Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 186

Tema: Pravo na bolovanje kad dijete ide u bolnicu

  1. #1
    stella avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno Pravo na bolovanje kad dijete ide u bolnicu

    Jučer mi je dr odbio napisat doznaku za bolovanje za dva dana prošlog tjedna kad je Jana išla vadit treću mandulu.Kaže da nemam pravo na bBO kad je dijete u bolnici.Ne znam kako to dijete da samo dođe u bolnicu i vrati se,ili sam je trebala taxijem poslat? U četvrtak je bio prijem u bolnicu,bili smo tamo od 9 do 14:30 kad sam potpisala da ju uzimam doma da prenoći, i sljedeće jutro sam je odvela u 7h, i došla u 15h u bolnicu da ju otpuste nakon operacije.Jel to zbilja tako? Kako da ja opravdam dva dana izostanka na poslu,i kakav to zakon onemogućuje roditelju da bude uz svoje trogodišnje dijete u bolnici????

  2. #2
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    zakon omogucuje bolovanje dok je dijete u bolnici, ali tvoj lijecnik nije upoznat s tim

  3. #3
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    I meni je isto rečeno i od strane pedijatra i od strane moje doktorice. Naravno da se ni oni ne slažu s tom nelogičnošću, ali kažu da je tako. E sad, kako je to zakonodavac predvidio da se dijete valjda teleportira u bolnicu, nikom nije jasno.
    Mene je doktorica unaprijed upozorila na to, tako da smo našli jedno drugo rješenje za ta dva dana. (moja kćer je operirala sve tri mandule).
    Ivarice, ima kakav link na taj zakon, jer evo ni moji dri nisu upoznati s tim?

  4. #4
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Vidim da sam možda nejasna, rekli su mi isto što i stelli.

  5. #5
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ja se sjecam da su prije 2 godine u hzzo-u to mijenjali

    evo link na nas tekst na portalu
    http://www.roda.hr/vijesti.php?ID=1012

    a cure od prava ce znati gdje naci ostalo :/

  6. #6
    sasana avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    493

    Početno

    Imas pravo biti uz dijete u bolnici.
    Na noge lagane, pa si isprintaj

    PRAVILNIK
    O PRAVIMA, UVJETIMA I NAČINU OSTVARIVANJA PRAVA IZ OSNOVNOG ZDRAVSTVENOG OSIGURANJA (pročišćeni tekst)
    Narodne novine br.: 64
    7. 6. 2006. /HRVATSKI ZAVOD ZA ZDRAVSTVENO OSIGURANJE


    Članak 46.
    Iznimno, osigurana osoba – jedan od roditelja djeteta do navršenih 5 godina života i koje se nalazi na bolničkom liječenju u zdravstvenoj ustanovi za liječenje djece oboljele od akutnih bolesti, ostvaruje pravo na dnevni smještaj uz dijete u zdravstvenoj ustanovi u kojoj se dijete liječi na osnovi iste uputnice kojom je dijete upućeno na bolničko liječenje.


    Mozes i cijeli Pravilnik isprintati i pedijatrici/pedijatru to lijepo pod nos i podcrtas ono sto se na tebe odnosi, pa stim istim i kod svog lijecnika i moraju ti otvoriti bolovanje.

    Tako je i meni prije par godina tvrdila da ne mogu dobiti bolovanje ako je dijete u bolnici (kao brinu se o njoj)


    Pa sam joj lijepo podastrla svoja prava i dobila bolovanje.
    Vecina opcepraksasa ili pedijatara ne prati Zakone, Pravilnike i izmjene i ne znaju sto ti imas pravo, ali ako im ti to lijepo dokazes nemaju sto reci. Osim DOBRO!

    Sretno

  7. #7
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    hvala sasana

    nevjerojatno je ovo, stvarno

    trebat cemo smisliti nesto

  8. #8
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Kasno Janko na Kosovo stiže...(mislim na sebe)...

    No, svojevremeno (prošle godine) sam o tome pričala sa jednom tetona na HZZO i ona mi je rekla da, na žalost, doktori većinom nisu upoznati sa ovom mogućnosti roditelja da budu uz dijete.

  9. #9
    Iva M. avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    534

    Početno

    I ja sam imala istu situaciju u drugom mjesecu ove godine.
    Pedijatrica mi za dva dana u bolnici nije htijela napisati bolovanje,
    ali na svu sreću imam divnu doktoricu opće prakse koja mi je pokrila ta dva dana.

    Sad kad čitam ovaj pravilnik piše da jedan od roditelja ima pravo biti s djetetom u bolnici,
    ali se nigdje ne spominje pravo na bolovanje za to vrijeme. Da li se to podrazumijeva ili ne?

    Ne razumijem se baš u ta tumačenja zakona, ali pedijatar može reći npr. da se nigdje ne spominje bolovanje.
    Kako ga onda uvjeriti u suprotno (mada bi bilo logično)?
    Možda ga sad malo kompliciram, ali bolje se unaprijed pripremiti za takve situacije da znaš kako reagirati.

    I što bi im značila riječ "iznimno" na početku rečenice čl.46?

  10. #10
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Moram ispraviti sasanu, nije članak 46., već 47. Isti (i naredne) kopiram u cijelosti (link imate na topicu na vrhu ovog pdf-a):

    1.3. Bolnička zdravstvena zaštita
    Od članak 43. do članka 52.

    Članak 47.


    Pravo na smještaj uz dijete, koje se nalazi na bolničkom liječenju u smislu članka 43., 45., i 46. ovog Pravilnika, ovisno o odgovarajućim smještajnim kapacitetima ugovorne bolničke ustanove u kojoj se dijete liječi, ostvaruje osigurana osoba – majka djeteta pod uvjetom da dijete nije starije od 6 mjeseci i da postoji potreba dojenja djeteta, što utvrđuje izabrani doktor majke na prijedlog izabranog doktora djeteta i odjelnog doktora ugovorne bolničke ustanove u kojoj se dijete liječi.

    Pravo iz stavka 1. ovog članka ostvaruje se na osnovi uputnice za bolničko liječenje koju izdaje izabrani doktor majke djeteta.
    Na uputnicu iz stavka 2. ovog članka pod rubrikom "Molim, traži se___" izabrani doktor obvezno upisuje tekst: "smještaj majke uz dijete radi dojenja".

    Iznimno, osigurana osoba – jedan od roditelja djeteta mlađeg od 5 godina života, te jedan od roditelja djeteta s poteškoćama u razvoju koje o tome u skladu s posebnim propisima posjeduje odgovarajuće rješenje nadležnog tijela, odnosno nalaz i mišljenje nadležnog tijela vještačenja ima pravo na dnevni smještaj uz dijete koje se nalazi na bolničkom liječenju u ugovornoj zdravstvenoj ustanovi za liječenje djece oboljele od akutnih bolesti na osnovi iste uputnice kojom je dijete upućeno na bolničko liječenje.

    Roditelj djeteta s poteškoćama u razvoju ostvaruje pravo na dnevni smještaj iz stavka 4. ovog članka bez obzira na dob djeteta.


    Članak 48.


    Pravo na smještaj u ugovornoj specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju može ostvariti osigurana osoba - jedan od roditelja djeteta s posebnim zdravstvenim potrebama, odnosno osoba koja o njemu skrbi, a koja je određena za pratitelja djeteta, pod uvjetima utvrđenim općim aktom Zavoda.
    Pravo iz stavka 1. ovog članka ostvaruje se na osnovi uputnice za bolničko liječenje koju izdaje izabrani doktor pratitelja djeteta.



    Dakle, ovo "iznimno" odnosi se na prvi dio članka 47., gdje se govori o mogućnosti smještaja majke koja doji, uz dijete, a do djetetovog 6. mjeseca života.

  11. #11
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Ali tu se još uvijek ništa ne kaže o bolovanju dok je dijete u bolnici. Ili bi se to trebalo podrazumijevati?

  12. #12
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Ja mislim da se to podrazumijeva. Jer se isto ostvaruje temeljem uputnice kojom je dijete upućeno na bolničko liječenje.

  13. #13
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Ja mislim da se to podrazumijeva. Jer se isto ostvaruje temeljem uputnice kojom je dijete upućeno na bolničko liječenje.
    moram reći da nisam ziher, ali mi je nekako u sjećanju da mi je žena sa hzzo-a ovo rekla.

  14. #14
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Ja mislim da se to podrazumijeva. Jer se isto ostvaruje temeljem uputnice kojom je dijete upućeno na bolničko liječenje.
    moram reći da nisam ziher, ali mi je nekako u sjećanju da mi je žena sa hzzo-a ovo rekla.
    provjerila i točno sam rekla. Pravo na bolovanje ostvaruje se temeljem ove uputnice, a kako je rečeno u članku 34. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju.


    Naime, dr. opće prakse roditelja koji će boraviti sa djetetom u bolnici, piše uputnicu za boravak u bolnici uz dijete (a temeljem uputnice djeteta u bolnicu), te sukladno tome otvara bolovanje u skladu sa člankom 34. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju.

  15. #15
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    stickat ću ovaj topic. Molim roditelje da ovdje stavi svoje upite, a i svoja iskustva.

    hvala.

  16. #16
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    ms, zahvaljujem!

  17. #17
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    Niti meni prošle godine pedijatrica nije htjela dati potvrdu za bolovanje kada smo išli na paracentezu (2 dana) i upozorila nas na to prije odlaska u bolnicu, pa smo u dogovoru sa liječnikom iz Klaićeve ga dopremili rano ujutro na operaciju (dan prije obavili prijem i formalnosti) a isto popodne smo išli doma jer je sve bilo ok.
    Za taj jedan dan sam dobila bolovanje bez problema.

    No, sjećam se da mi je pedijatrica posebno naglasila da dok je dijete u bolnici roditelj nema pravo na bolovanje (nešto u stilu: dok je dijete u bolnici ne treba roditeljsku skrb , pa što je onda sa onim osmjehom djeteta u bolnici :? )

  18. #18
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Maya&Leon prvotno napisa
    Niti meni prošle godine pedijatrica nije htjela dati potvrdu za bolovanje kada smo išli na paracentezu (2 dana) i upozorila nas na to prije odlaska u bolnicu, pa smo u dogovoru sa liječnikom iz Klaićeve ga dopremili rano ujutro na operaciju (dan prije obavili prijem i formalnosti) a isto popodne smo išli doma jer je sve bilo ok.
    Za taj jedan dan sam dobila bolovanje bez problema.

    No, sjećam se da mi je pedijatrica posebno naglasila da dok je dijete u bolnici roditelj nema pravo na bolovanje (nešto u stilu: dok je dijete u bolnici ne treba roditeljsku skrb , pa što je onda sa onim osmjehom djeteta u bolnici :? )
    Pedijatrica niti ne otvara ovo bolovanje za dijete do 5 g. starosti (ovaj izuzetak koji je nevezan za dojenje). Temeljem uputnice djeteta u bolnicu, dr. opće prakse RODITELJA ispisuje uputnicu roditelju za boravak s djetetom u bolnici, te mu otvara bolovanje.

  19. #19
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Moram se nadovezati, definitivno smještajne mogućnosti roditelja uz dijete u bolnici, ovisne su o kapacitetu bolnice.

  20. #20
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    cure, ima jakooo puno topika na ovu temu, ima i na stranicama HZZO-a. U zakonu pise da se bolovanje moze ostvariti za njegu bolesnog clana obitelji (djeteta), HZZO je proizvoljno tumacio do pred nekoliko godina da dok je dijete u bolnici o njemu brine bolnica a ne roditelj, a onda je isto tako proizvoljno (tj. na poticaj tadasnjeg ministra) odlucio to tumaciti upravo onako kako to pise u zakonu.

    nemam sada vremena izvuci sve te linkove ali potrazite malo...

  21. #21
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Pedijatrica niti ne otvara ovo bolovanje za dijete do 5 g. starosti (ovaj izuzetak koji je nevezan za dojenje). Temeljem uputnice djeteta u bolnicu, dr. opće prakse RODITELJA ispisuje uputnicu roditelju za boravak s djetetom u bolnici, te mu otvara bolovanje.
    Znam da pedijatrica ne otvara moje bolovanje, ali nam je ona uvijek do sada pisala nekakvu "uputnicu" što-li-već kako bi moja doktorica mogla pisati bolovanje.

    Što ako opća praksa odbije ispisati uputnicu roditelju za boravak sa djetetom u bolnici, npr. kaže da nije upoznata sa smještajnim mogućnostima i kapacitetu bolnice?

    Ako je ovo točno ( da je HZZO proizvoljno tumacio do pred nekoliko godina da dok je dijete u bolnici o njemu brine bolnica a ne roditelj, a onda je isto tako proizvoljno tj. na poticaj tadasnjeg ministra odlucio to tumaciti upravo onako kako to pise u zakonu) - BLAGO NAMA!

  22. #22
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    naravno da je tocno, RODA od 2002. godine prosvjeduje zbog toga, imali smo i javni prosvjed na ulicama Zagreba, pisali brdo dopisa....

  23. #23
    Iva M. avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    534

    Početno

    Meni još uvijek nisu neke stvari jasne.
    Recimo naša situacija...
    Pedijatrica nam daje uputnicu za zaraznu, ali za pregled, ne za hospitalizaciju.
    Dolazimo u bolnicu i oni nas nakon pregleda zadržavaju u bolnici.
    Ja u tom trenutku više ne stignem do doktorice opće prakse po uputnicu za sebe,
    a niti bi mi ju ona dala prethodno jer smo imali samo uputnicu za pregled.
    Dobro, može otići MM, ali sa kojim papirom? Jer u bolnici nakon pregleda više nismo
    dobili nikakvu uputnicu za hospitalizaciju nego su nas primili samo sa nalazima iz njihove ambulante.

    Ovo je sve ok za one situacije kada dijete ide na operaciju ili nešto za što pedijatar prethodno zna da će ostati,
    a što u slučaju kada ide u bolnicu na pregled te ga tada ostave tamo?

  24. #24
    Iva M. avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    534

    Početno

    I da, zaboravih upitati.
    Da li se i u slučaju kada roditelj dobije uputnicu za boravak uz dijete
    plaća boravak roditelja u bolnici ili ne?

  25. #25
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Iva M., ima logike da ni roditelj uz uputnicu ne plaća smještaj, ja sam uredno platila, nekako mi se čini da nema šanse da ne platiš smještaj. Ma platila bih ja i puno više da budem uz dijete, ali treba znati na što se ima pravo.

  26. #26
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    iskreno mislim da ako je uputnica i za roditelja HZZO bi trebao pokrivati barem dio troška. :/
    U tome bi bila poanta uputnice (+ otvaranje bolovanja za roditelja).

    S druge stranem, roditelj može samovoljno uplatiti smještaj za sebe uz dijete, bez uputnice...i sam se brine za svoj posao (i izostanak sa njega).

  27. #27

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Dugo Selo
    Postovi
    686

    Početno

    Citiraj Iva M. prvotno napisa
    Meni još uvijek nisu neke stvari jasne.
    Recimo naša situacija...
    Pedijatrica nam daje uputnicu za zaraznu, ali za pregled, ne za hospitalizaciju.
    Dolazimo u bolnicu i oni nas nakon pregleda zadržavaju u bolnici.
    Ja u tom trenutku više ne stignem do doktorice opće prakse po uputnicu za sebe,
    a niti bi mi ju ona dala prethodno jer smo imali samo uputnicu za pregled.
    Dobro, može otići MM, ali sa kojim papirom? Jer u bolnici nakon pregleda više nismo
    dobili nikakvu uputnicu za hospitalizaciju nego su nas primili samo sa nalazima iz njihove ambulante.

    Ovo je sve ok za one situacije kada dijete ide na operaciju ili nešto za što pedijatar prethodno zna da će ostati,
    a što u slučaju kada ide u bolnicu na pregled te ga tada ostave tamo?
    Mi smo imali sličnu situaciju prošle godine. MM je naknadno (ali još za vrijeme našeg boravka u bolnici) donio uputnicu od mog dr opće prakse, samo mu je rekao da sam u bolnici s djetetom. L. je tada bio mlađi od 6 mj. pa je uputnica pokrivala moj boravak 24 h dnevno.
    Druga situacija je bila kad je imao 8 mj., tada smo morali platiti moj noćni smještaj uz njega (tzv. apartman), uputnica bi pokrivala samo dnevni smještaj, što nije dolazilo u obzir.

  28. #28
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    da, za dijete starije od 6 mj uputnica pokriva dnevni boravak roditelja uz dijete pri cemu roditelj ima pravo na jedan topli obrok (ako se dobro sjecam) i nista drugo. Apartman se normalno plaća.

    Ako ste primljeni hitno onda bi odjelni liječnik trebao vama napisati neku potvrdu da ste bili uz dijete, na osnovu čega onda liječnik opće prakse otvara bolovanje.

  29. #29
    stella avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Nisam se stigla javiti,vidim da se i vama drugima događala nepravda.Naime,meni moj dr opće prakse nije dao bolovanje na mene.jer nisam ja bila bolesna.Isto tvrdi da je još jednom doma proučio pravilnik i potvrdio kako je već neka od vas napisala da se bolovanjem smatra njega člana obitelji,a to nikako ne obavljamo mi ako je dijete u bolnici.I rekao mi je da roditelj ima pravo na bolovanje ako majka doji, ili ako se napiše na uputnici za dijete da je ono vrlo uznemireno bez roditelja,da ga samo roditelj može smiriti,ali da to treba bit NAPISMENO!!!Pa zar se to ne podrazumijeva?I na kraju je priča kod mene išla ovako:pedijatrica je napisala potvrdu s nekim šiframa za bolovanje, dr je rekao da će on zaboravit to da sam mu rekla da je Jana bila u bolnici,i napisao mi je doznaku,ali da ne zna kako će se pedijatrica opravdat ako HZZO usporedi datume i vidi da je Jana te dane bila u bolnici.Ma prestrašno,ovo je za novine,ili ne znam ni sama što već.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,649

    Početno

    Nama nitko nije spominjao uputnicu za roditelje. :?
    Uputnicu za bolničko lječenje smo donjeli naknadno, a kako nismo bili blizu našeg pedijatra, dobili smo ju na hitnoj.

    Boravak s djetetom smo platili, a nitko nije spominjao da postoji druga opcija. Ne znam kako bi bilo da nismo bili s njim i preko noći, nego samo preko dana.

    Oko bolovanja nije bilo nikakvih problema, pedijatar je napisao uputnicu za bolovanje, a dr.opće prakse na temelju te uputnice doznaku.

  31. #31
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    cure, besplatni broj HZZO-a je 0800 7979, javljaju se redovito, ljubazni su (meni su za neke druge probleme tocno iscitale stavke zakona po kojima mogu drviti i traziti svoje pravo).

    U ovakvim i svim ostalim situacijama same nazovite HZZO, ali inzistirajte da i vasi lijecnici nazovu i raspitaju se o vasim pravima a ne da sami tumace pravilnik. Nevjerojatno je koliko su neuskladjeni i zapravo nisu upoznati sa pravima pacijenata :shock:

  32. #32
    stella avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Bubica, meni je dr rekao to,i onda ponovio istu stvar nakon što je doma još jednom pročitao pravilnik,a na nama je da nađemo "rupe" ili drugačija tumačenja ovih groznih zakona.Hvala za ovaj broj od HZZO-a,baš ću ih nazvat.Odmah ti daju odgovor ili čekaš?

  33. #33
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj stella prvotno napisa
    Bubica, meni je dr rekao to,i onda ponovio istu stvar nakon što je doma još jednom pročitao pravilnik,a na nama je da nađemo "rupe" ili drugačija tumačenja ovih groznih zakona.Hvala za ovaj broj od HZZO-a,baš ću ih nazvat.Odmah ti daju odgovor ili čekaš?
    odmah. slobodno nazovi. i inzistiraj na svojem pravu.

  34. #34
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    nisu to rupe u zakonu već netko tko moze tumaciti da djetetu, dok je u bolnici ne treba skrb roditelja ima rupe negdje drugdje. Bezobrazna sam ali stvarno neke stavove i tumacenja ne mogu razumijeti...

  35. #35
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    zeza me komp, sve sam napisala pa izgubila. No, na stranicama HZZO-a, ako pod njihovu trazilicu upisete "pravo na biolovanje" izbaci vam njihovo tumacenje cijele ove price, u tome jasno pise da rod. imaju pravo na bolovanje, pod kojim uvjetima i na koji se nacin to regulira.
    [/quote]

  36. #36
    stella avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Evo,nazvala sam HZZO i ljubazna gospođa je rekla sljedeće:
    Zakon je jasan,ako je dijete na bolničkom liječenju,nemamo pravo na bolovanje,jer bolnica skrbi za dijete.Ako je dijete u dnevnoj bolnici,onda imamo pravo na bolovanje tijekom boravka djetea u bolnici.Za moju situaciju mi je rekla da je nespscifična,da smo došli,pa bili otpušteni,pa opet došli i opet drugi dan bili otpušteni,te mi nije znala konkretno odgovoriti,ali je rekla da kad mi je dr odbio napisat doznaku,da sam trebala reći neka ON pošalje moju dokumentaciju na povjerenstvo hzzo-a,te bi oni na temelju mog zahtjeva odlučili da li mi odobriti bolovanje na ta dva dana.Eto...

  37. #37
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj stella prvotno napisa
    Evo,nazvala sam HZZO i ljubazna gospođa je rekla sljedeće:
    Zakon je jasan,ako je dijete na bolničkom liječenju,nemamo pravo na bolovanje,jer bolnica skrbi za dijete.Ako je dijete u dnevnoj bolnici,onda imamo pravo na bolovanje tijekom boravka djetea u bolnici.Za moju situaciju mi je rekla da je nespscifična,da smo došli,pa bili otpušteni,pa opet došli i opet drugi dan bili otpušteni,te mi nije znala konkretno odgovoriti,ali je rekla da kad mi je dr odbio napisat doznaku,da sam trebala reći neka ON pošalje moju dokumentaciju na povjerenstvo hzzo-a,te bi oni na temelju mog zahtjeva odlučili da li mi odobriti bolovanje na ta dva dana.Eto...
    Stella da li ti je kojim slučajem rekla gdje piše to da se radi samo o dnevnoj bolnici? :/ Jer ja to stvarno nisam NIGDJE našla.

  38. #38
    stella avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Ne,nije mi navodila članke,rekla je da je to tako i što se njih pravno tiče vrlo jasno napisano.Jedino da nazovem ponovo,ali sad radim,pa do 13 h dok ne idem kući ne mogu zvat.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    64

    Početno

    Kad je moj D. prije 2,5 god. završio na Srebrnjaku, nisam mogla otvoriti bolovanje zbog njega, jer nema bolovanja ako je dijete hospitalizirano, pa sam ga otvorila zbog sebe , a znam i za slučaj gdje je tata otvorio bolovanje zbog sebe kad mu je dijete ostalo u bolnici, a žena mu je bila na porodiljnom s drugom bebom.

  40. #40
    stella avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Iwana, to je samo dobra volja tvog liječnika opće prakse,a moj dr to nije htio meni napravit.Al žalosno je da moramo lagat o bolestima da bismo dobiti bolovanje za njegu vlastitog djetea.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    64

    Početno

    stella, znam da je to njena dobra volja, zato sam ju i izabrala jer je normalna, razumna osoba a to nam, na žalost, treba jer je stvarno nonsense da ti radiš a malo, uplašeno, bespomoćno dijete ti urla u bolnici

  42. #42

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Stella, jesi li zvala ponovno u HZZO i pitala?

    Jer i ja sam ponovno iščitavala web HZZO-a, i mislim da za ovu rečenicu nije u pravu:

    Zakon je jasan,ako je dijete na bolničkom liječenju,nemamo pravo na bolovanje,jer bolnica skrbi za dijete.Ako je dijete u dnevnoj bolnici,onda imamo pravo na bolovanje tijekom boravka djetea u bolnici.
    Zakon uopće nije jasan, jer ne vidim gdje je to jasno napisano u Zakonu.

  43. #43
    stella avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Citiraj Minnie prvotno napisa
    Stella, jesi li zvala ponovno u HZZO i pitala?

    Jer i ja sam ponovno iščitavala web HZZO-a, i mislim da za ovu rečenicu nije u pravu:

    Zakon je jasan,ako je dijete na bolničkom liječenju,nemamo pravo na bolovanje,jer bolnica skrbi za dijete.Ako je dijete u dnevnoj bolnici,onda imamo pravo na bolovanje tijekom boravka djetea u bolnici.
    Zakon uopće nije jasan, jer ne vidim gdje je to jasno napisano u Zakonu.
    "Zakon je jasan" je bio citat žene iz hzzo-a koja mi se tad javila.

    Sad sam nazvala i pitala je gdje piše da ono za dnevnu bolnicu.Rekla je da nigdje ne piše,već to pravo na bolovanje proizlazi iz članka 47. po kojem roditelj ima pravo na smještaj uz dijete.Dakle nema crno na bijelo napismeno.Isto sam je pitala dal ima saznanja da li je netko slao papire na povjerenstvo (kako mi je zadnji put predložila),rekla je da nema povratnu informaciju o tome.

  44. #44
    Lulu avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    331

    Početno

    nedavno smo bili u takvoj situaciji. maleni je završio u bolnici, a meni je rečeno da mogu dobiti bolovanje na račun toga samo ako je dijete mlađe od tri godine i ako sam ja pratnja u bolnici. znači, da kojim slučajem nisam dobila apartman u klaićevoj morala bih ići raditi.
    i pedijatrica i moja dr se čudom čude na takav zakon.

  45. #45
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    procitajte, cure, ovaj link sa stranica HZZO-a

    http://www.hzzo-net.hr/obvezno/pravo..._lijecenja.htm

    dakle, imamo pravo na dnevni smjestaj uz hospitalizirano dijete i bolovanje dok hospitalizacija traje - sve do djetetove 5. godine

  46. #46
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    procitajte, cure, ovaj link sa stranica HZZO-a

    http://www.hzzo-net.hr/obvezno/pravo..._lijecenja.htm

    dakle, imamo pravo na dnevni smjestaj uz hospitalizirano dijete i bolovanje dok hospitalizacija traje - sve do djetetove 5. godine
    pod uvjetom:
    • da je dijete mlađe od 5 godina
    • da se nalazi na bolničkom liječenju u ugovornoj zdravstvenoj ustanovi za liječenje djece oboljele od akutnih bolesti


    Može netko objasniti pojam AKUTNE BOLESTI? Čini mi se kao izvrsna podloga da te skinu s kičme i kažu: a ne, VI ne možete!

  47. #47
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    trazili smo davno tumacenje HZZO-a, nis konkretno nam nisu odgovorili. Svodi se na to da je pravo liječnika procijeniti radili se o akutnoj ili kronicnoj bolesti, cesto se ovim argumentom koriste kada je rijec o dogovorenoj operaciji bilo cega (kao to je kronicno stanje).

    Situacija kakva je sada sigurno je daleko od idealnog (mi cemo traziti i trazili smo promjenu zakona a ne pravilnika) ali ipak su prava daleko veca nego sto to znaju lijecnici primarne zdravstvene zastite (obiteljski ili pedijatri) sto je stvarno zalosno!

  48. #48

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    138

    Početno

    Kronično, u medicinskoj terminologiji, označava neizlječivu bolest koja je pod kontrolom, dok se pod akutnim misli na početak bolesti ili fazu u kojoj je bolesniku ugrožen život ili ozbiljno poremećeno zdravlje.
    znači, dogovorena operacija znači da je neko stanje (bolest) već neko vrijeme prisutno (kao npr mandule, hernija i sl), pa se dogovara tretman ovisno o hitnosti (postoje stvari koje moraju što prije na op, i one koje se mogu odgoditi za par mjeseci il čak godina - kao naša hernija - jer postoji i šansa za prirodno povlačenje pojave)
    akutno je: proljev, povraćanje, temperatura, krvarenje (ne daj Bože), otrovanje, aspiracija ili gutanje nekog predmeta kod male djece, gušenje i sl - stanja koja su nastala najčešće taj dan i trebaju se hitno tretirati da se dijete izvuče iz životne opasnosti.
    kod kroničnog u pravilu ne postoji opasnost po život, u smislu da će dijete umrijeti ako se ne reagira tog trena
    akutni bi bili i udarci i ogrebotine, ali nisu opasne po život (narafski
    jesam li bila donekle jasna ?

  49. #49

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    138

    Početno

    Lom ruke ili noge bio bi akutan, a kad se obradi (gips, udlaga) onda postaje kronično. Nakon skidanja gipsa / udlage slijedi fiziklana terapija (ako treba)...

  50. #50
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    kuzim ja to, ali za dijete od 2 godine je sasvim svejedno ide li na dogovorenu operaciju mandula ili je priklijestilo prst na vrata pa treba sivati pod narkozom. Tako da ne razumijem zasto je ta podjela kljucna za pravo boravka roditelja uz dijete, jasan odgovor od HZZO-a po tom pitanju nismo dobili...

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •