Stranica 2 od 16 PrviPrvi 123412 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 771

Tema: Zimnica

  1. #51

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Ribizi su puni želina pa ne bi niti bio potreban

    ma ne želina, nego pektina

  2. #52
    Dream avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    966

    Početno

    Citiraj Imga prvotno napisa
    Citiraj stella prvotno napisa
    Imga, a gdje vi to berete tolike ribizle?
    Već se vidim kako dugo u noć čistim peteljke s kila i kila ribizla.
    Još da je zima i da živiš u doba mladog Tadijanovića, možda bi mu bila inspiracija za novu pjesmu 8) !
    Dugo u noć,
    u zimsku bijelu noć,
    ona čisti peteljke s ribizla...

  3. #53

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Samo se ti smij, meni je bilo da plačem, ali sam uspjela!
    Žele je gotov! :D

    Nakon što sam podijelila masu toga susjedima i mm odnio na posao ostalo mi 3,3 kg očišćenog ribiza. Od toga je nakon pasiranja izašlo 2,4 litre soka.
    Radila sam ipak sa želinom nakon sto premišljanja, ali drugi put neću. Vagala sam između želina s malo šećera i puno vitamina i bez želina s puno šećera i puno manje vitamina. Sve se super odradilo, žele se želira ko lud.
    Kuhalo se točno 10 minuta od kad je zakipilo. Unutra sam ubacila jednu mahunu vanilije, razrezane i sastrugane. Okus je mrak!
    Digresija: Želin se sastoji od pektina, limunske kiseline, dekstroze i E202 (kalijev sorbat). Za E202 nisam našla nikakve neželjene posljedice pa sam se ipak odlučila staviti taj nesretni želin. A sad mi žao... Imam eko ribize i onda ukakam s tim Eom. Neću drugi put.

    I onda, nakon svega, ne da mi vrag mira pa guglam još malo. I naletim na Delia Smith . Ako se nisam sad samoubila, neću nikad. Inače mi ona totalno komplicira kuhanje i njene recepte nema šanse da idem kemijati - nisam ja za to.
    Ali teta Delia ima najjednostavniji recept za žele od ribiza na svijetu (iz 1840. godine):
    1. Ribize oprati i takve kakvi jesu, zajedno s petiljkama, staviti kuhati da puste sok.
    2. Nakon deset minuta (od kad zakipi) miješanja i druckanja dodati šećera koliko je bilo ribiza.
    3. Dobro miješati da se sav šećer rastopi i miješati dok jako kipi 8 minuta. Sve preliti u cjedilo koje je podebljano s dva sloja gaze i ostaviti da se cijedi.
    4. Kad se ocijedi, tekućinu stavljati u flašice i zatvoriti.
    I to je to. Nix zahebavanje s petiljkama, nix pasirka, nix želin, ma divota.

    I onda kako da ne pozvizdim...
    Tješi me jedino što je žele ispao super. Došlo mi je da ga slikam. Srećom, baterije se ispraznile.

    e da, i višnje dok nisam zaboravila. Teta ih je već prije bila pokupila tak da smo mi nabrali jedva kilu i pol. Nije mi se kuhalo još i to pa sam smrznula tri paketića, bit će za štrudle.
    Štrigica, recept je spremljen za drugu priliku. Nadam se da se ne ljutiš.

    koliki post! :shock:

  4. #54

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    ma nema frke... ja sam jučer pobrala maraske i pravi mi se sok po kombiniranom receptu od Rene 2 i po malo iz svih ostalih koje sam pročitala... nisam čistila višnje od koštica, samo od peteljki i na 3,70 kg zgnječenih maraski sam stavila 3 kg šećera... to se sad pokriveno topi a unutra je jedna gaza u kojoj je isjeckana korica 1 limuna, 4 klinčića i 10 stučenih koštica maraski (pojačivač okusa)...

    satalno se vraćam u konobu di mi se to topi i lickam... amarena iz najboljih dana :D ... danas ću pasterizirati i flaširati....

    sutra ću praviti sok od kadulje i limuna za vruće ljetne dane:

    1 kg limuna nasjeckati s korom
    3 kg šećera
    5 litara vode
    1-2 šake listova kadulje

    ostaviti preko noći i sutra dobro ispasirati... ne kuha se... rijedak je ali dovoljno ga je staviti malo kad se miješa s vodom jer je dosta jak...

  5. #55
    Elinor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    North
    Postovi
    1,490

    Početno

    Zna li netko kako se suše marelice?

  6. #56
    Dream avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    966

    Početno

    Citiraj Elinor prvotno napisa
    Zna li netko kako se suše marelice?
    Jooojj, predivnih sjećanja... moja ih je baka sušila u krušnoj peći .

  7. #57
    Elinor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    North
    Postovi
    1,490

    Početno

    Citiraj Dream prvotno napisa
    Jooojj, predivnih sjećanja... moja ih je baka sušila u krušnoj peći .
    Eh, da, sigurno su bile
    A meni treba malo modernija varijanta pošto nemam krušnu peć.

  8. #58
    Dream avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    966

    Početno

    Znam, draga, da je nemaš... No, nemam iskustva sa sušenjem marelica na suvremeniji način, pa zato nisam ništa savjetovala. Ja bih osobno pokušala polako u običnoj pećnici na vrrrlo niskim temperaturicama :/

  9. #59

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    280

    Početno

    mene isto zanima sušenje voća. kako dobiti čips od jabuke?

  10. #60

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    714

    Početno

    Evo recept za čips od jabuke, nisam radila.

    http://www.coolinarika.com/recept/cips-od-jabuka

    Mene zanima kako spremiti ciklu da mi malo duze traje (barem nekoliko tjedana)?

  11. #61
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    Podižem malo temu sa promjenom sa slatkog na slano.

    Danas sam nabrala dvije košare krastavaca, što manjih, što većih. Domaći su iz vrta, ima ih da ne stignemo pojesti sve odjednom pa ću jedan dio ukiseliti.

    Zimi to potamanimo dok si reko keks.

    Postupak je slijedeći, ovo je opet recept za početnike, ali uvijek uspije.

    Dakle krastavce oprati u nekoliko voda, i izribati ih čistom četkicom ili grubom stranom spužvice za posuđe (tako da s njih siđe sva prljavština).
    Oštećene i premekane odvojiti.

    Oprane krastavce posušiti na čistoj (iskuhavanoj) kuhinjskoj krpi.

    Prethodno je potrebno pripremiti staklenke. Ja koristim staklenke od kupovne zimnice. Dobro operem rubove i čepove, a onda još stavim u perilicu da se operu na visokoj temperaturi i nakon toga više ne diram ni rukama, ni krpom s nutarnje strane, nego pustim da se osuše u perilici.

    Za vrijeme dok se krastavci suše, pripremi se preljev:
    3 l vode
    1 l octa (8%)
    10 dag šećera
    20 dag soli
    (po želji sjemenke gorušice, papar u zrnu ili grančice kopra)
    1 konzervans (nije potrebno, ako ćete pasterizirati)

    Navedene sastojke uliti u čistu posudu i prokuhati.

    Krastavce na gusto slagati u staklenku (tako da kad prelijete tekućinom, niti jedan ne ispliva na površinu). Preliti vrućom otopinom i odmah zašarafiti poklopcem te okrenuti staklenke naopačke (poklopcem dolje) i ostaviti ih utopljene da se postupno ohlade.

    Spremiti na suho i tamno mjesto.


    Ukoliko ne stavljate konzervans, onda krastavce prelijte mlakom otopinom, dobro zašarafite. U širu posudu na dno stavite kuhinjsku krpu i poslažite staklenke tako da se ne dodiruju. Uliti vode do 2-3cm ispod ruba staklenke i zagrijavati na laganoj vatri dok voda u loncu ne počne šumiti. Ugasiti vatru, pokriti krpom i ostaviti da se postupno hladi. Ovaj postupak se zove pasterizacija (zagrijavanje do 60-70°C)

    Ovakve krastavce možete čuvati i nekoliko godina, ispravni su ako prilikom otvaranja poklopac staklenke napravi "puk".

    Meni ponekad ostane preljeva, onda to zašarafim u čistu staklenu bocu i spremim u hladnjak.
    Pa kad opet naberem krastavaca za jednu-dvije teglice, zakuham taj preljev i radim sve kao i sa većom količinom.

    Isti preljev koristim i za kiseljenje paprike (samo bez kopra, gorušice), samo što papriku kratko spustim u vrelu otopinu (da omekša), a onda šupljikavom žlicom vadim i slažem u staklenke, te prelijevam.

  12. #62
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Ja isto radim na ovakav način, samo bez konzervansa. Kod mene ide 15 dkg. soli i 30 dkg. šećera. Vrelu otopinu sipam na krastavce u bocama. Nisu jako kiseli, kao kupovni. Gorušicu, biber, kopar obavezno stavljam.

  13. #63
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    Ma ja isto ne stavljam konzervans jer ih pasteriziram, ali recept sam prepisala u potpunosti.

    Dobila sam ga iz tvornice koja se bavi preradom voća i povrća. I jako sam zadovoljna, krastavci su mi super, i dugo se drže.

  14. #64

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    e sad kad sam se prežrla kupina (mislila sam sinoć da ću bljuv koliko sam ih pojela) sad ih mogu i nešto... ŠTO s kupinama? radi se o divljim, brdskim nekultiviranim kupinama...

    i drugo (ovih dana se stvarno trujem voćem) imam 12 stabala jabuka (onih malih slatko kiselih)... sad ih jedem ali šta kad mi izađu na uši? šta se pravi od njih...

    i sinoć smo nazdravili prvom turom višnjevače (maraska)... molim naklon - ispalo je super :D

  15. #65
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    za višnjevaču :D
    od kupina : sok-sirup, đem-pekmez, vino
    od jabuka:brdo štrudli , sok, pekmez, rakija, ocat

  16. #66

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    a jesi ga ti kalimero... lako nabrojat - ovo je stranica za recepte pa daj bar za nešto od ovoga nabrojanoga pliiiiiiiz.. trepćem okicama....
    ot došla mi je nećakinja iz engleske i sad svih tjera da kad je nešto traže kažu pliiiiiz 8) ... zamisli mi svekije kako govore pliiiiiiiz

    hvala na naklonu

  17. #67
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    Kalimero,
    ove recepte od jabuka pliiiz.

  18. #68
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Od jabuka ne pravim rakiju ni ocat, nemamo toliko jabuka.
    Sok pravim tako da ogulim jabuke, izribam, ocjedim. Jabuke spremim za štrudlu u zamrzivač a soku dodam na svaku litru 1 kg šećera, limunske po ukusu, mješam dok se ne otopi šećer, zagrijem do vrenja ( 70 stup. 15 min.) vrelo sipam u vruće boce i boce stavim u neku posudu, pokrijem dekom.
    Pekmez od jabuka: Klasika - na 5 - 7 kg voća očišćenog 1 kg šećera, 1 limun, kuhanje dok ne bude gust da u komadima pada sa žlice.
    Tko voli može se dodati cimeta ( opet po ukusu , nema omjera )
    Jabuke se mogu mješati i sa ostalim voćem - marmalada. Princip rada isti.
    Ako je čuvanje pekmeza na toplom mjestu, na 20 kg. voća dodam 1 želin. U pravilu sam protiv konzervansa.
    Isti princip pravljenja soka i pekmeza je kod mene za sve voće.

  19. #69
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    Danas ću raditi pekmez od šljiva. Imam jednu šljivu u vrtu.
    Šljive su taman najbolje za pekmez, nisu prezrele (prezrelo voće nema pektina u sebi pa se teže želira).
    Pekmez od šljiva pravim bez dodataka, čitaj: bez šećera.
    Operem i očistim od koštica, te stavim u široku rajnglu na laganu vatru. Kad se malo prokuha, toliko da se kožica ufrče, onda propasiram. (Moji ne vole kožice, mada meni ne smeta) i onda se to dalje kuha i kuha i kuha... dok ne bude dovoljno gusto. Provjera se radi s malom količinom pekmeza na tanjurić od kave, pa u frižider. Netko je već pisao o tome.

    Ovaj pekmez mi je nadraži od svih.

    Savjet korisnicima pekača za kruh, u njima se savršeno ispeče pekmez, a može i u pećnici.

  20. #70
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    Dodatak: ovakav pekmez se peče i po 5-6 sati. Nije greda ako nemate vremena napraviti to u jednom danu.
    Ja nekad pečem taj pekmez po 3 dana, svaki dan po 2 sata.
    Važno je samo da pekmez dok je vruć ulijevate u sterilizirane tegle, dobro ih zašarafite i poslažete u neku košaru čepom prema dolje, te ih omotate dekicom kako bi što dulje bile na temperaturi od 60-70°C. To je pasterizacija.
    Prilikom otvaranje teglice mora se čuti puk, kao kod kupovnih.

    Ovakav pekmez može se čuvati i po nekoliko godina.

  21. #71

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    ukiselila paprike - danas za ručak će bit svečana degustacija pa ako budu dobre javim kako sam ih radila...

    počela je sezona sušenja smokava (kod mene od jučer) pa podsjećam na recept za smokvinac
    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...6506dc475709dc

  22. #72
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    Kakav je postupak za sušenje smokava?
    Ovaj recept mi se čini privlačan.

  23. #73

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    smokve se uberu - za sušenje ih je najbolje brati kada ona sama gornjim dijelom počne izgledati ocijeđeno i mijenjati boju iz zelene u oker... mora biti mekana, a iznutra se pretrvoriti u tamnocrvenu pastu (nadam se da sam dobro predočila)... ili se kupe
    prije sunčanja smokve se po potrebi sumporaju (stave se u bačvu u kojoj se zapali malo sumpora - ovo ubija razno- razne insekte i fungiće sl. kao kod vinskih drvenih bačava)...

    svježe ubrane smokve se zatim stave na jako sunce 8 dana (na prozračno mjesto)... mi ih sušimo na žičanoj konstrukciji - barsi, a tko ih želi sušiti na balkonu može i na običnoj bijeloj krpi...
    nakon toga ih se može još neko vrijeme ostaviti na zraku (vreće od mreže) i onda skladištiti u škartocima (papirnate vrećice bez ručki molim pomoć pri prijevodu - mozak radi na minimumu)...

  24. #74

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    kisele paprike su divotica...

    2 l vode
    0,7 l octa (8%)
    9 žlica šećera
    9 žlica soli
    par listova lovora, 3-4 zrna zelenog i još toliko crnog papra
    Navedene sastojke uliti u čistu posudu i prokuhati.

    Paprike na gusto slagati u staklenku prethodno steriliziranu u pećnici na 10 minuta (100 C). Preliti vrućom otopinom i ostaviti u hladnoj i mračnoj prostoriji...

    otvorila sam ih prekjučer - dva dana nakon pravljenja... za probu sam samo 2 kg spremila a sada ću napraviti još za zimu... :D

  25. #75
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    Štrigice, samo ti i dalje s nama dijeli recepte. Mljac!

  26. #76
    Dream avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    966

    Početno

    Citiraj štrigica prvotno napisa
    počela je sezona sušenja smokava (kod mene od jučer) pa podsjećam na recept za smokvinac
    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...6506dc475709dc
    U paru s receptom za smokvinac trebao bi ići i recept kako spriječiti kućne sladokusce da ga ne likvidiraju prije Božića !

  27. #77

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Citiraj Dream prvotno napisa
    U paru s receptom za smokvinac trebao bi ići i recept kako spriječiti kućne sladokusce da ga ne likvidiraju prije Božića !
    ja sakrijem na vrh police u konobi... ako nemaš konobu sakrij na vrh visećih u kužini - sigurno ti nitko neće tamo gledat
    čuj kod nas je običaj jest to za Božić i valjda se za to toliko suši, gledala sam lani nekog lika s Visa na tv-u on ih suši godinu dana... vidjela sam da on uz lovor koristi i grančice koromača pa ću to probat na par komada ovu godinu...
    mi inače radimo i nisku na konac - 5 kom smokava gusto naredat pa jedan list lovora, pa opet smokve... napravi se lanac pa mi je to lijepo za vidit obješeno na klin u kominu i ukusno za mljackat...

  28. #78

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    1,774

    Početno

    Mogu li se ikako iskoristiti tj.sačuvati krastavci?

  29. #79

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Citiraj bubica27 prvotno napisa
    Mogu li se ikako iskoristiti tj.sačuvati krastavci?
    male možeš ukiselit u komadu a velike možeš narezat na ploške i kiselit ih same ili u mješanoj salati (kupus, mrkva, male zelene pome, koluti krastavaca, kauli itd)...

  30. #80

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Citiraj štrigica prvotno napisa
    kisele paprike su divotica...

    9 žlica soli

    6 žlica soli ajme nadam se da nitko nije radio po ovom receptu

    tek sad sam vidila...

    evo recept za marmeljez od suhih smokava:

    na 1 kg suhih smokava (prelit ih vrućom vodom da omekšaju), uzme se ca 1,5 kg jabuka... sve se samelje u stroju za meso i stavi kuhat na lagano... začini se naribanom koricom naranče, limuna (a može i sok od limuna unutra ako jabuke nisu bar malo kiselkaste još - pektin) i ja mojim najdražima - klinčići i cimet (ja ovo svugdi uvalim, ako nekome paše šta drugo slobodno zamijenit)... kad je upola gotovo doda se ca 15 dag šećera po kilu smokava i nastavi kuhati do željene gustoće...

    sad sam držala teku sa receptima isprid sebe - nisam pisala na pamet

  31. #81

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    marmelada od svježih smokava

    ovisno o godini uzme se između 20 i 30 dag šećera na 1 kg smokava (ako je godina sušna manje šećera a ako je kišna više šećera)...

    smokve oprat i samlit (ako skidate koricu dovoljno ih je zgnječit) i izmješat sa šećerom... kuhat na laganoj vatri uz dodatak začina (vanilija, cimet, klinčići - opet ja ) dok se ne zgusne... pred kraj kuhanja (2 minute prije nego se skinu s vatre) ubacit u smjesu 1 naranču narezanu na fete (kriške)... tko voli kombinaciju (a stvarno je za odvalit) kad se skine s vatre može i umješat sitno sjeckane bademe (ne mljevene)... mogu ić sirovi ili poprženi...

    ulit u čiste vruće boce i malo u pećnicu na ubijanje napasnika.... zatvorit, okrenit naopakao i utoplit u deku... i to je to....

  32. #82

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    ima li negdi ovako skupno navedeno namazi za bruschette... pretražnik ne daje ništa a ja sam sebi dosadila uvijek s istima kad imam goste... ako nema otvorila bih novu temu....

  33. #83

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Lux
    Postovi
    905

    Početno

    Evo ja juče skuhala napamet džem od smokava, jutros ga jela uz maslac i suncokretov kruh..... Vaaaaau onaj sms mu nije ni do koljena.
    Donijela sam nekih 1.5-2 kila smokava iz vrta mog strica,
    oprala i smiksala u blenderu, bila sam lijena za sjeckat,
    kad je prokuhalo dodala sam nekih 300-400 g smeđeg šećera i kuhala i miješala....
    Pred kraj sam ipak zbog straha od kvaranja dodala žličicu limuntosa,
    a zatim za aromu malo ruma, cimeta i 2-3 žlice kakaa iz DM-a kažu bio uzgoj. Rezultat je stvarno mrak :D

  34. #84

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    96

    Početno Pečene paprike

    Može li mi netko dati savjet u vezi pečenih paprika?

    Je li ih dovoljno samo zaliti uljem ili je potrebno dodavati još štogod kako se ne bi pokvarile. Mi ih doma svi obožavamo, ali ih još nikad nisam sama spremala. Isto vrijedi i za pečene patliđane.

  35. #85
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Kako da osušim chilli papričice?
    Kupila pa mi ostalo viška.
    Da ih samo ostavim da na zraku na tanjuru ili da ih posušim u pećnici ili...?

  36. #86

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa
    Kako da osušim chilli papričice?
    Kupila pa mi ostalo viška.
    Da ih samo ostavim da na zraku na tanjuru ili da ih posušim u pećnici ili...?
    Hermi - ja ih spremim u ulje i gotovo - kasnije pustim da se dobro ocijede i posipam začinima

    Chili papričice nanizaj na konac i obisi na balkon ili šta već imaš isprid kuće... sušenje u pećnici... - ja sam staromodna

  37. #87
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj štrigica prvotno napisa
    Chili papričice nanizaj na konac i obisi na balkon ili šta već imaš isprid kuće... sušenje u pećnici... - ja sam staromodna
    Tnx.
    Sjetila sam se Ugarkovićke, ona je tako nešto radila cherry rajčicama pa zato pitam

  38. #88

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    96

    Početno

    Štrigice, hvala ti.

    Sad kad dođem doma bacam se na posao.


  39. #89

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    ne znam kako se to kaže u ostatku Lijepe naše, ali kod nas je vrime za ukiselit ljutiku... Napunit bodu koliko stane i ulit priko vinskog octa... i gotovo...

    ako je ocat prejak može ga se razblažit vodom a začini kako tko voli... ljutika se ne kuha pri spremanju za zimnicu...

  40. #90

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Citiraj pikulica prvotno napisa
    Evo ja juče skuhala napamet džem od smokava, jutros ga jela uz maslac i suncokretov kruh..... Vaaaaau onaj sms mu nije ni do koljena.
    Donijela sam nekih 1.5-2 kila smokava iz vrta mog strica,
    oprala i smiksala u blenderu, bila sam lijena za sjeckat,
    kad je prokuhalo dodala sam nekih 300-400 g smeđeg šećera i kuhala i miješala....
    Pred kraj sam ipak zbog straha od kvaranja dodala žličicu limuntosa,
    a zatim za aromu malo ruma, cimeta i 2-3 žlice kakaa iz DM-a kažu bio uzgoj. Rezultat je stvarno mrak :D
    Sinoć sam napravila marmeljez po ovom receptu od kila smokava... stvarno je mljac... osim što ja nisam stavila limuntus nego sam ucijedila dok jednog limuna i sjeckala sam smokve - blender ciknija (dobro mi je i traja ) ...

  41. #91
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    za one koji rade pekmez od jabuka jedno-dva bedasta pitanja:

    gulite jabuke? sjeckate na sitno ili ribate? koliko kuhati za ne pregusto, da ga ne moram rezati nožem?

  42. #92

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    jabuke,kako god da napraviš nećeš falit - naročito ako su dosta zrele pa su onako same po sebi blizu kašastoj verziji ... ja ih nisam kuhala (iako imam tucet stabala u vrtu) ali sam gledala kako to radi jedna prijateljica...
    doduše ona je u jabuke umiješala šljive i smokve ali za sve pekemeze ti vrijede ista pravila..
    guliš ako stavljaš komadiće a ne voliš kuhanu kožicu (koja zna biti plastična kod kupovnih jabuka) - ako ribaš na sitno ili blendaš ne moraš gulit uopće jer dođe u papar šta bi se reklo...

    kuha se ovisno o količini i teći ... što staviš manju količinu u širu teću (kako se književno ovo kaže rano mi je) najbolje s debljim dnom to će brže biti gotovo... meni je pikulicin smokva marmeljez bio gotov za manje od sata :D

  43. #93
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    Štrigice svaka ti čast.
    Očekujemo tvoje daljnje upute.

  44. #94

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    prebaci se na topic o dalmatinskoj spizi - možda napraviš sir

  45. #95
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    Štrigice

  46. #96

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    prije nego zaboravim - rekla mi je bakina (jednako stara) susjeda da ona za bolji okus kad pravi višnje u sok stavi par ZRNA friško ispržene kave...

  47. #97

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Lux
    Postovi
    905

    Početno

    Štrgica baš mi je drago da je super mi smo inače ludi za smokvama ali smo u ZG pa i samo ljeti donesemo domaće od rodbine iz Hercegovine i Dalamacije. Nego imam još dosta domaćeg grožđa, zna li neko što da radim s njim ne stignemo baš sve pojesti :?
    Dobila sam i liker od oraha koji je radila moja teta, a uz orahe je dodala i rogač i nekoliko zrna kave, pa eto za one koje rade likere rezultat je jako fini i ponalo neobičan

  48. #98

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    1,774

    Početno

    Citiraj štrigica prvotno napisa
    kisele paprike su divotica...
    2 l vode
    0,7 l octa (8%)
    9 žlica šećera
    9 žlica soli
    par listova lovora, 3-4 zrna zelenog i još toliko crnog papra
    Navedene sastojke uliti u čistu posudu i prokuhati.
    Paprike na gusto slagati u staklenku prethodno steriliziranu u pećnici na 10 minuta (100 C). Preliti vrućom otopinom i ostaviti u hladnoj i mračnoj prostoriji...
    Je li bitno da je ocat 8%-tni? Uglavnom su svi 5%..
    Treba li i paprike malo prokuhat prije prelijevanja? Imam male papričice baš za kiselit, treba li ih čistit, ili samo oprat?

  49. #99
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno

    Evo bas sam juce pravila LJUTAC, i ispao je kao i uvijek super pa da podijelim sa vama:

    3kg paradajza ,popariti, oljustiti, i isjeci na ploske.
    1.5 kg papricica,onih malih,blijedo zute jabucaste,ovde ih zovu male soborke, bitno je da su ljute i da su mesnatije, tj da im nije tanka kozica- oprati i uz drskicu napraviti mali otvor,zasjeci samo da moze kasnije da u nju udje paradajz sos.

    Kad je to spremno, u vecu serpu (10-ak L ) staviti 2 dcl ulja, 2 dcl octa, 2 kasike soli i 2 kasike secera,da provre, ubaciti paprike i mjesati ih 5 minuta, dodati paradjz i kuhati 40 min. na kraju dodati persun i bijeli luk, po ukusu.Vruce sipati u pripremljene tegle, 6 tegli od 1 kg. I to je to, odmah moze da se jede, a moze da stoji duuuugo dugo! Prijatno!

    ovaj sam recept dobila prije puno godina, uvjek je super, dala ga mnogima i svi ga prave ponovo!

  50. #100

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Grožđice

    sezona branja grožđa kreće kroz koji dan...

    jeste znali da se grožđice ne suše samo na suncu i gotovo... ima tehnika recept je isproban - original by Dika M. Radica

    uzme se bilo grožđe (sa jako malim ili ako se nađe bez koštica uopće)... ta sorta ovde raste pod nazivom cibib a kako se zove inače namam pojma... ali svako zrno stoji za sebe i dosta su zasebno poslagani na grozdu...

    u teću se stavi 5-6 lit vode, 2,5 dcl maslinovog ulja i u jednu platnenu kesicu zaveže 30 dag prosijanog pepela (luga)... to se sve skupa zakipi i pusti da malo kuha... u vrilu vodu uronit grozd i odmah ga vadit vanka... suši se na suncu pokriveno sa tankom gazom (insekti )... kroz par dana grožđice su spremne za spremanje - malo se pritisnu (daskom npr.) razdvoje od grozda i spreme (u kutije ili pek papir sa malo lovora unutra...

    i gotovo...

    @ bubica 27 - 8% ocat stoji u receptu ali svaki recept je podložan izmjenama sukladno kuharovim željama i mogućnostima- improviziraj - u kuhinji to zna dati rezultate... oprosti uopće nisam ranije vidila tvoj post valjda si uspjela ukiseliti papričice...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •