji fizijatri reći da jest štetno.

    "Problem" vojničkog puzanja je to što dijete postane pokretno, pa nema motiva prijeći u pravo, četveronožno puzanje, a četveronožno puzanje je za hipotonu djecu jako važno.

    Znači - ne bi trebalo odustajati od nastojanja da dijete prijeđe u četveronožno puzanje, premda to vrlo moguće uopće neće raditi samo od sebe.

  16. #66
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    moji su počeli sa vojničkim i kroz kratko vrijeme se onda prebacili na pravo četveronoško, koje je ipak puno brže i jednom kad su digli tu guzu, izgledalo mi je da im je puno lakše
    ali bili su dosta stariji od tvog dečka riri

  17. #67
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Hvala vam

    Čuli smo se maloprije. Kaže da nije štetno ako ne potraje predugo i da ne treba to odmah ispravljati, ali da ćemo ga vježbama i dalje poticati na pravilan razvoj. Mogu mu dopustiti to sad, a u utorak na vježbama će mi objasniti detaljnije. Srećom, jer stvarno nisam imala ideje kako bih djetetu od 5 mjeseci nešto zabranila.

  18. #68
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Da, nije štetno ako ne potraje. Kod moje najstarije je trajalo pa smo morali na vježbe. Ona je hipotona.

  19. #69
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,503

    Početno

    Ok možda je rano
    Ali zašto bi bilo štetno ako potraje i koliko max smije trajati?
    Moj veliki je bio hipo, vježbač, krvarenje....
    Kod njega sam baš morala vježbati puzanje,ko i sjedanje i vježbe koje idu prije puzanja.prohodao s 13.5 mjeseci na travi i brdu.
    Recimo kod klinke nisam trebala vježbati,ali ona nije ni pitala,digla se sama s devet mjeseci s manje od 11 je prohodala doma,ali prvi vanjski teren joj je bio snijeg.
    Kod klinca je bila mješavina puzanja ,nije bio vježbač.prohodao s oko 12 mjeseci,prvi vanjski teren isto kao kod velikog
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 05.09.2020. at 11:36

  20. #70
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Jelena.O, ne znam koliko smije trajati.. Čekam utorak da mi malo bolje objasni. Pretpostavljam da je štetno ako potraje zbog ovoga što je Mima gore rekla, jer nemaju motiva da pređe u pravo.

  21. #71
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Jelena.O, ne znam koliko smije trajati.. Čekam utorak da mi malo bolje objasni. Pretpostavljam da je štetno ako potraje zbog ovoga što je Mima gore rekla, jer nemaju motiva da pređe u pravo.
    Riri, neće ti nitko reći "2 mjeseca" ili tako nešto - to ovisi o stanju djeteta. Mima i zutaminuta rekle su da ima situacija kad nije dobro - ako se vidi da usporava razvoj motorike, treba dijete poticati da radi nešto drugo.

    Iz iskustva - kad dijete savlada četveronožno puzanje, uglavnom samo od sebe napušta vojničko puzanje, jer mu je četveronožno puzanje brže i spretnije. Jedino ako ima teškoća (hipotonija ili neki drugi problem) da se osovi na sve četiri, taj način kretanja može se zadržati dulje vrijeme.

    Vi ste kod fizijatra na vježbama, pa će ti fizijatar reći što misli o napretku djeteta. To je individualno. Bit će sve to dobro. Opusti se i uživajte...

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •