Pokazuje rezultate 1 do 31 od 31

Tema: Život uz cestu

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno Život uz cestu

    živim uz cestu koja, ja mislim, nosi oznaku županijske ceste ali kako je naše mjesto stvarno malo (selo) njome se ne prometuje tako puno koliko bi se moglo procijeniti po oznaci županijska cesta - ali zato se vozi kao da je autoput u najmanju ruku...
    policije ni na puškomet, a unatoč blizini škole, ograničenju od 30 km/h i urednim cestovnim oznakama ta cesta služi iživljavanju djece čiji roditelji ne žele zaustaviti svoje maloljetnike u vožnji neispravnih, neregistriranih automobila... vozi se i po više od 80 km/h - kroz naselje, po putu kojim djeca svakodnevno idu u školu, starija populacija (a ima ih stvarno staaarijih) koja jedva hoda tuda prolazi na putu u polja itd. moje dvorište ima direktan izlaz na tu cestu kao i mnoga druga...
    policija nikad ništa nije napravila za to divljanje motorima i starim (ali i nooovim, skupim) automobilima... koliko puta ljeti skočim iz kreveta na to škripanje guma kod kočenja... uglavom traume...
    djeca su mi naučena na život uz cestu ali... sve do jednog puta... a ja ne želim čekati taj jedan put...
    prvo što sam naumila je do ponedjeljka prikupiti potpise svih susjeda na pismo - zamolbu lokalnoj upravi za postavljanje ležećih policajaca...
    Otvorena sam za sve Vaše daljenje prijedloge, primjedbe - što i kako napisati, kome sve proslijediti taj dopis, sve što mi može biti od pomoći...
    i što se još može napraviti...? (ovi naš tko zna hoće li uopće reagirati pa gdje dalje da pišem i tražim)

    cure ovo mi je jako važno i zahvalna sam na svemu što napišete...

  2. #2

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    p.s. moderatori ako nisam na pravoj adresi prebacite me ....

  3. #3
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    nemam neki koristan savjet ali saljem podrsku za vasu akciju

    i znatizelja hoce da pitam, kad je jurcanje u djiru koji vam je postupak, zove li tko policiju tad&odmah i da li itko dodje?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    mislim da u susjedstvu ne postoji kućanstvo koje nije pozvalo policiju barem jednom...
    stvar je u tome da je nabliža policijska postaja udaljena 12-ak km i dok dođu prođe voz...
    jednom je čak policajac komentirao: pa šta van dica smetaju? :shock:

    a većinom se oglušuju na takve pozive uz obrazloženje od gore(predaleko smo, ko će ih uhvatit) odnosno njihovi novi auti ne mogu po makadamskim putevima...

  5. #5
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    ništa ti nitko neće pomoći...nažalost, niakva peticija
    Ja sam odrasla na samoj glavnoj cesti (jadranskoj magistrali), pod autom smo završili moj ujak, ja i moja sestra, a moja starija kćer pod biciklu (danas su na sreću samo jedva vidljivi ožiljci)
    Moj tata se založio za to da se potpiše peticija, ljudi potpisali, ali...niakd ništa nisu napravili. Naime, dali su odgovor da je to glavna magistrala i da oni tu ne mogu ništa.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    ali vi živite na jadranskoj magistrali a ja bogu iza leđa pa mi je možda to prednosti...
    kome je tvoj tata pisao?

  7. #7
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    ne znam, učinio je to 3 puta - 2 puta za vrijeme stare Juge (nakon što smo nastradali ujak, ja i moja seka) i onda 2001 god kad je nastradala moja kći. Kažem, nikad ništa učinjeno već su samo pred jedan zavoj stavljene one bijele pruge (ležeći policajci), no sad se oni koaji žive kod zavoja žale da ni to nisu trebali staviti jer kad prođe kamion, stvara veliku buku

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    a ko bi nam svima udovoljija...
    ja doslovce tražim da mi ih postave pred kuću - ako će kome bit na glavi bit će meni....ali sam sigurna da će mi manje smetati buka od njih nego od onih divljačina bez vozačke (na žalost i onih s vozačkom...)
    vidila sam sad jedan topic od roditelja jednog dv i da su oni pisali peticiju ali nisam još dovršila čitanje...

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    712

    Početno

    Prošli mjesec postavljeni su ležeći policajci u mjestu do mojega
    /radi se o okolici Zagreba-Botinec , cesta prema Brezovici /.
    Tamo se fakat kraj obiteljskih kuća jurilo 100 na sat. Znam neke ljude
    tamo pa ti se mogu raspitati koja je procedura. Javim ako što saznam.

  10. #10
    Annar avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    264

    Početno

    Ova tema i mene zanima jer imamo sličan problem. Živimo uz županijsku cestu koja nije prometna, ali kad jure - jure. Nisam sigurna mogu li ležeći policajci na županijske ceste, to treba provjeriti.

  11. #11
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Ovaj vikend idem tati pa ću ga pitati kamo je on to slao i kome je pisao.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Citiraj Annar prvotno napisa
    Ova tema i mene zanima jer imamo sličan problem. Živimo uz županijsku cestu koja nije prometna, ali kad jure - jure. Nisam sigurna mogu li ležeći policajci na županijske ceste, to treba provjeriti.
    e to je ono što me buni jer dobijam proturiječne informacije... netko kaže da ne može a slijedeće mjesto ima školu točno na toj cesti - valjda je to ta ista cesta - i oko škole su ležeći policajci... :? osjećam se ono glup/nemoćno/zbunjeno/nesigurno ali negdi moram početi...

  13. #13
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    nazovi Županijsku upravu za ceste, svog područja, naravno. I njih pitaj tko odlučuje o postavljanju ležećih. Uprava za ceste ih vjerojatno postavlja, ali je pitanje po čijem nalogu. Onda se lijepo obrati njima.
    Tako bi, valjda, trebala ići procedura.

  14. #14
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    štrigica, šaljem ti pp

  15. #15
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    štrigica meni se čak čini da postoji neka zakonska odredba o oznakama i ležećim u okolini škole... možda pravnice znaju nešto više? ne ide mi pretraga...

  16. #16

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Citiraj koryanshea prvotno napisa
    štrigica meni se čak čini da postoji neka zakonska odredba o oznakama i ležećim u okolini škole... možda pravnice znaju nešto više? ne ide mi pretraga...
    savjet pravnica dobrodošao u svakom pogledu...
    ali, opet problem.. ako baš striktno gledamo škola je udaljena 100-njak metara od ove ceste i tehnički gledano nema veze s njom... ALI djeca koja pohađaju tu školu još nisu naučila letit nego moraju hodat vidi čuda o cesti

  17. #17

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    uz pomoć forumašica potvrdila da je to županijska cesta... moram napisati molbu općini a onda oni u suradnji sa ŽC izvode radove... sad im samo još moram sjest za vrat...
    ako Vas bude zanimalo javljat ću se povremeno s informacijama o postupku i kako napreduje...
    tako da i Vi možete nešto napraviti u svojoj zajednici....

  18. #18
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    obavezno nam javljaj kako ide!

  19. #19

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Poštovani,

    Obraćamo Vam se sa zamolbom za poduzimanje učinkovitih mjera za smirenje prometa i rješavanje neprestane opasnosti s kojom smo suočeni od kada je rekonstruirana cesta XXXXXXXXXXXXX. Rekonstrukcija ove ceste nije predvidjela pješake niti djecu koja prolaze ovom cestom u školu pa tako uz istu nije postavljen pločnik. Na dijelu ceste koji prolazi kroz XXXXX, cesta je posebno nepregledna što realnu opasnost dodatno povećava.
    Svakodnevno se djeca na putu do škole moraju sklanjati pred nekulturnim i divljim vozačima koji nemaju obzira ni prema njima ni prema starijim osobama koje tuda prolaze. Jasne oznake kojima se upozorava na blizinu škole a brzina se ograničava na 30 km/h očito ne služe ničemu jer brzina vožnje na ovoj cesti nerijetko prelazi i 80 km/h. Obzirom da policijske patrole ne kontroliraju vozače, cesta je prepuna nadobudnih i nerijetko alkoholiziranih maloljetnika bez vozačke dozvole koji svojim neregistriranim i neispravnim motorima i automobilima doslovce divljaju po cesti. Na žalost nerijetko se i stariji vozači jednako ponašaju ne misleći na posljedice. Ovakvo ponašanje najviše maha uzima ljeti kada su nerijetke i prometne nesreće, do sada srećom bez teških posljedica.
    Do kada ćemo mi, koji živimo uz tu cestu, kao i roditelji koji šalju svoju djecu u školu strepiti na svako škripanje kočnica?

    U posljednje vrijeme povećan je broj stupova javne rasvjete što je pohvalan pomak nabolje u sigurnosti pješaka u prometu, no mi moramo tražiti više.
    Tako tražimo postavljanje fizičkih prepreka (tzv. ležećih policajaca) na cestu na svim nepreglednim mjestima kroz mjesto XXXXX, a pogotovo na dijelu ceste kojim djeca prolaze od autobusne postaje do škole.

    Nadamo se da ćete napraviti pozitivan iskorak i prihvatiti našu molbu kako bismo preventivno djelovali na sigurnost sudionika u prometu- kako vozača, tako pješaka a ponajviše djece.

    S poštovanjem,

  20. #20

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    evo, ja sam gore sastavila dopis pa vi meni recite što mislite o istom?
    svaka nadopuna i komentar su dobrodošli...
    danas popodne idem pokupiti potpise...

    (da bar smin stavit smajliće u dopis to bi bilo 8) )

  21. #21

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    460

    Početno

    dopis mi se čini ok.

    ali ja sam te samo htjela ohrabriti da nisu točne izjave da ništa nećeš postići, mnoge građanske inicijative su polučile rezultate o kojima se baš i ne trubi previše.

    što se peticije tiče, isto mislim da je to dobra ideja, posebno ako imate neko vijeće u mjestu (ne znam kako vam funkcioniraju tijela lokalne uprave, koliko ste veliki i to), obzirom da su svi potpisnici obično ujedno i registrirani glasači. procijenite sami hoćete li sa peticijom krenuti paralelno sa dopisom, ili netom prije početka sljedećih lokalnih izbora.

    (moj bratić je jednom komentirao kako bi on najrađe da su izbori svake godine, jer se njima u mjestu ceste i popratna infrastruktura obnavljaju svake 4 godine, i to jedva par mjeseci pred izbore, tako da na same izbore radovi budu u punom jeku. )

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Citiraj Lapis prvotno napisa

    (moj bratić je jednom komentirao kako bi on najrađe da su izbori svake godine, jer se njima u mjestu ceste i popratna infrastruktura obnavljaju svake 4 godine, i to jedva par mjeseci pred izbore, tako da na same izbore radovi budu u punom jeku. )
    a ja potpisujem tvog bratića...

  23. #23
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    Citiraj štrigica prvotno napisa
    a ja potpisujem tvog bratića...
    ja mislim da cijela hrvatska potpisuje njenog bratica

  24. #24
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Zakon o sigurnosti prometa na cestama (NN 105/2004)

    Članak 5.

    (1) Predstavničko tijelo jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, u skladu s odredbama ovoga Zakona, uz prethodnu suglasnost ministarstva nadležnog za unutarnje poslove, uređuje promet na svom području tako da određuje:
    1. ceste s prednošću prolaska,

    2. dvosmjerni, odnosno jednosmjerni promet,

    3. sustav tehničkog uređenja prometa,

    4. ograničenja brzine kretanja vozila,

    5. promet pješaka, biciklista, vozača mopeda, turistički vlak i zaprežnih vozila, gonjenje i vođenje stoke,

    6. parkirališne površine i način parkiranja, zabrane parkiranja i mjesta ograničenog parkiranja,

    7. zone smirenog prometa,
    8. blokiranje autobusa, teretnih automobila, priključnih vozila i radnih strojeva na mjestima koja nisu namijenjena za parkiranje tih vrsta vozila i način deblokade tih vozila,

    9. postavljanje i održavanje zaštitnih ograda za pješake na opasnim mjestima,

    10. pješačke zone, sigurne pravce za kretanje školske djece, posebne tehničke mjere za sigurnost pješaka i biciklista u blizini obrazovnih, zdravstvenih i drugih ustanova, igrališta, kino dvorana i sl.,

    11. uklanjanje dotrajalih, oštećenih i napuštenih vozila,

    12. površinu na kojoj će se obavljati: test vožnja, cross, off road, sportske, enduro i promidžbene vožnje,

    13. uvjete prometovanja vozila opskrbe u zonama smirenog prometa i pješačkim zonama.

    (2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, kada se promet uređuje na dijelu državne ili županijske ceste, potrebna je i suglasnost ministarstva nadležnog za poslove prometa.


    To znači da se dopisom treba obratiti lokalnoj upravi, ali isto tako dati ga na znanje i Upravi za ceste (ovisi o kojoj se cesti i na kojem području radi), te policiji.

    Ovo sa policijom nisam točno sigurna treba li suglasnost (stavak (2) ili ne)

    Dobro bi bila da se uključi i škola.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    čekala sam da mi NanoiBeba pošalje ove podatke tako da dopis ide na Općinu, ŽUC i Policiju sutra.... dršte fige....

    Školu uključit bi bilo lijepo ali mislim nemoguće.. oni se ne brinu niti za svoj resor a kamoli stanje na cestama... ako bude trebalo pristisnut ću i njih ali za sada to radije ne bih potezala ....

  26. #26

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    i alineja 10 mi je zanimljiva....
    ništa, navest ću samo članak bez stavaka i alineja .... ko će sve citirat

  27. #27

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    poslano... sad bum

  28. #28

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    još

    sinoć sam dogovorila sa susjedima da ću isrintat dopis još jednom i na osnov njega napisati peticiju... to ću poslati 10. lipnja ako do tada ne dođe odgovor....
    imate li savjeta za pisanje peticije?

  29. #29

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    evo me opet sa updateom...

    usmeno sam obaviještena da je Općina podnijela zahtjev u ŽUC pred dva -tri dana, samo što na policiji za cijelu županiju samo jedna osoba izdaje riješenja za iste... i da ŽUC nešto komplicira oko plaćanja tih ležećih policajaca
    ALI ćemo ih vjerovatno dobit... jedini problem je što treba dugo čekati s obzirom da je na policiji takvo stanje... 3-4 mjeseca... rekla sam da mi je važno samo da se postave...
    moram nazvati još nekog činovnika u Općini za detaljne informacije o slučaju (ne mogu ga dobiti, hmmm) ali uglavnom napreduje...

    sve je moguće samo treba htjeti....

  30. #30

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,712

    Početno

    Ležeći su samo trenutna pomoć, kad preko njih divljak prođe nastavit će juriti dalje i tako ugroziti nekog drugog. Rješenje je na inzistiranju da se prometna policija više ukljući u akcije oko kontrole brzina i strože kažnjavanje vozaća koji krše propise. Ja sam bezbroj puta policiji nudila naš vrt da u njega postave radar, ali ne žele. Tražila sam i ležeće, ali susjedi koji nemaju djecu ne slažu se samnom i više žale svoje aute jer se oštećuje na ležećem, nego moje dijete.
    Strah me jako, jako. Djeci bezbroj puta ponavljam da nam cesta služi samo da po njoj dođemo iz toče A u točku B, a sve ostalo je samo suvišno i bezpotrebno zadržavanje na mjestu koje nije za njih.
    O čekanju školskog autobusa na stanici koja nije nikako osigurana ne želim ni prićati jer mi se diže kosa na glavi. Nažalost kod nas je praksa da se poduzima nešto tek kad netko strada, a tada je debelo PREKASNO!!!!!
    Trenutno sam Bandiću poslala mail, ali nema odgovora. Poslala sam mail i ravnatelju škole, zbog osiguravanja mjesta na kojem klinci čekaju bus, ali nema odgovora, poslala sam mail i ZET-u da promjeni smjer kretanja autobusa i kupi klince na onoj strani ceste gdje postoji proširenje za stanicu busa, ali nema odgovora.
    Mala sam, premala da postignem nešto i ljuta beskrajno, ali ne odustajem.
    Nadam se da će biti pomaka na bolje.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    rinama, slažem se s tobom, imaš potpuno pravo s ovim stajalištem ali ja, obzirom da ne mogu promijeniti stanje svijesti ni idiotsko ponašanje pojedinaca, radim ono što mogu... i čistim ispred svoje kuće... nekolicini maloljetnika sam upozorila roditelje da pripaze na ponašanje svoje djece i dobila sam odgovore iz kojih se vidi koliko brinu za njih... udare motorom u nečije auto, mame i tate plate štetu bez pogovora i sutra ih opet puste na taj motor :shock: a policija niti zapisnik ne napravi jer dogovorili ste se oko štete... a to što je maloljetan, vozio motor bez kacige, slupao nekom auto i ugrozio nečiji život nikom ništa... zna se s tatom od klinca pa di će mu napisat kaznu
    i što onda napraviti?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •