Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 177

Tema: Zmije oko zgrade!!!!!

  1. #1
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno Zmije oko zgrade!!!!!

    Preselili smo se u novi stan, suderen, malo dalje od nas je šuma, a metar od zgrade je nečije zemljište zaraslo travom.
    Prije nego smo se preselili molila sam muža da stavimo mreže radi komaraca i vrlo mogućih zmija i mišeava, ali on nije stigao?
    Danas je ispred mojih ulaznih vrata moju sestru doćekala tanka sivkasta 15-20cm zmijica, koja je siktala jezikom.
    Ova se snašla i pogodila ju kamenom, a zmija je otišla u odvod za kišu.
    Što da radim, vrata su mi često bila otvorena i ne znam imam li koju u kući, a imam bebu od 1g dana.
    Kakve mreže da kupim, metalne????? Zna li tko jesu li te zmije otrovne i što ako mi ne daj bože ugrizu djete?
    Imam li kakav otrov za njih da posipam po dvorištu?
    Svaki savjet će mi pomoći.
    Pomozite molim vas, sva sam u strahu, stižu vrućine i grozim se što sve mogu očekivati.
    Inače sve sam odvode u kući zatvorila, na lavabou, kadi, poklopila školje, i zaljepila odvode na podu WC-a

  2. #2

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    1,400

    Početno

    Evo malo o otrovnicama u Hrvatskoj.

    Dakle, male su šanse da je u pitanju otrovna zmija, a još manje da ćete nastradati. Ja bih mreže stavila zbog miševa jer se njih bojim daleko više od zmija

  3. #3
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Možda je to bio sljepić...

  4. #4
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Imam paničan strah od zmija a tu kod mene ih ima ono stvarno puno.To su sve blavori,oni ni nisu zmije (nego valjda gušteri sa zakržljalim nogama ) ali meni je to sve isto.Ima i bjelouški,plavuški...sve je to meni muž objasnio,pokazao,nosa ih po rukama on i djeca a ja umiiireem.Poskoka nema i u svom tom strahu to me tješi.Ne znam što da ti kažem,nek ti napravi nekakvu ogradu ako može ,kod nas je nemoguće tako nešto

  5. #5
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    ima neko sredstvo koje ih (navodno) tjera
    pa one neke 'zujalice' koje ih (navodno) tjeraju

    ja bi stavila mrezu na prozore (ne znam kakvu, ali gustu u svakom slucaju)

  6. #6
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Mislim da bi najbolje rjesenje bilo sanirati to napusteno zemljiste. Da li mozete traziti od vlasnika da ga pokosi i pocisti? Naime, i kod do moje kuce je velika livada/dvoriste ciji su vlasnici ljudi koji zive vani. Dolazili bi tu na 2,3tj preko ljeta, pokosili i otisli. A ostalo vrijeme trava visoka 1m. Uglavnom, kontaktirali smo ih i trazili da to pokose kako znaju i umiju. Dogovorili su se sa nekom rodbinom koja je onda dolazila kositi.

  7. #7
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    moj otac je neki dan ubio zmiju koja se izlezavala nazidu nase kuce, imamo slikicu, jel se tko stvarno kuzi da nam kaze jel opasna ili ne.

  8. #8
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    moj otac je neki dan ubio zmiju koja se izlezavala nazidu nase kuce, imamo slikicu, jel se tko stvarno kuzi da nam kaze jel opasna ili ne.
    aj stavi. najvjerovatnije je neka poljarica.

  9. #9
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa
    To su sve blavori,oni ni nisu zmije (nego valjda gušteri sa zakržljalim nogama )

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    moj otac je neki dan ubio zmiju koja se izlezavala nazidu nase kuce, imamo slikicu, jel se tko stvarno kuzi da nam kaze jel opasna ili ne.
    ako ste ubili zasticenu zmiju to povlaci za sobom kaznu

    inace je u hr zabranjeno ubijati zivotinje

  11. #11
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno


  12. #12
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    moj otac je neki dan ubio zmiju koja se izlezavala nazidu nase kuce, imamo slikicu, jel se tko stvarno kuzi da nam kaze jel opasna ili ne.

    idem OT ali flo, pa ovo je katastrofa :shock:

    tata je trebao uzeti zmiju i odnijeti ju na Učku ili Platak, a ne batinom po jadnoj bespomoćnoj životinji...

  13. #13
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa
    Citiraj flower prvotno napisa
    moj otac je neki dan ubio zmiju koja se izlezavala nazidu nase kuce, imamo slikicu, jel se tko stvarno kuzi da nam kaze jel opasna ili ne.
    ako ste ubili zasticenu zmiju to povlaci za sobom kaznu

    inace je u hr zabranjeno ubijati zivotinje
    eto na, ja se tila pravit vazna a ti mi pripade flower
    ¸

    inace, u pravu si, zasteicene su, ali ne sve, evo popis zasticenih zmija:

    Zmije (Ophidia)

    - crna poljarica (Coluber viridiflavus)

    - šara poljarica (Coluber gemonesis)

    - šilac (Coluber najadum)

    - bjelica (Elaphe longissima)

    - kravosas (Elaphe quatuorlineata)

    - pjegava crvenkrpica (Elaphe situla)

    - smukulja (Coronella austriaca)

    - bjelouška (Natrix natrix)

    - ribarica (Natrix tesselata)

    - zmajur (Malpolon monspessulanus)

    - crnokrpica (Telescopus fallax)

    - planinska riđovka (Vipera ursinii)

  14. #14
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Znam da je zmiju najbolje ne dirati u prirodi, ali zateknem li je u kući što da joj radim, pozovem je da ostane na ručku? I pitam je iz koje je familje?
    Užasavam se gmazova.

  15. #15
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    meni su zmije odvratne i neću ih ganjat po šumi i ubijati
    ali kad mi dođe na vrata neću je ni pozvati unutra

    dobro babore znam da su u biti gušteri i zaobiđem ih ali kod mene ima poskoka i rađe ču ubiti jednu zaštićenu nego dopustiti da mi poskok ubije
    dijete sorry

  16. #16
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa
    Znam da je zmiju najbolje ne dirati u prirodi, ali zateknem li je u kući što da joj radim, pozovem je da ostane na ručku? I pitam je iz koje je familje?
    Užasavam se gmazova.
    pa ponudi joj cokoladu

    salu na stranu, mislim da u takvim situacijama svatko reagira instinktivno. netko ih hvata rukama i iznese vani a netko toljagom po glavi.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa
    Znam da je zmiju najbolje ne dirati u prirodi, ali zateknem li je u kući što da joj radim, pozovem je da ostane na ručku? I pitam je iz koje je familje?
    Užasavam se gmazova.
    daj ti meni samo objasni kak ces zmiju zatec u kuci?

    vece su ti sanse dobit na lotu ili da ti meteor padne na glavu nego da u zagrebu iz cistog mira doma zateknes zmiju

    zmije ti se ne mogu penjat po zidovima, ne prolaze kroz zidove ili vrata

    kak sam ja fascinirana sarolikoscu zivotinjskog svijeta, od izgleda, do specijaliziranosti za prezivljavanje ne mogu skuzit da su ljudi uzasnuti bilo kakvim zivotinjama

    idem pokusat nabavit ozbiljnije upute kako postupiti i slucaju da stvarno natrcite na neku zmiju

  18. #18
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa
    daj ti meni samo objasni kak ces zmiju zatec u kuci?
    nama je jednom usla kroz otvoren prozor u spavacu sobu, mama i tata su je jedva ulovili i izbacili. al kuca je stvarno tada bila okruzena divljinom. i sad doma ih cesto nadjemo na balkonu ili ispred vrata ali to su sve bezopasne pa ih ne diramo, eventualno slikamo. prije one pobjegnu od nas.

    vece su ti sanse dobit na lotu ili da ti meteor padne na glavu nego da u zagrebu iz cistog mira doma zateknes zmiju
    ovisi di zivis. doduse u zagrebu u uzem smislu i ja mislim da nema sanse, al ne znam di cokolada zivi, u kakvom okruzenju.

    idem pokusat nabavit ozbiljnije upute kako postupiti i slucaju da stvarno natrcite na neku zmiju
    aj pliz, taman i ja to trazim i imam neke al ne mogu izvuc iz pdf-a.

  19. #19
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa
    vece su ti sanse dobit na lotu ili da ti meteor padne na glavu nego da u zagrebu iz cistog mira doma zateknes zmiju
    Ajme meni, pa da sam barem do sada dobila vec 3x na lotu, umjesto u dvoristu naletila na zmiju!!!! (Gajnice)

  20. #20
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    mi zivimo na rubu sume, a ona je odlucila svoju rupu napraviti na spoju nase kuce i zemlje, branili smo svoj teritorij. a o tome da je nepotrebno ubiti je - slazem se, vec je on dobio filadu, no prvi nagon je bio takav.

  21. #21
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    mi zivimo na rubu sume, a ona je odlucila svoju rupu napraviti na spoju nase kuce i zemlje, branili smo svoj teritorij. a o tome da je nepotrebno ubiti je - slazem se, vec je on dobio filadu, no prvi nagon je bio takav.
    hoces stavit fotku?

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa
    vece su ti sanse dobit na lotu ili da ti meteor padne na glavu nego da u zagrebu iz cistog mira doma zateknes zmiju
    Ja sam prije dvije godine autom dovezla zmiju u centar grada.
    Od kud? Nemam pojma.
    Ne bih ni skužila da je izgmizala iz mog auta da mi radnici Zrinjevca koji su bili nekoliko metara dalje nisu signalizirali.
    Srećom nije osvanula u kabini tijekom vožnje. Ili ja nisam primjetila .

  23. #23
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj Arwen prvotno napisa
    meni su zmije odvratne i neću ih ganjat po šumi i ubijati
    ali kad mi dođe na vrata neću je ni pozvati unutra

    dobro babore znam da su u biti gušteri i zaobiđem ih ali kod mene ima poskoka i rađe ču ubiti jednu zaštićenu nego dopustiti da mi poskok ubije
    dijete sorry
    Što je poskok zaštićen?? :shock:

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    1,292

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa
    Znam da je zmiju najbolje ne dirati u prirodi, ali zateknem li je u kući što da joj radim, pozovem je da ostane na ručku? I pitam je iz koje je familje?
    Nabavi mačku (ironije li) koja će riješiti zmiju kako je to priroda naumila, a nitko joj neće prišit za vrat da je ubila zmiju... No šalu na stranu...

    Da vidim zmiju u PRIRODI, zaobišla bi je ili ju pustila da prođe pored mene, dok sam ja potpuno mirna, no kad bi ona navratila na MOJ teritorij, bila bi prisiljena braniti ga, odnosno moje potomstvo. To je prirodni nagon.
    Ali nebi ju ubila, već bi je potjerala, možda stavila u vreću i odnila je šta dalje mogu.

    Ako ti se uvuće u kuću, a bojiš se, zovi veterinara, ako imaš priliku ili neku jaču mušku osobu koja će to riješiti (meni MM uopće nebi pomogao)

  25. #25
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa
    Što je poskok zaštićen?? :shock:
    nije. ni on ni ridjovka nisu zasticeni.

  26. #26
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj zhabica prvotno napisa
    Citiraj Trina prvotno napisa
    Što je poskok zaštićen?? :shock:
    nije. ni on ni ridjovka nisu zasticeni.
    zaboravila san rec da je prije bio zasticen. nemam sad vremena trazit, mislim da je nedavno skinuta zastita. kad nadjem najnovije podatke javim.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    što mačka može likvidirati zmiju :shock: :?
    po ovome je poskok na listi zaštićenih http://zasticenevrste.azo.hr/

  28. #28
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Naravno da može,ja sam više puta vidila mačku kako papa zmiju.Ne znam samo kako bi se provela da pokuša smazati poskoka,ko bi bio brži

  29. #29
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj Ailish prvotno napisa
    što mačka može likvidirati zmiju :shock: :?


    po ovome je poskok na listi zaštićenih http://zasticenevrste.azo.hr/
    zastite se mijenjaju s vremena na vrijeme. na nekim stranicama ostanu stari podaci.

    maloprije san nasla podatke od 2007. pa san tila jos jednom provjerit.

    onaj popis koji san stavila je sa mzopu a ni tu nema poskoka. samo mi treba jos malo vremena da nadjem tocne podatke, sad moran rucak spremat, javim se kasnije.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    AZO se poziva na NN iz 2006, dakle starije

  31. #31
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    nama je poskok bio u kući i tata ga nije htio ubiti nego ga je lovio
    pa je ovaj njega dva puta ugrizao pa ja tata ne poskok dospio na hitnu
    pa je na kraju umalo umro od reakcije na protuotrov
    prema tome slobodno me prijavite ali ja kad ga vidim ću ga umlatiti

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa
    Citiraj Arwen prvotno napisa
    meni su zmije odvratne i neću ih ganjat po šumi i ubijati
    ali kad mi dođe na vrata neću je ni pozvati unutra

    dobro babore znam da su u biti gušteri i zaobiđem ih ali kod mene ima poskoka i rađe ču ubiti jednu zaštićenu nego dopustiti da mi poskok ubije
    dijete sorry
    Što je poskok zaštićen?? :shock:
    vrlo (bez zezanja)

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    ja ne bih pokušala umlatiti poskoka a niti loviti ga. Mislim da je brži od mene. Ukipila bih se na mjestu i čekala da ode

  34. #34
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj Arwen prvotno napisa
    nama je poskok bio u kući i tata ga nije htio ubiti nego ga je lovio
    pa je ovaj njega dva puta ugrizao pa ja tata ne poskok dospio na hitnu
    pa je na kraju umalo umro od reakcije na protuotrov
    prema tome slobodno me prijavite ali ja kad ga vidim ću ga umlatiti
    Pa normalno da ćeš ga umlatiti.Koga briga jel zaštićen ili nije.Samo onoga ko živi u centru velikog grada di je vjerojatnost da ćeš viditi poskoka nikakva.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    kako biste umlatili poskoka? ja bih rekla da time povećevate šansu da vas ugrize. Osim ako imate jako dobre reflekse i odlično gađate :?

  36. #36
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj Ailish prvotno napisa
    ja ne bih pokušala umlatiti poskoka a niti loviti ga. Mislim da je brži od mene. Ukipila bih se na mjestu i čekala da ode
    Mislim da je ovo lakše reći nego učiniti. Zar stvarno imaš tako jake živce? Ja mislim da bi me ili panika ili histerija progutale. Od kud ja znam kad on ima namjeru otići? Da je 10 sec još bih i pričekala.
    Ja bih dala petama vjetra, bez puno razmišljanja.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    AdioMare, samo teoretiziram
    ali zbilja mislim da je pokušaj umlaćivanja zmije opasniji za čovjeka nego za zmiju
    osim za ljude koji su, ne znam, odrasli na kamenjaru i imali prilike vježbati gađanje zmije kamenjem

  38. #38
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Citiraj Ailish prvotno napisa
    ja ne bih pokušala umlatiti poskoka a niti loviti ga. Mislim da je brži od mene. Ukipila bih se na mjestu i čekala da ode
    Mislim da je ovo lakše reći nego učiniti. Zar stvarno imaš tako jake živce? Ja mislim da bi me ili panika ili histerija progutale. Od kud ja znam kad on ima namjeru otići? Da je 10 sec još bih i pričekala.
    Ja bih dala petama vjetra, bez puno razmišljanja.
    pa ne bi ga ja ni lovila vanka ali ako mi je u kući
    kao šta je tada bio, šta da radim :/

  39. #39

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    294

    Početno

    ma daj stray,jesi li ti svjesna šta pišeš?
    kažu:zmija bježi od čovjeka.pa valjda bježi,ali ta jedna je baš išla na nas dok smo bili na moru u dvorištu,a u dvorištu djeca.
    ili,ne ide u kuću,samo ne znam zašto je jedna pobjegla drito u pukotinu ispod kuće,a mogla je i u kuću...
    mi smo obadvije ubili,i ovu od metar i pol i ovu od pol metra.meni ih nije žao jer smatram da su ugrožavale moju djecu i mene,a sada neka me tuži tko god hoće.

    usput,
    otrovnice imaju trokutastu glavu!

  40. #40

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    ne znam, vjerojatno je najpametnije na rikverc izaći iz kuće, zatvoriti vrata i pozvati... ne znam koga? Stručnjaci što kažete?

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    ovo je bilo za Arwen. Tako su mene učili u školi, zmije slabo vide pa se treba polako udaljiti. Je li istina ne znam

  42. #42
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    ja sam nedavno (post festum) saznala da je antun bio s dedom u lovu na poskoke.
    Ima ih puno oko njegovog vinograda, deda ih inace cesto umlati.
    Navodno su u to doba bili jos jako tromi i usporeni od zimskog sna, pa nije bilo opasno.
    Ja sam se ipak smrzla.

    Bilo bi mi drago da nisu zasticena vrsta, jer bi mog malog zoologa jako rastuzilo da je ubio ugrozenu zivotinju. Inace je bio odusevljen tom epizodom.

    Ja ne znam sto da mislim o tome.
    Rado bih da se zivotinje ne ubijaju, ali ovi poskoci u vinogradu jesu izravna prijetnja ljudima.

  43. #43
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    Ovako ja živim u Zagrebu, iz Dubrave preselila u Sesvete tj. u Brestje kada se ide prema Novoselcu. Znači tu nemam poskoka, pa me zanima koje otrovnice žive tu u Prigorju, i postoji li s ove strane Medvednice krpelj koji prenosi menigitis, malo O.T. znam da oni žive u sjevernim krajevima
    Stan je suteren, iza nas je ta livada a i prema početku šume i neka kuća, ovdje ne poznam nikoga, sad je li netko tamo živi nemam pojma, ni kako se dolazi do te kuće-ja preko livade ne idem ni mrtva Naravno da bi trebali pokositi, najbolje zapaliti, ako ima zmija....

    Jedan susjed mi se neki dan nasmijao kada sam spomenula strah od zmija, on kaže da ju nikad nije vidio a tu živi 30 godina, e sad kad mu kažem za ovu...reći će zmija došla za zmijom

    Dosta šale, recite mi zna li tko gdje ima za kupiti tih proizvoda za tjeranje zmija, miševa...i ja sam protiv ubijanja životinja, ali nađe li mi se na kolicima djeteta u dvorištu, ako ne bih umrla od straha, zamlatila bih ju sigurno-kazna ili moja beba-mislim da nije teško odlučiti!!!!!


    Inače prošle godine sam u Hercegovini na sred prometne ceste vidjela poskoka, u sred bijela dana, bio je dugačak kao jedan trak ceste, MM je prešao preko njega, tak da ga ne zgazi, ja sam se smrzla, jer sam mislila da će nam se zavuć u auto, kada smo ga prošli, ja sam se okrenila, a on se od straha ili bijesa brrrrr podigo do pola u zrak :shock: užas....baka mi je iz Hercegovine i ona je milion puta lovila tu živinu rukama i nije ju ugrizla-ja bih umrla od pogleda na nju....ta zmija je prestrašna..

    Zmije se itekako uvuku u kuću, pogotovo tamo gdje je hrana i voda......gledala sam davno Američki dokumentarac o udavima u zgradama u sred New Yorka, pobjego iz stana i uvukao se u drugi...žena našla kožu koju je promjenio u ormaru...neke službe su joj cijeli stan porušile ali zmiju ne mogu nać...kažu da može ući u cijevi..instalacije....

    Pomagajte dalje sa savjetima i idejama....smije li beba uopće dobiti protuotrov u slučaju ugriz..koliko je to opasno za nju??? :shock: :/

  44. #44

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    86

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    ja sam nedavno (post festum) saznala da je antun bio s dedom u lovu na poskoke.
    Ima ih puno oko njegovog vinograda, deda ih inace cesto umlati.
    Navodno su u to doba bili jos jako tromi i usporeni od zimskog sna, pa nije bilo opasno.
    Ja sam se ipak smrzla.

    Bilo bi mi drago da nisu zasticena vrsta, jer bi mog malog zoologa jako rastuzilo da je ubio ugrozenu zivotinju. Inace je bio odusevljen tom epizodom.

    Ja ne znam sto da mislim o tome.
    Rado bih da se zivotinje ne ubijaju, ali ovi poskoci u vinogradu jesu izravna prijetnja ljudima.
    :shock: :shock:

    ma koliko ti sin ima godina?! pa je ste normalni?

  45. #45
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    ivana zg

    pogledaj u sjemenarni na zitnjaku

  46. #46
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj janjica prvotno napisa
    pa je ste normalni?
    pa mislim da uglavnom jesmo

    kao sto sam rekla, meni nije drago sto su to radili, i sljedeci put kad budu isli u vinograd reci cu nek izbjegavaju poskoke.
    ali, znam da je deda inace razumna i odgovorna osoba, i da moze procijeniti sto je stvarno opasno.
    no, mene je ipak strah, i ne bih im to vise dozvolila.
    ali mi se ne da dramiti oko proslog dogadjaja.

    a mozda sam i ja dogadjaj malo prenapuhano opisala. nije antun ubio poskoka, on je samo gledao (i poslije se s mrtvim slikao).

  47. #47
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj Ailish prvotno napisa
    AZO se poziva na NN iz 2006, dakle starije
    evo pogledala sam. u pravu si. u ovom sto sam imala od 2007. su falili. vjerovatno su koristili stare reference, a kako se to svako malo mijenja onda sam mislila da je tocno.

    Drzavni zavod za zastitu prirode stavio je Priopćenje: Uobičajena pojačana proljetna pojavnost zmija zbog parenja

    citiram:

    U Hrvatskoj živi 16 vrsta zmija i sve su strogo zaštićene ili zaštićene temeljem Zakona o zaštiti prirode, te je zabranjeno bez opravdanog razloga njihovo uznemiravanje, hvatanje, ozljeđivanje i ubijanje.
    Od ukupno 16 vrsta zmija koje obitavaju u Republici Hrvatskoj, tri vrste su otrovnice: poskok, riđovka i planinski žutokrug.
    Zmije se ugrizima koriste u samoobrani.


    sto se tice zastite onaj prvi popis sam nasla na mzopu. postoje dvije kategorije zastite: Strogo zasticene zavicajne vrste. Poskok i ridjovka su Zasticene zavicajne vrste (prema Pravilniku o proglasavanju divljih svoji zasticenim i strogo zasticenim NN 07/06) dakle u razlicitoj su kategoriji ali su svi zasticeni.

    Tu mozete pogledat koja je razlika u te dvije kategorije zastite. [/url]

  48. #48

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    zhabica, vidim da se kužiš, je li točno da su sve otrovnice u Hrvatskoj dugačke najviše 1 metar? to sam negdje pročitala, ne znam gdje

  49. #49
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    je, obicno su kraceg tijela, do metra najvise, rijetko su bas tako velike, evo i na mmonim linku pise kratko:

    U Hrvatskoj živi tri vrste zmija otrovnica. To su riđovke (Vipera berus), planinska riđovka (Vipera ursinii macrops) i poskok (Vipera ammodytes). Sve naše skupine pripadaju skupini ljutica (Viperidac)

    Sve zmije porodice ljutica prilično su zdepaste i kratkog repa. Glava se jasno izdvaja od ostalog dijela tijela i srcolikog je ili trokutastog oblika. Prekrivena je uglavnom sitnim ljuskicama. Oči svih ljutica imaju okomitu zjenicu, što znači da su prilagođene gledanju u tami. Gotovo sve rađaju žive mladunce, koji su otrovni od rođenja. Zubi im izgledaju kao injekcijske igle, u unutrašnjosti se nalazi kanal, a na vrhu je mali procjep kroz koji izlazi otrov. Smještene su na prednjem dijelu gornje čeljusti.

    Prosječna riđovka je duga od 50 do 60 cm. Ženka je veća od mužjaka.
    Planinskoj ridjovci prosječna duljina je 45cm.
    Poskok je najveća europska zmija otrovnica, dužine od 60-80 cm.

  50. #50
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    ja se ježim zmija i to su mi najodvratnije beštije i da je milijun puta zaštićena ja bi uvik urlala kad je vidim dok nekoga ne bi dozvala da je likvidira.
    od kad je zatoplilo naš snoopy mi je već tri mala poskoka donio na teracu da se "pohvali" kako ih je beknio. jer "kućne" mačke nakon što ubiju zmiju uvik je donesu pokazat gazdi. bljak. šta se mene tiče, dovoljno je da mi zamjauće da je ubio, ne triba mi donosit i corpus delicti.
    a i obećala sam mu najveće pakiranje wiskasa kad im pronađe mamu jer ako su tu zmijuljci negdi je i mama poskočica. a ne bi volila da mi Šefica na nju naleti.
    mi danas dobivamo još dvi male mačke baš radi zmija. kuća nam je na osami uz rijeku i poskok je ko domaća životnija koju naravno (i šta se mene tiče) triba odstranit iz blizine kuće.
    btw, od kad sam čula da poskok koti mlade na stablu nije mi svejedno ni kroz šumu prolazit. jer mladi imaju u sebi više otrova nego im majka. brrrrr zmijurine.

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •