Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: Plića čašica kuka

  1. #1

    Početno Plića čašica kuka

    Lijep pozdrav,

    Mojoj Lauri (4 mjeseca) je na UZV kuka dijagnosticirana malo plića desna čašica kuka u odnosu na normalno razvijenu lijevu. Preporučeno mi je dvostruko široko povijanje par mjeseci i ako se stanje ne počne popravljati - remenčići. Prije pregleda, nisam ju široko previjala (usprkos lošoj balkanskoj genetici ), a smtram da sam ortopeda kondicionirala odgovorom o pozitivnoj obiteljskoj anamnezi deformacije kuka (koje u biti nije bilo, a ja sam mislila da jest), pa je po mom mišljenju (koje, naravno, ne mora biti točno) ortoped preuveličao problem. Laura izgleda ko ružno i tužno pače i osjeća se jako sputano, jer je inače živahna i voli se gibati. Ali joj (navodno) široko povijanje drži nožicu upravo tako da produbljuje čašicu. Moja prva djevojčica je bila ok i vrlo je rano prohodala (8.5 mjeseci) a i ova druga pokazuje istu tendenciju pa mi ju žao gledati kako se muči, a možda i ne mora...

    Zanimaju me vaša iskustva. Nigdje nisam susrela toliko proturječnosti struke koliko u pedijatriji. Valjda zato jer bebe ne znaju odmah govoriti i ispravno hodati .

  2. #2

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    1,536

    Početno

    Virgo, najvjerojatnije ces sad dobiti puno oprecnih odgovora i bit ces na pocetku. ja sam prakticirala siroko povijanje zbog pozitivne obiteljske anamneze, ali nam to uopce nije pomoglo - imali smo tesku displaziju. onda sam se osjecala totalno blesavo, jer sam dijete na visokoj temperaturi mucila dodatnim pelenama i klela se da cu sljedeci put proci bez sirokog povijanja. ali, opet, znam slucajeve gdje su pedijatri nesto naslutili, preporucili siroko i na sljedecem pregledu je nalaz bio uredan. e sad - je li to zbog povijanja ili zbog toga sto se casice kuka razvijaju i nakon porodjaja - tko ce znati?

    u svakom slucaju, zelim vam srecu

  3. #3

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    120

    Početno

    Ja sam na prvom ultrazvuku isto dobila od pedijatrice rečenicu "nešto nije ok sa desnim kukom, ne izgleda mi dobro" :? . kako nisam Josipa previjala široko odmah po dolasku iz rodilišta, rečeno mi je da to obavezno radim. Naravno da je bio tužan, i da su mu najsretniji trenutci dana bili kada se skidala pelena. Da ste vidjeli to pružanje nogica i protezanje...
    No, išli smo i na kontrolu (UZV) kod drugog pedijatra u Klaićevu gdje je on mrtav hladan rekao da je sve u najboljem redu i da ne treba više široko povijanje
    Toliko o njihovoj stručnosti.
    Možda da probaš otići po drugo mišljenje??

    ja ću sljedeći mjesec na kontrolu još jednu, pa me baš zanima što će biti...

  4. #4
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    kod moje rebecce je ista situacija ko kod vas.
    plica casica kuka, lijevog.
    u obitelji nikakvih takvih problema, lucija isto imala sve ok.
    sad stavljamo duplo siroko i oko 28-og idemo na kontrolu kada ce se vidjeti da li ce trebati remencice ili ce se ovim popraviti situacija.

  5. #5
    happy mummy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ST
    Postovi
    661

    Početno

    virgo, ines, samo da vam skrenem paznju - ako vam se kaze da dijete mora u kaisice, potrazite jos jedno misljenje. mi smo imali takvu situaciju - na prvoj kontroli siroko povijanje, na ponovnoj kontroli remencici. otisli smo po drugo misljenje, i doc je rekao da su to granicne vrijednosti koje neki ortopedi rjesavaju remencicima, ali se mogu rjesavati i bez remencica ekstra sirokim povijanjem. jeste da smo na +35 bili povijeni u rucnik+tetra pelena+svedska pelena i platnena pelena ispod svega, ali smo prosli bez remencica. sa 5,5 mjeseci smo skinuli siroko povijanje, sve ok, i na kontrolu moramo kad lucija prohoda.

  6. #6
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    hvala mummy na savjetu!

    mi smo vec sad imali taj 'granicni slucaj'- rekao je doktor da bi pola ortopeda odmah dala remencice, a pola postupila ovako ( duplo siroko).
    u svakom slucaju- nadam se da ni nama ni virgo nece trebati remencici

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Mi smo bili na pregledu u subotu i ortoped je rekao da su kukovi super, onda je vidio maramu u kojoj ga nosam, pitao gdje sam je nabavila i dodao da je položaj u kom ga nosim upravo savršen za kukove. Eto još jedan + za maramu.

  8. #8

    Početno

    Čula sam za maramu. Kupljeno u Kamarisu?[/quote]

  9. #9

    Početno

    Nisam priijetila tvoju lokaciju, ninet, pa pretpostavljam da Kamaris nema svoju trgovinu u Sarajevu

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Nema Kamarisa, ali ja sam svoju naručila preko interneta mobywrap.com

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    50

    Početno

    Nina je imala istu dijagnozu i nosila je remenčiće, a javljam se samo kako bih rekla da oni nisu nikakav bauk i ne trebate se bojati toga, iako se naravno nadam da vašoj djeci neće trebati.

    Naravno, i ja sam reagirala kao da je smak svijeta kad su mi nakon ultrazvuka (imala je 2 mjeseca i tri tjedana) rekli da ih mora nositi. Ali riješili smo ih se nakon samo mjesec i pol (uz puno, puno vježbanja u tom razdoblju što smatram ključnim).

    Inače, Nina ih je sasvim dobro prihvatila, a ja sam bila mirna jer sam znala da su joj nogice u položaju u kojem trebaju biti (kod širokog povijanja nikad nisam bila sigurna jer je ona bila nemirna beba i stalno mi se činilo da već nakon pet minuta ne stoji sve kako treba). A definitivno mi se čini da je ona u njima bila puno manje sputana nego što bi bila sa svime što uključuje ekstra široko povijanje pogotovo u ljetnim mjesecima.

    Inače, prve samostalne korake je napravila sa 9,5 mjeseci

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •