Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345
Pokazuje rezultate 201 do 235 od 235

Tema: Što je zdrava (pre)hrana?

  1. #201
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Nažalost da.
    Kad se s ekipom ide u kineski restoran maznem samo vino od ruža i smijem se ostalima.
    U životu sam pojeo dva poštena kineska obroka, jedan u New Yorku, a drugi u Gaineswile-u (FL). Za ostale se i danas čudim kako nisam skončao na hitnoj.

    Uzgred, svinjska mast je (fizikalno/kemijski gledano) prilično superiorna masnoća za prženje jer otrpi jako visoke temperature. Kome paše - super.


    A ja se uvijek pitam kak njihove nudle od povrca imaju okus ko po rostilju

    Al, bez obzira na ovu informaciju (iako ce mi trebat koji mjesec da ju potisnem i ne mislim o tome dok uzivam u springrolama znajuci da su se cvrljile u svinjskoj masti :bljak: ) ne mogu odoljet kineskoj kuhinji... Prefina nam je svima, cak i malome...

  2. #202

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    e, onda naruči Spring rolice iz Bofrosta i ispeci ih doma na suncokretovom ulju
    Jako su fine

  3. #203
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj Mony prvotno napisa
    A ja se uvijek pitam kak njihove nudle od povrca imaju okus ko po rostilju
    Zapravo jako jednostavno, koriste sojin umak i tamno ulje od sezama.

    Nešto nalik tome ti je moja izmišljotina "rostiglio", gdje se patlidžan i tikvice na ploške peku na suho u pećnici (ili pizzopekaču) i kad su spečeni se tretiraju mješavinom slatke crvene paprike, maslinog ulja i - soja umaka. 99% sliči na roštilj 8)

  4. #204
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Thanks, Davore! Probat cu doma izvest nesto bar slicno tomu

    I, sad mi je lakse kad znam da nisu i one "tretirane" svinjskom masti

    Sto se tice patlidjana i tikvica u pecnici - jer podmazes masl. uljem tavu prije nego ih polegnes? Pretpostavljam da da...

  5. #205
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Tikvice i patlidžani idu u suhi "pleh". U suprotnom upiju svu masnoću i umjesto suhi i pečeni postanu bez veze. Ideja ih je dobro prosušiti pečenjem - onda su mljac kada ih se zalije s mješavinom ulja, crvene paprike i masl. ulja.

    Čini mi se da si krivo povezala tamno sezamovo ulje s masnoćom za pripremu hrane. Spomenuto ulje je jako aromatično i koristi se samo u začinske svrhe. Masnoća kojom se hrana priprema može i u tom slučaju biti svinjska.

  6. #206
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    mješavinom ulja, crvene paprike i masl. ulja -> mješavinom soja umaka, crvene paprike i maslinovog ulja

  7. #207
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Tikvice i patlidžani idu u suhi "pleh". U suprotnom upiju svu masnoću i umjesto suhi i pečeni postanu bez veze. Ideja ih je dobro prosušiti pečenjem - onda su mljac kada ih se zalije s mješavinom ulja, crvene paprike i masl. ulja.

    Čini mi se da si krivo povezala tamno sezamovo ulje s masnoćom za pripremu hrane. Spomenuto ulje je jako aromatično i koristi se samo u začinske svrhe. Masnoća kojom se hrana priprema može i u tom slučaju biti svinjska.

    Ma, ne, znam sto je sezamovo ulje , nisam mislila njime mazat pleh

    No, vidim da je poanta da se ne slijepe za lim - osusiti ih dobro - jer u protivnom (a na nenamascenom limu) bih ih skidala guljeci, vjerojatno

  8. #208

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    80

    Početno

    zdrava hrana bi trebala biti što više domaća (što manje hibrida i pogotovo GMO) i trebala bi nuditi ravnotežu između kisele i alkalne hrane (tj one koja u tijelu snizuje pH i one koja ga povisuje)

    problem u ovom drugom je što je naš tipični jelovnik na kiselu stranu. svo meso je kiselo (uključujući i ribu), žitarice uglavnom također, kruh, čak i krumpir, šećer, alkohol, kava, skoro sve masnoće...lako je vidljivo da su energetki bogate stvari kisele

    alkalno je gotovo svo voće i skoro sve povrće. i tu treba raditi ravnotežu, dakle jesti što više voća i zelenog povrća. i biljni začini su alkalni, dakle korisni su i dobrodošli

    kiselost/alkalnost ne treba povezivati s kiselošću okusa. limun je u tijelu jedna od najalkalnijih namirnica (uz lubenicu)

    organiza kojem je pH što viši je zdrav organizam. npr. tumori se ne mogu razvijati u alkalnoj sredini, već samo u kiseloj

  9. #209
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    kad već odosmo u ot, ja imam dobru tavu, pa patliđane "tostiram" na njoj.
    inače to mi je jedan od najdražih recepata koje sam pokupila na Rodi...hvala Davoru

  10. #210
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    kakva ti je to dobra tava
    POdijeli tajnu

  11. #211
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Ja sam prekjučer prvi puta radila ghi. Kaže muž da je jako ukusan, ja ne znam jer mi ne radi nos (prehlađena sam). On bi trebao biti dobar za prženje. Mislim ghi. Ne moj nos.

  12. #212

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    80

    Početno

    a šta je to ghi?

    jel to nešto slično kao klingonski gah? :D

  13. #213

    Početno

    Ma ne.
    To vam je G+i
    onaj ˝h˝u indijskom vam se gubi

  14. #214
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Čitajući vas ispada da se mi ne hranimo zdravo... :/

  15. #215

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    7

    Početno

    Citiraj alive prvotno napisa
    a šta je to ghi?

    jel to nešto slično kao klingonski gah? :D
    Ako je klingonski gah purificirani maslac, onda je to - to.

  16. #216
    thalia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,863

    Početno

    Citiraj alive prvotno napisa
    zdrava hrana bi trebala biti što više domaća (što manje hibrida i pogotovo GMO) i trebala bi nuditi ravnotežu između kisele i alkalne hrane (tj one koja u tijelu snizuje pH i one koja ga povisuje)

    problem u ovom drugom je što je naš tipični jelovnik na kiselu stranu. svo meso je kiselo (uključujući i ribu), žitarice uglavnom također, kruh, čak i krumpir, šećer, alkohol, kava, skoro sve masnoće...lako je vidljivo da su energetki bogate stvari kisele

    alkalno je gotovo svo voće i skoro sve povrće. i tu treba raditi ravnotežu, dakle jesti što više voća i zelenog povrća. i biljni začini su alkalni, dakle korisni su i dobrodošli

    kiselost/alkalnost ne treba povezivati s kiselošću okusa. limun je u tijelu jedna od najalkalnijih namirnica (uz lubenicu)

    organiza kojem je pH što viši je zdrav organizam. npr. tumori se ne mogu razvijati u alkalnoj sredini, već samo u kiseloj
    napokon nešto što meni odgovara :D

    ja se, naime, tjedan dana jako trudim jesti samo meso (proteine) ili ugljikohidrate s puno povrća. prije obroka puno voća. i zadovoljna sam, dobro se osjećam. iako, ja bih i još voća, ali nekad iz lijenosti ne pojedem.

    ghi obožavam, ali mi je nekako skup :/ pa nikad ne dođe u obzir kupovine.

  17. #217
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    thalia, ako volis ghi, pa napravi ga doma. to bar nije tesko. u principu otopis maslac na laganom vatri i onda skidas pjenu. poslije odlijes u drugu posudu tako da talog mozes baciti. moja baka je licanka i ona si radi ghi, samo ga zove maslo.

  18. #218
    thalia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,863

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    thalia, ako volis ghi, pa napravi ga doma. to bar nije tesko. u principu otopis maslac na laganom vatri i onda skidas pjenu. poslije odlijes u drugu posudu tako da talog mozes baciti. moja baka je licanka i ona si radi ghi, samo ga zove maslo.
    ma znam, nego smo S. i ja doma pa mi je nezgodno uz njega, a još i radim, tako da to stalno odgađam... a probat ću.

  19. #219
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Citiraj Mony prvotno napisa
    kakva ti je to dobra tava
    POdijeli tajnu
    teflonka od zeptera. debela i teška,a teflon je u usporedbi sa svim što sam vidjela po dućanima vrlo kvalitetan.
    inače moj san je tava ili wok od lijevanog željeza ili gusa...

  20. #220
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    Citiraj Mony prvotno napisa
    kakva ti je to dobra tava
    POdijeli tajnu
    ja ću se samo malo ubaciti ovdje....pročitala sam negdje (od nekog proslavljenog francuskog kuhara) da je dobra tava ona kod koje se ne bi pitao što bi ostalo čitavo da nekog tavom zvekneš po glavi..

  21. #221
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj alive prvotno napisa
    zdrava hrana bi trebala biti što više domaća (što manje hibrida i pogotovo GMO) i trebala bi nuditi ravnotežu između kisele i alkalne hrane (tj one koja u tijelu snizuje pH i one koja ga povisuje)...
    Bingo!
    Nedavno se na NaturalNews pojavio članak koji je spekulirao može li se biti previše alkaličan i ispada da može, a još gori aspekt toga je skakutanje iz alkaličnog u kiselo stanje, vidi http://www.naturalnews.com/023097.html

    Na istom mjestu se može pronaći i online knjižica o baljansiranju prehrane između kisele i alkalne i time osigurati organizam od gubitka hranjiva, ostvariti zdravstvene dobrobiti i frcati energijom: http://www.naturalnews.com/Report_ac...line_pH_0.html

  22. #222
    Zoranova draga avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Balkan & Bliski Istok
    Postovi
    193

    Početno

    Interesuje me koristi li neko steamer-e i sta uopste mislite o njima.

    Narocito me zanimaju misljenja o tome koliko je stetno sto se tu, u stvari, kuva u plastici.

  23. #223
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Steamere smatram potpuno nepotrebnom šminkom. Ako imaš express lonac samo potraži mrežicu za kuhanje u pari i imat ćeš zaistač skuhanu hranu.

    Samo zato što se nešto može napraviti ne znači da ima previše smisla.

    Ima i korisnije pokućne mehanizacije.

  24. #224
    Zoranova draga avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Balkan & Bliski Istok
    Postovi
    193

    Početno

    Davore, hvala na brzom i informativnom odgovoru. Nego, ja sam dobila jedan steamer na poklon pa me trenutno vise zanima da li je stetno kuvati u njemu. Brine me sto je sav od plastike.

  25. #225
    thalia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,863

    Početno

    imam ja pitanje u vezi Davorovog linka. uopće mi nisu jasne količine alkalnih i kiselih namirnica koje se mogu jesti. i jel se mogu pojesti dvije kisele namirnice u količini jedne uz alkalnu namirnicu i dobiti isti učinak?

  26. #226
    thalia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,863

    Početno

    edit: ne uz jednu alkalnu namirnicu, već određenu količinu alkalnih namirnica.

    i jel mora biti u jednom obroku ili čitavom danu?

    toliko pitanja....

  27. #227
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj Zoranova draga prvotno napisa
    Davore, hvala na brzom i informativnom odgovoru. Nego, ja sam dobila jedan steamer na poklon pa me trenutno vise zanima da li je stetno kuvati u njemu. Brine me sto je sav od plastike.
    Ne brini. Ogromna većina rečenoga o plastici u zadnje vrijeme je potpuna glupost. Phtalati i slične gluposti idu samo u meku plastiku i s ovime nemaju veze, a dioksini i ostali nastaju tek gorenjem.
    Uživaj u svojoj igrački

  28. #228
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj thalia prvotno napisa
    imam ja pitanje u vezi Davorovog linka. uopće mi nisu jasne količine alkalnih i kiselih namirnica koje se mogu jesti. i jel se mogu pojesti dvije kisele namirnice u količini jedne uz alkalnu namirnicu i dobiti isti učinak?
    Previše se brineš.
    Najvažnije je imati svijest o tome kamo te koja namirnica vodi. U tekstu o balansiranoj prehrani ćeš naći postupak mjerenja pH, gdje se mjerenje obavlja u periodu od desetak dana. To ti sasvim jasno govori da od jednog obroka nećeš postati ni kisela ni bljutava, ali promjenom orijentacije u prehrani ćeš za par tjedana postići malu promjenu.

    Onaj drugi link opisuje što se dogodi kada jako pretjeraš s alkalnim namirnicama.

    Moj stav o zdravoj prehrani je jednostavan: ponoviti neku namirnicu za najmanje dva dana. Time se tijelu omogući oslobađanje štetnih tvari iz namirnica.

  29. #229
    Zoranova draga avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Balkan & Bliski Istok
    Postovi
    193

    Početno

    Davore, hvala puno!

  30. #230

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    266

    Početno

    Citiraj Zoranova draga prvotno napisa
    Davore, hvala puno!
    ja ima jedno pitanje -pecenje u alu foliji-preporucljivo ili ne ?

  31. #231

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    80

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Citiraj alive prvotno napisa
    zdrava hrana bi trebala biti što više domaća (što manje hibrida i pogotovo GMO) i trebala bi nuditi ravnotežu između kisele i alkalne hrane (tj one koja u tijelu snizuje pH i one koja ga povisuje)...
    Bingo!
    Nedavno se na NaturalNews pojavio članak koji je spekulirao može li se biti previše alkaličan i ispada da može, a još gori aspekt toga je skakutanje iz alkaličnog u kiselo stanje, vidi http://www.naturalnews.com/023097.html

    Na istom mjestu se može pronaći i online knjižica o baljansiranju prehrane između kisele i alkalne i time osigurati organizam od gubitka hranjiva, ostvariti zdravstvene dobrobiti i frcati energijom: http://www.naturalnews.com/Report_ac...line_pH_0.html
    ima logike. jedino, u praksi je doista teško biti previše alkaličan (a uopće nije preteško biti prekiseo ) . ispada da bi se čovjek morao prehranjivati na voću i povrću

    još da napomenem, premda su biljni, čajevi su gro s kisele strane, ali ne i zeleni čaj. još jedna potvrda njegovog dobrog utjecaja na zdravlje

  32. #232

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    80

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Moj stav o zdravoj prehrani je jednostavan: ponoviti neku namirnicu za najmanje dva dana. Time se tijelu omogući oslobađanje štetnih tvari iz namirnica.
    možeš li pls malo ovo objasniti, što si mislio pod 'ponoviti namirnicu za najmanje dva dana'? što se događa?

  33. #233

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    721

    Početno

    [quote="Davor"]
    Citiraj Zoranova draga prvotno napisa
    Ogromna većina rečenoga o plastici u zadnje vrijeme je potpuna glupost. Phtalati i slične gluposti idu samo u meku plastiku i s ovime nemaju veze, a dioksini i ostali nastaju tek gorenjem.
    Znaci li to da su i kuhala za vodu sigurna?đ

    I sto je s teflonom - da ili ne?

  34. #234
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    alive, jetra sa svakom namirnicom ima posla. Kad se još potrefi da pojedeš nešto problematično, npr. kikiriki s aflatoksinima, onda grca od posla i ne prestaje još danima. Izlaz iz problema je rotirati namirnice tako da se ne ponavljaju dan za danom, a idealno je ostaviti barem dva dana pauze. Posljedice ovakve discipline su osobito izražene po zimi kada je izbor namirnica skučen pa se u loncu nađu najviše dvije-tri namirnice. U suprotnom se barem nešto vrti dan za danom.
    Hrana je lijek, ali i otrov, a osobito ne valja ako se jede ista namirnica dan za danom.

    lonni, teflonsku tavu je moguće pregrijati i tada je problematična, ali da bi se to dogodilo stvarno se moraš jako potruditi. Kuhala za vodu imaju termostate koji prekinu zagrijavanje ako se pregriju - dakle, ako su ispravna nema problema. Općenito nema problema ako je temperatura nekog uređaja kontrolirana termostatom.

  35. #235
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Evo jedan jako jednostavan napis: Jelovnik za zdrave vegetarijance

Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •