Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 235

Tema: Što je zdrava (pre)hrana?

  1. #1
    thalia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,863

    Početno Što je zdrava (pre)hrana?

    baš si nešto mislim, vidim da se i ovdje i na raznim drugim virtualnim i RL područjima vode rasprave, a mene stvarno zanima odgovor na to pitanje.

    znam da će mi makrobiotičari sada reći da je makrobiotika zdrava, ali me zanima zašto. i vegetarijanci će isto reći da je vegetarijanstvo zdravo, a meni se čini da su ribe zdrave i stvarno ih se trudimo jesti što više. neki tvrde da nam meso treba. i meni je jako fino.

    dakle, što je? dajte što više ideja i utemeljenih izjava. jel dosta pojesti češnjak i gomilu C vitamina u danu? ili samo integralno? ili samo bio uzgojeno? ili samo gmo-free?

    koji su "zdravi" recepti? što je "zdrava" hrana i prehrana?

  2. #2
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Zdrava hrana bila bi za mene ona iz naseg podneblja, pripremeljna tako da zadrzi sto vise hranjivih tvari. Svako daljnje objasnjenje, meni je suvisno. Osim u slucajevima kad me netko uvjerava da cu u najmanju ruku tesko obolit ako ne jedem ovo ili ono.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,133

    Početno

    potpisujem martu

  4. #4
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Meni zdravo znači umjereno i svega pomalo. Svako isključivanje mi se čini nezdravim.

  5. #5
    thalia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,863

    Početno

    super su objašnjenja. marta, baš sam se sjetila kad si ti jednom napisala da ste shvatili da zdravlje dolazi iznutra i (između ostalog) promijenili prehranu pa sam se nadala da ćeš se javiti

    ajde, jel može neki primjer jelovnika (doručak, ručak, večera) jednog zdravog dana, kako ga vi vidite.

    recimo:
    doručak:
    zobene pahuljice s voćem
    ili kruh i sir
    ili kruh i sir pa poslije kruh i med (i maslac, tko smije)
    užina: jogurt i neka voćka

    ručak:
    riba na žaru (ili pržena ili kuhana), kelj i krumpir, salata.
    ili juha (pileća za mesojede), pečena piletina, zelena salata, dinstane mahune i krumpir?
    ili nešto sasvim treće?
    polpetice od puretine ili povrća s nekim "čušpajzom"

    večera, tu ne znam više,

    zobene opet ili sir i vrhnje i kukuruzni ili crni kruh?
    ili domaći pršut i sir
    ili juha, gusta povrtna?
    ili neke štrudle, štrukle?
    palenta i mlijeko ili jogurt.

    jel to to ili sam omašila za ceo fudbal?

  6. #6
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj kate prvotno napisa
    Meni zdravo znači umjereno i svega pomalo. Svako isključivanje mi se čini nezdravim.
    Mislim isto ovako.

  7. #7
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    thalia, generalno gledano, mislim da nisi "omasila ceo fudbal", samo je pitanje pripreme.

    Recimo te zobene s vocem.... Kod mene su to kuhane zobene pahuljice u vodi ili u nekom mlijeku od zitarica, s dodatkom voca, suhog ili svjezeg, svejedno. Ili su preprzene na suho, pa opet voce. NIKAD nisu zobene u kravljem mlijeku ili jogurtu. Iskljucivo zobene pahuljice, nikakvi kupovni miksevi.

    Sto manje preradjene hrane, secera, brasna... Ako mi zatreba, kupit cu pelate u konzervi, ali necu kupiti gotovi umak za pastu. Uglavnom, tako nekako...

  8. #8
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Doručak:
    - šnita integralnog kruha
    - bioaktiv

    Međuobrok (Za slatki početak dana) : tortica

    Ručak:
    -juha od povrća
    -riba ili bijelo meso
    -pasirano povrće na lešo s maslinovim uljem (brokula ili kelj ili karfiol+mrkva ili blitva)
    -brdo salate

    Međuobrok: Jabuka

    Večera:-medolino

    PS 5 obroka dnevno,uvijek u isto vrijeme i piti dosta vode

  9. #9
    thalia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,863

    Početno

    @marta, ma ja i jedem samo obične zobene, ništa drugo od ovog prerađenog mi i nije fino :/, samo ih ja jako volim s kravljim mlijekom.

    kate, kud i medolino?

    a šta s kruhom? nemojte mi reći da sve pečete kruh doma. meni se nekad i ne da palit taj moj pekač, lakše mi skoknut kupit kruh

  10. #10
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Ja bih tako rado od marte saznala kada je ona okrenula ploču i počela hraniti sebe i obitelj na ovaj način, ako može.
    Koji su to prelomni trenuci kada čovjek kaže: evo, od danas jedem klice, kuham rižnino mlijeko, radim .. kako se zove onaj maslac s lagane vatre, gi? - malo karikiram, znam da ne ide baš tako. U stvari, zanimljivije mi je čuti što čovjeka zadrži na tom putu, jer vjerujem da i drugi ljudi imaju pokušaja... za mene je to neki kulinarski izlet, nije konstanta... koliko trebaš ustrajati da postane konstanta i što je nepovratni zalog?

    Osobno mi je puno bliži "zdravi" način - izbaciti nezdravo, a tebi je nezdravo i ono što je meni prihvatljivo (abc sir, npr.)
    Kako ti je to prihvatio suprug, hrane li ti se djeca oduvijek tako?
    Mislim, znam da ovo nije topic o marti, ali ako marti ne smeta, mislim da nećemo odmaći daleko od teme.

    Je li tvoja prehrana tvoje uvjerenje ili "tek" svijest da je tako zdravije?
    Marta, u stvari ja htjedoh pitati, pukne li ti ikada film pa kažeš: Neka voda nosi sve, ali ja odoh na ćevape u somunu

  11. #11
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    AdioMare, duboko udahni i izbroji koliko puta si u postu napisala marta, marte, marti...

    1. Ne nauci se sve odjednom i ne naprave se promjene kratkim i ostrim rezom.

    2. Ko kaze da mi abc sir nije prihvatljiv?

    3. Ja uopce na radim toliku dramu oko prehrane.

    4. Pijem kavu s mlijekom, ladnim.

    Rijec je o tome da izbacujes hranu koja ti ne odgovara i pri tome trazis neku zdraviju alternativu. Kao i u svakoj drugoj potrazi, putem naucis svasta drugoga o cemu na pocetku potrage pojma nisi imao. A ako sve radis dovoljno lagano i nenametljivo, onda nitko ni ne skuzi sta ga je snaslo. A ako skuzi, podviknes, i mirna Bosna.

  12. #12
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    U principu si i ti napisala isto, samo ja trenutno malo sporije palim.

    Mozda zato jer sam se prenajela. Rucali smo juhu od paradajza (od bakinog paradajz soka), lokarde sa zara i kuhani krumpir, posoljen i pouljen domacim maslinovim uljem iz eko uzgoja . Imala sam i neku glavicu salate izvana fino kamufliranu lijepim zelenim listovima, iznutra trulu, pa je salata otpala.

    Poslije rucka klinci redovito traze ""osladak" (mislim da cu patentirati tu rijec ), pa sam im dala po komad cokse (dobili su ogromnu Toblerone cokoladu neki dan). Onda sam rekla, "Nek voda nosi sve" i popila jednu crnu bevandu i pojela komadic cokolade - bila je preslatka.

    Kad ne bude cokse, trazit ce da idu po sladoled. Nekad ih pustim nekad ne, ne zelim da sticu dojam da je normalno svaki dan jesti sladoled. Jer nije.

    Ne znam, jednostavno kad krenes polako mijenjas stvari. Ako dovoljno puta nesto ponudis, zakon velikih brojeva kaze da ce sigurno barem probati. AKo probaju, postoji realna sansa da ce im se svidjeti. Tako nekako to ide u mom zivotu.

  13. #13
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    A gle sad nje...
    Što je čudno što su mi te puna usta?
    Kad smo već kod toga, zoveš li se uopće Marta?

  14. #14
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa
    Citiraj kate prvotno napisa
    Meni zdravo znači umjereno i svega pomalo. Svako isključivanje mi se čini nezdravim.
    Mislim isto ovako.
    x

  15. #15
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Kad smo već kod toga, zoveš li se uopće Marta?
    Naravno da ne.

  16. #16
    snoopygirl avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    1,201

    Početno

    umjerenost u svemu i izbjegavanje već priremljene hrane tipa konzerve(gulaš, ragu), smrznuta gotova hrana, te hrana koja je jako prerađena tj nevidi se 'od čega je' - hrenovke, kobasice, topljeni sir, gotove slastice i sl. radije feta pršuta ili pancete. i nekoristim vegetu

  17. #17
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Trina je napisala/o:
    kate je napisala/o:
    Meni zdravo znači umjereno i svega pomalo. Svako isključivanje mi se čini nezdravim.
    ovo potpisujem, ali evo imam malo vremena pa da pojanim i naše prehrambene navike.

    evo ja danas skuhala pravi zdravi mediteranski ručak: lokarde + blitva u kombinaciji sa bobom i mladim krumpirom, naravno i maslinovo ulje - nije eko, ali najbolje - sa murtera. (btw. žali mi se žena na placi kako nitko ne kupuje bob, a meni je tako prefin mmm)

    mi se otprilike ovako hranimo i smatram da se hranimo zdravo:

    svaki dan sezonsko voće i povrće, meso cca 3 puta tjedno (ali ne velike količine, npr. svakome jedna šnicla), riba i morski plodovi cca 3 puta tjedno, i jedan ručak tjedno bez mesa i ribe (uglavnom ili tjestenina ili rižoto s nekim sezonskim povrćem). koristimo ustvari samo maslinovo ulje. osim za npr. pohanje ili pomfrit, što je na jelovniku možda svaka dva-tri mjeseca. svi volimo jesti, što se kaže, na žlicu - znači naša primorska maneštra u raznim kombinacijama (fažol, slanutak, leća, ječam, kiseli kupus, repa i sl) sigurno jednom tjedno. volimo polentu kao prilog. volimo dec crnog plavca poslije ručka. ne koristim vegetu nego mediteranske začine posebno (s balkona).

    volim kuhati i jesti i volim cijelu "kulturu stola". svaki dan imamo jedan kuhani obrok - ručak. obožavam recepte ane ugarković.
    nekakvo pravilo, koje je i juraj usvojio, nam je da na tanjuru moraju biti najmanje tri boje i uvijek mu je to zabavno provjeriti.

    za doručak/večeru: mliječne proizvode sve jedemo, ne jedemo margarin, od suhomesnatih proizvoda jedemo: šunku, pršut, pancetu i buđolu, paštetu i hrenovke izbjegavam, ali i to se nađe na jelovniku, jaja cca jednom tjedno, pekmez - kupovni, nutela za palačinke, med, kakao. pahuljice imamo uglavnom kući, ali prije prođe rok trajanja nego što ih potrošimo - više smo tip od fete kruha.

    ne jedemo alge, amarante, kvinoe, gi i ništa slično od ovoga što ne znam niti napisati kako spada. osim kao eksperiment u rangu sa eksperimentiranjem s npr. kineskom kuhinjom (uglavnom, u našoj familiji - sve neuspješni).

    ono što ne smatram zdravim, a jedemo i kupujemo u umjerenim količinama (istina, ponekad ja i pretjeram ) je: čokolada, sladoled, keksi svih vrsta, nutela, već spomenute hrenovke i gavrilović pašteta.

    ono što smatram nezdravim i nikad ne kupujem (ali ne branim jesti): smoki, čips, bomboni, jeftine kobasice, gazirana pića i sl.

    kad idemo vani, ne biram što ćemo jesti - pizza, ćevapi - sve je dobrodošlo.

    eto, to su otprilike naše prehrambene navike i moje mišljenje o zdravoj prehrani.

  18. #18
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ja mogu reci da smo mi dosta promijenili prehranu od kada imamo dijete upravo zato sto je on cisti ljubitelj ugljikohidrata. On, oduvijek, moze zivjeti na pasti ili rizi (krompir ne voli), godinama gleda kako mi jedemo svo živo povrće, maneštre, ribu i mesu - bez efekta. Povremeno uspijem da nesto proba ali samo zakljuci kako to nevalja. Od povrca jede blitvu i spinat, iskljucivo i povremeno.

    Ja nisam u stanju ostaviti ga gladnim, gotovo redovito njemu jelovnik prilagođavam i nadam se da ce barem s dvadeset godina prosiriti repertoar prehrane

    nisu slatkisi problem, jede cokoladu, rijetko smokice ili pokoji keks, nista drugo..., kruh sa sirom i čajnom, povremeno nutelu i opet nista drugo...

  19. #19

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Hm... Bombardirani smo sa mnoštvo toga što bi trebalo isključiti stoga je isključivanje isključivanja izbor koji ponekad govori o možda nedovoljnoj svjesnosti štetnosti onoga što treba isključiti.

    Zdrava prehrana, osim onoga što je marta u prvom postu rekla, značilo bi slijedeće:

    1) odsustvo redovite konzumacije bijelog rafiniranog šećera u bilo kojem obliku i unutar bilo koje namirnice
    2) odsustvo redovitog konzumiranja PRAZNIH kalorija. Znaci, namirnica i hrane koja nema nutritivnu vrijednost, ali ima kalorije, pa se čovjek (ili dijete) osjeća sito, a tijelo bi u suštini takvom prehranom bilo pothranjeno, iako vrlo vjerojatno pretilo.
    Bijelo brašno, tjestenina, bijela riža, a tu možemo staviti i ta razna svima draga --lina.... sokovi.. itd..
    2b) (ne)meso neću spominjati, za takve izbore treba nešto dublje od jednog forumskog posta.

    3) Redovita konzumacija što različitijih žitarica i mahunarki.

    Kad pogledam svoju prehranu do 16. godine, znači onako kako su me roditelji hranili i što je samo ogledni primjer klasične prehrane, mogu reći da do otkrića makrobiotike nisam ni znala da kao prilog postoji išta drugo osim bijele riže, krumpira i tjestenine. JA nisam u svom životu do 16. godine nisam probala proso, smeđu rižu, quionu, amaranth, crvenu rižu, razne vrste graha, leće....

    Povrće? Jedna mrkva na cijelu juhu... Valjda ni u mjesec dana nisam pojela povrća koliko sad u jednom obroku.
    __________________________________________________ __________
    Naš idealan jelovnik bio bi, a da ga realno stignem realizirati (nekad sam kreativnije kuhala) je npr.

    DORUČAK
    sojino mlijeko - cornflakes plus suho voće tko voli
    Juha od povrća (oba djeteta vole juhe, pa je to ponekad najuspješniji doručak )

    RUČAK
    Quinoa i proso sa graškom
    Pohani seitan
    Puno salate (rikula, naribana mrkva, tikvica itd...)

    ili

    Integralna riža
    Popečci od nečeg
    Pirjana mrkva, tikvice, brokula, cvjetača sa dodatkom maslinova ulja i krušnim mrvica pri kraju
    Salata - oskudnija jer je dovoljna količina povrća u drugom dijelu ručka

    VEČERA
    Slično doručku.
    Ili palačinke.
    Ili ako smo jako gladni, opet nešto što bi inače bilo za ručak.

    GRICKALICE
    Prženi suncokret sa malo tamarija
    Przeni lješnjaci
    Orasi, suho voće, keksi alnatura ili molenartje ili koje sama napravim

  20. #20
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    ...
    Ja nisam u stanju ostaviti ga gladnim, gotovo redovito njemu jelovnik prilagođavam i nadam se da ce barem s dvadeset godina prosiriti repertoar prehrane
    Vrlo vjerovatno neće.
    Imam ja jednoga za kojega se mama nadala vjerovatno isto to, pa muku mučim svaki dan što skuhati
    Znaš kad mi je ''ubio'' svaku volju i želju za kuhanjem i eksperimentiranjem, a imala sam je i previše
    Riječ je naravno o MM koji od povrća jede samo krumpir, grah i luk.
    A od mesa - zakon je svinjetina, a sve drugo mu je :/

  21. #21
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Zdrava hrana bila bi za mene ona iz naseg podneblja, pripremeljna tako da zadrzi sto vise hranjivih tvari. Svako daljnje objasnjenje, meni je suvisno. Osim u slucajevima kad me netko uvjerava da cu u najmanju ruku tesko obolit ako ne jedem ovo ili ono.
    X

    imala sam izlete u makrobiotiku, vegetarijanstvo, ali nije dugo trajalo...
    nejedenje mesa se zadržalo najduže (cijeli faks)...

    nakon toga povratak na maminu kuhinju sa puno maneštri, povrća i salata, sve do osamostaljenja kad sam konačno imala svoju kuhinju i počela isprobavati...

    zbog mališe se trudim kuhati što kvalitetnije, ali i prije njega, nisam pohala, frigala. koristila drugo ulje osim maslinovog, nisam jela zapečene i gratinirane tjestenine...

    doručak - za mene voće, mm zobene pahuljice sa suhim voćem i mlijekom, a mališa kombinira ili tatino ili kruh i sir, ili jaje ili povrtne juhe

    ručak - obavezna juha, meso ili riba, puno povrća, malo UH (krumpir, tjestenina, riža, proso, palenta...), salata
    ili maneštra s puno mahunarki i povrća

    večera - povrtna juha ili štrukli ili svježi sir s malo vrhnja...

    međuobroci - voće

    nezdravo - čokolada, jer pretjeram s količinom, pa se trudim nemati je doma, bajame, opet zbog količine...

    ne peče kolače, osim za posebne prilike, ne pečem palačinke jer ne znam pa mališa ni ne zna za to
    ne kupujemo nikakve grickalice (ni mm ni ja ih ne volimo), pa ni za to ne zna...

    moj najveći doprinos nezdravlju - ogromne količine kave. obožavam ju i to je porok kojeg se ne želim riješiti. tješim se da pijem bezkofeinsku

    ne vjerujem u "bijelo zlo" šećera, soli i brašna, ali potrošnja kod mene je dnevno prstohvat soli, a šećer i brašno samo za kolače, a to je rijetkost...

    ne konzumiram soju i prerađevine (osim umaka od soje) jer ih ne smatram dobrim za mališu, a ni za sebe

    nastojim nabavljati namirnice iz pouzdanih izvora, ali nisam rob toga
    izbjegavam kumice na placu koje imaju "male količine iz svog vrta", rađe ću kupiti povrće/voće u supermarketu

  22. #22
    Naomi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Preko velike bare, srcem u ZG
    Postovi
    546

    Početno

    Kahna, potpuno razumijem s cime se boris. Ja ipak moram prijaviti pozitivne pomake kod MM-a. Naime, on je odgojen i odrastao tako da nikad u zivotu nije jeo ribu niti plodove mora, a od povrca samo krumpir, zelenu salatu i tu i tamo koji paradajz. Uz naravno bijeli kruh i tjesteninu, konzerviranu hranu, gomile secera itd. Katastrofa. :shock: Svaki put mi dodje da nesto "lijepo" kazem njegovoj mami, ali se nekako suzdrzavam
    Kad smo hodali bio je sav nikakav: opci nedostatak vitamina i minerala, u najmanju ruku. Od kad smo se vjencali, primila sam ga pod svoje i jednostavno mu rekla sljedece: ja te jako volim i zelim da dugo, dugo zivis (moj tata je umro dosta rano i to je za mene bio veliki sok i gubitak), a da bi to ostvario moras se zdravo hraniti. Na to je ostao prvo :shock: , a onda :/ , pa na kraju
    Bitka i dalje traje, ali se jako popravio: sad jede mrkvu, celer (u juhi), papriku, sparoge, rotkvicu, spinat, grah, gljive, persin, a poskrivecki mu dajem i patlidzan (u baba ganoushu) i slanutak (u hummusu). I dalje odbija jesti tikvice, karfiol, mahune, brokulu i sl. ali i ovo je za nas veliki napredak. Voce smo uveli pod obavezno za dorucak i za medjuobroke (ajde, voce barem voli). I dalje nema sanse da pojede bilo sto sto iz mora ili rijeka. Nema sanse. Tu sam se onda ubacila s lanenim sjemenkama da dobije barem malo Omega masnih kiselina. Nakon 2 godine braka los kolesterol mu se spustio za 40 (bio je preko 200), kosa i koza mu sjaje, ima puno vise energije i nikad nije bolestan. Mislim da mi sad napokon vjeruje koja je snaga zdrave hrane. 8)

  23. #23
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    i MM se jako promijenio u ovih 12 godina koje živimo skupa, projeo maslinovo ulje, integralni kruh, svo povrće osim mahuna, istina bog nije u dvadesetima ali u tridesetima i četrdesetima, a u odrasloj dobi sam i ja jako promijenila prehranu.

    Sada, da li je to prekasno, vjerojatno je :/

  24. #24
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    Sada, da li je to prekasno, vjerojatno je :/
    ma kakvi prekasno! bolje ikad nego nikad, ni sa 70 ne bi bilo prekasno

    da te malo utjesim, MD je veci dio djetinjstva odbijao sve osim doslovno 3 obroka (ne bas najzdravija, ako se mene pita). tu se ne racunaju posebne prigode tj. obiteljski ručci sa dalmatinskim delicijama. do prije dvije godine mu se gadila palenta (osim u brudetu ).

    kad se poceo hranit po studentskim menzama poceo je jest sve (osim palente, na tome sam ja jos malo morala radit ), danas jede sve, uzivamo zajedno kuhati i eksperimentirati sa novim namirnicama.

    meni i danas padne mrak na oci kada se on sa sjetom prisjeca kako bi tjednima jeo samo i iskljucivo hrenovke (s kecapom i bijelim kruhom). naravno od toga bi uzasno smrsavio, pa me dan danas zeza "pa hrenovke su dijetalna hrana!!"

    razne namirnice se usvaja odrastanjem, tako sam ja barem zakljucila npr. ja kad sam bila mala jaaako nisam volila povrce, kad je bila blitva ili kelj u pitanju dizao mi se zeludac (kao da cu povratiti). kako su godine isle tako su meni razne stvari koje "vole odrasli" postajale sve draze - sve vrste povrca, dinstana kapula pa onda i sirova mlada kapula, bistra juha (a ne s brdom rezanaca), obavezno mrkvica u juhi, sve redom.

    mislim da je kljucno da su razlicite namirnice uvijek prisutne, a ne da se zakopate u okvir onoga sto mali hoce jest.

  25. #25
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Magriz, ajd pliz malo detaljnije opiši kako spravljaš jedan od najčešćih ručkova, ono, na koji način povrće, na koji način ribu.

    Zašto pitam... ja nadobudno napunim frižider brokulom, cvjetačom, porilukom, da ne nabrajam...
    Onda: jedan dan na maslincu zdinstam poriluk, tikvice i patliđane i pomiješam s integralnom tjesteninom ili rižom. Drugi dan skuham na pari brokulu, cvjetaču ..... , i poslužim s pečenom (?!) ribom ili piletinom, šta imam. Uz to bistru juhu ako je piletina, ako je riba onda ne radim juhu od povrća, dosta mi povrća ima u prilogu. Treći dan radim legendarno varivo od slanutka i poriluka, meni dobro, no ima ukućana kojima je to poprazno, nakon nekog vremena glede u mene k'o u svjetionik.

    E sad, varijacije na temu (povrća) sam tu ispucala, nadalje imam osjećaj da se stalno ponavljam i da mi takvo kuhanje nije neki izazov, ono, jede se da se utaži glad, stalno se jede kuhano povrće ili meso ili riba, kao da je svejedno što se jede - a nama nije. Mi bi jeli nešto konkretno. Poput variva od graha.
    U taj grah ide zaprška, drugačiji ne poznajem. :/ Zar vas tako lagana hrana (marta, cvijeta, magriz...) može zadovoljavati iz dana u dan, poželite li se - najesti? I ako poželite, čega se - najedete?

    Radi li još netko mesne umake s tjesteninom ili rižom ili je to fakat stvar prošlosti kod svih?
    Zatim pileći paprikaš (u koji ide povrće ali i krumpir, a tu su proteini i ugljikoh.), filanu papriku s pireom od krumpira ili palentom... kužite.

  26. #26
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Magriz, ajd pliz malo detaljnije opiši kako spravljaš jedan od najčešćih ručkova, ono, na koji način povrće, na koji način ribu.

    Zašto pitam... ja nadobudno napunim frižider brokulom, cvjetačom, porilukom, da ne nabrajam...
    Onda: jedan dan na maslincu zdinstam poriluk, tikvice i patliđane i pomiješam s integralnom tjesteninom ili rižom. Drugi dan skuham na pari brokulu, cvjetaču ..... , i poslužim s pečenom (?!) ribom ili piletinom, šta imam. Uz to bistru juhu ako je piletina, ako je riba onda ne radim juhu od povrća, dosta mi povrća ima u prilogu. Treći dan radim legendarno varivo od slanutka i poriluka, meni dobro, no ima ukućana kojima je to poprazno, nakon nekog vremena glede u mene k'o u svjetionik.

    E sad, varijacije na temu (povrća) sam tu ispucala, nadalje imam osjećaj da se stalno ponavljam i da mi takvo kuhanje nije neki izazov, ono, jede se da se utaži glad, stalno se jede kuhano povrće ili meso ili riba, kao da je svejedno što se jede - a nama nije. Mi bi jeli nešto konkretno. Poput variva od graha.
    U taj grah ide zaprška, drugačiji ne poznajem. :/ Zar vas tako lagana hrana (marta, cvijeta, magriz...) može zadovoljavati iz dana u dan, poželite li se - najesti? I ako poželite, čega se - najedete?

    Radi li još netko mesne umake s tjesteninom ili rižom ili je to fakat stvar prošlosti kod svih?
    Zatim pileći paprikaš (u koji ide povrće ali i krumpir, a tu su proteini i ugljikoh.), filanu papriku s pireom od krumpira ili palentom... kužite.
    Evo, moram te i ovdje potpisati. Najcesce nam je na meniju povrce (leso s maslinovim, cesnjakom i paprom) i riba/meso, zatim juha, leso meso i prilog od krumpira/graska ili manistra i salsa, ali nadje se jednom-dvaput tjedno i prilog majke/svekrve u ovom stilu: punjene paprike, arambasici, fazol s pancetom, pecena kokos, jer ja rijetko frigam/poham/pecem, meso pripremamo na elektricnom rostilju... I smatram da je to prilicno zdravo - ne jedemo grickalice, jedemo integralnu rizu i tjesteninu (hvala barbi Montiju), dosta mlijecnih proizvoda, zobenih pahuljica i voca. Zalomi se sladoled ili cokolada, ali ja sam isto od onih koji misle da je najzdravije umjereno. Ja nikako ne bih mogla zivjeti na makrobiotici, soji, mlijeku od zitarica i slicno - ubilo bi mi sav gust hrane.

  27. #27
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj kate prvotno napisa
    Meni zdravo znači umjereno i svega pomalo. Svako isključivanje mi se čini nezdravim.
    I ja ovako mislim.
    Isto tako mislim da je zdravo svaki dan jesti skuhano i koju voćku.

  28. #28
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    A što ja kuham...
    Samo da odmah napomenem da niti u jedno jelo ne stavim zapršku.
    Pečeno meso u rolu, pohano meso, meso na naglo, meso na gulaše, takozvani prosti gulaš, pa vinski gulaš, pa perket, mljeveno na razne načine-bolognes, faširanci, punjena paprika, punjeni šampinjoni, sarma.
    Tjestenine na svakakve načine-lasagne, zelena tjestenina sa tunjevinom, tjestenina zapečena s povrćem,
    Čušpajze-poriluk, kelj, grah, prokulice, mahune...
    Špinat na klasičan način, restani krumpir, pire krumpir, pečeni krumpir...
    Povrće-na 1001 način. Dinstano, kuhano, zapečeno...
    Juhe-govedska, pileća, ajngemahtec, juha od puuuuuno vrsta povrća bez mesa, krem juha od brokule, cvjetače, mrkve...paradajz juha
    Riba-pečena, brudet od oslića, rižoto, dagnje na buzaru ili u pečnici pod folijom
    Sve je pripremljeno na vrlo malo ulja ili na maslinovom ulju, kao što sam rekla ne radim zapršku.
    I tako, svega se nađe...

  29. #29
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Zalomi se sladoled ili cokolada, ali ja sam isto od onih koji misle da je najzdravije umjereno. Ja nikako ne bih mogla zivjeti na makrobiotici, soji, mlijeku od zitarica i slicno - ubilo bi mi sav gust hrane.
    ja bih, al ne mogu ja to nakuhavat'. uzasno mi je naporno. kupim si knjige od pejićke i odmah padnem u depru, pa pola tih namirnica nemam! a nije da se nisam priskrbila s tim sastojcima. i moram priznati da moji ukućani nikako ne cijene te delicije.

    tako da potpisujem AM i summer

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    marta

    the potpis

  31. #31
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa


    Radi li još netko mesne umake s tjesteninom ili rižom ili je to fakat stvar prošlosti kod svih?
    Zatim pileći paprikaš (u koji ide povrće ali i krumpir, a tu su proteini i ugljikoh.), filanu papriku s pireom od krumpira ili palentom... kužite.
    Ja radim.
    Što je loše u tome? :?
    Krumpir i meso u kombinaciji ili...?
    Poludila bih da pazim na ugljikohidrate i bjelančevine i ne znam ti ja kaj.
    I kako je summer rekla, ni ja ne bih mogla živjeti od tih žitarica, zobenih pahuljica, sojinog mlijeka i ne znam ti ja čega.
    Volimo papati, veliki smo gurmani i uživamo u finoj hrani...

  32. #32
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Magriz, ajd pliz malo detaljnije opiši kako spravljaš jedan od najčešćih ručkova, ono, na koji način povrće, na koji način ribu.

    Zašto pitam... ja nadobudno napunim frižider brokulom, cvjetačom, porilukom, da ne nabrajam...
    Onda: jedan dan na maslincu zdinstam poriluk, tikvice i patliđane i pomiješam s integralnom tjesteninom ili rižom. Drugi dan skuham na pari brokulu, cvjetaču ..... , i poslužim s pečenom (?!) ribom ili piletinom, šta imam. Uz to bistru juhu ako je piletina, ako je riba onda ne radim juhu od povrća, dosta mi povrća ima u prilogu. Treći dan radim legendarno varivo od slanutka i poriluka, meni dobro, no ima ukućana kojima je to poprazno, nakon nekog vremena glede u mene k'o u svjetionik.

    E sad, varijacije na temu (povrća) sam tu ispucala, nadalje imam osjećaj da se stalno ponavljam i da mi takvo kuhanje nije neki izazov, ono, jede se da se utaži glad, stalno se jede kuhano povrće ili meso ili riba, kao da je svejedno što se jede - a nama nije. Mi bi jeli nešto konkretno. Poput variva od graha.
    U taj grah ide zaprška, drugačiji ne poznajem. :/ Zar vas tako lagana hrana (marta, cvijeta, magriz...) može zadovoljavati iz dana u dan, poželite li se - najesti? I ako poželite, čega se - najedete?

    Radi li još netko mesne umake s tjesteninom ili rižom ili je to fakat stvar prošlosti kod svih?
    Zatim pileći paprikaš (u koji ide povrće ali i krumpir, a tu su proteini i ugljikoh.), filanu papriku s pireom od krumpira ili palentom... kužite.
    meso uglavnom kuham ili pečem na gril tavi. povrće je najčešće lešo s malo masl.ulja, a dio povrća smiksam i napravim umak (na masl.ulje bacim češnjak da zamiriši, vlasac i peršin i smiksano povrće. možeš dodati vrhnje za kuhanje, mada ja to izbjegavam radi mališe)
    obožavam sataraš, napravim puno povrća (paprika, balancane, paradajz, kapula) i u tome se mogu daviti... riže stavim vrlo malo
    riba - na sve moguće načine - lešo, pečena, brodet...

    radim i ja mesne umake s tjesteninom, kao i sarme i punjene paprike, ali ne koristim zapršku nigdje. eventualno dodam prosene pahuljice da se zgusne ili propasiram mali krumpir...
    grah - radim variva, ali opet bez zaprške

    kad me uhvati pms, ili imam sranje na poslu, sklona sam pretjerivanju u hrani, ali to je gotovo uvijek slano - sirevi, kruh... osim naravno čokolade...
    nisam ljubitelj kolača, sladoleda, grickalica, ali obožavam fini kukuruzni kruh

  33. #33
    thalia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,863

    Početno

    evo, mi smo ovaj tjedan imali dolje navedeno, možda pomogne u spravljanju povrća:

    pišmolje i zelenu salatu + krumpir salatu,

    varivo grašak, mrkva, kolerabica s noklicama,

    tunu i paštu, salatu od krastavaca,

    mahune na lešo i pureći batak na naglo,

    juhu od povrća, inćune (na lešo i pržene), krumpir salatu, paradajz salatu,

    zeljanicu od koprive i juhu.

    ja uz ovo sve pojedem dvije, tri voćke dnevno, tako da ne drži vodu da mesožderi ne jedu povrće. sigurna sam da ga mi jedemo i više od nekih vegetarijanaca.

    kod mene je problem što ja zapravo ne znam koja je to hrana koja nas održava zdravima i mladima.

    no uz te dvije, tri voćke, jogurte i sireve, omaknu mi se sladoledi i čokolade i dosta kruha i to me strašno ljuti. i to što nemam mjere kad mi je fino.

  34. #34
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    oja je to hrana koja nas održava zdravima i mladima.
    što bliža "orginalu"
    svježe, kuhano, pečeno bez ulja ..
    izbjegavati prerađevine, umjetne dodatke (arome, boje, konzervanse..)
    po mogućnosti cjelovite žitarice (sve vrijedno je izbačeno u bijelom brašnu)

    ako postoji mogućnost, kupovati eko ili bio uzgoj
    razlog: pesticidi i ostali otrovi

    jest da su i na Antartiku našlo ostatke pesticida (oblaci putuju)
    no nije ista stvar jedeš li povrče sa 5% ili 50% pesticida
    ka šta nije ista stvar pušiš li 1 cigaretu dnevno ili kutiju

  35. #35
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    gdje si ti ubrala da ja ne radim punjene paprike? ili sarme? to nam je jedno od milijih jela . kuham i gulaš sa tjesteninom.

    pileći paprikaš, naprimjer nikad ne kuham jer jednostavno nemam tu naviku. a i nitko od nas baš ne voli piletinu/kokošku tako da od mesa jedemo najčešće teletinu, junetinu i puretinu ali povremeno i svinjetinu, samo po zimi (ne paše mi kad je toplo nikako). janjetinu možda dva - tri puta godišnje.
    ja sam u stvari način kuhanja preuzela uglavnom od svoje mame i, naravo tome pridodala neka svoja omiljena jela koja su postala svakodnevna.
    znači, meso pripremam kao šnicle (odreske) na tavi, s masl. uljem i češnjakom i kapulom (onako, po pola) ili ispečem komad mesa (npr. teletine), ali ne u pećnici nego u tavi, opet u istoj kombinaciji (sa malo žalfije, što fenomenalno paše). kuham meso jedino kad radim juhu i onda jedemo kuhano meso (to je isključivo juneća ili teleća škinka - nikakva druga juha kod nas ne prolazi).

    nikad ne koristim zapršku. gulaš radim opet na masl. ulju - samo kapula, meso i pomidor i dinstam najmanje dva sata (to mi je sigurno jedan od dužih ručkova) tako da zaprška nije potrebna.
    kad radim maneštru, od npr. graha - imam dvije varijante: lakša varijanta je opet masl. ulje, kapula i krumpir - kojega izgnječim i on da potrebnu gustoću, a onda dodam povrće po izboru i grah (to obično radim kad je onaj mladi fažol - muljevac), kukuruz i/ili slanutak, popularne biže špakate i eto ti istarske maneštre od bobići. ili talijanski minestrone.
    teža varijanta (ta bi sigurno i vas zasitila ) je s pestom - znači izgnječim pancetu, češnjak i peršin, to bacim na masl. ulje i malo kapule i onda dodam grah i nešto od slijedećeg (ili samo paštu nakraju - popularna pašta i fažol) kiseli kupus, repu, ječam, a i neke fine kobasice.

    povrće - uglavnom lešo s masl. uljem. ovaj sataraš od magriz u istoj kombinaciji sto obožavamo. da, kelj npr. skuham s krumpirom i onda par minuta prodinstam na masl. ulju s češnjakom. špinat s putrom i mlijekom. da, znam spohati tikvice i balancane ili napravim musaku od balancana sa sirom i pomidorom.

    riba, rakovi, školjke - lešo, pržena, brodet, pečena na roštilju/u pećnici, buzara, marinada.

    nikad ne koristim vrhnje za kuhanje jer ne volim taj ukus - fina su mi prva dva zalogaja, a onda mi nekako stane u grlu i ne mogu više.

    e, da - puno toga u našoj kuhinji ovisi i o trenutnoj financijskoj situaciji - pa se tako npr. na početku mjeseca kuha raža, grdobina, domaće lignje i škampi, a pri kraju mjeseca se frigaju sardele i inćuni i radi od njih marinada, za sutra, s polentom.

    uf, baš sam ogladnila pišući ovo

  36. #36
    Naomi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Preko velike bare, srcem u ZG
    Postovi
    546

    Početno

    Moja mama koristi "zdravu" zaprsku: Ako bas mora koristiti brasno, onda koristi samo integralno (i super ispade zaprska s integralnim, naravno lagana), ali u vecinu jela stavi 1-2 zlice integralnih prezli odnosno integralnih krusnih mrvica i one jako dobro zgusnu umake, variva i sl. Ne znam da li i gdje ih ima za kupiti, ali moze se napraviti i doma, od suhog, integralnog kruha. Jer neka jela stvarno nisu bas ukusna bez zaprske...

    Koliko cesto imate vremena i volje isprobavati nove recepte i gdje ih nalazite? Ja bas ne volim kuharice, pogotovo one koje imaju prekomplicirana jela ili zahtjevaju neke cudne sastojke.

  37. #37
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    :? a što je sad toliko loše u zapršci ?! nije valjda i ona kancerogena

  38. #38
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj thalia prvotno napisa
    evo, mi smo ovaj tjedan imali dolje navedeno, možda pomogne u spravljanju povrća:

    pišmolje i zelenu salatu + krumpir salatu,

    varivo grašak, mrkva, kolerabica s noklicama,

    tunu i paštu, salatu od krastavaca,

    mahune na lešo i pureći batak na naglo,

    juhu od povrća, inćune (na lešo i pržene), krumpir salatu, paradajz salatu,

    zeljanicu od koprive i juhu.

    ovo je sve super mljac i po meni zdravo
    pozivam se kod tebe na ručak

  39. #39
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    :? a što je sad toliko loše u zapršci ?! nije valjda i ona kancerogena
    ne volim ju i teško mi sjedne na želudac - čitaj imam žgaravicu nakon nje.
    istina, imam žgaravicu i nakon uskršnjeg doručka, ali to je 1x godišnje

  40. #40
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    AdioMare, naravno da kuham grah varivo. Al nisam u zivotu nikad ni u sto stavila zaprsku. Ja sam od onih, znas, koje stede na zaprsci.

    A grah mi bude gust i kremast, mljac. Neki dan cak malo pregust, al to je zato jer se prekuhao u ekspres loncu koji je zatajio...

    Ako zelim zgustit varivo ubacim unutra malo zobenih pahuljica. Kod mene su zobene lijek za sve...

    Inac, ja se uopce ne ustrucavam przenja niti pecenja. Postoji nekoliko nacina spremanja hrane, sve ih jednako upotrebljavam.

    Mesne umake s tjesteninom ne spremam odavno, jer mi lose padnu na zeludac. A ni meso (ono sto hoda i leti) ne spremam vise. Samo ribe. Zapravo ja tjesteninu bas ne ljubim, opcenito, osim povremeno, ali ovi moji me ubijaju jer odgovor na pitanje "sto bi vi jeli" uvijek glasi "pastasutu". To je kod nas pasta s umakom od paradajza. Ako slucajno ne skuham to duze od 10 dana, krenu cvilezi "ti nama nikad ne kuhas pastasutu a mi to voooolimooooo"...

    Promjena prehrane ne lezi u tome da izbacis nesto sto volis i onda ne znas sto bi kuhala, nego u tome da prvo uvedes alternative, pa onda krenes izbacivat.

  41. #41
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    moj tata pravi najbolji grah na svijetu a bez zaprske

    meni je zaprska obavezna kad radim paradajz sos ali ni za sto drugo mi nije pala na pamet.

    meni je knjizica od un-djete vrlo inspirativna (MD dijetari pa kuhamo po tom), naviknes se na razne kombinacije, odusevis se kad vidis da te ni oni ne maltretiraju sa iskljucivo kuhanim povrcem (boooo-ring!), kad vidis na koliko MALO ulja mozes izdinstat kapulu, ima nekih skroz novih fora (meni), igras se sa zacinima, uvijek isto a stalno nesto novo

    jedan od omiljenih ruckova na mesni dan: u vatrostalnu zdjelu GOMILA kapule, mrkve, patlidzana, tikvica (iz kojih je malo izvucena voda) i bilo kojeg povrca kojeg mozete nabavit, na vrh toga meso po volji. povrce se malo zamasti s kap ulja, meso nista, sve fino zacinjeno i slasno.

    naravno, nedostaju mi sarme, punjene paprike, lazanje, bolonjezi i sve to... tu me spasavaju vecere kod mame a i necemo valjda zauvijek bit un-ovci

  42. #42
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    :? a što je sad toliko loše u zapršci ?! nije valjda i ona kancerogena
    tesko je probavljiva koliko ja znam. mm je ne voli jer mu tesko padne pa sam je izbacila iz kuhanja.

    slazem se s martom: hrana iz podnjeblja u kojem zivimo. pa onda pripremljena na nacin da zadrzi sto vise hranjivih sastojaka i raznovrsno - od svega po malo.

    kod mene je pravilo: najvaznije je ono sto je u sezoni, npr. necu napravit salatu od friskih poma u 12. misec (iako ih ima kupit u ducanu) kad se pome jedu u lito i imat cu ih u vrtu mame ili sveki, domace eko uzgojene, al kad su pome onda ih jedemo pa ... svaki dan otprilike, sve dok ih ima u vrtu. od onih sta ostanu viska mama napravi domacu salsu i to koristimo kao dodatak jelima (toc, juha, toc od poma...) cilu godinu, tako da ne kupujem pelate u trgovini, a nesto i zamrzne pa ih imamo i cijele, al ih sigurno necu kupit u ducanu zato da bi jeli pome u 12. misec tako i sa drugim namirnicama. imamo srecu da nam roditelji imaju vrtove pa ne kupujemo povrce (osim mrkve i kad nam nestane kapule i krumpira).

    obavezno u danu jedemo kruha, voca, povrca i komadic mesa (ili zamjena: gljive)/ribe. a tjedno obavezno jedemo barem jednom ribu, ja bi i cesce da mozemo. dok smo zivili sa svekijima jeli smo ribu puno cesce.

    nama je rucak najvazniji obrok, dorucak i vecera su vrlo slicni, s tim da je vecera jos laganija od dorucka, tipa voce ili suho voce ili maksimalno ako nesto ostane od rucka, i to ako.

    za rucak najcesce: juha, meso, povrce, salata. desert ponekad palcinke, kolac kad imam volje ali mm voli pojest par kockica cokolade, a najcesce jedemo voce.

    za dorucak (nekad i veceru) nesto od ovog: mislic, jogurt, panceta, palacinke, nutela, sir, prsut, ponekad mortadela iako ne volim salame a ni mm, najdraze nam je domace preradjeno suho meso.

    od junka se zna nac, ali nije cesto: konzerva riba s povrcem ili tunjevina, burek, pizza, cevapi, mortadela, pasteta, hrenovke, nutela i grickalice ali sve u rasponu jedom u 1 - 6 mjeseci, osim grickalica, one su cesce i to kod mene uhvate me periodi kad mjesecima nista ne taknem i onda par dana svaki dan grickam .

    ja volim puno slane stvari al su mi jela uglavnom neslana jer ne zelim druge maltretirat sa svojim ukusom, a i puno slano nije zdravo.

    mi se po mom misljenju hranimo zdravo i dobro. imamo srecu da hranu najcesce nabavljamo od roditelja pa uglavnom znamo sto jedemo i kako je to uzgojeno. i ja volim kuhat, to sam od mame "naslijedila".

  43. #43
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    po meni zdravo bi bilo
    -što više držati se piramide prehrane, što se tiče omjera unosa određenih namirnica
    -jesti sezonsko i svježe pripremljeno voće i povrće
    -smanjiti unos industrijski prerađene hrane
    -dati prednost cjelovitim žitaricama i proizvodima od cjelovitih žitarica
    -ne ubijati hranu prekuhavanjem
    -koristiti sve načine prpreme hrane uz lagano davanje prednosti lešadurama

    osobno, nastojim se držati ovih gore pravila, ali ne jedem meso. jedem stvarno puno žitarica i povrća, ali ponekad jedem i junk (čips, kupovni sladoled ili vegetarijanske hrenovke). koristim jako malo soli i šećera. volim kuhati i jesti te isprobavati nove recepte, a inspiraciju tražim u kuharicama i na internetu. držim da jedem prilično zdravo. znam biti neumjerena, odnosno kad mi je nešto fino vadim i drugi put ...

  44. #44
    thalia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,863

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa

    ovo je sve super mljac i po meni zdravo
    pozivam se kod tebe na ručak
    hehe , dođi kad je plaća pa će umjesto pišmolja i inćuna bit i brancina i orada, kako kaže cvijeta73 8) , kod nas isto, ovisi o plaći.

    ma ja sam malo posustala s integralnim, iz čiste lijenosti. ne da mi se ići kupovat pa skuham šta imamo doma.

    a meso... jedemo ga valjda dva puta tjedno, ali bi mi stvarno falilo da ne, ne znam zašto. ja sam bila vegetarijanka jedan period života i strašno sam patila za faširancima, toga se sjećam.

    ne jedemo ni hrenovke, ni parizere, ni kojekakve šunke, ni paštete, ništa, ništa. jedemo sireve i sirne namaze, ponekad napravim namaz od tune i srdelica iz konzerve, imamo još domaće pancete i pršuta, tako da je i to ponekad na meniju, ali meni (valjda ispranoj od toga da je makrobiotika jedina zdrava prehrana) se ovo što mi jedemo i dalje ne čini zdravo.

    ima i onih caka da se ne smije pržiti na ulju, šta je sad to? mislim, kako ću pržiti? ili opet moram u nabavku teflonki koje sad moram prati na ruke i ne smijem turati u suđericu

  45. #45
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    Citiraj thalia prvotno napisa
    ili opet moram u nabavku teflonki koje sad moram prati na ruke i ne smijem turati u suđericu
    sta teflonjare ne mogu u masinu? :shock: mi ih uvijek u masini prali :/

  46. #46
    thalia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,863

    Početno

    Citiraj koryanshea prvotno napisa
    Citiraj thalia prvotno napisa
    ili opet moram u nabavku teflonki koje sad moram prati na ruke i ne smijem turati u suđericu
    sta teflonjare ne mogu u masinu? :shock: mi ih uvijek u masini prali :/
    i mi. sad se sve lijepi za njih

    zguli teflon s njih pa ih uništi :/

  47. #47
    thalia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,863

    Početno

    a moram dodat za zapršku, ja je ne znam napravit. moja mama je nikad ne radi, a ni sveki, tako da nisam imala od koga naučit. i meni nije jasno zašto ne valja, baš sam htjela pitat, al me emsa pretekla.

    ja umjesto zaprške umutim brašno i vodu, dodam malo crvene paprike i soli ako treba i to umiješam. čula sam za zgušnjavanje sa zobenima, ali nikako da naiđem na nekoga tko to radi. tj. moja sestrična je tako kuhala poriluk jednom, ali mi nije bio fin pa sam htjela pitati šta i kako

  48. #48
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    :? ne znam. možda mislimo na različite stvari... al recimo ako želim da mi se bilo što zgusne dodam malo brašna (ako treba malo vode) u već pripremljen lonac. ponekad (ako imam u kući) koristim i maizenu (od kukuruza) il onaj kuzo il ...mljac mljac bratensauce kad radim klasično kontinentalno sa šniclama al to toliko bude rijetko da ne vidim potrebe do izbacivat. :?

  49. #49
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Zaprska je kad otopis mast pa dodas brasno u to i malo crvene paprike i onda to brasko zaprzis, ko sto joj i ime kaze. Onda na to zalijes tekucinu.

  50. #50
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    da brasko

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •