Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 100

Tema: Istraživanje: dojenje pomaže kognitivni razvoj

  1. #1
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno Istraživanje: dojenje pomaže kognitivni razvoj

    U novom izdanju Archives of General Psychiatry (Vol. 65 No. 5, May 2008) objavljeni su rezultati opsežnog istraživanja utjecaja dojenja i produženog dojenja na IQ i ostale pokazatelje kognitivnog razvoja. Naravno da nema iznenađenja - utjecaj dojenja je povoljan.

    Nemam pretplatu na ovaj list pa mogu samo linkati Abstract. Odatle izdvajam natuknice:

    Context The evidence that breastfeeding improves cognitive development is based almost entirely on observational studies and is thus prone to confounding by subtle behavioral differences in the breastfeeding mother's behavior or her interaction with the infant.

    Objective To assess whether prolonged and exclusive breastfeeding improves children's cognitive ability at age 6.5 years.

    Design Cluster-randomized trial, with enrollment from June 17, 1996, to December 31, 1997, and follow-up from December 21, 2002, to April 27, 2005.

    Setting Thirty-one Belarussian maternity hospitals and their affiliated polyclinics.

    Participants A total of 17 046 healthy breastfeeding infants were enrolled, of whom 13 889 (81.5%) were followed up at age 6.5 years.

    Intervention Breastfeeding promotion intervention modeled on the Baby-Friendly Hospital Initiative by the World Health Organization and UNICEF.

    Main Outcome Measures Subtest and IQ scores on the Wechsler Abbreviated Scales of Intelligence, and teacher evaluations of academic performance in reading, writing, mathematics, and other subjects.

    Results The experimental intervention led to a large increase in exclusive breastfeeding at age 3 months (43.3% for the experimental group vs 6.4% for the control group; P < .001) and a significantly higher prevalence of any breastfeeding at all ages up to and including 12 months. The experimental group had higher means on all of the Wechsler Abbreviated Scales of Intelligence measures, with cluster-adjusted mean differences (95% confidence intervals) of +7.5 (+0.8 to +14.3) for verbal IQ, +2.9 (–3.3 to +9.1) for performance IQ, and +5.9 (–1.0 to +12.8) for full-scale IQ. Teachers' academic ratings were significantly higher in the experimental group for both reading and writing.

    Conclusion These results, based on the largest randomized trial ever conducted in the area of human lactation, provide strong evidence that prolonged and exclusive breastfeeding improves children's cognitive development.

  2. #2
    Riana avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    međimurje
    Postovi
    1,726

    Početno


  3. #3
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Još o tome ali na popularan način: http://www.eurekalert.org/pub_releas...-msl050108.php

  4. #4
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno Re: Istraživanje: dojenje pomaže kognitivni razvoj

    Citiraj Davor prvotno napisa
    utjecaj dojenja je povoljan.
    ja bih vise volila da se to kaze: utjecaj nedojenja je nepovoljan.

    ovako kako ti kazes, jezikom potvrdujes da je formula standard, a dojenje je extra super turbo mega i nasa djeca ce od njega biti PAMETNIJA nego sto je NORMALNO.

    a ljutimo se na pedijatre kad dojenu djecu usporeduju sa tablicama radjenim za djecu na formuli. :/

    ako zelimo da dojenje bude STANDARD moramo se i mi tako odnosit prema njemu.

    ne bih ulazila sad u to kojim tonom je pisana studija, na njih tamo ne mogu utjecat, vec se samo zahvalit na informacijama

  5. #5
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno Re: Istraživanje: dojenje pomaže kognitivni razvoj

    Citiraj koryanshea prvotno napisa
    ja bih vise volila da se to kaze: utjecaj nedojenja je nepovoljan.
    )
    to je istinito, samo politički nekorektno :/

    "nabijanje osječaja krivnje" nedojiljama ..... to je beskonačna petlja u koju ne želiš ulaziti, vjeruj mi

  6. #6
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno Re: Istraživanje: dojenje pomaže kognitivni razvoj

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    "nabijanje osječaja krivnje" nedojiljama ..... to je beskonačna petlja u koju ne želiš ulaziti, vjeruj mi
    a sta cu ja tom nekom ko se osjeca kriv? :/

    procitala sam mali milijun rasprava na temu te griznje i ne mislim da nase ukupno izrazavanje treba povladivati onima koji se osjecaju krivima zbog neceg sto jesu ili nisu napravili, meni je to ko zakopavanje glave u pijesak. ko se osjeca kriv, neka u sebi trazi nacin kako se osloboditi tog osjecaja, a ne u drugima (jer ga tu nece ni pronaci).

  7. #7
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno Re: Istraživanje: dojenje pomaže kognitivni razvoj

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    Citiraj koryanshea prvotno napisa
    ja bih vise volila da se to kaze: utjecaj nedojenja je nepovoljan.
    )
    to je istinito, samo politički nekorektno :/

    "nabijanje osječaja krivnje" nedojiljama ..... to je beskonačna petlja u koju ne želiš ulaziti, vjeruj mi

  8. #8
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    koryanshea, izlažeš se riziku da te ekipa od formule zatre svojom izrazitom političkom korektnošću, strahovanjem radi nečijih povrijeđenih osjećaja i slično. Ako od prošle godine UNICEF tvrdi da je sustavnim prelaskom na dojenje godišnje spašeno milijun djece (procjena je prije bila veća), jasno je što je formula zapravo. Ja mislim da je formula zlo, ali svaki put kad to napišem me napadnu. Evo promatraj...

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ja sam jedna od te ekipe od forumule i iskreno ni ti ni prethodnica mi niste nikakav faktor u životu da bi se ja osjećala krivom ili manje vrijednom jer nisam dojila a vi ste to napisali ili iskomentirali ....

    eto da vas oslobodim osjećaja krivice
    , pa raspalite

    a svatko normalan zna da je dojenje standard

    i drago mi je da vidim sve više dojilja u svojoj okolini, te ih rado uputim na forum, portal i SOS telefon

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    da bih se ja osjećala

    šteka mi h na tastaturi

  11. #11
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    maria kad bi bar sve "formulasice" tako razmisljale. onda bi se mogli lijepo svi razgovarati bez da se iscitava osuda ili osobni napad tamo gdje ih nema.
    ja ne zelim osudjivat nikog (i sram me kad mi malo "pobjegne" a da ni ne skuzim, ali isto kao sto ovdje nema savrsenih mama nema ni savrsenih forumasa) ali necu biti kus oko ovako vazne teme zbog necijeg osjecaja krivnje.

    davore,
    mislim da se ti zivoti spaseni dojenjem ne odnose bas jako na nase podneblje i da se ne radi toliko o adaptiranom kao zamjeni, vec o krajevima s velikim siromastvom gdje se djeci daje tko zna sto.
    to je jedno, a drugo je da ti u tom svom "educiranju" ponekad imas takav jedan ruzan ton da bi te najradije tukla, iako smo recimo "na istoj strani". malo vise takta i postovanja drugih te valjda ne bi ubilo...

  12. #12
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    eto vidis davore, nije stvar u stavu nego u formulaciji

  13. #13
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    kao ekipa s formule vjerujem da mi nitko ne moze nabiti osjecaj krivnje ako on nije vec u meni.
    a kao analiticarka u dusi moram reci da me jako zanima kontrolna skupina i sve moguce kontrole po varijablama koje su dovele do ovog zakljucka, te isticem da je naglaseno da je dojenje potaklo, odnosno ponasanje majke, e sad...
    confounding by subtle behavioral differences in the breastfeeding mother's behavior or her interaction with the infant.
    ...mene bi odmah golicalo da li isti efekt ima i majka s bocicom (adapt. mlijeka) koja ima usvojena sva ponasanja dojece majke, odnosno sto je s majkama dojilicama koje umjesto u bebu gledaju u tv/komp. i sl. a tek skupina majki izdajalica, pa onda imamo kad bocu daje mama, pa ne gleda u bebu i skroz je hladna prema njoj ili kad ima "dojeca ponasanja" ili kad bocicu daje tata s tim ili bez tih ponasanja, pa s depresivnim dojecim majkama i sl.
    kad bi sve to izvrtili dobili bi jasan zakljucak...ovako crv analiticar moze grintati i gundjati.

  14. #14
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno Re: Istraživanje: dojenje pomaže kognitivni razvoj

    Citiraj koryanshea prvotno napisa
    ja bih vise volila da se to kaze: utjecaj nedojenja je nepovoljan.
    ajme, kakva formulacija! :? dvije negacije u rečenici od 4 riječi :shock: .

    ja sam "nedojilica". kako je to utjecalo na moje dijete?

  15. #15
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno Re: Istraživanje: dojenje pomaže kognitivni razvoj

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    ajme, kakva formulacija!
    slobodno ti smisli bolju jedini uvjet je da o dojenju govori kao o standardu. (moj uvjet; ali ja nisam govorila tebi, vec davoru jer je on taj koji voli propagirat dojenje, a jezik koji koristi je nekako u kontradikciji s tim.)
    moze ovako: alternativna prehrana djeluje nepovoljno. alternativa = sve razlicito od dojenja. da li se slazemo oko toga da je to alternativa?

    ja sam "nedojilica". kako je to utjecalo na moje dijete?
    evo bas ovo hocu izbjeci - ti sad hoces da ja tebe optuzim da si napravila to i to svom djetetu??! zasto bi ja to napravila?

    ova istrazivanja ne kazu: svako dijete koje nije dojeno ce biti takvo i takvo. istrazivanja govore o statistickim znacajnostima i tu su da nam kazu sto je opcenito za ljudsku populaciju bolje.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    @ koryanshea


    s tobom se da razgovarati ,ali s davorom ne ( ja bar ne ), vrlo jednostavna konstatacija 8) .

    stoga ova formulašica neće bosti tvoju voodoo lutku pletaćim iglama

  17. #17
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno Re: Istraživanje: dojenje pomaže kognitivni razvoj

    Citiraj koryanshea prvotno napisa
    moze ovako: alternativna prehrana djeluje nepovoljno. alternativa = sve razlicito od dojenja. da li se slazemo oko toga da je to alternativa?
    ni pod razno. nama je to bila jedina opcija.


    Citiraj koryanshea prvotno napisa
    ja sam "nedojilica". kako je to utjecalo na moje dijete?
    evo bas ovo hocu izbjeci - ti sad hoces da ja tebe optuzim da si napravila to i to svom djetetu??! zasto bi ja to napravila?
    pa ja nisam svom djetetu ništa napravila. ti impliciraš da jesam - jer nije dojeno. alternativa tome je - da umre od gladi. :?

  18. #18
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    s tobom se da razgovarati ,ali s davorom ne ( ja bar ne ), vrlo jednostavna konstatacija 8) .
    ma daaaaaaj... nije valjda? :/

    pa ja se s davorom lijepo razgovaram. narafski da smo različiti - ali mene zanima nešto što on zna, njega zanima nešto što ja znam. meni je to super .

    i uvijek mi podari smiješak... razvedri dan

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ti ga poznaš u rl, ja na forumu

  20. #20
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    ti ga poznaš u rl, ja na forumu
    pa navrati do mene - da vas upoznam ...

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno


  22. #22
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno Re: Istraživanje: dojenje pomaže kognitivni razvoj

    sorcie ja bih volila tebi objasnit tocno sto ja hocu rec ali nemam dojam da tebe to pretjerano zanima ali ajde.
    pod alternativno mislim: prvi nacin prehrane koji treba pokusati je majcino mlijeko. ako ne (uopce me ne zanima razlog), onda ide ALTERNATIVA. zamjena. (ZAMJENSKO? mlijeko).
    to da je tebi formula bila jedina opcija znaci da iz nekog razloga dojenje nije bilo moguce/pozeljno.
    pa ja nisam svom djetetu ništa napravila. ti impliciraš da jesam - jer nije dojeno. alternativa tome je - da umre od gladi. :?
    ne sorcie, kao sto sam rekla alternativa je adaptirano . a mi smo na podforumu "zastitimo dojenje" pa mi molim te reci gdje se to moze razgovarati o dojenju i kako ga zastititi a da me netko ne dode optuziti da ga optuzujem da je napravio nesto lose svom djetetu. :?

  23. #23
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    i kreće beskonačna petlja

  24. #24
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    mene bi odmah golicalo da li isti efekt ima i majka s bocicom (adapt. mlijeka) koja ima usvojena sva ponasanja dojece majke, odnosno sto je s majkama dojilicama koje umjesto u bebu gledaju u tv/komp. i sl. a tek skupina majki izdajalica, pa onda imamo kad bocu daje mama, pa ne gleda u bebu i skroz je hladna prema njoj ili kad ima "dojeca ponasanja" ili kad bocicu daje tata s tim ili bez tih ponasanja, pa s depresivnim dojecim majkama i sl.
    kad bi sve to izvrtili dobili bi jasan zakljucak...ovako crv analiticar moze grintati i gundjati

    Slažem se, i mene isto zanima.

  25. #25
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    i kreće beskonačna petlja
    cuj to valjda svaki forumas treba proci neka inicijacija na rodinom forumu, ili tako nesto?
    ne znam, istovremeno mi je nepristojno ne odgovarat sorciere na njene postove a u biti mislim da bi ovakve rasprave moderatori trebali rezati i vracati prisutne na originalnu temu jer su futilne i provrcene milijun puta.
    nisu intervencije potrebne samo na psovanje i vrijedanje...

    amo se sad bavit ovim sto zanima anvi i flower. da li netko ovdje moze doc do ovog istrazivanja?

  26. #26
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    koryanshea....

    ti imaš stotinjak postova, ja cca 6000 više...

    ovdje se jako puno raspravljalo o dojenju i formuli, i o nekim drugim stvarima, da ih sad ne potežem...

    sorry ak si mi "naletila" , ali mi je već dosta da se priča o "razlikama" između dojene i nedojene djece.

    stalno se spominju čuvene posljedice, "manjak pameti", boleštine, itd.

    moja kćer ima 16 godina. neću doživjeti da ju gledam kad bude u penziji, i pokušavam uočiti koje posljedice ima - jer joj mama nije imala mlijeka za dojenje... :?

    dojenje se može promovirati i na druge načine. no ne na način da se radi diskriminacija djece po osnovi dojenja.

    eto nove ideje za liste u vrtićima....

  27. #27
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Probat ću sutra nabaviti rad, ako ne zaboravim. Zadnje vrijeme sve nešto zaboravljam. (mama me kratko dojila)

  28. #28
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj Anvi prvotno napisa
    Zadnje vrijeme sve nešto zaboravljam. (mama me kratko dojila)
    mene je dugo... al i ja zaboravljam...

    valjda je pelud u zraku

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    bolje da mi je Marko malo gluplji, pametni tak i tak loše prolaze u životu




    ma i ja sam se svojevremeno stresala na takve rasprave a sad sam u zen fazi

    forumski sam evoluirala

  30. #30
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa

    forumski sam evoluirala
    Daj reci koliko još postova moram natući pa da počnem primjećivati napredak?

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    par tisućica

    ljudi moji ,dojenje je bitno i standard je i treba ga podržavati i roda to dobro radi savjetništvo, brošure i tekstovi na portalu

    i to je bitak svega

    a retorika nekih ljudi , ma ne zamaram se više...

    nek me zovu majka trovačica, big deal

  32. #32
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    MOLIM VAS! zar je potrebno uopce upozoravati?

  33. #33
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Zanimljivi rezultati, vesele, u svakom slucaju.

  34. #34
    deedee avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    NZ
    Postovi
    321

    Početno

    Mene nesto zanima...
    Ja nisam trudna, pa ne gledam teme o trudnoci, ne idem na umjetnu, pa ne pratim te teme, nemam dvojceke, trojceke, pa ne citam ni te teme. I da imam vremena, ne bih ih citala, jer mi nisu bitne u ovom trenutku u zivotu.
    E sad, kako to da se na temama o dojenju uvijek nadje nedojililca?
    Velike kolicine slobodnog vremena ili nesto drugo...

  35. #35
    Riana avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    međimurje
    Postovi
    1,726

    Početno

    Citiraj Lucija Ellen prvotno napisa
    Zanimljivi rezultati, vesele, u svakom slucaju.
    X

  36. #36
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj deedee prvotno napisa
    E sad, kako to da se na temama o dojenju uvijek nadje nedojililca?
    Velike kolicine slobodnog vremena ili nesto drugo...
    Pa škakve to ima veze?
    Ovo je forum, raspravlja se o svemu.

    Uvjerena sam da "nedojilice" ne idu na ovaj pdf da pljuju po dojenju?

    Ili što si uopće htjela reći ovim postom?

  37. #37
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    Citiraj Anci prvotno napisa
    Pa škakve to ima veze?
    ima veze jer iako se raspravlja o svemu, bitno je kako se raspravlja i da nije konstruktivno da na svakoj raspravi vezanoj za dojenje treba "hodat ko po jajima" jer bi se netko mogao naci uvrijeden, a s druge strane na nekim topicima bude toliko neprikrivene i bezobrazne osude (na bilokoju temu) koja ljude zna trajno otjerat sa ovog foruma. ne znam kome je to u interesu ... :/

    nije svaka tema za svakoga i ako vec vidis da bi te nesto na nekom topicu moglo smetat onda ga nemoj citat. nedojilice se nekako nadu prozvane da pravdaju svoju odluku, a po meni je to jednostavno off topic.

    meni je deedeen post jasan (vidim da i ona i ja pokusavamo shvatit tu specificnu pojavu) a tvoj mi je isto jasan - trazi od nekoga da se pravda. :/

  38. #38
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj koryanshea prvotno napisa

    meni je deedeen post jasan (vidim da i ona i ja pokusavamo shvatit tu specificnu pojavu) a tvoj mi je isto jasan - trazi od nekoga da se pravda. :/
    Krivo si me shvatila.
    Ne tražim ja nikakvo "pravdanje".

  39. #39
    Pups avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    279

    Početno

    Citiraj koryanshea prvotno napisa
    iako smo recimo "na istoj strani".
    Kad smo već kod izražavanja... ja mislim da je valjda ogromna većina, ako ne i svi na ovom forumu na toj istoj strani bez obzira na to što im djeca jedu ili su jela.
    Ovo nikako nije napad, samo moje zapažanje.

  40. #40
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    bolje da mi je Marko malo gluplji, pametni tak i tak loše prolaze u životu





  41. #41
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Steta bi bila da jos jedna tema ode u "vjecna lovista", stoga molim da se drzite naslova

    Meni je malo cudno kako mi to ljudi (ljudska rasa) imamo tendenciju stvari postavljati naopako.. pa mi sad uporno dokazujemo kako je dojenje najbolje za ovo, pa je najbolje za ono...

    Majcino mlijeko je stvoreno za dijete, za prehranjivanje ljudske rase. I naravno da je to najoptimalnije i najpozeljnije za prehranu. I naravno da svi drugi oblici prehrane i dodataka nose odredjene rizike sa sobom - kakvi su to rizici i u kolikoj ce se mjeri pokazati - to zaista ovisi o x stvari.

    Al mi je smijesno koliko istrazivanja ima koja pokazuju "neznam vec sto" vezano za dobrobit dojenja i kak je ono super. MI valjda moramo znastveno potvrditi da je najbolje za ljudsku rasu ono sto je priroda namijenila.

  42. #42
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Ja nisam tocno shvatila jel sam sastav majcinog mlijeka cini djecu "pametnijima" ili dojenje samo po sebi :?

    To mi je dosta bitno, jer se najvise slazem s flower po ovom pitanju, no, opet s druge strane, isto tako majka koja doji moze gledat TV i drzat dijete u rukama bez da ga i pogleda, a isto tako i majka koja izdojeno mlijeko daje na bocicu moze gledat TV bez interakcije s djetetom.

    Stoga, tocnu informaciju pliz:
    jel sastav mlijeka dovodi do boljeg razvoja kognitivnog razvoja, ili interakcija djeteta i majke tijekom dojenja, koja je, priznajem, posebna?

  43. #43
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    ja se ne bi cudila da i sam sastav mm doprinosi boljem kognitivnom razvoju jer mm ima nekih omega ovih onih koje adapt nema, a i tko zna sto jos ima sto trenutno ni neznamo cemu sluzu, a za x godina cemo dokazati

  44. #44
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    OK, al to je druga stvar, vrlo lako moguca, no daje drukciju sliku ovom istrazivanju...

  45. #45
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    Citiraj Pups prvotno napisa
    Citiraj koryanshea prvotno napisa
    iako smo recimo "na istoj strani".
    Kad smo već kod izražavanja... ja mislim da je valjda ogromna većina, ako ne i svi na ovom forumu na toj istoj strani bez obzira na to što im djeca jedu ili su jela.
    Ovo nikako nije napad, samo moje zapažanje.
    slazem se! zato i kazem recimo + navodni znakovi... mislim da nas (SVE NAS) nasi moderatori cesce trebaju podsjecati na to kad god vide da se atmosfera zagrijava...

    Anci, mozes ti rec da nisi htjela pravdanje ali ne znam kako drugacije treba shvatiti recenice "Pa kakve to ima veze?" i "što si uopće htjela reći ovim postom?".

  46. #46
    LIMA avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    997

    Početno

    Sorry što ovako upadam na temu, nisam znala gdje smjestiti post. U dosta slučajeva spominjalo se kako dojenje djeluje preventivno za alergije, pa je onda netko to popljuvao jer nije dokazano...

    Evo jučer nam je na školu stigao upitnik iz bolnice, namijenjen svoj djeci 4. razreda. Upitnik je o alergijama (21 stranica pitanja, sve od A do Ž, od toga gdje dijete živi, ima li tepih u sobi, gljivice na zidu pa do debljine stakala na prozorima, vrsti grijaćih tijela i još puno puno stvari.) Ono što me zainteresiralo bila su pitanja pod "Faktori rizika". Naime, pita se je li dijete dojeno, koliko dugo i koliko dugo je bilo isključivo dojeno. Pretpostavljam da će se analizom konačno doći do nekih konkretnih podataka.

  47. #47
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    lima, ja sam navodno staru naganjala za dojenje kad sam već debelo trčala...

    a svako malo me puca alergija... :? evo, upravo sada...

    koji zaključak ja trebam iz toga izvesti?

  48. #48
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    da nisi trcala za starom da bi te pucala jos vise i jos ranije?

    ali to nema nikakve veze sa pravilnikom, zar ne?

  49. #49
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    nekorektan komentar :/

  50. #50
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    nekorektan komentar :/
    čiji?

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •