Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 249

Tema: Prvo privatno rodilište - 4.dio

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    116

    Početno Prvo privatno rodilište - 4.dio

    nastavak s http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...=asc&start=150

    gebauer mi nije radila samo uzv neg je nadgledala trudnocu zadnja 4pregleda. carski mi je bilo svejedno tko radi jer im vjerujem. ipak je to operativni zahvat. radio ga je dr balenovic. istina, nisam se jos pogledala kak to izgleda jer nemrem uopce pojmit to na svom tijelu *ni prvi dugo nisam htjela pogledat - to mi je bljak*

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    23

    Početno

    A s kim si VeneraZ dogovorila termin za carski? I jel to bilo baš unaprijed dogovoreno tipa tog i tog dana u toliko sati

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    116

    Početno

    tjedan dana ranije smo dogovorili, u dogovoru s dr podobnikom

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    23

    Početno

    Draga VeneraZ zanima me što si nosila u rodilište,odnosno šta te dočekalo kod njih a da nisi morala nositi od kuće.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Ne bi htjela reći gdje kontroliram trudnoću, ali nek se zna- nije zg. Nisam zadovoljna ni malo. Osjećam se neinformirano. Što god pitam svog doktora, to je sve normalno, tako mora biti. Idem na kombinirani probir, valjda! Pitala sam ga jel to kombinirani, duble, triple ili što? Njegov odgovor je bio zhniohkekojh, eto baš tako, ništa nisam razumjela. Pitala sam do kada moram koristiti utriće. Njegov odgovor je bio možda i do kraja. A zašto, u čemu je problem- ja pojma nemam! Kada je vidio mm u ordinaciji, počeo je glumatati bezveze. A mm je valjda u ovoj selendri jedini papak koji ženu prati kod gina, pa izaziva čuđenje okoline. I tako žene moje, sve mi to ide na jetra, tužna sam i jadna. Nije da ne mogu platiti, nije da sam neobrazovana pa da ništa ne razumijem, jednostavno sam udajom dospjela u selendru gdje "sve tako mora biti". Nemam se gdje prebaciti, stvarno. I jednostavno iz tog razloga razmišljam o dr. Podobniku. Kako će me moj gin poroditi kada u njega nemam povjerenja ni malo??? A Podobniku ću platiti, nije problem. Ako ništa drugo, osjećat ću se sigurno.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    150

    Početno

    joj, rena jako mi je zao zbog tvoje price
    Podobnik je meni super, ja sam se osjecala jako mirno u njegovim rukama.. pred sam porod moram priznati da mi nije bilo vazno jel on kraj mene ( bio je kraj mene) jer su cijelo vrijeme uz mene bili babica u koju sam stekla povjerenje i doktor koji mi je bio neizmjerno simpatican...

    u rodiliste ja nisam nosila nista i nista ti ne treba...
    sve sto ti moze pasti na pamet imas kod njih (cak i jutarnju kavicu sa muzem, ili popodnevnu kavicu ili sok sa posjetiteljima)

  7. #7
    s_i_r avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    108

    Početno

    Plusic, kako ti je prosao porod? Pitala sam i Kardigan, ali je nešto nema... Jesi li uspjela imati prirodan porod, pritom mislim na vaginalni bez kemikalija i intervencija? Jesi li možda rađala na stolčiću ili u vodi?

    Iskreno se nadam da se kod Podobnika od siječnja nešto promijenilo nabolje.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    150

    Početno

    proslo je super - ja sam ti htjela epiduralnu i dobila je...sve ostalo je bilo po mojim zeljama, kada sam htjela lezati sam lezala, u jednom trenutku su me poticali na aktivniji porod - digla sam se ali mi nije bilo do toga pa je dalje nastavilo se sve dosta mirno i pasivno kako mi je odgovaralo....

    stvarno moram priznati da je sve bilo kako sam htjela, osim u jednom trenutku kada sam rekla babici da mi iskljuci drip,ali sam joj kasnije bila zahvalna sta me nije slusala

  9. #9
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    dakle imala si standardan paket opreme drip + epiduralna + lezanje. jesi li imala epiziotomiju, je li bilo klistira i brijanja? a prokidanje vodenjaka?

  10. #10

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    150

    Početno

    sve je bilo ali sve uz razgovor sa mnom i moj pristanak

  11. #11
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    pa ti si im onda bila savrsen pacijent! dobila si sve sto su oni navikli raditi, a jos si im i platila. merak!

    nemoj misliti da je ovo nesto protiv tebe, nije, nego mi je palo na pamet kako su vjerojatno zadovoljno trljali ruke nakon tvog poroda.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    265

    Početno

    Citiraj Plusic prvotno napisa
    proslo je super - ja sam ti htjela epiduralnu i dobila je...sve ostalo je bilo po mojim zeljama, kada sam htjela lezati sam lezala, u jednom trenutku su me poticali na aktivniji porod - digla sam se ali mi nije bilo do toga pa je dalje nastavilo se sve dosta mirno i pasivno kako mi je odgovaralo....

    stvarno moram priznati da je sve bilo kako sam htjela, osim u jednom trenutku kada sam rekla babici da mi iskljuci drip,ali sam joj kasnije bila zahvalna sta me nije slusala
    super, to mi je ok. mislim da ih nekad treba i poslušati.
    meni termin tek u 11, ali već planiram kod Podobnika.
    kad si se prvi pu javila u kliniku?

  13. #13

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    150

    Početno

    ja sam ti od prvog dana trudnoce kod njega...

    ne smatram napadom na mene, ali nisam pobornik potpuno prirodnog pa je meni ovo bilo super..
    a kad je doslo do izgona ,babica mi je objasnila da ce morati malo zarezati ipak, a u tom trenutku sam joj rekla rezi i do vrata, samo mi skrati muke
    bilo je uistinu sve po mojim zeljama i to je jedino sto mi je bitno
    i naravno to da je MM mogao biti sa mnom pa cak i za vrijeme klistiranja - meni je to bila najveca pomoc - to sto se nisam morala rastati od njega niti na sekundu

  14. #14

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    265

    Početno

    da , čula sam da je kod njega već sve prebukirano, moram se hitno javiti.
    ja isto baš nisam pristalica neklistiranja, čisto zbog bebe.
    bolilo te , pa šta epi nije djelovala?

  15. #15

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    150

    Početno

    nazalost djelovala samo prva doza, dalje nista - tako da sam ipak imala prirodan porod - barem po bolovima, ali nije mi zao...
    drugi put bi ipak opet birala epiduralnu sa velikom nadom da ce djelovati do kraja
    i onda bi hodala i setala

  16. #16
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    nisi imala prirodan porod jer si imala drip

  17. #17

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    265

    Početno

    Citiraj Plusic prvotno napisa
    nazalost djelovala samo prva doza, dalje nista - tako da sam ipak imala prirodan porod - barem po bolovima, ali nije mi zao...
    drugi put bi ipak opet birala epiduralnu sa velikom nadom da ce djelovati do kraja
    i onda bi hodala i setala
    sorry sta malo davim previse, znam da je gužva., ali kako je tamo sa potporom dojenju? (pomoć, pokazivanje itd)
    Naime ja baš zbog tog (i ponovne indikacije za carski) idem kod Podobnika. Prvi put bila na SD, i kako nisam prirodni talenat za dojenje, jednostavno zbog stresa i ostalog nije išlo

  18. #18

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    150

    Početno

    trude se i uce te...stvarno su super sto se dojenje tice!ja sam imala problem sto nisam imala mlijeka, ali su se i usprkos tome trudili

    nisam mislila prirodan u tom smislu vec u onome da sam osjetila bol u punom jeku....

  19. #19

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    265

    Početno

    Citiraj Plusic prvotno napisa
    trude se i uce te...stvarno su super sto se dojenje tice!ja sam imala problem sto nisam imala mlijeka, ali su se i usprkos tome trudili

    nisam mislila prirodan u tom smislu vec u onome da sam osjetila bol u punom jeku....
    baš si me sad razveselila

  20. #20

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    Plusic, vjerujem da bi ti bila prva koja bi uspjela hodati uz epiduralnu

  21. #21

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    150

    Početno

    mislim da ne bi jer se ne daje za oduzetost nogu vec za ublazavanje bolova, i uz epiduralnu najnormalnije osjecas pritisak bebe ali nema onih bolova od trudova.....

  22. #22
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj Plusic prvotno napisa
    mislim da ne bi jer se ne daje za oduzetost nogu vec za ublazavanje bolova, i uz epiduralnu najnormalnije osjecas pritisak bebe ali nema onih bolova od trudova.....
    točno, ja sam na drugom porodu imala epiduralnu i normalno hodala do WC-a.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    150

    Početno

    zato sam ja bila i odlucna za epiduralnu , ne bi mogla ici na onu opciju oduzetosti - toga se bojim vise nego poroda, oporavka i odgajanja djeteta zajedno

  24. #24
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    jel mi mozes jos reci - jesu hranili bebu na bocicu i ako jesu, jesu li te pitali za pristanak? te je li beba s tobom 24 h?

  25. #25
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    i da, zaboravih, plusic - cestitam

  26. #26

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    150

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    jel mi mozes jos reci - jesu hranili bebu na bocicu i ako jesu, jesu li te pitali za pristanak? te je li beba s tobom 24 h?
    Da, ja sam odmah dala pristanak za dohranu jer nisam imala ni kapi mlijeka (jos nemam)
    beba je s tobom koliko zelis - meni oporavak isao malo teze pa prvih 24sata nije bila skroz sa mnom - nisam imala snage, ali drugi i treci i cetvrti dan po cijeli dan sa mnom po noci s njima...

  27. #27

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    116

    Početno

    ja u rodiliste uzela samo cetkicu za zube, kalodont, grudnjak za dojenje i purelan - prvi put sam imala gadne ragade, a sjecam se da je purelan bio super pa sam ga uzela zlu ne trebalo. na srecu, stvarno mi nije trebao i ovaj put sam izbjegla ragade jer oni skroz pomazu oko dojenja, izdajanja i masiranja kvrga kojih sam ja imala puuuno nakon sto je mlijeko krenulo 3.dan.
    sto se tice nadohrane - daju uz pristanak ili ako trazis, nista nisu napravili a da mene nisu prethodno pitali da li se slazem. dijete je s tobom koliko zelis.
    ja sam im zahvalna do neba i razmisljam da se prebacim kod njih skroz.
    isto sam 1.put rodila na s.duhu i ostala ful razocarana. taman sam prije poroda pocela trazit gdje bi drugdje mogla rodit kad se otvorila poliklinika pa se sve super poklopilo. odlucila sam se za njih bez razmisljanja.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    265

    Početno

    Citiraj veneraZ prvotno napisa
    isto sam 1.put rodila na s.duhu i ostala ful razocarana. taman sam prije poroda pocela trazit gdje bi drugdje mogla rodit kad se otvorila poliklinika pa se sve super poklopilo. odlucila sam se za njih bez razmisljanja.
    hvala puno na informacijama, toliko mi je lakše kad čujem pozitivne komentare. ja isto prvo na SD, i uopće želim zaboraviti taj porod, no svi me odgovaraju od Podobnika jeR "kao nije sigurno roditi privatno, šta ako se nešto zakomplicira, ipak je bolnica , bolnica itd"
    Toliko mi je lakše kad čujem da je tamo ok, jer u državnu više ne želim

  29. #29
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    niti u bolnicama ne režu drugorotke - nikad mi nije bilo jasno zašto , jer nećeš biti mlađa i rastezljivija nego kad rađaš prvi put, sve nakon toga si starija i tijelo ti je starije ..
    Itekako režu.
    U mom primjeru, unatoč tome što sam im rekla da to izbjegnu ako bude moguće. Druga je stvar što su mi to napravili u puno manjem opsegu nego prvi put i nakon 3 dana sam sjedila (prvi puta tek nakon 40-ak dana).

    Ipak, po ovome što ovdje čitam, nikad ne bih platila toliku cifru za ovo što nude u tom privatnom rodilištu.
    Carski na zahtjev, bez indikacija?
    I što ako se zakomplicira stvar? Tko je odgovoran? :?
    Nemojte mi odgovarati u stilu - što ako se zakomplicira prirodni porod, jer nipošto nije ista stvar. Carski jest operacija iza koje treba stajati procjena liječnika, pa zato ga se plaća, a ne nečija želja da ne trpi trudove.
    Pogotovo danas kad postoji opcija epiduralne.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    265

    Početno

    [quote="kliaCarski na zahtjev, bez indikacija?
    I što ako se zakomplicira stvar? Tko je odgovoran? :?
    Carski jest operacija iza koje treba stajati procjena liječnika, pa zato ga se plaća, a ne nečija želja da ne trpi trudove.
    Pogotovo danas kad postoji opcija epiduralne.[/quote]

    Meni je bila indikacija, ja 1,60, uska zdjelica, procjena bebe debelo preko 4 kg. Pa su forsali prirodno, beba pustila mekonij, mučile se 14 sati, i na kraju opet carski.
    Frendici bila ista situacija, s tim da se njoj beba zaglavila u zdjelici zbog forsanja vaginalnog poroda. Pa su ju ČUPALi van. Na carski.
    Nije stvar da se bojimo bolova, nego maltretiranja djeteta bezveze.
    Ja bih osobno najradije rodila vaginalno.
    zašto su svi toliko ogorčeni na to "plaćanje" poroda?

  31. #31

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    150

    Početno

    trebas slusati samo sebe po pitanju gdje zelis roditi....
    srecom sad vec ima i cura sa iskustvom pa ti ima tko dati odgovore na pitanja koja te zanimaju.....

  32. #32

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    265

    Početno

    Citiraj Plusic prvotno napisa
    trebas slusati samo sebe po pitanju gdje zelis roditi....
    srecom sad vec ima i cura sa iskustvom pa ti ima tko dati odgovore na pitanja koja te zanimaju.....
    imaš pravo

  33. #33
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Ma naravno, Apathetic, vi ste imale indikaciju i hvala Bogu da postoji carski u takvim slučajevima.
    Moj se post odnosi baš na odluku majke da rodi carskim isključivo zbog straha od poroda i liječnike koju bi tako donesenu odluku poduprli.
    Jedno privatno rodilište trebalo bi majkama koje imaju pretjeran strah od poroda ponuditi npr. psihologa koji bi s njima proradio i utvrdio razloge straha (to sam ja prošla prije prvog poroda, samoinicijativno, i ne žalim niti kune koju sam u to uložila). Zako bi im se pomoglo da dijete i sebe ne izlažu riziku od operacije trbušne šupljine.

  34. #34
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Apathetic prvotno napisa
    , no svi me odgovaraju od Podobnika jeR "kao nije sigurno roditi privatno, šta ako se nešto zakomplicira, ipak je bolnica , bolnica itd"
    Toliko mi je lakše kad čujem da je tamo ok, jer u državnu više ne želim
    nerazumni su, pa on je dr. iz državne bolnice, zna napraviti CR u slučaju nužde
    još i imaš bolju pomoć osoblja nakon CR-a nego u drž. bolnici

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    894

    Početno

    odluka svake majke kako da rodi je njeno pravo i nitko nema pravo uplitati se.

    ako netko želi roditi vaginalno,carski,epiduralnom,u vodi,na livadi,na grani, u podrumu,sa svim ljekovima ili bez ičega,na tepihu ili u avionu-to je izbor tog roditelja,taj roditelj je odvagnuo za/protiv, informirao se koliko je smatrao potrebnim i zaista je napoooooooorno više čitati o tome kako stalno neki ljudi imaju nešto za prigovoriti neistomišljenicima.

    cure su dobile što su platile,ja da imam isto bi platila za svoj krevet i čistu posteljinu i kavu i šta god-u suprotnosti sa 1wc-om na 50 žena,u kojem su ugašeni čikovi neke neodgojene i nemarne rodilje(makar i to je isto izbor te žene i tko sam ja da joj solim pamet?),ogavnog doručka i svih ostalih obroka,mene gole u potrganim spavaćicama koje imaš ako si ih stigle ugrabiti s radnicima/majstorima koji nam vire u cice jer je vruće,klime nema,radovi su na odjelu,žene leže na hodniku s djecom u prašini -s obzirom da nisam životinja određeni komfor mi ipak znači nešto.i nije nipošto isto ko u državnoj,a sv.Duh je 3 sek od privatnog-za slučaj hitog slučaja.

    dojenje/adaptirano,porod(kakav god) i abortus da/ne-su izbor svake žene i sve imamo pravo na taj izbor.prisiljavati/gnjaviti nekog zbog/na dojenje,porod bez analgetika i sl-je jednako kao i ne dozvoljavati sve navedeno.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    sandra 23 potpis

    ako se borimo da žena ima pravo na izbor onda taj njen izbor ne treba omalovažavati

  37. #37
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    Citiraj ronin prvotno napisa
    ako se borimo da žena ima pravo na izbor onda taj njen izbor ne treba omalovažavati
    moze, neka se onda izbor majke koja hoce carski postuje jednako kao i izbor majke koja hoce prirodan porod. ali prorodan porod je u podobniku "alternativan" dok je elektivni carski nesto cime se hvale po novinama... e pa meni to nije posteno.

    takodjer, pri porodu ce se bez problema uciniti POTREBNA intervencija bila ona po zelji ili protiv zelje rodilje, dok se s druge strane doktor ne bi trebao petljat ako rodilja hoće carski, jer to je njen izbor.

    moj izbor moze biti pit antibiotike svaki put kad kihnem, ali da li mi moja doktorica te antibiotike zbog toga mora dat? (okej, znam da antibiotici nisu bas najbolji primjer ali... da li me tko shvaca? :? )

  38. #38
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Mislim da u priv. bolnici cesce rade CR nego sto je indicirano da vise zarade. Money makes the world go round. Poznata stvar. Iz tog razloga NIKADA ne bih zeljela radjati kod P. Iako sam rodila na CR, puno mi znaci sto znam da sam imala DEBELU indikaciju a ne debeo novcanik za tako sto. A zelja mi je bila roditi ne samo vaginalno nego prirodno. Mozda budem drugi put.

  39. #39
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Isključivo pričanje o pravima, bez uključivanja odgovornosti i činjenice da je naše pravo često u konfliktu s pravom druge osobe (npr. djeteta da ne bude iščupano iz utrobe, ako ne mora), nas je i dovelo do situacije u kojoj živimo i na koju se kolektivno žalimo zbog "izostanka vrijednosti".
    Nikada se neću složiti s time da postanemo društvo u kome količina novca određuje što je dobro a što nije (pa makar se očigledno kretali u tom smjeru). I onda, shodno tome, da se o individualnoj slobodi priča kao o pravu jačega da donosi odluke u ime drugoga.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    894

    Početno

    klia,s obzirom da novac zaista vrti svijet-i tu ti niti ja ne možemo ništa jer je na žalost tako-a mi smo zemlja u tranzitu-proći će još dosta vremena dok naša kolektivna svijest dostigne bilo kakvu zadovoljavajuću moralnu razinu.a dotle.....

    a i moral odnosno svijest o etici je vrlo individualna svakom pojedincu.to je kao da raspravljamo o nijansama plave boje ili što je kome lijepo.naravno smjernice postoje,ali nekome je neetično pustiti rodilju da rađa 25 sati prirodno dok je drugome neetično davati joj lijekove i ubrzavati proces.ali evo samo jedna mala crtica,više od 60% svih mentalnih retardacija(i motoričkih) je uzrokovano patnjom bebe u porodu,prekasnom reakcijom,predugim čekanjem-odnosno prekasno određenim carskim.pa sad da ste vi doktor i da to znate i da vam rodilja se pati 15 sati jer želi prirodno,a život tog djeteta je sad vaša odgovornost jer je žena na vašem odjelu-što biste joj vi rekli?i pustite ju i nešto pođe po zlu i tko je kriv...?tko?majka?liječnik?bog?lako je tu drobiti,ja nikad ne bi htjela takvu odgovornost preuzeti i zato nisam liječnik.

    i potpisujem doroteu što se tiče kulturoloških(što je kome normalno razdoblje između dva tuširanja,a koliko ljudi ne pere ruke poslije wc-a...) razlika u higijeni-meni je skroz jasno zašto su posjete nedozvoljene i nije bezrazložan savjet da se u doba babinja izbjegavaju posjete-dakle do 40 dana poslije poroda se ne dolazi doma rodilji.drugo bi bilo da imamo uvjete pa svaka žena leži sama pa nek joj dođe tko želi.niti bi ja htjela da uz moju bebu stoje smrdljivi i bolesni cimeričini poznati,pa ću i slijedeći put otrpiti ta 3 dana,osim ako ću imati novaca platiti pa će mi doći tko želi.

  41. #41
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Sandra , upravo tako - za to sam da liječnik na licu mjesta odluči treba li carski ili ne. Dan danas sam zahvalna liječniku koji je na porodu mog prvog klinca (4,520 ) procijenio, unatoč mom "prijedlogu" na kraju, da carski nije potreban.
    Isto tako, suosjećam s prijateljicom kojoj su dijete na zadak 10-ak sati "čekali", a onda je svejedno operirali. Druga prijateljica je 3. dijete (isto zadak) rodila na hladni carski (također odlukom liječnika i dogovorom s njom) i sve mi je to ok.
    Ali carski zbog straha od fiziološkog događaja kakav je porod (a sve drugo je bilo ok, trudnoća, opće stanje žene i sl...) smatram neetičnim, i to prvenstveno od strane liječnika koji su svjesni kakvom riziku izlažu majku i dijete.
    Da, danas je etika upitan pojam i jako iznijansiran. Evidentno je da idemo k tome da se i ove osnovne etičke smjernice koje imamo polako izgube. Smatram to dekadencijom, ne oslobođenjem, no vjerujem da će se, kad dođemo do dna, stvar opet okrenuti nečem što mi konzervativci zovemo kolektivna odgovornost.
    Odnosno, da mi moj bližnji može reći - čuj, griješiš - a da ja ne odgovorim - stari, ne petljaj mi se u život, to je samo moja stvar.
    Svi smo mi negdje duboko povezani.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    894

    Početno

    klia skroz se slažem ali ima još do toga...

  43. #43

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    250

    Početno

    znam par zena,koje su isle na cr iskljucivo zbog straha,znaci sve ok sa mamom i bebom,htjele su na elektivni.
    e sad,te zene su se toliko bojale poroda,boli,krvi i mucenja,da su se tresle,da su isle psihijatru i jos radile neke stvari koje su krajnja granica sa pamecu,pri samoj pomisli na porod.nemoze im niko reci da nisu majke,da su kukavice...jer i to indikacija za carsi..
    ali mi to ne razumijemo,isto kao i zene koje piju teblete protiv laktacije odmah poslje poroda,ali to je NJIHOVO tijelo i NJIHOV izbor i NJIHOVO dijete..i nemozemo to nikako osudjivati i nekom nameteti svoja misljenja koliko god nam je cudno kaj neko ne doji i kaj idu na cr bez indikacija..

  44. #44
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    a gdje je moje pravo na izbor na educiranu primalju koja ce mi asistirati u porodu kod kuce? i gdje mi je pravo da me netko tko nije specijaliziran za patoloska stanja informira o tijeku trudnoce?

    i zasto je recimo na Farmi one americke babice stopa carskog 1,5%, a u americkim bolnicama (koje su bog i batina moderne tehnologije, i pojam sigurnosti i strucnosti) se taj postotak penje na 20%?

    o kakvim mi to pravima tocno ovdje pricamo?

  45. #45
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    sorry na OT, zaboravila sam koji topik citam

  46. #46

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    265

    Početno

    ma ljudi ovo je fulana tema
    Poanta ovof Tpica je bilo informiranje o PR i tijeku poroda, opremljenosti i iskustvima od tamo. A pretvorilo se u demagošku raspravu.
    Zapravo ovo je razlog zašto sve više žena rađa na CR: Sve više tjelovježbe (naročito teretane ) koje utječe na zdjelicu i muskulaturu. Tako sam se i ja zeznula, dani provedeni u teretani urodili su neelastičnom zdjelicom koja se upoće ne može otvoriti.

    Ajmo mi sad o iskustvima kod Podobnika??!!!

  47. #47
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj sandra23 prvotno napisa
    nekome je neetično pustiti rodilju da rađa 25 sati prirodno dok je drugome neetično davati joj lijekove i ubrzavati proces.ali evo samo jedna mala crtica,više od 60% svih mentalnih retardacija(i motoričkih) je uzrokovano patnjom bebe u porodu,prekasnom reakcijom,predugim čekanjem-odnosno prekasno određenim carskim.pa sad da ste vi doktor i da to znate i da vam rodilja se pati 15 sati jer želi prirodno,a život tog djeteta je sad vaša odgovornost jer je žena na vašem odjelu-što biste joj vi rekli?i pustite ju i nešto pođe po zlu i tko je kriv...?tko?majka?liječnik?bog?lako je tu drobiti,ja nikad ne bi htjela takvu odgovornost preuzeti i zato nisam liječnik.
    sandra, ovi zalosni slucajevi o kojima pricas nemaju veze s prirodnim porodom, vec s medikaliziranim, ubrzanim, aktivno vodjenim porodom koji su dokazano manje sigurni i za majku i za dijete.

    mi govorimo o tome da bi i zene koje zele roditi prirodno bez uplitanja - sto je dokazano najsigurniji nacin i za majku i za dijete - trebale imati tu mogucnost. ali, paradoksa li, i dalje su najcesci porodi upravo ovi inducirani, medikalizirani, a prodaju se pod parolom 'prirodnog poroda', ili jos bolje, 'prirodnog poroda uz epiduralnu analgeziju'.

  48. #48
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    ovo je zadnji OT od mene ovdje OBECAJEM!
    Citiraj elizabet20 prvotno napisa
    znam par zena,koje su isle na cr iskljucivo zbog straha
    po meni ovo nije elektivni, strah tih razmjera ce pretpostavljam sprijecit normalan porod i meni je to totalno indikacija za carski. elektivni je kad se ekipa ide izvlacit na taj strah iako im se ustvari samo ne da...

  49. #49

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    250

    Početno

    pa svi se bojimo poroda,tak sam i ja razmisljala ali kad bi razmislila koliko je zena rodilo vaginalno i prezivilo..
    vise se bojim carskog
    ali elektivni carski i je to!mozda taj strah i nije toliki a zena si misli da je!

  50. #50

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    150

    Početno

    moram se sloziti...ja sam se panicno bojala carskog i bila spremna na sve samo da do njega ne dode... a da vam ne kazem da se beba ocekivala do termina oko 4,5kg (rodio se nesto malo ranije sa 4kg)

    neznam tko se i zasto boji vaginalnog - pa to nam je priroda namjenila

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •