Pokazuje rezultate 1 do 24 od 24

Tema: Kremasti kolači od vanilije

  1. #1
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno Kremasti kolači od vanilije

    Većina kolača na koje nailazim su od čokolade, nekog sira tipa mascarpone, plus neko voće.
    Ja bih neki fini kolač s kremom od vanilije, a da nisu kremsnite i princes krafne.
    Bez lisnatog tijesta i keksa u podlozi, s nista ili malo cokolade u tijestu i bez kreme ili glazure od cokolade. Ima li tko neki zgodan recept?

  2. #2
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Ledene kocke, ledene kocke s voćem?
    Kakvu bi kremu, pudingastu ili od jaja i maslaca?

  3. #3
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Jaja i maslac.

  4. #4
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Moje ledene kocke:
    Tijesto: 5 čvrsto tučenih bjelanjaka sa 5 jušnih žlica šećera. U to umijesati 5 jušnih žlica brasna i 1/2 praška za pecivo.
    Ispeći da lagano zažuti. Preliti sa skuhanom otopinom od 2 dl vode i šećera po želji, ja stavim šalicu za kavu šećera.
    Krema : 9 dl mlijeka zakuhati, i u zakuhamo dodati istučenu smjesu 5 žutanjaka, 5 žlica šećera, 5 ravnih jušnih žlica gustina. Kuhati par minuta. U kuhano izmijesati pola do cijeli putar.
    Preliti po tijestu.
    Kad se ohladi staviti šlag.

  5. #5
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Cheesecake: samljeti oko 20dkg keksa i oko pola mekanog putra. Staviti u okrugli kalup i peći 10ak minuta. Izmiksati 3-4 jaja sa 3-4 žlice šećera i 600g abc sira. Uliti na kekse. Peći dok povrsina ne zazuti i postane elastična.
    Kad je pečeno na vrh se stavi 2-3 kisela vrhnja izmijesana sa 2-3 žlice šećera i vrati u pećnicu na 10ak min. Pećnicu se moze ugaditi čim se stavi taj sloj od vrhnja.
    Ja na vrh stavim i sloj narezanih jagoda u preljevu za tortu.
    Upravo ga jedem

  6. #6
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Bijela pita: tijesto od 28 dkg brašna, 1/2 praska za pecivo 15 dkg šećera, 7dkg putra, 1 jaje, 3 žlice mlijeka. Podojeli na tri dijela, razvalja se i pece na preokrenutom plehu svaki posebno.
    Krema se kuha od 1/2 l mlijeka i 4 zlice brasna. U ohladenu se doda 15 dkg istučenog putra i oko 20 dkg šećera.
    Namaze oblatne i pusti stajati preko noći.

    To su 3 moja bijela kolaca koja jako često radim.

  7. #7
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Jaja i maslac.
    Uh jako. Meni se samo u maslac i jaja jako osjete jaja. Draže su mi pudingaste kreme(mlijeko i nekakvo brašno)

  8. #8
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Uh jako. Meni se samo u maslac i jaja jako osjete jaja. Draže su mi pudingaste kreme(mlijeko i nekakvo brašno)
    Zapravo nemam nista protiv mlijeka i brasna, samo ne bih puding.

    Sanjarim o nekom kolaču kojeg nisam jela, s kvalitetnom kremom i nekim biskvitom sa ili bez nekih ljesnjaka, oraha. Cak sam si dala truda pretrazivati, ali vecina kremastih kolača je na bazi sira, voca i cokolade. Kod stranih kuharskih stranica mozes staviti filtere, al sve se danas svodi na sto jednostavniji i brzi kolač. Htjela sam filter staviti na vrijeme, da mi ne nudi kolače koji se rade 20 minuta, ali ni ne mozes, mozes maksimalno vrijeme odabrati, a ne minimalno. Mozes filtrirati jednostavne, jeftine, brze.

    Hocu bas nesto bozanstveno

  9. #9
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Moje ledene kocke:
    Tijesto: 5 čvrsto tučenih bjelanjaka sa 5 jušnih žlica šećera. U to umijesati 5 jušnih žlica brasna i 1/2 praška za pecivo.
    Ispeći da lagano zažuti. Preliti sa skuhanom otopinom od 2 dl vode i šećera po želji, ja stavim šalicu za kavu šećera.
    Krema : 9 dl mlijeka zakuhati, i u zakuhamo dodati istučenu smjesu 5 žutanjaka, 5 žlica šećera, 5 ravnih jušnih žlica gustina. Kuhati par minuta. U kuhano izmijesati pola do cijeli putar.
    Preliti po tijestu.
    Kad se ohladi staviti šlag.
    Beti, je l to dosta slatko? Ja sam vidjela slican recept, tijesto se zalije mlijekom. Ali su se neki žalili da im je tvrdo i žilavo tijesto. Jesu smotani ili je bolje slatku vodu nego mlijeko preliti?

  10. #10

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    122

    Početno

    Kod nas su obožavani ledeni vjetar, mrak torta s orasima/lješnjacima (s Recipeci), razne varijante Pavlove i rolada Ane Ugarković.

  11. #11
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Jesi probala splitsku tortu?

  12. #12
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ledeni vjetar, Pavlova mljaaac

  13. #13
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Tijesto bude super kad se zalije tim kao šerbetom. Doduše nije baš šerbet, jer ja stavim manje šećera. U sve kolače stavljam i inače manje šećera.

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Većina kolača na koje nailazim su od čokolade, nekog sira tipa mascarpone, plus neko voće.
    Ja bih neki fini kolač s kremom od vanilije, a da nisu kremsnite i princes krafne.
    Bez lisnatog tijesta i keksa u podlozi, s nista ili malo cokolade u tijestu i bez kreme ili glazure od cokolade. Ima li tko neki zgodan recept?
    Šnenokle

  15. #15
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ovo je moja mama radila:

    U veliku duboku vatrostalnu zdjelu na tanke fete izrezati 1.5 kg oguljenih kiselih jabuka da sloj bude 2 prsta visok pa ih zažutit s cukarom na vatri dok ne omekšaju. Dodat iscijeđenog limuna i 1/2 dl ruma.
    Stavit sa strane.

    Litru mlijeka sa štapićem vanilije ili vanilicukarom grijati do vrenja.
    Izbatit 4 žutanjka s 200g cukara i 140g brašna, pomiješati s malo mlijeka (koje se u teći grije) pa ulit smjesu u uzavrelo mlijeko, kuhat i miješat dok se ne zgusne. Prelit preko jabuka.

    Izbatit 4 bjelanjka s 2-3 ožice cukara, dodat limunovu koricu i pola kikare nasjeckanih oraha/bajama pa premazat preko žute kreme. Zapeć u špaheru dok bjelanjci ne potamne.
    Dobro ohladit u frižideru.
    ___________________________________________

    (P.S. zamišljeno je da se reže i vadi u "trokutima" kao torta, ali ne bude baš toliko čvrsto, vadi se na kraju velikom žlicom i raspadne se na tanjuru )
    Posljednje uređivanje od čokolada : 13.05.2023. at 22:47

  16. #16
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Ovaj je božanstven (radila sam s običnim orasima i medom umjesto javorovog sirupa): Chestnut and pecan millefeuille


  17. #17
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    pratim

  18. #18
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Hvala vam!
    Nisam cula za splitsku tortu, izgleda mi fora, to cu probati. Coksa, tvoj recept mi je bas zabavan, dijalektalno i ono napisan za prave domacice, bez detalja
    Jucer sam s djetetom neki najjednostavniji radila, al bas mi fali tih, u prvom redu necokoladnih recepata. Nije mi problem napraviti tijesto za pitu (austrougarsku, a ne tursku) ili neki biskvit, tijesta s keksima su mi odbojna. To mi dodje kao da kupim gotovi umak za bolonjez. Moze kao šverc, ali nije mi privlačno.

  19. #19
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Nama je splitska baš bila fina, često za druženja i neke svečanije prilike.
    Možda bećar šnjite, doduše idu smokve i groždjice.
    Posljednje uređivanje od Kosjenka : 14.05.2023. at 21:49

  20. #20
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Vanilija mak šnite
    obožavam!

  21. #21
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    za pitu (austrougarsku, a ne tursku) lijepo , kod mene još uvijek u glavi pita= austrougarska

  22. #22
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Crostate sa slastičarskog kremom, odnosno tarte istog tipa, s voćem ili bez, je prvo sto mi pada napamet. Ima varijanti gdje se krema peče, ili se pečeno tijesto puni kremom.

  23. #23
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Rafaelo kocke tko voli kokos.. Ima varijacija, ja sam radila nešto slično ovima:
    https://recipeci.com/rafaelo-kremast...kokosom/18054/

  24. #24
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    za pitu (austrougarsku, a ne tursku) lijepo , kod mene još uvijek u glavi pita= austrougarska
    Potpis!

    Kad smo već kod tih pita, prhko tijesto može se i drugačije oblikovati. Evo ovo sam na brzinu našla - košarice od prhkog tijesta s kremom od vanilije i voćem: https://www.telegram.hr/super1/life/...e-kompliciran/

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •