Pokazuje rezultate 1 do 7 od 7

Tema: cerebralna paraliza

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Petrinja
    Postovi
    8

    Početno cerebralna paraliza

    :? Ja bih vas lijepo molila ako bi mi netko mogao reci nesto vise o cerebralnoj paralizi djece, mala mi ima 4 god. ako netko doista vec ima ISKUSTVA ne znanja iz knjiga i sl. procitala sam ih miliun... ona jos uvijek jede sve smljeveno,ne prica ali sve razumije...mozda se jos nesto da napraviti da bi joj bilo bolje...

  2. #2

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    228

    Početno

    pedijatar,fizioterapeuti?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Petrinja
    Postovi
    8

    Početno

    Ide ona kod obadva svaka dva dana ide i u normalan vrtic i u razne igraonice,ipak mislila sam mozda postoji koja mama da je uspjela nauciti svoje dijete barem koju rijec... ona sve razumije,pokretima pokaze ali ne govori nista ...

  4. #4
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    za CP nemre mama bez poduke naučiti dijete komunikaciji.
    Mi smo za naš slučaj išli u Sloveniju i zahvaljujući njboljoj logopedici iz Ljubljane, Denis je velika brbljivica. Idemo kod logopeda za ispravljanje govora jer cerebralac ipak ima ograničenja: od disanja do motorike ustiju. Ali, danas ga svatko razumije bez ikakvog problema, ide u redovni 1. razred redovne susjedne škole.
    Ima CP najvećeg stupnja, tj. 5. Ne sjedi samostalno, potpuno ovisan o tuđoj njegi, ne može pisati i ima veliko oštećenje vida.
    Išao je u redovni vrtić 4 godine

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    89

    Početno

    slažem se s nadicom. moj sin ima tetraparesu spasticu,ali od samog početka nema problema sa govorom tako da mi nismo ni imali neku problematiku vezanu za to. Ali svakako edukacija!!!!! nekog lijeka za to nema i mislila da svaka mama ima svoje iskustvo vezano uz samu individuu svoga djeteta.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    1,027

    Početno

    1. Nadam se da ti dijete ide logopedu- to je nuzno.
    2. Dosta ovisi i o pokretljivosti nepca i jezika-ako je to ozbiljno oštećeno, onda je napredovanje govora ograničeno. Ovisi i o kognitivnim potencijalima
    3. Što se tiče smiksane hrane-probajte pomalo povećavati grudice, pa komadiće-naravno ako ikako može to savladati, tj. ako se ne guši komadićima. Žvakanje i mljevenje hrane je preduvjet za razvoj govora - zbog cijelog govornog aparata.
    4. Kad vas nešto traži (gestama) ne reagirajte odmah, tražite više komunikacije, potičite bilo kakve zvukove i ponavljajte razgovjetno i jednostavno što je to što traži. Ne predviđajte što želi prije no što zatraži (makar gestama).
    5. Kad ste u Zagrebu navratite u Centar Goljak (isto dvoriste gdje i Bolnica, pitajte)-pa vam mozemo dati dosta informacija.

  7. #7
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    nama točka 3 nije funkcionirala sve dok nam u SLO nisu pokazali orofacijalnu masažu

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •