Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: HBV markeri

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    670

    Početno HBV markeri

    molim pomoć, nalaz supruga smo malo prije dobili i sada smo u komi, pa utješite nas ako je moguće:

    HBsAg (Hepatitis Bs sntigen) - negativno
    anti HBs (antitijela protiv HBsAg) - pozitivno 26 IU/L
    anti HBc ukupni (IgG+IgM) - pozitivno

    isti dan sam i ja vadila krv i kod mene je sve negativno, kako je to moguće??? suprug nije imao nikakve simptome bolesti, da li je moguće da je to preležao odavno???

    hvala

  2. #2

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Stara stvar! Tj najvjerojatnije je ranije došao u kontakt s virusom i stvorio protutijela tj razvio imunitet. Simptome nije ni morao imati.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    670

    Početno

    Od srca ti puno hvala!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Nemam pri ruci, ali postoje grafikoni s tim antitijelima, kako se kreću kroz vrijeme... ali IgM antitijela su obično kod svježe infekcije (to vrijedi za druge virusne bolesti, ne znam da li postoji nešto specifično za HBV). Ne bi ti htjela dizati paniku, ali strpite se dok ne dođete do specijalista koji će vam suvislo interpretirati nalaz.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Čitala opet... to su ukupna antitijela oba tipa (G i M). Stvarno sam :?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    473

    Početno

    A di su nestali postovi? :shock:

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Ja nisam ništa dirala. Zadnji je bio ovaj prije mojeg prvog, par dana star.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Pretpostavljam da je nalaza rađen na transfuziji (oni rade ukupni IgM + IgG anti- HBc) kao scrininng.
    Čak i da je pozitivan IgM antiHBc uz pozitivan anti HBs značilo bi prošlu HBV infekciju jer je od nestanka HBs Ag do pojave anti HBs potrebno u prosjeku 3-5 mjeseci! Što bi opet značilo da nije akutna stvar već stara najmanje 3 mjeseca! Ali uz tako nizak titar anti HBs vjerojatnije je da se to dogodilo prije više godina. Bilo bi dobro napraviti i hepatogram, ali vjerujem da to već jeste.
    Moja preporuka je i da se suprug 8 ako je izložen većem riziku) cijepi protiv B hepatitisa jer s tako niskim titrom može u budućnosti dobiti subkliničku infekciju i ne znajući zaraziti osobe iz bliže okoline.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    nalaza=nalaz; scrininng=screening;se suprug 8 ako je izložen= se suprug(ako je izložen).

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Nisam sigurna da se cijepe osobe koje imaju pozitivan anti HBsAg, tj one koje su prebolile infekciju. Zar ne stvara trajni imunitet?

  11. #11

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    [/quote="mamazika"]Zar ne stvara trajni imunitet?
    Na žalost, ne!
    Tj. ako postoji prirodno docjepljivanje i obnova titra- onda može trajati i doživotno no ako kontakta s HBV nema, tada anti HBs padne nakon maksimalno 10-tak godina. Nestanak anti HBs-a kod ovakvih osoba ne znači ponovnu primljivost za klinički manifestnu infekciju, ali može značiti mogućnost stjecanja subkliničke infekcije kako sam već napisala. A to opet donosi mogućnost prijenosa ili prelaska u ev kronicitet- u tom slučaju.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    473

    Početno

    Bibai otkud si to citirala? Može link molim te?

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Smokica imaš pp!

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    670

    Početno

    bibai oprosti ali imam još jedno pitanje,
    znači moj muž treba kod dr. opće prakse zatražiti da ga se cijepi? gdje se to radi?
    hvala i pusa

  15. #15

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    670

    Početno

    a da i šta je to HEPATOGRAM, gdje i kako se to radi
    hvala još jednom

  16. #16

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    IMAŠ PP.


    nejasno sam ja to napisala, cijepljenje tek kada i ako anti Hbc i antiHbs budu negativni. Do tada traje zaštita.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Podižem i molim pomoć.

    MM je kao dijete u osnovnoj školi bolovao od hep.B, to se vuklo 3-4 godine i na kraju povuklo. Nitko mu nije spomenuo mogućnost da i nakon što je prebolio, postoji mogućnost da je doživotno zarazan. E, sad, kad se rodio Andrija, na prvoj kontroli kod ped to smo spomenuli, i ona je sugerirala da MM napravi markere na hep.B, što je on i učinio.

    Danas je dobio nalaze, nažalost pozitivan je na Hb-s-antigen (pozitivni su i antiHb-e i anti Hb-c, ali mislim da to ne igra nikakvu ulogu).
    Meni su u trudnoći radili Hb-s antigen i bio je negativan, tako da ću se ja cijepiti, također i bebač.
    Zanima me može li se/smije li se i MM cijepiti, bi li to imalo ikakve svrhe, s obzirom na nema antiHb-s logično mi je da se u nekom trenutku to kod njega može aktivirati? Nadam se da sam to jasno sročila. Hvala.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    On je i sada kronični nositelj!!!
    Prije nego se cijepiš možeš ipak izvaditi sve HBV markere da bi bila posve sigurna da se nisi zarazila.

  19. #19
    Kjara avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    V.G.
    Postovi
    537

    Početno

    može li mi netko reći što znači na nalazu anti HBs pozitivan 526 IU/L? muž dobio nalaz i sve je negativno osim tog anti HBs

  20. #20
    IvanaR avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    427

    Početno

    Znači da njegov imuni sistem proizvodi anittela protiv hepatitis B virusa. Verovatno je nekada u životu došao u dodir sa virusom ili bio vakcinisan protiv HBV. Ne mora da znači i da je trenutno nositelj virusa.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •