Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234
Pokazuje rezultate 151 do 200 od 200

Tema: varaždinsko rodilište

  1. #151

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    Pa žena rađa zar ne, onda se vljda nju treba pitati kako želi roditi, klečeći, čučeći, na stolčiću ili u položaju kukca.
    Da, tak bi to trebalo biti.

  2. #152

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    Pošto mi se približava termin, i pošto ću uskoro ići u Vž u bolnicu na pregled, da li tko zna da li dr. Jukić radi u trudničkoj ambulanti? Jer koliko mi se sad čini, ima tu više doktora i izgleda da svaki dan radi netko drugi. Dobro, mogu ja i nazvati i raspitati se, ali kad sam već tu, pa da i to pitam...

  3. #153

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    radi, piše ti na vratima koji dan, međutim uvijek može nešto iskrsnuti pa je dobro dan prije pitati.
    Nadam se da se mogu i na tečaju postavljati pitanja, barem su se mogla dok sam ja bila.

  4. #154

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    radi, piše ti na vratima koji dan, međutim uvijek može nešto iskrsnuti pa je dobro dan prije pitati.
    Nadam se da se mogu i na tečaju postavljati pitanja, barem su se mogla dok sam ja bila.
    Hvala na informaciji. Što se tiče postavljanja pitanja na tečaju - dapače, moglo se pitati i dok sam ja išla na tečaj, samo eto, ne sjetiš se svega kad si tamo.

  5. #155

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    569

    Početno

    Ja sam oba djeteta rodila u Varazdinu , s tim da sam Vanju rodila u novom rodilistu.
    Inace, cijeli svoj porod sam ispricala na picama s poroda, ali za one koji nisu procitali, samo da kazem da sam imala oba carska , s tim da se drugi porod poprilicno zakomplicirao.
    Kad sam rodila Luku bila sam poprilicno neiskusna sto se tice dojenja i nisam mislila da je lose ako ga sestre bez mog odobrenja nahrane. Poslije sam shvatila da je to bila jako velika pogreska jer Luka vise nije htio primiti cicu, a i kad je uhvatio cekao je da mu mlijeko potece, a ne da on vuce.
    Vanju sam rodila u sest sati navecer i oko dva u noci je dosla djecja sestra i pitala me da li ju hocu staviti na cicu i ja sva presretna uzelu nju k sebi i Vanja je cicala :D .
    Iz mog primjera se vidi da sam naisla na dvije potpuno razlicite sestre tako da se vi morate izboriti za sebe i vec prije nego sto udjete u radjaonu morate znati sto hocete i morate se boriti za sebe.
    Bila sam u bolnici devet dana tako da sam vidjela puno sestara, s tim da je bilo stvarno ljubaznih ,ali i onih koje ne da su bile neljubazne nego jednostavno bezobrazne i na takve se morate pripremiti.

  6. #156

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Sad sam skužila da neke trudnice, i neke bivše rodilje uopće na znaju da u varaždinskom rodilištu imaju strunjače.
    Ako tko ima noviju vijest, u smislu da ih je koristio za nešto - molimo da javi.

  7. #157

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    vz-zg
    Postovi
    34

    Početno

    Rodila sam prije 3 mjeseca i primalja mi je rekla da imaju i strunjace, ali meni je najvise pasalo stajati, a i oni kreveti u novom rodilistu su udobni kao strunjace.
    Ne znam da li se radi o istim strunjacama (ili imaju jos neke), ali strunjace ti postave oko stolcica kada radjas na stolcicu.

  8. #158

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Radi se ja mislim, o istim strunjačama. Po tome bi se mogla sa stolčića (ako ti ne paše) lagano spustiti i u čučeći, klečeći ili četvoronoški položaj.
    Mada, i oni moderni kreveti su "proradili", tako da mislim sada možeš bez problema tražiti dizanje naslona i spuštanje nogu odnosno donje polovice kreveta. To je isto dosta udoban položaj.

    A što kažu primalje na svojim web stranicama, posjetite ih


    Ovih blagdanskih dana nam doletješe i dvije Rode u naše rodilište. , za jednu znam da je prezadovoljna porodom (iako se strašno bojala kako će biti zbog sjećanja na prvi), a od druge čekamo vijesti.

    Sve najbolje vam želim, i da nastavimo u ovom pozitivnom duhu i u sljedećoj godini.

  9. #159

  10. #160
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Erika

  11. #161
    Hera avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Vž županija
    Postovi
    509

    Početno

    Ja sam već to upisala na jedan drugi topić, ali ću i ovdje ako čita koja cura koju zanima - za tečaj u rodilištu zovete sad na drugi br. telefona 393-108 (osim ako već tko to tu i nije napisao prije mene, a ja propustila, kako imam stari br. zapisan još od početka godine, pa nisam provjeravala nakon što više sestra Erika ne vodi tečaj).

    Uglavnom, nakon 3. prespajanja, doktor mi je rekao, što se informacija tiče, nek dođem u utorak u 6 popodne u rodilište i sve ću saznat. Čula sam da su cure mogle dobiti bar općenite info (mnoge su rekle korisne) na tom telefonu, ali sada on očito baš i nema neku svrhu. Nadam se ipak da tečaj nije otišao korak unazad...kad završim, javim vam svoj dojam.

  12. #162
    desiree

    Početno horor 1. porod u vž

    Moja sestrićna je neki dan rodila svoje 1. dijete i ne mogu vjerovati da su ženu držali 25 sati u trudovima da bi na kraju bio carski.Jel to ljudski čekati 25 h ako su vidjeli da se ne otvara?!da se i otvorila nebi više imala snage za tiskanje nakon toliko mučenja!toliko o humanom porodu u vž!

  13. #163
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    tako rade i u ŠI rodilištu, jer carski je uvijek zadnja opcija, ako se ne otvara daju neku kemiju za omekšavanje grlića pa treba vidjeti hoće li djelovati... moja frendica nije htijela na carski ali beba je bila postavljena čelom naprijed pa nije nikako mogla proći, i sljedeći dan su napravili carski

  14. #164
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    A da li netko zna kakva je procedura ukoliko ja iz Sesveta želim doći u Vž roditi?
    Kome se treba javiti i kada?

  15. #165

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    javi se glavnoj sestri rađaone, gđi. Eriki Spirić, ona se uvijek veseli kada trudnice žele dodatna objašnjenja.

  16. #166

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

  17. #167

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Malo ću OT .

    Cure iz Vž, lijepo vas molim, pogledajte ovo:

    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=34832

    Hvala.

  18. #168

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno Re: horor 1. porod u vž

    Citiraj desiree prvotno napisa
    Moja sestrićna je neki dan rodila svoje 1. dijete i ne mogu vjerovati da su ženu držali 25 sati u trudovima da bi na kraju bio carski.Jel to ljudski čekati 25 h ako su vidjeli da se ne otvara?!da se i otvorila nebi više imala snage za tiskanje nakon toliko mučenja!toliko o humanom porodu u vž!
    Desiree, žao mi je zbog muka tvoje sestrične. Carski rez je zadnja opcija, on nosi svoje rizike veće nekoliko puta nego vaginalni porod. Zato pokušavaju ako ikako ide vaginalno. Nadam se samo da nije 25 sati bila na dripu (kako im se zna "omaknuti" ta kemijica za dobar dan) ... jer to ne bih poželjela prvo sebi a niti kome drugom. Neke žene (češće one koje imaju prethodno definiran stav i nečelnu želju za vaginalnim porodom) lakše podnesu muke i taj put pokušavanja svega prije odluke za carski.
    Međutim kod žena koje porod smatraju nečim "što treba čim prije završiti i zaboraviti" (a tome dobrano podlogu daju priče o rodilištima/pokretnim trakama za rađanje), pitanje je koliko same blokiraju šanse za napredovanjem vaginalnog, pa u tom kontekstu ne znam kako vrijeme i odlaganje carskog ide ili ne ide u korist vaginalnog. To bi se u komunikaciji sa rodiljom možda i moglo iščitati , ali na žalost ponekad se čini da su svi propustili baš to predavanje (imaš priču od Poslid i njezina 3 carska).
    Možda ćeš olakšati svojoj sestrični gorak okus poroda ako joj isprintaš i odnoseš ove tekstove.
    Niskorizični carski rez povećava rizik smrtnosti novorođenčeta
    Dr. Michel Odent: Tisuću i jedan razlog da vam ponude carski rez (drugi dio)
    Dr. Michel Odent: Tisuću i jedan razlog da vam ponude carski rez (prvi dio)
    Dojenje nakon carskog reza
    Priča iz Kanade
    Rođenje Hanne - priča o VBAC porodu

    I za kraj, priča naše Smajlića, koja je imala gorak prvi porod, i težak i dug drugi porod, ali koji je ipak završio vaginalno, onako kako je majka priželjkivala. Njezini napori i muka su na kraju dali rezultat koji su svi željeli, moglo je i ne završiti tako.

    Smajlić, priča s poroda

  19. #169
    mama maria

    Početno

    i ja sam rodila u Varaždinskom rodilištu prije 3 mjeseca i mogu sa ponosom reći da je rodilište zaista ok.Što se tiče opreme,zaista je super opremljeno,babice su super,uljevaju nadu i imaš osijećaj sigurnosti.Tako da ako uskoro ponovo ostanem trudna,(jer želim si silno još jednu bebicu),definitivno bi uživala u trudnoći bez straha gdje i kako ću roditi:Samo sljedeći put vodim svoga muža sa sobom...To mu ne gine..

  20. #170
    Hera avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Vž županija
    Postovi
    509

    Početno

    Ja sam rekla da ću napisati utiske s tečaja, pa evo,

    Svaki prvi utorak u mjesecu u 18.00 (ulaz na hitni prijem), kreće novi ciklus tečaja, 4 predavanja - prema riječima dr. Dokuzovića, novog voditelja, skraćeno "da bi se nama olakšalo da ne dolazimo tako često, a i primjećeno je da su danas svi bolje educirani", pa je tako izbačen prirodan porod i obilazak rodilišta "da ne bi unijeli kakve bakterije ili viruse" - do kraja tečaja, bilo je više nego jasno da je od svih predavača on jedini stava da je to trebalo ukinuti. I tako to počinje.

    1. utorak - dr. D. drži uvodni dio o kućnom redu i nekim osnovnim stvarima - uglavnom, ako ste malo čitale Rodu i sl., za vas ništa novo. Ima prilično pozitivan stav prema prisustvu pratnje na porodu jer "su oni primjetili da rodilje traže manje lijekova, da porodi idu s manje komplikacija, brže, lakše, očevi pripomognu ponekad oko sitnica koje inače rade babice itd., pa je i medicinskom osoblju onda lakše", naglašava kako je on to podržavao itd. Isto tako, nebrojeno puta naglašava kako su drip, epiziotomija itd. ponekad neizbježni jer je Vž rodilište državno, ne privatno, nije arhitektonski prilagođeno dugotrajnom prirodnom porodu (nema moderni ctg, boravaka i sl. gdje bi žene i pratnja dugo čekali, šetali itd. dok ne počne porod) i kad je gužva u boxevima, porodi se moraju pridružiti. Uspoređuje dolazak žene na porod s popravkom auta u servisu i sl. i čitavo vrijeme se obraća muževima (govoreći im što će oni vidjeti/raditi/doživjeti kad ženu dovezu u rodilište, skoro da nas žena tamo i nema) tako dugo dok jedna iziritirana trudnica to glasno ne primjeti, pa onda primjenjuje "mekaniji" pristup i obraća se parovima (bili smo svi u paru osim jedne trudnice prvi utorak). Uglavnom, naglašava pozitivan stav i to kako se želi omogućiti ženama lijep porod, da dođu ponovo itd. naglašavajući pritom ograničenja koja oni kao državno rodilište imaju i nažalost ih to malo ometa u svemu tome, ali ja se osobno ne mogu oteti dojmu da je to usiljeno pozitivan stav (a možda je to zbog neuspjelih šala na temu rodilja/autoservis), iako, s obzirom na ono što sam čula prije, pa i nisam puno očekivala od tog predavanja, sveukupni dojam je pozitivniji nego sam očekivala.

    2. utorak - dr. Juković ima temu komplikacija u trudnoći i pri porodu, doista nezahvalna tema, posebice što je prije nje u prethodnom programu (tečaj od 6 utoraka) išao prirodan porod, pa je to bio lagani uvod, vjerojatno se onda i ovo lakše probavi. No, sve u svemu, dr. J. završava svoje izlaganje u sat vremena, nastojeći nam sve to približiti na jednostavan način, priznajući da je u početku njegovih predavanja dobio kritike da je sve to previše stručno interpretirano, pa možda svi nisu razumijeli ili su se previše preplašili, tako da si stvarno daje truda sve objasniti laički. I onda ga mi maltretiramo još s tisuću pitanja koja imaju i nemaju veze s komplikacijama, tj. sa svime što nam je palo na pamet. Čak je tražio da nam donesu stolčić iz rađaone da ga vidimo, iako je to bilo u planu za idući utorak, ali mi smo ga ugnjavili...Uglavnom, on je jedna tako pozitivna, otvorena i pristupačna osoba (ili, kako je sam sebe opisao, brbljava) da vas jednostavno osvoji i osjećate se da ga možete pitati apsolutno sve što vam padne na pamet i nijedno pitanje nije glupo.

    3. utorak - sestra Erika koja govori o porodu, kad u rodilište, kako se pripremiti, što ponijeti, što nas tamo čeka, koji postupci su rutinski, tj. ako ih ne želimo, kad i kome to reći, što će tijekom poroda raditi primalja, što kad se beba rodi, do dolaska na odjel...ono što me najviše fasciniralo kod nje, bilo je kad je rekla da radi u rodilištu 32 godine i da se osobno sama srami kad se sjeti kako su se nekad ponašali prema rodiljama (npr. na pitanje "kakvu mi to injekciju dajete", odgovor bi bio prvo "a što ste vi po struci", pa onda dalje....) i kako je njen stav da se treba poštivati želja svake rodilje i da danas oni to nastoje iako je bilo teško promijeniti stav svih (to su valjda oni izuzeci kojih još uvijek ima) - fascinantno je stvarno da netko s toliko godina iskustva može tako pozitivno promijeniti stav (iako ja ne mogu vjerovati da je ona spadala baš u tu skupinu "negativnih", ne bi tada nikad napravila toliki pomak u rodilištu, koji joj svi priznaju), dok često slušamo o mlađima koji nisu odmakli daleko od onog starog lošeg stava. Naravno, i nju smo izdavili pitanjima o svem i svačem i što smo možda zaboravili kad je bio dr. J.

    4. utorak - možda i najzanimljiviji!
    Pitate se vjerojatno čemu ovakav smajlić. E pa sad, mi smo bili vjerojatno jedina grupa koja je imala ovakav program, inače prva po tom "novom programu" od 4 predavanja, trebalo je biti predavanje pedijatra o njezi bebe nakon poroda. I tako, sjedimo mi svi, čekamo, prođe 18.00, nema nikoga. Negdje 18.07, prolazi Erika, već nas prođe, pa se onda vrati da nas pozdravi i pita zar smo još sami (zato je vjerojatno navratila). Uskoro par puta doslovno preleti dr. D. užurbano ispred dvorane lijevo - desno i samo krajičkom oka škicne unutra, da se ne mora zaustavljati. Skoro 18.20, evo dr. D. dolazi da nam podijeli potvrde i ispriča se zbog tehničkog problema - nema pedijatra, nema predavanja, pa eto, neka njega pitamo ako još imamo što, opet ubaci koju šalu na temu auto servisa, kaže, ako želite i budete u komadu, dođite za mjesec dana, a sad eto, recite što još želite znati, niste čuli, ili možda imate koju primjedbu, pa da mi to poboljšamo (i vidi se da mu je stvarno neugodno i žao što se desio ovaj fijasko) - vjerojatno nije znao da će tim riječima povući okidač - jedna cura kao iz topa ispali kako su svi komentirali da im je najkorisniji bio obilazak rodilišta i da je šteta što su to izbacili. I uzme on mobitel, zamoli sestru da zatvori box (jer samo je jedna rodilja u rađaoni), pripremi nam najlone za cipele i idemo mi u obilazak rodilišta. I tako, nismo dobili pedijatra, već obilazak. Od prizemlja, do 1. kata, tko god od osoblja nas je vidio, blenuo je i nije mogao vjerovati da nas vodi u obilazak. Uglavnom, ušli smo u svaki box, objasnio nam je što je u kojem, kakav krevet i za što, gdje se što radi, ušli smo u jednu praznu jednokrevetnu sobu, čak nam je pokazivao što je sve na krevetu, kakve presvlake da se sve lakše sterilizira....

    I tako smo mi, unatoč opasnosti od virusa imali jedinstven neplanirani razgled rodilišta! Zato onaj smajlić gore.

    Sve u svemu, zanimljivo! Ono što sam inače ja od tog tečaja željela, bio je upravo taj obilazak rodilišta, kao i to da MM bude malo više upućen u neke detalje oko svega, da čuje stvari koje ne čuje od frendova ili pročita u novinama na ovu temu, a i da ga možda napokon motiviram da uđe sa mnom u rađaonu (taj dio još nismo sigurni). Prema tome, svakako je bilo korisno, a da može bolje, naravno da može.

    I da, naše žene se rijetko odluče za stolčić, to svi kažu, iako, velika većina njih ni ne zna što je to i kad uđu u rađaonu, ne dobe edukaciju na tu temu, vjerojatno kod takvih nije baš pravi trenutak za to. Isto tako, netko je pitao čemu služe strunjače - sestra Erika je spomenula da ih imaju i da bi bio moguć porod i na strunjači (znači, jednostavno rečeno, na sve četiri ili u čučnju), što bi bio isto jedan od najprirodnijih oblika poroda, ali za sada nije bilo zainteresirane....

    Kad sam počela pisati post, mislila sam sve u par rečenica, a sada sam napisala esej veći nego neke cure o porodu. Ali možda koga ipak interesira ta tema...Mi od danas odbrojavamo još 5 tjedana, pa kad se odlučimo da je dosta odbrojavanja i prođemo u praksi sve što smo čuli u teoriji, javimo se s dojmom koliko smo toga stvarno isprobali u praksi.

  21. #171

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    60

    Početno

    Hera hvala na iscrpnom izvještaju! Baš sam si razmišljala da postavim pitanje dal netko ide na tečaj. Ja sam bila 2005. kad je bio organiziran u 6 predavanja, pa me zanimalo kaj su izbacili. Također me zanima, jer ako će sve biti O.K. idemo opet na tečaj pred ljeto, mrvica bi nam trebala stići 29.07.2007. Tebi želim što prirodniji porod i da ti MM ipak bude podrška!

  22. #172

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Kad smo kod tečaja, ja poslije poroda nisam dobila natrag našu potvrdu s tečaja - jel' to znači da ćemo idući put morati opet na tečaj?!

  23. #173
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa
    Kad smo kod tečaja, ja poslije poroda nisam dobila natrag našu potvrdu s tečaja - jel' to znači da ćemo idući put morati opet na tečaj?!
    ofkors
    pa nije to vozačka dozvola

    dobro im dođe tih 300kn

  24. #174

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Postovi
    41

    Početno

    Hera, tenks. Bas me zanimalo kako izgleda tečaj. Ja se spreman u ožujku (28 tjedan) ili travnju (32 tjedan). Od kojeg tjedna se može, da li je 28 tjedan prerano? Ja bih čim prije da vidim sestru Eriku jer se nadam prirodnom porodu.
    A tebi sretno za 5 tjedana (+- koji dan).

  25. #175
    Hera avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Vž županija
    Postovi
    509

    Početno

    Sad kažu da bi na teča trebalo krenuti s 20 tjedana, jer da prije neke nisu stigle obaviti do kraja tečaj, iako su u ovoj grupi bile sve trudnice u kasnijim tjednima trudnoće.

    Pa meni je to glupo da ne vraćaju potvrde, kaj se može naučiti puno više npr. za godinu ili više dana, a da je to nužno za prisustvo supruga na porodu? Znam da u Zg jednom to obave i vrijedi i za iduće porode. E pa sad, ako netko bude išao na tečaj skoro, nek to pita, a kad budu pitali opet za primjedbe, nemojte zaboraviti na to.

  26. #176

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Hera, hvala na iscrpnom "izvještaju".
    Smijem se i mislim kako sam točno taj stil vođenja tečaja i očekivala kad sam čula da će ga voditi dr. Dokuzović. Po sistemu 3 koraka naprijed, 2 nazad. A ovo sa gužvom u rađaoni, ne znam koja normalna rodilja bi pristala na drip s obrazloženjem da je baš ona ta koja se treba požuriti s rađanjem i osloboditi mjesto sljedećoj, zato mu i nađu uvijek drugo opravdanje.
    Kako reče jedna trudnica, ja samo jednom rađam baš ovu bebu i želim da sada bude sve kako treba, a ne neki idući put.

    Ali u svemu tome oko tog tečaja, čini mi se da ima i jedna dobra stvar - trudnice su počele iznositi svoje prigovore na ono kaj im se na sviđa, i tražiti bolje. Kad sam ja prvi puta rađala tečaja nije bilo, niti muževa na porodu (a bilo je to prije samo 4 god.), a kad sam rađala drugo dijete tek tu i tamo je netko sramežljivo ponešto priupitao, ali definitivno nitko nije znao što znači prirodan porod.

    Baš me interesira kaj bi ministarstvo reklo na to da se kod nas ne može dobiti porod bez kemije i postupaka za ubrzavanje (što i košta), jer su to državna rodilišta pa treba isprazniti mjesta.

  27. #177

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    žao mi je da dr. D. vodi tečaj. "upoznala" sam ga kad mi je radio amnioskopiju (jer nije bilo mog doktora) i u tih 5 minuta mi se nije nimalo svidio, jer se prema meni odnosio s visoka, kao da je on Bogom dan, a ja sam tu jedna mala seljančica koja nema pojma o ničemu. No, kad sam mu dala do znanja da se ipak sa mnom tako ne može, spustio se malo na zemlju i koliko toliko normalno razgovarao sa mnom.
    Erika i Jukić

  28. #178
    Hera avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Vž županija
    Postovi
    509

    Početno

    E baš zbog tog stava s visoka i pristupa kao da nas žena nema tu i asocijacija kako nas muževi dofuraju u rodilište kao i aute na servis, pa je najbitnije da li će to biti "gotovo na vrijeme", meni se svo ostalo naglašavanje nekog pozitivnog pristupa činilo isforsirano i lažno pozitivno. Velim, dozvoljavam da sam možda u krivu i ne poznajem čovjeka, ali to je moj dojam.

    A kao što i ti kažeš Tinna, sjećam se kak smo odlazeći s tečja taj prvi puta, MM i ja malo komentirali, pa sam ja rekla da sigurno neću biti ta koju će požurivati jer je gužva, ako želi koga požurivati nek si nađe koju drugu koja mu to bude dozvolila. I tada je još komentirao kako je rodilište kontinuirano u gubitku jer po porodu dobije manje nego što košta porod, pa zato kao ne mogu neke stvari unaprijediti, a ja sam se baš zapitala koliko koštaju drip i injekcije analgina i spazmexa i svega što se ženama nekad rutinski daje umjesto da se svaku, a ne samo informiranu, pita što žele, a što ne...

    Ali vjerujem da će kasniji tečajevi biti bolji, čak se u rodilištu priča da bi za par mjeseci npr. obilazak rodilišta mogao ponovo postati uobičajeni dio tečaja. Nekad je očito potrebno napraviti par koraka nazad, ali ako smo dovoljno glasne, ići će onda opet par koraka naprijed..

  29. #179
    milamit

    Početno

    Ja sam prošla tečaj sa MM koji je trajao 6 tjedana i bilo je super.
    Kad sam došla u rađaonu primio me dr. Fara, a nakon toga preuzeo dr.Dokuzović. Mogu reći da imam lijepo iskustvo s poroda, jer dr.D se stvarno ponio fer i prema meni i prema MM. S obzirom da sam rađala na praznik ( 01.05. ) mislila sam da neće biti ni žive duše u rađaoni, a kad ono svi oko mene, dvije babice, MM, dr. D..
    Dr.D je sve lijepo objasnio MM, a kad je počeo porod pozvao ga je da dođe s prve strane da prvi vidi svoju princezu, što je MM bilo jako drago. Kad su mi izvadili posteljicu, dr.D je sve temeljito pokazao MM da vidi da je cijela, da nije ništa ostalo. I rekao mu je da mu je žena ko nova i ko da nikad nije rodila ( nije bilo epiziotomije ). Ukratko, lijepo iskustvo kojem se nisam nadala.

  30. #180

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    baš mi je drago, možda od našeg "traženja boljeg" i ispadne vremenom sve bolje i bolje; pa jednoga dana žene više neće morati tražiti nego će svi dobiti pristojan i informiran pristup.

  31. #181

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    vz-zg
    Postovi
    34

    Početno

    a ja sam se baš zapitala koliko koštaju drip i injekcije analgina i spazmexa i svega što se ženama nekad rutinski daje
    Ja sam valjda jedna od rijetkih koja je doma dobila racun za porod, ali tesko je iz njega vidjeti koliko kostaju drip, epiz., itd. ali ukupan racun za porod (dobila drip i bila epiziotomija) i bila tri dana u bolnici iznosi 2706 kn. Eto tek tolko da znate...

    Hera, drago mi je kaj si opisala kak sada izgleda tecaj. Ja sam bila u srpanj/kolovoz 2006, imali 6 puta. Ono kaj mi je sad upalo u oci - vama nitko nista nije pricao o DOJENJU. Mi smo ipak u dva puta slusali o tome i gledali dva filmica - istina nije da ti bas daju neke konkretne savjete o npr. krvavim ragadama i slicnim ljepotama, ali ipak mi je bilo korisno, pogotovo ti filmovi s polozajima za dojenje. A i pedijatrica je bila jedan put, a drugi put sestra o njezi bebe. Kak sam ja skuzila, vi ste trebali imati njegu bebe, ali po tome znaci da su iz predavanja skroz izbacili pedijatricu - a ona je nama cijeli jedan termin pricala samo o dojenju. To me bas

  32. #182

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    nama su pokazivali filmić o dojenju, koji je bio totalno bez veze, jer ono najteže razdoblje, nakon njihove bajne epiziotomije kad nema šanse da sjedeći dojiš - oni su prikazivali nasmiješene mame kako sjede i lijepo doje.

    Sve super divno, krasno ... ali odgovor kako dojiti kad se ne možeš mrdnuti niti u krevetu od bolova, a kamoli sjesti - nismo dobili. Ili kako dojiti mjesec dana ležećki a da ne dobiješ ragade od non stop jednog te istog položaja - nismo dobili.
    Nakon zarastanja rana, odnosno nakon mjesec dana, niti ne treba ti više pomoć, možeš visiti na forumu ili zvati razne sos telefone. Ono teško razdoblje netom nakon poroda, su jednostavno preskočili. I sve super nama koje smo prije konzultirale rodin portal i forum, imamo broj sos telefona itd., a kaj je s onim mamama kojima je jedina informacija tečaj.

    Srećom su jedno vrijeme mislim imali rodinih brošura o dojenju, za one koje su željele potkovati se za "nebajkovite" situacije.
    Ne znam da li sada imaju.

  33. #183
    danchi79 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Klenovnik
    Postovi
    141

    Početno

    Zna li možda netko kako stvari stoje s planom poroda u našem rodilištu, mislim kakve su reakcije doktora kad među svom dokumentacijom koju je potrebno donijeti sa sobom u rodilište ugledaju i plan poroda???

    I još jedno pitanje,da li je potrebno prethodno se najviti ukoliko želite porod na stolčiću?
    BIla sam na tečaju, al nisam ništa od navedenog pitala sestru Eriku, zbunjola ja

  34. #184

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    niti te pitaju za dokumentaciju, niti je pogledaju, možeš unutra imati i slona
    Ako dobro ne opišeš svoje stanje, dijagnoze, nalaze itd., - oni isto ne pogledaju sami.
    Dakle, plan poroda moraš dati u ruke sestri na prijemu.
    Što se tiče reakcije, nije bila bajna niti kad ja nisam potpisala "bianco punomoć za sve", ali sam ipak time postigla da je porod koliko toliko išao prema mojim željama. Inače bih dobila "standardni paket".

    zato se ne brini za reakcije, daj plan poroda (oni znaju da to sad rodilje koje žele nešto više i bolje za sebe pišu i daju kod dolaska) ... tako ćeš dobiti barem približno ono što želiš. Inače ovisiš o stajalištima liječnika koji se zatekne u smjeni, koja se mogu poklapati s tvojima a i ne moraju.

    Osim toga kako da oni znaju što bi ti htjela, ako ne napišeš. Jedino pazi da bude kratko i koncizno.

  35. #185
    milamit

    Početno

    Moram vam reći drage moje, da sam 13.02.2007 postala teta. Šogorica je rodila carskim rezom dječaka Filipa, 52 cm i 3890 gr.
    S obzirom da je ne može nitko posjetiti, jer zatvoreni su odjeli zbog gripe, pojedinosti oko poroda ću vam napisati čim ću znati više pojedinosti. Samo ću ukratko reći da je bilo jako teško, da su je cijelu dobro izmučili i da joj je porod bio katastrofa.

  36. #186
    Hera avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Vž županija
    Postovi
    509

    Početno

    Ovaj ili idući utorak treba biti pedijatar ili sestra Verica na tečaju za ovaj mjesec, pa ćemo vidjeti da li će to biti samo njega bebe ili i dojenje. Mene je isto to malo začudilo što nije bilo nikakvog filmića, ni o porodu, ni o dojenju, to je danas uobičajeno na tečajevima. A mislim i da se taj prvi termin da bolje iskoristiti, ne samo za priču o kućnom redu i sl. već i za neke konkretnije stvari. Ali valjda bude s vremenom.

    Nema narudžbi za stolčić - veli sestra Erika da je htjela dati napraviti još jedan, ali je i ovaj neiskorišten, te da se nikad ne desi da ga dvije rodilje traže istovremeno, nažalost.

    Kad sam ja pitala kome treba reći svoje želje oko poroda, rečeno je babici koja nas primi, pa će se ona pobrinuti prenijeti doktorima. Ja isto planiram napraviti neki kratki plan s osnovnim natuknicama, pa radije to dati unaprijed, ali mi je jasno da mora biti čim jednostavnije i kraće ako želim da to pogledaju.

    Što se tiče brošura, sestra Erika je podijelila gomilu Rodinih brošura taj dan kad je bila ona - sve moguće o dojenju, pa oni "bebini savjeti za mamu i tatu", autosjedalice..a imaju i plakate s sos telefonima za dojenje. E sad, bilo bi dobro da su ti plakati i u sobama gdje su mame, pa da sve znaju da postoji sos telefon i koji je, a ne samo one koje su išle na tečaj ili surfaju, međutim, taj dio ne znam stvarno, palo mi je to tek sad na pamet.

  37. #187

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    pitaj na tečaju za to, možda možemo srediti nešto i za sobe ... dobro si primijetila da ne idu sve mame na tečaj niti sve prate rodu (u čakovcu imaju u sobama nekakve plakate o dojenju, meni konkretno su pomogli dok još nisam znala za rodu)

    Što se tiče filmića o porodu, vjeruj bolje da su ga maknuli, jer onaj što smo mi gledali je bio blago rečeno katastrofa .... marsovci s maskama, žena u lokvi krvi, ma ono užasss (na nesreću tako je nekad stvarno bilo, a oni su prikazali to pod normalno jer epiziotomija je i bila nekad normalna stvar).

  38. #188
    danchi79 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Klenovnik
    Postovi
    141

    Početno

    Joj cure, hvala Vam puno na informacijama...no ja bi Vas još malo izgnjavila s par pitanja, nadam se da se nećete ljutiti, naime ovo nam je prva bebica, pa...

    Dakle, kako stvari stoje s presvlačenjem bebica u rodilištu? Presvlače li ih sestre ili mame???

  39. #189

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    sestre presvlače, ali ako hoćeš sama, pitaš pa se dogovoriš s njima.
    Uglavnom, meni su sestre bile divne, jedna starija je bila tako topla i ljubazna, sve radi pred tobom, stol za presvlačenje i kupanje bebe je u sobi, ti gledaš kad presvlači bebu, vizite su u sobi ... meni je taj dio bio za jednu veliku pohvalu !!!
    Malo su "lake" ruke što se tiče bočica, čim mama izrazi sumnju da nema mlijeka ili slično, daju bočicu, koju onda mama odluči da li će dati ili ne.
    Probaj ne upasti u tu zamku (naročito drugi dan ne posustaj).

    Mislim da čak i bebe koje su posebno smještene (žutica, nedonoščad), ako mama traži - daju da ide dojiti. Sve u svemu traži što god misliš da je najbolje.

  40. #190

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Sestre mijenjaju pelene svaka 4 sata, od 10 navečer do 6 ujutro nema presvlačenja. Mislim da sestre nemaju ništa protiv ako ti sama želiš presvlačiti dijete češće od toga, ali mislim da im moraš pokazati pelenu (zbog kakice, tj. mekonija, sestre prate kakva je kakica i kad kreće normalna stolica).

  41. #191

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    REPUBLIKA HRVATSKA
    VARAŽDINSKA ŽUPANIJA

    G R A D V A R A Ž D I N
    Upravni odjel za zdravstvo
    i socijalnu skrb

    Klasa: 551-01/07-01/______
    Urbroj: 2186/01-08-07- ____
    Varaždin, _____________ 2007.



    Z A H T J E V
    ZA DONACIJU ZA NOVOROĐENO DIJETE U 2007.




    Molim da mi se prizna pravo na donaciju za novorođeno dijete, u okviru Programa Donacija

    za novorođeno dijete u Gradu Varaždinu, za dijete: __________________________________________,
    ( ime i prezime djeteta )
    datum, mjesec i godina rođenja djeteta: __________________________________________________ .

    __________________________________________________ ________________________________
    (adresa prebivališta djeteta)

    Broj štednog / tekućeg računa roditelja : __________________________________________________ .



    ____________________________________
    (potpis podnositelja zahtjeva)

    ________________________________
    (broj telefona)

    POPIS DOKUMENATA POTREBNIH ZA OSTVARIVANJE PRAVA NA DONACIJU ZA NOVOROĐENO DIJETE, KOJE JE POTREBNO PRILOŽITI UZ ZAHTJEV:

    a) Dokaz o prebivalištu (Uvjerenje o prebivalištu) - za dijete
    b) Izvadak iz matice rođenih ili Rodni list - za dijete navedeno u zahtjevu
    c) Osobna iskaznica roditelja – podnositelja zahtjeva
    d) Kartica tekućeg računa ili štedna knjižica roditelja - podnositelja zahtjeva

    Obrazac za donaciju za novorođene može se skinuti ovdje u cijelosti

  42. #192
    Hera avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Vž županija
    Postovi
    509

    Početno

    Citiraj linda_p prvotno napisa
    Ja sam valjda jedna od rijetkih koja je doma dobila racun za porod, ali tesko je iz njega vidjeti koliko kostaju drip, epiz., itd. ali ukupan racun za porod (dobila drip i bila epiziotomija) i bila tri dana u bolnici iznosi 2706 kn. Eto tek tolko da znate...
    (
    linda, zaboravila sam pitat, zašto su ti poslali račun? a i zanima me, što su uopće napisali kao specifikaciju - pitam jer je nama rečeno da se za svaki porod dobije 2,500 kn od HZZO-a, a da klasičan porod bolnicu košta oko 3,500 kn, pa su zbog toga na gubitku stalno..a kod tebe ipak nije puno više od tih 2,500.

    Kad su govorili o kadi za koju postoje instalacije, samo ju treba postaviti, pa da je čak i grad obećao kupiti (navodno da je cijena oko 100,000 kn), ali nisu, a nitko iz bolnice ne forsira jer bi ih to ustvari odvelo u veće gubitke jer tzv. održavanje kade puno košta - pri tom se ne misli na samo steriliziranje kade, već briseve koje svaka rodilja mora napraviti da bi rodila u kadi, što navodno pada na trošak rodilišta, tj. u trošak poroda. Čak je rečeno, da znaju da bi se lako nekom akcijom mogla prikupiti lova, ali eto, bilo bi preskupo održavanje. To je inače bilo isto na onom prvom predavanju rečeno, pa je utjecalo na moj stav prema doktoru i pristupu..

  43. #193

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    pa kako su fino stavili da se plaća tečaj (koji usputno rečeno predavači drže pro bono), tako bi mogli naplaćivati i sterilizaciju kade te briseve rodiljama koje žele kadu.
    Isto bi bilo kao i sada što je: ako želiš klasiku ne plaćaš ništa, ako želiš muža na porodu plaćaš tečaj. Po meni je cijena tečaja daleko previsoka za to malo odjeće što muž dobije na sebe, u tu cijenu bi mogla ići i sterilizacija kade.
    Ajde malo priupitajte na tečaju.

  44. #194

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    Isto bi bilo kao i sada što je: ako želiš klasiku ne plaćaš ništa, ako želiš muža na porodu plaćaš tečaj.
    A kakva je situacija kada muž plati tečaj, ode na porod i onda žena opet zatrudni. Jel treba ponovo na tečaj ili mu vrijedi onaj tečaj od prije par godina? Zna li netko? Jel netko bio u toj situaciji?

  45. #195
    Hera avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Vž županija
    Postovi
    509

    Početno

    spominjana je neka ludo visoka cijena za briseve, malo sam već to i pozaboravila, znam da je u nekom kontekstu bilo spomena o 800kn, u nekom 1,500kn...ali ne znam što za što.

    ja uglavnom mislim, ako predavači ne dobivaju ni lipe za tečaj, a smanjili su ga znatno, onda su mogli i cijenu...ili barem svaki put lijepo objasniti čemu ide lova od tečaja, pa da ljudi barem znaju - aha, sad su kupili stolčić, ok, ili sad će kupiti neku xy stvar... uglavnom, bilo bi im jasno barem za što daju lovu. slažem se da je malo preskupo za odijelo, to se da kupiti i jeftinije (navodno si za Petrovu muževi to sami moraju kupiti, nešto su pisale proljetne trudnice nedavno, ne znam točno)..

    pošto je moj tečaj završio prošli put, moramo čekati neke nove cure da ispitaju sva pitanja koja su nam kasnije pala na pamet.

  46. #196

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    tko ne pita taj skita: dakle pitajte, ne znaju niti oni što nas sve interesira.

    Poslid nam je sutra, zajedno sa nekolicinom naših dragih primalja iz vž - ovdje (naravno da i Erika ide kao prva među njima, ako se tko pita):

    http://udrugaprimalja.hr/novosti_detaljnije.aspx?ID=26

    Uspjeli smo dogovoriti iz Varaždina 4 primalje, a ono što je interesantno ovdje, da bolnica/novi ravnatelj snosi jedan dio troškova za naše primalje, bravo za ravnatelja (seminar je u organizaciji uduge Roda).

    Inače za one koji ne prate, ovo pročitati mene jako veseli a vjerujem i sve ostale:

    Skrb tijekom normalnog porođaja - praktični vodič

  47. #197
    chris blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    Zanima me da li u varaždinskoj bolnici uvažavaju i potvrdu nekog drugog tečaja? ja npr. imam tečaj iz petrove.

    S obzirom da ovaj put, za razliku od prošlog krajnje interveniranog poroda, želim roditi na stolčiću, bez intervencija, zanima me kako doći u varažd. bolnicu (ipak je bliže nego riječka).

    Trebam li zvati?
    Trebam li tamo ići na preglede? Kako ih točno dogovoriti?
    Sve gore navedeno preskačem i samo se pojavim oko 12. kolovoza s trudovima, planom poroda, mužem i potvrdom o završenom tečaju iz Petrove i kažem: dobar dan, eto me?

    Trenutno idem na kontrole kod dr. Radakovića iz Petrove, ali zadnji put kad sam ga pitala nešto u stilu: "Ali ja smatram..." odgovorio mi je: "Nemojte ništa smatrati, samo me slušajte."

    Još jednom ću razgovarati s njim o mogućnosti prirodnog poroda u Petrovoj, o planu poroda, ali, bojim se da to nikako neće ići - čak i ako uspijem odbiti prokidanje vodenjaka i drip, Petrova nažalost nema mogćnosti rađanja na stolčiću... a u kukac položaju kako izbjeći nalijeganje i epi, kako tražiti da čekaju da vrpca prestane pulsirati... bojim se da to neće ići...

    I što ostaje? Rijeka ili Varaždin. A Varaždin je ipak bliže...

  48. #198

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Trenutno idem na kontrole kod dr. Radakovića iz Petrove, ali zadnji put kad sam ga pitala nešto u stilu: "Ali ja smatram..." odgovorio mi je: "Nemojte ništa smatrati, samo me slušajte." Rolling Eyes
    zakuham na ovakve samodopadne arogantne tipove.

    Nazovi Eriku na 042/231-889, ako je tamo ne uspiješ dobiti ovaj tjedan, javi se, budemo je negdje ulovili. Kao što rekoh, njoj je uvijek drago kad trudnice imaju pitanja i žele se uključiti u svoj porod više od "evo ja došla da me porodite". Osim toga, sad stasaju i neke mlade primalje drugačijih gledišta na porod, a ako što zapne, nadam se da će ti biti u smjeni liječnici koji su ok.

  49. #199
    Hera avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Vž županija
    Postovi
    509

    Početno

    Cure koje sad idu na tečaj, znate li da li je sutra predavanje pedijatra?

    Mi smo to propustili prošli put, tj., kao što sam pisala, nije se nitko pojavio, pa bi sutra otišli, osim ako ja baš nikako neću moći (sad me već sve nešto stalno boli, nekad i prilično, ali toliko ću valjda moći presjedit tamo).

    Thanx!

  50. #200
    danchi79 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Klenovnik
    Postovi
    141

    Početno

    Da,za sutra je najavljeno predavanje pedijatra

    See you

Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •