Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 186

Tema: Pravo na bolovanje kad dijete ide u bolnicu

  1. #51

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    stella, dobila sam napismeno od HZZO-a:

    Prema odredbi članka 79. stavak 1. Pravilnika o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja („Narodne novine“ broj: 120/06., 136/06., 56/07., 80/07., 96/07. i 45/08. – u daljnjem tekstu: Pravilnik) osiguranik ima pravo na naknadu plaće zbog njege djeteta i supružnika s kojim živi u zajedničkom kućanstvu i to za svaku utvrđenu bolest u trajanju propisanom člankom 34. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju („Narodne novine“ broj: 85/06., 105/06., 118/06., 77/07., 111/07. i 35/08. – u daljnjem tekstu: Zakon).

    Člankom 34. stavkom 1. i 3. Zakona određeno je da bolovanje radi njege djeteta traje za svaku utvrđenu bolest najviše do 20 radnih dana, a za dijete do 7 godina starosti najviše do 40 radnih dana. Ako prema ocjeni doktora medicine primarne zdravstvene zaštite zdravstveno stanje člana obitelji – djeteta do 18. godine života takvo da duljina trajanja njege roditelja neće biti dostatna, potrebno trajanje njege određuje liječničko povjerenstvo Zavoda.

    Navedeno podrazumijeva da se dijete nalazi na kućnoj njezi u kojem slučaju osiguranik – roditelj djeteta ostvaruje i pravo na naknadu plaće za vrijeme korištenja bolovanja radi njege djeteta.

    Pored toga, majka odnosno roditelj djeteta ostvaruje pravo na naknadu plaće za vrijeme bolovanja s osnova njege djeteta u slučaju kada su ostvarili pravo na smještaj uz dijete, odnosno dnevni smještaj za vrijeme njegovog bolničkog liječenja te smještaj uz dijete za vrijeme boravka djeteta u specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju.

    Prema odredbi članka 47. stavka 1. Pravilnika pravo na smještaj uz dijete koje se nalazi na bolničkom liječenju, ovisno o odgovarajućim smještajnim kapacitetima ugovorne bolničke ustanove u kojoj se dijete liječi, ostvaruje osigurana osoba – majka djeteta pod uvjetom da dijete nije starije od šest mjeseci i da postoji potreba dojenja, što utvrđuje izabrani doktor majke na prijedlog izabranog doktora djeteta i odjelnog doktora ugovorne bolničke ustanove u kojoj se dijete liječi. Ovo pravo se ostvaruje na temelju uputnice za bolničko liječenje koju izdaje izabrani doktor majke djeteta.

    Stavkom 4. istog članka Pravilnika određeno je da jedan od roditelja djeteta mlađeg od 5 godina života, te jedan od roditelja djeteta s poteškoćama u razvoju koje o tome u skladu s posebnim propisima posjeduje odgovarajuće rješenje nadležnog tijela, odnosno nalaz i mišljenje nadležnog tijela vještačenja, bez obzira na dob djeteta, ima pravo na dnevni smještaj uz dijete koje se nalazi na bolničkom liječenju u ugovornoj zdravstvenoj ustanovi za liječenje djece oboljele od akutnih bolesti na osnovi iste uputnice kojom je dijete upućeno na bolničko liječenje.

    Prema odredbi stavka 6. članka 47. Pravilnika osigurana osoba - jedan od roditelja djeteta mlađeg od 18 godina, oboljelog od maligne bolesti, koje se nalazi na bolničkom liječenju u ugovornoj zdravstvenoj ustanovi (klinički bolnički centar, klinička bolnica, klinika) koja liječi djecu oboljelu od malignih bolesti ima pravo, ovisno o smještajnim kapacitetima ugovorna bolničke ustanove, na smještaj uz dijete za vrijeme njegovog bolničkog liječenja, a na osnovi iste uputnice kojom je dijete upućeno na bolničko liječenje.

    Ukratko, jednom od roditelja djeteta priznaje se pravo na smještaj uz
    dijete na bolničkom liječenju u slučaju:
    - kada je dijete mlađe od šest mjeseci te postoji potreba dojenja (isključivo majka djeteta), te
    - kada se radi o djetetu mlađem od 18. godina, oboljelom od maligne bolesti.

    Pravo na dnevni smještaj u ugovornoj zdravstvenoj ustanovi za liječenje od akutnih bolesti uz dijete ima roditelj djeteta:
    - koje je mlađe od 5. godina
    - koje ima poteškoće u razvoju, neovisno o svojoj dobi.

    Prema odredbi članka 15. Pravilnika o uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstveno osiguranja za bolničko liječenje medicinskom rehabilitacijom i fizikalnom terapijom u kući („Narodne novine“ broj: 46/07. pročišćeni tekst i 64/08.) na prijedlog izabranog doktora primarne zdravstvene zaštite, a na osnovi mišljenja doktora specijalista određene specijalnosti, liječničko povjerenstvo područnog ureda Zavoda iznimno može odobriti boravak uz dijete u specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju osiguranoj osobi određenoj za pratitelja djeteta (jednom od roditelja ili osobi koja skrbi o djetetu) u sljedećim slučajevima:

    1. kada se provodi točno određen i utvrđen program „mama-dijete“ za izobrazbu roditelja odnosno osobe koja skrbi o djetetu, za dijete do navršene 3. godine života,
    2. kada postoji potreba dojenja djeteta (majci djeteta)
    3. kada je u provođenju bolničke medicinske rehabilitacije djeteta s posebnim zdravstvenim potrebama potrebna prisutnost roditelja, odnosno osobe koja skrbi o djetetu.

    S tim u vezi, a kako su propisom konkretno određene situacije u kojima se roditelju može priznati predmetno pravo, proizlazi da u svim ostalim slučajevima roditelj nema pravo na bolovanje radi njege djeteta.

    S poštovanjem,

  2. #52
    stella avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Navedeno podrazumijeva da se dijete nalazi na kućnoj njezi u kojem slučaju osiguranik – roditelj djeteta ostvaruje i pravo na naknadu plaće za vrijeme korištenja bolovanja radi njege djeteta.
    Znači ovo bi bila potvrda onog što su mi rekli da pravo na bolovanje imamo dok je dijete kod kuće a ne u bolnici.


    Stavkom 4. istog članka Pravilnika određeno je da jedan od roditelja djeteta mlađeg od 5 godina života, te jedan od roditelja djeteta s poteškoćama u razvoju koje o tome u skladu s posebnim propisima posjeduje odgovarajuće rješenje nadležnog tijela, odnosno nalaz i mišljenje nadležnog tijela vještačenja, bez obzira na dob djeteta, ima pravo na dnevni smještaj uz dijete koje se nalazi na bolničkom liječenju u ugovornoj zdravstvenoj ustanovi za liječenje djece oboljele od akutnih bolesti na osnovi iste uputnice kojom je dijete upućeno na bolničko liječenje
    Znači moramo znat što su akutne,a što kronične bolesti?

    Isto tako iz ovoga tumačim da roditelji djece s pp uvijek imaju pravo na bolovanje tijekom bolničkog liječenja djeteta? Ili sam u krivu?
    Jana je još uvijek dijete s poteškoćama u razvoju, bar ja imam mišljenje i zbog nje radim 4h,dakle ja to na temelju toga mogu ostvarit za bilo koji boravak u bolnici onda?

  3. #53

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Stella, vidi boldani dio iz njihovog odgovora:

    Pored toga, majka odnosno roditelj djeteta ostvaruje pravo na naknadu plaće za vrijeme bolovanja s osnova njege djeteta u slučaju kada su ostvarili pravo na smještaj uz dijete, odnosno dnevni smještaj za vrijeme njegovog bolničkog liječenja te smještaj uz dijete za vrijeme boravka djeteta u specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju.

    Kad je dijete boelsno, uvijek imamo pravo na bolovanje, bez obzira da li se dijete liječi kući ili u bolnici, bez obzira da li imamo pravo na potpuni smještaj uz dijete ili samo dnevni.

    Jedino kod djece s pp, pravo na boravak roditelja uz dijete nema ograničenje u djetetovoj dobi.

  4. #54
    stella avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Da,ali tu piše da se ostvaruje pravo na bolovanje kad smo ostvarili smještaj uz dijete :?

  5. #55
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    to zapravo nije smjestaj nego boravak uz dijete od 10 (ili 12 sati) do 18 sati. jedino na cemu lijecnici koji otvarau bolovanje mogu inzistirati je ta potvrda iz bolnice da smo bili uz dijete.

  6. #56
    stella avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Rezime je dakle: ja u bolnici tražim potvrdu da sam provodila vrijeme s djetetom u bolnici,i na temelju toga ja otvaram bolovanje?

    I što ako je vrijeme koje smo proveli u bolnici manje od 10 ili 12h i gdje je to definirano na tu satnicu?

  7. #57

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    ja u bolnici tražim potvrdu da sam provodila vrijeme s djetetom u bolnici,i na temelju toga ja otvaram bolovanje?
    Da. Da je dijete na kućnoj njezi, tu bi potvrdu dao djetetov pedijatar, a s obzirom da je u bolnici, potvrdu daje ustanova koja ga liječi.

    I što ako je vrijeme koje smo proveli u bolnici manje od 10 ili 12h i gdje je to definirano na tu satnicu?
    Nema veze koliko je trajao tvoj dnevni boravak uz dijete u bolnici, HZZO kaže u pismu za slučaj kad se dijete liječi kući:

    Navedeno podrazumijeva da se dijete nalazi na kućnoj njezi u kojem slučaju osiguranik – roditelj djeteta ostvaruje i pravo na naknadu plaće za vrijeme korištenja bolovanja radi njege djeteta.
    i za varijante kad se liječi u bolnici:

    Pored toga, majka odnosno roditelj djeteta ostvaruje pravo na naknadu plaće za vrijeme bolovanja s osnova njege djeteta u slučaju kada su ostvarili pravo na smještaj uz dijete (za potpuni, 24-satni smještaj uz dijete), odnosno dnevni smještaj za vrijeme njegovog bolničkog liječenja te smještaj uz dijete za vrijeme boravka djeteta u specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju (za dnevni smještaj uz dijete).

  8. #58
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Sa stranica HZZO-a o pravu roditelja na smještaj uz dijete za vrijeme bolničkog lječenja:

    http://www.hzzo-net.hr/03_01_13.php


    Pravo na smještaj uz dijete koje nije starije od 6 mjeseci
    -radi se o pravu na cjelodnevni (24-satni) smještaj
    -pravo ima osigurana osoba - majka djeteta, ovisno o odgovarajućim smještajnim kapacitetima ustanove
    pod uvjetom:
    - da se dijete nalazi na bolničkom liječenju u ugovornoj bolničkoj ustanovi u koju je upućeno prema postupku propisanim općim aktom Zavoda
    - da dijete nije starije od 6 mjeseci
    - da postoji potreba dojenja

    Pravo se ostvaruje na osnovi uputnice za bolničko liječenje koju majci djeteta izdaje njezin izabrani doktor.
    U tom slučaju, pod rubrikom na uputnici "Molim, traži se___", izabrani doktor majke djeteta obvezno upisuje tekst: "smještaj majke uz dijete radi dojenja" .
    Za vrijeme smještaja uz dijete roditelj nije obvezan plaćati doplatu


    Pravo na dnevni smještaj uz dijete mlađe od 5 godina
    - radi se o pravu na dnevni smještaj (ne i noćenje)
    - pravo pripada jednom od roditelja
    pod uvjetom:
    - da je dijete mlađe od 5 godina
    - da se nalazi na bolničkom liječenju u ugovornoj zdravstvenoj ustanovi za liječenje djece oboljele od akutnih bolesti
    BITNO!
    Roditelj djeteta s poteškoćama u razvoju koje o tome u skladu s posebnim propisima posjeduje odgovarajuće rješenje nadležnog tijela, odnosno nalaz i mišljenje nadležnog tijela vještačenja ima pravo na dnevni smještaj uz dijete bez obzira na dob djeteta.


    Pravo se ostvaruje na osnovi iste uputnice kojom je dijete upućeno na bolničko liječenje, na koju se pod rubrikom "Molim, traži se______" upisuje i tekst "dnevni smještaj roditelja _______(ime i prezime roditelja) radi njege djeteta.
    Za vrijeme smještaja uz dijete roditelj nije obvezan plaćati doplatu
    roditelj sa statusom osiguranika priznatog po osnovi zaposlenja ili obavljanja samostalne gospodarske ili profesionalne djelatnosti, za vrijeme korištenja odnosnog prava, ima pravo na naknadu plaće za vrijeme bolovanja.
    Pravo na bolovanje i naknadu plaće s te osnove roditelj ostvaruje na osnovi Izvješća o bolovanju koje mu izabrani doktor primarne zdravstvene zaštite izdaje na osnovi potvrde o danima provedenog boravka uz dijete u bolnici.
    Navedenu potvrdu roditelju izdaje odjelni doktor bolnice u kojoj se dijete liječi.
    Bolovanje se tretira kao bolovanje radi njege osigurane osobe - djeteta - više na Internet stranici Zavoda, pod "Obvezno osiguranje", naslov "Pravo na bolovanje", podnaslov "Slučajevi bolovanja"


    Pravo na smještaj uz dijete u specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju
    Na prijedlog izabranog doktora primarne zdravstvene zaštite, a na osnovi mišljenja doktora specijalista određene specijalnosti, liječničko povjerenstvo područnog ureda Zavoda iznimno može odobriti boravak uz dijete u specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju osiguranoj osobi određenoj za pratitelja djeteta (jednom od roditelja ili osobi koja skrbi o djetetu) u sljedećim slučajevima:
    - kada se provodi kada se provodi točno određen i utvrđen programa "mama - dijete" za izobrazbu roditelja odnosno osobe koja skrbi o djetetu, za dijete do navršene 3. godine života
    - kada postoji potreba dojenja djeteta (majci djeteta)
    - kada je u provođenju bolničke medicinske rehabilitacije djeteta s posebnim zdravstvenim potrebama potrebna prisutnost roditelja, odnosno osobe koja skrbi o djetetu.

    Odobrenje pratitelju djeteta daje nadležno liječničko povjerenstvo Zavoda, na prijedlog izabranog doktora primarne zdravstvene zaštite, a na osnovi mišljenja doktora specijalista određene specijalnosti koji predlaže potrebu bolničke medicinske rehabilitacije.
    Pratitelj djeteta s posebnim zdravstvenim potrebama pravo ostvaruje na osnovi uputnicu koju mu izdaje njegov izabrani doktor.
    Za vrijeme smještaja uz dijete roditelj nije obvezan plaćati doplatu.


    Pravo na smještaj uz dijete oboljelo od maligne bolesti
    Osigurana osoba - jedan od roditelja djeteta mlađeg od 18 godina, oboljelog od maligne bolesti, koje se nalazi na bolničkom liječenju u ugovornoj bolničkoj ustanovi (klinički bolnički centar, klinička bolnica, klinika) koja liječi djecu oboljelu od malignih bolesti ima pravo, ovisno o smještajnim kapacitetima ugovorne bolničke ustanove, na smještaj uz dijete za vrijeme njegovog bolničkog liječenja, a na osnovi iste uputnice kojom je dijete upućeno na bolničko liječenje.
    Za vrijeme smještaja uz dijete roditelj nije obvezan plaćati doplatu


    Pravo na smještaj uz dijete za vrijeme njegova bolničkog liječenja regulirano je odredbama članaka 47. i 48. Pravilnika o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja ("Narodne novine", broj 120/06, 136/06, 56/07, 80/07 i 96/07) koji je dostupan u obliku internog pročišćenog teksta Zavoda, na Internet stranici Zavoda pod "Obvezno osiguranje.


    Pravo na smještaj uz dijete za vrijeme bolničkog liječenja u specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju regulirano je i odredbom članka 15. Pravilnika o uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja za bolničko liječenje medicinskom rehabilitacijom i fizikalnom terapijom u kući ("Narodne novine ", broj 26/96, 79/97, 31/99, 51/99, 73/99, 40/07 i 46/07 - pročišćeni tekst).

  9. #59
    Tami25 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    477

    Početno

    što znači "dnevni boravak" u smislu satnice?
    jer meni "dnevni boravak" bio bi od najkasnije 7 ujutro kad se d. budi do najranije 21 h kad ona već spava. i na ništa drugo ne bih pristala (ako se već ne bih borila rukama i nogama da ostanem i preko noći)

  10. #60
    Tami25 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    477

    Početno

    mislila sam na "dnevni smještaj" uz dijete

  11. #61
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    mislim da sluzbeno ide od 10 do 18 sati, ali nisam 100% sigurna...

  12. #62
    Tami25 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    477

    Početno

    a ima li to negdje napismeno?

  13. #63
    mirjana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    997

    Početno

    ovo "dijete mlađe od 5 godina" znači da čim napuni 5 godina više ne možemo biti s njim/njom ili ? ja sam do sad mislila da uz petogodišnje dijete još možemo ostati

    gledam moju curu koja je napunila 5 godina i ne mogu zamisliti da je moram ostaviti samu...

  14. #64
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    mislim da sluzbeno ide od 10 do 18 sati, ali nisam 100% sigurna...
    mislim da je od 7 do 21, ali se ne mogu sjetiti gdje sam to vidjela

  15. #65
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj mirjana prvotno napisa
    ovo "dijete mlađe od 5 godina" znači da čim napuni 5 godina više ne možemo biti s njim/njom ili ? ja sam do sad mislila da uz petogodišnje dijete još možemo ostati

    gledam moju curu koja je napunila 5 godina i ne mogu zamisliti da je moram ostaviti samu...
    mislim da se ovdje radi o 5 godina i manje od 5 godina. Drugim riječima mislim da prolazi sve dok je još 5 ispred.

    Ne znam kako računaju te godine, da li stvarno do 6 rođendana ili samo oduzimaju kalendarsku godinu od godine rođenja. :/

  16. #66
    Tami25 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    477

    Početno

    http://www.moh.hr/hr/drustvo/smjesta...og-lijecenja1/
    ovdje piše da je dnevni smještaj od 10 do 20 h ali ja bih voljela to vidjeti negdje kao službeni podatak :/

  17. #67

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    Vrijedi li i dalje da roditelj ima pravo na bolovanje ako je dijete u bolnici?

  18. #68
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj VIPmama prvotno napisa
    Vrijedi li i dalje da roditelj ima pravo na bolovanje ako je dijete u bolnici?
    da.

  19. #69
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Citiraj VIPmama prvotno napisa
    Vrijedi li i dalje da roditelj ima pravo na bolovanje ako je dijete u bolnici?
    da.
    aaaaaaa bojim se da sam ti brzopleto dala odgovor. :/

    Ako je dijete u bolnici, i zbrinuto je, a roditelj nema pravo boravka uz dijete u bolnici, onda se bojim da neće dobiti bolovanja na ime djeteta.

  20. #70

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    Znači, ako je u app s djetetom ima pravo, ako nije, nema ?

  21. #71
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj VIPmama prvotno napisa
    Znači, ako je u app s djetetom ima pravo, ako nije, nema ?
    Neću tvrdit da je ziher tako, ali pretpostavljam da je. Držite me sa totalnom rezervom.

  22. #72
    Osoblje foruma BHany avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    5,203

    Početno

    Roditelj ima pravo na bolovanje ukoliko boravi s djetetom u bolnici...dakle u apartmanu, ili na stolici uz krevet, normalnoj sobi, ili u dnevnom smještaju, stacionaru za majke...u bilo kojem obliku koji mu omogućava dobivanje potvrde... Dakle, da bi se ostvarilo to pravo potrebno je uzeti potvrdu od odjelnog liječnika u bolnici o boravku s djetetom u bolnici i s tim otići liječniku opće prakse ili obiteljske medicine kod kojeg je roditelj upisan i koji mu na temelju toga piše bolovanje.

  23. #73
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    U NN 116/2009, dana 25.9.2009 izašle su Izmjene i dopune Pravilnika o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja koje reguliraju boravak uz dijete u bolnici, ako se dijete doji.

    Niže sam navela ispravljeni članak 45 koje regulira ovo pravo, s time da sam pobojala stavke koji su izmjenjeni:


    Članak 45.

    (1) Pravo na cjelodnevni smještaj uz dijete, koje se nalazi na bolničkom liječenju u smislu članaka 41., 43., i 44. ovog Pravilnika, ovisno o odgovarajućim smještajnim kapacitetima ugovorne bolničke ustanove u kojoj se dijete liječi ostvaruje osigurana osoba:

    majka djeteta pod uvjetom da je jedina prehrana djeteta majčino mlijeko, odnosno da postoji potreba dojenja djeteta, koje utvrđuje izabrani doktor djeteta, odnosno doktor ugovorne bolničke ustanove u kojoj se dijete liječi

    – jedan od roditelja djeteta s teškoćama u razvoju koje o tome u skladu s posebnim propisima posjeduje odgovarajuće rješenje nadležnog tijela, odnosno nalaz i mišljenje nadležnog tijela vještačenja, a na prijedlog odjelnog doktora ugovorne bolničke ustanove u kojoj se dijete liječi.

    (2) Pravo iz stavka 1. ovog članka ostvaruje se na osnovi uputnice za bolničko liječenje djeteta na kojoj izabrani doktor djeteta, odnosno doktor ugovorne bolničke zdravstvene ustanove naznačuje potrebu cjelodnevnog smještaja majke uz dijete radi potrebe dojenja.
    (3) Na uputnicu iz stavka 2. ovog članka pod rubrikom »Molim, traži se ___« izabrani doktor obvezno upisuje tekst: »cjelodnevni smještaj majke uz dijete zbog dojenja« ili »cjelodnevni smještaj roditelja djeteta s teškoćama u razvoju«.

    (4) Osigurana osoba – jedan od roditelja djeteta mlađeg od 5 godina života, te jedan od roditelja djeteta s teškoćama u razvoju iz stavka 1. ovog članka, a na prijedlog odjelnog doktora ugovorne bolničke ustanove u kojoj se dijete liječi ima pravo na dnevni smještaj uz dijete, koje se nalazi na bolničkom liječenju u ugovornoj zdravstvenoj ustanovi za liječenje djece oboljele od akutnih bolesti, na osnovi uputnice iz stavka 2. ovog članka.

    (5) Roditelj djeteta s teškoćama u razvoju ostvaruje pravo na smještaj uz dijete iz stavka 1. ovog članka i dnevni smještaj iz stavka 4. ovog članka bez obzira na dob djeteta.

    (6) Osigurana osoba – jedan od roditelja djeteta mlađeg od 18 godina, oboljelog od maligne bolesti, koje se nalazi na bolničkom liječenju u ugovornoj bolničkoj ustanovi (klinički bolnički centar, klinička bolnica, klinika) koja liječi djecu oboljelu od malignih bolesti ima pravo, ovisno o smještajnim kapacitetima ugovorne bolničke ustanove, na smještaj uz dijete za vrijeme njegovog bolničkog liječenja, a na osnovi iste uputnice kojom je dijete upućeno na bolničko liječenje.

    (7) Osigurana osoba koja ostvaruje pravo na smještaj uz dijete iz stavka 1., 4. i 6. ovog članka nije obvezna sudjelovati u troškovima zdravstvene zaštite, a osiguranik koji u skladu s odredbama Zakona može ostvariti pravo na naknadu plaće, za vrijeme tog smještaja ima pravo na naknadu plaće na ime bolovanja zbog njege djeteta.

  24. #74
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    što je izmjenjeno?


    Izmjenjeno je to da je izbačen limit od 6 mjeseci starosti djeteta te je ostavljeno bez dobne starosti djeteta, uz naglašavanje "isključivog dojenja" (prije je bilo samo "potreba dojenja") i to sad o tome odlučuje doktor djeteta, a ne kao prije doktor majke.

  25. #75

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Znači ako je dijete starije od 5 godina u bolnici nemam pravo na bolovanje?

  26. #76
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Može brzinska pomoć? Trebam li zbog bolovanja za Janu (imam potvrdu odjelnog liječnika sa zarazne) ići prvo pedijatrici, onda svojoj opće prakse, ili direkt općoj praksi?

  27. #77
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    mislim da ipak mora ići prek pedijatra

  28. #78
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ja sam isla, tj. MM, direktno opcoj praksi

  29. #79
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Pravo iz stavka 1. ovog članka ostvaruje se na osnovi uputnice za bolničko liječenje koju izdaje izabrani doktor majke, odnosno roditelja djeteta.
    Bubica, jel bi to bilo to?

  30. #80
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Nisam sad sigurna ali mislim da ti negdje mora pisati da imas pravo na dnevni boravak sa djetetom ... tako je MM dobio bolovanje za vrijeme hospitalizacije u Klaicevoj, daleko od toga da je uopce ostvario neka prava sukladno tome.

  31. #81
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ja sam s potvrdom odjelnog liječnika isla svom lijecniku (tj. MM u ime mene) i dobila bolovanje bez problema. Iako, pravilan put je obrnut - pedijatar na uputnici pise i dnevni boravak za majku a valjda onda i papir za otvaranje bolovanja s kojim se ide obiteljskom liječniku.

  32. #82

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    147

    Početno

    Ako sam dobro shvatila, za dijete mlađe od 5 godina koje je hospitalizirano jedan roditelj ima pravo na bolovanje?

    Naime, curka (2 god.) nam je početkom travnja tjedan dana hospitalizirana na Rebru, ja sam bila s njom u apartmanu. Budući da je pedijatrica tvrdila da ne mogu dobiti bolovanje dok je u ona u bolnici, te dane sam 'pokrila' godišnjim. A zapravo sam imala pravo na bolovanje, zar ne?

    Molim, pojasnite mi jer mi je ovo prilično važno, za slučaj da nam se nedajbože ta situacija ponovi...

  33. #83
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    imala si pravo na bolovanje ja sam ga u istoj situaciji koristila

  34. #84
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Masa liječnika ne zna za taj pravilnik HZZO-a. Pronađi ga na www.nn.hr, ne znam kak se točno zove, ima na ovom topicu na prijašnjim stranicama.

  35. #85

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    147

    Početno

    Hvala, cure.

  36. #86
    nenns

    Početno

    meni je doktorica otvorila bolovanje kad mi je dijete bilo u bolnici...ali moj poslodavac je tada rekao da on to ne priznaje...jer posao je iznad svega

  37. #87
    Ivany avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    425

    Početno

    Sara je bolnici, ima 4 godine, na zaraznom je i zbog toga nemam pravo biti uz nju.
    Imam pravo na posjete 2 puta dnevno po sat vremena. Posjete su od 11 i od 16 sati. Ako nedobijem bolovanje ja svoje dijete mogu posjećivati i viđati samo vikendom. Kakav je to zakon?? Znači roditelj koji može biti uz svoje dijete može dobiti bolovanje, a moje dijete i ja koji smo kažnjeni samim time što se viđamo samo 2 sata dnevno smo još dodatno kažnjeni time da mama mora raditi i nemože doći ni u posjetu......
    vrlo žalostan zakon. Igrom slučaja sam taj tjedan kada je ona ostala u bolnici bila na godišnjem. Od ponedjeljka idem na bolovanje, ako nemogu na osnovu djeteta onda ću za sebe...

  38. #88
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    ivany, ne znam od kuda se javljaš, ali veliki broj bolnica ima određeni broj apratmana koji roditelji mogu iznajmiti kako bi bili smješteni zajedno sa djetetom. Cijene se kreću od 400 - cca 1000 kuna po danu.

    ako je Sara u zaraznoj u Zagrebu, istu mogućnost imaš i za tamo.

    nadam se da ćete pronaći neki način da budete zajedno.

  39. #89
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    pa dijete ti je mlađe od 5 godina, imaš pravo biti uz njega

  40. #90
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Ja imam 9 god.dijete koje je bilo hospitalizirano na srebrnjaku,ja s njim u apartmanu i moja ped.mi je dala b.o. iako su me svi uvjeravali da nema šanseMislim da je to osim zakona njihova dobra volja.Moja je fakat super po pitanju toga

  41. #91
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    kakvo je sada stanje, priznaju li vam bolovanje dok vam je dijete hospitalizirano?

  42. #92
    nevenera avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    436

    Početno

    ne priznaju. tin bio u bolnici u 12 mj, imao 2,5 godine, ja sam bila doma (komplikacije u trudnoći) pa je mm htio uzet bolovanje da bude s njim jer sam morala ležat. nula bodova. dijete je u bolnici i time je zbrinuto. s djetetom se u zadru može bit jedan roditelj (viđala sam noću na pedijatriji i dva roditelja da su) ali nema bolovanja.

  43. #93
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Ma ja naprosto ne mogu vjerovati kako nekom priznaju bolovanje, a nekom ne.

  44. #94

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    ne priznaje se

    moja je bila hospitalizirana, prošli tjedan, mlađa od 5 god

    bolovanje sam morala otvoriti na sebe

  45. #95
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ne priznaje se
    ta pedijatrica je pogriješila što je dala bolovanje na njegu
    nema se pravo na njegu djeteta koje je u bolnici
    onda LOM mora lagati i izmišljati dijagnozu da otvori na majku

  46. #96
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ma dajte!? a sto je u onim slucajevima kada se majci odobri dnevni boravak uz dijete? ja bolovanje koristila 2009.

  47. #97
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    http://www.hzzo-net.hr/dload/pravilnici/01_09.pdf

    čl. 45 st. 7 - roditelj ima pravo na bolovanje za dijete do 5 godina starosti (pojednostavljeno)

    ja sam bila u sit. u kojoj sam inzistirala da moj obiteljski liječnik nazove HZZO i provjeri imam li ja neko pravo ili ne, učinio je to i ja sam pravo ostvarila. Ako ne zna on znam ja.

  48. #98
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    ma dajte!? a sto je u onim slucajevima kada se majci odobri dnevni boravak uz dijete? ja bolovanje koristila 2009.
    ne ako je drugi roditelj na rodiljnom dopustu

  49. #99
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    na krivoj sam temi, mislila sam da sam na onoj gdje nevera pita za njeno bolovanje dok je NJM na rodiljnom
    a i elica je napisala da je dijete 9 god.
    za to nema pravo (osim ako su poteškoće u razvoju, a to nije navela, znači nije stvar dobre volje pedijatra, nego dodatnih okolnosti)

  50. #100

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    moj obiteljski liječnik mi je rekao da ne mogu uzeti bo dok mi je dijete hospitalizirano ( mlađe od 5 god) tj. mogu na neku dg na sebe

    nisam previše istraživala, budući da me tad nije bilo ni briga na koga je bo,

    a sad kad razmislim i bolje je da je na mene jer se na dijete uvijek manje plaća

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •