Stranica 11 od 21 PrviPrvi ... 910111213 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 501 do 550 od 1012

Tema: Dubrovačko rodilište (III dio)

  1. #501
    sis avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,063

    Početno

    I meni su rekli kao Indi (u Zakladi). Imali smo spremnu varijantu ako rodim u subotu, ali mi nije trebala.

  2. #502
    paid avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    južno južnije
    Postovi
    795

    Početno

    hvala cure...
    a nedavni carski???

  3. #503
    Janis avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    311

    Početno

    Čula sam na radiju "Laus" da povodom Dana primalja oni na radiju prikupljaju robicu za bebe malih brojeva (50-56) koju će predati rodilištu, pa ako ste zainteresirane...

  4. #504
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Citiraj Janis prvotno napisa Vidi poruku
    Čula sam na radiju "Laus" da povodom Dana primalja oni na radiju prikupljaju robicu za bebe malih brojeva (50-56) koju će predati rodilištu, pa ako ste zainteresirane...

    Baš lijepo!

    A primaljama čestitam njihov dan!!!

  5. #505
    Asimon avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    378

    Početno

    obavještavam sve zainteresirane buduće mame da će se u petak, 3. lipnja 2011. s početkom u 17 sati, u prostorijama Obiteljskoga centra, Vukovarska 2 (zgrada FINE, 3. kat) u Dubrovniku, održati radionica o platnenim pelenama.

    Svi zainteresirani za korištenje platnenih pelena moći će iz prve ruke čuti informacije o njihovim prednostima, tips & tricks kako ih koristiti i održavati, te pogledati i opipati primjerke Rodina branda - platnene pelene "Rodina pusa".

    Veselimo se zajedničkom druženju!

    Zbog ograničenog broja polaznika molimo vas da svoj dolazak najavite na broj telefona 091 517 66 35
    Posljednje uređivanje od Asimon : 29.05.2011. at 10:58

  6. #506
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    U petak, 12. kolovoza 2011. s početkom u 18.30 sati, u prostorijama Obiteljskoga centra , Vukovarska 2 (zgrada FINE), u Dubrovniku, održat će se radionica o dojenju. Radionicu vode Rodine savjetnice sa SOS telefona za pomoć pri dojenju, a pozvane su sve trudnice i njihovi partneri.

    Početak radionice je u 18.30 sati, predviđeno trajanje dva sata.

    Zbog ograničenog broja sudionika/ca molimo vas da svoj dolazak najavite na broj telefona 091 517 66 35.

    Radionica je besplatna! Veselimo se vašem dolasku!

  7. #507
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Jedna dobra vijest za dubrovacko rodiliste i jos bolja vijest za dubrovacke rodilje - moguc je porod na stolcicu

  8. #508
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Znači službeno je? jeeeeee

  9. #509
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Stigao je

    Hvala babicama koje će pomoći ženama da se porode na njemu

  10. #510
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Supeer!

  11. #511
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Evo kao sto sam napisala i na drugom treadu,u uto kad sam radjala su mi rekli da ga nemaju a i da ga nece sigurno koristit dok ne budu za njega imali uvjeta...odjel se sada renovira i pola prostora je van upotrebe...grozno...nadam se za sve one koje ce brzo rodit da ce ga napravit!

    Za info,trenutno je na odjelu toliko rodilja da im nedostaje benkica,oblace im debele zimske bodije pa smo morali donosit svoju robicu iz doma! Nemaju cak ni plahti pa nam nisu mijenjali svaki dan,kazu:zene,stavite po 2 uloska nemojte da vam curi krv jer nemamo vam za promjenit posteljinu...prekrasno....

  12. #512
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Stigao je 100% i u rodilištu je.

    Nadam se da će uskoro obnoviti odjel. Drago mi je da se krenulo u to, makar se moralo malo sačekati sa stolčićem ili da će ipak naći neko rješenje i početi ga koristiti čim prije jer ipak se na njemu boravi samo tijekom izgona koje je tako puno lakše i brže (gravitacija, nema pretjeranog tiskanja), manji je broj pucanja međice, ako je uopće ima, a samim time i manje šivanja i manje posla za ginekologe i babice.

  13. #513
    MalaLu avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2011
    Postovi
    4

    Početno

    ... primalje odlične ,pristup fenomenalan ,dr.B odličan ,sve 5 jedino mi je žao što nisam mogla dati matične stanice jer sam bila prehlađena ,inače iako je bila nedjelja ako rodiš do 3 h možeš dat matične stanice ,svaka čast

  14. #514
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    MalaLu, čestitam na lijepom iskustvu...

  15. #515
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Rodina radionica o platnenim pelenama

    U četvrtak 8. rujna 2011. s početkom u 18 sati, u prostorijama Obiteljskoga centra, Vukovarska 2 (zgrada FINE, 2. kat), u Dubrovniku, održat će se radionica o platnenim pelenama.

    Svi zainteresirani za korištenje platnenih pelena moći će iz prve ruke čuti informacije o njihovim prednostima, tips & tricks kako ih koristiti i održavati, te pogledati i opipati primjerke Rodina branda - platnene pelene "Rodina pusa".

    Veselimo se zajedničkom druženju!
    Zbog ograničenog broja polaznica/ka molimo vas da svoj dolazak najavite na broj telefona 099 31 77 086.
    Više informacija na našim Facebook stranicama RODA DUBROVNIK.

  16. #516
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Udruga RODA i ove godine obilježava Dan prava djeteta nizom aktivnosti i radionica za roditelje, buduće roditelje i djecu u vremenu od 3. listopada do 8. listopada 2011.
    Potaknuti nedostatkom programa potpore roditeljima i djeci, koji bi im pružili potrebnu podršku u različitim aspektima 'svakodnevnoga roditeljstva', odlučili smo organizirati jednokratne radionice i predavanje. Radionice će se održavati kroz tjedan dana.

    Više informacija na:


    http://forum.roda.hr/threads/68204-O...011.-DUBROVNIK

  17. #517
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno Porod na stolčiću

    Evo da i ja izvijestim o svome pozitivnom iskustvu koje sam imala rađajući na stolčiću za porod.

    Porod na stolčiću vode primalje jer jedna od njih mora čučnuti i prihvatiti dijete. Moj porod je vodila Valeri Đuho , a još su uz nju bile divna mlada primalja Leona koja me dočekala ogromnim osmijehom i potporom, i kasnije asistirala, Slavka koja je bodrila i Ivana koja je promatrala. Uz njih su potporu pružali i dr. Gardašanić i dr.Ivanišin koje toplo preporučam. Razlog tolikoj brojnosti je jer sam bila prva koja je rađala na stolčiću, tako da je atmosfera u rađaonici bila podupiruća, ohrabrujuća i nekako pozitivno napeta, bar iz moje perspektive. Sve ono što mi je nedostajalo tijekom prvoga poroda.

    Prvo moram istaknuti da se ne može usporediti rađanjena stolu u poluležećem položaju i na stolčiću u vertikalnom položaju gdje vam je gravitacija najbolja prijateljica. Ne vjerujete onome tko tvrdi suprotno, osim ako to nije rodilja koja je probala oba načina !!!

    Moj prvi porod (bolniji trudovi jer sam morala leći, iako sam htjela šetati, sat vremena šivanja, puknuće laterarnoga zida rodnice, mjesec dana oporavka jer nisam mogla sjedati - užasna frustracija, nemoć, ljutnja itd...), dok je drugi porod bio čisti preporod jer sam do zadnje trena šetala i sjedala na stolčiću pa se dizala i opet sjedala kako mi je odgovaralo, sve dok nije bio sam izgon koji mi je bio toliko lakši jer gravitacija čini svoje, a i ima se uporište jer ste nogama na strunjači.

    Trudovi su mi bili puno manje bolni, nalik onim početnim trudovima koje sam imala tijekom prvoga poroda nekoliko sati prije izgona,što me i iznenadilo, ali to je upravo zato jer nisam morala ležati već sam stajala na nogama i trudove olakšavala ljuljanjem bokovima - to je tako pasalo!!! Cijelo vrijeme sam pila vodu jer mi je bilo prilično vruće, znači potpuno sam se mogla opustiti i prepustiti onim položajima koji su meni odgovarali i umanjivali mi bolnost trudova.

    Muž je bio sa mnom, sjedao iza mene i držao me, tj.na njega sam se naslanjala, masirao mi leđa, što je opet olakšavalo bol trudova i izgona.

    Sam izgon je bio puno lakši, i u nekoliko trudova, maleni se doslovno katapultirao .
    Nakon poroda na stolčiću odmah sam se digla, sama otuširala, sjedala najnormalnije jer ovaj put nisam imala puknuća kao tijekom prvoga poroda, samo jedan šav za koji je primalja navijala da mi ga se ne stavlja, kao i ja, jer se to malo puknuće već bilo zatvorilo.
    Kako imam taj gadni veliki šav s prvoga poroda, doista me bilo strah da se ponovno ne raspukne, ali upravo je ovaj vertikalni položaj spriječio ikakva značajnija pucanja.

    Uglavnom doista preporučam. Ne dajte se obeshrabriti, ako vas itko bude odgovarao od njega. Svakako se informirajte i budite odlučne jer tijekom poroda, ako vam ne bude odgovarao položaj na stolčiću, lako ćete se prebaciti na krevet i roditi u ležećem položaju.

  18. #518
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    I zaboravih napisati da je dan nakon mene rodila još jedna žena, prvorotka, jednako oduševljena porodom na stolčiću kao i ja.

  19. #519
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Indi ovo je divno citati! Cestitke i sve pohvale ekipi koja te bodrila!

  20. #520
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Srecice

    I jedan apel za Dubrovkinje.
    Naime, u rodilištu im kronično fali robice malih brojeva 50/56 (odjelca u jednom) tako da su nam bebice bile u duplo većim brojevima.

    Ako imate viška, taman 1 ili 2 komada, pošaljite ih u rodilište.

    Možete spakirati i u one žute koverte, adresirati na Rodilište Dubrovnik i poslati.

    Nešto su skupili prije ljeta, ali to je nedovoljno i već im se dio raspao.
    Posljednje uređivanje od Indi : 11.10.2011. at 13:38

  21. #521
    sis avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,063

    Početno

    Bravo Indi, ovo zvuči stvarno ohrabrujuće! Imala sam posla s istim primaljama i mogu potvrditi da su bile izvrsne.

    Za stolčićem mogu samo žaliti, jer je moja "karijera" završila .

    Žao mi je za robicu, nedavno sam poslala puno toga u jedan drugi grad.

  22. #522
    Bebinja avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Malo Misto
    Postovi
    642

    Početno

    Bravo za dubrovačko rodilište,baš je lijepo to čitati.

  23. #523
    alkemicar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    suncani jug :)
    Postovi
    1,071

    Početno

    bravo
    konačno idemo naprijed opet

  24. #524
    katajina avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    463

    Početno

    Čestitam
    Rodila sam troje djece u Dubrovniku u razmaku 6 godina, svaki put je sve bolje i bolje.
    Tko zna, možda još i isprobam stolčić, MM je uvjeren da će me "nagovoriti" na još jednu bebu

  25. #525
    Smokvica. avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    660

    Početno

    Indi čestitke od srca!
    Nadam se da će se i meni tako nešto lijepo dogodit u zadarskom rodilištu ..

  26. #526
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Indi, lijepo te čitati

    Baš mi je drago za ovaj novi napredak u našem rodilištu (iako je i moja karijera završila).

    Za robicu znam da im fali, falilo je i kad sam ja bila tamo 2009.
    Ja nažalost nemam robice u toj veličini, moj mali je jedva stao u ona odjelca u rodilištu.
    Jadan se tek doma rastego kako treba u broju 62

    Stoga se pridružujem tvom apelu i idem već sutra kupiti kojeg malog medića pa ću im poslati.

  27. #527
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Jel mora biti dugih rukava?

  28. #528
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    Jel mora biti dugih rukava?
    Mislim da mora.
    Ja sam prvi put rodila u 7 mjesecu i sve bebice su bile u dugim rukavima.
    A iskreno, više mi je vruće bilo drugi put, u 11. mjesecu, jer grijanje stalno radi i baš je jako toplo u sobama.

  29. #529
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Indi, bravo, čestitke! I bravo za DU rodilišt; veselim se ako budem imala priliku isprobati stolčić!

  30. #530

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    10

    Početno

    Pozdrav svima! Evo citam, pratim i prvi put se ukljucujem, evo, u ovoj lokalnoj temi. Rodila sam prvo dijete 06. Prvi porod je bio na drip. Nakon pregleda(dan iza termina) tlak mi je bio 150/100 (tako sam bar zapamtila jer mi to nisu nikad upisali jer su me, prije nego sam se snasla poslali na klistir). Uglavnom nije bilo tako strasno, bolovi su meni bili nista naspram mojih menstrualnih bolova. Najgore mi je bilo sto sam cijelo vrijeme bila sama. E sad bio je drip, vodenjak naravno oni probili, rezali me, ma da vam pravo recem meni kao prvorotki nista to nije smetalo ali bi svakako voljela da moj drugi porod bude prirodniji. Nadam se, ako sve ostane u redu u 5.mj na stolcic I zato imam jedno pitanje...kad se ide na stolcic,mora li biti muz na porodu ili netko od babica preuzme tu ulogu? Moj ne zeli, a poznavajuci ga i bolje da ne bude

  31. #531
    alkemicar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    suncani jug :)
    Postovi
    1,071

    Početno

    Ja ti zbilja ne znam, al najbolje bi bilo da odeš do Medareva i popričaš s primaljom i pitaš je
    Ne vidim zašto ti ne bi netko od njih pomogao, jer uostalon one i jesu tu radi rodilje i da pomognu i olakšaju porod
    Mene su primalje porodile. Doktor se samo došao javiti
    Vjerujem da ćeš se moći dogovoriti s njima

  32. #532
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Na porodu nije nužan muž. Poznanica, prvorotka je rodila na stolčiću bez muža i rekla mi je da joj nije bio nikakav problem i da je ruke tijekom izgona držala na bedrima. Znači na stolčić se ide kad krene izgon, do tada se šeta, sjedi na lopti, ili odmara ležeći, kako rodilji odgovara. Rodila bez ijednoga ponta malenoga od skoro 4kg
    Na razgovor ne trebaš i ne znam da se može tek tako doći do primalja i dogovoriti.
    Ujedno dosta ovisi o smjeni, tj. pripremi se da bi te se moglo odgovarati od stolčića diplomatskim uvjeravanjem, kao što su odgovarali moju prijateljicu, da će ti se krevet dovesti skoro u sjedeći položaj - što je daleko od sjedećega položaja, pogotovo onoga kojeg imate na stolčiću.
    Najbitnije je znati da ako možete roditi ležeći, onda se još i prije može na stolčiću u sjedećem položaju koji je puno lakši i bolji za ženu jer čuva međicu, rodnica je 30% otvorenija, i stoga su pucanja manje, kao i potreba za šivanjem.
    Dobar argument, ako vas se bude odgovaralo od stolčića je da se u krajnjem slučaju uvijek može, ako bi bilo potrebe prebaciti sa stolčića na krevet koji je odmah do njega. Ako nema indikacija za carski rez, nema razloga da se ne može rađati na stolčiću ili bar pokušati jer svakoj ženi ne odgovara isto.

    Stolčić je nalik ovom čakovečkom: http://www.medjimurje.hr/clanak/2857...ti-na-stolcicu

    Izgleda neudobno, ali doista nije
    Posljednje uređivanje od Indi : 30.11.2011. at 20:58

  33. #533
    štrumpf avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    ...kud Neretva hladna teče...
    Postovi
    451

    Početno

    Ne znam kako oni to dovedu krevet u sjedeći položaj, nisu mi dali ni da se okrenem na bok jer je CTG stalno svirao
    (otkačio bi se). Drugo ću definitivno na stočiću. Kad ležiš sve mi je to komplicirano...digni noge, drži ih,napni stomak, tiskaj...
    kad sjediš trebaš samo tiskat ostalo je samo od sebe napravljeno.

  34. #534

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    10

    Početno

    Ja sam cula da nije uvijek tako diplomatsko uvjeravanje. Receno mi je da je jedan doktor (nije mi imenovan) cak izjavio - ma kakav stolcic, nisam ja cirkusant! I nije vise bilo price. Ma ja cu se svadit ako bas moram, ali zar mi je to potreba u tom trenutku kad trebam na svijet donijeti novo malo bice? Toga je mene strah! Mogu se ja dogovorit s mojim dr ali vjerovatnost da ce biti bas njegova smjena kad ja dodjem radjat....

  35. #535
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Izgleda da se mijenja i šef ginekologije, i ako dođe jedan od nesklonih ginekologa, a izgleda da će tako biti, onda se stolčiću loše piše.
    Drage žene, vi ste te koje se morate educirati i morate inzistirati na željenom položaju tijekom poroda jer stvari se neće drugačije mijenjati u našem rodilištu. Nakon koraka naprijed, sad se će biti dva unazad.
    Znam kako je kad se u jednom tako osjetljivom trenutku morate boriti za prirodan porod, no vaše je pravo imati izbor načina poroda i pod ovim mislim na šetanje do samoga kraja i na porod na stolčiću, ako vi tako želite i s bebom je sve u redu, tj. porod ide svojim prirodnim tijekom (ovdje ne govorim o inzistiranju na prirodan porod u situacijama kada je beba okrenuta poprečno ili na nožice ili postoji neki dr.medicinski razlog zašto se prirodan porod ne bi mogao dogoditi).
    Proučite malo zakon o pravima pacijenata jer pojedini se zdravstveni djelatnici i djelatnice moraju osvijestiti i shvatiti da rodilja nije pacijentica i da trudnoća nije patologija sve dok je uredna te da to dijete nije njihovo, već vaše i s takvom se dozom poštovanja trebaju i moraju odnositi prema vama i vašem djetetu, a samim time i vašem porodu. To znači da vas ne mogu prisiliti ni na što na što vi ne želite. Zapravo bi vas se i trebalo pitati ili vas obavještavati o svemu što vam rade. Praksa vođenja poroda u pojedinim našim rodilištima mora se mijenjati jer porod ne mora biti traumatično iskustvo.
    Također, ako sve ide svojim tijekom, doktor nije ni potreban, samo primalje. Koliko znam većina primalja u našem rodilištu je za prirodan porod i za stolčić, tako da su izjave toga doktora prilično neumjesne i neprimjerene, pogotovo jer oni ne primaju dijete već primalje, one su te koje kleknu i prime dijete.
    Nisam protiv medicinskih intervencija kad doista postoji stvarna potreba za njima, ali sam za prirodni porod i puštanje tijelu da odradi svoje jer je to u najboljem interesu i djeteta i rodilje, a jedan takav porod je upravo porod na stolčiću.
    Ako imate zdravu trudnoću, bebu u pložaju glavica, onda se svakako trebate boriti za porod na stolčiću unatoč i usprkos neprimjerenom ophođenju s vama jer ste u krajnjem slučaju vi najodgovorniji za vas i vaše dijete.

    Suosjećam i žao mi je svih vas budućih rodilja koje ćete se susretati s nesklonim osobljem te se nadam da ćete se unatoč tome uspjeti izboriti za željeni položaj tijekom poroda. I želim vam da susretnete onaj dio ginekologa i primalja koje će se prema vama odnositi partnerski i biti vam podrška u jednom tako intimnom i osjetljivom razdoblju vašeg života, kao što sam ja imala tijekom svoga drugoga poroda - doista ništa manje od toga ne bi ni jedna druga žena trebala iskusiti.

  36. #536
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Baš žalosno! Da se moraš u tim trenucima ponižavat i svađat s nekom budalom kako ćeš rodit. Najmanje mi se svidio dr. Kr..k, pa se nadam da on ne pretendira na mjesto šefa
    Posljednje uređivanje od Smajlich : 21.12.2011. at 10:49

  37. #537
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Kad vas budu uvjeravali da je isto ili skoro isto roditi u ležećem položaju s podignutim naslonom "kao da sjedite" i na stolčiću, sjetite se slike s linka niže i inzistirajte na rađanju na stolčiću kad već postoji u našem rodilištu! Ne dajte se smesti, ako je vaša trudnoća uredna i beba dobro.


    http://naturalchildbirthworld.com/childbirth-positions/

  38. #538
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Kakva su iskustva sa stolčićem u Dbk? Kako liječnici reagiraju na zahtjev?

  39. #539
    mare_ avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    4

    Početno Moj porod na stolčiću u dubrovačkom rodilištu

    Bok svima, prvi put pišem. Htjela bih Vam samo prenijeti svoja iskustva o porodu na stolčiću ( u listopadu 2011.) u dubrovačkom rodilištu i svojom pričom pokazati kako i prvorotke to mogu bez ikakvih problem.

    Negdje u 6,7 mjesecu trudnoće muž i ja krenuli smo na tečaj za trudnice, jer smo oboje htjeli da on prisustvuje porodu od prvog trenutka kad je moja trudnoća bila potvrđena. Slušajući predavanja, primalje su se dotakle i teme stolčića, koji onda još uvijek nije bio u funkciji, odnosno nije čak niti bio stigao u bolnicu. Čim sam taj dan došla doma, odmah sam krenua surfati i valjda sam pročitale sve članke na internetu o porodu na stolčiću i odlučila sam da ću tako i ja roditi. A i nekako logično mi je bilo da je u tom položaju lakše. Kad su nam javili da je stolčić stigao i da će krenuti u funkciju, bila sam najsretnija na svijetu.

    I onda šečući jedno veče uz more osjetila sam grčeve, znala sam da kreće jer su bila prošla 4 dana od termina. Nije me hvatala panika, ostala sam sabrana i nastavila šetnju. Nakon što smo stigli doma, svaki je trud postajao sve jači i češći, i svaki put kad bih ga osjetila, trčala sam u wc i sjedala na wc školjki jer mi je bilo puno puno lakše nego ležati. Nakon 5 sati trudovi su se ustalili na svako 3 minute i krenula sam u bolnicu. U predrađaonici sam provela 13 sati, trudovi svako 1 do minutu i pol. Mislila sam da neću izdržat. Nikako se nisam mogla otvoriti. Još u predrađaonici sam rekla primalji kako želim roditi na stolčiću, na što mi je odgovorila da će pozvati primalju koja to zna obaviti, ali da ona ne radi taj dan pa ako bude htjela doći da onda mogu. I naravno bez plave kuverte, bez poznanstva i veza stigla je. Čim je Valeri ušla k meni osjetila sam takvo olakšanje, jer žena je toliko topla i tako smirujuće djeluje. Oko 11 sati su me odveli u rađaonu kako bi muž mogao biti samnom. Čitavo vrijeme sam ili hodala ili bila na lopti. Njemu je Matea dala neke valjke kojima mi je masirao leđa. Čim je došao k meni osjećala sam se tako lakše, prestala sam povraćat i dobila neku dodatnu snagu.

    I onda je konačno došao onaj trenutak kad nam se naš mali anđeo odlučio pridružiti. U trenutku kad sam trebala tiskat, spustila sam se na stolčić, naslonila na muža, a primalja mi je čitavo vrijeme masirala međicu. Osim Valeri koja me porodila, bila je tu još i Matea i još jedna primalja i sestra, gledale su valjda prvi put porod na stolčiću. U trenutku izgona kada sam mislila da će biti najbolnije, bol kao da je nestala. Uopće nisam osjetila kako je malac izlazio. I to je sigurno do stolčića, jer svaki put kad me Valeri gledala koliko sam otvorena, kad sam morala leć trudovi su me bolili milijun puta jače.

    Ovo je bio moj prvi porod, bebač od 3700, 50 cm dug, za mene koja sam imala 65,66 kg , izgledalo je bar meni strašno. Ja sam mislila da bez puknuća to neće moć. Jedan šav za kojeg se primalja dvoumila bili ili ne uhvatila ga. U tom trenutku kad sam primila mog malog anđela prvi put u ruke i kad smo se svi troje zagrlili, taj stolčić bio je kako sam negdje pročitala, uistinu prijestolje života. Doživljaj koji nikad neću moć zaboravit i koji i dan danas izaziva suze. Ljeopata koje se ne može dočarat riječima. Nakon toga dobrovoljno smo darovali matične stanice.

    Žene ili su u strahu ili ne znaju za opciju poroda na stolčiću. Ali ja bih vam svakako preporučila da se raspitate i odlučite, jer stvarno je lako. To vam pravo nitko ne može uskratiti pa čak ni neki doktor koji je protiv toga, kako što je meni bio. Toliko se dr. K uvrijedio što sam ja odlučila roditi na stolčiću da čak nije htio doć niti vidjet nakon poroda je li mi posteljica cijela izašla. Sve je primalja sama obavila.Sve jer se on nije nikako pojavljivao. Ali Bogu hvala imamo valjda najbolje primalje kojima ništa nije teško, koje stvarno znaju pomoć.

    Malo sam se raspisala, ali mogla bi još jer sam stvarno, pre pre preoduševljena porodm na stolčiću i sigurna sam da će moj drugi porod biti ponovno na stolčiću.

    Pozz

  40. #540
    paid avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    južno južnije
    Postovi
    795

    Početno

    Nisam vas odavno čitala,,,baš su me obradovala ova lijepa iskustva....
    ja sam rodila prije 10 mjeseci ponovo carskim rezom i bilo mi je super ovaj put u rodilištu...drugi put je sve lakše...

  41. #541
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Na fejsbuk stranici Roda Dubrovnik stavljen je skeniran clanak iz novina o 4 mame koje su prve rodile na stolcicu u Dubrovniku!

  42. #542
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Mare, predivna prica!

  43. #543
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Pročitala sam, ma odlično ! Mare, čestitam, predivna priča!
    Posljednje uređivanje od Smajlich : 19.02.2012. at 11:28

  44. #544
    vucica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Jug...
    Postovi
    1,295

    Početno

    Samo da i dalje ostanu susretljivi i daju rodiljama izbor.

  45. #545
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Citiraj vucica prvotno napisa Vidi poruku
    Samo da i dalje ostanu susretljivi i daju rodiljama izbor.
    Mislim da se ide u tom smjer, polagano, ali ide.

    No i rodilje se trebaju informirati i znati što žele.

    Članak iz Moskara o prvim porodima na stolčiću u dbk.rodilištu:

    http://pdfcast.org/pdf/porod-na-stol-i-u-dubrovnik

    Ovako izgleda stolčić:

    http://i41.tinypic.com/117xu6w.jpg
    http://tinypic.com/r/117xu6w/5

    Na Faceu:
    https://www.facebook.com/udrugaroda/...56443821141273

    Posljednje uređivanje od Indi : 11.04.2012. at 16:57

  46. #546
    vucica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Jug...
    Postovi
    1,295

    Početno

    Hvala Indi na ovim informacijama!

  47. #547
    Danonino avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    146

    Početno

    cure treba mi par informacija ako može tko pomoći.

    -Moramo li imati svoje spavaćice u rodilištu ili njihove? Ako su naše, moraju li biti s rukavima ili mogu bez rukava, samo naramenice?
    -moramo li nositi jednokratne gaćice ili možemo svoje? (jer je u nekim rodilištima pravilo da se nose jednokratne)
    -je li u sobama ima wc papira i sapuna ili i to treba nositi sa sobom?
    -smiju li se nositi izdajalica i čuča, kako oni gledaju na to?
    -je li sestre pomažu prvorotkama kad god zatreba, podignuti bebu, nahraniti, obući, očistiti pupak i sl?
    -jesu li posjete dozvoljene svima ili samo muževima i u koje doba?

    Oprostite na milijun pitanja, ali prva mi je beba i tako...

  48. #548
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Citiraj Danonino prvotno napisa Vidi poruku
    cure treba mi par informacija ako može tko pomoći.

    -Moramo li imati svoje spavaćice u rodilištu ili njihove? Ako su naše, moraju li biti s rukavima ili mogu bez rukava, samo naramenice?
    -moramo li nositi jednokratne gaćice ili možemo svoje? (jer je u nekim rodilištima pravilo da se nose jednokratne)
    -je li u sobama ima wc papira i sapuna ili i to treba nositi sa sobom?
    -smiju li se nositi izdajalica i čuča, kako oni gledaju na to?
    -je li sestre pomažu prvorotkama kad god zatreba, podignuti bebu, nahraniti, obući, očistiti pupak i sl?
    -jesu li posjete dozvoljene svima ili samo muževima i u koje doba?

    Oprostite na milijun pitanja, ali prva mi je beba i tako...
    Samo pitaj!!!

    U rađaonici dobiješ bolničku spavaćicu, dalje koristiš svoje, a kakve i koliko sama odlučuješ, kao i o vrsti rublja. Papira ima, tj. puni se svako jutro, a nekad i popodne jer čistačice 2x dnevno obilaze sobe. Ako prifali, može se kupiti u trafici na recepciji. Sapuna obično ima jer rodilje uglavnom ostave, ali ja sam nosila sa sobom ono malo pakiranje.
    Izdajalica je dopuštena. Čuču ti ne preporučam, ako planiraš dojiti jer može doći do konfuzije bradavice budući se način dudanja čuče i sisanja dojke razlikuju i to može omesti bebu u dojenju i u konačnici dovesti i do prestanka sisanja. Eventualno ju se može početi koristiti nakon 2 mjeseca starosti života bebe kada se dojenje malo ustali i nema tolike opasnosti od konfuzije.
    Sestre uglavnom pomognu, ovisno o smjeni i koliko ih radi taj dan, ali ako ih zamoliš, tj. ako ne stižu, onda se uvijek odazovu i dođu pokazati i/ili pomoći oko bebe, no ti se isto informiraj o dojenju i njezi bebe prije samoga poroda.

    Posjete su dozvoljene svima, ali ispred ulaza u rodilište, tj. nedopušteno je ulaziti u sobe ikome. Posjete su obično oko 3-4 tijekom tjedna, a vikendima 1-2, s time da su susretljivi za muževe i u ostale ure.

    Tijekom svibnja, a i tijekom ljeta, imat ćemo Malu školu dojenja pa te pozivam da nam se pridružiš te se tako dodatno informiraš o dojenju Održat ćemo i radionicu o platnenim pelenama, također, te pregled AS-a. Program planiranih radionica može se pronaći na našim Facebook stranicama RODA Dubrovnik.

  49. #549
    alkemicar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    suncani jug :)
    Postovi
    1,071

    Početno

    Citiraj Danonino prvotno napisa Vidi poruku
    -Moramo li imati svoje spavaćice u rodilištu ili njihove? Ako su naše, moraju li biti s rukavima ili mogu bez rukava, samo naramenice?
    dati će ti bolničku ako nemaš svoju, al preferiraju da imaš svoju pa ti ostaje na izbor kakvu ćeš imati

    -moramo li nositi jednokratne gaćice ili možemo svoje? (jer je u nekim rodilištima pravilo da se nose jednokratne)
    što hoćeš, al je bitno da na jutarnjoj viziti ležiš u krevetu sa samo uloškom među nogama i bez gaćica
    onda ti sestra onom velikom štipaljkom makne taj uložak da doktor zaviri i kad oni odu, obučeš gaćice (kojegod) i to je to
    sorry na izrazu, al baš je tako

    -je li u sobama ima wc papira i sapuna ili i to treba nositi sa sobom?
    sapun uzmi svoj, a papir su davale na kapaljku kad sam ja rodila prije skoro dvije godine, tako da sam ja imala svoj uvijek u rezervi

    -smiju li se nositi izdajalica i čuča, kako oni gledaju na to?
    bočice na podržavaju s dudom, nego samo da se daje iz bočice ili njenog čepa ako već moraš
    al zašto misliš da će ti trebati izdajalica uopće? oni potiču dojenje, a kako je bebama tako mali želudac i ne treba im puno, vjerpjatno će te poticati na dojenje, pa bi ih ja poslušala što se ovog tiče. nema ljepšeg od toga <3

    -je li sestre pomažu prvorotkama kad god zatreba, podignuti bebu, nahraniti, obući, očistiti pupak i sl?
    pomažu ako ih pitaš naravno. netko ne želi pomoć ili je ne treba pa one ne mogu znati dok im ne kažeš. moje iskustvo je jako pozitivno što se tiče tih početničkih pitanja kod većine sestara (iznimka su jedna ili dvije koje nisu tako razgovorljive već trče zapaliti kad god mogu)

    -jesu li posjete dozvoljene svima ili samo muževima i u koje doba?
    može ti doći tko želi u vrijeme posjeta 15-16, odnosno nedjeljom 13-15
    samo je bitno da ih primaš u hodniku kod ulaza u odjel koji je za to predviđen
    nemoj ih dovoditi u sobu jer nije u redu prema drugim rodiljama
    ipak su i njihove bebe u sobi s njima pa zbilja nije u redu da se tamo skupi gomilica ljudi svaki sa svojim zadahom i bakcilima (karikiram, naravno )
    a često te mame i doje svoju djecu pa nije u redu da se posjete primaju u sobi
    sestre to zapravo ni ne daju, al je bilo žena koje bi ih provukle u sobu pa su se druge mame bunile ili one sramežljivije se sakrivale dok su dojile :/

  50. #550
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    - daju ti njihovu kad dodjes i preporucam da u njoj rodis jer ce bit sva krvava...poslje se presvuces u svoje
    - ja sam radjala po najvecoj vrucini u 8om mj i ponjela sam svoju na tirake i kratku povise koljena....skuhat ces se i u srpnju!
    - ima i papira i sapuna (plivasept) ali ja sam svejedno nosila svoj,nikad neznas...
    - nemoj odma izdajalicu,ako ti bude stvarno trebala nek ti netko donese...
    - ne bi smjeli davat adaptirano ni imat bocice,cuce mislim nitko ne brani,neznam ja ju nisam nosila...samo odma prvih dana bolje ti je uspavljivat je sisom a ne odma dudu kad se tek uspostavlja dojenje...ako ces dojit...
    -pomazu ali nije bas kad god zatreba,udju mislim 2x dnevno u sobu i pitaju treba li kome promjenit bebu...neces cekat da ti ona dodje i dijete drzat pokakano,mozes ih dozvat da ti pomognu ako moras....kupanje ti je svaku vecer u 7,nose svi bebe u jednu prostoriju...
    -nemoze nitko bas usetavat na odjel,primaju nakratko posjete za to predvidjene ure ali bi ti trebala izac ispred odjela i dijete dovest do vrata...moja je soba bila odma prva na ulazu pa su mi se svercali unutra!

Stranica 11 od 21 PrviPrvi ... 910111213 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •