Pokazuje rezultate 1 do 6 od 6

Tema: microcefalia

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    302

    Početno microcefalia

    adrina beba ima malu glavu
    na povijesti bolesti pise microcefalia
    sta je to?

  2. #2
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    Ovo je jedino što sam našla, možda ima netko sa konkretnim iskustvom? Nadam se da je pomoglo, pozdrav!

    www.pecat.info/sh/568/zdra/1618/

    Mikrocefalija se prevodi kao “mala glava”. Ona se može prezentovati u različitim patološkim stanjima u kojima je zahvaćen veliki mozak. Pored ostalog, tu se sreće i atrofija bazalnih ganglija.

    Ovaj poremećaj glave nastaje kao rezultat hromozomskih poremećaja, genskih mutacija, kongenitalnih infekcija, te izlaganja fetusa teratogenim sredstvima (alkohol, zračenje, ili hipoksije – nedostatak kiseonika). Procenat 1-2/1000 novorođenčadi.

    Dijagnoza se postavlja ultrazvkžnim merenjem obima glavice, odnosno BPD-dijametra. Fetusi sa malom glavicom imaju ukošeno čelo, koje solidno vidi ultrazvuk na profilnom preseku lica. Opisan je veći broj anomalija koje prate ovaj poremećaj. Takva deca često imaju i manji rast.

    Mikrocefalija se često ne može dijagnostikovati pre trećeg trimestra (nažalost), a postoje i lažno pozitivne i lažno negativne prenatalne (preporođajne) dijagnoze. U nejasnim slučajevima magnetna rezonanca može biti od pomoći za najbolju dijagnozu.

    Prognoze su različite kod dece koja imaju i one koja nemaju pridružene anomalije. U slučaju postojanja udruženih anomalija prognoza zavisi od težine tih anomalija. U zavisnosti od obima glavice, učestalost mentalne retardacije kreće se od 30-60 posto. Mogućnost ponavljanja u narednim trudnoćama je velika. Ovo oboljenje “mala glavica” ne može se tretirati ni još dok nije rođeno dete, kao ni posle porođaja. Obavezna je kariotipizacija – genska mapa.

    Ako ne postoje udružene anomalije, roditelje treba savetovati na osnovu veličine glavice. Ukoliko je obim glavice neznatan, postoji velika šansa da je dete normalno. Ako je isuviše mala glavica savetuje se roditeljima prekid trudnoće dok još plod nije zreo. Nakon dostizanja zrelosti ploda u obzir može doći fetocid (uništenje ploda) sa svim svojim etičkim delemama.

    Uz ovaj tekst napomenuo bih da se uspešno dijagnostikuju sve vrste intrakronijalnih (moždanih) krvarenja, kao i tumora centralnog nervnog sistema, koji remete telesni i duševni razvoj budućeg novorođenčeta. Ova krvarenja unutar lobanje mogu nastati u sva tri trimestra trudnoće najčešće zbog trombocitopenije (smanjen broj trombocita), kao i neki lekovi koji razređuju i ometaju zgrušavanje krvi (antikoagulansi), odnosno neke droge – kokain i traume.

    Sam patološki sindrom zavisi od stepena moždanog krvarenja, odnosno od njegove lokalizacije. Preovlađuje mišljenje da carski rez u tim slučajevima je optimalni način porođaja.

    Do sada je opisan veliki broj kongenitalnih intrakronijalnih tumora, kako dobroćudnih tako i malignih. Uz magnetnu rezonancu i druge ultrasonografske aparate visoke tehnologije , ovi tumori veoma rano se otkrivaju, prate, prognostički evaluiraju. Prognoza je uglavnom loša, jedino tumor–lipomi imaju dobru prognozu bez neuroloških ispada.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    302

    Početno

    hvala
    pomoglo puno

  4. #4

    Datum pristupanja
    May 2020
    Postovi
    1

    Početno

    Zdravo cure, ovdje sam nova i znam da sam na pogresnoj temi. Zato se ispričavam ali molim vas da mi pomognete.
    Radi se o sljedećem, rodila sam djevojčicu u 38 tjednu sa opsegom glave 33cm. Sa mjesec i pol 36cm i sa dva i pol 37,3cm i kažu mi da je to mikrocefalus.
    Već sam skroz na zivcima zbog toga,
    fontanela je još otvorena i prati razvoj ima 5kg i duga je 58cm.
    Možete li me ikako utješiti i podijeliti sa mnom iskustva. Svaki dan gledam slike na internetu djece sa mikrocefalusom i samo plačem.
    Još se jednom izvinjavam i hvala.

  5. #5
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Tko ti je rekao, pedijatar..? Jesu li te uputili na daljnje pretrage?

    Moram se ograditi jer se ne kužim u ovu materiju, ali moj je mali rođen u 40.
    tjednu s opsegom glavice 34 cm, s mjesec dana je imao 36, a sa dva 38 - to je gotovo isto kao kod vas (i dužina i težina sa 2 mj. su mu bile praktički iste, 5200/59) i nikad mi nitko nije ni spomenuo mikrocefaliju?! Sad ima 2,5 g i potpuno je normalnog razvoja, uključujući veličinu glave.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Sep 2021
    Postovi
    1

    Početno Bog Dane

    Kako je vasa curica sada, ja imam sina od misec ipo sa istom dijagnozom ko u vas, radili smo MR glavice pa sada cekamo rezultate, molim Boga da na kraju bude sve uredu, rodjen u 38 tjednu, tezak 3800, dug 52 OG bio 33 sada je dug 58, tezak 4950 a OG 36

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •