Pokazuje rezultate 1 do 19 od 19

Tema: Poooooooomooooć!!! Grčevi!

  1. #1

    Početno Poooooooomooooć!!! Grčevi!

    Ja ovo više ne mogu gledati! Tarica mi svaku večer poplavi, ostaje bez zraka od vrištanja zbog grčeva. Plačemo zajedno.
    I preko dana dosta prducka (sorry na izrazu), i svaki put prije toga plače. Kada ima stolicu vrišti. Sub simplex ne pomažu.
    Imate kakav prijedlog?

  2. #2
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    Mi našli položaj, glavica(njen obraz) na ispružen dlan moj a tijelo na mojoj podlaktici te iste ruke tako da joj u biti moja ruka grije i pritišće stomak.

    Topli oblozi na drobić, masaža lagana.

    Toplomjer u guzu (slučajno ustanovili) pa se pokaka i izbaci i zrak.

    Ima neki sirup ili sl. negdi neki tata preporučija,potraži u ljekarni,nije sab simpleks.

    Dojiš ili adaptirano? :?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Citiraj nine prvotno napisa

    Toplomjer u guzu (slučajno ustanovili) pa se pokaka i izbaci i zrak.
    Ovo bas i nije preporucljivo jer se moze ostetiti crijevo. Ja se ne bi igrala sa tim.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    19

    Početno

    Ak si u Zagrebu imaš u ljekarni u Žajinoj kod Doma sportova neki talijanski sirup protiv grčeva. Ja sam ga našao tek kad je sve već bilo gotovo. Nama je pomogla i marama, u njoj bi se malo smirila. Ne možeš tu bog zna kaj napraviti, otrpi i čekaj da taj period prođe.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Kod nas je cica rješavala problem. MOžda da probaš sa zagrijanom krpicom na stomačić i puno nošenja...dobro bi ti došla marama.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    10

    Početno

    moja beba je također imala grozne grčeve i to prvih 2,5 mjeseca, znali smo sve troje dočekati 6 ujutro budni. ništa mu nije pomagalo niti kakve kapi niti masaže, obloge, toplomjer (preporučila pedijatrica - umočiti ga u bademovu kremu i pažljivo staviti). lakše mu je (i to možda) bilo samo ako bi ga položili na stomak da svojom težinom istjera zrak (prducka) pa smo ga tako najčešće nosali. Pomagalo je i kada ga stavimo u auto i vozamo (i to smo radili i beba se smiri vjerojatno od truckanja). svi su ti načini bili diskutabilni - nekad pomognu nekad ne. zbog toga je stalno tražio utjehu u dojenju pa sad imamo problema sa kilažom.

    sigurno pomoć je i on i mi dobijali isključivo (smiješno - i meni je bilo kad su mi rekli) usisivač. svaki put kad bi čuo usisivač umirio bi se i zaspao. ako želiš probaj.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    301

    Početno Re: Poooooooomooooć!!! Grčevi!

    Citiraj Tar@ prvotno napisa
    Ja ovo više ne mogu gledati! Tarica mi svaku večer poplavi, ostaje bez zraka od vrištanja zbog grčeva. Plačemo zajedno.
    I preko dana dosta prducka (sorry na izrazu), i svaki put prije toga plače. Kada ima stolicu vrišti. Sub simplex ne pomažu.
    Imate kakav prijedlog?
    To ti je jedna od najprozvakanijih tema na Rodi. Naci ces apsolutno sve vezano za to kako pomoci bebanu ako malo udjes u pretrazivac
    Mi smo doktorirali na grcevima i mozemo ti samo reci da carobnog lijeka nema, iako znam da te ova recenica nece sprijeciti da ga ipak pokusas naci (kao sto smo i mi pokusavali )
    Ono sto bebi sigurno ne pomaze je vas strah, nesigurnost i tuga pa koliko god to strasno izgledalo, stisnite zube i budite cvrsti i odlucni a svaki vas osmijeh moze bebanu samo pomoci. Nemojte se bojati, za koji mjesec ce vam sve to biti davna proslost koje cete se jedva sjecati.
    Sto je dijete starije sve vise je svjesno da postoje i druge stvari osim cice i grceva na koje je trenutno fokusirano pa ce iz dana u dan njegova znatizelja nadjacati crijevne probleme.
    Nasa Nika sada ima 2,5 mjeseca i jos uvijek tu i tamo ima grceve. Osobno, mislim da se ustvari grcevi nisu smanjili jer crijeva rade jednako burno kao i prije ali promijenila se njena percepcija svijeta koji ju okruzuje pa vise ni ona sama ne obraca paznju na svaki mjehuric koji prolazi crijevima jer joj se previse toga novoga desava svake sekunde sto je daleko bitnije u njenoj glavici.

    Stisnite zube, osmjeh na lice, cackalice u oci i zatrpajte ju ljubavlju.

  8. #8
    nina14 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Mostar
    Postovi
    221

    Početno

    Sinoc sam vidjela ovaj topic pa sam cekala odgovore jer i nas muci isto.
    Sve nabrojano primjenjujemo (masaza, oblog, pjevanje...) Najgore je kad se tako muci pa pocne nekako ljutito sisati pa onda opet guta zrak i ukrug!

    Sirup - ako je to taj- je COLIC BABY od proizvodjaca ERBA VITA. Nama je taj preporucila teta u ljekarni jer je na biljnoj bazi (za kapi je rekla da ako preporuci pedijatar, ona ih ne bi davala na svoju ruku :? ) Razblazi se s vodom i daje po potrebi. Nama se cini da nekad pomogne, a nekad i ne, ne znam ni sama.
    Negdje sam procitala da grceve treba prezivjeti i da je sve ovo sto se daje djeci utjeha roditelju da ipak nesto cini da pomogne :?

  9. #9
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Evo kao odgovor na tvoje pitanje cu ti iskopirati svoj post sa jednog drugog topica o grcevima. Pogledaj si taj topic

    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...t=6715&start=0

    Citiraj anchie76 prvotno napisa

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    To je super razlog: fali im maternica!

    Upravo tako!!! Nema tih kapi koje ce im olaksati prelazak na ovaj svijet, ako njima fali maternica.....

    Moje osobno misljenje: ako dijete place bilo kada, mozda mu smeta nesto iz mamine prehrane tipa kravlje mlijeko, ALI ako je to u odredjeno vrijeme dana (najcesce navecer) i traje odredjeni period, onda su to kolike.... Dakle govorimo o dvije razlicite stvari..

    Nazalost, ni jedan doktor ti nece reci recept za lijek protiv kolika, svi nude kapi ili odmahuju rukom - "proci ce" - a tebi dani traju k'o vjecnost , osim pedijatra M.D. Karp koji je napisao knjigu "The happiest baby on the block". On je super dobro objasnio zasto druge teorije nastanka kolika "ne piju vodu", i zasto je jedino logicno to da djetetu jos nije zrel zivcani sistem i nije se u stanju nositi sa svim podrazajima iz okoline (znaci prerano rodjene bebe imaju jaaaako velike sanse da imaju kolike) - a rijesenje je oponasanje situacije u maternici da bi se olaksao prelazak na ovaj svijet... S tim da je apsolutna tocka na "i" sisanje, koje je prirodni smirujuci refleks - za koji na zalost mnogi ne znaju...

    Ma mislim, knjiga mi je bas bila prekrasna (na nekim dijelovima se ponavlja, i tako, ali u totalu, svima kojima sam posudila su se ugodno iznenadili)... i sto je najbolje, promijeni ti nacin razmisljanja i natjera da se malo zamislis... recimo jedna stvar koju je on spomenuo je da u nekim (za nas) "primitivnim" zemljama tipa Afrike ili Balija, gdje su zene u 24h kontaktu s bebom, s njom spavaju, nose je konstantno, doje 100x na dan - tamo KOLIKE NE POSTOJE... zar to nije fascinantno? Oni za to neznaju!! A u zapadnom svijetu, gdje dijete treba od rodjenja biti u drugoj sobi, ne nositi ga da se ne navikne na ruke, obavezno dojiti max svaka 3 sata da se valjda ne bi navikao - gle cuda, dijete ima kolike... Da se razumijemo, neka djeca ne bi imala kolike ni u ovim uvjetima, a neka bi i da sve napravimo - svi smo razliciti..... Ali natjera to covjeka da se malo zamisli...

    Sto je najbolje, on u ovoj knjizi daje rijesenje za dijete koje vristi... Znaci, da se ne mora cekati da dijete prodje "tu fazu", nego sto se moze konkretno napraviti... Opisuje tocno korak po korak sto raditi, a zadnji korak na listi je sisanje... Eto za nas je bilo dovoljno samo sisanje da bi sve bilo OK, ali za drugu djecu je mozda potrebno tih par koraka prije sisanja da bi se primirila...

    Kome god sam do sada posudila ovu knjigu - dijete mu nije imalo kolike Sto da kazem nego ni moje nije imalo kolike (ali JE kod nas bilo dana da je bio prikopcan na siku od 16 do 22h!, mozda da mu nisam dala da toliko dugo bude pristekan, vrlo vjerojatno bi vristao i vro vjerojatno bih danas rekla da je imao kolike.. ovako se samo sjecam da je bilo predvecerja da se on nije htio skinuti sa sike.. )

    Toplo preporucam kao materijal za citanje
    I jos o toj knjizi s jednog drugog topica

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Ovako to objasnjava pedijatar M.D. Karp sto je napisao knjigu "the happiest baby on the block":

    Djeca kad se rode, vrlo je velika razlika u razvitku mozga u odnosu na djecu od 3 mjeseca. Npr. kad se rode, neznaju se smijati niti mnogo drugih stvari sto mogu s tri mjeseca.

    Kad je tako nerazvijen mozak, postoji mogucnost da se beba ne uspjeva nositi sa podrazajima koje prima iz okoline, i onda dijete taj problem, frustraciju, ispoljava placem. Taj problem najcesce pocinje oko 2 tjedna poslije poroda (jer prva 2 tjedna vecinom samo spavaju i ne obracaju paznju na okolinu), i prestaje vecinom s 3 mj.

    Po tom pedijatru, trebalo bi ta tri mjeseca pokusati stvoriti uvjete sto slicnije onima u majcinom stomaku, jer to smiruje djecu i olaksava im tranziciju u vanjski svijet.

    Ovo on nudi kao rjesenja:

    1. Bebu vrlo cvrsto umotati - "Swaddle" - pogledaj na internetu kako se radi to motanje - tako da beba ne moze mlatiti rukama, jer ako su uplakani i nervozni i jos onda mlate rukama, cesto se lupe sami i to ih jos vise iziritira i tako u krug. Kad je beba cvrsto umotana onda joj je slicno kao u maminom stomaku. Ovaj korak je bitan, jer se beba mora primiriti da bi se sljedeci koraci mogli primjenjivati.

    2. Bebu nositi u polozaju da je na stomaku ili na stranu - lezati na ledjima im je neprirodno i stvara im dodatni stres jer (koliko se sjecam ) bebaci onda imaju osjecaj da padaju -(pazi da ne ostavljas bebu na krevetu na stomaku zbog SIDS-a!)

    3. Vrlo glasno govoriti "Shhhhhhh" - i to ako beba place treba biti iste glasnoce kao i bebin plac da bi ga uopce beba primjetila Moguce je da ce je primiriti i neki drugi zvukovi poput fena, ventilatora, usisavaca, ves masine itd., jer u maternici nikad nije tisina nego je vrlo bucno. Shhhhh treba biti prakticki bebi na uho, ako beba vristi.

    4. Swinging - ljuljanje - i to ne blago, nego dosta jako (no nikako ne tresti bebu!!! Velika razlika izmedju ljuljanja i tresenja!!! ). Jedan od polozaja koji je dosta zgodan je da beba lezi na tvojim nogama (butinama) dok sjedis, i onda dosta zustro mrdas koljenja lijevo-desno (neznam jel kuzis ) i na taj nacin je ljuljas.

    5. Sisanje - tocka na i. Moze i duda, ali idealno bi bilo da je to dojka.


    Ovi koraci bi trebali biti izvodjeni bas tim redosljedom, bas iz tog razloga da se beba primiri i da je u stanju uzeti dojku u usta, a ne da od placa ni ne skuzi da joj se nudi dojka.

    Vrlo je bitno da je ta prva 3 mjeseca beba u ako je moguce 24h kontaktu s majkom, da je sto vise nosena (npr. prakticno je za mamu da je beba u marami), da je dojena na svaki plac, da dijete spava s majkom. Sve te stvari ublazavaju prelazak iz maternice u vanjski svijet.

  10. #10
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    odi u dm i tamo kupi vrećicu sa košticama višnje, ta vrečica ti dođe 30-ak kn...
    zagriješ je u pečnici ili u mikrovalnoj i staviš bebi na drobić kad je blago toplo, ne izravno već na bodić, koštice imaju umirujuće djelovanje i grčići prestaju...
    nama je jako pomoglo a i marama nam je bila od velike pomoći...bebač u maramui i lagana šetnjica po stanu...

  11. #11
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Swinging - ljuljanje - i to ne blago, nego dosta jako (no nikako ne tresti bebu!!! Velika razlika izmedju ljuljanja i tresenja!!! ). Jedan od polozaja koji je dosta zgodan je da beba lezi na tvojim nogama (butinama) dok sjedis, i onda dosta zustro mrdas koljenja lijevo-desno (neznam jel kuzis ) i na taj nacin je ljuljas.
    ajme ne vjerujem, ovo smo mi sami otkrili kao jedno od dobrih rješenja kod zarinih kolika i često smo je tako smirivali, a svi su nas gledali kao luđake koji mučimo jadno dijete... ajde, sad mi je lakše

  12. #12
    anlan

    Početno

    nama je kod grceva i placa znala (ponekad) upaliti fora s pustanjem vode u kupaonici - i to tople jer se ukljuci bojler. sad jel upalilo zbog vode ili bojlera - ne znam.
    znam da vam svi ponavljaju da ce proci s vremenom i da vama izgleda kao da nece, ali sada mi se cini da je to jedino tocno.
    a kad beba vristi i place, samo je uzmite, mazite i ponavljajte si proci ce, proci ce, proci ce.

  13. #13
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj anlan prvotno napisa
    nama je kod grceva i placa znala (ponekad) upaliti fora s pustanjem vode u kupaonici - i to tople jer se ukljuci bojler. sad jel upalilo zbog vode ili bojlera - ne znam.
    Upalilo je zbog ovoga

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    3. Vrlo glasno govoriti "Shhhhhhh" - i to ako beba place treba biti iste glasnoce kao i bebin plac da bi ga uopce beba primjetila Moguce je da ce je primiriti i neki drugi zvukovi poput fena, ventilatora, usisavaca, ves masine itd., jer u maternici nikad nije tisina nego je vrlo bucno. Shhhhh treba biti prakticki bebi na uho, ako beba vristi.

  14. #14
    nana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    529

    Početno

    I naša Tara 8) je imala jake grčeve, sve smo probali ali nije baš bilo pomoći, osim kada ju je MM primio u položaj kao da je uči plivanju njegova ruka je bila po dužini njenog trbuha, i lagano masiranje, znala je tada se umiriti malo, inače sve drugo nije bilo pomoći.
    Znam da ti je teško pogotovo kada dijete tako plače, naša je znala od toga plača kada grčevi prestanu tako zaspati, od umora. Tješi se da će to proći, držim vam fige.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    120

    Početno

    Mom Josipu pomaže kada ga nosimo na trbuhu - ono na našim rukama mu je njegov trbuh, a otkrila sam neki novi sirup - zove se Nurse harvey, napravljen je na biljnoj bazi sa kimom i komoračem, to mu dajem jednu žličicu tijekom dojenja, i stvarno (ne bi vjerovali) pomaže.
    Ima malo problema sa tiskanjem stolice doduše (stenje prije nego kaka), ali u odnosu na vrištanje prije... ovo je raj.
    Dakle, sirup toplo preporučam

  16. #16

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    120

    Početno

    Mom Josipu pomaže kada ga nosimo na trbuhu - ono na našim rukama mu je njegov trbuh, a otkrila sam neki novi sirup - zove se Nurse harvey, napravljen je na biljnoj bazi sa kimom i komoračem, to mu dajem jednu žličicu tijekom dojenja, i stvarno (ne bi vjerovali) pomaže.
    Ima malo problema sa tiskanjem stolice doduše (stenje prije nego kaka), ali u odnosu na vrištanje prije... ovo je raj.
    Dakle, sirup toplo preporučam

  17. #17
    Cvrčak avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb, Medvescak
    Postovi
    582

    Početno

    Nama je pomoglo uspavljivanje prije grceva. Naime jedni takoder mladi roditelji su nam objasnili da se i tako malio dijete (2 mj.) dijete moze nauciti da zaspi u odredeno vrijeme pa smo mi Lovru sa puna dva mjeseca poceli uspavljivati oko 7 i 30. Do osam je spavao a grcici su mu se uvijek najajce javljali poslije 8i 30. Tako bi ga ja pokusala nunajuci i sl. uspavati do osam i sve dok mu grcevi ne produ tj. 10 do 10 i pol bi ga drzala na sebi u lezaljci ili krevetu. na taj nacin nismo izbjegli grceve ali ih je prespavo i samo bi eventalno jauknuo u snu par puta. I jos bi samo rekla da su nam tocno kako i kazu sa puna tri mjeseca prestali!!!!

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    20

    Početno

    Uf nisam prije čitala ovaj post zato kaj smo grčeve prošli. Bilo je gadno ali nama je pomogla baka i njen čarobni savjet. Dakl uzme se lanena krpica-mora biti čisti lan- tko zna zašto- ugrije se peglom i stavi bebi na trbuh. I zaista pomaže, Tinek je svaki put se jako brzo smirio i zaspao.
    Probajte, možda i vama pomogne

  19. #19
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Tara, svi su super savjeti sto su ti cure dale - nosanje, tjelesni kontakt, utopljavanje busice, no, evo da ti jos na nesto skrenem paznju.
    Ako dojis, mozda je tvoja malena alergicna na neku namirnicu koju ti unosis - lako je moguce da je to kravlje mlijeko ili jaja (to su najcesci alergeni) - cesto izazivaju i probavne smetnje (kod mog malenog se ta alergija ocitovala na kozi). Mozda da probas prestati unositi barem cisto mlijeko (ako ne mozes sve mlijecno) na barem 3 tjedna i vidis ima li promjena.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •