Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 128

Tema: Krpelj - hitno pomoć molim

  1. #1
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno Krpelj - hitno pomoć molim

    Jučer smo bili u prirodi i mm je jutros primjetio krpelja sinu (23 mj.) ispod uha.
    Izvadio ga je cijelog i očistio alkoholom to mjesto. Da li može još nešto napraviti?
    Pedijatar nam radi popodne. Da li trebamo hitno juriti zamjeni ili je ok pričekati do popodne?
    Nemam nikakvo iskustvo s krpeljima.

  2. #2
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Mislim da ne moraš ništa više napraviti, osim otići popodne do doktorice ili ju nazvati i pitati treba li mu preventivno dati antibiotik

  3. #3
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Moj mali je prošle godine imao krpelja, nazvala sam dr. i pitala što treba. Rekao mi je izvaditi, dezinficirati i pratiti, ako bi bilo što sumnjivo - doči kod njih, inače ne.

  4. #4
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    je, je. Imala sam ga ja prošle godine. I ništa nije bilo sumljivo. I onda mi se na moru, par mjeseci kasnije, pojavio crveni prsten, koji se sve više širio. Zezao me MM da me napao vanzemlajac. I sve bi tako bilo da se nisu pojavili susjedi Slovenci, koji su odmah skužili o čemu se radi- imaju ljudi iskustva s krpeljima. Uglavnom, otišla sam doktoru, koji isto nije znao što se radi nakon ugriza krpelja, dobila antibiotik, za koji se kasnije pokazao da je nedovoljan, pa sam u zagrebu još dobila dvije doze.

    I sve je prošlo.

  5. #5
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    http://hr.wikipedia.org/wiki/Datoteka:Lymebite.png

    javi se pedijatrici da ti da upute, a prati i mjesto uboda da se ne bi nešto ovakvo pojavilo jer u tom slučaju treba antibiotik.

    (baš sam danas čula za jedan slučaj borelioze, kod odrasle osobe)

  6. #6
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    je, je. Imala sam ga ja prošle godine. I ništa nije bilo sumljivo. I onda mi se na moru, par mjeseci kasnije, pojavio crveni prsten, koji se sve više širio. Zezao me MM da me napao vanzemlajac. I sve bi tako bilo da se nisu pojavili susjedi Slovenci, koji su odmah skužili o čemu se radi- imaju ljudi iskustva s krpeljima. Uglavnom, otišla sam doktoru, koji isto nije znao što se radi nakon ugriza krpelja, dobila antibiotik, za koji se kasnije pokazao da je nedovoljan, pa sam u zagrebu još dobila dvije doze.

    I sve je prošlo.
    Pa taj dio spada pod "pratiti". Kod nas u Domu zdravlja ne daju preventivno antibiotik, ali me je dr. upozorio da simptome treba pratiti cca mjesec (ne znam koliko točno) dana nakon ugriza.
    Posljednje uređivanje od Anemona : 03.05.2010. at 11:41

  7. #7
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    meni se javilo puno kasnije i nisu me upozorili kako bi to trebalo izgledati. Spominjali su samo vrtoglavicu , umor i slično.

  8. #8
    sandra-zvrk avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Jastrebarsko
    Postovi
    887

    Početno

    meni je noćna mora krpelj i svoju V. stalno provjeravam jer ih kod nas (selo) ima strašno puno.

  9. #9
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Hvala svima na odgovorima!!
    Kakvu preventivu možemo koristiti? Neke sprejeve? Mi rijetko idemo u prirodu pa mislim da ne bi bilo štetno nasprejati ih ako to pomaže.

  10. #10
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Duge hlače i duge rukave, repelent (sprej), tuširanje i iščešljavanje nakon boravka u prirodi, pregledavanje, (i cijepljenje, ali ako rijetko boravite u prirodi nema smisla).

  11. #11
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Hvala. Imao je dugu odjeću. Krpelj je zapeo iza uha. Nije mi niti palo na pamet da je već sezona. Kupit ću sprej u ljekarni za sljedeći put.

  12. #12
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Ne trebaš zbog toga uopće ići pedijatru.
    Samo ga/ju nazovi da ti kaže u kom slučaju se treba javiti (ako se pojave znakovi KME ili Lyme borelioze).
    A gdje je ta priroda?
    Nema svagdje KME i borelioze.....
    http://www.zdravlje.hr/clanak.php?id...f5e2c586d50270
    Posljednje uređivanje od mujica : 03.05.2010. at 13:04

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    Ne trebaš zbog toga uopće ići pedijatru.
    Samo ga/ju nazovi da ti kaže u kom slučaju se treba javiti (ako se pojave znakovi KME ili Lyme borelioze).
    A gdje je ta priroda?
    Nema svagdje KME i borelioze.....
    http://www.zdravlje.hr/clanak.php?id...f5e2c586d50270
    x
    Zapamtite datum kad je nađen krpelj u nedajbože slučaju (zbog duljine inkubacije pojedine bolesti).
    Antibiotici se ne daju preventivno!

  14. #14
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Mujica dobro zbori. Samo što meni doktorica nije spomenula simptome Lyme borelioze- ok, nije se radilo o pedijatru, tako da ja ipak nisam znala o čemu se radi kada mi se pojavio taj krug na nozi i počeo se širiti. A nisam poslušala frendicu doktoricu koja mi je savjetovala da se ipak telefonski o svemu informiram u Zaraznoj.

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala svima na odgovorima!!
    Kakvu preventivu možemo koristiti? Neke sprejeve? Mi rijetko idemo u prirodu pa mislim da ne bi bilo štetno nasprejati ih ako to pomaže.
    Autan stick, za djecu.

    Nije loše ni malo prirode - lavandino ulje iza uha i na pregibima, ali to je skup sport. Djeluje i protiv komaraca i drugih buba, isto kao i ružmarin (ali taj nije za djecu).

    Btw. ja sam pokupila dva krpelja lani na Jarunu isto u sezoni kad je trava počela rasti. Tako kreće i sezona krpelja - s rastom trave. Oni se popnu na vrh vlati trave i čekaju žrtvu. Kod nas na gruntu najbolja preventiva je - kosilica, he he he! I ne zezam se, u 6-7 godina NI JEDAN, a šuma nam je blizu. Ali gulimo travu redovito da se beštije nemaju na što penjati. Ja sam oprezna jer je u kraju mog djetinjstva (Podravina) bilo krpeljnog encefalitisa, pa znam da to nije baš za zezanje.

  16. #16
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj bibai prvotno napisa Vidi poruku
    x
    Zapamtite datum kad je nađen krpelj u nedajbože slučaju (zbog duljine inkubacije pojedine bolesti).
    Antibiotici se ne daju preventivno!
    Ja sam za svaki slučaj krpelja zalijepila u selotejp i nakeljila mu datum na papirić. Ja sam ziheraš.

  17. #17
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    jes' temeljita.......

  18. #18
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    mujica, smatra li se da su ovi krpelji po Zagrebu po gradskim parkovima zaraženi (Jarun, Bundek)?

  19. #19
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    smatra se da virusom KME nisu, a borelijama jesu.

  20. #20
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    A zagorski krpelji?

  21. #21
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    zagorski sve imaju

  22. #22
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    zagorski sve imaju
    Tak sam si i mislila. Grrrr!

  23. #23

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    718

    Početno

    A sljemenski krpelji? Kako oni kotiraju?

  24. #24
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Što se KME tiče, mislim da su zaraženi, posebno oni na zapadnom dijelu.

  25. #25
    sandra-zvrk avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Jastrebarsko
    Postovi
    887

    Početno

    Koliko se sjećam radio emisije lani najzarazniji su bili na Sljemenu, a u Istri ih uopće nema. Najgori su sad u ovo vrijeme, samo čekaju kad bu netko prošao da se zakelje. Sretnija je okolnost što prije nego se zakaće kruže po tijelu tražeći najtanju kože kako bi ju mogli probiti. Kako skidate krpelje sa ljudskog tijela? Ja koristim na cucku i mačku onu pincetu koja se vrti i svaki put izađe cijeli sa glavom. Čini mi se da takve koriste i u ambulantama?!

  26. #26
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Tih pinceta ima i za ljude u ljekarni, ja sam kupila jedno prilikom, ali nije baš praktična. Dosta je glomazna, a krpelji na ljudima su sitni.
    Ajde da se podsjetimo, kako se skida krpelj, što je važno?
    Znači:
    - NE SMIJE ga se ničim natapati, ni premazivati
    - treba ga izvaditi tako da ga se vrti (sad više nisam sigurna da li u smjeru kazaljke na satu ili suprotno???)
    - dezinficirati mjesto ogriza (Octeinsept ili nešto slično)
    - pratiti situaciju

  27. #27

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    U smjeru kazaljke na satu...
    Ne smije se trzati kod vađenja, već treba polako izvući jednakom silom.

  28. #28
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Tako kreće i sezona krpelja - s rastom trave. Oni se popnu na vrh vlati trave i čekaju žrtvu.
    Ovo nije baš istina Krpelji su sve nepredvidljiviji! Tako mi je pas imao piroplazmozu po onom zadnjem ogromnom snijegu. Da, da, krpelj po snijegu...to se prije nije događalo. A vet nam je rekao da je tih dana imao po 7 mušterija dnevno sa piroplazmozom.

    Koliko znam, krpelji borave u grmlju i na drveću, i na viskoj travi, ali ne vjerujem da itko dopusti da mu trava u dvorištu naraste na metar visine. Dakle, košena dvorišta bez grmlja i drveća su relativno sigurna. Iako, uvijek postoji mogućnost da krpelja donese vjetar i na nisku travnatu površinu.

    Sve je teže tim napastima stati na kraj!

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Evo i naseg iskustva, mozda nekom koristi:
    pre dve godine detetu sam slucajno napipala krpelja u kosi. Stvarno je bilo slucajno, bili smo za 1. maj u vikendici a ona tad jos nije hodala, po dvoristu nije puzala. Znaci uglavnom je bila na rukama i u kolicima. Uspanceni otisli smo do najblize ambulante, izvadili su joj krpelja pincetom, ostali su pipci pa su to izvadili iglicom. Rekli su nam da se odmah ujutru (znaci u nedelju) javimo dezurnom lekaru u nasem Domu zdravlja jer je dete malo a krpelj na glavi. Dezurna nas je odmah poslala na infektivnu kliniku (tu je panika kod mene narasla do neslucenih razmera) a tamo je fina doktorka pregledala mesto uboda i detaljno objasnila da pratimo: temperaturu, povracanje, neuobicajeno ponasanje tipa dugo spavanje.... i naravno cudan osip, znaci crveni koncentricni krugovi oko mesta ujeda, ili bilo gde drugde na telu. Posto moje dete ima osetljivu kozu i svaki ujed komarca prilicno natekne, celo to leto ja sam bila u totalnoj panici kad god bi joj se negde na telu pojavila crvena tackica.
    Na infektivnoj su nam jos rekli da posle 6 nedelja obavezno uradimo analizu krvi na Boreliu. Kad smo isli na deciju kliniku da joj izvade krv za tu analizu, neka doktorka nas je napala zasto maltretiramo dete kad nema nikakvu reakciju.... Nasa dr u domu zdravlja je rekla da je analiza potrebna.
    Naravno, tog leta vise nismo otisli u vikendicu.

    Prosle godine sam odlucila da nas nece krpelji zaustaviti da uzivamo u prirodi (sezona im je od maja do sredine jula). I zaista smo isli cesto, iako sam kupala N svako vece i prala kosu, ipak sam joj pronasla bar 5-6 krpelja te sezone. Bili su sitni, jedva vidljivi, i posto sam je pregledala svako vece pazljivo, skidala sam ih posto bi se tek uhvatili, znaci ni jedan se nije onako, bas uvukao, vec su bili samo zakaceni za kozu. I bili su jaaaaaako sitni. Nismo radili posle nikakve analize, nismo ni isli kod dr, samo smo pratili.

    E sad me vec muka hvata od svega, ali ne zelim da joj uskratim boravak u prirodi. Iako nam je dvoriste odrzavano i trava uvek pokosena, imam utisak da nas krpelji zaskacu sa svih strana. Tesi me cinjenica da komsijska deca isto vade krpelje kao "dobar dan" i da niko jos nije bio zarazen.

  30. #30
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Kod nas su isto krpelji prisutni u velikim količinama. Dvorište je redovno pokošeno, pa ih opet ima.
    Mislim da je najvažnije (kao što je vissnja) rekla, dijete svaku veče kod tuširanja temeljito pregledati, jer je onda manja vjerojatnost da je krpelj dugo na tijelu.

  31. #31
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    vissnja pa jel' mažeš malu s nečim tipa autan?

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Tashunica - mazemo, tj. mazali smo. Autan, pa neki repellin, pa neki prirodan "autan" koji strasno smrdi ali ne deluje, lavandu sam isto probala. Ove godine mislim da necu jer se pokazalo totalno neefikasno. Ona je strasan mamac i za komarce, isto kao i ja. Sinoc smo sedeli 15 minuta na terasi, ona i ja smo potpuno izujedane po licu i rukama, a MM, moji roditelji, baka.... niko nista

    Od tih krpelja koje sam joj skinula prosle godine, jedan je bio izmedju prstiju na nogama, tako da se treba zaista pazljivo pregledati. Ja sam znala nju proslog leta cak i dva puta da tusiram, jednom pred dnevno spavanje, jednom uvece, pa je opet nahvatala

  33. #33
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ima li netko link kako izgleda nakačeni krpelj ako su tako sitni? Hoću li znat ako vidim? Kako ću ga razlikovat od madeža, ogrebotine ili tako nečeg?

  34. #34
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ima li netko link kako izgleda nakačeni krpelj ako su tako sitni? Hoću li znat ako vidim? Kako ću ga razlikovat od madeža, ogrebotine ili tako nečeg?
    Ako slabo vidiš, onda ga je jako teško razlikovati od npr. madeža, ogrebotine, čim se prihvati, jer su stvarno sitni.
    A ako vidiš dobro, onda se jasno razlikuju noge i dijelovi tijela. Kuži se da je živina.

  35. #35
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    http://romunov.blogsome.com/images/Ixodesricinus.jpg

    http://www.lymediseaseaction.org.uk/images/i04/l/07.jpg

    http://www.bath.ac.uk/news/images//tick.jpg

    http://upload.wikimedia.org/wikipedi...ricinus_PL.jpg

    http://www.nuzban.scholaris.pl/zwier...pas/klp_01.jpg

    Koliko znam, nije uopće potrebno rotirati krpelja prilikom vađenja.
    Bitno je da se vuće pažljivo da se ne zdrobi.

    Ako se rotira, ne vvidim razlga zašto bi jedan smjer bio bolji od drugoga.

    Mislim da i s tim rotiranjem treba oprezno da ga se ne prekine na pola.

  36. #36
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Tih pinceta ima i za ljude u ljekarni, ja sam kupila jedno prilikom, ali nije baš praktična. Dosta je glomazna, a krpelji na ljudima su sitni.
    Ajde da se podsjetimo, kako se skida krpelj, što je važno?
    Znači:
    - NE SMIJE ga se ničim natapati, ni premazivati
    - treba ga izvaditi tako da ga se vrti (sad više nisam sigurna da li u smjeru kazaljke na satu ili suprotno???)
    - dezinficirati mjesto ogriza (Octeinsept ili nešto slično)
    - pratiti situaciju
    Anemona, hvala na ovome! Please, možeš li mi objasniti zašto se krpelja ne smije ničim premazivati, ni natapati? Mi smo to radili, uljem od čajevca - sad me jako zanima zašto to nije dobro? Hvala!

  37. #37

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Slazem se sa mujicom. Istina, niko od doktora nam nije rekao da li da ga rotiramo i na koju stranu, ali kad se krpelj tek prikaci, znaci samo su mu nogice (ili sta mu je vec to napred) unutra, onda ga se pazljivo izvadi samo povlacenjem pincete, nema potrebe rotirati. Narocito mali krpelji koje sam ja nalazila na Nadji toliko su sitni da moram dobro da pazim da ih ne pokidam pincetom.

    ina jako tesko se razlikuju od mladeza ili sitnih ogrebotina kad pogledas, ali kad se malo uzivis, prodjes prstom preko tog mesta, pogledas dooooobro (mm je gledao lupom) vidis da je krpelj.

    Ne znam da li moja teorija drzi vodu, ja sam sinoc MMu izvadila jednog velikog, znaci nije bio veliki jer se napio krvi (tek se zakacio) vec je bio veliki kao "odrastao krpelj". A Nadji sam vadila uvek majusne, jedva vidljive. Pa sam ja onda napravila teoriju da na nju idu "bebe krpelji" jer je njena koza meka i lakse je probiju.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku

    Koliko znam, nije uopće potrebno rotirati krpelja prilikom vađenja.
    Bitno je da se vuće pažljivo da se ne zdrobi.

    Ako se rotira, ne vvidim razlga zašto bi jedan smjer bio bolji od drugoga.

    Mislim da i s tim rotiranjem treba oprezno da ga se ne prekine na pola.
    Ja to po iskustvu...a vadila sam ih stotine. Nakon rotacije u manje slučajeva ostane glava. . Možda se na taj način proširi otvor kroz koji se povlači?.
    U smjeru kazaljke na satu za dešnjake, obrnuto za ljevoruke. Dovoljno je 90 st.

    Nije ga dobro mazati (pa ni čajevcem) jer u tom slučaju ispusti puno više sline i uzročnika bolesti (ako je zaražen).

    I moj mali je magnet za krpelje iako pazimo na sve. Ja ih uglavnom napipam rukom nakon tuširanja i tijekom mazanja kremom.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    bibai - a jel na kraju sezone radite neke testove krvi?
    MM me je prosle godine nagovarao da krajem leta maloj damo krv za analizu na boreliu, ali nismo jer nije imala nikakvu rekaciju.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    Ako se rotira, ne vvidim razlga zašto bi jedan smjer bio bolji od drugoga.
    Zato jer su mu pipci kojima se prima okrenuti kontra.
    ne smije se premazivati jer diše kroz kožu na tijelu i nataj način brzo ispusti uzročnike u organizam na koji se nakačio, pa je veća mogućnost zaraze

    Dakle, kako je netko već napisao, polako kontra od kazaljke sata vrtiti

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    nema šanse da ga zamijeniš za madež, npr.
    Samo malo bolje pogledaš

    Čim se uhvati, pa i prije, čim se počne hvatati, uglavnom svrbi, a izgleda kao mali sitni paučić.
    Razlikuju se izgledom, ovisno o tome u kojoj su razvojnoj fazi

  42. #42
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj VIPmama prvotno napisa Vidi poruku
    Zato jer su mu pipci kojima se prima okrenuti kontra.
    ne smije se premazivati jer diše kroz kožu na tijelu i nataj način brzo ispusti uzročnike u organizam na koji se nakačio, pa je veća mogućnost zaraze

    Dakle, kako je netko već napisao, polako kontra od kazaljke sata vrtiti
    Evo sad sam provjerila, točno ovako je meni objasnio dr.
    Posljednje uređivanje od Anemona : 04.05.2010. at 10:51

  43. #43
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Hvala svima!

  44. #44
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Hvala na slikama, sad je nešto jasnije!

    Znači, sažetak:

    - ne natapat
    - vadit vrtnjom obrnuto od kazaljke na satu, lagano, a može i bez vrtnje
    - pazit na koncentrične krugove.

  45. #45
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj bibai prvotno napisa Vidi poruku

    U smjeru kazaljke na satu za dešnjake, obrnuto za ljevoruke. Dovoljno je 90 st.
    To ne bi smjelo smetati.

    Ja si uvijek zamislim kad ljudi spominju rotiranje da ga pokušavaju otšarafiti, kao da je šaraf.

    U principu, s obzirom da mu rilce izgleda ovako,

    http://www.ijon.de/zecken/images/i-ric-wg.gif

    http://www.dartmoorcam.co.uk/CAM/tic...th1mmscale.jpg

    http://kliste.lukyns.com/images/tick...-hypostome.gif

    trebalo bi biti svejedno rotira li se ili ne. Ali ne treba šarafiti

  46. #46

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    670

    Početno

    Što mislite o cijepljenju protiv krpelja?
    Mi smo jako puno u prirodi svakodnevno... Malenoj sam pronašla mrtvog krpelja na jakni, valjda se nije uspio zakačiti, sve sam pregledala.
    Svako se večer kupamo i pregleam ih, ali grozim se tih malenih stvorenja, a najgore od svega je što sam do sada bila ubijeđena da ih treba natopiti uljem da se lakše cijeli izvade...

  47. #47
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    Citiraj navi prvotno napisa Vidi poruku
    Što mislite o cijepljenju protiv krpelja?
    Mi smo jako puno u prirodi svakodnevno... Malenoj sam pronašla mrtvog krpelja na jakni, valjda se nije uspio zakačiti, sve sam pregledala.
    Svako se večer kupamo i pregleam ih, ali grozim se tih malenih stvorenja, a najgore od svega je što sam do sada bila ubijeđena da ih treba natopiti uljem da se lakše cijeli izvade...
    uh i ja se STRAŠNO bojim krpelja i ko za inat, jučer smo bili u razgledavanju jednog dvorca (ima šume okolo) i jutros nađem jednog na nozi
    izvadili smo ga, ali smo ga prije premazali uljem (tek nakon sam vidjela ovaj topic)
    da li bi se vidjelo na mjestu uboda da je ostala glava, ne vidi se ništa, ali me svrbi mjesto uboda, iako je izvađen, da li je to normalno i trebam li otići sutra do doktorice radio toga?

  48. #48
    Tincha avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    blizu al opet dovoljno daleko od metropole
    Postovi
    317

    Početno

    Može te mjesto svrbjeti, i može ti ostati crvena točkica par dana. Da je koji dio ostao, vidjelo bi se crno, pa i sitan trn pod kožom primjetiš, glava krpelja je malo veća. Ja sam ih već nekoliko izvadila mojemu mišu, a i sebi jednog. Imamo ih puno, makar redovito kosimo. A je ove godine bio još premali za cijepljenje ali sljedeće ćemo ga godine cijepiti da skinem brigu s vrata. Samo o cijepljenju treba voditi računa već u zimi, jer se procjepljuje, pa se mora prvo cjepivo dosta rano dati.

  49. #49
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    Citiraj Tincha prvotno napisa Vidi poruku
    Može te mjesto svrbjeti, i može ti ostati crvena točkica par dana. Da je koji dio ostao, vidjelo bi se crno, pa i sitan trn pod kožom primjetiš, glava krpelja je malo veća. Ja sam ih već nekoliko izvadila mojemu mišu, a i sebi jednog. Imamo ih puno, makar redovito kosimo. A je ove godine bio još premali za cijepljenje ali sljedeće ćemo ga godine cijepiti da skinem brigu s vrata. Samo o cijepljenju treba voditi računa već u zimi, jer se procjepljuje, pa se mora prvo cjepivo dosta rano dati.
    hvala na odgovoru
    u roku 2 sata me prestalo svrbjeti i sad se ni ne vidi mjesto uboda, pratit ću i dalje to mjesto pa ću vidjeti

  50. #50
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    I onda mi se na moru, par mjeseci kasnije, pojavio crveni prsten, koji se sve više širio.
    na mjestu uboda krpelja ili negdje drugdje?

    margiti smo prije nekih 2 mjeseca izvadili jednog zagorskog

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •