Stranica 6 od 16 PrviPrvi ... 45678 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 251 do 300 od 771

Tema: Zimnica

  1. #251
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ja sam trenutno bez pecnice, ali mi je super kuhati dzem u gusenom loncu
    upravo pravim od sljiva bistrica i promijesala sam ga dva tri puta, ne zagara

    jutros sam kupila zelene rajcice i mislila sam sloziti tursiju ali nisam nasla nijedan pouzdani recept bez konzervansa
    zato cu ih ukiseliti, voda, ocat, sol i secer
    ne znam kako ih to treba bosti cackalicama pa molim savjet

    ovog ljeta sam ukiselila tri staklenke motara

    i to je vjerojatno sve za ovu godinu
    Posljednje uređivanje od ivarica : 04.09.2010. at 16:41 Razlog: falilo mi pola recenice

  2. #252
    jella avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    175

    Početno

    Ja sok od bazginih bobica uvijek pravim ovako:
    1kg bobica (očišćenih)
    6l vode
    6kg šećera
    10dkg limunske kiseline
    1 ekstrakt limuna
    1 ekstrakt maline ili borovnice

    U čistu gazu stavim bobice i kuham još 10-ak minuta nakon što provrije. Ugasim vatru, izvadim bobice i onda polako dodajem šećer i miješam. Na kraju ostale sastojke.
    Ove godine radila sam duplu dozu, od 2kg bobica i dobila 17 litara sirupa za razrjeđivanje. Sok je odličan, pijemo ga svaki dan. Svake godine prvo radim od cvijeta sok i taman ga potrošim pa sazriju bobice...taj ćemo imati negdje do Božića
    Morat ću probati raditi po ovom receptu od Peterlin...

  3. #253
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    glede ivkinih zelenih rajčica
    ja baš gledala danas zeleni paradajz na pijaci i sve si mislim kiselila bih al ne znam kako.
    može neki hint koliko čega za npr kilu zelenih rajčica?

  4. #254
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    za zelene rajčice sam našla ovo na netu...http://www.recepti.covermagazin.com/?p=2542

  5. #255
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    i odma ja imam pitanja:

    Kisela zelena rajčica

    Sastojci:
    2 kg zelene rajčice
    2 l octa 3%
    8 dag soli
    5 dag para u zrnu
    Priprema:
    Zelene rajčice oprati i staviti u ključalu vodu da prokuhaju 2 do 3 minute. Oprati tegle i zagrijati ih u pećnici na 120°C.
    Tople rajčice izbockati vilicom i poslagati u tegle, dodati kopar po želji, list višnje, očišćeni korijen hrena i papar.
    Popunjene staklenke preliti kipućom mješavinom vode i octa, zatvoriti. Zatvorene staklenke umotati u topli prekrivač i ostaviti da odstoje 24 sata.


    jel ovo prva ključala voda nije ona ista s kojom se preliju rajčice? to su dvije šerpe? jedna za kuhanje druga za smjesu octa i vode?
    i koliko vode za smjesu ocat-voda?
    i zašto dvije litre octa mislim?

  6. #256
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    te dvije litre octa 3% su 1,5 l vode i 0,5 l 9% octa. to je neka moja računica jer ne znam od kud mi drugačije 3% ocat.
    a vodu ja ne bi uzela istu, u ovoj prvoj su se skuhale beštije :smajlićkojipojmanema:
    Posljednje uređivanje od babyboys : 29.09.2010. at 20:41

  7. #257
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ivka, daj recept za motar.

  8. #258
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    za motar ti je sad kasno, treba se brati krajem proljeca, pocetkom ljeta

    mm ga je ukiselio, ne ja, ali mislim da je stavio otprilike pola octa pola vode
    sad kad ga jedemo mi je malo prekiseo

  9. #259
    Ares avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    402

    Početno

    Dobila sam nar, voljela bih napraviti sok ili sirup, ima li tko recept?

  10. #260
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    ja sam nar prepolovila i iscjedila kao naranču
    to je onako za odmah popiti

  11. #261
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    a možeš taj sok ukuhati kao žele ili ga pomješati s recimo, jabukama i napraviti marmeladu

  12. #262
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    polako je vrijeme za podići ovu temmu. meni u zimnicu spada sve, i sokovi, marmelade, sirupi, likeri, kompoti, kiselo...
    mi toga preko ljeta jako malo trošimo, više jedemo svježe voće i povrće, ali sve volimo imati čitavu godinu.

    sok od bazge i od bagrema sam napravila.
    ovaj vikend su na redu jagode -đem, marmelada,sok i liker.
    i dalje po redu, kako što stiže.

  13. #263

    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    106

    Početno

    molim savjete i/ili linkove za pekmez/džem/marmeladu... od jagoda bez šećera.

  14. #264
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Jel može izvještaj o cijenama od vas koji se krećete po placevima? Što je na vrhuncu, gdje ima da je dobro...

  15. #265

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    stiglo vrijeme jagodica: na Dolcu 8 kn kila losijih (pred kraj radnog vremena; taman za dzem, pekmez)
    Zgnjeciti jagode i kuhati (jakooo dugo) dok se ne zgusnu. ja stavim malo secera. Vruc dzem u vruce staklenke, zatvorim, pod poplun dok se ne ohladi. Tako bez konzervansa traju cijelu godinu (al sumnjam da bi i bez secera moglo tako jer je i on konzervans)
    Prefinooooo

  16. #266
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj štrigica prvotno napisa Vidi poruku
    ne znam kako se to kaže u ostatku Lijepe naše, ali kod nas je vrime za ukiselit ljutiku... Napunit bodu koliko stane i ulit priko vinskog octa... i gotovo...

    ako je ocat prejak može ga se razblažit vodom a začini kako tko voli... ljutika se ne kuha pri spremanju za zimnicu...
    znaci samo ocat i nista vise?
    vinski?
    ocat se skuha pa ohladi ili nista?
    sol?
    staklenke se zatvore poklopcem ili selotejpom?

    lani mi je propalo hrpa povrca jer se nije ukiseljelo, ne bi htjela da mi i ljutika propadne :/

  17. #267
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    jel netko našao rog crvene paprike makedonske? za ajvar, pinđur itd

  18. #268
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    ima paprika roga na dolcu, aliu su još skupe, 8 i 9 kn kila, barem je bilo tako u petak. za 10-ak dana će i one biti 5 kn max za kilu, onda se već i isplate.

    ja sam u subotu ukiselila krastavčiće male. sad se sam nadam da su dobro ispali i da će ostat ok, lani su mi se zamutili

    napravila sam za sad samo višnjevac, liker od ribizla, liker od kupine i krastavce.
    danas ću valjda šljive staviti za knedle, i marelice ako mi se bude dalo.

    a ajvar, pinđur i ostale divotice od idućeg tjedna

  19. #269
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    ja sam nakuhala brdo šalše, nešto paradajz juhice i sada smišljam šta s ostatkom paradajza...
    Mislila sam napravit nešto kao umak od povrća, paradajz, paprike, možda patliđan i tikvice...sve to skuhat, možad samljet i spremit u teglice. Jel ima netko recept za takvo što?

  20. #270
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Kosjenka
    Mislila sam napravit nešto kao umak od povrća, paradajz, paprike, možda patliđan i tikvice...sve to skuhat, možad samljet i spremit u teglice. Jel ima netko recept za takvo što?
    pa eto ti recept. začini po želji i kada stavljaš u tegle, na vrh svake stavi tanki sloj ulja.

    osim toga možeš napraviti sušene rajčice u ulju, pinđur, ljutac, kečap,ciganski grah... za sve to imaš recepte na ovoj temi.

  21. #271
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    E žene meni treba dobar recept za paprike, paradajzerice, kisele.
    U tome sam skroz počenik i nikada nisam ništa kiselila, a htjela bih da na ispadne oko 10 flašica onih od cca 1kg.
    Recepte molim i ima li još nešto aktualno sada, možda pečene rog paprike?!?

  22. #272
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    to su one jabučice? ja sam ih danas kupila, punit ću ih ribanim zeljem.
    a kiselit ih možeš ko obične paprike, ima recepata nekoliko u ranijim postovima, potraži.

    sad ima onih malih krastavaca, za kiseljenje, meni je za paprike peć prerano i prevruće.

  23. #273
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Molim pomoć!
    Kompot od šljiva planiram kuhati po ovom http://http://www.coolinarika.com/re...pot-od-sljiva/ receptu, a pelate po ovom http://www.blogoye.org/kuhinjica/685...ajz+pelat.html receptu. E sad, kako se meni čini, i jedno i drugo se zapravo dunsta, kuha u staklenki u vodi, no u receptu za kompot kaže da se u šerpu nalije vode do 3/4 staklenke, a u receptu za pelate voda mora prekriti staklenku za 3 cm. Sve to skupa ne bi bio problem da ja imam tako duboku šerpu ili lonac da mogu prekriti staklenke od litru jer malih, od pola litre nemam. Imam nekih manjih i vjerojatno ću stavljati u njih, ali me jednostavno zanima zašto se pelati ne mogu praviti isto kao kompot.

    Tnx

  24. #274
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Nitko baš?

  25. #275
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    Citiraj superx prvotno napisa Vidi poruku
    E žene meni treba dobar recept za paprike, paradajzerice, kisele.
    U tome sam skroz počenik i nikada nisam ništa kiselila, a htjela bih da na ispadne oko 10 flašica onih od cca 1kg.
    Recepte molim i ima li još nešto aktualno sada, možda pečene rog paprike?!?
    ja sam kiselila te prošle godine...
    očistila ih i oprala, posložila u teglice i zalila sa mješavinom 8 dcl vode i 2 dcl octa, dve žličice šećera i dva žličice soli...to je omjer ali za tu količinu paprika trebalo mi je preko nekoliko litara tog naljeva...
    od 10 kg paprike ispalo mi je 19 teglica od kilu...
    kad sam napunila, začepila sam ih i stavila u lonac do 3/4 staklenke da bude u vodi, prokuhala par minuta i okrenula na poklopac i stavila pod deku dan, dva...
    i bile su fakat super...

  26. #276
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    javljam svekolikom zainteresiranom pučanstvu da sam jutros na dolcu vidjela rog papriku 3 kg za 10 kn na više mjesta. na jednom mjestu čak ima 2 kg za 5 kn. nisam kupovala jer sam išla na posao, tako da ne znam kakva je, ali u svakom slučaju, ima je.

  27. #277
    slavonka2 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Sv. Nedelja
    Postovi
    509

    Početno

    Pitanje.... da li je netko bio skoro na dolcu ili trešnjevci i da li je još uvijek cijena roge ovako niska tj. može li se naći? Mi smo u potrazi i da sutra ne lutamo svaka pomoć bi nam dobro došla. U Samoboru na placu je roga 10 kn kila. Pobjegla nam akcija koju je javila babyboys jer nam je mali bio bolestan.

  28. #278
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    ima još, može se naći na dolcu.

  29. #279
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Citiraj anchi pp prvotno napisa Vidi poruku
    Moja zimnica je za sada slatka - džemovi od višanja, šljiva, smokava i bundeve.
    Spremam se peći papriku, pa je onda zamrznuti, a dio bi ukiselila.
    Prošlu zimu smo otkrili pečenu kiselu papriku, pa sad kad je sezona budem malo eksperimentirala oko toga.
    Ali, ako je netko radio, možda ima kakvu uputu
    Iiii?! Ima tko recept za papriku?

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Probala ja prošle godine višak pečenih paprika konzervirati na uobičajen način (obično ih zamrzavam i to je ok).

    Daklem, pokus nije uspio.

    Ja sam pečene paprike ogulila i ubacila u sterilizirane staklenke (male), dodala češnjak i zalila rasolom kao za miješanu salatu (sol, šećer, ocat, voda).

    Nije valjalo. Zakipile su mi i iako su se kasnije izbistrile, bacili smo ih. Bilo je fuj prekiselo. Nešto sam zeznula... Vjerojatno je igra u tome da ih moraš guliti rukama pa uđu bakterije, to nikad nije kao kad iz pećnice ili lonca puniš staklenke.

    A ove godine smrznula sam ih ponovo. Smrznem pečene i nezačinjene. Ne čuvam dulje od Božića. Kad odmrznem, začinim (sol, kosani češnjak, papar, ulje i ocat, obično balsamico ali može i drugi). Odgovara i zeleni peršin, ali to su već detalji.
    I ja sam si zamislila kako cu pecene i zacinjene paprike mocu spremiti u teglice i u frizider,pa da izdrze neko vrijeme ( mjesec-dva). Ali sad citam malo po netu da to izgleda ne ide tako, da se kvare...
    Sta zbilja one nikako, nikako ne mogu stajati,a da nisu smrznute?

    I da li se mogu zacinjene ( ulje, ocat, sol) zamrznuti ili je bolje nezacinjene?

  30. #280
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    ja ih zamrzavam nezačinjene, uvijek.

  31. #281
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Citiraj babyboys prvotno napisa Vidi poruku
    ja ih zamrzavam nezačinjene, uvijek.
    zasto?
    Ima nesto zasto je bolje nezacinjene ili kako kome pase?
    Nisam ih nikada prije zamrzavala, pa ne bi htijela da ih upropastim...

  32. #282
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    ne znam zašto. tako me naučila mama. :dunno:
    nismo nikada ni razmišljala o tome

  33. #283
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj ani4 prvotno napisa Vidi poruku
    zasto?
    Ima nesto zasto je bolje nezacinjene ili kako kome pase?
    Nisam ih nikada prije zamrzavala, pa ne bi htijela da ih upropastim...
    Može se zalediti i začinjeno, ali čemu? To radiš samo ako ti ostane nepotrošeno već začinjeno. Češnjak je bolji ako ga staviš svježeg. Inače zna poprimiti neku gadnu plavosivu boju (ali to ovisi i o posudi u kojoj je, ne znam toliko kemije, nešto oksidira i gotovo je. Ovak, zalediš nezačinjene (može i neoguljene, kaže moja kolegica s posla da se puno lakše gule kad su prethodno bile smrznute), staviš svježi češnjak i druge začine i udri! Uostalom, probaj na oba načina pa vidi što ti više odgovara.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 28.10.2011. at 09:10

  34. #284
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    definitivno zalediti neoguljene paprike, sa smrznutih koža spada ko rukavica

  35. #285
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    curke moje imam doma dud koji svake godine raste i buja sve vise i vise...nikada ga ne jedemo niti radimo ista od njega uvjek propada i bacamo ga u smece...

    no ove god isla malo istrazivati no nema bas nista "pametno" o njemu ...pa sta da radim s njime???...opet u kantu za smece...inace crni dud je...

    citala da se moze raditi dzem ...no to nitko nevoli ,eventualno pekmez ...jel se moze raditi uopce pekmez i kako ?...napominjem NIKADA nisam radila nista slicno...

  36. #286
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Daj mi napiši adresu - obožavam dud.

  37. #287

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    ajme, lidać, zašto ga ne klopate? obožavam dud...mi ga zovemo "murva", ali ga nisam nigdje vidjela godinama

  38. #288
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    da i mi zovemo "murva" no danas surfajuci svugdje pise dud pa eto da budem "pismena"...heh...

    ma neznam nikome nije privlacna i nitko to nece da jede...vec smo ju i par puta rezali svebdo zemlje ,no raste li ga raste...ali ove godine je posebno ogromna,uzdize se preko telefonskih zica...

    pa eto odlucili probat mozda nekaj s njom napravit,no neznam kaj...

  39. #289
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    možda sirup ili sok?

  40. #290

  41. #291
    gugolina avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    194

    Početno

    Kuharice, gdje u Zagrebu kupiti gorušicu? Bila sam u Dioni i Konzumu, nemaju. Kod nas u ČK se to kupi u ljekarni, ali ovdje u ZG isto nemaju po ljekarnama. Htjela bih ukiseliti par teglica krastavaca i sutra bih to negdje trebala nabaviti. U bio&bio imaju samo crnu gorušicu, a to pak ne znam ni što je.

  42. #292
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Citiraj lidać2 prvotno napisa Vidi poruku
    da i mi zovemo "murva" no danas surfajuci svugdje pise dud pa eto da budem "pismena"...heh...

    ma neznam nikome nije privlacna i nitko to nece da jede...vec smo ju i par puta rezali svebdo zemlje ,no raste li ga raste...ali ove godine je posebno ogromna,uzdize se preko telefonskih zica...

    pa eto odlucili probat mozda nekaj s njom napravit,no neznam kaj...
    sory kaj ovo nisam prije vidla, ja radim pekmez i sok, malo ostavila za murvino vino ( bumo vidli kj bu od toga), malo zaledila, dosta podjelila.
    nisam skužila zakaj ga ne jedete, moji klinci ga obožavaju.

  43. #293
    gugolina avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    194

    Početno

    Našla sam u bio&bio ali među čajevima

  44. #294
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Podizem. Pocinje sezona...

  45. #295
    Slucajno tu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2014
    Postovi
    67

    Početno

    Kada kiselite krastavce

  46. #296
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    sad, berem i kiselim kako sazrijevaju

  47. #297
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Do sad sam spremila:
    pekmez od malina i sirup od malina + nešto malina u škrinji za kolače,
    pekmez od marelice
    pekmez od jagoda
    susjeda mi ukiselila krastavce (15 teglica) i ciklu (15 teglica)

    u planu je još ajvar, miješana marmelada, samo da mi dozriju jabuke, dunje i kruške i pekmez od grožđa - navodno je jako dobar. Na žalost sav paradajz mi je na vrtu propao, pa ove godine neću pripremati paradajz sos. prvi put nakon 5 godina moramo jesti kupovni...

    Nego, otovrila sam drugu temu da pitam kako se pripremaju prirodni sokovi (pasterizacija i to) ali mi nitko nije ništa odgovorio. Pa evo ovdje pitanje: kako spremiti prirodni sok (bez šećera, konzervansa) za zimnicu?

  48. #298
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    teško, osim ako imaš malo vška leda

  49. #299
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Ok, a kako da ja maknem košticwe od kupina za džem - nemam nikakvu pasirku niti išta slično.

    blender pa koz sito? Ili?

  50. #300
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    znam da nije odgovor, ali sto te smetaju kostice?
    da, mislim da je to rjesenje, blender ili štapni pa sito, ali po meni je to gubitak vremena i dragocjenih vitamina

Stranica 6 od 16 PrviPrvi ... 45678 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •