Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: porod u domu zdravlja ili bolnici??

  1. #1
    crnarupa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    135

    Početno porod u domu zdravlja ili bolnici??

    Bok!

    Zanima me mišljenje mama koje su rodile u domu zdravlja :?
    Živim u malom gradu koji nema bolnicu, prvorotkinja sam. Nije da paničarim, ali pada mi na pamet što ako se porod zakomplicira :? najbliža bolnica je oko 65-70 km.

    Što vi mislite?

    Da tražim uputnicu da idem roditi u bolnici u drugi grad gdje mi se opet ne sviđa jer ovdje barem poznajem doktora, a tamo apsolutno nikoga?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    56

    Početno

    Potpuno uredna trudnoća obično završava potpuno urednim i fiziološkim porodom (95%). Ako nema zapreka kao što je zadak, jako veliko dijete ili sl., uz pomoć (tog poznatog) doktora moguće je donjeti odluku za roditi u svom gradu.
    Iako taj jadni porod bije glas da se komplikacije mogu stvoriti naglo i nepredviđeno, to nije istina. Mnoge komplikacije dogode se zbog medicinskih intervencija u porod i ne bi ni nastale da određene intervencije nije ni bilo. Dakle, opet - podrška poznatog liječnika i njegova procjena?

  3. #3
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    A kako u domu zdravlja?
    Ima li neko malo porodiliste u sklopu vaseg doma zdravlja?
    Ako postoji porodiliste, onda je sasvim pozeljno roditi "kod kuce", u slucaju normalne trudnoce ili trudnoce sa manjim komplikacijama.
    Znaju i lekari da li je u redu ili ne, mozes direktno da pitas.

  4. #4
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    crnarupa - porod u većem gradu ne mora biti adekvatan (iako ti možda tako izgleda iz tvoje perspektive).

    moja prijateljica je pod trudovima otišla iz zagreba - roditi u gospić.

  5. #5
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    porod u većem gradu ne mora biti adekvatan
    pazi mene brzoprstićke (obrišem ispravno, ostavim krivo)

    ...ne mora biti sigurniji...

  6. #6
    crnarupa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    135

    Početno

    Dakle porod u domu zdravlja podrazumijeva prirodni porod i to je to ako se zakomplicira nešto hitna te vozi 66km u ovom slučaju (nije to baš blizu), a porod u bolnici podrazumijeva i sve ostale zahvate, ako ne daj Bože nešto pođe po zlu.
    Zato pitam za mišljenja, znam da ne dolazi do komplikacija tako iznenada, ali ipak sad kad sam ja u toj situaciji, ne znam malo me strah..

  7. #7
    crnarupa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    135

    Početno

    Iako bi i ja više voljela "kod kuće"

  8. #8
    maaja79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    bih
    Postovi
    178

    Početno

    i ja razmisljam o tome

    dom zdravlja u mom gradicu ima porodiliste u kome je kazu lijepo i cisto. prirodan porod je jedina mogucnost, ali muz ne moze biti sa mnom.
    bolnica je udaljena 30km, sigurnija sam u slucaju da nesto krene lose i muz moze uci, ali je mnogo veca mogucnost da cu proci sa epi, dripom i ostalim

  9. #9
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    Citiraj crnarupa prvotno napisa
    Dakle porod u domu zdravlja podrazumijeva prirodni porod i to je to ako se zakomplicira nešto hitna te vozi 66km u ovom slučaju (nije to baš blizu), a porod u bolnici podrazumijeva i sve ostale zahvate, ako ne daj Bože nešto pođe po zlu.
    Zato pitam za mišljenja, znam da ne dolazi do komplikacija tako iznenada, ali ipak sad kad sam ja u toj situaciji, ne znam malo me strah..
    porod u domu zdravlja (nazalost) ne podrazumijeva prirodni porod
    i u domu zdravlja mogu ti pokidati vodenjak dati drip i slicno
    ali podrazumijeva vaginalni porod

    prednost poroda u domu zdavlja jest to sto sigurno nema guzve, komfor je zbog toga veci, rodilista (ne znam u kojem tocno domu zdravlja gravatiras) ali ove koje znam , dosta su opremljeni i majke budu sa svojim bebama...
    osim toga, velika prednost je poznanstvo s osboljem, kojem neces biti jedna u nizu i broj, nego ce ti se vjerojatno obracati kao prema covjeku, znaci humaniji pristup i mislim da ces se s njima moci i lakse dogovoriti i dobiti pomocako je potrebna...

    svakako porazgovaraj s lijecnikom kod kojeg kontroliras trudnocu i ako ona nije rizicna, ne vidim razloga da ne rodis u domu zdravlja

    sretno, kako god odlucis

  10. #10
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    ja ne bi u DZ-u rodila, išla bi svakako u bolnicu, a ti sama odluči. Mislim, bojala bi se za dijete. Jesi li išla na ultrazvuk? Koliko je procjena težine djeteta. To ti govorim zato što se danas rađaju sve veća i veća djeca: ja sam npr. rođena sa 3050g i to je onda bila normalna težina novorođenčeta, moja mala je pri porodu imala 3860g. Danas ti žene sve više i više rađaju djecu preko 4 kg, a nekad je to bilo jako veliko dijete, pokazivalo se po selu (ovo mi je rekla susjeda, ona je rođena sa skoro 5 kg, pa su ju pokazivali okolo po selu kao čudo - ja umrla od smijeha). Nije da ti ne možeš roditi i dijete preko 4 kg vaginalno i sve bude o.k., ali rizik je tu, a dok tebe hitna otpelja u 66 km udaljenu bolnicu ... ne znam, ne dao bog da se nešto desi (samo da znaš nešto što je mene šokiralo: u Hrvatskoj ti je politika da kada dođe do komplikacija spašava se život majke, a dijete ako uspiju spasiti dobro, ako ne ...; moja ti je politika: rađe ja mrtva nego moje dijete). Ovo ti ne govorim zato da počneš paničariti, nego zato da dobro razmisliš, majka će uvijek donijeti odluku koja je najbolja za njezino dijete.

  11. #11
    crnarupa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    135

    Početno

    hvala na iscrpnom odgovoru

    Sad za sad je rano jer sam tek 25+6, ali volim se raspitati na vrijeme i čuti mišljenja tako će mi biti lakše odlučiti kada dođe vrijeme, jer kao što sam rekla prvorotkinja sam i nemam pojma ni o čemu

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •